Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#226 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by orinoco »

Edin H. wrote:Image

Advan Hasić, Ahmet Hromadžić, Branko Ćopić, Đuro Pucar Stari, Skender Kulenović i Gustav Krklec

Ko od ovih velikih ljudi ima bilo kakav spomenik u Sarajevu, ili u BiH?
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#227 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by zgiba »

orinoco wrote:
Edin H. wrote:Image

Advan Hasić, Ahmet Hromadžić, Branko Ćopić, Đuro Pucar Stari, Skender Kulenović i Gustav Krklec

Ko od ovih velikih ljudi ima bilo kakav spomenik u Sarajevu, ili u BiH?
Skender Kulenovic i Branko Copic imaju biste u parku kod bivse Svjetlost (Trg oslobodjenja)
PeppermintSA
Posts: 1909
Joined: 05/08/2010 20:00

#229 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by PeppermintSA »

bombašica wrote:
Seoskivaralica wrote:Za Husein bega Gradascevica se nije culo do Krleze ili Adil bega Zulfikarpasica , jer dje ce Bosnjo jos beg da bude simbol iceg , to je bila tabu tema u velikosrpskoj jugoslovenskoj ideJi.
Logično je da Husein beg Gradašćević nije visoko kotirati u politici prošlosti SFRJ jer prema marksističkim načelima pripadnik najvišeg društvenog sloja (begovata) nije mogao biti vođa pokreta za autonomiju.
Husein beg Gradaščević je imao ulicu u Beogradu do nedavno. Just sayin'.
User avatar
basicm
Posts: 10480
Joined: 16/01/2012 21:38

#230 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by basicm »

Meni najvise smeta ona Aziza. Cemu ona dobi onakvu ulicu???
User avatar
bombašica
Posts: 455
Joined: 17/05/2011 23:23
Location: ...gdje Dunav ljubi nebo

#231 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by bombašica »

PeppermintSA wrote:
bombašica wrote:
Seoskivaralica wrote:Za Husein bega Gradascevica se nije culo do Krleze ili Adil bega Zulfikarpasica , jer dje ce Bosnjo jos beg da bude simbol iceg , to je bila tabu tema u velikosrpskoj jugoslovenskoj ideJi.
Logično je da Husein beg Gradašćević nije visoko kotirati u politici prošlosti SFRJ jer prema marksističkim načelima pripadnik najvišeg društvenog sloja (begovata) nije mogao biti vođa pokreta za autonomiju.
Husein beg Gradaščević je imao ulicu u Beogradu do nedavno. Just sayin'.
Provjerih! Upravu si!
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#232 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by cyprus »

Ima li koji orijentalista da nije dobio ulicu? 8-)
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#233 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by salik79 »

PeppermintSA wrote:
bombašica wrote:
Seoskivaralica wrote:Za Husein bega Gradascevica se nije culo do Krleze ili Adil bega Zulfikarpasica , jer dje ce Bosnjo jos beg da bude simbol iceg , to je bila tabu tema u velikosrpskoj jugoslovenskoj ideJi.
Logično je da Husein beg Gradašćević nije visoko kotirati u politici prošlosti SFRJ jer prema marksističkim načelima pripadnik najvišeg društvenog sloja (begovata) nije mogao biti vođa pokreta za autonomiju.
Husein beg Gradaščević je imao ulicu u Beogradu do nedavno. Just sayin'.
Zasto je ne mogu naci na google mapsu?
PeppermintSA
Posts: 1909
Joined: 05/08/2010 20:00

#234 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by PeppermintSA »

salik79 wrote:
Zasto je ne mogu naci na google mapsu?
Kao što rekoh, do prije 2-3 godine je bila, ne znam je li još tu.

