CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
milann1971
Posts: 344
Joined: 12/01/2017 05:53

#3976 Re: CARINA U BiH

Post by milann1971 »

57 eur placen uredjaj android box sa tastaturom, koliko carinu da ocekujem ?? hvala
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#3977 Re: CARINA U BiH

Post by zincx »

milann1971 wrote:57 eur placen uredjaj android box sa tastaturom, koliko carinu da ocekujem ?? hvala
Ako je carina 5%, onda oko 42 marke...
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#3978 Re: CARINA U BiH

Post by BJB »

Koje je pravilo prema kojem carinici odlucuju koliko ce naplatiti otvaranje paketa?
Meni je jutros stigao paket iz Kanade, vrijednost ispod 50KM, logicno otvorili, vidjeli da je vrijednost manja od 50KM i naplatili mi 9.50KM...
Samo jadni postar nadrlja jer mu se ja kukam i rondaam, "ima deklaracija, znaju li citati, sta imaju otvarati kad im lijepo stoji vrijednost u deklaraciji"?
Kome se zaliti?
Ne smijes naruciti vise od 50KM da te ne klepe po usima, a sad ne smijes ni ispod pedeset jer ti mogu naplatiti otvaranje koliko im se cefne?
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#3979 Re: CARINA U BiH

Post by BJB »

Oni nemaju blage veze sta rade.
REferenti koji se javljaju na telefon samo izmisljaju, lazu i petljaju. Jedan prica jedno, drugi drugo..
Nazovem i pitam po kojem pravilu odlucuju koliko naplacuju otvaranje (referentica zenskog roda ne znam joj ime mi je davno rekla da naplacuju otvaranje), kaze sad muski referent umornog glasa, ne naplacujemo otvaranje vec postanske usluge..
Paket je stigao iz Kanade standardnim shippingom i on mi rece da naplacuju postanske usluge: sortiranje, slanje, itd..Popisham im se na uslugu od koje mi tlak skoci i izivciram se.NE zelim tu njihovu uslugu, mogu li negdje platiti da zabadaju nos gdje mu nije mjesto..Osim toga kad sam mu rekla da je vrijednost paketa ispod pedesetKM, rekao mi je da li to igdje pise, rekla sam da jest na deklaraciji koja je uredno bila s vanjske strane paketa, rekao da oni provjere realnu vrijednost na internet i odluce da li je za carinjenje..
Prema tome, da sam ja kupila nesto na snizenju i da je ta firma vratila cijene na prethodno stanje, oni bi meni ocarinili paket bez obzira na to sto mu je vrijednost ispod 50KM.
U ovom slucaju je sretna okolnost sto su cijene ostale iste, ali eto oni su nasli nacin da mi uzmu barem jos 6KM, za lijekove ih potrosili, papci..
jahac96
Posts: 471
Joined: 06/03/2012 14:18

#3980 Re: CARINA U BiH

Post by jahac96 »

