Cijene i kvalitet autoplina

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Aurea Mediocritas
Posts: 353
Joined: 24/05/2009 02:04

#176 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by Aurea Mediocritas »

obuzdan wrote:Zna li neko kakvog kvaliteta je LPG na HIFA pumpama? Primjetio sam da i kod njih, cijena svih derivata, zna da varira u istom gradu zavisno od lokacije.

Npr LPG na EP je 0.86KM , HIFA Stup 0.81KM, Vogosca 0,76KM. A jutros vidjeh na Otoci u Sarajevu, tacnije Buca potok, ispred Tibrinih zagrada, LPG 0.71KM. :shock: :shock:
Sipam često na HIFA pumpama i nisam primijetio ikakve probleme sa plinom. Ne znam odakle oni kupuju LPG, ali rekao bih da je prilično kvalitetan. Auto radi mirno i "dobro poteže", ne primijetim nikakvu razliku između LPG i benzina.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#177 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by NediM17 »

Plin na Hifi je sve u svemu O.K., medjutim primjecivao sam jednu stvar koja jasno imputira da nemaju konstantan kvalitet. Jedan put naspem, auto ide kao sto je i islo, drugi put naspem iz 2.000rpm poteze kao dizel, treci put naspem, na leru prilicno nemiran i osjecam mali gubitak snage. Sve u svemu nije los plin dakle, ali imaju velike oscijalcije u kvaliteti, barem sam ja to primijetio.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#178 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by O'zone »

NediM17 wrote:Plin na Hifi je sve u svemu O.K., medjutim primjecivao sam jednu stvar koja jasno imputira da nemaju konstantan kvalitet. Jedan put naspem, auto ide kao sto je i islo, drugi put naspem iz 2.000rpm poteze kao dizel, treci put naspem, na leru prilicno nemiran i osjecam mali gubitak snage. Sve u svemu nije los plin dakle, ali imaju velike oscijalcije u kvaliteti, barem sam ja to primijetio.
Primjetio i ja isto i zato prestao sipati kod njih. Zadnjih pola godine možda i nešto jače samo Petrol jer mi se pokazao najkonstantniji što se tiče snage i potrošnje
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#179 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by drndalo »

Joj kad juce u BL nasuh po 0.65 KM plina... Drago mi...

Inace su u BL koga put nosi tuda cijene plina ovih dana 0.65-0.78 KM... Na potezu Travnik-Sarajevo, 0.81-0.91...
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#180 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by Mlad i Nevin »

Doboj 0.63 KM..
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#181 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by O'zone »

Plin Petrol Briješće 0,76 kpf sa BIHAMK karticom 0,71 kpf
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#182 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by preludezalude »

drndalo wrote:Joj kad juce u BL nasuh po 0.65 KM plina... Drago mi...

Inace su u BL koga put nosi tuda cijene plina ovih dana 0.65-0.78 KM... Na potezu Travnik-Sarajevo, 0.81-0.91...
I u Tuzli su cijene do 0,70 KM
strucnjak_kofol
Posts: 183
Joined: 26/08/2015 09:33

#183 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by strucnjak_kofol »

Maline kod Zivinica 0.66,a u Tz mi je smjesno da Hifa ima,razlicite cijene plina na svojim pumpama,na onoj novoj 0.71 a kod princeve 0.76,ali doduse i kod Ine sam primjetio isti fol
preludezalude
Posts: 5570
Joined: 07/03/2012 00:09

#184 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by preludezalude »

strucnjak_kofol wrote:Maline kod Zivinica 0.66,a u Tz mi je smjesno da Hifa ima,razlicite cijene plina na svojim pumpama,na onoj novoj 0.71 a kod princeve 0.76,ali doduse i kod Ine sam primjetio isti fol
To ti je normalno kod odredjivanja cijene goriva. Gdje je manje prometno i cijena je niza.
User avatar
nokia_e52
Posts: 50
Joined: 25/06/2011 22:00

#185 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by nokia_e52 »

Ako sam dobro vidio na HIFI u Nedžarićima I Ilidži plin 0,66 KM.