Bio sam u njoj, mislim da je u naselju Zvezdara. Nemam razloga da lažem - što bi se reklo, Bošnjo sam. :D

EDIT: Upravo guglao i naletih na tekst nekog srpskog nacionaliste na tu temu:
Neizlečiva jugonostalgija na beogradskim zidovima

U bivšoj Jugoslaviji Beograd je služio kao teren za eksperimente nametnutog “bratstva i jedinstva”, i u njemu kao glavnom gradu zajedničke države sve je moralo da ima jugokomunistički predznak. Naravno, nisu zaobiđeni ni nazivi ulica. Odmah nakon rata i uspostavljanja nove vlasti, u Beogradu je počelo sveobuhvatno redefinisanje istorije grada i naziva njegovih ulica. Politički i ideološki nepodobni nazivi ulica su menjani, a davana su imena koja su se poklapala sa ideološkim parametrima nove silom uspostavljene vlasti. Gotovo da ne postoji iole značajnije mesto, geografski pojam ili region na prostorima bivše SFRJ čije se ime nije našlo na tablama sa nazivima beogradskih ulica. Tako su sa prostora Hrvatske svoje nazive ulica dobili recimo Zagreb, Osijek, Dubrovnik, Pazin, Plitvice, Varaždin, Hrvatska, Istra, Dalmacija, Velebit itd, sa prostora Slovenije Ljubljana, Maribor, Bled, Pohorje itd, sa prostora Makedonije Ohrid, Bitolj, Štip, Gostivar itd, sa prostora BiH Sarajevo, Mostar, Vareš itd, a sa prostora Crne Gore Cetinje, Mojkovac, Kolašin, Durmitor, Žabljak, Nikšić itd. Moglo bi se tako nabrajati u nedogled. Pored naziva po geografskim pojmovima sa prostora bivše države naš grad odlikuju i nebrojeni nazivi ulica po umetnicima, političarima, ili na bilo koji način zaslužnim građanima sa prostora bivše zajedničke države. Tako Beograd poseduje ulice Marina Držića, Otokara Keršovanija, Josipa Slavenskog, Augusta Cesarca, Luja Adamiča, Matije Gupca, Goce Delčeva, Husein kapetana Gradaščevića itd.
http://www.novipolis.rs/sr/dosije/29039 ... nosti.html

Očigledno je nisu promijenili, jer je sigurno bila do prije 2-3 godine. Baš sam bio zastao i zagledao se u tablu.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#235 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by agent_zero »

basicm wrote:Meni najvise smeta ona Aziza. Cemu ona dobi onakvu ulicu???
Čuj čemu... kad dođu malomuslimanski fašisti na vlast, onda ćeraju po svom, uz aminovanje opozicije.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#236 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by cyprus »

PeppermintSA wrote:
salik79 wrote:
Zasto je ne mogu naci na google mapsu?
Kao što rekoh, do prije 2-3 godine je bila, ne znam je li još tu.

Bio sam u njoj, mislim da je u naselju Zvezdara. Nemam razloga da lažem - što bi se reklo, Bošnjo sam. :D

EDIT: Upravo guglao i naletih na tekst nekog srpskog nacionaliste na tu temu:
Neizlečiva jugonostalgija na beogradskim zidovima

U bivšoj Jugoslaviji Beograd je služio kao teren za eksperimente nametnutog “bratstva i jedinstva”, i u njemu kao glavnom gradu zajedničke države sve je moralo da ima jugokomunistički predznak. Naravno, nisu zaobiđeni ni nazivi ulica. Odmah nakon rata i uspostavljanja nove vlasti, u Beogradu je počelo sveobuhvatno redefinisanje istorije grada i naziva njegovih ulica. Politički i ideološki nepodobni nazivi ulica su menjani, a davana su imena koja su se poklapala sa ideološkim parametrima nove silom uspostavljene vlasti. Gotovo da ne postoji iole značajnije mesto, geografski pojam ili region na prostorima bivše SFRJ čije se ime nije našlo na tablama sa nazivima beogradskih ulica. Tako su sa prostora Hrvatske svoje nazive ulica dobili recimo Zagreb, Osijek, Dubrovnik, Pazin, Plitvice, Varaždin, Hrvatska, Istra, Dalmacija, Velebit itd, sa prostora Slovenije Ljubljana, Maribor, Bled, Pohorje itd, sa prostora Makedonije Ohrid, Bitolj, Štip, Gostivar itd, sa prostora BiH Sarajevo, Mostar, Vareš itd, a sa prostora Crne Gore Cetinje, Mojkovac, Kolašin, Durmitor, Žabljak, Nikšić itd. Moglo bi se tako nabrajati u nedogled. Pored naziva po geografskim pojmovima sa prostora bivše države naš grad odlikuju i nebrojeni nazivi ulica po umetnicima, političarima, ili na bilo koji način zaslužnim građanima sa prostora bivše zajedničke države. Tako Beograd poseduje ulice Marina Držića, Otokara Keršovanija, Josipa Slavenskog, Augusta Cesarca, Luja Adamiča, Matije Gupca, Goce Delčeva, Husein kapetana Gradaščevića itd.
http://www.novipolis.rs/sr/dosije/29039 ... nosti.html

