Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#151 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by zlokruhovic »

goran16v wrote:
zlokruhovic wrote:
Gde si isčitao kod mene nacionalizam?? , čim ti ne odgovara nešto odmah lepiš etiketu laži.
Al' dobro , niko ti to ne može zabraniti kao što ti ne može zabraniti da lažeš kako ti je neko branio da baštiniš Tvrtka i Kulina i da ste ih sve vreme obožavali al' eto srpski okupatori vam to nisu dozvoljavali.

Koja narodna poslovica?? , da nije ona "Od Kulina bana i dobrijeh dana"?? , :lol:

To je junače nastalo pre 100 godina i da si pitao bilo kojeg čoveka u BiH ne bi znao ko je Kulin a upravo je čuo to "poslovicu".
Ta poslovica je nastala u zanosu srpskohrvatskih romantičara 19.veka jer je Kulinova Povelja najstariji nađeni u originalnom obliku južnoslovenski politički dokument , i zamisli njom su se bavili isključivo srpski,hrvatski i ruski istoričari , a to su oni koji su "nametali i dominirali".

Mitomanija je bolest velika , to vrlo dobro znam jer sam sticajem okolnosti Srbin , al' to ne znači da je sve laž kako bi ti to hteo i da su srpski "dominatori" toliko lagali kao što ti lažeš izmišljajući lažne tradicije i istorije.

Postoji zabeležena tradicija sva tri naroda od strane etnografa još u 19.veku i nadalje , uzmi knjigu u šake pa gledaj šta je ko baštinio.
Jedino ako ne misliš i da je to sve laž.
Možeš ti sebe nazvati potomkom rimskog cara , al' to ne znači da nisi lažov ili da nisi lud.
Iscitao sam ga u samoj cinjenici da ga ne prepoznajes, a svakim postom ga prosiris pa tako i ovaj put. Dokument bosanskog bana, koji za svoje vladavine dominirao ovim prostorima, u zelji za dominacijom svojatas definises kao najstariji "južnoslovenski politički dokument ". Juznoslovenski moze biti iskljucivo kao geografski pojam, ali po pitanju ideje moze biti jedino i iskljucivo bosanski. Svojoj izjavom i svodjenjem na "sva tri naroda" negiras postojanje bosanskog identiteta iako je on, kroz bogumilstvo, odnosno patarenstvo ili bosansko krstjanstvo, dominirao ovim prostorima i bio stariji od bar jednog od "sva tri naroda", a to nije nista drugo nego nacionalizam, prepravljanje istorije, laz i sve za sta optuzujes druge.
Mitomanija nije nuzno laz, ali je bolest koja uzrokuje zelju za dominacijom.
Pa Kulinova Povelja jeste bosanski dokument ali nije tvoj jer tvoj svetonazor razdvaja narode a ne spaja ih , i što je najvažnije ti nemaš nikakve veze sa njime kao ni bilo ko odavde jer kako što rekoh niko za Kulina,patarene,bogumilenije čuo niti ga baštinio.

Koje crno bogumilstvo i patarenstvo?? , pa da je to dominiralo neko bi se toga sećao i neko bi danas bio bugumil i pataren , ali eto nije niko dok se nisu slični tebi dosetili zarad političkog zapišvanja pre 15 godina.

Daj mi primere baštinjenja bogumilstva,patarenstva,Kulina,Tvrtka,....kod današnjih Bošnjaka i ostala dva naroda??

Ako nađeš narodnu baštinu ja ću ti se izvinuti zato što sam slagao , a ako je ne nađeš molio bi te da se ti meni izivineš sa šlagom jer mi još lepiš etiketu nekog nacionaliste i dominatora.
Jel valja ovako??
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#152 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by goran16v »

zlokruhovic wrote:
Pa Kulinova Povelja jeste bosanski dokument ali nije tvoj jer tvoj svetonazor razdvaja narode a ne spaja ih , i što je najvažnije ti nemaš nikakve veze sa njime kao ni bilo ko odavde jer kako što rekoh niko za Kulina,patarene,bogumilenije čuo niti ga baštinio.

Koje crno bogumilstvo i patarenstvo?? , pa da je to dominiralo neko bi se toga sećao i neko bi danas bio bugumil i pataren , ali eto nije niko dok se nisu slični tebi dosetili zarad političkog zapišvanja pre 15 godina.

Daj mi primere baštinjenja bogumilstva,patarenstva,Kulina,Tvrtka,....kod današnjih Bošnjaka i ostala dva naroda??

Ako nađeš narodnu baštinu ja ću ti se izvinuti zato što sam slagao , a ako je ne nađeš molio bi te da se ti meni izivineš sa šlagom jer mi još lepiš etiketu nekog nacionaliste i dominatora.
Jel valja ovako??
A zasto si krenuo od juznoslovenskog dokumenta, a ne bosanskog?
Oooo, itekako grijesis, ali generalicacija je tako karakteristicna za ljude sa tupavim lavor rezonima.
Istoricar Pavo Andjelic, za kojeg vjerovatno nikad nisi cuo, je utvrdio da su kristjanske porodice iz Klisa kod Konjica, odakle dolazi porodica mog oca, zadnje u Bosni presle na islam i katolicanstvo, a samim time i porodica mog oca, sto znaci da postoji promi sansi das sam ja direktni potomak. Toliko o tome koliko ja imam veze s njim, a koliki si ti zatucani duduk!
Kako ce neko danas biti Bogumil kad su druge religije koristile drugacijim sredstvima od blijedih Bosnjana i Crkve Bosanske, ili ces biti nas ili te nece biti? Vjerovatno ti je poznato da je Papa prije 723 godine poslao Franjevce u Bosnu da iskorijene krivovjerne Bolumile, ali su umjesto njihovih egzekutora postali najveci bastinici njihovog nasljedja.
Dacu ti samo jedan primjer bastitenja bogumilstva, patarenstva, Kulina Bana i Tvrtka - Bosanski stecak!
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#153 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by zlokruhovic »

goran16v wrote:
zlokruhovic wrote:
Pa Kulinova Povelja jeste bosanski dokument ali nije tvoj jer tvoj svetonazor razdvaja narode a ne spaja ih , i što je najvažnije ti nemaš nikakve veze sa njime kao ni bilo ko odavde jer kako što rekoh niko za Kulina,patarene,bogumilenije čuo niti ga baštinio.

