CNC programer

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#51 Re: CNC programer

Post by pinkman »

use your illusion wrote:kakve su sanse za zaposlenje sa ovim zanimanjem (cnc tehnicar/programer) u EU kao bh drzavljanina...
Ako znas posao i nadjes poslodavca koji te zeli onda su dobre.
legenda reala
Posts: 745
Joined: 13/08/2011 00:53

#52 Re: CNC programer

Post by legenda reala »

insomnia78 wrote:Image
Jel ovo Okuma cnc strug
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#53 Re: CNC programer

Post by insomnia78 »

Jest
vernes81
Posts: 1582
Joined: 25/04/2011 23:04

#54 Re: CNC programer

Post by vernes81 »

use your illusion wrote:kakve su sanse za zaposlenje sa ovim zanimanjem (cnc tehnicar/programer) u EU kao bh drzavljanina...
Dobre druze cijenjen i fino placen posao naravno ako se pokazes
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#55 Re: CNC programer

Post by Toto »

Al-Batros wrote:Trenutno radim u IT sektoru, tačnije web hosting. Dobio sam ponudu za posao od firme koja se bavi obradom metala za posao CNC operatera. Posao sam dobio tako što sam radio praksu za vrijeme studiranja, sa svima sam bio u dobrim odnosima u firmi pa me jedan od pozicioniranih likova preporučio da radim. Sa CNC mašinama sam se susreo dok sam studirao mašinstvo (došao na drugu godinu i prebacio se na IT) ali sve je to tanko. Počinjem raditi polovinom sljedećeg mjeseca, obuka i ostalo.
Znam da je mjesec dana prekratak vremenski period da sve naučim ali volio bih da znam barem osnove, da ne dođem k'o zadnji tukac. Da li bi neko mogao da mi preporuči kakvu literaturu iz ove oblasti da se pripremim prije nego što dođem na to radno mjesto?
e, da si treću godinu dao znao bi tehnologije obrade metala i mogo bi odmah za programera... tehnologija se programira a programski jezik za CNC je talašika, pogotovo danas....
koliko imaju osa te mašine?
u svakom slučaju ponovi trigonometriju, tolerancije i nalijeganja H6/h7 :D
Last edited by Toto on 27/10/2017 10:12, edited 1 time in total.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#56 Re: CNC programer

Post by Toto »

MyTao wrote:CNC machining mogu biti jako unosan biznis. Znam da je potreban veliki capital da bi se poceo posao, ali definitivno se ispalati. Ja sam masinski inzinjer i radim za jednu veliku firmu u SAD-u, i trenutno smo u procesu "outsorcing" djelove i komponente koji su radjeni na CNC-u... To je praksa koju rade sve vece firme, niko vise ne zeli praviti dijelove i komponente kod sebe, jer se ne isplati. Tako da imamo vendore preko cijelog svijeta, male radionice sa nekoliko CNC masina je veliki boom trenutno a posla ce samo biti vise i vise jer ce doci do toga da velike firme nece nista obradjivati kod sebe... Zamislite samo jedan Boeing ili UTC koji sve dijelove mora nabaviti negdje drugo...

problem je sto su jako jebeno skupe i sto je potrebno dosta certifikacija i sranja za pocetak, ali tu vidim veliku priliku za mnoge koji imaju znanje i love... CNC programmer nije fakultet ali savjetujem svakom da razmisli o tome jer u tome su fine pare a i posla ce biti sve vise i vise sigurno...
Da je sreće pa da BiH ima pet akademije / viših škola:
-CAD/CAM;
-industrijski dizajn;
-za varenje;
-kuharska i
-pčelarska.
vernes81
Posts: 1582
Joined: 25/04/2011 23:04

#57 Re: CNC programer

Post by vernes81 »