Očigledno je nisu promijenili, jer je sigurno bila do prije 2-3 godine. Baš sam bio zastao i zagledao se u tablu.
Svi antijugoslaveni su ko jaje jajetu :-D
Smooth_O
Posts: 17
Joined: 30/08/2003 00:00
Location: Sarajevo

#237 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Smooth_O »

Smooth_O wrote:Da li iko zna ko je bio Salih Udžvarlić po kome je ulica na Dolac Malti dobila ime?

http://www.openstreetmap.org/browse/way/23678096
http://www.navigator.ba/#/search/Saliha ... rli%C4%87a
Da li je slučajno neko saznao ko je Salih Udžvarlić? Baš me kopka ko je on. :)

https://www.google.com/maps/place/Salih ... 18.3766505
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#238 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by JThomas »

cyprus wrote:
Svi antijugoslaveni su ko jaje jajetu :-D
i svi su mišljenja da su komunisti jebali samo njih, a ostale pripazili na uštrb njih...
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#239 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Ned071 »

Smooth_O wrote:
Smooth_O wrote:Da li iko zna ko je bio Salih Udžvarlić po kome je ulica na Dolac Malti dobila ime?

http://www.openstreetmap.org/browse/way/23678096
http://www.navigator.ba/#/search/Saliha ... rli%C4%87a
Da li je slučajno neko saznao ko je Salih Udžvarlić? Baš me kopka ko je on. :)

https://www.google.com/maps/place/Salih ... 18.3766505
za komuniste disident, osuđen 1947. godine, mislim jedan od osnivaca merhameta, ali u to nisam siguran...
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#240 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Banksy »

Edin H. wrote:
Image


Advan Hasić, Ahmet Hromadžić, Branko Ćopić, Đuro Pucar Stari, Skender Kulenović i Gustav Krklec
Advan HOZIĆ

Image

Advan Hozić, bosanskohercegovački književnik: pripovjedač, romansijer, dramski pisac i pjesnik, je rođen u Kotor-Varoši 6. juna 1926. godine. Osnovnu školu završava u Kotor-Varoši, a gimnaziju i oficirsku vojnu školu u Banjoj Luci, Mostaru i Sarajevu. Dobitnik je mnogih priznanja i nagrada, a uvršten je i u školsku lektiru.

Učestvovao je u antifašističkom ratu od oktobra 1941. godine.

Napisao je sedam radio-igara, a izvođena su mu i dva pozorišna djela: komedija Malinjak i drama Rat. U njegovom djelu, pored desetak knjiga publicistike, do­minantno mjesto zauzimaju romani: Dobroćudni ratnici, Tri Ješina junačka dana, Vrabac s puškom, Dva i po borca, Dječaci iz Ulice Zmaja od Bosne, Glavna snaga, Lopuža i Dječak i balon.

Objavio je i nekoliko zbirki priča: Drugovi, Prava puška, Sumnjivi telećak, Čudo od djeteta, Azrino magare, te zbirke pjesama: Djed i unuk i Prođimo ispod duge.

Štampana mu je i zbirka sjećanja na više umrlih bosanskohercegovačkih pisaca Vijenac od slova i sjećanja.

