CRNA MAGIJA(SIHIR)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#51 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by Blixen »

RtrnOfSalisbury wrote: 19/08/2022 15:52
Blixen wrote: 19/08/2022 13:16
kotije radijo?
meni treba da popravi sihir n1 na emelu
hodja kae da je ota osoba dugacke crne kose smotate ko burek na gloovi i ima crne oci i nacrtate obrve. sumljam na vahidu iz torlakovca :skoljka:

helem nejse, imam jedno strucno pitanje: jesul sihir i sihre isto :? :shock:
Sihir je muškog roda
Sihre su žemskog roda
Kolkose ja razumim tonie isto
Jeno ima sise drugo nema
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#52 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by dr_Evil »

-Chesterfield- wrote: 19/08/2022 17:28 Image
E ovo je starinska, cuo sam je jos davno od svoje nene :D
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#53 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by apsidejzi »

last mohicans wrote: 17/08/2022 11:17
dr_Evil wrote: 17/08/2022 09:49

Kad covjeka nesto u zivotu muci i za slamku se hvata. Kad ti boli nekoga tvoga vodio bi ga i u poglavice, a ne u hodze. Samo nikome nije pomoglo, a mnogi su bez svega ostali.
Treba razvrstati šarlatane koji se bave svime i svačim od onih koji se zaista bave time na dozvoljen, islamski način. Da li je pomoglo ili nije, to treba dozivjeti ili biti s nekim blizak koji je to doživio, pa donijeti sud. Oni koji se ne identifikuju sa Islamom, vjerovatno ce sve to smatrati fikcijom i gluposti. U protivnom, bili bi vjernici. Naravno, ne trebaš biti teski vjernik da bi se u to uvjerio.
Uvijek mi je u islamu bila fascinantna fraza "dozvoljen, islamski nacin". To je jedan nedefinisan pojam koji u slobodnom prevodu znaci: Ono sto mi potrvrdi moj lokalni autoritet s cijim stavovima se ja slazem. I onda takvom logikom, sve je dozvoljeno i sve je zabranjeno. Sve zavisi ko je kakvu fetvu dao. Sto je u jednu ruku i u skladu sa kuranskom tvrdnjom da on ima odgovor na sva pitanja. TO je zato sto odgovore na svoja pitanja dajes iskljucivo ti sam sebi pod krinkom kurana. U psihologiji se to naziva Confirmation bias tj ti licno smatras da je nesto ispravno i onda trazis istomisljenike kako bi dobio potvrdu i dnevnu dozu dopamina. Facebook i ostali socijalni mediji su ovo dobro kapitalizirali.

Jbt, kad skontam malo bolje, ono sto danas nazivamo socijalni mediji, to je prije odradjivala religija. Zajednicki sadrzilac im je confirmation bias.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#54 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by Piaty »

Blixen wrote: 20/08/2022 00:07
RtrnOfSalisbury wrote: 19/08/2022 15:52

hodja kae da je ota osoba dugacke crne kose smotate ko burek na gloovi i ima crne oci i nacrtate obrve. sumljam na vahidu iz torlakovca :skoljka:

helem nejse, imam jedno strucno pitanje: jesul sihir i sihre isto :? :shock:
Sihir je muškog roda
Sihre su žemskog roda
Kolkose ja razumim tonie isto
Jeno ima sise drugo nema
Jesi li dokazao drugima da si ubijedio sebe u nešto u šta se stalno ubjeđuješ ili moraš još?
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#55 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by Piaty »

