Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66195
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#201 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by _BataZiv_0809 »

Inace mozda niste znali-najduza ulica u Zenici nosi ime Sarajevska :D Jos se sad dodatno modernizuje igradnjom gradske magistrale. Zenicka ulica u Sarajevu je na Malti kod Velike Baste i duga cca 30 metara :oops: . :D
Last edited by _BataZiv_0809 on 16/02/2017 21:44, edited 1 time in total.
valtazar
Posts: 116
Joined: 07/04/2014 10:45

#202 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by valtazar »

PM72 wrote:.Recimo,Sime Milutinovića,Voje Dimitrijevića,Jovana Bijelića,Prote Bakovića,Alekse Šantića itd.

Ko si ti, pogobu, da određuješ Srbima ko značajne ličnosti iz njihove istorije? :lol: Valjda to treba Srbi sami da odrede...
Ako ti smeta što ovdje nema ulica tipa "Dragoljuba Draže Mihajlovića,Ravnogorska,Vojvode Đujića,vojvode Radomira Neškovića,srpske dobrovoljačke garde itd obrati se skupštini Kantona pa reci kako su pogažena tvoja ljudska prava.Ili Slavki Jovičiću Slavuju i Dušanki Majkić.Oni jedva čekaju da zareže o ugroženosti.
Već sam nekoliko puta naveo da ne podržavam da ulice treba da nose imena po ličnostima, u najmanju ruku, sumnjive prošlosti. Ali očito ti ne čitaš što pišem, već vodiš monolog.
Znači, po tebi to što u BL postoji ulica koja nosi ime U. Drenovića, daje za pravo da u Goraždu postoji škola sa koja nosi ime pripadnika Handžar divizije?
Ja sam, npr, i protiv jednom i protiv drugog...
PM72
Posts: 17784
Joined: 30/04/2012 16:54

#203 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by PM72 »

valtazar wrote:
PM72 wrote:.Recimo,Sime Milutinovića,Voje Dimitrijevića,Jovana Bijelića,Prote Bakovića,Alekse Šantića itd.

Ko si ti, pogobu, da određuješ Srbima ko značajne ličnosti iz njihove istorije? :lol: Valjda to treba Srbi sami da odrede...
Ako ti smeta što ovdje nema ulica tipa "Dragoljuba Draže Mihajlovića,Ravnogorska,Vojvode Đujića,vojvode Radomira Neškovića,srpske dobrovoljačke garde itd obrati se skupštini Kantona pa reci kako su pogažena tvoja ljudska prava.Ili Slavki Jovičiću Slavuju i Dušanki Majkić.Oni jedva čekaju da zareže o ugroženosti.
Već sam nekoliko puta naveo da ne podržavam da ulice treba da nose imena po ličnostima, u najmanju ruku, sumnjive prošlosti. Ali očito ti ne čitaš što pišem, već vodiš monolog.
Znači, po tebi to što u BL postoji ulica koja nosi ime U. Drenovića, daje za pravo da u Goraždu postoji škola sa koja nosi ime pripadnika Handžar divizije?
Ja sam, npr, i protiv jednom i protiv drugog...

Ne određujem ja nikom ko su značajne ličnosti nego ti navodim ulice koje postoje u Sarajevu.Spusti ručnu,pročitaj malo bolje...Ja ne bih imao ništa protiv da moja ulica promjeni ime u ,recimo,Branka Ćopića.

A pravo da ti kažem,nemam pojma koje sve ulice postoje u Banja Luci.Ne sumnjam da su to sve "slobodarske",kad promjene ime čitavog naselja,što ne bi i ulice.To što u Goraždu škola ima ime SS-ovca je kretenluk i čisti idiotizam jer se neko vodio misli da ;ako već u susjednom mjestu u RS postoje imena ulica fašista i domaćih izdajnika što ne bi i mi imali "nekog takvog".Da im malo "spustimo". :wink: Samo,time postižemo auto gol,veću štetu činimo sebi nego "komšijama".
El_comadante
Posts: 7945
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#205 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by El_comadante »

PM72 wrote:
valtazar wrote:
PM72 wrote:.Recimo,Sime Milutinovića,Voje Dimitrijevića,Jovana Bijelića,Prote Bakovića,Alekse Šantića itd.

