Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#26 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by KIseljak12 »

"Slobodno trziste" je izvrsna podvala smisljena od strane vladajucih struktura, plasirana s ciljem da se kod plebejaca stvori osjecaj nade te opravda status quo. Slobodno trziste i drzava ne idu u istu recenicu. U bilo kojoj od zemalja Zapada, gdje se propagira ideja slobodnog trzista, vecina kapitala je u konglomeratima koji vode porijeklo od porodicnih kompanija iz druge polovine 19.og stoljeca. Jedino njima ide na ruku ta prica o slobodnom trzistu, koje jeste slobodno ali za njih.

Sto je najtuznije, uspjeli su tu pricu prodati mnogima koji nemaju ama bas nista od nje, te srcano brane interese svojih gospodara.

Feminizam nije originalno bio marksisticki, ali s vremenom je poprimao sve vise osobina, da bi kroz uticaj kulturoloskog marksizma frankfurtske skole na kraju nastao treci val, kao tipican predstavnik postmodernistickog buckurisa u kojem zivimo.

Postmodernizam je los pokusaj pluralizma, podstican u intelektualnim krugovima od strane privatnog kapitala, a za krajnji cilj ima razjedinjavanje klasa i otupljivanje njihove ostrice u borbi protiv robovlasnika.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#27 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by seln »

R A V E N wrote:
seln wrote:Cetvrto, 99% ovdje prisutnih rade i zaradjuju za zivot.
Postoji jedan profesor kojem od nekih 120 studenata, ispit položi njih 11 i to 3 uslovno, šta god mu "uslovno" značilo. Odprilike tako stoje brojevi. A taj profesor na ruke dobiva možda najmanje 1000 KM. Dakle i on "radi i zarađuje" za prilično slab učinak.

Dok je njemu prihod skoro siguran, misliš li da je meni? A ja čak i ne očekujem niti zahtjevam tih 1000 KM. Bilo bi dobro.
Postoji gomila politicara, koja cini jos manje nego profesor, stavise, njihovo djelovanje je stetno. Svi primaju 3-4 hiljade.
Postoji takodje nekoliko mojih komsija koji krepaju radeci kao poljoprivrednici za neki prosjek od 500 KM. Da nemaju svoje vlastite proizvode (mlijeko, jaja, povrce) pomrli bi od gladi. Nikad nisam cuo da neki od njih kuka "oooo, tezak li je zivot poduzetnicki".
Meni se cini da ti ni sam ne znas sta zapravo hoces. Ukidanje poreza? Ukidanje socijalne drzave? Ukidanje drzave kao takve? Sta?
I kakv to veze ima sa feminizmom? Ne slusa te zena?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#28 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by JThomas »

KIseljak12 wrote:"Slobodno trziste" je izvrsna podvala smisljena od strane vladajucih struktura, plasirana s ciljem da se kod plebejaca stvori osjecaj nade te opravda status quo. Slobodno trziste i drzava ne idu u istu recenicu. U bilo kojoj od zemalja Zapada, gdje se propagira ideja slobodnog trzista, vecina kapitala je u konglomeratima koji vode porijeklo od porodicnih kompanija iz druge polovine 19.og stoljeca. Jedino njima ide na ruku ta prica o slobodnom trzistu, koje jeste slobodno ali za njih.

Sto je najtuznije, uspjeli su tu pricu prodati mnogima koji nemaju ama bas nista od nje, te srcano brane interese svojih gospodara.

Feminizam nije originalno bio marksisticki, ali s vremenom je poprimao sve vise osobina, da bi kroz uticaj kulturoloskog marksizma frankfurtske skole na kraju nastao treci val, kao tipican predstavnik postmodernistickog buckurisa u kojem zivimo.