apsidejzi wrote: 20/08/2022 14:03
last mohicans wrote: 17/08/2022 11:17

Treba razvrstati šarlatane koji se bave svime i svačim od onih koji se zaista bave time na dozvoljen, islamski način. Da li je pomoglo ili nije, to treba dozivjeti ili biti s nekim blizak koji je to doživio, pa donijeti sud. Oni koji se ne identifikuju sa Islamom, vjerovatno ce sve to smatrati fikcijom i gluposti. U protivnom, bili bi vjernici. Naravno, ne trebaš biti teski vjernik da bi se u to uvjerio.
Uvijek mi je u islamu bila fascinantna fraza "dozvoljen, islamski nacin". To je jedan nedefinisan pojam koji u slobodnom prevodu znaci: Ono sto mi potrvrdi moj lokalni autoritet s cijim stavovima se ja slazem. I onda takvom logikom, sve je dozvoljeno i sve je zabranjeno. Sve zavisi ko je kakvu fetvu dao. Sto je u jednu ruku i u skladu sa kuranskom tvrdnjom da on ima odgovor na sva pitanja. TO je zato sto odgovore na svoja pitanja dajes iskljucivo ti sam sebi pod krinkom kurana. U psihologiji se to naziva Confirmation bias tj ti licno smatras da je nesto ispravno i onda trazis istomisljenike kako bi dobio potvrdu i dnevnu dozu dopamina. Facebook i ostali socijalni mediji su ovo dobro kapitalizirali.

Jbt, kad skontam malo bolje, ono sto danas nazivamo socijalni mediji, to je prije odradjivala religija. Zajednicki sadrzilac im je confirmation bias.
Šta ti je fascinantno kada si u jednom djelu zapravo i sam spomenuo odgovor na svoju fascinaciju, a to je dio gdje kažeš: "u skladu sa kuranskom tvrdnjom...".

Ostalo je bespotrebno, može biti tačno a i netačno. To što psihologija nazor lupa, to je njena stvar i istu logiku dokazivanja možeš ustvari prenijeti i na psihologiju jer i ona traži odgovor na nešto pošto-poto.
Meni npr. lokalni autoritet ništa ne mora da znači. Evo konkretno, sa ovim mjesnim imamom se slabo šta slažem. I šta ćemo sad?

Ništa.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#56 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by dr_Evil »

Piaty wrote: 24/08/2022 17:13

Šta ti je fascinantno kada si u jednom djelu zapravo i sam spomenuo odgovor na svoju fascinaciju, a to je dio gdje kažeš: "u skladu sa kuranskom tvrdnjom...".

Ostalo je bespotrebno, može biti tačno a i netačno. To što psihologija nazor lupa, to je njena stvar i istu logiku dokazivanja možeš ustvari prenijeti i na psihologiju jer i ona traži odgovor na nešto pošto-poto.
Meni npr. lokalni autoritet ništa ne mora da znači. Evo konkretno, sa ovim mjesnim imamom se slabo šta slažem. I šta ćemo sad?

Ništa.
Moj lokalni imam mece sliku od Novalica i ispod napise Heroj. Sta da radim, ps. Nevina
RtrnOfSalisbury
Posts: 3603
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#57 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by RtrnOfSalisbury »

dr_Evil wrote: 24/08/2022 17:17
Piaty wrote: 24/08/2022 17:13

Šta ti je fascinantno kada si u jednom djelu zapravo i sam spomenuo odgovor na svoju fascinaciju, a to je dio gdje kažeš: "u skladu sa kuranskom tvrdnjom...".

Ostalo je bespotrebno, može biti tačno a i netačno. To što psihologija nazor lupa, to je njena stvar i istu logiku dokazivanja možeš ustvari prenijeti i na psihologiju jer i ona traži odgovor na nešto pošto-poto.
Meni npr. lokalni autoritet ništa ne mora da znači. Evo konkretno, sa ovim mjesnim imamom se slabo šta slažem. I šta ćemo sad?

Ništa.
Moj lokalni imam mece sliku od Novalica i ispod napise Heroj. Sta da radim, ps. Nevina
ma sihir stoposto :idea:
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#58 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by apsidejzi »

Piaty wrote: 24/08/2022 17:13
apsidejzi wrote: 20/08/2022 14:03
Uvijek mi je u islamu bila fascinantna fraza "dozvoljen, islamski nacin". To je jedan nedefinisan pojam koji u slobodnom prevodu znaci: Ono sto mi potrvrdi moj lokalni autoritet s cijim stavovima se ja slazem. I onda takvom logikom, sve je dozvoljeno i sve je zabranjeno. Sve zavisi ko je kakvu fetvu dao. Sto je u jednu ruku i u skladu sa kuranskom tvrdnjom da on ima odgovor na sva pitanja. TO je zato sto odgovore na svoja pitanja dajes iskljucivo ti sam sebi pod krinkom kurana. U psihologiji se to naziva Confirmation bias tj ti licno smatras da je nesto ispravno i onda trazis istomisljenike kako bi dobio potvrdu i dnevnu dozu dopamina. Facebook i ostali socijalni mediji su ovo dobro kapitalizirali.

