Citroen Xsara Picasso

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#26 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by johntra »

nisam električar po struci, za mene je to ionako sve isti racku...ali svaka čast za ispravku, iako prosječan korisnik ovog foruma zna na šta sam mislio...
citro
Posts: 1012
Joined: 17/02/2013 09:46

#27 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by citro »

johntra wrote:nisam električar po struci, za mene je to ionako sve isti racku...ali svaka čast za ispravku, iako prosječan korisnik ovog foruma zna na šta sam mislio...
Zašto nešto i ne naučiti na forumu, osim vještina prepucavanja ?
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#28 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by johntra »

naučen sam ja solidno, ne brini ti za mene...ako ništa, znam promijeniti osigurač...a sad, da li se njegova vrijednost mjeri u amperima ili voltima, za mene je nebitan podatak, jer znam potrefiti njegovu jačinu kad ga eventualno mijenjam...
a za učenje se slažem, niko se naučen nije rodio, mada i sam znaš da forumi većinom služe za prepucavanje, to jeste, žešću izmjenu mišljenja...
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#29 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by celeron »

Sirena sljedeci dan sama proradila :-D

Sada se upalila lampica za zracne jastuke, sta bi to moglo biti?
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#30 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by drndalo »

Obicno je neki kabal ispod obicno vozackog sjedista malo ogoljen izolacije, pa pravi kontakt s podom. Kako strujno kolo nije "kako treba" pali se lampica...
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#31 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by celeron »

drndalo wrote:Obicno je neki kabal ispod obicno vozackog sjedista malo ogoljen izolacije, pa pravi kontakt s podom. Kako strujno kolo nije "kako treba" pali se lampica...
pomjerio malo sjediste naprijed nazad i ugasi se :)
User avatar
chockad
Posts: 246
Joined: 02/06/2008 09:55
Location: bijeljina

#32 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by chockad »

celeron wrote:Sirena sljedeci dan sama proradila :-D

Sada se upalila lampica za zracne jastuke, sta bi to moglo biti?
i onda pitaju zasto neko kaze "otkuda da kupis citroena, i to xsaru picasso"!?

sto se tice udobnosti, francuska auta su tu nezamjenjiva. svako auto ko da ima ugradjenu fotelju za sjedenje, nista ne osjecas u voznji. ali, ono sto im kvari imidz su upravo ove "sitnice": jedan dan sirena, drugi dan lampica nesto signalizira, treci dan ne radi far ili zmigavac. sto je najgore sve to dolazi redovno, kao po rasporedu, ali isto tako i nestaje, kao da sam sebe popravlja. ovo govorim iz razloga sto mi buraz ima citroena, c4 - 2010 godiste. auto je novo, kupljeno u citroenovom servisu, buraz je prvi vlasnik. presao sa njim 65000km. svako malo ide na kojekakve dijagnostike jer mu stalno prijavljuje neki kvar. ili su to svjetla, ili je pumpa goriva, ili je motor podizaca stakala... sve preglede radi u citroenovom servisu, a posebna prica je sto svaki put kada dodje u servis uvijek je tu jos neko sa slicnim problemima. jednom ga je probao prodat, i dosao covjek da pogleda, a citroen ko u inad nije htio da se otkljuca, ni daljinski ni na kljuc. nakon sat-dva buraz ga je otkljucao i zakljucao 50 puta i nijednom nije slagao. i isto kao sto celeron rece: danas ne radi, a sutra proradi.
citroen xm
Posts: 18086
Joined: 17/04/2012 22:57

#33 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by citroen xm »

Ajd nemoj pričati bezveze. Ti na osnovu jednog primjerka nešto sudiš. Kada je u pitanju ovaj Pikaso nije jedino auto kome se rasklima konektor ispod suvozačevog sjedišta. To je banalnost, a na polovnom autu mora nekad nešto i da se pokvari. Uostalom Pikaso modeli važe za pouzdanija auta. Što se tiče C4 tvog buraza, možda je čovjeku zapao neki feleričan primjerak. Imam kontakt sa mnogo vlasnika C4 i svi su prezadovoljni, a među tim njihovim C4 velika većina je bivših VAN-ova pa možeš misliti kako su voženi, paženi i koliko su prešli. Svi spominju kvarove kod francuza i talijana, a niko da se pozabavi kvarovima švaba i o tome što su njihovi čak i premijum brendovi(sem mercedesa) zakovani na dno liste pouzdanosti. Ne zna se ko je nepouzdaniji, čitav VAG zajedno sa premijum audijem ili BMW.
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#34 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by celeron »

