Cijene i kvalitet autoplina

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#101 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by NediM17 »

@Aurea Mediocritas

Koliko je trenutno plin na Istrabenzu u Potkraju (Breza)?


Ja sam veceras sipao na Petrolu, i potrosnja je u okvirima normalne dakle, 32,76l (24.90KM), dakle 0.76KM sa BIHAMK karticom, a predjenih je 310,7km, sto je cca. 10.5l/100km. Ali frajer ga je sipao koliko god je moglo, ljuljao auto da stane sto vise, tako da je realna potrosnja cirka 10l/100km i oko 3litra bezolovnog benzina (3*1.86=5.58). Ukupno je potrosneno, dakle 30.48KM na 310.7km sto iznosti cca. 10KM na 100km sto je ekvivalent cca. 5 litara dizela. Sto se tice kvaliteta plina auto ide isto kao i na benzin (tj. ne moze meda ni 'vako ni 'nako, Stepway 1.6 8v ). Tu je u pitanju kombinovana voznja, dakle cca. 2/3 autoput 120km/h i 1/3 gradske spice ujutro i popodne.

Usporedbe radi, drugi auto, 1.6 CRDi, prosli vikend picio u Zagreb i nazad uz brzinu na autoputu 160-180km/h i normalno voznju na magistralnom putu 80-100km/h, potrosio cca. 6.5l (*1.71KM- GAZPROM Stup)/100km. Ukupno predjeno oko 800km, od toga oko 500km autoput, ostalo magistrala.
User avatar
Aurea Mediocritas
Posts: 353
Joined: 24/05/2009 02:04

#102 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by Aurea Mediocritas »

U Brezi ne znam koja je cijena, sipam na Istrabenzu u Zivinicama ili u Usori. Zadnji put kad sam sipao u Usori bila je cijena 0,75KM/L.
Citros Buenos
Posts: 203
Joined: 11/01/2015 15:19

#103 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by Citros Buenos »

Aurea Mediocritas wrote:
Citros Buenos wrote:
Aurea Mediocritas wrote:Petrol, Zenica, Crkvice, 0,81 KM/L. Uz BiHAMK-ovu karticu: 0,76KM/L. Zna li ko kakav je kvalitet plina koji se toči na Petrolovim pumpama?
Ja ga trošim u radnom autu, u 80% slučajeva ga sipam na Petrolu, također koristim BIHAMK karticu pa je vožnja postala relativno badava. Ne znam kako bih u apsolutnoj mjeri ocijenio kvalitetu plina u autu, ali problema nikada nisam imao. Ni jedan ekces. Vuča je normalna, potrošnja u granicama normale. To bi trebalo značiti da je OK.
Također, i pretakanje ide vrlo brzo, što nije slučaj na svim pumpama. Negdje su plinske pumpe baždarene na manji pritisak pa je pretakanje nočna mora (EP npr) a i ne napuni bocu kako treba.
Evo da podijelim svoje iskustvo sa ''Petrolovim'' plinom:

Dakle, nešto definitivno ne štima jer kad natočim kod njih puna boca bude cca 38 litara i pređem cca 510km. Međutim, kad naspem na Istrabenz u bocu stane isto toliko, ali mogu preći cca 550km. Što se tiče vuče i rada motora ne primjećujem nikakvu razliku. Mislim da im pumpe ''lažu'' odnosno da su nekako podešene da pokazuju više nego što se stvarno natoči. Kod ostalih ne sipam jer u ovom trenutku sve preko 0,90KM/L je čisti bezobrazluk jer nabavna veleprodajna cijena plina je ispod 0,5KM/L. Marža 100% je stvarno totalni bezobrazluk.
Pitanje je osjetljivo, u jednoj turi si prešao 550 km a u drugoj 510 km za istu količinu plina, ali da li su te ture bile jednake i da li si vozio istim tempom ? Razlika u svakom slučaju nije velika.
Ja sam takodjer sipao par puta na Istrabenzu i nisam uočio nikakvu razliku u odnosu na Petrol. Istrabenz mi nije nikako na ruku pa ostajem u večini slučajeva na Petrolu. I nisam posumnjao da im brojači lažu, barem nisam stekao takav utisak do sada.
Plin je malo gadan za iole preciznija mjerenja, tu se moramo složiti.
User avatar
Aurea Mediocritas
Posts: 353
Joined: 24/05/2009 02:04

#104 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by Aurea Mediocritas »

Zaista se trudim biti realan i nije mi u interesu da ikoga blatim ili hvalim, ali iznosim samo činjenice. Dakle, u pitanju su iste putne dionice. Takođe, da petrolovim plinom sam vozio uz ove gadne jutarnje minuse tako da sam duže vozio na benzinu jer je motoru trebalo vise vremena da se ugrije do momenta prebacivanja na plin a i ta kilometraza je uracunata. Bilo kako bilo, volio bih i da drugi ljudi iznesu svoja iskustva.
Citros Buenos
Posts: 203
Joined: 11/01/2015 15:19