Toto wrote:
MyTao wrote:CNC machining mogu biti jako unosan biznis. Znam da je potreban veliki capital da bi se poceo posao, ali definitivno se ispalati. Ja sam masinski inzinjer i radim za jednu veliku firmu u SAD-u, i trenutno smo u procesu "outsorcing" djelove i komponente koji su radjeni na CNC-u... To je praksa koju rade sve vece firme, niko vise ne zeli praviti dijelove i komponente kod sebe, jer se ne isplati. Tako da imamo vendore preko cijelog svijeta, male radionice sa nekoliko CNC masina je veliki boom trenutno a posla ce samo biti vise i vise jer ce doci do toga da velike firme nece nista obradjivati kod sebe... Zamislite samo jedan Boeing ili UTC koji sve dijelove mora nabaviti negdje drugo...

problem je sto su jako jebeno skupe i sto je potrebno dosta certifikacija i sranja za pocetak, ali tu vidim veliku priliku za mnoge koji imaju znanje i love... CNC programmer nije fakultet ali savjetujem svakom da razmisli o tome jer u tome su fine pare a i posla ce biti sve vise i vise sigurno...
Da je sreće pa da BiH ima pet akademije / viših škola:
-CAD/CAM;
-industrijski dizajn;
-za varenje;
-kuharska i
-pčelarska.
Ma jok to bolan bolje otvoriti u Travniku 493859586 fakulteta nicega.
legenda reala
Posts: 745
Joined: 13/08/2011 00:53

#58 Re: CNC programer

Post by legenda reala »

insomnia78 wrote:Jest
Jel zeznuto raditi na njemu?? kako se prave programi za njega programer ili znaš sam
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#59 Re: CNC programer

Post by insomnia78 »

legenda reala wrote:
insomnia78 wrote:Jest
Jel zeznuto raditi na njemu?? kako se prave programi za njega programer ili znaš sam
Ma nije. Lakse je. Ima skroz dobrih inituivnih stvari
A za programe zavisi. Ovdje gdje ja radim programiramo mi sami. U hodu. Nije ni to tesko. Mores na dva nacina IGF i ISO.
black_noke
Posts: 596
Joined: 19/01/2007 13:47
Location: Rajvosa!

#60 Re: CNC programer

Post by black_noke »

Ima li neko preporuciti neki dobar kurs u Sarajevu za apsolutnog pocetnika sto se tice CNC-a?
black_noke
Posts: 596
Joined: 19/01/2007 13:47
Location: Rajvosa!

#61 Re: CNC programer

Post by black_noke »

?
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#62 Re: CNC programer

Post by Heller »

black_noke wrote:Ima li neko preporuciti neki dobar kurs u Sarajevu za apsolutnog pocetnika sto se tice CNC-a?
Za pocetak instaliraj autocad da dobijes osjecaj prostora, da skontas xyz, crtaj nesto, modeliraj.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#63 Re: CNC programer

Post by insomnia78 »

:lol:
jasmin10
Posts: 41
Joined: 04/08/2012 01:52
Location: GB
Contact:

#64 Re: CNC programer

Post by jasmin10 »

black_noke wrote:Ima li neko preporuciti neki dobar kurs u Sarajevu za apsolutnog pocetnika sto se tice CNC-a?
I mene ovo zanima.
jasmin10
Posts: 41
Joined: 04/08/2012 01:52
Location: GB
Contact:

#65 Re: CNC programer

Post by jasmin10 »

black_noke wrote:Ima li neko preporuciti neki dobar kurs u Sarajevu za apsolutnog pocetnika sto se tice CNC-a?
Vidim ima na iusu neki kurs. Poprilično je jeftin, dosta povoljniji od Intera u Mostaru. Zanima me da li se može naučiti kao i u Interi.
blablabla1234
Posts: 5
Joined: 18/08/2018 13:54

#66 Re: CNC programer

Post by blablabla1234 »

pozz ,da li je neko upoznat za diplome koje se dobiju na obuci , da li su priznate u EU. i da li neko zna na TK kantonu da li ima neka dobra obuka da mi preporuci. Hvala
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#67 Re: CNC programer

Post by insomnia78 »