Jbt, kad skontam malo bolje, ono sto danas nazivamo socijalni mediji, to je prije odradjivala religija. Zajednicki sadrzilac im je confirmation bias.
Šta ti je fascinantno kada si u jednom djelu zapravo i sam spomenuo odgovor na svoju fascinaciju, a to je dio gdje kažeš: "u skladu sa kuranskom tvrdnjom...".

Ostalo je bespotrebno, može biti tačno a i netačno. To što psihologija nazor lupa, to je njena stvar i istu logiku dokazivanja možeš ustvari prenijeti i na psihologiju jer i ona traži odgovor na nešto pošto-poto.
Meni npr. lokalni autoritet ništa ne mora da znači. Evo konkretno, sa ovim mjesnim imamom se slabo šta slažem. I šta ćemo sad?

Ništa.
U dobu interneta lokalni nije geografska oznaka nego je stvar identiteta. Imas ti sigurno nekog sejha, daiju, ucitelja, duhovnog vodju ili nazovi ga kako god. A imas i ove druge koje ne slusas i ne postujes. Kad ti ovaj tvoj mjesni imam navede neku kur'ansku tvrdnju, ona ne odjekne u tebi na isti nacin na koji odjekne neka od lokalnog kojeg postujes.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#59 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by dr_Evil »

apsidejzi wrote: 24/08/2022 17:28
U dobu interneta lokalni nije geografska oznaka nego je stvar identiteta. Imas ti sigurno nekog sejha, daiju, ucitelja, duhovnog vodju ili nazovi ga kako god. A imas i ove druge koje ne slusas i ne postujes. Kad ti ovaj tvoj mjesni imam navede neku kur'ansku tvrdnju, ona ne odjekne u tebi na isti nacin na koji odjekne neka od lokalnog kojeg postujes.
U dobu interneta nicija vise ne odjekuje jer imas dostupan fact check, a ne samo to nego si se dovoljno naslusao lazi u zivotu da te je tesko impresionirat, ono sta god cujes bude bitch please.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#60 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by Piaty »

apsidejzi wrote: 24/08/2022 17:28
Piaty wrote: 24/08/2022 17:13

Šta ti je fascinantno kada si u jednom djelu zapravo i sam spomenuo odgovor na svoju fascinaciju, a to je dio gdje kažeš: "u skladu sa kuranskom tvrdnjom...".

Ostalo je bespotrebno, može biti tačno a i netačno. To što psihologija nazor lupa, to je njena stvar i istu logiku dokazivanja možeš ustvari prenijeti i na psihologiju jer i ona traži odgovor na nešto pošto-poto.
Meni npr. lokalni autoritet ništa ne mora da znači. Evo konkretno, sa ovim mjesnim imamom se slabo šta slažem. I šta ćemo sad?

Ništa.
U dobu interneta lokalni nije geografska oznaka nego je stvar identiteta. Imas ti sigurno nekog sejha, daiju, ucitelja, duhovnog vodju ili nazovi ga kako god. A imas i ove druge koje ne slusas i ne postujes. Kad ti ovaj tvoj mjesni imam navede neku kur'ansku tvrdnju, ona ne odjekne u tebi na isti nacin na koji odjekne neka od lokalnog kojeg postujes.
Opet ti kazem, uvijek mozes izvaditi primjer i plasirati ga kao model.
Osobno nemam sejha ni duhovnog vodju, niti cu imati. Postoje neki ljudi koji znaju bolje od nekih drugih ljudi, koji opet znaju bolje od nekih trecih. Ja tebe razumijem, ti bi da to uokviris, ogranicinis-definiras, racionaliziras. Tako su te ucili i tako nauka mora ici. Eh ovo je stvar metafizicke prirode i pri tome jos i slozena pa je zadaca psihologije utoliko teza ali opet mora nesto da kaze tj mora donijeti neki sud o necemu.