#105 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by Citros Buenos »

Aurea Mediocritas wrote:Zaista se trudim biti realan i nije mi u interesu da ikoga blatim ili hvalim, ali iznosim samo činjenice. Dakle, u pitanju su iste putne dionice. Takođe, da petrolovim plinom sam vozio uz ove gadne jutarnje minuse tako da sam duže vozio na benzinu jer je motoru trebalo vise vremena da se ugrije do momenta prebacivanja na plin a i ta kilometraza je uracunata. Bilo kako bilo, volio bih i da drugi ljudi iznesu svoja iskustva.
Na istoj smo talasnoj dužini, ni ja ne želim nikoga da preferiram, ali u duhu pokušaja da budem realan moram te upozoriti na ono boldirano gore. Motor ne prelazi na plin kada je dostigao radnu temperatutu več znatno ranije. Kod mene je npr podešen da pređe na plin na več oko 25 stepeni. To je još daleko od radne temperature motora. Tako, osim što si duže vozio na benzin trebaš uzeti u obzir i da je plina više trošio jer je motor bio hladniji pa je procesor ugađao dosta "bogatiju" smjesu.
Bilo kako bilo, kao što sam več rekao, plin je vrlo nezgodan za precizna mjerenja i treba imati dosta "uzoraka" kako bi se statistička greška minimizirala. U svakom slučaju, 510 ili 550 km ne pravi veliku razliku kada je cijena litra plina kojeg ja npr. plačam 0.76 KM ili čak 0.66 KM kada se zadesim u Tuzlanskom kantonu. Jeftino brate, odavno nije bilo tako. U stvari, nije tako jeftino koliko je ranije bilo skupo.
User avatar
Aurea Mediocritas
Posts: 353
Joined: 24/05/2009 02:04

#106 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by Aurea Mediocritas »

Da ne bude zabune, sa benzinom i dizelom na Petrolu sam uvijek zadovoljan i sa ponašanjem osoblja, takođe. Kvalitet plina ne dovodim u pitanje, ali 100% sam siguran da izmjerena vrijednost na mjeraču ne odgovara stvarno natočenoj količini. Naravno, i pored toga, i dalje im je cijena prihvatljivija nego kod ovih gulikoža sa cijenom preko 1.00KM

PS. Nisam napisao da se plin prebacuje na radnoj temperaturi.
Citros Buenos
Posts: 203
Joined: 11/01/2015 15:19

#107 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by Citros Buenos »

Aurea Mediocritas wrote:Da ne bude zabune, sa benzinom i dizelom na Petrolu sam uvijek zadovoljan i sa ponašanjem osoblja, takođe. Kvalitet plina ne dovodim u pitanje, ali 100% sam siguran da izmjerena vrijednost na mjeraču ne odgovara stvarno natočenoj količini. Naravno, i pored toga, i dalje im je cijena prihvatljivija nego kod ovih gulikoža sa cijenom preko 1.00KM

PS. Nisam napisao da se plin prebacuje na radnoj temperaturi.
Meni je taj Petrol u Briješču "na ruku" kada izlazim iz grada pa sam se tamo odomačio. Ne znam za mjerače, kažem da nisam stekao takav utisak jer ja bih želio i da mi više naspu pošto pucam duže ture. U pravu si za ponašanje osoblja, stvarno su OK.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#108 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by iceman ze »

Nasuo sam i ja na Petrolu veceras po cijeni od 0,81 KM. Od sutra snizenje na 0,75 KM.

Kad potrosim bocu javim se da prokomentarisem kvalitet i broj predjenih kilometara.

Osoblje je za 10 i primjer su odnosa prema kupcima.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66196
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#109 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by _BataZiv_0809 »

Danas sam imao BIHAMK intervenciju sa kojom sam prezadovoljan, a i redovan sam klijent Petrola. Stoga pravim tu karticu u roku odmah :thumbup:

Energopetrol mi je prvi izbor, ali je fkt bezobrazan sa svojih 1.01 :run:

Meni je plin na Petrolu odlican.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#110 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by muha_sa »

Aurea Mediocritas wrote:Da ne bude zabune, sa benzinom i dizelom na Petrolu sam uvijek zadovoljan i sa ponašanjem osoblja, takođe. Kvalitet plina ne dovodim u pitanje, ali 100% sam siguran da izmjerena vrijednost na mjeraču ne odgovara stvarno natočenoj količini. Naravno, i pored toga, i dalje im je cijena prihvatljivija nego kod ovih gulikoža sa cijenom preko 1.00KM