Postmodernizam je los pokusaj pluralizma, podstican u intelektualnim krugovima od strane privatnog kapitala, a za krajnji cilj ima razjedinjavanje klasa i otupljivanje njihove ostrice u borbi protiv robovlasnika.
u stvarnosti, iako te sa svih strana bombarduju billom gatesom i elonom muskom, najčešći izvor velikih para u kapitalizmu je nasljedstvo. a poslije njega politika i kriminal, što je vrlo često isto, a i nasljedstvo se najčešće svede na ovo koje je otišlo u zastaru. gates i musk su jedan od deset hiljada...ali ne u generalnoj populaciji, nego u enormno bogatim ljudima :-D
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#29 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by raoul duke »

Dole sa kvazi americkom/EU ljevicom, liberali, SJW, feminizam, Safe Space agenda, Antifa...
:thumbup:
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#30 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by R A V E N »

drndalo wrote:Cekaj, a za te rezultate profesora je kriv ko? Feminist(ice)i? Sosoni? Masoni? Jevreji? Krizari? Selefije? Shiti? Suniti? Marx? Engels?

Ili mi svi pomalo = 100% u zbiru? I za stanje na Univerzitetima, skolama? Za profesore koji hoce da im studentice guzicama poloze ispite radje nego znanjem, pa slucajevi zastare...? Ili to tako treba?

Zar nijesmo odkad ukinusmo mrski Socijalizam stupili na stazu bespovratnog napretka, demokratije, trzista? Zar nas svijetli primjeri profesora Bime, nagradjenog za naucna dostignuca u pauzi izmedju 2 krivicne rasprave za GRAS ne uci kako je sada sve dobro, prolaznost studenata puno veca, znanje puno bolje...? Pa svrseni studenti o Tutankamonu znaju da je bio prvi Pokemon...

Zar tvoje trziste to nije izregulisalo? Zar ti treba da imas platu od 1000, ako neki Bangladesanac to radi za 112? Trziste, sveCko, a nase...
Da krenemo od feministica, Marx-a i Engels-a. One i oni su uzrokovali i uzrokuju ovo što sam napisao zbog nedozrelog vjerovanja da su radili i rade dobro. A nije isključeno ni da su ostali krivi. :zrikav: Samo što ti sada hoćeš da raspeš snagu mog verbalnog udara tako što ćeš razvući na sve nas krivicu. Jesmo, svi smo donekle krivi, ali ja sada govorim o ljevici kao krivcu. To je isto ono kao kad islamisti kažu: "Vidi, možda smo ubili 2000 ljudi, ali je zato Staljin ubio 2 000 000, pa se pozabavite tim većim zlom, nas pustite na miru." Na miru da rade šta hoće.

Mi nismo ukinuli ljevičarsku ekonomiju, jer kod nas ljudi vjeruju da stvari trebaju da još funkcionišu u ekonomiji kako su formalno funkcionisale do 1990.-e Za tog profesora je upravo dijelom kriva ljevica kojoj je jedan od glavnih aksioma djelovanja to da država obezbjeđuje svakome plate sa slabim akcentom na rezultate.

"Jedna od najvećih grešaka je da se politike i programi posmatraju kroz njihove namjere, a ne rezultate", Milton Friedman[/size]

Ne volite neoliberalni kapitalizam i želite da ga država suzbije, a primjer neoliberalne kapitalističke kompanije je upravo ta država ili konkretnije univerzitet na kojem radi taj profesor. Ali i država i taj univerzitet imaju još jednu goru stvar: bez obzira na postignuti rezultat, zaposleni će dobiti plate, što razguljivanjem poduzetnika kroz poreze što traženjem sadake u Davos-u.

