Cisco Akademija i CCNA certifikat

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
zmajchek
Posts: 28
Joined: 01/12/2012 21:04

#1 Cisco Akademija i CCNA certifikat

Post by zmajchek »

Pozdrav svima, zanima me jedna stvar vezana za Cisco CCNA certifikat. Imao sam u planu da se upišem na naredni ciklus, pa me zanima kolike su šanse da se dobije posao sa završenom srednjom, i uspješno kompletiranim CCNA certifikatom?

Zanima me da li je moguće naći posao isključivo uz dosadašnje iskustvo i taj CCNA? Inače sam veliki zaljubljenik u računarske mreže i bilo šta vezano uz mrežnu administraciju i planiranje. Trenutno studiram IT, i pretpostavljam da će većina pomislit da bi bilo bolje da se fokusiram na završavanje fakulteta, ali nažalost sam u takvoj situaciji da trenutno ne mogu nastavit studije kao redovni student pa ću morati tražiti neku alternativu u međuvremenu.

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima!
Last edited by zmajchek on 27/04/2013 16:29, edited 1 time in total.
Forsaken
Posts: 825
Joined: 11/02/2005 10:51

#2 Re: Cisco Akademija i CCNA certifikat

Post by Forsaken »

Mozes, al tesko, posebno bez iskustva. Broj radnih mjesta sys admina/ network admina je jako ogranicen i losi su radni uslovi.
zmajchek
Posts: 28
Joined: 01/12/2012 21:04

#3 Re: Cisco Akademija i CCNA certifikat

Post by zmajchek »

Forsaken wrote:Mozes, al tesko, posebno bez iskustva. Broj radnih mjesta sys admina/ network admina je jako ogranicen i losi su radni uslovi.
Da li se pod iskustvom smatra isključivo iskustvo iz mreža, ili bilo kakvo radno iskustvo u IT sektoru? Možda je besmisleno pitanje, ali ovo će mi bit prvi put da tražim posao u ovoj struci.
SHTEVELEC
Posts: 548
Joined: 19/03/2010 15:43

#4 Re: Cisco Akademija i CCNA certifikat

Post by SHTEVELEC »

CCNA ti daje osnovu, samo sa certifikatom (bez prakticnog iskustva) manje-vise opet nemas nista. Mislim, imas ideju kako to sve radi, al' dok sam ne napravis i iskonfigurises neku mrezu (ne mislim kucnu mrezu, nesto ozbiljnije) nista nisi uradio (i ne samo jednu). U principu, CCNA vrijedi, al' ne toliko da odradis kurs od 12 mjeseci i znas pos'o (al' takav je svaki pos'o, bez prakse dzaba bilo koja skola)... Sto se tice akademija, moja preporuka ti je akademika, ja sam jedan dio radio u CCED-u, ali kako im je otis'o Kenan i dos'o lik iz telekoma jako su losi. Mislim, taj lik stvarno zna pos'o, al' zna za sebe, da prenese to nekome drugome bas mu i ne ide
User avatar
W0rM
Posts: 2380
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#5 Re: Cisco Akademija i CCNA certifikat

Post by W0rM »