PS. Nisam napisao da se plin prebacuje na radnoj temperaturi.
ko li i da li ikadbaždari te mjerače vrag mu ga zna :-)

jedva čekam da ovo potrošim pa idem u Briješće--sve sam obišo, red je da i taj petrolov probam :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#111 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by muha_sa »

sad s Petrolove pumpe u Briješcu-----50 litara plina 37,54 km.

ce vidim koliko cu prec pa napišem :D
petardom pocesljan
Posts: 25
Joined: 26/05/2010 12:51

#112 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by petardom pocesljan »

I ja sam jutros nauso na Petrolu plin, i stalo mi je u bocu 44.08 litara za 33,50 KM, inace toliko mi i stane na drugim punonicama na kojim sam sipao. Prvi utisci su da zasad ne osjetim razliku plin - benzin auto fino ubrzava i vuce. Vidjecemo koliko da potrosi cistog grada i malo otvoene voznje do slijedeceg punjenja i napisem svoje iskustvo. :autic:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#113 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by O'zone »

Eh evo me :D

Nakon pređenih

Image

Čiste gradske vožnje, prije pola sata otišao da naspem u Petrolu u Briješću i prvo da obradujem ko nije primjetio LPG je 0,76 KM :mrgreen: :izet:

I u auto stalo do izbacivanja pištolja

Image

Tako da dugujem IZVINJENJE na informaciji o neispravnom uređaju za točenje jer je prilikom prvog sipanja bilo nasuto 18,4 litra nakon pređenih 115 km očigledno im je pumpa drugačije baždarena.

S druge strane smjem reći da auto ide fenomenalno, odziv na gas je puno brži nego prije i ubrzanja su dosta brža tako da je Petrol sad za sad dobio novog klijenta a ako Bog da uzet ćemo i BIHAMK karticu koju odavno i onako planiram akvizirati i sve će biti :thumbup:
Citros Buenos
Posts: 203
Joined: 11/01/2015 15:19

#114 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by Citros Buenos »

O'zone wrote:Eh evo me :D

Nakon pređenih

Image

Čiste gradske vožnje, prije pola sata otišao da naspem u Petrolu u Briješću i prvo da obradujem ko nije primjetio LPG je 0,76 KM :mrgreen: :izet:

I u auto stalo do izbacivanja pištolja

Image

Tako da dugujem IZVINJENJE na informaciji o neispravnom uređaju za točenje jer je prilikom prvog sipanja bilo nasuto 18,4 litra nakon pređenih 115 km očigledno im je pumpa drugačije baždarena.

S druge strane smjem reći da auto ide fenomenalno, odziv na gas je puno brži nego prije i ubrzanja su dosta brža tako da je Petrol sad za sad dobio novog klijenta a ako Bog da uzet ćemo i BIHAMK karticu koju odavno i onako planiram akvizirati i sve će biti :thumbup:
As I told You ;-)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66196
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#115 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by _BataZiv_0809 »

Hoce li nam poskupljivat plin :?
Petrol
Posts: 14
Joined: 06/01/2013 20:33

#116 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by Petrol »

Aurea Mediocritas wrote: Evo da podijelim svoje iskustvo sa ''Petrolovim'' plinom:

Dakle, nešto definitivno ne štima jer kad natočim kod njih puna boca bude cca 38 litara i pređem cca 510km. Međutim, kad naspem na Istrabenz u bocu stane isto toliko, ali mogu preći cca 550km. Što se tiče vuče i rada motora ne primjećujem nikakvu razliku. Mislim da im pumpe ''lažu'' odnosno da su nekako podešene da pokazuju više nego što se stvarno natoči. Kod ostalih ne sipam jer u ovom trenutku sve preko 0,90KM/L je čisti bezobrazluk jer nabavna veleprodajna cijena plina je ispod 0,5KM/L. Marža 100% je stvarno totalni bezobrazluk.
Poštovani,

državne akreditirane institucije, redovito i izvanredno provjeravaju točnost rada agregata za točenje na svim benzinskim postajama Petrola. Trudimo se da sva goriva na našim benzinskim stanicama budu najviše kvalitete. Dnevno sa našim gorivom (Q Max autoplinom) opskrbljujemo tisuće kupaca, i nemamo praktično nikakvih reklamacija. Ipak, želimo opovrgnuti svaku sumnju da je problem u našim benzinskim postajama. Zato Vas molimo da nam dostavite više podatka o događaju, posebno gdje ste sipali gorivo i kada, da možemo provjeriti.

Sa poštovanjem,

Petrol BH Oil Company d.o.o.
User avatar
zmajadaH
Posts: 370
Joined: 01/03/2013 01:05
Location: U zmajevom gnijezdu na jajima.

