Cigarete, odvikavanje

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
omar little
Posts: 16351
Joined: 14/03/2008 21:14

#6301 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by omar little »

insomnia se javlja kod nekih ljudi. vjezbaj, bavi se fizickom aktivnoscu i spavaces bolje.
Coconut
Posts: 175
Joined: 25/06/2012 19:16
Location: Sarajevo

#6302 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by Coconut »

Coconut wrote:Upravo pusim svoju posljednju cigaretu. Procitala sam knjigu i citirat cu par odlomaka:

˝Znam da svaki pusac moze, ne samo sa lakocom, nego i s uzitkom prestati pusiti, ali mnogi ljudi su se tako ukopali u svoj nacin misljenja da ne mogu vise da pokrenu svoju snagu misli- strah od prestanka pusenja sprjecava ih da se otvore za nove misli. Oni nikada ne shvate da cigarete izazivaju taj strah i da je najveci dobitak kod prestanka pusenja oslobadanje tog straha˝.

˝Kod najveceg broja cigareta koje popusimo u zivotu, ne samo da ne osjecamo nikakav uzitak, mi cak ni ne primjecujemo da ih pusimo. Tek nakon odredenog vremena uzdrzavanja dobijemo zaista iluziju da uzivamo u cigaretama (na primjer, u prvoj cigareti ujutru ili u cigareti nakon jela, itd.)˝

˝Pokusaji da se prestane pusiti propadaju najcesce iz dva razloga. Prvi je uticaj koji drugi pusaci vrse na njega. U nekom trenutku slabosti ili na nekoj drustvenoj prigodi, neko pripaljuje cigaretu. Iskoristite taj trenutak da se prisjetite da ne postoji nesto sto se zove jedna jedina cigareta. Radujte se tome sto ste raskinuli svoje okove. Budite svjesni da pusac Vama zavidi i Vi zalite njega. Vjerujte mi da je njemu potrebno Vase sazaljenje. Drugi osnovni razlog za neuspjeh je ako neko u meduvremenu ima los dan. Budite svjesni da postoje dobri i losi dani za pusace kao i za nepusace.˝

˝Kada se pojavi neki los dan za vrijeme perioda odvikavanja morate mu se jednostavno oduprijeti. Mislite na to da ste dozivljavali lose dana i kada ste pusili (inace se ne biste ni odlucili da prestanete pusiti). Umjesto da ste potisteni, kazite sami sebi nesto kao: Pa dobro, danas ne ide bas najbolje, ali ni pusenje ne pomaze protiv toga . Sutra ce biti bolji dan i bar u ovom trenutku imam veliki plus na mojoj strani. Otkacio sam se od tog strasnog pusenja.˝

˝1. Ne postoji nikakva zamjena za nikotin.
2. Nikotin vam nije potreban. On nije hrana nego otrov. Ako se simptomi pri odvikavanju jave, sjetite se da samo pusaci pate od toga, a nepusaci ne.
Posmatrajte to kao jedno od mnogih zala ove droge. I tretirajte to kao samrtni ropac monstruma.
3. Mislite na to: cigarete proizvode osjecaj praznine, one ga ne mogu otkloniti. Sto prije sebi utuvite u glavu da pusenje nije nikakva nuznost za Vas, ili
umjesto toga neka zamjena, utoliko brze cete biti slobodni.˝


Od ovog datuma, kad sam napisala ovaj post, ja nijednu vise cigaretu nisam zapalila niti cu!!! Sve je isto u mojoj glavi.

Preporucujem vam da procitate knjigu.
User avatar
drug_profi
Posts: 50238
Joined: 16/07/2012 16:00

#6303 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by drug_profi »

Bravo.
hali gali halid
Posts: 2354
Joined: 08/10/2007 22:45

#6304 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by hali gali halid »

Koja knjiga?
User avatar
shmizlica
Posts: 57848
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#6305 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by shmizlica »

sanjala sam sinoć da pušikam....kao nešto radim a cigara visi u uglu usana...ko clint eastwood :lol:

i dalje mi ne pada na pamet da zapalim :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6306 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by spreca »

[quote="shmizlica"]sanjala sam sinoć da pušikam....kao nešto radim a cigara visi u uglu usana...ko clint eastwood :lol:

i dalje mi ne pada na pamet da zapalim :D[/quote]
:oops: .....a meni bogami evo dvi i po godine i ne naumpada a kamoli da sanjam :mrgreen: :lol: :lol: :lol:
User avatar
shmizlica
Posts: 57848
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#6307 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by shmizlica »

a san ko san, ne znači ništa :diva:
Coconut
Posts: 175
Joined: 25/06/2012 19:16
Location: Sarajevo

#6308 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by Coconut »