Leftism diseappearance in progress!
Last edited by R A V E N on 26/04/2017 15:18, edited 1 time in total.
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#31 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by R A V E N »

Socijal-demokratija je ništa drugo do marksizam-lenjinizam u kravati i odijelu, bez partizanske kape i puške, a cilj je dobiti komunističko društvo mirnim, a ne nasilnim putem. Upravo je to bilo, ako ne griješim, povezano sa sukobom grupe oko Tita i tzv. "centrumaša", a ovi drugi su bili socijal-demokrati. Sukob je prekinuo 2 Svjetski Rat.
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#32 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by R A V E N »

R A V E N wrote:I kakv to veze ima sa feminizmom? Ne slusa te zena?
Nemam ja ženu, ali mi je jedna počela napucavati u glavu feminizam kao ping-pong lopticu, samo što tad nisam shvatao o čemu je riječ jer sam bio mlad i zaljubljen. :ceslja: A malo-malo sretnem pojedinu takvu.

"Ja sa feministkinja, ljevičarka, muškarci i kapitalizam uništiše ekonomski žene, bla, bla..."

A na joj je svečana haljina od možda 300 KM.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#33 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by drndalo »

A ti kazes da su i sada u kapitalizmu socijalisticki profesori ?

Kako bi ti mjerio profesorima normu ? Brojem/postotkom polaganja ? Ili znanjem koje su podijelili ? I jedno i drugo je podlozno malverzacijama ?

Nisi mi odgovorio na onaj dio koji se odnosi na trziste ? Zasto mislis da bi ti trebao imati 1000 KM plate za ono sto Bangladesanac radi za 112 KM ? Ili drzava treba da dopusti nekom "Todoricu" da i tebe karindja za 112 KM (jer mozda nemas izbora), ako vec moze u Bangladesu ?

Jel u Svedskoj, Danskoj i Norveskoj Socijalna drzava propala i ne valja ?
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#34 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by R A V E N »

drndalo wrote:Zar ti treba da imas platu od 1000, ako neki Bangladesanac to radi za 112? Trziste, sveCko, a nase...
Da, trebam, ali ne bih ni krao ni ubio zbog toga. Niti sam opsjednut time, ali zašto ne bih imao? Zašto bih u ime neke "socijalne pravde" davao dio toga nekome tamo? A ni tebe, ni mene niti bilo koga ljevičara/neljevičara u prosjeku nije ni briga što tamo u Bangladešu zarađuju 112 KM. Hajmo da kažemo istinu. Ustvari, desno-libertijanci tvrde da im to tamo obezbjeđuje prosječan život. Meni zvuči da govore istinu. Da li ću ja uspjeti zaraditi tih 1000 KM - vjerovatno ne, ali ću se držati tog puta.

Ti izgleda polaziš od premise da bi mi to trebala država obezbijediti u direktnom smislu ili da proganja poslodavca da mi to da preko njOOOOOkih finansijsko-policijskih inspekcija? Ne, ja to ne očekujem, ali pokušavam umanjiti bilo kome mogućnost da mi neosnovano otima.

Image
drndalo wrote:Trziste, sveCko, a nase...
drndalo, osnovni zakon ljudskog društva je socijal-darvinizam, htio ti to ili ne, odnosno prije ćeš pobjeći sili gravitacije, nego socijal-darvinizmu.
Last edited by R A V E N on 27/04/2017 00:43, edited 1 time in total.
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3211
Joined: 28/01/2012 11:38

#35 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by kamberovica polje »

Sve je to super dok ti ne dođe kriza i onda toj zlobnoj kriminalnoj državi ideš na noge i moliš da te spasi, ko što je Wall Street napravio 2008. Libertarijanci su ko komunisti zaluđeni sistemom koji je u praksi neizvediv.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8125
Joined: 25/05/2013 23:49

#36 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by apsidejzi »

Korisničkoime wrote:Znači teška glupost, ali baš ono teška.
Stavljanje znaka jednakosti između feminizma socijalizma i komunizma, svim feministicama je krajnji cilj socijalističko komunistička vlada.
Ono boli kada slušaš
U pitanju je pokret za prava muskaraca koji u sustini ima ideju da zene dominiraju modernim drustvom i da ako muskarac udje u brak, najebe kad izlazi iz njega. Oni se bore protiv toga. U svojoj sustini OK ideja jer statistika pokazuje da muskarci obicno nadrljaju nakon braka. Hem rade ko konji u braku i obicno oni donose vise para dok zena koristi svoj "plemicki status" zato sto je rodila dijete i ona je "majka".