Ko si ti, pogobu, da određuješ Srbima ko značajne ličnosti iz njihove istorije? :lol: Valjda to treba Srbi sami da odrede...
Ako ti smeta što ovdje nema ulica tipa "Dragoljuba Draže Mihajlovića,Ravnogorska,Vojvode Đujića,vojvode Radomira Neškovića,srpske dobrovoljačke garde itd obrati se skupštini Kantona pa reci kako su pogažena tvoja ljudska prava.Ili Slavki Jovičiću Slavuju i Dušanki Majkić.Oni jedva čekaju da zareže o ugroženosti.
Već sam nekoliko puta naveo da ne podržavam da ulice treba da nose imena po ličnostima, u najmanju ruku, sumnjive prošlosti. Ali očito ti ne čitaš što pišem, već vodiš monolog.
Znači, po tebi to što u BL postoji ulica koja nosi ime U. Drenovića, daje za pravo da u Goraždu postoji škola sa koja nosi ime pripadnika Handžar divizije?
Ja sam, npr, i protiv jednom i protiv drugog...

Ne određujem ja nikom ko su značajne ličnosti nego ti navodim ulice koje postoje u Sarajevu.Spusti ručnu,pročitaj malo bolje...Ja ne bih imao ništa protiv da moja ulica promjeni ime u ,recimo,Branka Ćopića.

A pravo da ti kažem,nemam pojma koje sve ulice postoje u Banja Luci.Ne sumnjam da su to sve "slobodarske",kad promjene ime čitavog naselja,što ne bi i ulice.To što u Goraždu škola ima ime SS-ovca je kretenluk i čisti idiotizam jer se neko vodio misli da ;ako već u susjednom mjestu u RS postoje imena ulica fašista i domaćih izdajnika što ne bi i mi imali "nekog takvog".Da im malo "spustimo". :wink: Samo,time postižemo auto gol,veću štetu činimo sebi nego "komšijama".
znaći ti bi volio da se jedna ulica u Sarajevu zove po čovjeku koji je ubijao muslimane u WWII pod krinkom da su ustaše?
hrasno
Posts: 384
Joined: 01/11/2012 17:14

#206 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by hrasno »

hoces reci da je Branko Copic bio ratni zlocinac.....kakva glupost nevidjena
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#207 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by vješalica »

hrasno wrote:hoces reci da je Branko Copic bio ratni zlocinac.....kakva glupost nevidjena
http://stav.ba/branko-copic-ucestvovao- ... -duboviku/
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#208 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by insomnia78 »

Image
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#209 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by sabina1 »

vješalica wrote:
hrasno wrote:hoces reci da je Branko Copic bio ratni zlocinac.....kakva glupost nevidjena
http://stav.ba/branko-copic-ucestvovao- ... -duboviku/
http://www.slobodnaevropa.org/a/demoniz ... 273027.htm
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#210 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by orinoco »

vješalica wrote:
hrasno wrote:hoces reci da je Branko Copic bio ratni zlocinac.....kakva glupost nevidjena
http://stav.ba/branko-copic-ucestvovao- ... -duboviku/
Kad sam pročitao naslov teksta, bio sam šokiran, a kad sam pročitao tekst, bilo mi je sasvim jasno da se radi o jednoj veoma gadnoj i lukavoj podvali kojom se želi reći da nije uopće bilo nijednog Srbina koji bi bio prijatelj muslimana, te da treba raskrstiti sa svakom idejom o našem prijateljstvu.
http://www.avaz.ba/clanak/272163/lazima ... medu-ljudi
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#211 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Bodkin »

Gadno je vrijeme za historiju u doba interneta. Neki idiot napise nebulozu iz udobne anonimnosti, i onda pacijenti sire to "znanje" dalje. Nevjerovatno.

Ali najbolje da mu se i skriveni motiv zna. Znaci nije ubijao ustase nego muslimane POD IZGOVOROM ubijanja ustasa. Nista u skoli procitali nisu ali su strucnjaci sa neta..
El_comadante
Posts: 7945
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#212 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by El_comadante »

Bodkin wrote:Gadno je vrijeme za historiju u doba interneta. Neki idiot napise nebulozu iz udobne anonimnosti, i onda pacijenti sire to "znanje" dalje. Nevjerovatno.