BJB wrote:Oni nemaju blage veze sta rade.
REferenti koji se javljaju na telefon samo izmisljaju, lazu i petljaju. Jedan prica jedno, drugi drugo..
Nazovem i pitam po kojem pravilu odlucuju koliko naplacuju otvaranje (referentica zenskog roda ne znam joj ime mi je davno rekla da naplacuju otvaranje), kaze sad muski referent umornog glasa, ne naplacujemo otvaranje vec postanske usluge..
Paket je stigao iz Kanade standardnim shippingom i on mi rece da naplacuju postanske usluge: sortiranje, slanje, itd..Popisham im se na uslugu od koje mi tlak skoci i izivciram se.NE zelim tu njihovu uslugu, mogu li negdje platiti da zabadaju nos gdje mu nije mjesto..Osim toga kad sam mu rekla da je vrijednost paketa ispod pedesetKM, rekao mi je da li to igdje pise, rekla sam da jest na deklaraciji koja je uredno bila s vanjske strane paketa, rekao da oni provjere realnu vrijednost na internet i odluce da li je za carinjenje..
Prema tome, da sam ja kupila nesto na snizenju i da je ta firma vratila cijene na prethodno stanje, oni bi meni ocarinili paket bez obzira na to sto mu je vrijednost ispod 50KM.
U ovom slucaju je sretna okolnost sto su cijene ostale iste, ali eto oni su nasli nacin da mi uzmu barem jos 6KM, za lijekove ih potrosili, papci..
Otvaranje paketa 9,50KM otvaranje pisma 3,50KM nikome se ne svidja ali tako je, bilo bi lijepo kada bi to mogli promijeniti.
Drugo mogu oni citati sta pise na deklaraciji ali ti isto tako na toj deklaraciji mozes napisati da je vrijednost 5$ dok je zapravo 500$ dakle moraju otvoriti da se uvjere.
I trece ne gleda se koliko je sta placeno vec se gleda vrijednost tog necega, sve ima svoju vrijednost, to sto sam ja recimo dobio popust 90% na mobitel i platio ga 20KM to njih ne zanima jer je taj mobitel puno vrijedniji. Isto vazi i za poklone ja mogu dobiti nesto besplatno ali to nesto opet ima svoju vrijednost. Oni naplacuju carinu na osnovu placene cijene jer se u 90% slucajeva vrijednost i placeno podudaraju ali imaju pravo dati svoju procjenu i naplatiti kako oni zele
To sve oni imaju pravo i ja mislim da je to sve sasvim oke jer bi se drugacije desavao veliki broj prevara. Ono sto ne podrzavam je naplacivanje otvaranja i prag od 50KM i naplacivanje raznih taksi
ninaninocka
Posts: 1
Joined: 23/05/2017 02:30

#3981

Post by ninaninocka »

pozdrav svima, citao sam detaljno forum ali nIsam mogao naci odgovor za sebe.naime,iz beograda sam i zelim poslati prijateljici u Sarajevu poklon.u pitanju su vecinom sitnice(knjige, slatkisi, ukrasi itd) i jedna olovka (20eura) za koju imam racun.
citam sad da vrednost ne sme preci 50KM da ne bi bio carinjen i sve probleme koji se pojavljuju.
moje pitanje je
- da li moram za svaku od tih sitnica imati racun i uklopiti BAS TACNO u 50KM (odnosno izbaciti nesto da vrednost bude 50km)
- mogu li te racune dati u posti ili moraju biti u paketu, ruzno mi je da devojci uz poklon stignu i racuni sta je koliko placeno
- da li vrednost iznad 50KM koja podleze carini podrazumeva vrednost sa postarinom ili vrednost samog paketa (vec sam zvao neki broj carine i covek mi je rekao da se postanski troskovi racunaju samo ako dodje do naplate,a za tih 50KM ulazi vrednost samo sadrzaja paketa,a ovde sam procitao drugacije)
- postoji li varijanta da ja podnesem kao posilac te potencijalne troskove ako se pojave,posto je poklon ne bih zeleo da devojka ima izdataka
ako je neko radio sta slicno ili je informisan molim da mi odgovori nigde ne mogu naci konkretne informacije, jako mi je vazno ali ne znam da li mi se to sa ovim pratecim problemima isplati :(
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#3982 Re: CARINA U BiH

Post by BJB »

Nemoj stavljati nikakav racun, naznaci da je poklon u pitanju. Ako su sitnice, i ako proguglaju cijene, jer mi rekose da nadju vrijednost na net-u, valjda nece biti papci i djevojci naplatiti rodjendanski ili bilo kakav drugi poklon..Moze se samo desiti posto otvaraju sve pakete nosy bastards da naplate svoju uslugu njuskanja i sortiranja paketa od 3.50KM do 12 KM.
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#3983 Re: CARINA U BiH

Post by BJB »