Koje crno bogumilstvo i patarenstvo?? , pa da je to dominiralo neko bi se toga sećao i neko bi danas bio bugumil i pataren , ali eto nije niko dok se nisu slični tebi dosetili zarad političkog zapišvanja pre 15 godina.

Daj mi primere baštinjenja bogumilstva,patarenstva,Kulina,Tvrtka,....kod današnjih Bošnjaka i ostala dva naroda??

Ako nađeš narodnu baštinu ja ću ti se izvinuti zato što sam slagao , a ako je ne nađeš molio bi te da se ti meni izivineš sa šlagom jer mi još lepiš etiketu nekog nacionaliste i dominatora.
Jel valja ovako??
A zasto si krenuo od juznoslovenskog dokumenta, a ne bosanskog?
Oooo, itekako grijesis, ali generalicacija je tako karakteristicna za ljude sa tupavim lavor rezonima.
Istoricar Pavo Andjelic, za kojeg vjerovatno nikad nisi cuo, je utvrdio da su kristjanske porodice iz Klisa kod Konjica, odakle dolazi porodica mog oca, zadnje u Bosni presle na islam i katolicanstvo, a samim time i porodica mog oca, sto znaci da postoji promi sansi das sam ja direktni potomak. Toliko o tome koliko ja imam veze s njim, a koliki si ti zatucani duduk!
Kako ce neko danas biti Bogumil kad su druge religije koristile drugacijim sredstvima od blijedih Bosnjana i Crkve Bosanske, ili ces biti nas ili te nece biti? Vjerovatno ti je poznato da je Papa prije 723 godine poslao Franjevce u Bosnu da iskorijene krivovjerne Bolumile, ali su umjesto njihovih egzekutora postali najveci bastinici njihovog nasljedja.
Dacu ti samo jedan primjer bastitenja bogumilstva, patarenstva, Kulina Bana i Tvrtka - Bosanski stecak!
Što odmah nisi rekao da si ti potomak bogumila i da je Pavo Anđelić to utvrdio?? , eee onda se ja tebi moram izviniti jer ovakav podatak sve pobija i postaje iskra novog istinskog početka istoriografije i ponosne nacije.
Fascinantno. :lol:

Druže to nije baština već obična laž i izmišljotina , baštine sva tri naroda su zabeležene od etnografa i postoje knjige i tomovi napisani o tome , i ja tamo nigde nisam video nijednog bogumila,ppatarena,..i niti tvoga čukundedu velikog bosanca , ali biće da ga je srpska udba namerno izbrisala.

Dakle , utvrdili smo da si ti bogumil , ali nismo za ostalih nekoliko miliona ljudi iz BiH , tako da i dalje čekam konretnu baštinu.

p.s
Postoje ljudi koji se deru dok pričaju misleći da tako im stav jeste istinit i pravilan , a postoje takođe oni koji ne govore o činjenicama i izbegavaju odgovoriti na pitanja već nazivaju sugovornike pogrdnim imenima u svojim nedostaticima pristojnosti i argumenata.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#154 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by goran16v »

zlokruhovic wrote:
Što odmah nisi rekao da si ti potomak bogumila i da je Pavo Anđelić to utvrdio?? , eee onda se ja tebi moram izviniti jer ovakav podatak sve pobija i postaje iskra novog istinskog početka istoriografije i ponosne nacije.
Fascinantno. :lol:

Druže to nije baština već obična laž i izmišljotina , baštine sva tri naroda su zabeležene od etnografa i postoje knjige i tomovi napisani o tome , i ja tamo nigde nisam video nijednog bogumila,ppatarena,..i niti tvoga čukundedu velikog bosanca , ali biće da ga je srpska udba namerno izbrisala.

Dakle , utvrdili smo da si ti bogumil , ali nismo za ostalih nekoliko miliona ljudi iz BiH , tako da i dalje čekam konretnu baštinu.

p.s
Postoje ljudi koji se deru dok pričaju misleći da tako im stav jeste istinit i pravilan , a postoje takođe oni koji ne govore o činjenicama i izbegavaju odgovoriti na pitanja već nazivaju sugovornike pogrdnim imenima u svojim nedostaticima pristojnosti i argumenata.

Covjek kojem bastina ove zemlje pocinje i pociva na bastinama (samo) sva 3 naroda i onome sto su njiohovi etnolozi zabiljezili je u namjanju ruku ograniceni kloc! Jel postajoa ovaj svijet prije 1203. godine?
Da ti ponovim, sta je stecak, laz i izmisljotina ako nije dio materijalne bastine Bogumuila, ili mozda ni to nisi vidio?
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#155 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by zlokruhovic »

goran16v wrote:
zlokruhovic wrote:
Što odmah nisi rekao da si ti potomak bogumila i da je Pavo Anđelić to utvrdio?? , eee onda se ja tebi moram izviniti jer ovakav podatak sve pobija i postaje iskra novog istinskog početka istoriografije i ponosne nacije.
Fascinantno. :lol:

Druže to nije baština već obična laž i izmišljotina , baštine sva tri naroda su zabeležene od etnografa i postoje knjige i tomovi napisani o tome , i ja tamo nigde nisam video nijednog bogumila,ppatarena,..i niti tvoga čukundedu velikog bosanca , ali biće da ga je srpska udba namerno izbrisala.

Dakle , utvrdili smo da si ti bogumil , ali nismo za ostalih nekoliko miliona ljudi iz BiH , tako da i dalje čekam konretnu baštinu.

p.s
Postoje ljudi koji se deru dok pričaju misleći da tako im stav jeste istinit i pravilan , a postoje takođe oni koji ne govore o činjenicama i izbegavaju odgovoriti na pitanja već nazivaju sugovornike pogrdnim imenima u svojim nedostaticima pristojnosti i argumenata.

Covjek kojem bastina ove zemlje pocinje i pociva na bastinama (samo) sva 3 naroda i onome sto su njiohovi etnolozi zabiljezili je u namjanju ruku ograniceni kloc! Jel postajoa ovaj svijet prije 1203. godine?
Da ti ponovim, sta je stecak, laz i izmisljotina ako nije dio materijalne bastine Bogumuila, ili mozda ni to nisi vidio?
Pa meni baština jeste ono što sam učio u školi i što su obrazovani ljudi pisali kroz dugo vremena 200 godina prosvetiteljstva , i još plus ono što mi je od oca,dede u nasleđe došlo.