Ali najbolje da mu se i skriveni motiv zna. Znaci nije ubijao ustase nego muslimane POD IZGOVOROM ubijanja ustasa. Nista u skoli procitali nisu ali su strucnjaci sa neta..
ako su u tom mjestu ubili CIVILE a ne VOJINIKE kako bi ti to opisao.
El_comadante
Posts: 7945
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#213 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by El_comadante »

orinoco wrote:
vješalica wrote:
hrasno wrote:hoces reci da je Branko Copic bio ratni zlocinac.....kakva glupost nevidjena
http://stav.ba/branko-copic-ucestvovao- ... -duboviku/
Kad sam pročitao naslov teksta, bio sam šokiran, a kad sam pročitao tekst, bilo mi je sasvim jasno da se radi o jednoj veoma gadnoj i lukavoj podvali kojom se želi reći da nije uopće bilo nijednog Srbina koji bi bio prijatelj muslimana, te da treba raskrstiti sa svakom idejom o našem prijateljstvu.
http://www.avaz.ba/clanak/272163/lazima ... medu-ljudi
više vjerujem očevidcima nego ljudima koji možda i neznaju gdje je to mjesto a nešto pričaju.
Stari_Jarac
Posts: 225
Joined: 18/07/2016 12:45

#214 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Stari_Jarac »

El_comadante wrote:
više vjerujem očevidcima nego ljudima koji možda i neznaju gdje je to mjesto a nešto pričaju.
Kojim očeviDcima?
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#215 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by muha_sa »

kuca mi u Petra Kocica---izadjem iz avlije i sad hocu na čaršiju prva desno (Samardžije ne racunam :D ) Danila Ilica---do nje Miloša Obilica--onda Trifka Grabeža i da ne nabrajam dalje :D

ako hocu lijevo ka Miljacki prva desno Obala vojvode Stepe---al necu tamo neg hocu preko mosta :D i drito na ulicu Vladimira Gacinovica---al smotam desno pa idem ka polaznoj uspinjace ulicom Dimitrija Tucovica

samo da recem da mi nije nikad smetalo nit sam obracAo pažnju na to a boMMe ni sad me nije briga kako mi se u gradu ulice zovu---najviše bih volio da su po brojevima---idemo trecom pa petom pa sedamdeset sedmom :lol:

hajd vozdra :run:
El_comadante
Posts: 7945
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#216 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by El_comadante »

Stari_Jarac wrote:
El_comadante wrote:
više vjerujem očevidcima nego ljudima koji možda i neznaju gdje je to mjesto a nešto pričaju.
Kojim očeviDcima?
pa eto ima taj jedan preživljeli koji je to rekao. za vrijeme KPJ i SFRJ se naravno nije smijelo govoriti o tome ali i mnogim drugim zločinima koji su počinili srbi koji su bili u četnicima pa prešli u partizane
Stari_Jarac
Posts: 225
Joined: 18/07/2016 12:45

#217 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Stari_Jarac »

El_comadante wrote:
Stari_Jarac wrote:
El_comadante wrote:
više vjerujem očevidcima nego ljudima koji možda i neznaju gdje je to mjesto a nešto pričaju.
Kojim očeviDcima?
pa eto ima taj jedan preživljeli koji je to rekao. za vrijeme KPJ i SFRJ se naravno nije smijelo govoriti o tome ali i mnogim drugim zločinima koji su počinili srbi koji su bili u četnicima pa prešli u partizane
Je li to, to svjedočenje?:
Bilo je puno ljudi, ko zna ko je vodio napad tog jutra, ko je dao naredbu”, priča Alija. O Ćopiću je čuo, na stotine puta. On ga nije poznavao i ne sjeća se. Ali ga je u selu, među ustanicima, vidjela i prepoznala Alijina rahmetli supruga Hasija.
ili ima još?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#218 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by insomnia78 »

Nisu se bas partizani a ni Juga pretrzali zbog zlocina nad muslimanima. Da se ne lazemo. Nije to bilo, hodzanski receno haram. Vise onako, pokudjeno ali ni u kom slucaju nije izvodilo iz vjere
User avatar
Promoe
Posts: 322
Joined: 25/08/2015 20:30

#219 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Promoe »