Koliko kosta veliki servis za ovo vozilo i sta sve spada u njega. Da napomenem kako sam prije 4 mjeseca promijenio sve filtere i ulje motora, ostalo nisam dirao.
User avatar
arman1
Posts: 5328
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#35 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by arman1 »

celeron wrote:Koliko kosta veliki servis za ovo vozilo i sta sve spada u njega. Da napomenem kako sam prije 4 mjeseca promijenio sve filtere i ulje motora, ostalo nisam dirao.
Zavisi hočeš li u ovlašteni ili ne. Ne bi trebao biti više od 700.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#36 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by johntra »

Puno je 700, možda jedino kod ovlaštenog da su ovakve cijene...nije ti više od 300 do 400, pogotovo jer si nedavno i uradio mali servis...
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#37 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by celeron »

Sta bi jos bilo pametno odradit, dosta raje spominje jos remen i pumpu. Ne razumijem se u to tako da je vase misljenje dobrodoslo.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#38 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by johntra »

Vodenu pumpu svakako promijeni, jer ne znaš kada je ranije mijenjana...u poređenju šta ona može napraviti, investicija zamjene je jeftina...znači, set remenja sa španerima i vodena pumpa...ulje i filtere ne moraš mijenati, ako si ih već nedavno zamijenio, sačekaj prvo da pređeš bar 10 milja km....
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#39 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by celeron »

johntra wrote:Vodenu pumpu svakako promijeni, jer ne znaš kada je ranije mijenjana...u poređenju šta ona može napraviti, investicija zamjene je jeftina...znači, set remenja sa španerima i vodena pumpa...ulje i filtere ne moraš mijenati, ako si ih već nedavno zamijenio, sačekaj prvo da pređeš bar 10 milja km....
Hvaka druze. Imam sada novo pitanje, a tice se poruke koju mi izbacuje: "kühlmittel auffuellen". Da li je ovo nesto u vezi antifriza ili vec cega. To sam vec nasuo 3l, prije nkih 20dana ne znam jel se na to odnosi? Rashladna tekucina?
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#40 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by drndalo »

Jeste rashladna, koliko je imas u prelivnom sudu ? Izmedju MIN-MAX, ili ispod MIN ?
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#41 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by celeron »

drndalo wrote:Jeste rashladna, koliko je imas u prelivnom sudu ? Izmedju MIN-MAX, ili ispod MIN ?
Morat cu sutra provjerit jer sam veceras tek vidio poruku. Jel moguce da nakon 20 dana ponovo moram sipat?
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#42 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by sorcerer »

uvijek kad mijenjas rashladnu tekucinu trebas provjeriti nivo poslije zagrijavanja do radne temperature i hladjenja motora,jer nikad se odmah ne moze napuniti sistem ,pogotovo grijac kabine .tek dok sva tekucina okrene krug u sistemu izadje sav zrak...tako da se zna desiti da zafali 2-3 dcl
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#43 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by celeron »

Kao sto sam gore vec rekao stvarno se ne razmijem u ove stvari, sad sam isao "provjerit" i ako sam gledao pravi "kanister" fali ga skoro pola, a bio je pun kad je mehanicar nasuo!
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#44 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by sorcerer »

vjerovatno se desilo ovo sto sam naveo ,dospi u posudu koliko fali i to ce biti to .provjeri jos jednom sutradan ,ako opet bude falilo onda negdje gubis tekucinu...
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#45 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by celeron »

evo obiljezio sam pa sutra provjerim kakvo je stanje, i svakako idem do mehanicara da dopuni. Hvala ti
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#46 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by sorcerer »

nema na cemu
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#47 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by celeron »

Sirena i dan danas radi kako treba, nije bilo vise prekida. Sada me zanima, primijetio sam da mi panel (il kako ga vec nazvat) na vratima nije dobro ukloponjen na jednu zabicu. Vjerovatno je prijasnji vlasnik nesto skidao prije pa nije dobro vratio. Vidim da ne mogu vratit tek tako, vec bi vjerovatno morao skroz da ga skinem pa nastimam ponovo na sve zabice, ali kako da to odradim. Da li postoje neki sarafi koji to sve drze nakon sto se sklopi ili neki drugi nacin ukljanjanja i ponovnog vracanja?
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#48 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by sorcerer »

sarafi obicno budu na rucki za povlacenje vrata i kod ruckice za otvaranje vrata ,pregledaj malo nekad znaju biti skriveni nekim cepovima ,ostalo je sve na zabice
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#49 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by 530i »

Samo polako i strpljivo kad dođeš do žabica...dok skontaš gdje je koja tačno.
celeron
Posts: 480
Joined: 30/04/2013 20:44

#50 Re: Citroen Xsara Picasso

Post by celeron »

nako golim okom vidim da nije na jednoj zakaceno, pa cu sutra to probat. Cini mi se da na rucki ima neki kao poklopac pa je moguce da su ispod sarafi. Da li zvucnik ima neke veze sa skidanjem?
Post Reply