Advan Hozić je umro u Sarajevu u 86. godini života.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#241 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by vješalica »

basicm wrote:Meni najvise smeta ona Aziza. Cemu ona dobi onakvu ulicu???
Zato sto je mladomuslimanka
Pa je jos i muhamedova mater
Pa se jos u svoje vrijeme gladila sa Alijom
Eto zaato
Smooth_O
Posts: 17
Joined: 30/08/2003 00:00
Location: Sarajevo

#242 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Smooth_O »

Ned071 wrote:
Smooth_O wrote:
Smooth_O wrote:Da li iko zna ko je bio Salih Udžvarlić po kome je ulica na Dolac Malti dobila ime?

http://www.openstreetmap.org/browse/way/23678096
http://www.navigator.ba/#/search/Saliha ... rli%C4%87a
Da li je slučajno neko saznao ko je Salih Udžvarlić? Baš me kopka ko je on. :)

https://www.google.com/maps/place/Salih ... 18.3766505
za komuniste disident, osuđen 1947. godine, mislim jedan od osnivaca merhameta, ali u to nisam siguran...
Hvala na informaciji, meni totalno nepoznata osoba, nigdje se ne spominje na netu pa mi je malo čudno.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#243 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by johntra »

basicm wrote:Meni najvise smeta ona Aziza. Cemu ona dobi onakvu ulicu???
oralno zadovoljavala Aliju i Omera Behmena...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#244 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by amar1994 »

:lol: :lol:
User avatar
mp3sa
Posts: 278
Joined: 09/08/2008 18:56

#245 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by mp3sa »

johntra wrote:
basicm wrote:Meni najvise smeta ona Aziza. Cemu ona dobi onakvu ulicu???
"Ona Aziza" je imala škole više nego što ćeš ti ikada imati, a možda je nekoga od tvoje familije i donijela na ovaj svijet... Ali tvoje neznanje nije problem, ne može ti se puno zamjeriti, čim pročitaš makar jednu knjigu u životu, lakše će ti biti. Možda ti više neće ni smetati nešto o čemu ništa ne znaš. Postoji nada da si još mlad, a takve se greške u mladosti mogu i oprostiti.
Problem je kada ovakvi kao "johntra" sisteme vrijednosti koji važe u njegovoj kući, prenese na okolinu. Ako se u njegovoj familiji žene vrijednuju samo po tome koga su sve oralno zadovoljile, pa možda i on sam sebe tako jedino vrijednuje, ne mora uopšte da znači da se igdje drugo tako ljudi ocjenjuju.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#246 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by johntra »

mp3sa wrote:
johntra wrote:
basicm wrote:Meni najvise smeta ona Aziza. Cemu ona dobi onakvu ulicu???
"Ona Aziza" je imala škole više nego što ćeš ti ikada imati, a možda je nekoga od tvoje familije i donijela na ovaj svijet... Ali tvoje neznanje nije problem, ne može ti se puno zamjeriti, čim pročitaš makar jednu knjigu u životu, lakše će ti biti. Možda ti više neće ni smetati nešto o čemu ništa ne znaš. Postoji nada da si još mlad, a takve se greške u mladosti mogu i oprostiti.
Problem je kada ovakvi kao "johntra" sisteme vrijednosti koji važe u njegovoj kući, prenese na okolinu. Ako se u njegovoj familiji žene vrijednuju samo po tome koga su sve oralno zadovoljile, pa možda i on sam sebe tako jedino vrijednuje, ne mora uopšte da znači da se igdje drugo tako ljudi ocjenjuju.
u, kako si me samo prešao...kao papir, zicagu...na osnovu tvoje Azize, njen vrli sin je tokom rata i nakon istog, od ove države i gladnog naroda uzeo milione...valjda da naplate duševne boli dok su bili u Mladim muslilanima...jbga, komunjare ih proganjale decenijama, bili su veći problem od četnika... :-)

vidim ja dobro kako vi i tebi slični vrednujete žene, čim veličate Mustafu Busuladžića...on je baš imao onako lijep odnos prema ženama...lamse...
User avatar
SmokingMan
Posts: 18699
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#247 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by SmokingMan »