Desava se i meni da sanjam ponekad da sam zapalila, al to je takav horor, ja kao u snu shvatim sta sam uradila, ma haos, nocna mora. Bude mi lakse kad se probudim i shvatim da je bio samo san :D :D

Knjiga je Alan Kar- Lako je prestati pusiti;.
amrq7u
Posts: 166
Joined: 26/01/2016 20:00
Location: Sarajevo

#6309 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by amrq7u »

Prestao pušiti prije 3 dana tačno. Tesko jeste ali dosta je trovanja.
User avatar
Rugafet
Posts: 4680
Joined: 14/12/2015 17:52

#6310 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by Rugafet »

Meni sesta godina kako ne cadim :)
Sve je u glavi i to je to. Prije ovog sam jednom pokusao prestati, ali u tintari nisam poslozio stvari i doslovno sam se mucio skoro sedam mjeseci. Nisam vise izdrzao i ponovo sam poceo da 'jedem cigarete' narednedvije godine. I onda, odlucim cvrsto da necu vise 'kad bi crko' malo se jos stimulisem Alanovim savjetima i iskustvom i evo me sest godina bez katrana. Nikad se bolje nisam osjecao. Tako da, slozite stvari u mozgu i prestanak je bezbolan.
User avatar
drug_profi
Posts: 50238
Joined: 16/07/2012 16:00

#6311 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by drug_profi »

DA, samo to. Posložiti sve.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#6312 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by triconja »

Jebi ti to, ja ne pusim otkad je povecana cijena drine gold sa 3.5 maraka na vise, a i tad od perioda kad je bila 3.0 do 3.5 sam pusio rijetko skroz. Maloprije nesto mi bi dosadno pa reko odoh uzet cigare i skontam da ce bit 4.5 maraka i vratim se na pola puta. Nisam budala, mozda jesam glup ali nisam budala :lol: .

Eto najbolji lijek za prestanak pusenja. Bolje uzet domace mesine sa sela i jest ko hadzija corbe mesne nego uzet 3-4 kutije cigara. Kila mesa kvalitetnog hej, hajvan sve trco po livadi :lol: .
Last edited by triconja on 28/09/2017 20:26, edited 1 time in total.
djana h
Posts: 39213
Joined: 06/08/2009 18:23

#6313 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by djana h »

U pravu si :thumbup:
Najjači motiv za bacanje cigareta.
User avatar
Spear
Posts: 270
Joined: 01/07/2011 20:27
Location: in your head

#6314 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by Spear »

Pozdrav ljudi!

Vjerovatno ide dug post, frustiran sam i treba mi pomoć!

Pušim 12 godina. Od toga, vjerovatno zadnjih 6 pokušavam prestati u nekim intervalima.

Uvijek sam pokušavao prestati coldturkey. Znam da ima ona izreka ko stalno radi istu stvar a očekuje drugačiji rezultat, budala je, ali ja ne znam drugačije. Zašto cold turkey? Zato što sam ja sve-ili-ništa tip osobe, neke redukcije pušiti ću manje su bile 0% djelotvorne. Sa druge strane, mislio sam da imam dovoljno jaku volju da mi ne trebaju neka pomagala tipa nikotinske žvake, e-cig itd.

Pušenje je postalo jedna moja velika životna frustracija. Do te mjere da sam izgubio vjeru u sebe i u svoj karakter. Pozitivna sam osoba, i svaki neuspjeh sam gledao kao neku lekciju. "Aha, ovaj put si se propušio zbog toga i toga", pravio sam listu stvari koji su bili okidači pa su samim tim i moji pokušali bili uspješniji, ali nažalost nikada trajni.

Dolazimo do sadašnjosti - nisam pušio 3 mjeseca, novi rekord. Mislio sam da imam sve pod kontrolom, postao sam fizički aktivan i pušenje mi nije padalo na pamet čak i u raznim teškim životnim situacijama. Onda se dogodila situacija koju nisam prije doživio i za koju nisam bio spreman da se mentalno izborim. Imao sam strašan zubobolju. Noćima sam slabo spavao, previjao se, drogirao tabletama. Jedne noći, frustiran, ne mogu da spavam, reko odo zapalit možda to umrtvi bol. Ovako sam to sebi opravdao "ova cigara nije zato što ti se puši već je lijek".

Svi znamo kad se ta jedna zapali, ode sve. To je bilo možda prije mjesec dana. Od tog dana ne pušim 2-3 dana pa nekad naveče ne mogu izdrzati pa zapalim jednu, dvije, kako kad, pa ne pušim koji dan pa opet zapalim i tako. Krijem se da pušim, nikom nisam priznao, stalno sam nervozan, različiti ispadi, ukratko situacija je loša.

