Citroen c4 benzin ili dizel

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#1 Citroen c4 benzin ili dizel

Post by rovac13 »

Razmisljam o kupovini ovog auta...zeni treba da ide s njim na posao svaki dan......otvorena magistralna cesta....lagana ugodna voznja.....nikakav sport i forsiranje.

Cini se da ni benzin ni dizel nisu veliki potrosaci.....razlika mozda 1 litar ili mrvicu vise u korist dizela.....
S druge strane benzinca mi je jeftinije kupit,lakse naci u dobrom stanju i sa pravom kilometrazom,i cini se da se puno vise ljudi zale na odrzavanje dizela (dizne,turbine,filteri nekakvi,motori itd....).

Jel neko malo bacao na papir koliko se isplati dizel u odnosu na benzinca......neko ko zna kako je odrzavat i jedno i drugo.

Ne znam zasto.......ali meni se po glavi mota da bi me sa benzincem manje bolila glava.

Mislim da auto nebi prelazio preko 10 000 km godisnje.
probook
Posts: 4592
Joined: 13/10/2013 22:38

#2 Re: Citroen c4 benzin ili dizel

Post by probook »

Ja bih uzeo benzinca. Ne prelazis puno, uglavnom otvoren put, jeftinije za kupiti, jeftinije za odrzavati, bolje auto mozes kupiti tj ocuvanije
citroen xm
Posts: 18120
Joined: 17/04/2012 22:57

#3 Re: Citroen c4 benzin ili dizel

Post by citroen xm »

Benzinac, ali 1.6. 1.4 je malo slabašan.
Citros Buenos
Posts: 203
Joined: 11/01/2015 15:19

#4 Re: Citroen c4 benzin ili dizel

Post by Citros Buenos »

rovac13 wrote:Razmisljam o kupovini ovog auta...zeni treba da ide s njim na posao svaki dan......otvorena magistralna cesta....lagana ugodna voznja.....nikakav sport i forsiranje.

Cini se da ni benzin ni dizel nisu veliki potrosaci.....razlika mozda 1 litar ili mrvicu vise u korist dizela.....
S druge strane benzinca mi je jeftinije kupit,lakse naci u dobrom stanju i sa pravom kilometrazom,i cini se da se puno vise ljudi zale na odrzavanje dizela (dizne,turbine,filteri nekakvi,motori itd....).

Jel neko malo bacao na papir koliko se isplati dizel u odnosu na benzinca......neko ko zna kako je odrzavat i jedno i drugo.

Ne znam zasto.......ali meni se po glavi mota da bi me sa benzincem manje bolila glava.

Mislim da auto nebi prelazio preko 10 000 km godisnje.
Da se odmah razumijemo i ne lažemo, računaj skoro 2 litra razlike. Pogledaj na www.spritmonitor.de prosjek na velikom broju uzoraka, to je to.
Ali, ako se kupuje polovno auto, vjerovatno više godina staro, onda sigurno benzinac na prvom mjestu. Pogotovo što će kilometraža biti mala u godini dana.
Kada skontaš sve komplikacije sa dvomasenim zamajcima, DPF filterom, turbinom, grijačima, injektorima, hoče li upaliti kada stvarno zazimi radi kvaliteta nafte itd itd (a to te kao vlasnika polovnog izvoženog vozila čeka prije ili kasnije) onda dileme nema.
1.6 im je ponajbolji benzinski motor u tim modelima, uglavnom se nema šta kvariti na njemu.
Jeftiniji i očuvaniji u nabavci, jeftiniji servisi itd. Dizela ako nađeš da je stvarno očuvan i da ima relativno malo kilometara cijena je vrlo visoka.
Sretno !
Citros Buenos
Posts: 203
Joined: 11/01/2015 15:19

#5 Re: Citroen c4 benzin ili dizel

Post by Citros Buenos »

Zaboravih i ovo spomenuti - sa benzincem držiš manje para na cesti kada ovi kreteni krenu paliti auta i bušiti gume, pa ti je šteta automatski manja :(
prsan
Posts: 71
Joined: 21/02/2014 12:30

#6 Re: Citroen c4 benzin ili dizel

Post by prsan »

