CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3951 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

gradskadjeca wrote:Konacno


19.05.2017 12:56:50 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Vraćanje pošiljke sa carine - UVOZ
19.05.2017 12:59:40 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Otprema pošiljke u uvozu prema:

Mogu li ja sada njih nazvati i otici po posijlku poslije posla recimo danas sa licnom, da ne cekam sutra da to postar uradi, jel ovo sada vec kod njih na Zeljeznickoj stanici ?
Ne mozes, jer jos nije ni stiglo do sortirnog centra, a ni procedure im ne dozvoljavjau.
User avatar
gradskadjeca
Posts: 472
Joined: 01/07/2009 10:00

#3952 Re: CARINA U BiH

Post by gradskadjeca »

seoBIH wrote:
gradskadjeca wrote:Konacno


19.05.2017 12:56:50 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Vraćanje pošiljke sa carine - UVOZ
19.05.2017 12:59:40 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Otprema pošiljke u uvozu prema:

Mogu li ja sada njih nazvati i otici po posijlku poslije posla recimo danas sa licnom, da ne cekam sutra da to postar uradi, jel ovo sada vec kod njih na Zeljeznickoj stanici ?
Ne mozes, jer jos nije ni stiglo do sortirnog centra, a ni procedure im ne dozvoljavjau.
Hvala :zoka:
User avatar
diablobih
Posts: 8252
Joined: 28/12/2015 02:17

#3953 Re: CARINA U BiH

Post by diablobih »

Ja ih nazvao, rek'o mogu li, kaze hajde, uglavnom morao uci tamo unutra, uz stepenice :D Ali bolje ti je sacekaj postara, operu te zivog u posti.
User avatar
gradskadjeca
Posts: 472
Joined: 01/07/2009 10:00

#3954 Re: CARINA U BiH

Post by gradskadjeca »

diablobih wrote:Ja ih nazvao, rek'o mogu li, kaze hajde, uglavnom morao uci tamo unutra, uz stepenice :D Ali bolje ti je sacekaj postara, operu te zivog u posti.
Za sta to ? :)
User avatar
diablobih
Posts: 8252
Joined: 28/12/2015 02:17

#3955 Re: CARINA U BiH

Post by diablobih »

gradskadjeca wrote:
diablobih wrote:Ja ih nazvao, rek'o mogu li, kaze hajde, uglavnom morao uci tamo unutra, uz stepenice :D Ali bolje ti je sacekaj postara, operu te zivog u posti.
Za sta to ? :)
Ma dosao, kaze hajde sacekaj tog nekog lika, samo jedan radi za takve stvari. I hajde, sacekam ja, odem gore do njega, on mi da uplatnice, pa dok sam platio carinu i to, i krenuo opet gore, kaze security otisao da klanja, i onda hljeb te jebo, morao cekati pola sata, pa tek onda opet do njega i onda mi dao posiljku.
User avatar
gradskadjeca
Posts: 472
Joined: 01/07/2009 10:00

#3956 Re: CARINA U BiH

Post by gradskadjeca »

diablobih wrote:
gradskadjeca wrote:
diablobih wrote:Ja ih nazvao, rek'o mogu li, kaze hajde, uglavnom morao uci tamo unutra, uz stepenice :D Ali bolje ti je sacekaj postara, operu te zivog u posti.
Za sta to ? :)
Ma dosao, kaze hajde sacekaj tog nekog lika, samo jedan radi za takve stvari. I hajde, sacekam ja, odem gore do njega, on mi da uplatnice, pa dok sam platio carinu i to, i krenuo opet gore, kaze security otisao da klanja, i onda hljeb te jebo, morao cekati pola sata, pa tek onda opet do njega i onda mi dao posiljku.
Pa evo i ja sada zovem, niko mi se ne javlja, ma odoh ja poslije posla pa sta bude. Blizu mi je svakako.