Jedina trenutno pozitivna stvar jeste što sam izbacio cigaru kao svakodnevnu naviku. Nije mi strašno piti kafu bez cigare, ne zapaliti poslije jela i slično. I dalje sam u mindsetu da su cigare loše i da je pušenje jadno. Mislim da me trenutno najviše drma ta ovisnost o nikotinu.

Ja stvarno ne znam šta da radim, ali znam da ovako više ne mogu. Ima li neko neki savjet? Da li da pokušam sa nikotinskim žvakama, e cigaretama, nešto?

Help :(

EDIT: i da, pročitao sam Allen Carrovu knjigu. Knjiga je fanstastična i uz nju sam prestao nekad davno, ali poslije se opet propušio. Ponovno čitanje knjige me nije uspijelo nabrijati ko taj prvi put.
User avatar
drug_profi
Posts: 50238
Joined: 16/07/2012 16:00

#6315 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by drug_profi »

Sve si definirao, i sve znaš. Samo se pitam kako si sebe ubijedio da ti je cigara lijek?
Nije ti palo na pamet otići zubaru?

Zašto sad pušiš kriomice? Zašto svojom jakom voljom ne odbaciš taj izazov ovisnika?

Moraš shvatiti da to što si opisao nije ni u ludilu teška situacija. Prije bi se reklo manja neugodnost.
Meni je mati umrla kad sam napunio 10 mjeseci apstinencije, pa nisam zapalio.
I ni to nije teška situacija. Iz moje perspektive sve vezano za duhansku ovisnost je smiješna budalaština i kad shvatiš da je to tako, i da si ti onaj koji odlučuje hoće li zapaliti ili neće, biće ti lakše.
hali gali halid
Posts: 2354
Joined: 08/10/2007 22:45

#6316 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by hali gali halid »

Danas peti dan :sabur:
User avatar
superiska
Posts: 2278
Joined: 08/09/2017 12:27
Location: Šeher

#6317 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by superiska »

hali gali halid wrote:Danas peti dan :sabur:

Bravo! :thumbup: Kako ide?
Ja startam sa odvikavanjem 1.1. :D
hali gali halid
Posts: 2354
Joined: 08/10/2007 22:45

#6318 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by hali gali halid »

superiska wrote:
hali gali halid wrote:Danas peti dan :sabur:

Bravo! :thumbup: Kako ide?
Ja startam sa odvikavanjem 1.1. :D
Sad za sad je ok, da budem iskren ne pusim prvenstveno zbog prehlade, ali pokusavam da iskoristim to i da se skinem s tog smeca. Prvi put kada sam prestao mi je bilo lakse, sad kad sam se opet propusio mi je daleko teze nesto...Sretno!
User avatar
superiska
Posts: 2278
Joined: 08/09/2017 12:27
Location: Šeher

#6319 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by superiska »

hali gali halid wrote:
superiska wrote:
hali gali halid wrote:Danas peti dan :sabur:

Bravo! :thumbup: Kako ide?
Ja startam sa odvikavanjem 1.1. :D
Sad za sad je ok, da budem iskren ne pusim prvenstveno zbog prehlade, ali pokusavam da iskoristim to i da se skinem s tog smeca. Prvi put kada sam prestao mi je bilo lakse, sad kad sam se opet propusio mi je daleko teze nesto...Sretno!
I meni ce ovo biti drugi put. Hvala ti, takodjer.
User avatar
shmizlica
Posts: 57848
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#6320 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by shmizlica »

svaki naredni put je teže :mrgreen:

sad il nikad momci :hajmooo:
omar little
Posts: 16351
Joined: 14/03/2008 21:14

#6321 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by omar little »

gdje nam je kolega drugi profil, nesto ga slabo?

tri godine neki dan bilo kako sam prestala pusit. ravno. je li raavno ovo, je li raavno ovo, JEL RAAAAVNOO?? jeste gospodjo, jeste, givktom cu vas udarit po prstima, jeste. :D
User avatar
drug_profi
Posts: 50238
Joined: 16/07/2012 16:00

#6322 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by drug_profi »

omar little wrote:gdje nam je kolega drugi profil, nesto ga slabo?

tri godine neki dan bilo kako sam prestala pusit. ravno. je li raavno ovo, je li raavno ovo, JEL RAAAAVNOO?? jeste gospodjo, jeste, givktom cu vas udarit po prstima, jeste. :D
:kakoste: :kiss:
hali gali halid
Posts: 2354
Joined: 08/10/2007 22:45

#6323 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by hali gali halid »

Idemo lagano :izet:
djana h
Posts: 39213
Joined: 06/08/2009 18:23

#6324 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by djana h »

Sretno svima :thumbup:
hali gali halid
Posts: 2354
Joined: 08/10/2007 22:45

#6325 Re: Cigarete, odvikavanje

Post by hali gali halid »

Fail :zid:
Post Reply