Sve to stoji i sve je dobro argumentovano i statisticki pokazano. Medjutim, cini se da sa ovim pokusajima idu korak dalje.

U zelji da omalovaze feminizam, koji je po njima donio prevagu pravima zena, oni sada udaraju tamo gdje ne treba. Amerikanci mrze komunizam a nisu ljubitelji ni socijalizma i onda igraju na kartu da ako feminizam izjednace sa komunizmom => prosjecni amerikanac ce mrziti feminizam i to je poen vise za njihov pokret.

Zato je nejasno publici koja nema americku pozadinu kao osnovu...
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#37 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by R A V E N »

Ko su oni i šta precizno hoće?
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#38 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by seln »

R A V E N wrote:
R A V E N wrote:I kakv to veze ima sa feminizmom? Ne slusa te zena?
Nemam ja ženu, ali mi je jedna počela napucavati u glavu feminizam kao ping-pong lopticu, samo što tad nisam shvatao o čemu je riječ jer sam bio mlad i zaljubljen. :ceslja: A malo-malo sretnem pojedinu takvu.

"Ja sa feministkinja, ljevičarka, muškarci i kapitalizam uništiše ekonomski žene, bla, bla..."

A na joj je svečana haljina od možda 300 KM.
:shock: :shock: :shock: :shock:
Jadan ti. Dobro si prezivio.

Zenturaca, pa jos feministkinja, a povrh toga ljevicar.
Jebote, uzasna situacija... kao kad Focaka pozovu nabanket, a na kraju kelner stavi racun pred njega.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#39 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by JThomas »

kamberovica polje wrote:Sve je to super dok ti ne dođe kriza i onda toj zlobnoj kriminalnoj državi ideš na noge i moliš da te spasi, ko što je Wall Street napravio 2008. Libertarijanci su ko komunisti zaluđeni sistemom koji je u praksi neizvediv.
zlobna kriminalna država i zlobni krupni kapital su u praksi neodvojivi. jer kad ja u svoju slamaricu spremim sto miliona - ja kupujem politiku i državu da radi šta ja hoću. onda se donose zakoni mahsuz za mene. mjere, presude, uredbe i sve što treba...
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#40 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by seln »

JThomas wrote:
kamberovica polje wrote:Sve je to super dok ti ne dođe kriza i onda toj zlobnoj kriminalnoj državi ideš na noge i moliš da te spasi, ko što je Wall Street napravio 2008. Libertarijanci su ko komunisti zaluđeni sistemom koji je u praksi neizvediv.
zlobna kriminalna država i zlobni krupni kapital su u praksi neodvojivi. jer kad ja u svoju slamaricu spremim sto miliona - ja kupujem politiku i državu da radi šta ja hoću. onda se donose zakoni mahsuz za mene. mjere, presude, uredbe i sve što treba...
To je ono sto sitna desnicarska raja s biroa ne shvata. Takav sistem nije garancija uspjeha marljivih i sposobnih, vec vrsilac radova u ocuvanju privilegija milijardera i velikih koncerna. Npr. kad Trump lozi sitnu raju "poreznom reformom", koja ce bakalinu na uglu ustedjeti hiljadu dolara godisnje, a Trumpovoj firmi i haverima milijarde.
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#41 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by R A V E N »

Teorija ljevice je kao Michelangelo-va slika naslikana preko svježe mješavine proljeva i bljuvotine!
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#42 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by drndalo »

R A V E N wrote:Teorija ljevice je kao Michelangelo-va slika naslikana preko svježe mješavine proljeva i bljuvotine!
Ako iko ima problema s proljevom i bljuvotinom, to je onaj ko ima makar i zrno soli u glavi kada cita tvoje nemuste pokusaje literarnog izrazavanja na temu necega sto samo mislis da kontas, i jos se nalazis pozvan da to kao Sekretar SKOJa tumacis nepismenim rudarima...

