CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#3926 Re: CARINA U BiH

Post by BJB »

edossbest wrote:Ljudi treba mi pomoc koliko je siguran ovaj nacin slanja: Shipping: GBP 4.00 (approx. US $5.16) Royal Mail International Standard.. Dali moze zalutat, dali se potpisuje kada se primi paket poslat na ovaj nacin ? Takodje me zanima evo npr ja narucim 2-3 paketa u okviru 10 dana a vrijednost je 40 km po paketu sta ako se desi da oni dodju iste sedmice na carinu dali ce mi ih sabrati i naplatiti carinu ? Pitam ovo jer evo narucio sam par stvari i pravio sam razmak ali neki paket prvo putuje mjesec po Kini i onda su mi nekako u isto vrijeme poslati za BIH ?
Hoce ti sabrati i naplatiti carinu, ako si baksuz...Desilo mi se dva tri puta da sam narucila u razlicito vrijeme, i nekako se poklopilo da su u isto vrijeme dosli u BiH i sve su sabrali i naplatili gadovi..
nedavno sam vratila paket, nisam htjela platiti VAT/carinu i ostalo jer je bilo proizvoda koje sam besplatno dobila, plus je shipping bio besplatan, medjutim oni sve to saberu i naplate dadzbine..Ako mi se to vise ikad desi znam da cu od postara zahtijevati da mi da potvrdu da je vratio paket, jer ima mjesec dana kako ga je on navodno vratio a ja jos nisam dobila refund, a iz ove firme su mi rekli da cu dobiti refund onog trenutka kad oni dobiju robu nazad..Sve je bilo za licnu upotrebu, al' koga briga..
TRANCE
Posts: 1360
Joined: 09/05/2011 20:40

#3927 Re: CARINA U BiH

Post by TRANCE »

AkumAone wrote:https://ec.europa.eu/taxation_customs/b ... ommerce_en
http://europa.eu/rapid/press-release_IP-16-4010_en.htm
"Action against VAT fraud from outside the EU: Small consignments imported into the EU that are worth less than €22 are currently exempt from VAT. With around 150 million parcels imported free of VAT into the EU each year, this system is open to massive fraud and abuse, creating major distortions against EU business. Firstly, EU businesses are put at a clear disadvantage since unlike their non-EU competitors, they are liable to apply VAT from the first eurocent sold. Secondly, imported high-value goods such as smartphones and tablets are consistently undervalued or wrongly described in the importation paperwork in order to benefit from this VAT exemption. The Commission has therefore decided to remove this exemption."
Samo je razlika što će u EU platiti samo PDV od 3-4 € ako ukinu da se ne plaća PDV na vrijednost do 22 eura, dok bi kod nas to bilo i carina i fiksna taksa i PDV i pregled paketa i troškovi uplatnica :lol:
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#3928 Re: CARINA U BiH

Post by victom »

BJB wrote: Hoce ti sabrati i naplatiti carinu, ako si baksuz...Desilo mi se dva tri puta da sam narucila u razlicito vrijeme, i nekako se poklopilo da su u isto vrijeme dosli u BiH i sve su sabrali i naplatili gadovi..
nedavno sam vratila paket, nisam htjela platiti VAT/carinu i ostalo jer je bilo proizvoda koje sam besplatno dobila, plus je shipping bio besplatan, medjutim oni sve to saberu i naplate dadzbine..Ako mi se to vise ikad desi znam da cu od postara zahtijevati da mi da potvrdu da je vratio paket, jer ima mjesec dana kako ga je on navodno vratio a ja jos nisam dobila refund, a iz ove firme su mi rekli da cu dobiti refund onog trenutka kad oni dobiju robu nazad..Sve je bilo za licnu upotrebu, al' koga briga..
Image
Last edited by victom on 01/03/2021 05:05, edited 2 times in total.
CooK
Posts: 3887
Joined: 28/01/2012 19:50

#3929 Re: CARINA U BiH

Post by CooK »

Sta im znaci ovo "Otprema posiljke iz izmjenicne poste - UVOZ"? Navikao sam da nakon sto pise "Prispijece posiljke u izmjenicu postu" bude "Otprema posiljke na Carinu" ako ide na carinu ili "Otprema posiljke u uvozu prema:" ako ne ide na carinu nego direktno meni. Jesu li oni nesto mijenjali ove EDI poruke ili sta im znaci ovo "Otprema posiljke iz izmjenicne poste"?

