Crna hronika BH cesta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#15176 Re: Crna hronika BH cesta

Post by hopi »

Glupo nego šta.
I gume nisu ljomk ljonk nego ling long, i prilično su dobre :thumbup:
ITNet
Posts: 780
Joined: 30/09/2016 11:47

#15177 Re: Crna hronika BH cesta

Post by ITNet »

A cuj ti mi reci koje su gume ko da ja ne znam, poenta sarkazma i sta hocu da kazem se fulila totalno. Jasta su extra su te gume, jel to na testovima? Pa kad ti neki lola (ili ti) na njima uleti u traku po kisi nece te 3 pojasa spasiti.

Nisam zagovornik ne vezanja, ne vezem se u gradu ali na put kad negdje krenem onda da, cak sam palio svjetla po danu kad krenem negdje na put od kad znam za sebe i prije onih zakona. Ali jesam protiv da mi se nesto namece i da neko drugi vodi brigu o mojoj sigurnosti, jer onda hajmo ukinuti Motor, Skutere i sve neke aktivnosti zbog kojeg je ugrozena moja sigurnost :-)

Moja je poenta da svi seru par stranica kako je djete poginulo jer nije bilo vezano i seru po roditeljima itd... A niko da kaze da je dijete poginulo jer je mozda neki debil imao debilne gume koje mu je neko ovakav kao ovaj gore preporucio kao dobre i jos lola mislio da je Schumi pa proklizao po kisi i ubio nekoga. Ne gumo fejk moralizma nikako, ali eto nek je moja usporedba glupa :lol:
User avatar
laserShow
Posts: 4085
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#15178 Re: Crna hronika BH cesta

Post by laserShow »

ITNet wrote: 27/03/2024 12:02 na njima uleti u traku po kisi nece te 3 pojasa spasiti.
eto kao sava bolja? :D
User avatar
Qler
Posts: 23608
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#15179 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Qler »

Ja isto ne bi tjerao ljude da se vezu, ali im isto tako da im osiguravajuce kuce ne isplacuju stete i lijecenje u slucaju nesrece...
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#15180 Re: Crna hronika BH cesta

Post by hopi »

Ma dobro ovdje je ling long nebitan, samo primjer.
A to ko se ne veže u gradu, a hoćeš nešto da pričaš o sigurnosti sve ti pada u vodu. Pa ja sam imao sudar, sa totalnom štetom u gradu, pri brzini od 40kmh, bio zavezan i opet udario o staklo bočno. Tako da prvo počni od sebe, uradi sve sto možeš da sebe zaštitiš od opasnih situacija, što uključuje i vezanje, i gume i ostatak auta pa onda pričati za druge.
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#15181 Re: Crna hronika BH cesta

Post by hopi »

Qler wrote: 27/03/2024 12:27 Ja isto ne bi tjerao ljude da se vezu, ali im isto tako da im osiguravajuce kuce ne isplacuju stete i lijecenje u slucaju nesrece...
Tačno tako.
Ne moraš se vezati, plati liječenje.
Nećeš vakcinu, plati liječenje nemoj kukati onda i očekivati da te neko liječi.
Uradi sve sto možeš da zaštitiš sebe i druge a i da zdravstveni sistem ne opteretiš.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#15182 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Ateista »

ITNet wrote: 27/03/2024 12:02 A cuj ti mi reci koje su gume ko da ja ne znam, poenta sarkazma i sta hocu da kazem se fulila totalno. Jasta su extra su te gume, jel to na testovima? Pa kad ti neki lola (ili ti) na njima uleti u traku po kisi nece te 3 pojasa spasiti.

Nisam zagovornik ne vezanja, ne vezem se u gradu ali na put kad negdje krenem onda da, cak sam palio svjetla po danu kad krenem negdje na put od kad znam za sebe i prije onih zakona. Ali jesam protiv da mi se nesto namece i da neko drugi vodi brigu o mojoj sigurnosti, jer onda hajmo ukinuti Motor, Skutere i sve neke aktivnosti zbog kojeg je ugrozena moja sigurnost :-)