Tvoja teorija trzisno oslobadjajuce liberalne desnice je kao kada neko pokusava originalnog Van Ghoga uljepsati svojom bljuvotinom i proljevom, praveci ga time ljepsim i starijim... Bar u svojoj glavi... To sigurno ima i neku medicinsku definiciju, meni lici na SCH za pocetak to kada ti se svuda prividjaju i ukazuju ljevicari, feministi, itd... :stolica1:
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3211
Joined: 28/01/2012 11:38

#43 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by kamberovica polje »

drndalo wrote:
R A V E N wrote:Teorija ljevice je kao Michelangelo-va slika naslikana preko svježe mješavine proljeva i bljuvotine!
Ako iko ima problema s proljevom i bljuvotinom, to je onaj ko ima makar i zrno soli u glavi kada cita tvoje nemuste pokusaje literarnog izrazavanja na temu necega sto samo mislis da kontas, i jos se nalazis pozvan da to kao Sekretar SKOJa tumacis nepismenim rudarima...

Tvoja teorija trzisno oslobadjajuce liberalne desnice je kao kada neko pokusava originalnog Van Ghoga uljepsati svojom bljuvotinom i proljevom, praveci ga time ljepsim i starijim... Bar u svojoj glavi... To sigurno ima i neku medicinsku definiciju, meni lici na SCH za pocetak to kada ti se svuda prividjaju i ukazuju ljevicari, feministi, itd... :stolica1:
Ma pusti ga. Pogledao par klipova na yt i umislio si da je biznismen u SAD-u kojeg država koči na putu prema uspjehu. Da je došao propovjedat scientologiju imao bi više uspjeha nego s ovim nebulozama.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#44 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by _BataZiv_0809 »

kamberovica polje wrote: Ma pusti ga. Pogledao par klipova na yt i umislio si da je biznismen u SAD-u kojeg država koči na putu prema uspjehu. Da je došao propovjedat scientologiju imao bi više uspjeha nego s ovim nebulozama.
Ma procito tri kartice teksta u Blic ženi.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#45 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by drndalo »

I to kad mu ona feministica djevojka nije gledala sta radi... Plus horoskop... :kiss:
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#46 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by R A V E N »

Kakva "ljevica i socijalna pravda"?

Ljudi koji su formalni i(li) neformalni vođe i(li) polu-vođe tog pokreta samo teže više na socijalno-ekonomskoj ljestvici, a ljude koje oni promovišu kao "dobre" su ništa drugo do njihovi prijatelji i(li) članovi porodice.

A po čemu su dobri? Ne zato što su protiv zlih kapitalista, nego iz jednog jedinog razloga - njihovi su prijatelji i(li) članovi porodice koji će jedni druge gurati više na socijalno-ekonomskoj ljestvici. Para na paru, buha na blesave. I treba.

Jedina razlika između njih i "zlih kapitalista" je to što oni dobivaju materijalna bogatstva kao državnici i ne razbijaju puno glavu o prihodima. "Zli kapitalist" barem radi i bori se pišući Android i zato mi je draži.