Ma kaka diploma. Ne pita te niko za diplomuo
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#68 Re: CNC programer

Post by zijancer »

jasmin10 wrote:
black_noke wrote:Ima li neko preporuciti neki dobar kurs u Sarajevu za apsolutnog pocetnika sto se tice CNC-a?
I mene ovo zanima.
mislim da srednja masinska organizuje ponekad besplatnu obuku, ali otprilike jednom godisnje ili rjede
mozda ne bi bilo lose nazvati ih i probati saznati da li je sta u planu
blablabla1234
Posts: 5
Joined: 18/08/2018 13:54

#69 Re: CNC programer

Post by blablabla1234 »

pozz ! da li mi moze neko pomoci oko ovoga . mislio sam upisati obuku ali opet ne znam koliko su dobre obuke . i da li se za to vrijeme moze naucit sta . kako sam cuo to je oko 80 casova
jasmin10
Posts: 41
Joined: 04/08/2012 01:52
Location: GB
Contact:

#70 Re: CNC programer

Post by jasmin10 »

zijancer wrote:
jasmin10 wrote:
black_noke wrote:Ima li neko preporuciti neki dobar kurs u Sarajevu za apsolutnog pocetnika sto se tice CNC-a?
I mene ovo zanima.
mislim da srednja masinska organizuje ponekad besplatnu obuku, ali otprilike jednom godisnje ili rjede
mozda ne bi bilo lose nazvati ih i probati saznati da li je sta u planu
18og mi aBd krece kurs za cnc operatera/programera na iusu. Nadam se da ce se moći dosta stvari naučiti. Manje su grupe u pitanju i sve je praksa.
blablabla1234
Posts: 5
Joined: 18/08/2018 13:54

#71 Re: CNC programer

Post by blablabla1234 »

da li neko ima iskustva sa ovom obukom u Tesnju. i da li neko zna gdje ima na Tk dobra obuka. hvala puno
Giancarlo
Posts: 483
Joined: 26/12/2008 21:22

#72 Re: CNC programer

Post by Giancarlo »

jasmin10 wrote:18og mi aBd krece kurs za cnc operatera/programera na iusu. Nadam se da ce se moći dosta stvari naučiti. Manje su grupe u pitanju i sve je praksa.
Jesi li krenuo na kurs i kako ti se cini za sada ? Jeli vrijedi tih para, moze li se nauciti nesto ili npr. previse toga ima za nauciti za to vrijeme ?
jasmin10
Posts: 41
Joined: 04/08/2012 01:52
Location: GB
Contact:

#73 Re: CNC programer

Post by jasmin10 »

Giancarlo wrote:
jasmin10 wrote:18og mi aBd krece kurs za cnc operatera/programera na iusu. Nadam se da ce se moći dosta stvari naučiti. Manje su grupe u pitanju i sve je praksa.
Jesi li krenuo na kurs i kako ti se cini za sada ? Jeli vrijedi tih para, moze li se nauciti nesto ili npr. previse toga ima za nauciti za to vrijeme ?
Krenuo jesam. A ne znam šta da ti kažem. Može se naučiti osnove. Sigurno meni je ovo puno bolja opcija od mostara gdje obuka za operatera košta preko 2 hiljade.
Posao operatera svakako nije složen. Ti gdje god da dodjes da radiš moraš krenuti ispocetka. Moraš učiti od starijih majstora pa tek onda sam da radiš.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#74 Re: CNC programer

Post by insomnia78 »

80 casova je malo, premalo. Doduse za operatera ne treba ni jedan. Dugme svako moze pritiskati
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#75 Re: CNC programer

Post by mirsek »

insomnia78 wrote:80 casova je malo, premalo. Doduse za operatera ne treba ni jedan. Dugme svako moze pritiskati
To je kurs za experta operatera.
E sad za CNC programera, to je vec druga dimenzija.
Btw. dobro si se sjetio da covjeku das neki savjet mada bi mogao i vise ali polako, napredujes , ne moze sve preko noci. :thumbup: :D
Post Reply