Izvini seoBIH, znam ja da si ti vjerovatno u pravu, ali tvrdoglav, cekam ovo ko ozeblo sunce.
User avatar
diablobih
Posts: 8252
Joined: 28/12/2015 02:17

#3957 Re: CARINA U BiH

Post by diablobih »

Ne bih ja vise to nikad radio, previse peglancije, umjesto da im bude drago sto ne moraju mi oni isporucivati, oni me izjebu. Tako da, bolje postara sacekati.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3958 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

gradskadjeca wrote:
diablobih wrote:Ja ih nazvao, rek'o mogu li, kaze hajde, uglavnom morao uci tamo unutra, uz stepenice :D Ali bolje ti je sacekaj postara, operu te zivog u posti.
Za sta to ? :)
Mozes ti nazvati, mogu ti mozda i odobriti, ali to nije procedura, ne da im se, to rade bas u rijetkim slucajevima, npr ti sutra putujes, pa da preuzms. Raja je to koristila, pa nisu dali koliko god bilo hitno. Zato sam i naveo da nije moguce :)

Ako bas hoces da pokusas, zoves broj poste, pa ti onda oni daju broj sortirnog centra, pa onda kod njih prvojeris je li paket tu i da li mozes doci.
User avatar
gradskadjeca
Posts: 472
Joined: 01/07/2009 10:00

#3959 Re: CARINA U BiH

Post by gradskadjeca »

seoBIH wrote:
gradskadjeca wrote:
diablobih wrote:Ja ih nazvao, rek'o mogu li, kaze hajde, uglavnom morao uci tamo unutra, uz stepenice :D Ali bolje ti je sacekaj postara, operu te zivog u posti.
Za sta to ? :)
Mozes ti nazvati, mogu ti mozda i odobriti, ali to nije procedura, ne da im se, to rade bas u rijetkim slucajevima, npr ti sutra putujes, pa da preuzms. Raja je to koristila, pa nisu dali koliko god bilo hitno. Zato sam i naveo da nije moguce :)

Ako bas hoces da pokusas, zoves broj poste, pa ti onda oni daju broj sortirnog centra, pa onda kod njih prvojeris je li paket tu i da li mozes doci.
Odustao sam , pricao sam sada sa 4 njihova sluzbenika, dali mi paketno odjeljenje, pa ovi rekli da je RR ( pismo a ne paket ), pa mi iz paketnog rekli da moram ujutro nazvati postara, jer oni to tek uvecer razvrstavaju.

seoBIH u pravu si 100%, kao i diablobih. Sacekaj do sutra ujutro konju jedan :)
User avatar
gradskadjeca
Posts: 472
Joined: 01/07/2009 10:00

#3960 Re: CARINA U BiH

Post by gradskadjeca »

Probudio me jutros postar oko 08:15, kaze imam posiljku za tebe, nikad mi draze nije bilo sto me neko probudio, i ja da uzmem kad BONUS, dosao i pamuk sa gearbest-a, a uopste mu se nisam nadao, niti sam ga pratio.

3,5 KM platio
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3961 Re: CARINA U BiH

Post by amar1994 »

Koliko bi me izasla carina za ovo cudo :? :-D , 30e je cijena :-?

http://www.ebay.de/itm/FUsSTutZE-MAZDA- ... 7Y9wcnBUIQ
zokislav
Posts: 122
Joined: 17/01/2011 23:19
Location: http://bit.ly/povrat_novca
Contact:

#3962 Re: CARINA U BiH

Post by zokislav »

Ne razumijem. Je l problem izračunati? Ova tema je zatrpana istim pitanjima...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3963 Re: CARINA U BiH

Post by amar1994 »

zokislav wrote:Ne razumijem. Je l problem izračunati? Ova tema je zatrpana istim pitanjima...
jeste :-D , problem mi je jer carina drugacije tretira elektroniku , auto dijelove , knjige , odjecu , obucu :thumbup: :run:
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#3964 Re: CARINA U BiH

Post by holowey »

amar1994 wrote:
zokislav wrote:Ne razumijem. Je l problem izračunati? Ova tema je zatrpana istim pitanjima...
jeste :-D , problem mi je jer carina drugacije tretira elektroniku , auto dijelove , knjige , odjecu , obucu :thumbup: :run:
ako neces angazovati speditersku kucu da za tebe obavi uvoz robe, svejedno ti je, carape, mobitel, tene, cackalice...
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#3965 Re: CARINA U BiH

