Ceterum censeo RS esse delendam

Post Reply
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#1 Ceterum censeo RS esse delendam

Post by L u c i f e r »

http://www.klix.ba/vijesti/bih/vlast-rs ... /150825005

Nastavlja se iživljavanje pravoslavno-fundamentalističkog i velikosrpsko-šovinističkog entiteta nad bošnjačkim povratnicima.

Tema je o svim razlozima zbog kojih RS, kao takva, kad tad mora biti unistena.
Last edited by L u c i f e r on 27/08/2015 00:11, edited 2 times in total.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5951
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#2 Re: Ceterum censeo RS esse delendam

Post by studiorum_tuzlaensis »

Malo sam gledao ovo i vidio da u ustavu RS-a ima član 7. koji kaže:

7. Službeni jezici Republike Srpske su: jezik srpskog naroda, jezik bošnjačkog
naroda i jezik hrvatskog naroda. Službena pisma su ćirilica i latinica.


Vjerovatno se papak ministar poziva na ovaj član.

Ali ispod piše da je ovaj član zamijenjen amandmanom

"Stav 1. člana 7. Ustava zamijenjen je Amandmanom LXXI"

Može li iko naći ovaj Amandman, pa da vidimo šta kaže, ima li iko pismen tamo da se upute neke tužbe za kršenje Ustava i slične stvari.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#3 Re: Ceterum censeo RS esse delendam

Post by Danguba »

...ali su zaboravili na obavezu da ustav entiteta usklade sa drzavnim. :izet:

bagra na kvadrat. valja se sa njima hrvati sve dok velikosrpski faktor ne bude porazen ovako ili onako.
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#4 Re: Ceterum censeo RS esse delendam

Post by GeeTnT »

"Ceterum cense rs esse delendam" ili ti "Uostalom, mislim da rs treba razoriti" je tema koja ce svakako izazvati jako mnogo razlicitih misljenja sto ce u konacnici rezultirati mnogim ruznim rijecima i banovima...

Zato...uz duzno postovanje autoru teme, moja zelja bi bila da se stavi katanac na temu.

PS: Interesantna je cinjenica da teme o "Bosnjacima" uglavnom otvaraju pripadnici drugih etnickih skupina...to je svakako za pohvalu, ali ipak NEMOJTE i velika Vam hvala.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#5 Re: Ceterum censeo RS esse delendam

Post by hAZNADAR »

GeeTnT wrote:"Ceterum cense rs esse delendam" ili ti "Uostalom, mislim da rs treba razoriti" je tema koja ce svakako izazvati jako mnogo razlicitih misljenja sto ce u konacnici rezultirati mnogim ruznim rijecima i banovima...

Zato...uz duzno postovanje autoru teme, moja zelja bi bila da se stavi katanac na temu.

PS: Interesantna je cinjenica da teme o "Bosnjacima" uglavnom otvaraju pripadnici drugih etnickih skupina...to je svakako za pohvalu, ali ipak NEMOJTE i velika Vam hvala.
Zasto stavljas navodnike kada spominjes Bosnjake?
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#6 Re: Ceterum censeo RS esse delendam

Post by GeeTnT »

hAZNADAR wrote:
GeeTnT wrote:"Ceterum cense rs esse delendam" ili ti "Uostalom, mislim da rs treba razoriti" je tema koja ce svakako izazvati jako mnogo razlicitih misljenja sto ce u konacnici rezultirati mnogim ruznim rijecima i banovima...

Zato...uz duzno postovanje autoru teme, moja zelja bi bila da se stavi katanac na temu.

PS: Interesantna je cinjenica da teme o "Bosnjacima" uglavnom otvaraju pripadnici drugih etnickih skupina...to je svakako za pohvalu, ali ipak NEMOJTE i velika Vam hvala.
Zasto stavljas navodnike kada spominjes Bosnjake?
rADI tEBE i tVOJIH pODPITANJA....
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#7 Re: Ceterum censeo RS esse delendam

Post by KatarinaKosaca »

I ja @Lucifer, i ja...

Jednom će biti, skoro ne.
User avatar
CSKA
Posts: 3627
Joined: 20/02/2008 16:28

#8 Re: Ceterum censeo RS esse delendam

Post by CSKA »

Ovo nesto toplo hladno.

Dobra vijest,priznaje se da postoje bosnjaci,losa vijest ne priznaje se Bosanski jezik.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#9 Re: Ceterum censeo RS esse delendam

Post by nosara »

studiorum_tuzlaensis wrote:Malo sam gledao ovo i vidio da u ustavu RS-a ima član 7. koji kaže:

7. Službeni jezici Republike Srpske su: jezik srpskog naroda, jezik bošnjačkog
naroda i jezik hrvatskog naroda. Službena pisma su ćirilica i latinica.