Brača Mujić prije Ilidže 0,71 KM.
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#186 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by klavirdžija »

Kakva je trenutna situacija, koliko je Petrolu u Briješću?
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#187 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by Hemera »

Ep je mislim 0,81
simens1
Posts: 106
Joined: 18/01/2012 19:47

#188 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by simens1 »

Neskovic pumpa od Vraca prema Lukavici 0.73,ja stalno sipam,prezadpvoljan sam.....
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#189 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by Eborg »

Prilikom vožnje po BiH, je li LPG uglavnom relativno ujednačeno dostupan? Ako nema jedna pumpa, imat će sigurno neka od naredne dvije i slično? Uglavnom, ne treba "strepiti" da se treba prebaciti na benzin, uvijek ima negdje na putu?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#190 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by _BataZiv_0809 »

Eborg wrote:Prilikom vožnje po BiH, je li LPG uglavnom relativno ujednačeno dostupan? Ako nema jedna pumpa, imat će sigurno neka od naredne dvije i slično? Uglavnom, ne treba "strepiti" da se treba prebaciti na benzin, uvijek ima negdje na putu?
Ma ima skoro svaka pumpa, ugradjuj sta si se stisno :D
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#191 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by Eborg »

Ma citam ove Engleze pa gledam kako se sekiraju sto je slabo dostupno. :mrgreen: A ne pratim ponudu u BiH. :mrgreen:
User avatar
ami8
Posts: 443
Joined: 23/05/2010 19:01

#192 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by ami8 »

Trenutno plin 0,55 km a benzin 1,69 km, znači odnos cijene 1:3. Sa vozilom od 80 kw ja prešao 530 kilometara za 22 marke(i to mješovite vožnje a ne na otvorenom), kako god okreneš plin puno isplativiji od dizela.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#193 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by O'zone »

Mjenjajte filtere za plin malo češće od onih predviđenih 10 000 km. Meni auto mrtvo zadnjih par hiljada km a nije još bio termin za zamjenu. Jučer zamjenio ja brate smeća u filteru i onog grafitnog praha....danas auto ide predivno.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#194 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by NediM17 »

O'zone wrote:Mjenjajte filtere za plin malo češće od onih predviđenih 10 000 km. Meni auto mrtvo zadnjih par hiljada km a nije još bio termin za zamjenu. Jučer zamjenio ja brate smeća u filteru i onog grafitnog praha....danas auto ide predivno.
Slazem se da bude smeca, medjutim ja nikada nisam imao problema sa intervalom od 10kkm. Takodjer, na svakom pravilno podesenom sistemu ne bi se smio desavati pad snage zbog malog dotoka plina, tj. prljavih filtera, tj. ne smije se desiti da je smjesa siromasna. Jednostavno senzor pritiska gasa registruje nizak pritisak (nizi od nominalnog), i salta na benzin! Tako bi trebalo ako je sve podeseno kako Bog zapovijeda.

A sad ima svakakvih "strucno" podesenih sistema. Izmedju ostalog vidio sam i kad nestane plina da auto jednostavno prestane primati gas, ne prebacuje na benzin, a ima dovoljno plina da na leru moze raditi. I sad zamisli u pola preticanja nestane plina a on ne prebacuje na benzin. Uzas.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#195 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by O'zone »

NediM17 wrote:
O'zone wrote:Mjenjajte filtere za plin malo češće od onih predviđenih 10 000 km. Meni auto mrtvo zadnjih par hiljada km a nije još bio termin za zamjenu. Jučer zamjenio ja brate smeća u filteru i onog grafitnog praha....danas auto ide predivno.
Slazem se da bude smeca, medjutim ja nikada nisam imao problema sa intervalom od 10kkm. Takodjer, na svakom pravilno podesenom sistemu ne bi se smio desavati pad snage zbog malog dotoka plina, tj. prljavih filtera, tj. ne smije se desiti da je smjesa siromasna. Jednostavno senzor pritiska gasa registruje nizak pritisak (nizi od nominalnog), i salta na benzin! Tako bi trebalo ako je sve podeseno kako Bog zapovijeda.