SHTEVELEC wrote:CCNA ti daje osnovu, samo sa certifikatom (bez prakticnog iskustva) manje-vise opet nemas nista. Mislim, imas ideju kako to sve radi, al' dok sam ne napravis i iskonfigurises neku mrezu (ne mislim kucnu mrezu, nesto ozbiljnije) nista nisi uradio (i ne samo jednu). U principu, CCNA vrijedi, al' ne toliko da odradis kurs od 12 mjeseci i znas pos'o (al' takav je svaki pos'o, bez prakse dzaba bilo koja skola)... Sto se tice akademija, moja preporuka ti je akademika, ja sam jedan dio radio u CCED-u, ali kako im je otis'o Kenan i dos'o lik iz telekoma jako su losi. Mislim, taj lik stvarno zna pos'o, al' zna za sebe, da prenese to nekome drugome bas mu i ne ide
Cijenjeni kolega, uopšte se ne slazem s tobom, koliko ja znam vi kao čalnovi akademike puno brže prelazite gradivo, za razliku od ljudi iz CCED-a koji puno detaljnije rade, i više pažnje obraćaju da li je greadivo shvaćeno. To što mislite da je "lik iz telekoma" loš, pa to je vaš problem. Za razliku od instruktora iz akademike koji vam zadaju samo da postavite mrežu, u CCED-u imate priliku da radite simulacije kvarova, i troubleshootinga što će vam kao mrežnom adminu kad tad zatrebati. Dalje nije da nemaš ništa bez certfikiata. Kao prvo nikad ne znaš koji će ti certifikat diploma ili šta već u životu zatrebati, pogotovo kad je kao CISCO CCNA svjetski priznat, i naravno onaj ko ga posjeduje imat će prednost pri zapošljavanju. Naravno da je iskustvo jedan od problema, ali hej ćitava BiH se bori s tim. Ako sam sebi ne pomogneš teško da će ti danas iko drugi pomoći. Da rezimiram, CCNA je jako dobra stvar, ali bi bilo šteta samo ostati na tome, u slučaju da upišeš (nebitno koju akademiju izabereš) potrudi se da praktično radiš, i pitaj, nije sramota pitati :)
User avatar
awaken
Posts: 1588
Joined: 10/05/2011 23:28

#6 Re: Cisco Akademija i CCNA certifikat

Post by awaken »

W0rM wrote:
SHTEVELEC wrote:CCNA ti daje osnovu, samo sa certifikatom (bez prakticnog iskustva) manje-vise opet nemas nista. Mislim, imas ideju kako to sve radi, al' dok sam ne napravis i iskonfigurises neku mrezu (ne mislim kucnu mrezu, nesto ozbiljnije) nista nisi uradio (i ne samo jednu). U principu, CCNA vrijedi, al' ne toliko da odradis kurs od 12 mjeseci i znas pos'o (al' takav je svaki pos'o, bez prakse dzaba bilo koja skola)... Sto se tice akademija, moja preporuka ti je akademika, ja sam jedan dio radio u CCED-u, ali kako im je otis'o Kenan i dos'o lik iz telekoma jako su losi. Mislim, taj lik stvarno zna pos'o, al' zna za sebe, da prenese to nekome drugome bas mu i ne ide
Cijenjeni kolega, uopšte se ne slazem s tobom, koliko ja znam vi kao čalnovi akademike puno brže prelazite gradivo, za razliku od ljudi iz CCED-a koji puno detaljnije rade, i više pažnje obraćaju da li je greadivo shvaćeno. To što mislite da je "lik iz telekoma" loš, pa to je vaš problem. Za razliku od instruktora iz akademike koji vam zadaju samo da postavite mrežu, u CCED-u imate priliku da radite simulacije kvarova, i troubleshootinga što će vam kao mrežnom adminu kad tad zatrebati. Dalje nije da nemaš ništa bez certfikiata. Kao prvo nikad ne znaš koji će ti certifikat diploma ili šta već u životu zatrebati, pogotovo kad je kao CISCO CCNA svjetski priznat, i naravno onaj ko ga posjeduje imat će prednost pri zapošljavanju. Naravno da je iskustvo jedan od problema, ali hej ćitava BiH se bori s tim. Ako sam sebi ne pomogneš teško da će ti danas iko drugi pomoći. Da rezimiram, CCNA je jako dobra stvar, ali bi bilo šteta samo ostati na tome, u slučaju da upišeš (nebitno koju akademiju izabereš) potrudi se da praktično radiš, i pitaj, nije sramota pitati :)
Kolega, pokušat ću da Vam u što kraćim crtama razbijem iluziju o CCNA koju očito imate. IT tržište, čak i u BIH se podiglo na takav nivo ("zahvaljujući" ekonomskoj krizi naravno) da je CCNA samo jedna stavka koju treba navesti u CV-u po LISTOM certifikata koje imate, pored DIPLOME i druge LISTE poslova koje ste obavljali. Tako izgleda CV ozbiljnog kandidata za IT posao, a očekivati nešto nakon CCNA bez iskustva je smiješno.
bboypatron
Posts: 106
Joined: 06/06/2012 16:28