Post by BJB »

hoce, ocarinit ce te garant, 7.5KM ili 3.7 otvaranje paketa, 10KM taksa, 10% vrijednosti paketa carina, 17% vrijednosti paketa PDV...
Ja strahujem za paket koji je kostao 49.87...Ako vrijednost Eura poraste, mogu li mi ocariniti? Kako i kod koga da trazim ponovno carinjenje, ako me budu ocarinili iako je vrijednost paketa ispod 50KM?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3966 Re: CARINA U BiH

Post by amar1994 »

BJB wrote:hoce, ocarinit ce te garant, 7.5KM ili 3.7 otvaranje paketa, 10KM taksa, 10% vrijednosti paketa carina, 17% vrijednosti paketa PDV...
Ja strahujem za paket koji je kostao 49.87...Ako vrijednost Eura poraste, mogu li mi ocariniti? Kako i kod koga da trazim ponovno carinjenje, ako me budu ocarinili iako je vrijednost paketa ispod 50KM?
fuj jbmti drzavu :twisted: :run:

ma pitat cu ovoga da spusti cijenu haha :lol:
Last edited by amar1994 on 21/05/2017 18:57, edited 1 time in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#3967 Re: CARINA U BiH

Post by victom »

zokislav wrote:Ne razumijem. Je l problem izračunati? Ova tema je zatrpana istim pitanjima...
:thumbup:
Last edited by victom on 01/03/2021 05:05, edited 2 times in total.
jahac96
Posts: 471
Joined: 06/03/2012 14:18

#3968 Re: CARINA U BiH

Post by jahac96 »

victom wrote:
zokislav wrote:Ne razumijem. Je l problem izračunati? Ova tema je zatrpana istim pitanjima...
:thumbup:
Btw zar nisu sada uklonili onu jedinstvenu carinsku stopu od 10% i sada ide posebna na osnovu onoga sto se carini npr mobitel 5%
Ili je to sve bila suplja prica i pokusaj da se izvuku nekako kada su usrali sa spediterima tako da i dalje carine sve po 10%??
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#3969 Re: CARINA U BiH

Post by victom »

jahac96 wrote:
victom wrote:
zokislav wrote:Ne razumijem. Je l problem izračunati? Ova tema je zatrpana istim pitanjima...
:thumbup:
Btw zar nisu sada uklonili onu jedinstvenu carinsku stopu od 10% i sada ide posebna na osnovu onoga sto se carini npr mobitel 5%
Ili je to sve bila suplja prica i pokusaj da se izvuku nekako kada su usrali sa spediterima tako da i dalje carine sve po 10%??
nema više jedinstvene od 10%.
ali kad nekome drugom objašnjavaš visinu troškova , otprilike se kaže 10% carine, jer nekome će biti 5% a nekom 15%, pa kao neka sredina se ofrlje kaže 10%
Last edited by victom on 01/03/2021 05:04, edited 2 times in total.
Puf
Posts: 914
Joined: 07/02/2008 00:34

#3970 Re: CARINA U BiH

Post by Puf »

_Reds_ wrote:
aldinmah wrote:Status posiljke je seljedeci :

"Evidentiranje carinskih podataka o pošiljci - UVOZ"

Da li ovo znaci da ce otvarati paket/pismo sigurno ili je ovo jedan od standardnih koraka prilikom prijema posiljke koja dolazi van BIH (ono da ce samo proci tuda a da niko ne pogleda to)?

PS posiljka je poslana DHL-om, ne znam igra li to ikakvu ulogu.
To znaci da ce biti sigurno otvoreno.
Koliko si ti siguran u ovo sto si naveo?
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#3971 Re: CARINA U BiH

Post by _Reds_ »

aldinmah wrote:
_Reds_ wrote:
aldinmah wrote:Status posiljke je seljedeci :

"Evidentiranje carinskih podataka o pošiljci - UVOZ"

Da li ovo znaci da ce otvarati paket/pismo sigurno ili je ovo jedan od standardnih koraka prilikom prijema posiljke koja dolazi van BIH (ono da ce samo proci tuda a da niko ne pogleda to)?