Ako je tebi baština došla iz nečeg drugog onda je jasno zbog čega ovako lažeš i lupetaš.

I dalje čekam bogumiske priče koje si slušao od dede , ali eto ti ćutiš i pljuješ po meni.

Bogumili nisu ovde nikad ni postojali , toliko o tome koliko si lud i lažov jer nema nijednog zapisa pojma "bogumil" na prostoru BiH.
Ako ga ti nađeš ja ću ti se izvinuti kao što sam obećao da ću ti se izvinuti ako podastreš baštinu o Tvrtku,bogumilima,patarenuma,crkvi bosanskoj,.... , ali ti i dalje o tome ćutiš , zašto druže???

Koliko si neobrazovan i neuk upravo govori tvoje pominjenje stećaka.
Stećak kao ime niko nije pomenuo nikada dok ga Ćiro Truhelka(austrijski Čeh) nije izmislio.
Lokalni ljudi koji su živedli oko tih nadgrobnih spomenika su ih zvali biljezima(bilizima) ili grčkim grobljima , i zamisli niko ih nije baštinio niti je iko znao ko je ispod njih sahranjen.

Sve u svemu hteo si izmisliti priču o ugroženosti kroz nadevanja imena ulica ali si ispao glup i neuk , i sad vrdaš i samo vređaš mene pominjući neki nacionalizam,srpsku dominaciju,...i ostale bezvezarije.

Dakle , da čujem Boguilu jedan bogumilski hoćeš li postaviti narodnu građu o baštinjenju Tvrtka,bogumila,stećaka,...ili nećeš?? , ako neće onda mi se izvini što me napadaš i izmišljaš stvai.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#156 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by vješalica »

iz imenika 1937.god.

Image
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#157 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by karanana »

ovo ne moze biti iz 37.
jeste, uzela si imenik iz 37. koji je postavljen na onoj facebook grupi, ali ova stranica mora da je neki aneks tom imeniku. cuj 37. se ulice mijenjaju u hitlerovu, pavelicevu, kvaternikovu.....
sto ne znaci da ovo gore nije interesantan papir. interesantno je da smo od 92. pa na ovamo vratili neka imena koja je ustaski rezim 41. nadivo. ustvari, ne mora znaciti da su ovo ustaska imena, mozda su prije ovih velikosrpskih imena aleksandara, putnika, obrenovica....to i bila imena ulica pa onda dosla kraljevina i banovina i onda stavili ove karadjordjevice, stepanovice, putnike.....
zapetljano. jebu nas i s lijeva i s desna, uvijek su nas jebali i jebace nas jos. preko nas se mnogo stosta prelama pa tako i imena ulica kako ko dolazi i odlazi.
valtazar
Posts: 116
Joined: 07/04/2014 10:45

#158 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by valtazar »

goran16v wrote:
Woody wrote:Za @goran16v:

Za tvoju informaciju: U Beogradu POSTOJE ulice:

- Kralja Tvrtka (tamo se zove Tvrtka Velikog - što i jeste njegov "oficijelni čin");
- Kulina Bana (na Vračaru)
- Mehmeda (paše) Sokolovića
- Avde Karabegovića
- Bosanska (zamisli da se neka ulica u sarajevu zove "Srpska" ;-) )
- Esad Pašina
- Ibrahima Babovića
- Jakuba Kuburovića
- Kraljice Katarine
- Mustafe Golubića
- Sarajevska
- Skendera Kulenovića
- Skender Begova
- Hasanaginice
- Hadži Mustafina
- Hadži Ruvimova
- Herceg Stjepana
- Hrvatska (kako sad ovo?)

I NIKOME nisu smetale. Čudno, zar ne?

@goran16v, na tebe je red

Pozdrav domovini :thumbup:
I koja od ovih ulica je (bila) centralna ili znacajna beogradska ulica kakve su bile Vojvode Putnika, obala Vojvode Stepe ili park kakav je bio park cara Dusana?
Bulevar Revolucije, odnosno danasnji Bulevar Kralja Aleksadra se nije zvao bulevar Kulina Bana, niti se bulevar Arsenija Cernojevica zvao bulevar Kralja Tvrtka, park Tasmajdan (da ne idem radikalnije na Kalemegdan) se nije zvao park Kraljice Katarine i to NIKOME nije smedalo. Cudno zar ne?
Vi kao da zaboravljate da su u vrijeme kada su te centralne sarajevske ulice dobijale imena u Gradu Sarajevu živio jako veliki procenat ljudi koji su se na popisima stanovnišva izjašnjavali kao Srbi. U nekim periodima, recimo 50-ih i 60-ih godina, Srbi su čini gotovo apsolutnu većinu u Gradu Sarajevu. A to je vjerovatno vrijeme kada je najveći broj ulica i dobijao ime. S te strane i više je nego logičnio da neke od centralnih ulica nose i imena po značajnim ličnostima iz srpskog naroda.
S druge strane, porediti Beograd i Sarajevo, prosto je nemoguće, prije svega što u Beogradu procenat Bošnjaka nikad nije prešao ni 2%, a kamo li nešto više...
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#159 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by salik79 »

valtazar wrote:
goran16v wrote:
Woody wrote:Za @goran16v:

Za tvoju informaciju: U Beogradu POSTOJE ulice:

- Kralja Tvrtka (tamo se zove Tvrtka Velikog - što i jeste njegov "oficijelni čin");
- Kulina Bana (na Vračaru)
- Mehmeda (paše) Sokolovića
- Avde Karabegovića
- Bosanska (zamisli da se neka ulica u sarajevu zove "Srpska" ;-) )
- Esad Pašina
- Ibrahima Babovića
- Jakuba Kuburovića
- Kraljice Katarine
- Mustafe Golubića
- Sarajevska
- Skendera Kulenovića
- Skender Begova
- Hasanaginice
- Hadži Mustafina
- Hadži Ruvimova
- Herceg Stjepana
- Hrvatska (kako sad ovo?)

I NIKOME nisu smetale. Čudno, zar ne?