Moja je poenta da svi seru par stranica kako je djete poginulo jer nije bilo vezano i seru po roditeljima itd... A niko da kaze da je dijete poginulo jer je mozda neki debil imao debilne gume koje mu je neko ovakav kao ovaj gore preporucio kao dobre i jos lola mislio da je Schumi pa proklizao po kisi i ubio nekoga. Ne gumo fejk moralizma nikako, ali eto nek je moja usporedba glupa :lol:
Donekle se slazem, ne bas u potpunosti ali razumijem poentu. Mislim da je od kineskih guma puno veci problem istrosene i stare gume, sto mnogi u nedostatku novca preduge voze na starim gumama, gdje su i te kineske nove bolje od njih, te problem sto ne znaju prilagoditi svoju voznju uslovima na cesti i mogucnostima auta i guma na kojim voze. Pored toga, ima sigurno puno neispravnih i poluispravnih vozila, vjerujem da i to moze biti uzrok nesreca, lose kocnice, losi amrtizeri na primjer i slicno. Slazem se da vezanje treba da bude licni izbor koliko neko zeli da rizikuje svoj zivot, dobro je poredjenje sa voznjom motora i slicne aktivnosti koje su jako opasne. Ne slazem za vezanje djece, to nisu odrasle osobe i oni koji su zaduzeni za prevoz djece su duzni da urade sve sto je potrebno za njihovu sigurnost, pa i to da im obezbijede sjedalice u odredjenim godinama i da osiguraju da su djeca vezana, djeca ne mogu i ne smiju donositi takve odluke za sebe, a roditelji koliko god da imaju pravo da donose samostalno neke odluke za svoju djecu, nemaju pravo da donose odluke koje im ugrozavaju sigurnost.
citroen xm
Posts: 18141
Joined: 17/04/2012 22:57

#15183 Re: Crna hronika BH cesta

Post by citroen xm »

ITNet wrote: 27/03/2024 12:02 A cuj ti mi reci koje su gume ko da ja ne znam, poenta sarkazma i sta hocu da kazem se fulila totalno. Jasta su extra su te gume, jel to na testovima? Pa kad ti neki lola (ili ti) na njima uleti u traku po kisi nece te 3 pojasa spasiti.

Nisam zagovornik ne vezanja, ne vezem se u gradu ali na put kad negdje krenem onda da, cak sam palio svjetla po danu kad krenem negdje na put od kad znam za sebe i prije onih zakona. Ali jesam protiv da mi se nesto namece i da neko drugi vodi brigu o mojoj sigurnosti, jer onda hajmo ukinuti Motor, Skutere i sve neke aktivnosti zbog kojeg je ugrozena moja sigurnost :-)

Moja je poenta da svi seru par stranica kako je djete poginulo jer nije bilo vezano i seru po roditeljima itd... A niko da kaze da je dijete poginulo jer je mozda neki debil imao debilne gume koje mu je neko ovakav kao ovaj gore preporucio kao dobre i jos lola mislio da je Schumi pa proklizao po kisi i ubio nekoga. Ne gumo fejk moralizma nikako, ali eto nek je moja usporedba glupa :lol:
Shvatio sam poentu i opet kažem, poređenje guma i pojasa je izrazito glupo.

Kad ti lola uleti... Pa kada ti lola uleti sa Mišelinom takođe te neće isto toliko pojasa spasiti. Znači nije do gume već do lole.

Tačnije, možda te neki pojas i spasi, ali onaj koji nije vezan sigurno neće. I što kolega reče, ne bih ja tjerao nikoga da se veže, ali izvoli plati puno liječenje u slučaju udesa.

Ne vežeš se u gradu gdje se takođe svakodnevno dešavaju strašni udesi i našao si se da pametuješ. Bilo bi dobro da pogledaš malo teštiranja koja pokazuju da već pri udarcu pri brzini od 7 km/h nisi u stanju da rukama zadržiš svoje tijelo da ne udari u volan.

Garantujem ti čime god hoćeš da se ni jedan teži udes nije dogodio zbog bilo kakve gume koja ima šaru u zakonskim granicama. A pojas je sačuivao milione ljudi.
User avatar
canvra888
Posts: 4375
Joined: 09/07/2021 15:03

#15184 Re: Crna hronika BH cesta

Post by canvra888 »

Tako je.

I ne pišti upozorenje za vezanje u autima od 60 km/h, negod od 10-20.