https://www.esquire.com/entertainment/b ... vince-you/

Interesantan intervju pa odvoji par minuta
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#61 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by dr_Evil »

Piaty wrote: 24/08/2022 19:52

Opet ti kazem, uvijek mozes izvaditi primjer i plasirati ga kao model.
Osobno nemam sejha ni duhovnog vodju, niti cu imati. Postoje neki ljudi koji znaju bolje od nekih drugih ljudi, koji opet znaju bolje od nekih trecih. Ja tebe razumijem, ti bi da to uokviris, ogranicinis-definiras, racionaliziras. Tako su te ucili i tako nauka mora ici. Eh ovo je stvar metafizicke prirode i pri tome jos i slozena pa je zadaca psihologije utoliko teza ali opet mora nesto da kaze tj mora donijeti neki sud o necemu.

https://www.esquire.com/entertainment/b ... vince-you/

Interesantan intervju pa odvoji par minuta
Andjeli i demoni, Da vincijev kod, covjek uzima lovu i libo ga neka stvar.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#62 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by Blixen »

Piaty wrote: 24/08/2022 17:06 Jesi li dokazao drugima da si ubijedio sebe u nešto u šta se stalno ubjeđuješ ili moraš još?
Bog ne postoji :lol:
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#63 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by GAU8 »

toska wrote: 17/06/2022 02:42 Laički, širenje ovakvih tema među narodom nanosi veliku štetu i pojedincu i društvu u cjelini.

Ukoliko zaista postoji crna magija (sihr) jedinu zaštitu vjernik će naći u vjeri, molitvi-namazu, činjenju dobra...
Nikakve hodže, bijeli magovi, hamajlije neće tu pomoći, naravno da uvijek mogu proizvesti neku pozitivnu sugestiju ili auto-sugestiju, ali ograničenog vijeka trajanja i to ne kod sviju.

Problem zbog kojeg i pišem je negativna strana, lako uočiva u stvarnosti, svaki čovjek-žena skloni tim mislima će za svaku nevolju u životu naći krivca u familiji, komšiji, prijatelju...i sjeme istinskog nepovjerenja u zajednici je posijano.

još kada u priču uđu kakvi-takvi vjerski autoriteti put na gore je zagarantovan
Ako možeš vjerovati u Boga, zašto ne bi vjerovao u crnu magiju?
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#64 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by Piaty »

Blixen wrote: 25/08/2022 08:42
Piaty wrote: 24/08/2022 17:06 Jesi li dokazao drugima da si ubijedio sebe u nešto u šta se stalno ubjeđuješ ili moraš još?
Bog ne postoji :lol:
Ne vjerujem ja da si ti siguran u to što pišeš ali eto
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#65 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by Blixen »

Piaty wrote: 25/08/2022 11:09
Blixen wrote: 25/08/2022 08:42
Bog ne postoji :lol:
Ne vjerujem ja da si ti siguran u to što pišeš ali eto
Bog ne postoji, poprilicno sam siguran u to
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#66 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by Piaty »

Znas li ti da je nevjerovanje novija pojava? Covjek oduvjek vjeruje u visu silu. U prirodi ljudskog bica je da vjeruje. Zasto su te zarobili? Zasto si pristao na to kada i sam zelis da vjerujes?
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1474
Joined: 09/09/2019 10:05

#67 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by Mate_Miso_Kovac »

Dje piše da je "u prirodi ljudskih bica da vjeruju"?
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#68 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by tranquil »

Piaty wrote: 25/08/2022 12:56 Znas li ti da je nevjerovanje novija pojava? Covjek oduvjek vjeruje u visu silu. U prirodi ljudskog bica je da vjeruje. Zasto su te zarobili? Zasto si pristao na to kada i sam zelis da vjerujes?
Tačno je da je u čovjekovoj prirodi da vjeruje. To je objasnila evoluciona biologija. Vjerovanje u "višu silu" je nusprodukt u čovjeka ugrađene sklonosti da slijedi autoritet, kao i čovjekove sklonosti ka traženju odgovora o svojoj okolini. U čovjekovoj prirodi je puno stvari, neke od njih su korisne, neke od njih izbjegavamo i potiskujemo jer su štetne.