@goran16v, na tebe je red

Pozdrav domovini :thumbup:
I koja od ovih ulica je (bila) centralna ili znacajna beogradska ulica kakve su bile Vojvode Putnika, obala Vojvode Stepe ili park kakav je bio park cara Dusana?
Bulevar Revolucije, odnosno danasnji Bulevar Kralja Aleksadra se nije zvao bulevar Kulina Bana, niti se bulevar Arsenija Cernojevica zvao bulevar Kralja Tvrtka, park Tasmajdan (da ne idem radikalnije na Kalemegdan) se nije zvao park Kraljice Katarine i to NIKOME nije smedalo. Cudno zar ne?
Vi kao da zaboravljate da su u vrijeme kada su te centralne sarajevske ulice dobijale imena u Gradu Sarajevu živio jako veliki procenat ljudi koji su se na popisima stanovnišva izjašnjavali kao Srbi. U nekim periodima, recimo 50-ih i 60-ih godina, Srbi su čini gotovo apsolutnu većinu u Gradu Sarajevu. A to je vjerovatno vrijeme kada je najveći broj ulica i dobijao ime. S te strane i više je nego logičnio da neke od centralnih ulica nose i imena po značajnim ličnostima iz srpskog naroda.
S druge strane, porediti Beograd i Sarajevo, prosto je nemoguće, prije svega što u Beogradu procenat Bošnjaka nikad nije prešao ni 2%, a kamo li nešto više...

De, ziv bio, provjeri kako su se 50-ih, ili 60-tih mogli izjasnjavati zitelji Sarajeva i BiH. Mogli su biti Srbi, Hrvati i neopredjeljeni. Mome djedu i nani nisu dali da budu ni Bosnjaci, ni M/muslimani, tako da mi je otac rodjen u mjesovitom srpsko-hrvatskom, iliti hrvatsko-srpskom braku. Majka mi je rodjena u cistom hrvatskom braku, posto su njeni roditelji u ZG studirali i opredjelili se da budu Hrvati, jer Bosnjaci nisu mogli biti. Dakle, do 70-tih je BiH mogla iskljucivo biti srpska i hrvatska. Eventualno i "neopredjeljena".
Last edited by salik79 on 10/04/2014 07:03, edited 1 time in total.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#160 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by salik79 »

I da, zamisli, cak ni Jugoslaveni nisu mogli biti.
PM72
Posts: 17746
Joined: 30/04/2012 16:54

#161 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by PM72 »

Vi kao da zaboravljate da su u vrijeme kada su te centralne sarajevske ulice dobijale imena u Gradu Sarajevu živio jako veliki procenat ljudi koji su se na popisima stanovnišva izjašnjavali kao Srbi. U nekim periodima, recimo 50-ih i 60-ih godina, Srbi su čini gotovo apsolutnu većinu u Gradu Sarajevu. A to je vjerovatno vrijeme kada je najveći broj ulica i dobijao ime. S te strane i više je nego logičnio da neke od centralnih ulica nose i imena po značajnim ličnostima iz srpskog naroda.
Niđe veze.
Prvo se raspitaj jesu li naše dede i nane imali pravo izjašnjavanja kao Muslimani. :wink: Nisu.Mogli su se pisati kao Srbi ili Hrvati.Prvi je moj dedo napisao da je Hrvat a nije imao ništa ni sa Hrvatima ni sa Hrvatskom.Birao je od "dva zla manje",kako je on govorio.Ja ne znam da ima ijedna porodica "starosjedilaca" Srba recimo u Starom gradu.Vraca,Hrasno brdo,Pofalići su naseljeni Srbima hercegovcima i crnogorcima krajem 60-tih godina,kad su otvarane fabrike pa su se masovno dovlačili.Kad je Grbavica izgrađena usljedio je još jedan talas jer su masovno naseljavani u to naselje kao pripadnici narodne milicije ili oficiri JNA.

Naselja Vojkovići,Mlađeni,Blagovac,Plandište,Osjek itd su naseljavani tridesetih godina prošlog vijeka.Kralj SHS je pod šifrom "solunski" dobrovoljci naseljavao kompletne porodice iz crnogorskih i hercegovačkih vukojebina na oduzetu begovsku zemlju.Na mjesnim pravoslavnim grobljima nema spomenika umrlim prije 30-tih godina zato jer su se kopali u zavičaju.Ko ne vjeruje - neka provjeri.I prije toga su mnogi iz tih porodica bili na ovim područjima kao kmetovi a kad su begovi i begovati "pali" ostajali su i rasparčavali tu zemlju i imanja.Potpuno legalno,bez pare i dinara a sad im smetaju sandžaklije koji masno plate zemlju koju su oni i njihovi đedovi dobijali na guzove.Begovi i njihove porodice koji su iseljavani sa ovih područja dobijali su "državne obveznice" i papire kojima su mogli za koju godinu samo vatru potpaliti.Lično znam čovjeka čijem su dedi oduzeli preko 300 duluma u Vogošći.


Jadovan Karadžić je srao o 70% "srpske" zemlje u BiH.On,koji ni saksiju zemlje nije imao na ovim područjima.Kad sto puta ponoviš tu laž,još je umješaš sa pričom ovih "starosjedilaca",dobije se potpuno iskrivljena slika.

Tražio sam podatke o vlasništvu zemlje u BiH.Negdje oko 57% zemlje,livada,šuma,planina itd je u državnom tj. opštinskom vlasništvu.Ostatak od 43% je u privatnom vlasništvu Bošnjaka,Hrvata,Srba itd.Dakle,Jadovan je u startu slagao.Nije čak ni 70% od tih "privatnih 43 %" u vlasništvu Srba.