PS posiljka je poslana DHL-om, ne znam igra li to ikakvu ulogu.
To znaci da ce biti sigurno otvoreno.
Koliko si ti siguran u ovo sto si naveo?
100 posto, cim nesto ide na carinu, bice otvoreno, i bice ono ljepilo na paketu, na kome pise carina.
Puf
Posts: 914
Joined: 07/02/2008 00:34

#3972 Re: CARINA U BiH

Post by Puf »

_Reds_ wrote: 100 posto, cim nesto ide na carinu, bice otvoreno, i bice ono ljepilo na paketu, na kome pise carina.

A da li onda ovo znaci da je proces carinjena gotov i da je paket otvaran ili ipak postoji sansa da nije otvarano jer svaki paket koji ulazi u BiH ide na carinu, nije moguce da nesto udje u drzavu da ne prodje kroz carinu, sad oni nesto otvaraju nesto ne otvaraju...

https://image.prntscr.com/image/6b08b33 ... ccc542.png
jahac96
Posts: 471
Joined: 06/03/2012 14:18

#3973 Re: CARINA U BiH

Post by jahac96 »

aldinmah wrote:
_Reds_ wrote: 100 posto, cim nesto ide na carinu, bice otvoreno, i bice ono ljepilo na paketu, na kome pise carina.

A da li onda ovo znaci da je proces carinjena gotov i da je paket otvaran ili ipak postoji sansa da nije otvarano jer svaki paket koji ulazi u BiH ide na carinu, nije moguce da nesto udje u drzavu da ne prodje kroz carinu, sad oni nesto otvaraju nesto ne otvaraju...

https://image.prntscr.com/image/6b08b33 ... ccc542.png
Nisi uslikao desni dio na kojem pise sta se desava sa paketom.
Otvoren ti je paket 10000% ne postoji mogucnost greske. I ne ide svaki paket na carinu nego udje u Drzavu recimo avionom oni pregledaju vizuelno bez otvaranja paketa sta je za carinu, vjerovatno na osnovu izgleda paketa, porijekla, deklaracije i jos mnogih drugih faktora.
Dakle tvoje je otislo na carinu i platit ces otvaranje pisma-paketa, i ako su oni odlucli da je vrijednost preko 50KM platit ces i carinu. Mozda ti dodje obavijest da im odneses izvod a mozda oni sami porcijene pa ti samo postar donese na vrata i naplati odma sve
Puf
Posts: 914
Joined: 07/02/2008 00:34

#3974 Re: CARINA U BiH

Post by Puf »

jahac96 wrote:
aldinmah wrote:
_Reds_ wrote: 100 posto, cim nesto ide na carinu, bice otvoreno, i bice ono ljepilo na paketu, na kome pise carina.

A da li onda ovo znaci da je proces carinjena gotov i da je paket otvaran ili ipak postoji sansa da nije otvarano jer svaki paket koji ulazi u BiH ide na carinu, nije moguce da nesto udje u drzavu da ne prodje kroz carinu, sad oni nesto otvaraju nesto ne otvaraju...

https://image.prntscr.com/image/6b08b33 ... ccc542.png
Nisi uslikao desni dio na kojem pise sta se desava sa paketom.
Otvoren ti je paket 10000% ne postoji mogucnost greske. I ne ide svaki paket na carinu nego udje u Drzavu recimo avionom oni pregledaju vizuelno bez otvaranja paketa sta je za carinu, vjerovatno na osnovu izgleda paketa, porijekla, deklaracije i jos mnogih drugih faktora.
Dakle tvoje je otislo na carinu i platit ces otvaranje pisma-paketa, i ako su oni odlucli da je vrijednost preko 50KM platit ces i carinu. Mozda ti dodje obavijest da im odneses izvod a mozda oni sami porcijene pa ti samo postar donese na vrata i naplati odma sve
Uslikao sam sve, nema nista tamo samo to ima sto tu pise, paket prosljedjen prema : (i prazno), nemam pojma sta bi to moglo biti.
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#3975 Re: CARINA U BiH

Post by sabanss »

aldinmah wrote:
Uslikao sam sve, nema nista tamo samo to ima sto tu pise, paket prosljedjen prema : (i prazno), nemam pojma sta bi to moglo biti.
Platices 3,5 KM minimalno, maksimalno je vec pitanje :D
Post Reply