I to je istina kao što je istina postojanje ove tastature po kojoj tipkam. Nisam toliko glup da to ne vidim.
User avatar
R A V E N
Posts: 640
Joined: 05/06/2008 01:21

#47 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by R A V E N »

drndalo wrote:I to kad mu ona feministica djevojka nije gledala sta radi... Plus horoskop... :kiss:
Nisam te najbolje razumio...? Nije gledala?
neoliberalni kreten
Oye como va mi ritmo
Bueno pa' gozar, mulata
Oye como va mi ritmo
Bueno pa' gozar mulata

:zrikav: :ljulja:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44871
Joined: 29/12/2005 01:20

#48 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by jeza u ledja »

JThomas wrote:
KIseljak12 wrote:"Slobodno trziste" je izvrsna podvala smisljena od strane vladajucih struktura, plasirana s ciljem da se kod plebejaca stvori osjecaj nade te opravda status quo. Slobodno trziste i drzava ne idu u istu recenicu. U bilo kojoj od zemalja Zapada, gdje se propagira ideja slobodnog trzista, vecina kapitala je u konglomeratima koji vode porijeklo od porodicnih kompanija iz druge polovine 19.og stoljeca. Jedino njima ide na ruku ta prica o slobodnom trzistu, koje jeste slobodno ali za njih.

Sto je najtuznije, uspjeli su tu pricu prodati mnogima koji nemaju ama bas nista od nje, te srcano brane interese svojih gospodara.

Feminizam nije originalno bio marksisticki, ali s vremenom je poprimao sve vise osobina, da bi kroz uticaj kulturoloskog marksizma frankfurtske skole na kraju nastao treci val, kao tipican predstavnik postmodernistickog buckurisa u kojem zivimo.

Postmodernizam je los pokusaj pluralizma, podstican u intelektualnim krugovima od strane privatnog kapitala, a za krajnji cilj ima razjedinjavanje klasa i otupljivanje njihove ostrice u borbi protiv robovlasnika.
u stvarnosti, iako te sa svih strana bombarduju billom gatesom i elonom muskom, najčešći izvor velikih para u kapitalizmu je nasljedstvo. a poslije njega politika i kriminal, što je vrlo često isto, a i nasljedstvo se najčešće svede na ovo koje je otišlo u zastaru. gates i musk su jedan od deset hiljada...ali ne u generalnoj populaciji, nego u enormno bogatim ljudima :-D
Potpuno je obratno. Najcesci izvor velikih para u kapitalizmu je licna ambicija, znanje i ideja pojedinaca, a ne nasljedstvo. Barem kad su u pitanju ovi multi milijarderi po top listama, kurcima palcima. :D Ovo znam samo zato sto sam jednom citao neko istrazivanje o ovome. A kao potvrdu mozes otvoriti liste najbogatijih ljudi.

A momak iznad je u pravu, ja to govorim odavno - ne postoji slobodno trziste, jer slobodno trziste i drzave ne mogu postojati zajedno. Slobodno trziste samo sluzi korporacijama da slijevaju novac tamo gdje su zakoni i regulacije najlabaviji, a plate mizerne.

No suprotno od onog sto on mescini zakljucuje - odgovor treba biti u labavljenju drzavnih (ili bilo kakvih drugih) granica, ne obratno. Ja to slobodno trziste shvatam vise kao i komunizam, utopiju koja je nedostizna ali prema kojoj treba teziti.

Inace sto se tice teme.... :lol: ....zene, manjine, imigranti, muslimani, homoseksualci, svi izgleda ugrozavaju bijelog covjeka. A tamo ono - bijeli covjek drzi 95% svjetskog bogatstva, bijeli covjek vise zaradjuje za isti posao, snazniji je, mocniji je, moze mu se, boli ga kurac, jel. :oops: Al ono, zene ih umlatise. :lol: To je ta odlika desnicara, sovinista, rasista, fasista, imaju sve mogucnosti, sve im je pruzeno, a onome kome nije, njega bi jos da guraju i drze pod vodom.
Al jebiga, jebena je situacija kad si i sam svjestan mogucnosti - koje si propustio, pa ti sad ostatak zivota ostaje da svoje nagomilane komplekse od silnih neuspjeha istresas na nekom ko te mogucnosti nikad nije imao. I tako sto stariji to zajedljiviji.