Tako da
S te strane i više je nego logičnio da neke od centralnih ulica nose i imena po značajnim ličnostima iz srpskog naroda.
to uopšte nije logično.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#162 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by NIN »

zlokruhovic wrote:...
Opisne pridjeve tipa glup, ovo, ono, ostavi za uz kahvu!
El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#163 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by El_comadante »

PM72 wrote:
Vi kao da zaboravljate da su u vrijeme kada su te centralne sarajevske ulice dobijale imena u Gradu Sarajevu živio jako veliki procenat ljudi koji su se na popisima stanovnišva izjašnjavali kao Srbi. U nekim periodima, recimo 50-ih i 60-ih godina, Srbi su čini gotovo apsolutnu većinu u Gradu Sarajevu. A to je vjerovatno vrijeme kada je najveći broj ulica i dobijao ime. S te strane i više je nego logičnio da neke od centralnih ulica nose i imena po značajnim ličnostima iz srpskog naroda.
Niđe veze.
Prvo se raspitaj jesu li naše dede i nane imali pravo izjašnjavanja kao Muslimani. :wink: Nisu.Mogli su se pisati kao Srbi ili Hrvati.Prvi je moj dedo napisao da je Hrvat a nije imao ništa ni sa Hrvatima ni sa Hrvatskom.Birao je od "dva zla manje",kako je on govorio.Ja ne znam da ima ijedna porodica "starosjedilaca" Srba recimo u Starom gradu.Vraca,Hrasno brdo,Pofalići su naseljeni Srbima hercegovcima i crnogorcima krajem 60-tih godina,kad su otvarane fabrike pa su se masovno dovlačili.Kad je Grbavica izgrađena usljedio je još jedan talas jer su masovno naseljavani u to naselje kao pripadnici narodne milicije ili oficiri JNA.

Naselja Vojkovići,Mlađeni,Blagovac,Plandište,Osjek itd su naseljavani tridesetih godina prošlog vijeka.Kralj SHS je pod šifrom "solunski" dobrovoljci naseljavao kompletne porodice iz crnogorskih i hercegovačkih vukojebina na oduzetu begovsku zemlju.Na mjesnim pravoslavnim grobljima nema spomenika umrlim prije 30-tih godina zato jer su se kopali u zavičaju.Ko ne vjeruje - neka provjeri.I prije toga su mnogi iz tih porodica bili na ovim područjima kao kmetovi a kad su begovi i begovati "pali" ostajali su i rasparčavali tu zemlju i imanja.Potpuno legalno,bez pare i dinara a sad im smetaju sandžaklije koji masno plate zemlju koju su oni i njihovi đedovi dobijali na guzove.Begovi i njihove porodice koji su iseljavani sa ovih područja dobijali su "državne obveznice" i papire kojima su mogli za koju godinu samo vatru potpaliti.Lično znam čovjeka čijem su dedi oduzeli preko 300 duluma u Vogošći.


Jadovan Karadžić je srao o 70% "srpske" zemlje u BiH.On,koji ni saksiju zemlje nije imao na ovim područjima.Kad sto puta ponoviš tu laž,još je umješaš sa pričom ovih "starosjedilaca",dobije se potpuno iskrivljena slika.

Tražio sam podatke o vlasništvu zemlje u BiH.Negdje oko 57% zemlje,livada,šuma,planina itd je u državnom tj. opštinskom vlasništvu.Ostatak od 43% je u privatnom vlasništvu Bošnjaka,Hrvata,Srba itd.Dakle,Jadovan je u startu slagao.Nije čak ni 70% od tih "privatnih 43 %" u vlasništvu Srba.

Tako da
S te strane i više je nego logičnio da neke od centralnih ulica nose i imena po značajnim ličnostima iz srpskog naroda.
to uopšte nije logično.
svaka čast odlično napisano argumentovano. :thumbup:
ovo i dan danas uzimaju srbi kako su oni večina bili u Sarajevu. pa moraju biti kad nam nisu dali da se izjašnjavamo kao Muslimani/Bošnjaci i i baerm 30% ako ne i 50% srba iz toga vremena su upravo bošnjaci/muslimani koji su se morali pisati kao srbi ili hrvati.
valtazar
Posts: 116
Joined: 07/04/2014 10:45

#164 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by valtazar »

Niđe veze.
Prvo se raspitaj jesu li naše dede i nane imali pravo izjašnjavanja kao Muslimani. :wink: Nisu.Mogli su se pisati kao Srbi ili Hrvati.Prvi je moj dedo napisao da je Hrvat a nije imao ništa ni sa Hrvatima ni sa Hrvatskom.Birao je od "dva zla manje",kako je on govorio.
Bilo kako bilo, već na popisu 1961. postojala je mogućnost da se izjasni kao "Musliman" u etničkom smislu. Sad, ako su neki i dalje nastavili da se izjašnjavaju kao Srbi ili Hrvati, prosto, je njihova privatna stvar. Biće da su se ljudi tako i osjećali. U svakom slučaju na tom popisu piše da su Srbi većina i to je ljudima koji su davali imena ulica dalo potpuno pravo da ulicama daju imena i po ličnostima iz sprske istorije u većoj mjesri nego po ličnostima iz druga dva naorda.
Vraca,Hrasno brdo,Pofalići su naseljeni Srbima hercegovcima i crnogorcima krajem 60-tih godina,kad su otvarane fabrike pa su se masovno dovlačili.Kad je Grbavica izgrađena usljedio je još jedan talas jer su masovno naseljavani u to naselje kao pripadnici narodne milicije ili oficiri JNA.

Naselja Vojkovići,Mlađeni,Blagovac,Plandište,Osjek itd su naseljavani tridesetih godina prošlog vijeka.Kralj SHS je pod šifrom "solunski" dobrovoljci naseljavao kompletne porodice iz crnogorskih i hercegovačkih vukojebina na oduzetu begovsku zemlju.Na mjesnim pravoslavnim grobljima nema spomenika umrlim prije 30-tih godina zato jer su se kopali u zavičaju.Ko ne vjeruje - neka provjeri.I prije toga su mnogi iz tih porodica bili na ovim područjima kao kmetovi a kad su begovi i begovati "pali" ostajali su i rasparčavali tu zemlju i imanja.Potpuno legalno,bez pare i dinara a sad im smetaju sandžaklije koji masno plate zemlju koju su oni i njihovi đedovi dobijali na guzove.Begovi i njihove porodice koji su iseljavani sa ovih područja dobijali su "državne obveznice" i papire kojima su mogli za koju godinu samo vatru potpaliti.Lično znam čovjeka čijem su dedi oduzeli preko 300 duluma u Vogošći.
Bla, bla, bla...
Begovi i begovati su ostatak feudalizma!
S feudalizmom su evropske zemlje obračunle u početkom 19. vijeka. Francuska još 1789. Srbija za vrijeme Miloša Obrenivića.
Bosna je naravno kasnila, kako danas, tako i tada...pa smo ušli u 20 vijek sa feudalnim odnosima.