Image
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3930 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

Jesu nesto malo. To znaci da ako si u Sarajevu, paket je sutra kod tebe, bec carine, bez ikakvog dodatnog troska. Ako si u drugom gradu, dan-dva najvise do tvoje adrese.
CooK
Posts: 3887
Joined: 28/01/2012 19:50

#3931 Re: CARINA U BiH

Post by CooK »

seoBIH wrote:Jesu nesto malo. To znaci da ako si u Sarajevu, paket je sutra kod tebe, bec carine, bez ikakvog dodatnog troska. Ako si u drugom gradu, dan-dva najvise do tvoje adrese.
Hvala na informaciji. Znaci nema vise "Otprema posiljke iz uvoza prema:" nego ovo.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3932 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

Nema, to je zadnja poruka.
User avatar
gradskadjeca
Posts: 477
Joined: 01/07/2009 10:00

#3933 Re: CARINA U BiH

Post by gradskadjeca »

seoBIH wrote:Nema, to je zadnja poruka.
Hvala i od mene mnogo

16.05.2017 13:45:41 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Prispijeće pošiljke u Izmjeničnu poštu - UVOZ
16.05.2017 14:38:54 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Otprema pošiljke iz Izmjenične pošte - UVOZ

Ja se polomih evo ima 2-3 sata i ne mogu nigdje naci ovaj "novi" termin Otprema pošiljke iz Izmjenične pošte - UVOZ, i hajde rekoh da provjerim zadnju stranicu ovog foruma :)

E bas ste me obradovali, a i cijena je bila 25 KM tako da nisam ni ocekivao carinjenje. Odoh sada ganjati postara :run:
User avatar
gradskadjeca
Posts: 477
Joined: 01/07/2009 10:00

#3934 Re: CARINA U BiH

Post by gradskadjeca »

gradskadjeca wrote:
seoBIH wrote:Nema, to je zadnja poruka.
Hvala i od mene mnogo

16.05.2017 13:45:41 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Prispijeće pošiljke u Izmjeničnu poštu - UVOZ
16.05.2017 14:38:54 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Otprema pošiljke iz Izmjenične pošte - UVOZ

Ja se polomih evo ima 2-3 sata i ne mogu nigdje naci ovaj "novi" termin Otprema pošiljke iz Izmjenične pošte - UVOZ, i hajde rekoh da provjerim zadnju stranicu ovog foruma :)

E bas ste me obradovali, a i cijena je bila 25 KM tako da nisam ni ocekivao carinjenje. Odoh sada ganjati postara :run:
haha very funny haha

Ipak ide na carinu

16.05.2017 13:45:41 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Prispijeće pošiljke u Izmjeničnu poštu - UVOZ
16.05.2017 14:38:54 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Otprema pošiljke iz Izmjenične pošte - UVOZ
17.05.2017 11:06:00 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Otprema pošiljke na Carinu - UVOZ
17.05.2017 11:35:12 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Evidentiranje carinskih podataka o pošiljci - UVOZ
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3935 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

Svasta. To su neki novi momenti. Druga poruka je trebala biti otprema posiljke na carinu, te nakon evidentiranja podatak da ide poruka vracanja sa carine, pa onda i ova zavrsna " Otprema pošiljke iz Izmjenične pošte".

Kao da su tvoj paket dva puta provjeravali u dva dana, kao sto i pokazuje TN. Pustili danas, pa skontali da bi ipak mogli namaknuti 3,5KM pa opet procesirali.
User avatar
gradskadjeca
Posts: 477
Joined: 01/07/2009 10:00

#3936 Re: CARINA U BiH

Post by gradskadjeca »

seoBIH wrote:Svasta. To su neki novi momenti. Druga poruka je trebala biti otprema posiljke na carinu, te nakon evidentiranja podatak da ide poruka vracanja sa carine, pa onda i ova zavrsna " Otprema pošiljke iz Izmjenične pošte".