Nije to bez razloga.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#15185 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Ateista »

hopi wrote: 27/03/2024 12:39
Qler wrote: 27/03/2024 12:27 Ja isto ne bi tjerao ljude da se vezu, ali im isto tako da im osiguravajuce kuce ne isplacuju stete i lijecenje u slucaju nesrece...
Tačno tako.
Ne moraš se vezati, plati liječenje.
Nećeš vakcinu, plati liječenje nemoj kukati onda i očekivati da te neko liječi.
Uradi sve sto možeš da zaštitiš sebe i druge a i da zdravstveni sistem ne opteretiš.
Vec smo pricali o tome, ne mozes od nekog ko vec placa osiguranje traziti da plati lijecenje, i oni koji se ne vezu, i oni koji rade druge rizicne stvari tipa extremni sportovi i slicne stvari, oni koji piju, puse, jedu nezdravu hranu, svi oni placaju osiguranje i samim tim imaju pravo na lijecenje. Jedino sto bi bilo posteno je da osiguranje za odredjene kategorije uvede razlicite tarife, pa ako neko ima odredjene rizicne faktore koje mogu dovesti do povreda da onda samim tim placa nesto skuplje osiguranje. Sto se tice nevezanja pojasa, moglo bi se uvesti na primjer da ako neko nije vezan i dodje do povreda, da placa dio troskova lijecenja, ali da se napravi analiza kakve bi povrede bile da je bio vezan i koja je razlika u troskovima ako jeste ili nije bio vezan i da plati tu razliku ili da se kasnije poveca iznos osiguranja kao sto se poveca kad napravis stetu u udesu pa izgubis bonus. Ima dakle opcija i za to da se rijesi, ali ne mozes ocekivati da neko zbog odredjenih rizicnih ponasanja za svoje zdravlje nema pravo na lijecenje ako placa osiguranje, pogotovo sto vecina odraslih ljudi ima neko od rizicnih faktora, koliko je samo pusaca, koliko ljudi se nezdravo hrani i slicno, sve to povecava sanse za nekom bolescu i potrebu za lijecenjem. Stoji i komentar, ne mogu se sjetiti ciji tacno, da ako se ovako nesto uvede da bi onda bilo posteno i kod penzionog osiguranja da oni koji imaju rizicne faktore placaju manje ili imaju vecu penziju, jer se ocekuje da ce krace zivjeti.
User avatar
drug_profi
Posts: 50618
Joined: 16/07/2012 16:00

#15186 Re: Crna hronika BH cesta

Post by drug_profi »

Ateista wrote: 27/03/2024 15:34 ne mozes od nekog ko vec placa osiguranje traziti da plati lijecenje
Možeš, jer svako osiguranje tačno propisuje u kojim slučajevima pokriva štetu.
I kad full kasko uplatiš, nećeš dobiti pare za ukraden auto ako si ostavio ključeve dostupne nekom.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#15187 Re: Crna hronika BH cesta

Post by vjeshalica »

Ateista wrote: 27/03/2024 15:34
hopi wrote: 27/03/2024 12:39
Qler wrote: 27/03/2024 12:27 Ja isto ne bi tjerao ljude da se vezu, ali im isto tako da im osiguravajuce kuce ne isplacuju stete i lijecenje u slucaju nesrece...
Tačno tako.
Ne moraš se vezati, plati liječenje.
Nećeš vakcinu, plati liječenje nemoj kukati onda i očekivati da te neko liječi.
Uradi sve sto možeš da zaštitiš sebe i druge a i da zdravstveni sistem ne opteretiš.
Vec smo pricali o tome, ne mozes od nekog ko vec placa osiguranje traziti da plati lijecenje, i oni koji se ne vezu, i oni koji rade druge rizicne stvari tipa extremni sportovi i slicne stvari, oni koji piju, puse, jedu nezdravu hranu, svi oni placaju osiguranje i samim tim imaju pravo na lijecenje. Jedino sto bi bilo posteno je da osiguranje za odredjene kategorije uvede razlicite tarife, pa ako neko ima odredjene rizicne faktore koje mogu dovesti do povreda da onda samim tim placa nesto skuplje osiguranje. Sto se tice nevezanja pojasa, moglo bi se uvesti na primjer da ako neko nije vezan i dodje do povreda, da placa dio troskova lijecenja, ali da se napravi analiza kakve bi povrede bile da je bio vezan i koja je razlika u troskovima ako jeste ili nije bio vezan i da plati tu razliku ili da se kasnije poveca iznos osiguranja kao sto se poveca kad napravis stetu u udesu pa izgubis bonus. Ima dakle opcija i za to da se rijesi, ali ne mozes ocekivati da neko zbog odredjenih rizicnih ponasanja za svoje zdravlje nema pravo na lijecenje ako placa osiguranje, pogotovo sto vecina odraslih ljudi ima neko od rizicnih faktora, koliko je samo pusaca, koliko ljudi se nezdravo hrani i slicno, sve to povecava sanse za nekom bolescu i potrebu za lijecenjem. Stoji i komentar, ne mogu se sjetiti ciji tacno, da ako se ovako nesto uvede da bi onda bilo posteno i kod penzionog osiguranja da oni koji imaju rizicne faktore placaju manje ili imaju vecu penziju, jer se ocekuje da ce krace zivjeti.
Pa oni koji su u rizicnijim poslovima imaju veci procenat doprinosa. Vidis da nisi upucen.
User avatar
hopi
Posts: 5707
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#15188 Re: Crna hronika BH cesta