Ovo boldirano je inače ono što je bila praksa u cijeloj Evropi u vrijeme kraha feudalizma. "Zemlja je postala vlasništvo onoga ko je obrađuje".
Bosna i Kraljevina Jogoslavija su čak izuzetak, s obzirom da su begovi i ostali veleposjednici dobijali odštetu od države (prvo su dobili novac u gotovini, a onda je odlučeno da im se odšteta poveća pa su dobili i državne obveznice). Inače, u Evropi nije bila takva praksa.

Znači ti si mišljenja da je u Bosni trebao ostati na snazi feudalni poredak? :lol: :lol:
Da su begovi, trebali zadržati begovate, a kmetovi nastaviti da daju naturalni porez?

Odoh ja na agranu reformu.. A tema nešto sasvim drugo.
Uglavnom, nema tog načina da dokažeš da se ljudi koji su se izjasnili 1961. Srbima, zaista nisu tako i osjećali, s obzirom da je postojala mogućnost da se izjasne i kao Muslimani.
PM72
Posts: 17746
Joined: 30/04/2012 16:54

#165 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by PM72 »

Bla, bla, bla...
Begovi i begovati su ostatak feudalizma!
S feudalizmom su evropske zemlje obračunle u početkom 19. vijeka. Francuska još 1789. Srbija za vrijeme Miloša Obrenivića.
Bosna je naravno kasnila, kako danas, tako i tada...pa smo ušli u 20 vijek sa feudalnim odnosima.

Ovo boldirano je inače ono što je bila praksa u cijeloj Evropi u vrijeme kraha feudalizma. "Zemlja je postala vlasništvo onoga ko je obrađuje".
Bosna i Kraljevina Jogoslavija su čak izuzetak, s obzirom da su begovi i ostali veleposjednici dobijali odštetu od države (prvo su dobili novac u gotovini, a onda je odlučeno da im se odšteta poveća pa su dobili i državne obveznice). Inače, u Evropi nije bila takva praksa.

Znači ti si mišljenja da je u Bosni trebao ostati na snazi feudalni poredak? :lol: :lol:
Da su begovi, trebali zadržati begovate, a kmetovi nastaviti da daju naturalni porez?

Odoh ja na agranu reformu.. A tema nešto sasvim drugo.
Uglavnom, nema tog načina da dokažeš da se ljudi koji su se izjasnili 1961. Srbima, zaista nisu tako i osjećali, s obzirom da je postojala mogućnost da se izjasne i kao Muslimani.
Ma ja,kad podastreš argumente onda je to "bla,bla,bla".

Kad kažeš da su se europske zemlje obračunale sa feudalizmom početkom 19 vijeka a Srbija za vrijeme Obrenovića.A s kim se obračunao Obrenović? Koji je to Srbin ostao bez zemlje i imanja? Užice je imalo 50 džamija a sad nema nijednu.Koliko sad ima Muslimana? Na Kalimegdanu bila ogromna džamija a sad ne postoji.Koliko je Muslimana protjerano iz Srbije,Užica,Beograda itd?

Kad je već pominješ,zašto je ta agrarna reforma kraljevine SHS provedena samo u BiH i dijelu Srbije? Što nije provedena u Slavoniji ili Dalmaciji,Sloveniji ili Vojvodini? Bilo je i tamo "begova" i gazda koji su imali na hiljade duluma zemlje.

Istina je da su begovi i njihove porodice dobijali državne obveznice (novac nije isplaćivan) sa kojima su mogli potpaliti vatru jer guzicu nisu brisali papirom.Te obveznice su propadale kao i tadašnji novac.

Zamisli da je u kraljevini SHS postojao OHR pa da se vraćaju imanja i zemlja? Mi smo svojim folksdojčerima u Bosni morali 1996 vraćati imanja,zemlju i državne stanove.Srbi i Srbija su svoje protjerivali u Njemačku,Bosnu i Tursku bez prava na imovinu.Nisu im davali ni državne obveznice jer su znali da će ih džaba štampati jer su i one iz 1930 propale.

O čemu mi onda zborimo?

Po tebi su oni što su se pisali kao Srbi na popisu 1961 to su uradili od meraka,iz ljubavi prema pravoslavlju? Koliko ih je bilo nepismeno ili im nije objašnjeno da ima ta stavka "musliman" sa malim m , jer na popisu samo 8 godina prije - nije te bilo ni sa malim "m".A deset godina poslije,1971,kad im je i Tito dozvolio tu mogućnost,rezultat je drastičan u odnosu na raniji.Da su se Srbi pitali,ne bi ni do danas to dopustili,uostalom,i sad ti brane pravo na naciju i jezik.

Odosmo od teme...
El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#166 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by El_comadante »

valtazar wrote:
Niđe veze.
Prvo se raspitaj jesu li naše dede i nane imali pravo izjašnjavanja kao Muslimani. :wink: Nisu.Mogli su se pisati kao Srbi ili Hrvati.Prvi je moj dedo napisao da je Hrvat a nije imao ništa ni sa Hrvatima ni sa Hrvatskom.Birao je od "dva zla manje",kako je on govorio.
Bilo kako bilo, već na popisu 1961. postojala je mogućnost da se izjasni kao "Musliman" u etničkom smislu. Sad, ako su neki i dalje nastavili da se izjašnjavaju kao Srbi ili Hrvati, prosto, je njihova privatna stvar. Biće da su se ljudi tako i osjećali. U svakom slučaju na tom popisu piše da su Srbi većina i to je ljudima koji su davali imena ulica dalo potpuno pravo da ulicama daju imena i po ličnostima iz sprske istorije u većoj mjesri nego po ličnostima iz druga dva naorda.
Vraca,Hrasno brdo,Pofalići su naseljeni Srbima hercegovcima i crnogorcima krajem 60-tih godina,kad su otvarane fabrike pa su se masovno dovlačili.Kad je Grbavica izgrađena usljedio je još jedan talas jer su masovno naseljavani u to naselje kao pripadnici narodne milicije ili oficiri JNA.