Primjera u svijetu je pregrst, ali i na ovom forumu mozemo dobro da ih upoznamo. :wink:
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#49 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by KIseljak12 »

Ipak mislim da je JThomas u pravu, te da vecina kapitala dolazi iz naslijedstva. Znam da pojedinacni primjeri ne znace nista, ali.. U medijima nas stalno bombarduju self-made milijarderima, poput Gatesa, Zuckerberga i Muska. Svi oni su stekli svoja bogatstva kroz poduzetnistvo u informacijskom dobu i njihove kompanije su publicly traded. Naspram njih imamo porodice poput Koch i Cargill, koje je jesu uglavnom naslijedile kompanije koje posjeduju, kao i brojne pojedince koji imaju udjele u javnim i privatnim kompanijama koji su takodjer naslijedili bogatstvo.

Npr. ova studija http://d3n8a8pro7vhmx.cloudfront.net/uf ... e_2012.pdf analizira Forbes-ovih 400 najbogatijih ljudi u USA i nalazi da ih je preko 60% naslijedilo bitan dio kapitala. Ima jos takvih studija, ako te zanima.

Ja nemam neku agendu u smislu da zagovaram ovakve ili onakve poreze i sl., da se razumijemo. Ne mislim da drzava treba biti veliki ekvilajzer koja ce stalno uzimati od onih koji imaju i davati onima koji nemaju. Ipak, smatram da je rags-to-riches mit podobro propagiran od strane ranije navedenih ljudi da bi se proletarijatu dala lazna nada da i oni to mogu postici. Nekada i mogu, ali najcesce ne, nada zadnja umire. Da nema te nade, republikanci u USA ne bi dobijali ni pola glasova koje dobijaju.

A nisam jos ni spomenuo finansijsku mafiju. Deregulacija finansijskog poslovanja u 80-im je proizvela kastu bankara, koji su zbog svoje uloge u ekonomiji zasticeni ko pande, a svako 10ak godina se poseru u ekonomiju tako da se oporavlja do iduceg kraha i tako u krug, a sav taj cirkus bail-outa placaju gradjani ciju krv inace piju te banke.

Ono za sta se zalazem nije nanny state, nego da vise ljudi dodje pameti i kaze dosta je povlastica za bankare i industrijaliste, za real estate developere, hajmo malo jednakije uslove igre. Znam da je to san i utopija, ali kad milioni ljudi mogu sanjati da ce postati rock zvijezde i milioneri, mogu i ja sanjati osvjesteno gradjanstvo.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#50 Re: Čekić pada i drobi ljevicu i feminizam

Post by Alfons Kauders »

R A V E N wrote:Kakva "ljevica i socijalna pravda"?

Ljudi koji su formalni i(li) neformalni vođe i(li) polu-vođe tog pokreta samo teže više na socijalno-ekonomskoj ljestvici, a ljude koje oni promovišu kao "dobre" su ništa drugo do njihovi prijatelji i(li) članovi porodice.

A po čemu su dobri? Ne zato što su protiv zlih kapitalista, nego iz jednog jedinog razloga - njihovi su prijatelji i(li) članovi porodice koji će jedni druge gurati više na socijalno-ekonomskoj ljestvici. Para na paru, buha na blesave. I treba.

Jedina razlika između njih i "zlih kapitalista" je to što oni dobivaju materijalna bogatstva kao državnici i ne razbijaju puno glavu o prihodima. "Zli kapitalist" barem radi i bori se pišući Android i zato mi je draži.

I to je istina kao što je istina postojanje ove tastature po kojoj tipkam. Nisam toliko glup da to ne vidim.
Hljebe dragi, sad su i Android developeri postali "kapitalisti" samo zato jer rade? Jel su onda kapitaliste i one kineskinje sto rade u Foxconnu?

:facepalm:

Koliko ja znam, onaj koji radi je radnik, a ne kapitalist... A vala, poznajem Android geekove na cetiri kontinenta i haman svi s kojim sam radio su ljevicari. Desnica ocito fura iOS. :lol:
Post Reply