Ne zaboravimo, to je isti onaj Ćopić koji je bio najbliži prijatelj sa Zijom Dizdarevićem i Skenderom Kulenovićem, onaj Ćopić kojemu bi baš Bošnjaci zbog opisa partizanskih zločina u Prolomu i Gluvom barutu nad stanovništvom u Krajini, posebno onih nad Bošnjacima – morali iskazati najdublje poštovanje. U Gluvom barutu Ćopić je pokazao etički poraz partizanskih pobjednika prikazujući scene partizanskih zločina. Ćopić se, dakle, već pedesetih godina prošlog vijeka, neposredno iza Drugog svjetskog rata, odnosno Narodno-oslobodilačke borbe, suočio s mitom o apsolutnoj etičkoj ispravnosti partizanskog pokreta i pokazao njegovu tamnu stranu. Takav Ćopić će i zbog Jeretičke priče i drugog dijela Bašte sljezove boje doći u sukob sa tadašnjim Titovim partijskim dogmatama i ideološkim cenzorima.

Zamislimo za tren sljedeću situaciju: Ćopić, koji je učestvovao u ratnom zločinu i vjerovatno ga i počino, opisuje taj zločin. To je logika stavovskih novinara, koji uz to, naravno, nisu ni čitali Ćopića. Jer da jesu, ne bi mrtvome piscu montirali ratni zločin na principu Rizvanbegovićeve mahalsko-tračerske književne povijesti. A Ćopić je iznad potreba ideološkog jednoumlja i mita o etički apsolutnoj ispravnosti partizanskog pokreta postavio načelo univerzalnog humanizma i preispitao etičku odgovornost pokreta i ideologije kojima je pripadao.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#220 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by sabina1 »

El_comadante wrote:....za vrijeme KPJ i SFRJ se naravno nije smijelo govoriti o tome ali i mnogim drugim zločinima koji su počinili srbi koji su bili u četnicima pa prešli u partizane
A šta ćemo sa zločinima koji su počinili Srbi koji su bili u četnicima pa prešli ili ne prešli u partizane zbog tih zločina su osuđeni ili na smrtne ili vremenske kazne ?
El_comadante
Posts: 7945
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#221 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by El_comadante »

sabina1 wrote:
El_comadante wrote:....za vrijeme KPJ i SFRJ se naravno nije smijelo govoriti o tome ali i mnogim drugim zločinima koji su počinili srbi koji su bili u četnicima pa prešli u partizane
A šta ćemo sa zločinima koji su počinili Srbi koji su bili u četnicima pa prešli ili ne prešli u partizane zbog tih zločina su osuđeni ili na smrtne ili vremenske kazne ?
pa nečemo ništa medjutim ima ih dosta koji nisu osuđeni a nebih sada da licitiram postocima.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#222 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by sabina1 »

El_comadante wrote:
sabina1 wrote:
El_comadante wrote:....za vrijeme KPJ i SFRJ se naravno nije smijelo govoriti o tome ali i mnogim drugim zločinima koji su počinili srbi koji su bili u četnicima pa prešli u partizane
A šta ćemo sa zločinima koji su počinili Srbi koji su bili u četnicima pa prešli ili ne prešli u partizane zbog tih zločina su osuđeni ili na smrtne ili vremenske kazne ?
pa nečemo ništa medjutim ima ih dosta koji nisu osuđeni a nebih sada da licitiram postocima.
Ne bih ni ja o postotcima jer je tu situacija čista : 100 % Srba , četnika , ratnih zločinaca je osuđeno za ratne zločine na smrtne ili vremenske kazne (sve sa Dražom na čelu) osim ako su imali ludu sreću da se za njihov zločin nikada ne sazna...
El_comadante
Posts: 7945
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#223 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by El_comadante »

sabina1 wrote:
El_comadante wrote:
sabina1 wrote:
A šta ćemo sa zločinima koji su počinili Srbi koji su bili u četnicima pa prešli ili ne prešli u partizane zbog tih zločina su osuđeni ili na smrtne ili vremenske kazne ?
pa nečemo ništa medjutim ima ih dosta koji nisu osuđeni a nebih sada da licitiram postocima.
Ne bih ni ja o postotcima jer je tu situacija čista : 100 % Srba , četnika , ratnih zločinaca je osuđeno za ratne zločine na smrtne ili vremenske kazne (sve sa Dražom na čelu) osim ako su imali ludu sreću da se za njihov zločin nikada ne sazna...
nerazumijem. o čemu pričaš? ko je gdje i kako suđen i osuđivan? šta je sa blaburgom jesu li i tu bili samo srbi ili je tu bilo i drugih naroda jer nerazumijem ovo 100%? ko je odgovarao za smrt mnogih muslimana u Foći za vrijeme WWII ako može taj podatak nisam upratio? koje osudjen za ubijene u okolini Gacka nisam upratio?
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#224 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by sabina1 »