Kao da su tvoj paket dva puta provjeravali u dva dana, kao sto i pokazuje TN. Pustili danas, pa skontali da bi ipak mogli namaknuti 3,5KM pa opet procesirali.
Hvala druze, ma nije bitno, i te 3,5 KM mi nisu bitne, samo da hoce vise doci :)

Platio 05.05 ( petak pa ok ), oni poslali tek 09.05 ( UTORAK ) i evo doslo nakon 7 dana u Sa, a do poste na zeljeznickoj mi 10 minuta pjeske ali dzaba, mora proci sve procedure.
User avatar
gradskadjeca
Posts: 477
Joined: 01/07/2009 10:00

#3937 Re: CARINA U BiH

Post by gradskadjeca »

I jos jedno pitanjce, morat cu ga izbrisati na drugom topicu jer je ovdje najbolje da se postavi, zelim da narucim tekucinu za el cigare vrijednosti 60-70 KM, koliko carine mogu da ocekujem i da li su spediterski troskovi jedino ako ide DHL, USPS, UPS ili sta ti ja znam vec.

Ja se nadam nekih 50% na ovu cijenu jos da cu morati platiti, sto mi se opet isplati. Bit ce to nekih 500g paket sigurno.

Hvala unaprijed na odgovoru
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#3938 Re: CARINA U BiH

Post by diablobih »

Maximalno 30 maraka carine i ostalog, ako ode na carinu. Ovo je na cijenu od 70 KM. Znaci spremi stoju, a doci ce ti na adresu od strane postara, nema speditera i tako tih gluposti.
User avatar
gradskadjeca
Posts: 477
Joined: 01/07/2009 10:00

#3939 Re: CARINA U BiH

Post by gradskadjeca »

diablobih wrote:Maximalno 30 maraka carine i ostalog, ako ode na carinu. Ovo je na cijenu od 70 KM. Znaci spremi stoju, a doci ce ti na adresu od strane postara, nema speditera i tako tih gluposti.
Hvala mnogo druze obradovao si me iskreno.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#3940 Re: CARINA U BiH

Post by victom »

CooK wrote:Sta im znaci ovo "Otprema posiljke iz izmjenicne poste - UVOZ"? Navikao sam da nakon sto pise "Prispijece posiljke u izmjenicu postu" bude "Otprema posiljke na Carinu" ako ide na carinu ili "Otprema posiljke u uvozu prema:" ako ne ide na carinu nego direktno meni. Jesu li oni nesto mijenjali ove EDI poruke ili sta im znaci ovo "Otprema posiljke iz izmjenicne poste"?

Image
i ja sam jučer nasjeo na ovo. reko prošlo, kad kasnije ipak otišlo na carinu.
Ovo su nešto promjenili. Ili novi radnik se šteli . pa sve preskeniro. :D
Last edited by victom on 01/03/2021 05:05, edited 2 times in total.
CooK
Posts: 3887
Joined: 28/01/2012 19:50

#3941 Re: CARINA U BiH

Post by CooK »

victom wrote:
CooK wrote:Sta im znaci ovo "Otprema posiljke iz izmjenicne poste - UVOZ"? Navikao sam da nakon sto pise "Prispijece posiljke u izmjenicu postu" bude "Otprema posiljke na Carinu" ako ide na carinu ili "Otprema posiljke u uvozu prema:" ako ne ide na carinu nego direktno meni. Jesu li oni nesto mijenjali ove EDI poruke ili sta im znaci ovo "Otprema posiljke iz izmjenicne poste"?