Vjerovatno se papak ministar poziva na ovaj član.

Ali ispod piše da je ovaj član zamijenjen amandmanom

"Stav 1. člana 7. Ustava zamijenjen je Amandmanom LXXI"

Može li iko naći ovaj Amandman, pa da vidimo šta kaže, ima li iko pismen tamo da se upute neke tužbe za kršenje Ustava i slične stvari.
clanak 7
Stavak 1 clanka 7 zamijenjen je Amandmanom LXXI, koji glasi:
"Sluzbeni jezici Republike Srpske su: jezik srpskoga naroda, jezik bosnjackoga naroda i jezik hrvatskoga naroda.


Ministar je iskoristio ustavnu folusku... E sad, da li je to po ustavu BiH, neka neko drugi prosnjuha...
User avatar
DrugaGimnazija
Posts: 1016
Joined: 13/10/2006 17:30

#10 Re: Ceterum censeo RS esse delendam

Post by DrugaGimnazija »

studiorum_tuzlaensis wrote:Malo sam gledao ovo i vidio da u ustavu RS-a ima član 7. koji kaže:

7. Službeni jezici Republike Srpske su: jezik srpskog naroda, jezik bošnjačkog
naroda i jezik hrvatskog naroda. Službena pisma su ćirilica i latinica.


Vjerovatno se papak ministar poziva na ovaj član.

Ali ispod piše da je ovaj član zamijenjen amandmanom

"Stav 1. člana 7. Ustava zamijenjen je Amandmanom LXXI"

Može li iko naći ovaj Amandman, pa da vidimo šta kaže, ima li iko pismen tamo da se upute neke tužbe za kršenje Ustava i slične stvari.
Ovo gore je finalna verzija uspostavljena Amandmanom LXXI

(7. Službeni jezici Republike Srpske su: jezik srpskog naroda, jezik bošnjačkog
naroda i jezik hrvatskog naroda. Službena pisma su ćirilica i latinica.
)

No, problem je u tome sto se u RS u praksi izucavaju srpski, hrvatski i "jezik bosnjackog naroda". Dakle, nisu isti arsini za sve. Onda bi trebalo umjesto srpskog da u knjizicama pise "jezik sprskog naroda".
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5951
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#11 Re: Ceterum censeo RS esse delendam

Post by studiorum_tuzlaensis »

zahvaljujem na odgovoru. Treba majmuna pritisnuti, sve su to političke igrice
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#12 Re: Ceterum censeo RS esse delendam

Post by hAZNADAR »

CSKA wrote:Ovo nesto toplo hladno.

Dobra vijest,priznaje se da postoje bosnjaci,losa vijest ne priznaje se Bosanski jezik.
SANU je skoro objavio ponovo ista fasisticka sranja o nepostojanju bosanskog jezika.

A da oni i dalje odlucuju na pola nase drzave o nasem pravu na jezik i naciju nije nikako dobra vijest taman nam velikodusno i dopustili da samo odlucujemo o svom imenu.

U 21 vijeku u po Evrope nekome negirati pravo na jezik je van pameti. A jos vise na to ne reagovati.
User avatar
CSKA
Posts: 3627
Joined: 20/02/2008 16:28

#13 Re: Ceterum censeo RS esse delendam

Post by CSKA »

Zanimljivo je da se ovo rade u BiH a ne u Srbiji.I kroz medije u Srbiji je pocela prica o Bosnjackom jeziku,ali mislim da je u skolama ipak Bosanski jezik.

Da ne bude sve crno tu je Korac sa RTS-a i naravno Avaz sa svojim uletima.

http://videochart.net/video/70175.7667a ... fc59713717
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#14 Re: Ceterum censeo RS esse delendam

Post by cyprus »

Zar je moguće diskutovati na temi ovakvog naslova na ne spomenuti jednog i jedinog, bošnjačkog Cicerona - 100% Hareta...