jahac96 wrote: Otvaranje paketa 9,50KM otvaranje pisma 3,50KM nikome se ne svidja ali tako je, bilo bi lijepo kada bi to mogli promijeniti.
Drugo mogu oni citati sta pise na deklaraciji ali ti isto tako na toj deklaraciji mozes napisati da je vrijednost 5$ dok je zapravo 500$ dakle moraju otvoriti da se uvjere.
I trece ne gleda se koliko je sta placeno vec se gleda vrijednost tog necega, sve ima svoju vrijednost, to sto sam ja recimo dobio popust 90% na mobitel i platio ga 20KM to njih ne zanima jer je taj mobitel puno vrijedniji. Isto vazi i za poklone ja mogu dobiti nesto besplatno ali to nesto opet ima svoju vrijednost. Oni naplacuju carinu na osnovu placene cijene jer se u 90% slucajeva vrijednost i placeno podudaraju ali imaju pravo dati svoju procjenu i naplatiti kako oni zele
To sve oni imaju pravo i ja mislim da je to sve sasvim oke jer bi se drugacije desavao veliki broj prevara. Ono sto ne podrzavam je naplacivanje otvaranja i prag od 50KM i naplacivanje raznih taksi
Firma iz Canade poslala, vrijednost 49KM..namjerno sam uzicala da me ne mogu cariniti, pa su valjda skontali da me mogu makar ovako opeljugati..
Ovaj novi referent pospanog glasa koji svakog oslovljava sa brate ili jarane, ne sjecam se vise, kaze da ne naplacuju otvaranje, vec sortiranje, preglede itd.
U deklaraciji pise i ime firme, i website i proizvodi koji su kupljeni..Vrlo lako se da provjeriti sve.
User avatar
fortaleza
Posts: 5559
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#3984 Re:

Post by fortaleza »

ninaninocka wrote:pozdrav svima, citao sam detaljno forum ali nIsam mogao naci odgovor za sebe.naime,iz beograda sam i zelim poslati prijateljici u Sarajevu poklon.u pitanju su vecinom sitnice(knjige, slatkisi, ukrasi itd) i jedna olovka (20eura) za koju imam racun.
citam sad da vrednost ne sme preci 50KM da ne bi bio carinjen i sve probleme koji se pojavljuju.
moje pitanje je
- da li moram za svaku od tih sitnica imati racun i uklopiti BAS TACNO u 50KM (odnosno izbaciti nesto da vrednost bude 50km)
- mogu li te racune dati u posti ili moraju biti u paketu, ruzno mi je da devojci uz poklon stignu i racuni sta je koliko placeno
- da li vrednost iznad 50KM koja podleze carini podrazumeva vrednost sa postarinom ili vrednost samog paketa (vec sam zvao neki broj carine i covek mi je rekao da se postanski troskovi racunaju samo ako dodje do naplate,a za tih 50KM ulazi vrednost samo sadrzaja paketa,a ovde sam procitao drugacije)
- postoji li varijanta da ja podnesem kao posilac te potencijalne troskove ako se pojave,posto je poklon ne bih zeleo da devojka ima izdataka
ako je neko radio sta slicno ili je informisan molim da mi odgovori nigde ne mogu naci konkretne informacije, jako mi je vazno ali ne znam da li mi se to sa ovim pratecim problemima isplati :(
Pošalji busem, lakše je, a i sigurnije.
Puf
Posts: 914
Joined: 07/02/2008 00:34

#3985 Re: Re:

Post by Puf »

fortaleza wrote:
ninaninocka wrote:pozdrav svima, citao sam detaljno forum ali nIsam mogao naci odgovor za sebe.naime,iz beograda sam i zelim poslati prijateljici u Sarajevu poklon.u pitanju su vecinom sitnice(knjige, slatkisi, ukrasi itd) i jedna olovka (20eura) za koju imam racun.
citam sad da vrednost ne sme preci 50KM da ne bi bio carinjen i sve probleme koji se pojavljuju.
moje pitanje je
- da li moram za svaku od tih sitnica imati racun i uklopiti BAS TACNO u 50KM (odnosno izbaciti nesto da vrednost bude 50km)
- mogu li te racune dati u posti ili moraju biti u paketu, ruzno mi je da devojci uz poklon stignu i racuni sta je koliko placeno
- da li vrednost iznad 50KM koja podleze carini podrazumeva vrednost sa postarinom ili vrednost samog paketa (vec sam zvao neki broj carine i covek mi je rekao da se postanski troskovi racunaju samo ako dodje do naplate,a za tih 50KM ulazi vrednost samo sadrzaja paketa,a ovde sam procitao drugacije)
- postoji li varijanta da ja podnesem kao posilac te potencijalne troskove ako se pojave,posto je poklon ne bih zeleo da devojka ima izdataka
ako je neko radio sta slicno ili je informisan molim da mi odgovori nigde ne mogu naci konkretne informacije, jako mi je vazno ali ne znam da li mi se to sa ovim pratecim problemima isplati :(
Pošalji busem, lakše je, a i sigurnije.
Bravo, dadnes vozacu za kafe i nemas problema ni sa carinom ni sa zajebancijom oko poreza i gluposti, dodje kroz par sati u BIH :)
User avatar
diablobih
Posts: 8253
Joined: 28/12/2015 02:17