Tačno je i to da čovjek oduvijek vjeruje u višu silu.

Ni jedno ni drugo ne dokazuju da viša sila stvarno i postoji.
User avatar
klaki
Posts: 2303
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#69 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by klaki »

U prirodi ljudskih bica je da (ljudima) neobjasnjive stvari prepisuju nekim vecim bicima/silama
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#70 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by Blixen »

Piaty wrote: 25/08/2022 12:56 Znas li ti da je nevjerovanje novija pojava? Covjek oduvjek vjeruje u visu silu. U prirodi ljudskog bica je da vjeruje. Zasto su te zarobili? Zasto si pristao na to kada i sam zelis da vjerujes?
ako bog postoji molim te kad se cujes sa njim, pitaj ga allahati sto je dozvolio Srebrenicu?
sta mu se motalo po glavi kada je smisljao pedofile?
i koji mu je qrac trebao rak kod djece?
toska
Posts: 2991
Joined: 26/09/2016 14:08

#71 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by toska »

Tema nije dokazivanje ili osporavanje postojanja Boga, niti u šta neko vjeruje i zašto,
tema je crna magija ili "crna magija" kojoj su skloni ljudi raznih svjetonazora, hard core atetisti ne, ali takvi nigdje ne čine bitnu, veću skupinu, barem je takav utisak bez obzira na ankete.
dr_Evil wrote: 25/08/2022 08:01
Piaty wrote: 24/08/2022 19:52

Opet ti kazem, uvijek mozes izvaditi primjer i plasirati ga kao model.
Osobno nemam sejha ni duhovnog vodju, niti cu imati. Postoje neki ljudi koji znaju bolje od nekih drugih ljudi, koji opet znaju bolje od nekih trecih. Ja tebe razumijem, ti bi da to uokviris, ogranicinis-definiras, racionaliziras. Tako su te ucili i tako nauka mora ici. Eh ovo je stvar metafizicke prirode i pri tome jos i slozena pa je zadaca psihologije utoliko teza ali opet mora nesto da kaze tj mora donijeti neki sud o necemu.

https://www.esquire.com/entertainment/b ... vince-you/

Interesantan intervju pa odvoji par minuta
Andjeli i demoni, Da vincijev kod, covjek uzima lovu i libo ga neka stvar.
neki dijelovi iz razgovora sa ovim likom nisu za odbacivati.
bavljenje mističnim, skrivenim, okultnim...a često privlačno ljudima, mladima možda i najviše, može sigurno dovesti do velikih psihičkih problema, nebitno kako ko to nazivao.
npr:
"Possession is not something that's going to happen willy-nilly to anybody. People don't have to go to bed at night worried that they're going to wake up possessed in the morning. There’s a spectrum of attacks, but the people who become possessed are almost invariably—and I'm choosing my words carefully here, because there are a few exceptional cases—people who have turned in a serious way to something evil. That could mean serious dabbling or immersion in dark, occult areas of behavior, like Satanism. That said, you can't go around saying that Satan is everywhere. More people become involved in the serious pursuit of what they regard as magic or witchcraft.

The second category of people vulnerable to possessions, which often overlaps with the first, is people who have seriously turned to evil in their lives. Surprisingly, some people who have turned to evil in a serious way will turn to beliefs that we would regard as occult or dark, like cults. They get involved in that, then they expect favors in return, and after awhile, they find that it was a fool’s bargain. They’re in over their heads, and the occult forces they've committed to have spun out of control, effectively possessing them."
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#72 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by dr_Evil »

toska wrote: 25/08/2022 13:46 Tema nije dokazivanje ili osporavanje postojanja Boga, niti u šta neko vjeruje i zašto,
tema je crna magija ili "crna magija" kojoj su skloni ljudi raznih svjetonazora, hard core atetisti ne, ali takvi nigdje ne čine bitnu, veću skupinu, barem je takav utisak bez obzira na ankete.
dr_Evil wrote: 25/08/2022 08:01