:bih:
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#15 Re: Ceterum censeo RS esse delendam

Post by Mister Yes »

E čuj sad RS ne valja? :? :-)

A vidi kako se slavilo kad su je Alija i Haris ozvaničili:

https://www.youtube.com/watch?v=V7V-A3jE2Js
Aljo, Aljo, mi te volimo, mi te volimo, mi te volimo
Tekbir: Allahu ekber
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#16 Re: Ceterum censeo RS esse delendam

Post by GeeTnT »

Jadno je to kad padate na ovakve teme, a dobro znate da autor teme nije Bosnjak...onda po defaultu po temi jasu i svi Stojankini sinovi...i Srdjo, Mrdjo i Mladjo....

jbga .....tako to krene..
....a teme postaju sve bleđe i bleđe, pa one najgore potiskuju ružne, al' tako to krene, pa nekad naručim piće...
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#17 Re: Ceterum censeo RS esse delendam

Post by L u c i f e r »

GeeTnT wrote:"Ceterum cense rs esse delendam" ili ti "Uostalom, mislim da rs treba razoriti" je tema koja ce svakako izazvati jako mnogo razlicitih misljenja sto ce u konacnici rezultirati mnogim ruznim rijecima i banovima...

Zato...uz duzno postovanje autoru teme, moja zelja bi bila da se stavi katanac na temu.

PS: Interesantna je cinjenica da teme o "Bosnjacima" uglavnom otvaraju pripadnici drugih etnickih skupina...to je svakako za pohvalu, ali ipak NEMOJTE i velika Vam hvala.
Bošnjak sam.
Doduše ateista, ali ipak bošnjo od glave do pete.
Ne znam zašto lažeš bez potrebe.
Mada to nije uopšte tvoja stvar i krajnje je nepristojno što to uopšte potežeš.

Čitaj pažljivije, rekao sam "kao takvu".
Osim toga, moje (naše) je legalno i legitimno pravo kao građanina da promišljam optimalno uređenje moje države.
Neka malo i ovakvih tema, moraju se ljudi učiti civilizovanom dijalogu o svim temama.
User avatar
draganbl
Posts: 2093
Joined: 21/06/2009 00:59

#18 Re: Ceterum censeo RS esse delendam

Post by draganbl »

Od kako pratim forum, ovo je jedno stota tema o jeziku, nazivima jezika itd.

Međutim, interesantno je kako se nikada ozbiljno nije govorilo o činjenici da naša djeca u školama zapravo ne nauče nijedan od tri jezika Bosne i Hercegovine. Godinama, decenijama iz škole izlaze djeca (od kojih su mnogi već odrasli ljudi), koja su nepismena, polupismena, ili u skladu sa odgovarajućom definicijom "funkcionalno nepismena". Zašto je (samo) važno kako se jezik zove? Zar nije neuporedivo važnije da li djeca taj svoj jezik (srpski, bosanski, hrvatski) zaista nauče u školama?
To što će mojoj djeci u svjedočanstvu pisati srpski jezik meni ama baš ništa ne znači, ako taj jezik nisu naučili, ili ga nisu dovoljno dobro naučili. I obrnuto, ako će ga valjano naučiti od učiteljice/nastavnice koja jezik kojim govori zove bosanski, bošnjački ili bosansko-hrvatsko-srpski kako god, nemam ništa protiv da ga i ja tako zovem.

I naravno, na svjedočanstvu treba da piše bosanski jezik ukoliko djeca odnosno roditelji tako zahtijevaju, čisto da ne bude zabune.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#19 Re: Ceterum censeo RS esse delendam

Post by Tomahawk11 »

draganbl wrote:Od kako pratim forum, ovo je jedno stota tema o jeziku, nazivima jezika itd.

Međutim, interesantno je kako se nikada ozbiljno nije govorilo o činjenici da naša djeca u školama zapravo ne nauče nijedan od tri jezika Bosne i Hercegovine. Godinama, decenijama iz škole izlaze djeca (od kojih su mnogi već odrasli ljudi), koja su nepismena, polupismena, ili u skladu sa odgovarajućom definicijom "funkcionalno nepismena". Zašto je (samo) važno kako se jezik zove? Zar nije neuporedivo važnije da li djeca taj svoj jezik (srpski, bosanski, hrvatski) zaista nauče u školama?
To što će mojoj djeci u svjedočanstvu pisati srpski jezik meni ama baš ništa ne znači, ako taj jezik nisu naučili, ili ga nisu dovoljno dobro naučili. I obrnuto, ako će ga valjano naučiti od učiteljice/nastavnice koja jezik kojim govori zove bosanski, bošnjački ili bosansko-hrvatsko-srpski kako god, nemam ništa protiv da ga i ja tako zovem.