Kupis benzinca i za tu razliku para sto je jeftiniji ugradis plin.i imas manju potrosnju od dizela.
Plus jednostavnije je odrzavanje benzinca od dizelasa.
Na 10000 km godisnje odprilike bi odplatio ugradnju za godinu.
Ako planiras zadrzat auto par godina ovo je dobra opcija.
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#7 Re: Citroen c4 benzin ili dizel

Post by Better Man »

prsan wrote:Kupis benzinca i za tu razliku para sto je jeftiniji ugradis plin.i imas manju potrosnju od dizela.
Plus jednostavnije je odrzavanje benzinca od dizelasa.
Na 10000 km godisnje odprilike bi odplatio ugradnju za godinu.
Ako planiras zadrzat auto par godina ovo je dobra opcija.
Nek kupi benzinca, ali nek ne ugrađuje plin, jer radi 10 milja KM godišnje nema potrebe, a i sebi smanjuje prostor u gepeku.
prsan
Posts: 71
Joined: 21/02/2014 12:30

#8 Re: Citroen c4 benzin ili dizel

Post by prsan »

Better Man wrote:
prsan wrote:Kupis benzinca i za tu razliku para sto je jeftiniji ugradis plin.i imas manju potrosnju od dizela.
Plus jednostavnije je odrzavanje benzinca od dizelasa.
Na 10000 km godisnje odprilike bi odplatio ugradnju za godinu.
Ako planiras zadrzat auto par godina ovo je dobra opcija.
Nek kupi benzinca, ali nek ne ugrađuje plin, jer radi 10 milja KM godišnje nema potrebe, a i sebi smanjuje prostor u gepeku.
Pa ako ce vec kupiti benzinca bolje mu je ugraditi plin.
Na svakih 10000 kilometara ustedit ce oko 1000km.
Nevidim razlog zasto nebi ugradio.
Pa ako je prostor u gepeku toliko bitan moze izbaciti rezervnu gumu i nabavit kit za krpanje guma.
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Citroen c4 benzin ili dizel

Post by Truba »

kupi corsu ona malo trosi ne treba ti ni plin
User avatar
rovac13
Posts: 5161
Joined: 08/12/2013 16:17

#10 Re: Citroen c4 benzin ili dizel

Post by rovac13 »

Kristalno mi je jasno sta znaci voziti na benzin i na plin.....sad me je zanimalo to za benzin i dizel.......ponajvise odrzavanje
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11 Re: Citroen c4 benzin ili dizel

Post by Truba »

a to si ti pokrenuo topik :skoljka:
cudo ne kupis nesto od toshibe :mrgreen:
il neku zvijer od elektricnog auta :mrgreen:
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#12 Re: Citroen c4 benzin ili dizel

Post by Better Man »

prsan wrote:
Better Man wrote:
prsan wrote:Kupis benzinca i za tu razliku para sto je jeftiniji ugradis plin.i imas manju potrosnju od dizela.
Plus jednostavnije je odrzavanje benzinca od dizelasa.
Na 10000 km godisnje odprilike bi odplatio ugradnju za godinu.
Ako planiras zadrzat auto par godina ovo je dobra opcija.
Nek kupi benzinca, ali nek ne ugrađuje plin, jer radi 10 milja KM godišnje nema potrebe, a i sebi smanjuje prostor u gepeku.
Pa ako ce vec kupiti benzinca bolje mu je ugraditi plin.
Na svakih 10000 kilometara ustedit ce oko 1000km.
Nevidim razlog zasto nebi ugradio.
Pa ako je prostor u gepeku toliko bitan moze izbaciti rezervnu gumu i nabavit kit za krpanje guma.
Onda najbolje da ide pješke, jer ga to ništa ne košta. Mnogi bi da voze auto, ali po mogučnosti da mu to isto auto ništa ne troši.
prsan
Posts: 71
Joined: 21/02/2014 12:30

#13 Re: Citroen c4 benzin ili dizel

Post by prsan »

ja mislim da sam mu predlozio dobru stvar,na kojoj ce ustediti para.
jel bolje trosit 2000km godisnje ili 1000km?
bili volio ti da je cijena nafte i benzina 80 kf?kao sto je cijena plina trenutno.
jel bolje njegovoj zeni da trosi 160km na benzin mjesecno ili da trosi 80km na plin?
po meni je plin dobra solucija.
Post Reply