Cijena kamenih kuća

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4881
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#51 Re: Cijena kamenih kuća

Post by ¤ jelena ¤ »

Ali..., beton, beton, samo beton...

.beton nama trebaaaaa! :roll:
moimoi
Posts: 4713
Joined: 01/07/2006 12:59

#52 Re: Cijena kamenih kuća

Post by moimoi »

¤ jelena ¤ wrote: 27/08/2023 22:51
Ramzess Veliki wrote: 18/09/2018 15:59
Hladovina u kamenoj prostoriji tokom vrelog ljeta se ne moze postici nikakvom ciglom ni termikom. :thumbup:
:thumbup:

Samo da podstaknem buduće graditelje ovim citatom.

Nema boljeg ni ljepšeg materijala od kamena za gradnju kuće na primorju, a u Hercegovini pogotovo.
Jeste kamen predivan, ali ima i svoje mane a to je vlaga. Mislim na staru gradnju bez izolacije.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4881
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#53 Re: Cijena kamenih kuća

Post by ¤ jelena ¤ »

moimoi wrote: 29/08/2023 11:56
¤ jelena ¤ wrote: 27/08/2023 22:51

:thumbup:

Samo da podstaknem buduće graditelje ovim citatom.

Nema boljeg ni ljepšeg materijala od kamena za gradnju kuće na primorju, a u Hercegovini pogotovo.
Jeste kamen predivan, ali ima i svoje mane a to je vlaga. Mislim na staru gradnju bez izolacije.
Vjerovatno, ja to ne znam, ali znam da na primorju kubure s vlagom bez obzira na materijal od kojeg im je kuća izgrađena.Takva klima, jbg.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24901
Joined: 08/09/2005 20:08

#54 Re: Cijena kamenih kuća

Post by Haris.ba »

¤ jelena ¤ wrote: 29/08/2023 17:50 Vjerovatno, ja to ne znam, ali znam da na primorju kubure s vlagom bez obzira na materijal od kojeg im je kuća izgrađena.Takva klima, jbg.
Nije bitan materijal. Bitno je kako.
Hakiz
Posts: 40556
Joined: 30/07/2015 20:01

#55 Re: Cijena kamenih kuća

Post by Hakiz »

Ovako:

Vidiš putanju Sunca na lokaciji kuće ljeti i zimi. Onda izračunaš veličinu prozora i nastrešice iznad (ispred) njih tako da ljeti, kada je Sunce visoko, zrake padaju do prozora, ne kroz prozor u prostoriju, a zimi, kada je Sunce nisko, da zrake ulaze kroz prozor u prostoriju. Tako pasivno ljeti prostor hladiš, a zimi griješ. Za grijanje na takav način trebaš prostoriju napravljenu od betona smiješanog tako da služi kao baterija, da po danu efikasno akumuliše energiju Sunca koju naveče ispušta i tako grije.

Takvom, pasivnom, kontrolom temperature klima i grijanje ti u nekom dijelovima svijeta uopšte ne trebaju, a tamo gdje bude prevruće ili prehladno da samo pasivno regulisanje može sve uraditi, treba ti puno manje hlađenja i grijanja, pa ti računi budu manji.

Tada ti kamen da bi ti bilo ljeti hladno nije potreban :wink:
moimoi
Posts: 4713
Joined: 01/07/2006 12:59

#56 Re: Cijena kamenih kuća

Post by moimoi »

@Hakiz
Zato u juznim krajevima ljudi stavljaju grilije. Ljeti sve pozarvaraju preko dana, zamrace… da bi pootvarali predvece.
Medjutim, kamen se nikada ne zagrije kao beton (zidovi)
Zato je uvijek ugodnoje ljeti u kamenim kucama, ne toliko zimi.
Post Reply