Post by hopi »

E čuj da se pravi analiza razlika povreda onog ko nije zavezan i ko jeste. Odlična ideja, treba je predložiti Ministarstvu. To bi bio pametno utrošen novac.

Ma pošteno bi bilo kada, npr u nesrreci prvo zbrinu oni koji su vezani, pa ti onda misliš hoš neš se vezati.
izvrsni direktor
Posts: 9377
Joined: 20/12/2018 16:11

#15189 Re: Crna hronika BH cesta

Post by izvrsni direktor »

Ateista wrote: 27/03/2024 15:34 [
, ali da se napravi analiza kakve bi povrede bile da je bio vezan i koja je razlika u troskovima ako jeste ili nije bio vezan
Naravno, daj kake analize da se bosnji dokaze nesto sto je citav svijet prije vise od 50 godina spoznao. Al bgt da analizu radi kakav kredibilan strucnjak iz oblasti kao sto je karleusa iz oblasti vakcinacije djece ili cetinski iz oblasti virusnih bolesti
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#15190 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Laplace »

hopi wrote: 27/03/2024 12:39
Qler wrote: 27/03/2024 12:27 Ja isto ne bi tjerao ljude da se vezu, ali im isto tako da im osiguravajuce kuce ne isplacuju stete i lijecenje u slucaju nesrece...
Tačno tako.
Ne moraš se vezati, plati liječenje.
Nećeš vakcinu, plati liječenje nemoj kukati onda i očekivati da te neko liječi.
Uradi sve sto možeš da zaštitiš sebe i druge a i da zdravstveni sistem ne opteretiš.
Ponekad poželim da nam uvedu američki zdravstveni sistem, pa kad ovakvi odu u hitnu da moraju dizati kredit da plate troškove.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#15191 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Ateista »

drug_profi wrote: 27/03/2024 15:59
Ateista wrote: 27/03/2024 15:34 ne mozes od nekog ko vec placa osiguranje traziti da plati lijecenje
Možeš, jer svako osiguranje tačno propisuje u kojim slučajevima pokriva štetu.
I kad full kasko uplatiš, nećeš dobiti pare za ukraden auto ako si ostavio ključeve dostupne nekom.
OK, moze i tako, meni bi bilo logicnije da pokrivas razliku izmedju povreda koje bi dobio kad se vezes, ali ako treba moze se i tako uvesti, moze se uvesti i da se ne pokriva ni onima koji puse i slicno, samo onda naravno treba uvesti i da imas mogucnost da ne placas nikako osiguranje, ili da biras koje ces platiti, ako vec poredimo sa kaskom.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#15192 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Ateista »