I naravno, na svjedočanstvu treba da piše bosanski jezik ukoliko djeca odnosno roditelji tako zahtijevaju, čisto da ne bude zabune.
Vazno je (vaznije od ovog drugog pitanja, jel) kako se zove. Vazno je onima koji kroje nakaradnu politiku u ovoj drzavi. Onima koji su svakako polupismeni. Politicarima od kojih na njih 100, bar 95 ne zna ni jedan strani jezik.
Ovdje je prica o prikupljanju politickih poena. Metodom medjunacionalne mrznje. Vidis ti njih, oni bi nekakav bosanski jezik :-)
Najgore sto jos uvijek ima dosta ovaca koje se primaju na ova sranja. Na obje strane. Ili sve tri, kako hoces.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#20 Re: Ceterum censeo RS esse delendam

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

draganbl wrote:Od kako pratim forum, ovo je jedno stota tema o jeziku, nazivima jezika itd.

Međutim, interesantno je kako se nikada ozbiljno nije govorilo o činjenici da naša djeca u školama zapravo ne nauče nijedan od tri jezika Bosne i Hercegovine. Godinama, decenijama iz škole izlaze djeca (od kojih su mnogi već odrasli ljudi), koja su nepismena, polupismena, ili u skladu sa odgovarajućom definicijom "funkcionalno nepismena". Zašto je (samo) važno kako se jezik zove? Zar nije neuporedivo važnije da li djeca taj svoj jezik (srpski, bosanski, hrvatski) zaista nauče u školama?
To što će mojoj djeci u svjedočanstvu pisati srpski jezik meni ama baš ništa ne znači, ako taj jezik nisu naučili, ili ga nisu dovoljno dobro naučili. I obrnuto, ako će ga valjano naučiti od učiteljice/nastavnice koja jezik kojim govori zove bosanski, bošnjački ili bosansko-hrvatsko-srpski kako god, nemam ništa protiv da ga i ja tako zovem.

I naravno, na svjedočanstvu treba da piše bosanski jezik ukoliko djeca odnosno roditelji tako zahtijevaju, čisto da ne bude zabune.
Slažem se sa tvojim mišljenjem, ima smisla. Tehnički gledano je nebitno kako se jedan jezik zove ako ga djeca ne nauče. Problem je što ovo pitanje naziva jezika podiže tenzije među ljudima i narodom. Po meni je neprihvatljivo da 2015. godine neko nekome u BiH nakon svega osporava pravo da jezik kojim govori nazove željenim imenom.
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#21 Re: Ceterum censeo RS esse delendam

Post by drunken tiger »

L u c i f e r wrote:http://www.klix.ba/vijesti/bih/vlast-rs ... /150825005

Nastavlja se iživljavanje pravoslavno-fundamentalističkog i velikosrpsko-šovinističkog entiteta nad bošnjačkim povratnicima.

Tema je o svim razlozima zbog kojih RS, kao takva, kad tad mora biti uništena.
Pa što vas ne brani Bakir?? Izabrali ste ga za prvog u Bošnjaka. Svaka njegova odluka ide na ruku samostalnosti RS i jačanju Velike Srbije?!! Kad ste mamlazi i treba vas handriti!!
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#22 Re: Ceterum censeo RS esse delendam

Post by GeeTnT »

L u c i f e r wrote:
GeeTnT wrote:"Ceterum cense rs esse delendam" ili ti "Uostalom, mislim da rs treba razoriti" je tema koja ce svakako izazvati jako mnogo razlicitih misljenja sto ce u konacnici rezultirati mnogim ruznim rijecima i banovima...

Zato...uz duzno postovanje autoru teme, moja zelja bi bila da se stavi katanac na temu.

PS: Interesantna je cinjenica da teme o "Bosnjacima" uglavnom otvaraju pripadnici drugih etnickih skupina...to je svakako za pohvalu, ali ipak NEMOJTE i velika Vam hvala.
Bošnjak sam.
Doduše ateista, ali ipak bošnjo od glave do pete.
Ne znam zašto lažeš bez potrebe.
Mada to nije uopšte tvoja stvar i krajnje je nepristojno što to uopšte potežeš.

Čitaj pažljivije, rekao sam "kao takvu".
Osim toga, moje (naše) je legalno i legitimno pravo kao građanina da promišljam optimalno uređenje moje države.
Neka malo i ovakvih tema, moraju se ljudi učiti civilizovanom dijalogu o svim temama.
...mahh svejedno...imas potpuno (legitimno) pravo da se danas osjecas bosnjakom, juce si bio bosanac, a sutra ko zna....Samo jedno da znas.

Ne pravi se uredjenje drzave preko foruma...
Ovo sto ti radis je iniciranje netrpeljivosti jer kao sto vidis, likovi poput Mist-a su odmah pozurili da tekbiraju, a i oni su naravno BOSNJACI...kao i ti...
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#23 Re: Ceterum censeo RS esse delendam

Post by L u c i f e r »

GeeTnT wrote:
L u c i f e r wrote:
Bošnjak sam.
Doduše ateista, ali ipak bošnjo od glave do pete.
Ne znam zašto lažeš bez potrebe.
Mada to nije uopšte tvoja stvar i krajnje je nepristojno što to uopšte potežeš.