Image
i ja sam jučer nasjeo na ovo. reko prošlo, kad kasnije ipak otišlo na carinu.
Ovo su nešto promjenili. Ili novi radnik se šteli . pa sve preskeniro. :D
Meni je danas dosao zuti papiric, znaci ipak nije otislo na carinu. Ma ne znaju ni oni sta rade, trebace vremena da se ustele na novi sistem koji su uveli. Da napomenem da vrijednost paketa i onako nije bila veca od 50KM pa i da su ga poslali na carinu ne bi ga mogli cariniti.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3942 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

To su neki novi momenti. Hajde postavite sliku kada prodje carinu i kada "krene" prema vama.
User avatar
gradskadjeca
Posts: 477
Joined: 01/07/2009 10:00

#3943 Re: CARINA U BiH

Post by gradskadjeca »

seoBIH wrote:To su neki novi momenti. Hajde postavite sliku kada prodje carinu i kada "krene" prema vama.
E ti peha, nisam narucivao izvana ima i godina, i odmah novi momenti po meni.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#3944 Re: CARINA U BiH

Post by victom »

gradskadjeca wrote:
seoBIH wrote:To su neki novi momenti. Hajde postavite sliku kada prodje carinu i kada "krene" prema vama.
E ti peha, nisam narucivao izvana ima i godina, i odmah novi momenti po meni.
ma novi momenti sto se tice online obavjestavanja. (ili radi neko novi, ko ne zna)
sve je i dalje po starom.
Last edited by victom on 01/03/2021 05:05, edited 2 times in total.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#3945 Re: CARINA U BiH

Post by Puf »

Status posiljke je seljedeci :

"Evidentiranje carinskih podataka o pošiljci - UVOZ"

Da li ovo znaci da ce otvarati paket/pismo sigurno ili je ovo jedan od standardnih koraka prilikom prijema posiljke koja dolazi van BIH (ono da ce samo proci tuda a da niko ne pogleda to)?

PS posiljka je poslana DHL-om, ne znam igra li to ikakvu ulogu.
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#3946 Re: CARINA U BiH

Post by valjuga »

DHL je najveće ZLO što postoji kod On Line naručivanja....
User avatar
gradskadjeca
Posts: 477
Joined: 01/07/2009 10:00

#3947 Re: CARINA U BiH

Post by gradskadjeca »

aldinmah wrote:Status posiljke je seljedeci :

"Evidentiranje carinskih podataka o pošiljci - UVOZ"

Da li ovo znaci da ce otvarati paket/pismo sigurno ili je ovo jedan od standardnih koraka prilikom prijema posiljke koja dolazi van BIH (ono da ce samo proci tuda a da niko ne pogleda to)?

PS posiljka je poslana DHL-om, ne znam igra li to ikakvu ulogu.

Znam da znaci da ces cekati, meni od prekjucer stoji taj status, mislim stvarno sam ljut ako prebaci u slijedecu sedmicu.
User avatar
_Reds_
Posts: 9369
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#3948 Re: CARINA U BiH

Post by _Reds_ »

aldinmah wrote:Status posiljke je seljedeci :

"Evidentiranje carinskih podataka o pošiljci - UVOZ"

Da li ovo znaci da ce otvarati paket/pismo sigurno ili je ovo jedan od standardnih koraka prilikom prijema posiljke koja dolazi van BIH (ono da ce samo proci tuda a da niko ne pogleda to)?

PS posiljka je poslana DHL-om, ne znam igra li to ikakvu ulogu.
To znaci da ce biti sigurno otvoreno.
User avatar
gradskadjeca
Posts: 477
Joined: 01/07/2009 10:00

#3949 Re: CARINA U BiH

Post by gradskadjeca »

Konacno


19.05.2017 12:56:50 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Vraćanje pošiljke sa carine - UVOZ
19.05.2017 12:59:40 BOSNIA AND HERZEGOVINA BASJJA - SARAJEVO 71003 Otprema pošiljke u uvozu prema:

Mogu li ja sada njih nazvati i otici po posijlku poslije posla recimo danas sa licnom, da ne cekam sutra da to postar uradi, jel ovo sada vec kod njih na Zeljeznickoj stanici ?
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3950 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

valjuga wrote:DHL je najveće ZLO što postoji kod On Line naručivanja....
Vjerovatno je DHL global, koji dolazi na obicnu postu, pa nema veze sa DHL express. Zato i ima ovakvu poruku.
Post Reply