#7 Re: Cisco Akademija i CCNA certifikat

Post by bboypatron »

Ne slazem se sa postom da nema prakticnog znanja. CCNA je nasuprot baziran, na jako dobroj teoriji i prakticnom radu sa switchecima i routerima, tonu vjezni u PacketTraceru, i na kraju savladanih aktivnosti nema razloga da student ne zna konf mrezu. Ja imam CCNa od 2010, nisam imao neke koristi od njega tokom apliciranja za posao, nije mi imao veliku ulogu.

A u principu ne treba ti CCNA, da ti naucis konfigurisati, tu je google, imas besplatno na cisco website sve info kako sta. samo treba volja.

al ovo je bosna, nezz vise sta ti vrijedi
User avatar
EmiRem
Posts: 526
Joined: 17/01/2011 20:28

#8 Re: Cisco Akademija i CCNA certifikat

Post by EmiRem »

U svakom slucaju CCNA nije visak. Naravno nije ni dovoljan, ali mora se od necega krenuti, i pogotovo ako trazis posao u mrezama, pristup ti je dobar. VolksBanka/sber je skoro trazila network admina i izricito je zahtijevala polozen CCNA certifikat. Znam dosta ljudi koji imaju dosta prakticnog iskustva ali nisu razmatrani zbog neposjedovanja certifikata. Naravno, to je slucaj s navedenom bankom, u svakom slucaju CCNA je dobar oslonac za daljnje napredovanje tako da s tim krenuti je dobro. Naravno ne ocekuj kad zavrsis CCNA da ces dobiti posao. Ja sam u struci nekih 6-7 godina doduse Sys Admin i stalno nadogradjujem polazem, i iskustvo je glavno, ali se mora odnekud poceti.

Sretno
SHTEVELEC
Posts: 548
Joined: 19/03/2010 15:43

#9 Re: Cisco Akademija i CCNA certifikat

Post by SHTEVELEC »

W0rM wrote:
SHTEVELEC wrote:CCNA ti daje osnovu, samo sa certifikatom (bez prakticnog iskustva) manje-vise opet nemas nista. Mislim, imas ideju kako to sve radi, al' dok sam ne napravis i iskonfigurises neku mrezu (ne mislim kucnu mrezu, nesto ozbiljnije) nista nisi uradio (i ne samo jednu). U principu, CCNA vrijedi, al' ne toliko da odradis kurs od 12 mjeseci i znas pos'o (al' takav je svaki pos'o, bez prakse dzaba bilo koja skola)... Sto se tice akademija, moja preporuka ti je akademika, ja sam jedan dio radio u CCED-u, ali kako im je otis'o Kenan i dos'o lik iz telekoma jako su losi. Mislim, taj lik stvarno zna pos'o, al' zna za sebe, da prenese to nekome drugome bas mu i ne ide
Cijenjeni kolega, uopšte se ne slazem s tobom, koliko ja znam vi kao čalnovi akademike puno brže prelazite gradivo, za razliku od ljudi iz CCED-a koji puno detaljnije rade, i više pažnje obraćaju da li je greadivo shvaćeno. To što mislite da je "lik iz telekoma" loš, pa to je vaš problem. Za razliku od instruktora iz akademike koji vam zadaju samo da postavite mrežu, u CCED-u imate priliku da radite simulacije kvarova, i troubleshootinga što će vam kao mrežnom adminu kad tad zatrebati. Dalje nije da nemaš ništa bez certfikiata. Kao prvo nikad ne znaš koji će ti certifikat diploma ili šta već u životu zatrebati, pogotovo kad je kao CISCO CCNA svjetski priznat, i naravno onaj ko ga posjeduje imat će prednost pri zapošljavanju. Naravno da je iskustvo jedan od problema, ali hej ćitava BiH se bori s tim. Ako sam sebi ne pomogneš teško da će ti danas iko drugi pomoći. Da rezimiram, CCNA je jako dobra stvar, ali bi bilo šteta samo ostati na tome, u slučaju da upišeš (nebitno koju akademiju izabereš) potrudi se da praktično radiš, i pitaj, nije sramota pitati :)