Naselja Vojkovići,Mlađeni,Blagovac,Plandište,Osjek itd su naseljavani tridesetih godina prošlog vijeka.Kralj SHS je pod šifrom "solunski" dobrovoljci naseljavao kompletne porodice iz crnogorskih i hercegovačkih vukojebina na oduzetu begovsku zemlju.Na mjesnim pravoslavnim grobljima nema spomenika umrlim prije 30-tih godina zato jer su se kopali u zavičaju.Ko ne vjeruje - neka provjeri.I prije toga su mnogi iz tih porodica bili na ovim područjima kao kmetovi a kad su begovi i begovati "pali" ostajali su i rasparčavali tu zemlju i imanja.Potpuno legalno,bez pare i dinara a sad im smetaju sandžaklije koji masno plate zemlju koju su oni i njihovi đedovi dobijali na guzove.Begovi i njihove porodice koji su iseljavani sa ovih područja dobijali su "državne obveznice" i papire kojima su mogli za koju godinu samo vatru potpaliti.Lično znam čovjeka čijem su dedi oduzeli preko 300 duluma u Vogošći.
Bla, bla, bla...
Begovi i begovati su ostatak feudalizma!
S feudalizmom su evropske zemlje obračunle u početkom 19. vijeka. Francuska još 1789. Srbija za vrijeme Miloša Obrenivića.
Bosna je naravno kasnila, kako danas, tako i tada...pa smo ušli u 20 vijek sa feudalnim odnosima.

Ovo boldirano je inače ono što je bila praksa u cijeloj Evropi u vrijeme kraha feudalizma. "Zemlja je postala vlasništvo onoga ko je obrađuje".
Bosna i Kraljevina Jogoslavija su čak izuzetak, s obzirom da su begovi i ostali veleposjednici dobijali odštetu od države (prvo su dobili novac u gotovini, a onda je odlučeno da im se odšteta poveća pa su dobili i državne obveznice). Inače, u Evropi nije bila takva praksa.

Znači ti si mišljenja da je u Bosni trebao ostati na snazi feudalni poredak? :lol: :lol:
Da su begovi, trebali zadržati begovate, a kmetovi nastaviti da daju naturalni porez?

Odoh ja na agranu reformu.. A tema nešto sasvim drugo.
Uglavnom, nema tog načina da dokažeš da se ljudi koji su se izjasnili 1961. Srbima, zaista nisu tako i osjećali, s obzirom da je postojala mogućnost da se izjasne i kao Muslimani.
a zašto je davana imena iz Srbije zar nije bilo znamenitih Srba iz bosne nego se mora kopirati istorija susjedne zemlje?
nešto neznam da je za vrijeme kraljevine oduzimana zemlja po Srbije nego je to uglavno učinjeno ovda po Bosni i davana srbima.
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#167 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by zlokruhovic »

PM72 wrote: Ma ja,kad podastreš argumente onda je to "bla,bla,bla".

Kad kažeš da su se europske zemlje obračunale sa feudalizmom početkom 19 vijeka a Srbija za vrijeme Obrenovića.A s kim se obračunao Obrenović? Koji je to Srbin ostao bez zemlje i imanja? Užice je imalo 50 džamija a sad nema nijednu.Koliko sad ima Muslimana? Na Kalimegdanu bila ogromna džamija a sad ne postoji.Koliko je Muslimana protjerano iz Srbije,Užica,Beograda itd?

Kad je već pominješ,zašto je ta agrarna reforma kraljevine SHS provedena samo u BiH i dijelu Srbije? Što nije provedena u Slavoniji ili Dalmaciji,Sloveniji ili Vojvodini? Bilo je i tamo "begova" i gazda koji su imali na hiljade duluma zemlje.

Istina je da su begovi i njihove porodice dobijali državne obveznice (novac nije isplaćivan) sa kojima su mogli potpaliti vatru jer guzicu nisu brisali papirom.Te obveznice su propadale kao i tadašnji novac.

Zamisli da je u kraljevini SHS postojao OHR pa da se vraćaju imanja i zemlja? Mi smo svojim folksdojčerima u Bosni morali 1996 vraćati imanja,zemlju i državne stanove.Srbi i Srbija su svoje protjerivali u Njemačku,Bosnu i Tursku bez prava na imovinu.Nisu im davali ni državne obveznice jer su znali da će ih džaba štampati jer su i one iz 1930 propale.

O čemu mi onda zborimo?

Po tebi su oni što su se pisali kao Srbi na popisu 1961 to su uradili od meraka,iz ljubavi prema pravoslavlju? Koliko ih je bilo nepismeno ili im nije objašnjeno da ima ta stavka "musliman" sa malim m , jer na popisu samo 8 godina prije - nije te bilo ni sa malim "m".A deset godina poslije,1971,kad im je i Tito dozvolio tu mogućnost,rezultat je drastičan u odnosu na raniji.Da su se Srbi pitali,ne bi ni do danas to dopustili,uostalom,i sad ti brane pravo na naciju i jezik.

Odosmo od teme...
Izvini jel ti živiš na marsu ili negde na neptunu?!

Pa Srbi su u vremenu pre Obrenovića bili KMETOVI i nisu imali zemlje jer su svu zemlju držali kao i Bosni begovi.

Srbi dignu ustanak protiv okupatora i feudalizma , i svi dojednog lokalnog muslimana iz današnje Srbije se bori na strani tog okupatora i još plus bosanski muslimani takođe koji su bili čak i vođe za ugušenje srpskog ustanka.
I kad je rat prošao i ustanici pobedili , onda lepo da se svi vrate na svoje pređašnje stanje , znači Srbi ponovo kmetovi a ovi begovi i vladari , jer po tebi to je pravda. :-) , a to što su se muslimani borili na strani okupatora i za njega gazili svoje sunarodnike u ime okupatora 500 godina nema veze i nikom ništa?! :-)

Ti nisi svestan koliko ne shvataš.
User avatar
hape
Posts: 400
Joined: 18/06/2008 20:58

#168 Re: AW: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by hape »

Rekao bih ti nesto ali strah me da te ne uvrijedim. Ipak je velika vjerovatnoca da smo rodjaci, if you know what I mean....
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#169 Re: AW: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by zlokruhovic »

hape_hapica wrote:Rekao bih ti nesto ali strah me da te ne uvrijedim. Ipak je velika vjerovatnoca da smo rodjaci, if you know what I mean....
I guess i know what you mean , zato slobodno reci rođače jer ako je istina ne može biti uvreda.
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#170 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by kockica_kockica »

Meni je zanimljivo da svakih 50 godina, odprilike, imamo nove vladajuce politike i imena ulica je prvo sto mijenjaju.