vjeshalica wrote: 27/03/2024 16:21
Ateista wrote: 27/03/2024 15:34
hopi wrote: 27/03/2024 12:39
Tačno tako.
Ne moraš se vezati, plati liječenje.
Nećeš vakcinu, plati liječenje nemoj kukati onda i očekivati da te neko liječi.
Uradi sve sto možeš da zaštitiš sebe i druge a i da zdravstveni sistem ne opteretiš.
Vec smo pricali o tome, ne mozes od nekog ko vec placa osiguranje traziti da plati lijecenje, i oni koji se ne vezu, i oni koji rade druge rizicne stvari tipa extremni sportovi i slicne stvari, oni koji piju, puse, jedu nezdravu hranu, svi oni placaju osiguranje i samim tim imaju pravo na lijecenje. Jedino sto bi bilo posteno je da osiguranje za odredjene kategorije uvede razlicite tarife, pa ako neko ima odredjene rizicne faktore koje mogu dovesti do povreda da onda samim tim placa nesto skuplje osiguranje. Sto se tice nevezanja pojasa, moglo bi se uvesti na primjer da ako neko nije vezan i dodje do povreda, da placa dio troskova lijecenja, ali da se napravi analiza kakve bi povrede bile da je bio vezan i koja je razlika u troskovima ako jeste ili nije bio vezan i da plati tu razliku ili da se kasnije poveca iznos osiguranja kao sto se poveca kad napravis stetu u udesu pa izgubis bonus. Ima dakle opcija i za to da se rijesi, ali ne mozes ocekivati da neko zbog odredjenih rizicnih ponasanja za svoje zdravlje nema pravo na lijecenje ako placa osiguranje, pogotovo sto vecina odraslih ljudi ima neko od rizicnih faktora, koliko je samo pusaca, koliko ljudi se nezdravo hrani i slicno, sve to povecava sanse za nekom bolescu i potrebu za lijecenjem. Stoji i komentar, ne mogu se sjetiti ciji tacno, da ako se ovako nesto uvede da bi onda bilo posteno i kod penzionog osiguranja da oni koji imaju rizicne faktore placaju manje ili imaju vecu penziju, jer se ocekuje da ce krace zivjeti.
Pa oni koji su u rizicnijim poslovima imaju veci procenat doprinosa. Vidis da nisi upucen.
Nisam upucen, to je ok i ima smisla.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#15193 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Ateista »

hopi wrote: 27/03/2024 18:42 E čuj da se pravi analiza razlika povreda onog ko nije zavezan i ko jeste. Odlična ideja, treba je predložiti Ministarstvu. To bi bio pametno utrošen novac.

Ma pošteno bi bilo kada, npr u nesrreci prvo zbrinu oni koji su vezani, pa ti onda misliš hoš neš se vezati.
izvrsni direktor wrote: 27/03/2024 20:13
Ateista wrote: 27/03/2024 15:34 [
, ali da se napravi analiza kakve bi povrede bile da je bio vezan i koja je razlika u troskovima ako jeste ili nije bio vezan
Naravno, daj kake analize da se bosnji dokaze nesto sto je citav svijet prije vise od 50 godina spoznao. Al bgt da analizu radi kakav kredibilan strucnjak iz oblasti kao sto je karleusa iz oblasti vakcinacije djece ili cetinski iz oblasti virusnih bolesti
Pa kod svakog udesa se svakako pravi analiza ko je kriv, kolika je steta na autu i slicno, moglo bi i ovo, to bi osiguranja radila kao i ostale procjene, da vide koliko ce platiti. Evo napisao sam iznad, nije problem ni da se skroz odbije placanje lijecenja u nekim slucajevima, ali tada osiguranje mora biti opciono, ako neko ne zeli da ne mora nikako placati ili da placa privatnim osiguranjima, ali onda niko ne bi ni placao ovo, naravno da to nece uvesti.

Da ne bude zabune, ja uopste nisam neko ko podrzava nevezanje pojasa, samo smatram da je to necije pravo da sam odluci za sebe koliko ce rizikovati, a ako ce osiguranje imati pravo da odbije da plati lijecenje onda i ti trebaju da imaju pravo da ne placaju osiguranje, vrlo jednostavno.
User avatar
basicm
Posts: 10490
Joined: 16/01/2012 21:38

#15194 Re: Crna hronika BH cesta

Post by basicm »

Sta vas boli neka stvar ko se veze a ko ne. Eto vam vezite se i kod kuce i u krevetu. Zasto imate potrebu da drugima nesto pametujete i vi nesto uredjujete?
Isto oni nepusaci vegani i ostala moderna g…
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#15195 Re: Crna hronika BH cesta

Post by vjeshalica »

Ateista wrote: 28/03/2024 08:30
hopi wrote: 27/03/2024 18:42 E čuj da se pravi analiza razlika povreda onog ko nije zavezan i ko jeste. Odlična ideja, treba je predložiti Ministarstvu. To bi bio pametno utrošen novac.