El_comadante wrote:
nerazumijem. o čemu pričaš? ko je gdje i kako suđen i osuđivan? šta je sa blaburgom jesu li i tu bili samo srbi ili je tu bilo i drugih naroda jer nerazumijem ovo 100%? ko je odgovarao za smrt mnogih muslimana u Foći za vrijeme WWII ako može taj podatak nisam upratio? koje osudjen za ubijene u okolini Gacka nisam upratio?
Ja tebe još manje razumijem....kakav Bleiburg , kakve veze imaju četnici prebjegli u partizane sa Bleiburgom....valjda su na Bleiburgu masovno prelazili iz četnika u partizane ? Ne kontam.

Ko konkretno NIJE odgovarao za smrt mnogih muslimana u Foči za vrijeme WWII fakat nisam upratila ?
Ko nije osuđen za ubijene u okolini Gacka , nisam upratila ?
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#225 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Edin H. »

Promoe wrote:
Ne zaboravimo, to je isti onaj Ćopić koji je bio najbliži prijatelj sa Zijom Dizdarevićem i Skenderom Kulenovićem, onaj Ćopić kojemu bi baš Bošnjaci zbog opisa partizanskih zločina u Prolomu i Gluvom barutu nad stanovništvom u Krajini, posebno onih nad Bošnjacima – morali iskazati najdublje poštovanje. U Gluvom barutu Ćopić je pokazao etički poraz partizanskih pobjednika prikazujući scene partizanskih zločina. Ćopić se, dakle, već pedesetih godina prošlog vijeka, neposredno iza Drugog svjetskog rata, odnosno Narodno-oslobodilačke borbe, suočio s mitom o apsolutnoj etičkoj ispravnosti partizanskog pokreta i pokazao njegovu tamnu stranu. Takav Ćopić će i zbog Jeretičke priče i drugog dijela Bašte sljezove boje doći u sukob sa tadašnjim Titovim partijskim dogmatama i ideološkim cenzorima.

Zamislimo za tren sljedeću situaciju: Ćopić, koji je učestvovao u ratnom zločinu i vjerovatno ga i počino, opisuje taj zločin. To je logika stavovskih novinara, koji uz to, naravno, nisu ni čitali Ćopića. Jer da jesu, ne bi mrtvome piscu montirali ratni zločin na principu Rizvanbegovićeve mahalsko-tračerske književne povijesti. A Ćopić je iznad potreba ideološkog jednoumlja i mita o etički apsolutnoj ispravnosti partizanskog pokreta postavio načelo univerzalnog humanizma i preispitao etičku odgovornost pokreta i ideologije kojima je pripadao.
Image


Advan Hasić, Ahmet Hromadžić, Branko Ćopić, Đuro Pucar Stari, Skender Kulenović i Gustav Krklec


BOSNA

Bosna je zemlja prepuna čari,
Trepeta šuma i bljeska vode,
Brda joj kite gradovi stari,
Nad njima sinji oblaci brode.
Čini se, to je začaran kraj
Kroz koji vilu progoni zmaj.

Duboke gore svečano ćute
U mirnoj sjenci bez ljudskog zova,
Tu medo tapa niz tajne pute,
A obnoć huče premudra sova. N
a proplancima, sve ti se čini,
Igraju vile na mjesečini.

A vjeverice – uz trku mnogu –
repova trista, hiljadu nogu!-
Na glavu Bosnu staviti mogu.

I duh rudarski s punom paradom:
S pijukom, lampom i dugom bradom,
U kristal kucka, kamenje para,
Kroz Bosnu traži rudišta stara,
Pod zemljom brdo gvozdeno buši,
Uz vreli izvor obojke suši.

U gori stijena trepti k’o živa,
Niz nju se voda studena sliva,
Biserom gori najmanja kap.
A već u klancu, blještav k’o srma,
Potok se ruši s kamena strma
I pravi prvi pjenušav slap.
Na kraju – gledaj – rijeka se vije,
Matica brza sredinom bije…
Post Reply