#3986 Re: CARINA U BiH

Post by diablobih »

Mogu li se kiki bobe slati tako ?
huja
Posts: 61
Joined: 15/05/2011 17:08

#3987 Re: CARINA U BiH

Post by huja »

Pozdrav svima,

Treba mi pomoć da pronađem najpovoljniji način da kupim laptop u US i da ga nekako dobijem u BIH.

Radi se o Surface Book laptopu, cijena je oko $2200.

Cuo sam se sa nekom rodbinom u US, i oni mi kažu da valjda u zadnje vrijeme se te stvari ne mogu nositi po avionima, imaju samo posebni terminali, al' oni uopšte ne paze i bacaju stvari pa mogu da unište proizvod.
Interesuje me da li ima carine ili PDV-a ako oni to meni pošalju Fedex-om kao poklon ?
I kakvo je stanje recimo u Njemackoj, da posalju tamo nekome ? Ima li carine tamo na proizvode iz US kao poklon ili sl.?

Hvala svima :)
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#3988 Re: CARINA U BiH

Post by zincx »

huja wrote:Pozdrav svima,

Treba mi pomoć da pronađem najpovoljniji način da kupim laptop u US i da ga nekako dobijem u BIH.

Radi se o Surface Book laptopu, cijena je oko $2200.

Cuo sam se sa nekom rodbinom u US, i oni mi kažu da valjda u zadnje vrijeme se te stvari ne mogu nositi po avionima, imaju samo posebni terminali, al' oni uopšte ne paze i bacaju stvari pa mogu da unište proizvod.
Interesuje me da li ima carine ili PDV-a ako oni to meni pošalju Fedex-om kao poklon ?
I kakvo je stanje recimo u Njemackoj, da posalju tamo nekome ? Ima li carine tamo na proizvode iz US kao poklon ili sl.?

Hvala svima :)
Računaj na najmanje 950 maraka dodatnih troškova, ako je carina 5% ili oko 1200 ako je 10%. Ja mislim da je 5.
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#3989 Re: CARINA U BiH

Post by bluesjunior »

10%, plus obavezna špediterska usluga (za sve preko 1500,00KM), nešto fixnih troškova, 17%PDV na cijena + postarina + carina
jahac96
Posts: 471
Joined: 06/03/2012 14:18

#3990 Re: CARINA U BiH

Post by jahac96 »

huja wrote:Pozdrav svima,

Treba mi pomoć da pronađem najpovoljniji način da kupim laptop u US i da ga nekako dobijem u BIH.

Radi se o Surface Book laptopu, cijena je oko $2200.

Cuo sam se sa nekom rodbinom u US, i oni mi kažu da valjda u zadnje vrijeme se te stvari ne mogu nositi po avionima, imaju samo posebni terminali, al' oni uopšte ne paze i bacaju stvari pa mogu da unište proizvod.
Interesuje me da li ima carine ili PDV-a ako oni to meni pošalju Fedex-om kao poklon ?
I kakvo je stanje recimo u Njemackoj, da posalju tamo nekome ? Ima li carine tamo na proizvode iz US kao poklon ili sl.?

Hvala svima :)
Po mojoj racunici izaci ce te oko 4800KM ako uzmemo u obzir da je to $2200 cijena skupa sa postarinom, ako placas jos postarinu na to onda ce te izaci i skuplje
BTW sto se tice te carine i poklona, carina ide i na poklone dakle to sto je poklon nema nikakve veze, moze ti tetka poslati cokolade iz njemacke da ti na kraju platis carinu. Pogotovo uzimajuci u obzir da je laptop ici ce ti carina 100%
Jedina opcija da preneses licno sa sobom, raspakujes ubacis u torbu i predjes preko granice
Fedexom se ne isplati slati postarina je barem 500KM :lol: :lol: :lol:
User avatar
diablobih
Posts: 8253
Joined: 28/12/2015 02:17

#3991 Re: CARINA U BiH

Post by diablobih »

huja wrote:Pozdrav svima,

Treba mi pomoć da pronađem najpovoljniji način da kupim laptop u US i da ga nekako dobijem u BIH.