Jedan dio sam zavrsio u CCED-u pa presao u Akademiku. U CCED-u sam ruter vidio uzivo samo kao primjerak, nije upaljen, sve vjezbe se radile u packet traceru, kada sam presao jedan dio vjezbi se radio u packet traceru drugi na opremi. A momak iz Telecoma je jako los kao predavac (zbog njega je iz CCED-a "pobjeglo" skoro pola ljudi), to je moje misljenje i misljenje vecine ljudi koji su kod njega dosli poslije Kenana (vjerovatno znate o kome pricam cim ste se brecnuli na moje misljenje o predavacu), koji je posebna prica (bio sam na stvarno velikom broju edukacija, nikada boljeg predavaca nisam imao). Ako vec hoce da rade posao onda trebaju naci nekoga ko zna da predaje, dobro ga platiti i cuvati da mu ne padne na pamet da ode negdje. Da mi je od pocetka predavac bio taj momak iz telekoma odustao bih poslije 3-4 predavanja, za moje pare me nece niko praviti budalom ("detaljnije se radi i prati da li je shvaceno" - ne znam da li ste bili ikada ne predavanju kod tog momka, ali recenice "te se radi na CCNP-u" i "ovo cete pogledati sami kuci" nisu detaljna obrada lekcije nego fuserenje osobe koja je dosla s posla da predaje i to mu je jako mrsko da radi)
User avatar
W0rM
Posts: 2380
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#10 Re: Cisco Akademija i CCNA certifikat

Post by W0rM »

SHTEVELEC wrote:
W0rM wrote:
SHTEVELEC wrote:CCNA ti daje osnovu, samo sa certifikatom (bez prakticnog iskustva) manje-vise opet nemas nista. Mislim, imas ideju kako to sve radi, al' dok sam ne napravis i iskonfigurises neku mrezu (ne mislim kucnu mrezu, nesto ozbiljnije) nista nisi uradio (i ne samo jednu). U principu, CCNA vrijedi, al' ne toliko da odradis kurs od 12 mjeseci i znas pos'o (al' takav je svaki pos'o, bez prakse dzaba bilo koja skola)... Sto se tice akademija, moja preporuka ti je akademika, ja sam jedan dio radio u CCED-u, ali kako im je otis'o Kenan i dos'o lik iz telekoma jako su losi. Mislim, taj lik stvarno zna pos'o, al' zna za sebe, da prenese to nekome drugome bas mu i ne ide
Cijenjeni kolega, uopšte se ne slazem s tobom, koliko ja znam vi kao čalnovi akademike puno brže prelazite gradivo, za razliku od ljudi iz CCED-a koji puno detaljnije rade, i više pažnje obraćaju da li je greadivo shvaćeno. To što mislite da je "lik iz telekoma" loš, pa to je vaš problem. Za razliku od instruktora iz akademike koji vam zadaju samo da postavite mrežu, u CCED-u imate priliku da radite simulacije kvarova, i troubleshootinga što će vam kao mrežnom adminu kad tad zatrebati. Dalje nije da nemaš ništa bez certfikiata. Kao prvo nikad ne znaš koji će ti certifikat diploma ili šta već u životu zatrebati, pogotovo kad je kao CISCO CCNA svjetski priznat, i naravno onaj ko ga posjeduje imat će prednost pri zapošljavanju. Naravno da je iskustvo jedan od problema, ali hej ćitava BiH se bori s tim. Ako sam sebi ne pomogneš teško da će ti danas iko drugi pomoći. Da rezimiram, CCNA je jako dobra stvar, ali bi bilo šteta samo ostati na tome, u slučaju da upišeš (nebitno koju akademiju izabereš) potrudi se da praktično radiš, i pitaj, nije sramota pitati :)