Andjeli i demoni, Da vincijev kod, covjek uzima lovu i libo ga neka stvar.
neki dijelovi iz razgovora sa ovim likom nisu za odbacivati.
bavljenje mističnim, skrivenim, okultnim...a često privlačno ljudima, mladima možda i najviše, može sigurno dovesti do velikih psihičkih problema, nebitno kako ko to nazivao.
npr:
Spoiler
Show
"Possession is not something that's going to happen willy-nilly to anybody. People don't have to go to bed at night worried that they're going to wake up possessed in the morning. There’s a spectrum of attacks, but the people who become possessed are almost invariably—and I'm choosing my words carefully here, because there are a few exceptional cases—people who have turned in a serious way to something evil. That could mean serious dabbling or immersion in dark, occult areas of behavior, like Satanism. That said, you can't go around saying that Satan is everywhere. More people become involved in the serious pursuit of what they regard as magic or witchcraft.

The second category of people vulnerable to possessions, which often overlaps with the first, is people who have seriously turned to evil in their lives. Surprisingly, some people who have turned to evil in a serious way will turn to beliefs that we would regard as occult or dark, like cults. They get involved in that, then they expect favors in return, and after awhile, they find that it was a fool’s bargain. They’re in over their heads, and the occult forces they've committed to have spun out of control, effectively possessing them."
Hja, pa dobro, ima istine u ovome sta si kopirao/la. Ali iz sve mozes izvuci da je to stanje svijesti, a ne nekog treceg bica.

Nepovratno zaljubljen :)
RtrnOfSalisbury
Posts: 3603
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#73 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by RtrnOfSalisbury »

dosad najjace iscerivanje dzavla se desilo anelizi misel, koju neki zovu emili roz. prico sam sa sukrijom, koji poznaje neke koji su gledali one fascikle i slusali trake, al jebatga, tolko je komplikovato da nista nisam razumio. kae sukrija, zajebato pravo :run:
User avatar
Sara03
Posts: 3295
Joined: 22/02/2017 03:17

#74 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by Sara03 »

Piaty wrote: 25/08/2022 12:56 Znas li ti da je nevjerovanje novija pojava? Covjek oduvjek vjeruje u visu silu. U prirodi ljudskog bica je da vjeruje. Zasto su te zarobili? Zasto si pristao na to kada i sam zelis da vjerujes?
Ko ga je zarobio? Zašto govoriš u tuđe ime sa tolikim samopouzdanjem? Šta je pisac htio reći?

To što je u prirodi čovjeka da vjeruje, da traži neki oslonac i zaštitu, ne znači ujedno kako ista postoji u vidu više sile, boga i slično. Pravedno bi bilo da postoji i krajnje odredište ili kazna, za ljude koji su počinili najteže zločine, ali ono što se čini pravedno nije nužno i istinito.

Imam osjećaj da se nekim vjernicima poljulja iman kada čuju da drugi ljudi ne vjeruju, uopće ili u njihovog boga. Interesantan fenomen.
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#75 Re: CRNA MAGIJA(SIHIR)

Post by Piaty »

Sara03 wrote: 25/08/2022 15:46
Piaty wrote: 25/08/2022 12:56 Znas li ti da je nevjerovanje novija pojava? Covjek oduvjek vjeruje u visu silu. U prirodi ljudskog bica je da vjeruje. Zasto su te zarobili? Zasto si pristao na to kada i sam zelis da vjerujes?
Ko ga je zarobio? Zašto govoriš u tuđe ime sa tolikim samopouzdanjem? Šta je pisac htio reći?

To što je u prirodi čovjeka da vjeruje, da traži neki oslonac i zaštitu, ne znači ujedno kako ista postoji u vidu više sile, boga i slično. Pravedno bi bilo da postoji i krajnje odredište ili kazna, za ljude koji su počinili najteže zločine, ali ono što se čini pravedno nije nužno i istinito.

Imam osjećaj da se nekim vjernicima poljulja iman kada čuju da drugi ljudi ne vjeruju, uopće ili u njihovog boga. Interesantan fenomen.
Kakvo samopouzdanje? Ovo je izmedju mene i blixena, ne brini ti za nas dvojicu. On kuzi sta je pisac zelio reci, ako tebe zanima, vrati se nekoliko upisa nazad.

Vjerniku se ne ljulja iman samo mu je zao brata blixena i to je to.
Post Reply