Do 92 Srbi nametali svoje, sada ovi "pitomi" namecu svoja imena i razloge zasto nesto treba promijeniti.

Nema tu mnogo razlike osim u imenima ulica da li ce biti Kralja Tomislava ili Alipasina. Mozda oba zasluzuju svoju ulicu, ali je zakon jacega pa Tomislava izbacise. U ono vrijeme Ali pasa nije imao sanse. Isto kao i nazivi skola i nekih drugih institucija.

Bezze se koljete...
PM72
Posts: 17746
Joined: 30/04/2012 16:54

#171 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by PM72 »

Nisu svi Srbi bili kmetovi kao ni svi Muslimani begovi.Valjda si toliko naučio u svojoj ćirilićnoj "istoriji".Begova je bilo ,sve u svemu,možda 20 porodica i vladali ovim područjima.Kao što i sad 20 porodica vlada Balkanom.Helem,ako je Srbima bilo toliko ružno,što su dolazili da kuluče? Bili su slobodni ljudi u Crnoj Gori i istočnoj Hercegovini a dođoše na turski kazan.Je li radi toga ona čuvena "prodao vjeru za večeru"? Ili šupljak kako je ubio nekog bega pa morao bježati od kazne :lol: i to pod tursku vlast. To bi isto bilo kao kad bi ja ubio nekog četničkog vojvodu pa bježao od kazne na Ravnu goru. :wink:

Draža im je bila zemlja koji su dobili na guzove,bez pare i dinara a nije im bilo mrsko kad su sa tim istim turcima naseljavali Krajinu i dobijali džabnu zemlju i povlastice od sultana.Krajiški Srbi su naseljeni kao brana prema "kršćanskoj " Europi,zato se i zove Krajina.Na Kosovu,ko je sve učestvovao na strani turske vojske? Hajmo istoričar.Pada ti u vodu teorija o Muslimanima kao saradnicima okupatora a Srbi kao oslobodioci.Od srednjeg vijeka pa do današnih dana.Nemoj da te rešetam sa podpitanjima.I da skrećemo sa teme.Dobiću žuti karton.
User avatar
hape
Posts: 400
Joined: 18/06/2008 20:58

#172 Re: AW: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by hape »

Bravo PM72.

Uz to, kako to da su begovsku zemlju dobijali samo Srbi?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#173 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Ismeta Alajbegovića Šerbe
Ismet Alajbegović Šerbo je bosanskohercegovački harmonikaš, kompozitor mnogih narodnih tekstova, muzike i poznavalac sevdalinke.

Nakon što je godinama svirao po sarajevskim kafanama i sijelima, Šerbo je 1945. godine postao jedan od prvih muzičara Radio Sarajeva. Sa Zaimom Imamovićem svirao je u duetu harmonika Alajbegović-Imamović, da bi se kasnije Imamović izdvojio u prvu veliku pjevačku zvijezdu sarajevskog radija, a Alajbegović postao vođa orkestara, aranžer i autor.

Kao jedan od neprevaziđenih poznavalaca sevdalinke, što je tvrdio i sam Safet Isović u jednom intervjuu, Alajbegović je učinio mnogo na harmonizaciji te pjesme. Izgradio je poseban stil na harmonici, bez virtuoznih pasaža i vrtoglavih kola koja su kasnije proslavile harmonikaše kao što su Jovica Petković i dr. Šerbin stil bio je mnogo primjereniji sevdalinci, onakvoj kako su je pjevali stariji pjevači - poravno, bez napora, uvijek oslanjajući se na melodiju pjesme kao na osnovu improvizacije. Moglo bi se čak reći da je Šerbino sviranje (ako izuzmemo harmonijsku potku koju daje harmonika) od svih harmonikaša ponajbliže pratnji sevdalinke uz saz. Šerbina harmonika nije ona bučna mješina zbog koje bi pjevač morao vrištati. Takvo sviranje harmonike prije Šerbe naprosto nije zabilježeno.
PM72
Posts: 17746
Joined: 30/04/2012 16:54

#174 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by PM72 »

Drvosječa, :thumbup:

nek' si vala presjekao.idemo na temu a ako mitomanima šta nije jasno,neka otvore novu.
User avatar
zlokruhovic
Posts: 1446
Joined: 26/12/2013 16:41

#175 Re: Čija Imena Nose Ulice Sarajeva?!

Post by zlokruhovic »

kockica_kockica wrote:Meni je zanimljivo da svakih 50 godina, odprilike, imamo nove vladajuce politike i imena ulica je prvo sto mijenjaju.

Do 92 Srbi nametali svoje, sada ovi "pitomi" namecu svoja imena i razloge zasto nesto treba promijeniti.

Nema tu mnogo razlike osim u imenima ulica da li ce biti Kralja Tomislava ili Alipasina. Mozda oba zasluzuju svoju ulicu, ali je zakon jacega pa Tomislava izbacise. U ono vrijeme Ali pasa nije imao sanse. Isto kao i nazivi skola i nekih drugih institucija.

Bezze se koljete...
Nisu Srbi ništa nametali svoje već je politika Jugoslavije(obe) bila takva da se daju imena ulicama zaslužnim ljudima koji su doprinosili oslobađanju jugoslovenski naroda od raznih okupatora kroz razne periode , i još plus davane su imena ulicama starim srednjovekvnim vladarima dok su ove zemlje bile slobodne.

E to što je većina paša i begova bila na strani okupatora tj.bili su činovnici okupatora je nešto što Jugoslavija nije mogla nikako staviti kao primer slobode ovdašnjih naroda i dati im ulice.

Danas one postoje u Sarajevu , i sa tim ja nemam problema jer Jugoslavija više ne postoji , a i nema više Srba da brane nekome da stave pašu ili bega na tablu ulice.
Rešen problem , samo lagati o nečemu i pričati o nametanju je smešno.
Post Reply