Čitaj pažljivije, rekao sam "kao takvu".
Osim toga, moje (naše) je legalno i legitimno pravo kao građanina da promišljam optimalno uređenje moje države.
Neka malo i ovakvih tema, moraju se ljudi učiti civilizovanom dijalogu o svim temama.
...mahh svejedno...imas potpuno (legitimno) pravo da se danas osjecas bosnjakom, juce si bio bosanac, a sutra ko zna....Samo jedno da znas.

Ne pravi se uredjenje drzave preko foruma...
Ovo sto ti radis je iniciranje netrpeljivosti jer kao sto vidis, likovi poput Mist-a su odmah pozurili da tekbiraju, a i oni su naravno BOSNJACI...kao i ti...
Za mene je Bošnjak = Bosanac, terminološke nijanse...
A boli me kurčina šta ti misliš o tome, srećom ti nisi certifikator bilo čije nacionalne pripadnosti.

Nek tekbiraju, imaju ljudi pravo.

Ne iniciram ja netrpeljivost ni prema kome, već rs inicira netrpeljivost prema sebi počinjenim genodom u ratu i narušavanjem ljudskih prava u miru...

Forum je da se egleniše. Ako ti se tema ne sviđa, zaobiđi je i riješen problem.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#24 Re: Ceterum censeo RS esse delendam

Post by L u c i f e r »

drunken tiger wrote:
L u c i f e r wrote:http://www.klix.ba/vijesti/bih/vlast-rs ... /150825005

Nastavlja se iživljavanje pravoslavno-fundamentalističkog i velikosrpsko-šovinističkog entiteta nad bošnjačkim povratnicima.

Tema je o svim razlozima zbog kojih RS, kao takva, kad tad mora biti uništena.
Pa što vas ne brani Bakir?? Izabrali ste ga za prvog u Bošnjaka. Svaka njegova odluka ide na ruku samostalnosti RS i jačanju Velike Srbije?!! Kad ste mamlazi i treba vas handriti!!
Ja nisam glasao za njega niti za SDA.

A i da jesam, to ne daje za pravo genocidnoj tvorevini da bilo kome uskraćuje pravo na vlastiti jezik.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#25 Re: Ceterum censeo RS esse delendam

Post by L u c i f e r »

Tomahawk11 wrote:
draganbl wrote:Od kako pratim forum, ovo je jedno stota tema o jeziku, nazivima jezika itd.

Međutim, interesantno je kako se nikada ozbiljno nije govorilo o činjenici da naša djeca u školama zapravo ne nauče nijedan od tri jezika Bosne i Hercegovine. Godinama, decenijama iz škole izlaze djeca (od kojih su mnogi već odrasli ljudi), koja su nepismena, polupismena, ili u skladu sa odgovarajućom definicijom "funkcionalno nepismena". Zašto je (samo) važno kako se jezik zove? Zar nije neuporedivo važnije da li djeca taj svoj jezik (srpski, bosanski, hrvatski) zaista nauče u školama?
To što će mojoj djeci u svjedočanstvu pisati srpski jezik meni ama baš ništa ne znači, ako taj jezik nisu naučili, ili ga nisu dovoljno dobro naučili. I obrnuto, ako će ga valjano naučiti od učiteljice/nastavnice koja jezik kojim govori zove bosanski, bošnjački ili bosansko-hrvatsko-srpski kako god, nemam ništa protiv da ga i ja tako zovem.

I naravno, na svjedočanstvu treba da piše bosanski jezik ukoliko djeca odnosno roditelji tako zahtijevaju, čisto da ne bude zabune.
Vazno je (vaznije od ovog drugog pitanja, jel) kako se zove. Vazno je onima koji kroje nakaradnu politiku u ovoj drzavi. Onima koji su svakako polupismeni. Politicarima od kojih na njih 100, bar 95 ne zna ni jedan strani jezik.
Ovdje je prica o prikupljanju politickih poena. Metodom medjunacionalne mrznje. Vidis ti njih, oni bi nekakav bosanski jezik :-)
Najgore sto jos uvijek ima dosta ovaca koje se primaju na ova sranja. Na obje strane. Ili sve tri, kako hoces.
Pravo na vlastiti jezik je ljudsko pravo zagarantovano međunarodnim konvencijama i ustavom.
Post Reply