Radi se o Surface Book laptopu, cijena je oko $2200.

Cuo sam se sa nekom rodbinom u US, i oni mi kažu da valjda u zadnje vrijeme se te stvari ne mogu nositi po avionima, imaju samo posebni terminali, al' oni uopšte ne paze i bacaju stvari pa mogu da unište proizvod.
Interesuje me da li ima carine ili PDV-a ako oni to meni pošalju Fedex-om kao poklon ?
I kakvo je stanje recimo u Njemackoj, da posalju tamo nekome ? Ima li carine tamo na proizvode iz US kao poklon ili sl.?

Hvala svima :)
Imas PM, ne mora se carina placati niti ista, znaci rodbina ti kupi i posalje ti...
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#3992 Re: CARINA U BiH

Post by _Reds_ »

Radi li vama ovaj mail od carine?? Pokusavam poslati na onaj mail fakturu ali mi se vrati da neka kamenica ne moze primiti mail.


A st se tice robine, da ti babo salje, mogu carini ako zele.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3993 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

diablobih wrote: Imas PM, ne mora se carina placati niti ista, znaci rodbina ti kupi i posalje ti...
Jedino da posalje autobusom. Ako mu posalju vrijednost, iako nije platio 1.000KM artikal, on vrijedi 1.000KM i carinit ce se na taj iznos. Nemoj dovoditi ljude u zabludu.
User avatar
choxnox
Posts: 1102
Joined: 05/09/2009 12:32

#3994 Re: CARINA U BiH

Post by choxnox »

diablobih wrote:Imas PM, ne mora se carina placati niti ista, znaci rodbina ti kupi i posalje ti...
Ma ja, kada laptop stigne u BIH, zovu ga sa carine i pitaju da li zeli da carine laptop. Ako odgovori da zeli, onda ide procedura carinjenja i dodatni nameti, a ako kaze da ne zeli carinjenje onda mu laptop samo proslijede dalje postom bez carine i bilo kakvih nameta.

/sarcasm
User avatar
diablobih
Posts: 8253
Joined: 28/12/2015 02:17

#3995 Re: CARINA U BiH

Post by diablobih »

Ovo vrijedi za kompaniju koja radi u americi. Dobio sam dosad od sestre nekih 20tak isporuka, sve bez carine, nista ispod 50 maraka nije bilo u paketima. Valjda jer ne ide kroz nasu postu, vec sami oni proslijede dalje pakete.

Naravno, sve sto sam iz kine narucio i europe je proslo carinu kako treba...
DON_eARL
Posts: 3726
Joined: 31/10/2010 22:26

#3996 Re: CARINA U BiH

Post by DON_eARL »

Koliki troškovi bi bili za knjigu iz UK, stručna literatura, vrijednost oko 150EUR?
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#3997 Re: CARINA U BiH

Post by BJB »

10KM admin taksa, 10% vrijednosti posiljke carine, 17% vrijednosti PDV + 4 priznanice postanske usluge bla bla (4-10KM)
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#3998 Re: CARINA U BiH

Post by holowey »

BJB wrote:10KM admin taksa, 10% vrijednosti posiljke carine, 17% vrijednosti PDV + 4 priznanice postanske usluge bla bla (4-10KM)
na knjige??? otkad to?
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3999 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

Oduvijek :( Ne mozes se ni obrazovati da te ne opale po usima.
User avatar
zincx
Posts: 1000
Joined: 14/01/2017 16:21
Location: Sarajevo

#4000 Re: CARINA U BiH

Post by zincx »

holowey wrote:
BJB wrote:10KM admin taksa, 10% vrijednosti posiljke carine, 17% vrijednosti PDV + 4 priznanice postanske usluge bla bla (4-10KM)
na knjige??? otkad to?
5% je carina na knjige.

83,50 maraka ti ukupno još davanja ima. Ako ti ocarine. Meni je došao paket sa 3 knjige 300$ pa nisu carinili. Ali budi spreman da platiš.
Post Reply