A sad ima svakakvih "strucno" podesenih sistema. Izmedju ostalog vidio sam i kad nestane plina da auto jednostavno prestane primati gas, ne prebacuje na benzin, a ima dovoljno plina da na leru moze raditi. I sad zamisli u pola preticanja nestane plina a on ne prebacuje na benzin. Uzas.
Ma ja sam jučer otišao da zamjenim filtere jer se auto baš bio umrljavio. Ide ono ali osjećaš da fali daha a u leru više brunda. Elem nakon zamjene provjerili mapu sve OK, samo je znači bilo do filtera.

Ne znam meni je logično kako god da je plin podešen da ukoliko filteri začepe on neće raditi kako treba. Isto je i sa benzinom i sa dizelom, nije plin izuzetak.
NediM17
Posts: 21508
Joined: 05/11/2009 11:49

#196 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by NediM17 »

O'zone wrote: Ma ja sam jučer otišao da zamjenim filtere jer se auto baš bio umrljavio. Ide ono ali osjećaš da fali daha a u leru više brunda. Elem nakon zamjene provjerili mapu sve OK, samo je znači bilo do filtera.

Ne znam meni je logično kako god da je plin podešen da ukoliko filteri začepe on neće raditi kako treba. Isto je i sa benzinom i sa dizelom, nije plin izuzetak.
Mora raditi isto bez obzira na filtere. Onog momenta kad senzor pritiska gasa na railu (diznama) vidi da je pritisak prenizak jednostavno plinski ECU vraca na benzin. Ista stvar se desi i kad je boca pri kraju pa kad ga pricepis, nema dovoljno pritiska, i da ne bi radi na siromasnoj smjesi ili trzao i trokirao, prebaci na benzin.
obuzdan
Posts: 312
Joined: 03/12/2013 14:33

#197 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by obuzdan »

Jel' ziva ova tema?

Kakva su iskustva sa Brkic Pumpom tj LPG kod njih? Dobio neki kupon za gorivo pa kontam plin ili neznin?

Inace jel' ovaj petrol imam LPG na vracama i kakav je kvalitet? Jel Vase zadovoljstvo jos uvijek na nivou? Vidim da je vecina ranije bila zadovoljna...
User avatar
Romeo 80
Posts: 4343
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#198 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by Romeo 80 »

obuzdan wrote:Jel' ziva ova tema?

Kakva su iskustva sa Brkic Pumpom tj LPG kod njih? Dobio neki kupon za gorivo pa kontam plin ili neznin?

Inace jel' ovaj petrol imam LPG na vracama i kakav je kvalitet? Jel Vase zadovoljstvo jos uvijek na nivou? Vidim da je vecina ranije bila zadovoljna...
Nemam nikakva iskustva sa Brkić pumpom, a Petrol na Vracama je sada Nešković. Btw, maloprije sam nasuo plin na BP oil-u i još uvijek na snazi akcija po kojoj je litra plina 0.71 KM.
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#199 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by MOSALJOZE »

ami8 wrote:Trenutno plin 0,55 km a benzin 1,69 km, znači odnos cijene 1:3. Sa vozilom od 80 kw ja prešao 530 kilometara za 22 marke(i to mješovite vožnje a ne na otvorenom), kako god okreneš plin puno isplativiji od dizela.
Ne vjerujem da će ovaj forumaš odgovoriti,ali mogu ostali.Jel ovo moguće 22 km 530 km?
Pitam informativno,vozaĆ golf 4 dizel i tako :oops:
obuzdan
Posts: 312
Joined: 03/12/2013 14:33

#200 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by obuzdan »

MOSALJOZE wrote:
ami8 wrote:Trenutno plin 0,55 km a benzin 1,69 km, znači odnos cijene 1:3. Sa vozilom od 80 kw ja prešao 530 kilometara za 22 marke(i to mješovite vožnje a ne na otvorenom), kako god okreneš plin puno isplativiji od dizela.
Ne vjerujem da će ovaj forumaš odgovoriti,ali mogu ostali.Jel ovo moguće 22 km 530 km?
Pitam informativno,vozaĆ golf 4 dizel i tako :oops:
Ma hajte molim vas...
Post Reply