Ma pošteno bi bilo kada, npr u nesrreci prvo zbrinu oni koji su vezani, pa ti onda misliš hoš neš se vezati.
izvrsni direktor wrote: 27/03/2024 20:13
Ateista wrote: 27/03/2024 15:34 [
, ali da se napravi analiza kakve bi povrede bile da je bio vezan i koja je razlika u troskovima ako jeste ili nije bio vezan
Naravno, daj kake analize da se bosnji dokaze nesto sto je citav svijet prije vise od 50 godina spoznao. Al bgt da analizu radi kakav kredibilan strucnjak iz oblasti kao sto je karleusa iz oblasti vakcinacije djece ili cetinski iz oblasti virusnih bolesti
Pa kod svakog udesa se svakako pravi analiza ko je kriv, kolika je steta na autu i slicno, moglo bi i ovo, to bi osiguranja radila kao i ostale procjene, da vide koliko ce platiti. Evo napisao sam iznad, nije problem ni da se skroz odbije placanje lijecenja u nekim slucajevima, ali tada osiguranje mora biti opciono, ako neko ne zeli da ne mora nikako placati ili da placa privatnim osiguranjima, ali onda niko ne bi ni placao ovo, naravno da to nece uvesti.

Da ne bude zabune, ja uopste nisam neko ko podrzava nevezanje pojasa, samo smatram da je to necije pravo da sam odluci za sebe koliko ce rizikovati, a ako ce osiguranje imati pravo da odbije da plati lijecenje onda i ti trebaju da imaju pravo da ne placaju osiguranje, vrlo jednostavno.
Kako ces odbiti da platis doprinose iz zdravstvenog osiguranja a u radnom si odnosu?
Neko ko je osiguran preko posla, sutra kosta zdravstveni sistem zbog pravila kojeg nije postivao.
Ne govorim o individualnim varijantama i po izboru, ko zeli da se necim osigura. I tamo postoje pravila igre, ostalom ne postavlja individualac vec sistem koji je vise uredjen nego neciji propuh u glavi.
User avatar
Laplace
Posts: 10445
Joined: 19/11/2012 18:37

#15196 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Laplace »

Ateista wrote: 28/03/2024 08:30
hopi wrote: 27/03/2024 18:42 E čuj da se pravi analiza razlika povreda onog ko nije zavezan i ko jeste. Odlična ideja, treba je predložiti Ministarstvu. To bi bio pametno utrošen novac.

Ma pošteno bi bilo kada, npr u nesrreci prvo zbrinu oni koji su vezani, pa ti onda misliš hoš neš se vezati.
izvrsni direktor wrote: 27/03/2024 20:13
Ateista wrote: 27/03/2024 15:34 [
, ali da se napravi analiza kakve bi povrede bile da je bio vezan i koja je razlika u troskovima ako jeste ili nije bio vezan
Naravno, daj kake analize da se bosnji dokaze nesto sto je citav svijet prije vise od 50 godina spoznao. Al bgt da analizu radi kakav kredibilan strucnjak iz oblasti kao sto je karleusa iz oblasti vakcinacije djece ili cetinski iz oblasti virusnih bolesti
Pa kod svakog udesa se svakako pravi analiza ko je kriv, kolika je steta na autu i slicno, moglo bi i ovo, to bi osiguranja radila kao i ostale procjene, da vide koliko ce platiti. Evo napisao sam iznad, nije problem ni da se skroz odbije placanje lijecenja u nekim slucajevima, ali tada osiguranje mora biti opciono, ako neko ne zeli da ne mora nikako placati ili da placa privatnim osiguranjima, ali onda niko ne bi ni placao ovo, naravno da to nece uvesti.

Da ne bude zabune, ja uopste nisam neko ko podrzava nevezanje pojasa, samo smatram da je to necije pravo da sam odluci za sebe koliko ce rizikovati, a ako ce osiguranje imati pravo da odbije da plati lijecenje onda i ti trebaju da imaju pravo da ne placaju osiguranje, vrlo jednostavno.
Možeš se razboljeti a da to ne bude tvojom krivicom, ne mora bolest biti rezultat tvoje neodgovornosti. Zato moraš biti osiguran.