Jedan dio sam zavrsio u CCED-u pa presao u Akademiku. U CCED-u sam ruter vidio uzivo samo kao primjerak, nije upaljen, sve vjezbe se radile u packet traceru, kada sam presao jedan dio vjezbi se radio u packet traceru drugi na opremi. A momak iz Telecoma je jako los kao predavac (zbog njega je iz CCED-a "pobjeglo" skoro pola ljudi), to je moje misljenje i misljenje vecine ljudi koji su kod njega dosli poslije Kenana (vjerovatno znate o kome pricam cim ste se brecnuli na moje misljenje o predavacu), koji je posebna prica (bio sam na stvarno velikom broju edukacija, nikada boljeg predavaca nisam imao). Ako vec hoce da rade posao onda trebaju naci nekoga ko zna da predaje, dobro ga platiti i cuvati da mu ne padne na pamet da ode negdje. Da mi je od pocetka predavac bio taj momak iz telekoma odustao bih poslije 3-4 predavanja, za moje pare me nece niko praviti budalom ("detaljnije se radi i prati da li je shvaceno" - ne znam da li ste bili ikada ne predavanju kod tog momka, ali recenice "te se radi na CCNP-u" i "ovo cete pogledati sami kuci" nisu detaljna obrada lekcije nego fuserenje osobe koja je dosla s posla da predaje i to mu je jako mrsko da radi)
Jest u CCED-u ste vidjeli ruter kao primjerak, a niko nije bio spreman da rezerviše dan pa da se tamo dođe i odradi neki lab, ili da se raspita bili se moglo ranije pripremiti pa da se to "live" uradi. Ma na kraju krajeva, briga me, De gustibus (et coloribus) non est disputandum - O ukusima (i bojama) ne valja se prepirati. Ono što mogu pouzdano reći je da sam ja sigurno nešto naučio, i da ću izaći ako Bog da pametniji za jednu oblast i jedno iskustvo, nego da nikako nisam upisao Cisco akademiju. Što reče neko u nekom od prethodnih postova, može se to naučiti i samostalno, ali zaista ima nekih stvari koje se lakše savladaju na predavanju, i koje se brže "svare" kada vam to neko ko radi u toj struci pojasni.
Konjanik
Posts: 417
Joined: 18/01/2009 11:09

#11 Re: Cisco Akademija i CCNA certifikat

Post by Konjanik »

Pozdrav svima, da li neko zna kada ce biti sljedeci upis na CISCO akademiju odnosno kurs?Da li ima upis u septembru ove godine,..pratim desavanja na ovoj stranici http://netacad.etf.unsa.ba/info_za_polaznike.htm

Ali za sada nista konkretno, da napisu u vezi toga da li ce ili nece biti upis prije kraja 2013 te godine ?Pa ako neko vec polaze ovaj kurs i posjeduje neke inof cijenio bih da mi javi, imam mnogo obaveza ovaj mjesec ali definitivno ne bih zelio da propustim upis na cisco akademiju prije kraja 2013 te godine
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#12 Re: Cisco Akademija i CCNA certifikat

Post by Nisrin »

.
Last edited by Nisrin on 28/11/2016 11:14, edited 1 time in total.
User avatar
W0rM
Posts: 2380
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#13 Re: Cisco Akademija i CCNA certifikat

Post by W0rM »

Nisrin wrote:CISCO certifikat, rad u IT sektoru 2.5-3 godine, znanje njemackog i engleskog, kakve su sanse za posao u Dojclandu? :D Mora li se imati zavrsena elektrotehnicka skola za non eu drzavljane?
cuo sam da su dobre. Inace za rad u D ako se s poslodavcem nagodis da ti plata bude preko 40k ojra (sto s iskustvom i cisco certifikatom ne bi trebao biti problem) papire ces rijesiti za heftu (makar su ove sto ja znam tako zavrsili). Pogotovo jer ti imas iskustva. Samo gledaj da napises dobar CV i motivaciono, pozeljno na njemačkom-logično.
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#14 Re: Cisco Akademija i CCNA certifikat

Post by Nisrin »

.
Post Reply