#117 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by zmajadaH »

_BataZiv_0809 wrote:Hoce li nam poskupljivat plin :?
Neka te ne prizivaj šejtane :D
User avatar
pumica
Posts: 1077
Joined: 30/05/2014 14:36

#118 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by pumica »

Petrol wrote:
Aurea Mediocritas wrote: Evo da podijelim svoje iskustvo sa ''Petrolovim'' plinom:

Dakle, nešto definitivno ne štima jer kad natočim kod njih puna boca bude cca 38 litara i pređem cca 510km. Međutim, kad naspem na Istrabenz u bocu stane isto toliko, ali mogu preći cca 550km. Što se tiče vuče i rada motora ne primjećujem nikakvu razliku. Mislim da im pumpe ''lažu'' odnosno da su nekako podešene da pokazuju više nego što se stvarno natoči. Kod ostalih ne sipam jer u ovom trenutku sve preko 0,90KM/L je čisti bezobrazluk jer nabavna veleprodajna cijena plina je ispod 0,5KM/L. Marža 100% je stvarno totalni bezobrazluk.
Poštovani,

državne akreditirane institucije, redovito i izvanredno provjeravaju točnost rada agregata za točenje na svim benzinskim postajama Petrola. Trudimo se da sva goriva na našim benzinskim stanicama budu najviše kvalitete. Dnevno sa našim gorivom (Q Max autoplinom) opskrbljujemo tisuće kupaca, i nemamo praktično nikakvih reklamacija. Ipak, želimo opovrgnuti svaku sumnju da je problem u našim benzinskim postajama. Zato Vas molimo da nam dostavite više podatka o događaju, posebno gdje ste sipali gorivo i kada, da možemo provjeriti.

Sa poštovanjem,

Petrol BH Oil Company d.o.o.
:thumbup:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66196
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#119 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by _BataZiv_0809 »

Hebo majku koji sam ja peh. Plin 0.76 a meni vrisnuo altenator i auto bilo kod majstora 5 dana. Sinoc vec treci put, da ne bih sipao na nekim divljim pumpama, naspem na Energopetrolu za 1.01, jer Petrola nema u blizini njegove radione :izet:

Ne znam ni sta oni cekaju vise jbt.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66196
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#120 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by _BataZiv_0809 »

25 litara LPG sa BIHAMKOVOM karticom 17,8 KM :D na Petrolu :thumbup:

Auto radi ko bubica.
User avatar
relax11
Posts: 1754
Joined: 08/01/2013 12:35
Location: RAJVOSA <3

#121 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by relax11 »

_BataZiv_0809 wrote:Hebo majku koji sam ja peh. Plin 0.76 a meni vrisnuo altenator i auto bilo kod majstora 5 dana. Sinoc vec treci put, da ne bih sipao na nekim divljim pumpama, naspem na Energopetrolu za 1.01, jer Petrola nema u blizini njegove radione :izet:

Ne znam ni sta oni cekaju vise jbt.

Pa ne znam ko sipa kod njih, mislim da si im jedini ti svratio u zadnjih 10 dana :lol:
User avatar
ami8
Posts: 444
Joined: 23/05/2010 19:01

#122 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by ami8 »

Eto i mene na petrol kad nestane plina. Ljudi treba sipati tamo gdje je najjeftinije, to je jedini lijek za pumpadžije koji još drže cijenu 0,95 KM i više. A što se tiče cijene realno može biti samo niža jer je plin uvijek zimi skuplji bar 20% nego kad otopli. :D
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#123 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by iceman ze »

Kod mene je boca sa Peterola pri kraju, bas cu vidjeti koliku ce kilometrazu izbaciti u odnosu na Milojevica i Proming.
User avatar
zmajadaH
Posts: 370
Joined: 01/03/2013 01:05
Location: U zmajevom gnijezdu na jajima.

#124 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by zmajadaH »

iceman ze wrote:Kod mene je boca sa Peterola pri kraju, bas cu vidjeti koliku ce kilometrazu izbaciti u odnosu na Milojevica i Proming.
Nemoj vaziti po forumu nego sjedaj u auto i vozaj se :mrgreen:
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#125 Re: Cijene i kvalitet autoplina

Post by iceman ze »

Vremenski period: 3 sedmice
Vozilo: 4000 cm3, 140 kw
Voznja: gradska
Boca: 43 litre


Pregled predjenih kilometara/pumpe:

- Benzinska pumpa "Proming" Gladno polje , presao 179 km
- Punionica "Milojevic" Vojkovici, presao 200 km
- Benzinska pumpa "Petrol" Brijesce, presao 187 km
Post Reply