Vezanje pojasa u toku vožnje je s razlogom obavezno, tačnije iz bar nekoliko razloga. I treba kažnjavati svakog ko se ne veže.

Samo jedan primjer: napraviš grešku, dođe do laganog sudara u kojem niko ne bi trebao biti povrijeđen. Ali, idiot u drugom autu je odlučio da je vezanje pojasa za kukavice i slabiće, u sudaru bude povrijeđen i tebi sasvim nepotrebno stvori neugodnosti i troškove. Uz to, potpuno nepotrebno se za njegovo liječenje izvlači novac iz zdravstvenog fonda. Još ako ostane invalid pa mu država plaća bolovanje i naknade a kolege sa posla vuku i za sebe i za njega.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#15197 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Ateista »

vjeshalica wrote: 28/03/2024 18:29
Ateista wrote: 28/03/2024 08:30
hopi wrote: 27/03/2024 18:42 E čuj da se pravi analiza razlika povreda onog ko nije zavezan i ko jeste. Odlična ideja, treba je predložiti Ministarstvu. To bi bio pametno utrošen novac.

Ma pošteno bi bilo kada, npr u nesrreci prvo zbrinu oni koji su vezani, pa ti onda misliš hoš neš se vezati.
izvrsni direktor wrote: 27/03/2024 20:13

Naravno, daj kake analize da se bosnji dokaze nesto sto je citav svijet prije vise od 50 godina spoznao. Al bgt da analizu radi kakav kredibilan strucnjak iz oblasti kao sto je karleusa iz oblasti vakcinacije djece ili cetinski iz oblasti virusnih bolesti
Pa kod svakog udesa se svakako pravi analiza ko je kriv, kolika je steta na autu i slicno, moglo bi i ovo, to bi osiguranja radila kao i ostale procjene, da vide koliko ce platiti. Evo napisao sam iznad, nije problem ni da se skroz odbije placanje lijecenja u nekim slucajevima, ali tada osiguranje mora biti opciono, ako neko ne zeli da ne mora nikako placati ili da placa privatnim osiguranjima, ali onda niko ne bi ni placao ovo, naravno da to nece uvesti.

Da ne bude zabune, ja uopste nisam neko ko podrzava nevezanje pojasa, samo smatram da je to necije pravo da sam odluci za sebe koliko ce rizikovati, a ako ce osiguranje imati pravo da odbije da plati lijecenje onda i ti trebaju da imaju pravo da ne placaju osiguranje, vrlo jednostavno.
Kako ces odbiti da platis doprinose iz zdravstvenog osiguranja a u radnom si odnosu?
Neko ko je osiguran preko posla, sutra kosta zdravstveni sistem zbog pravila kojeg nije postivao.
Ne govorim o individualnim varijantama i po izboru, ko zeli da se necim osigura. I tamo postoje pravila igre, ostalom ne postavlja individualac vec sistem koji je vise uredjen nego neciji propuh u glavi.
Po trenutnom zakonu to ne moze, ali koliko znam isto tako ne moze se ni odbiti lijecenje bilo kome ko je osiguran, bez obzira na to koliko sam bio kriv za to sto se doveo u tu situaciju. Zato i kazem, ako cemo kopirati americki sistem u nekim stvarima, onda ne mozemo reci da cemo odbiti lijecenje nekom a pri tome je obavezan da placa zdravstveno osiguranje. Ako ce se promijeniti zakon u tom smijeru da se lijecenje smije odbiti jer neko nije vezao pojas, odnosno naplatiti mu to lijecenje, onda treba mijenjati i u tom smijeru da mozemo birati hocemo li ga placati ili ne.
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#15198 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Ateista »

Laplace wrote: 28/03/2024 22:45
Ateista wrote: 28/03/2024 08:30
hopi wrote: 27/03/2024 18:42 E čuj da se pravi analiza razlika povreda onog ko nije zavezan i ko jeste. Odlična ideja, treba je predložiti Ministarstvu. To bi bio pametno utrošen novac.