Ja bih volio da se jednaj od ulica na Grbavici dodjeli ime Dževad Begić Džilda.BIlo bi lijepo kada bi stadion Grbavica bio u sklopu nje,pa makaer bio to samo br.1.
User avatar
hrasno38
Posts: 31473
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#248 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by hrasno38 »

mp3sa wrote:
johntra wrote:
basicm wrote:Meni najvise smeta ona Aziza. Cemu ona dobi onakvu ulicu???
"Ona Aziza" je imala škole više nego što ćeš ti ikada imati, a možda je nekoga od tvoje familije i donijela na ovaj svijet... Ali tvoje neznanje nije problem, ne može ti se puno zamjeriti, čim pročitaš makar jednu knjigu u životu, lakše će ti biti. Možda ti više neće ni smetati nešto o čemu ništa ne znaš. Postoji nada da si još mlad, a takve se greške u mladosti mogu i oprostiti.
Problem je kada ovakvi kao "johntra" sisteme vrijednosti koji važe u njegovoj kući, prenese na okolinu. Ako se u njegovoj familiji žene vrijednuju samo po tome koga su sve oralno zadovoljile, pa možda i on sam sebe tako jedino vrijednuje, ne mora uopšte da znači da se igdje drugo tako ljudi ocjenjuju.
Posto vidim da si poklonik Azizinih tekovina revolucije ajde odgovri iskreno da li je ime te ulice vise zasluzio od Azize svaki borac sa tog podrucja koji je dao zivot za domovinu????
Evo zar nije tu ulicu vise zasluzila Indira Hasandedic sa Trga Heroja koja je dala svoj zivot na Igmanu u jedinici sa Trga Heroja?
Last edited by hrasno38 on 18/08/2017 13:46, edited 1 time in total.
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#249 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by corsa »

SmokingMan wrote:Ja bih volio da se jednaj od ulica na Grbavici dodjeli ime Dževad Begić Džilda.BIlo bi lijepo kada bi stadion Grbavica bio u sklopu nje,pa makaer bio to samo br.1.
Na Kosevskom vec ima ulica "Braće Begić", a to je po Đildi i njegovom bratu.

P.S. Voli bih da mi neko riješi nedoumicu jeli on bio Đilda ili Džilda? :?
User avatar
mp3sa
Posts: 278
Joined: 09/08/2008 18:56

#250 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by mp3sa »

johntra wrote:
"Ona Aziza" je imala škole više nego što ćeš ti ikada imati, a možda je nekoga od tvoje familije i donijela na ovaj svijet... Ali tvoje neznanje nije problem, ne može ti se puno zamjeriti, čim pročitaš makar jednu knjigu u životu, lakše će ti biti. Možda ti više neće ni smetati nešto o čemu ništa ne znaš. Postoji nada da si još mlad, a takve se greške u mladosti mogu i oprostiti.
Problem je kada ovakvi kao "johntra" sisteme vrijednosti koji važe u njegovoj kući, prenese na okolinu. Ako se u njegovoj familiji žene vrijednuju samo po tome koga su sve oralno zadovoljile, pa možda i on sam sebe tako jedino vrijednuje, ne mora uopšte da znači da se igdje drugo tako ljudi ocjenjuju.
u, kako si me samo prešao...kao papir, zicagu...na osnovu tvoje Azize, njen vrli sin je tokom rata i nakon istog, od ove države i gladnog naroda uzeo milione...valjda da naplate duševne boli dok su bili u Mladim muslilanima...jbga, komunjare ih proganjale decenijama, bili su veći problem od četnika... :-)

vidim ja dobro kako vi i tebi slični vrednujete žene, čim veličate Mustafu Busuladžića...on je baš imao onako lijep odnos prema ženama...lamse...[/quote]

To što ti je izvor informacija o nekome propali novinar, propali političar, propali pokušaj muzičara i propali pokušaj da bude prvi u onih koje mrzi - Bakir hadziomerovic ne opravdava uopšte neznanje. Ovdje ne govorimo ni o Muhamedu (oslobođenom od optužbi u sred Amerike gdje eto valjda sda nema uticaja?) ni o Mustafi (inace se svugdje ubijaju pisci na licu mjestu jer pišu negativno o ženama?) nego o strašnim uvredama na račun žene koja je bila žrtva režima bez razloga. Rosa Parks je isto radi pite dobila ulicu u americi?
Post Reply