Ma pošteno bi bilo kada, npr u nesrreci prvo zbrinu oni koji su vezani, pa ti onda misliš hoš neš se vezati.
izvrsni direktor wrote: 27/03/2024 20:13

Naravno, daj kake analize da se bosnji dokaze nesto sto je citav svijet prije vise od 50 godina spoznao. Al bgt da analizu radi kakav kredibilan strucnjak iz oblasti kao sto je karleusa iz oblasti vakcinacije djece ili cetinski iz oblasti virusnih bolesti
Pa kod svakog udesa se svakako pravi analiza ko je kriv, kolika je steta na autu i slicno, moglo bi i ovo, to bi osiguranja radila kao i ostale procjene, da vide koliko ce platiti. Evo napisao sam iznad, nije problem ni da se skroz odbije placanje lijecenja u nekim slucajevima, ali tada osiguranje mora biti opciono, ako neko ne zeli da ne mora nikako placati ili da placa privatnim osiguranjima, ali onda niko ne bi ni placao ovo, naravno da to nece uvesti.

Da ne bude zabune, ja uopste nisam neko ko podrzava nevezanje pojasa, samo smatram da je to necije pravo da sam odluci za sebe koliko ce rizikovati, a ako ce osiguranje imati pravo da odbije da plati lijecenje onda i ti trebaju da imaju pravo da ne placaju osiguranje, vrlo jednostavno.
Možeš se razboljeti a da to ne bude tvojom krivicom, ne mora bolest biti rezultat tvoje neodgovornosti. Zato moraš biti osiguran.

Vezanje pojasa u toku vožnje je s razlogom obavezno, tačnije iz bar nekoliko razloga. I treba kažnjavati svakog ko se ne veže.

Samo jedan primjer: napraviš grešku, dođe do laganog sudara u kojem niko ne bi trebao biti povrijeđen. Ali, idiot u drugom autu je odlučio da je vezanje pojasa za kukavice i slabiće, u sudaru bude povrijeđen i tebi sasvim nepotrebno stvori neugodnosti i troškove. Uz to, potpuno nepotrebno se za njegovo liječenje izvlači novac iz zdravstvenog fonda. Još ako ostane invalid pa mu država plaća bolovanje i naknade a kolege sa posla vuku i za sebe i za njega.
U americi recimo ne moras. Nisam ja za americki sistem, samo kazem ako cemo ga kopirati onda treba u potpunosti, a ne dio. Ako cemo naplatiti nekom lijecenje u nekim situacijama, onda treba omoguciti da imamo pravo da ne placamo nikako to osiguranje. Vec sam to pomenuo, za situacije gdje neko uzrokuje manju nesrecu a ovaj drugi nije vezan, on treba snositi krivicu za svoj dio odgovornosti, a onaj koji nije vezan za svoj dio. Tacno je da to nepotrebno trosi novac, ali isto tako mozemo pricati o jos puno nepotrebnih stvari koje trose novac, od cigara, alkohola i ovisnika, nezdrave hrane i prejedanja, ekstremnih sportova, a nista od toga nije zakonski zabranjeno i svako ima pravo da se unistava na ove nacine ili rizikuje svoj zivot.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#15199 Re: Crna hronika BH cesta

Post by vjeshalica »

Svi gubite iz vida cinjenicu koliko je jeftinije nositi pojas, nego da ti se ispostavi racun za zdravstvenu uslugu. A da ne govorim [o angazmanu svih sluzbi, osim ljekara i policije, a p9jedinci misle da njihov izlazak ne kosta. A da mu se ispostavi racun 10.000 za usluge manje bi bosnjo smisljao kako da zajebe sistem i nakurci se pametan. Jer bosnjo nista nije nabolje doprinjeo sistemu osim sto ga srozava.
User avatar
drug_profi
Posts: 50618
Joined: 16/07/2012 16:00

#15200 Re: Crna hronika BH cesta

Post by drug_profi »

Neide to tako u osiguranjima. Ne bavi se niko na ER tvojim statusom osiguranja, već povredama i fizičkim stanjem.
Kad dođe do toga da se pravi obračun, pitaju te za polisu.

Isto tako i kad u AO razbiješ svoje i tuđe auto, ne pita osiguranje imaš li ti validnu polisu, jesi li bio pijan, drogiran, već isplati procjenjenu štetu, a onda tebe goni za naknadu svega toga.
Post Reply