CARINA U BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3901 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

A jebi ga jarane, pa pise ti u zakonu. Znaci oni prema zakonu moraju da se pridrzavaju toga. Druga je stvar koga zahvati zahvati :)
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#3902 Re: CARINA U BiH

Post by victom »

seoBIH wrote:A jebi ga jarane, pa pise ti u zakonu. Znaci oni prema zakonu moraju da se pridrzavaju toga. Druga je stvar koga zahvati zahvati :)
jarane ti bas neki negativan tip. zakon pa zakon. opusti se malo.
samo još fali da odeš lično u carinu i počneš galamiti na njih da to detaljnije carine.
Last edited by victom on 01/03/2021 05:05, edited 2 times in total.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#3903 Re: CARINA U BiH

Post by diablobih »

Fazon je sto odvojene posiljke dodju vecinom u razlicito vrijeme, skoro nikad u isto vrijeme, pa jebiga pustaju ono po jedno i na kraju ne mogu evidentirati sve zajedno :D
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3904 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

victom wrote:
seoBIH wrote:A jebi ga jarane, pa pise ti u zakonu. Znaci oni prema zakonu moraju da se pridrzavaju toga. Druga je stvar koga zahvati zahvati :)
jarane ti bas neki negativan tip. zakon pa zakon. opusti se malo.
samo još fali da odeš lično u carinu i počneš galamiti na njih da to detaljnije carine.
Nisam ja negativan, vec sam realan. Imao sam problem zbog savjeta na forumu, jer je bio licno misljenje, a nikako pravilo i propis. Ja uvijek kazem, zakon kaze tako, praksa kaze tako. Ako te ocarine, mogu, nemas mogucnost da se zali. Moze proci da ne ocarine jer im se ne radi posao. Kada si dao sve informacije, onda je na onome ko pita da odluci sta ce i na koji ce nacin.

Ako zakon kaze da je jedan paket unutar 7 dana do 50KM, sve iznad se sumira i carini, prema zakonu, u cemu je problem?
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#3905 Re: CARINA U BiH

Post by victom »

seoBIH wrote:
victom wrote:
seoBIH wrote:A jebi ga jarane, pa pise ti u zakonu. Znaci oni prema zakonu moraju da se pridrzavaju toga. Druga je stvar koga zahvati zahvati :)
jarane ti bas neki negativan tip. zakon pa zakon. opusti se malo.
samo još fali da odeš lično u carinu i počneš galamiti na njih da to detaljnije carine.
Nisam ja negativan, vec sam realan. Imao sam problem zbog savjeta na forumu, jer je bio licno misljenje, a nikako pravilo i propis. Ja uvijek kazem, zakon kaze tako, praksa kaze tako. Ako te ocarine, mogu, nemas mogucnost da se zali. Moze proci da ne ocarine jer im se ne radi posao. Kada si dao sve informacije, onda je na onome ko pita da odluci sta ce i na koji ce nacin.

Ako zakon kaze da je jedan paket unutar 7 dana do 50KM, sve iznad se sumira i carini, prema zakonu, u cemu je problem?
pa zakon kaza da je sex ispod 18 zabranjen, pa se svi seksaju.
zakon nije sveto slovo. Ako su nagodni na carini da nam progledaju kroz prste, zašto se buniti protiv toga i skakati sam sebi u stomak ?
Last edited by victom on 01/03/2021 05:05, edited 2 times in total.
vwlover
Posts: 90
Joined: 29/06/2016 21:48

#3906 Re: CARINA U BiH

Post by vwlover »

victom wrote:
Nego, ne mogu da vjerujem da se lik zali sto su mu carinili samo jedan paket od 3 :D Pa ja bih bio presretan kada bi proslo ista pored carine :D
e on je de fakto umjetnik. ne može to svako
De fakto,umjetnice ,garant radiš u državnom sektoru ili negdje u politici pa tako braniš carinu gdje na kupovni artikal platiš 50% više vrijednosti , zamisli odeš kupit auto u njemačku platiš ga 20.000 km i carina ti uzme još 10 milja ,ti bi rekao ok je to nema veze , uvezao sam 2 prije ovoga i nisu mi naplatili , ja bih kao i do sad zahtjevao da ili rade svoj posao pa kad treba da naručim da znam ili da ne rade , kralju meni je 50 km puno i da sam znao ne bih naručio nego su me navukli od prije dva puta kada sam bio sretan , svi vi pričate kako sam bio sretan na prva dva .tako ne funkcionise moj život , ili ima pravila ili nema , zajebi ti to što ljudi na balkanu pogotovo u banana državi gdje sam ja rade kako ustane ujutro ,danas na lijevu sutra na desnu nogu . A još gori su mi ljudi kao ti što ih brane ,Al et sreća moja pa nemam puno posla s vama .
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3907 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

Platio si koliko si trebao. Sve ostalo je šuplja priča.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#3908 Re: CARINA U BiH

Post by cassius »

vwlover wrote:
victom wrote:
Nego, ne mogu da vjerujem da se lik zali sto su mu carinili samo jedan paket od 3 :D Pa ja bih bio presretan kada bi proslo ista pored carine :D
e on je de fakto umjetnik. ne može to svako
De fakto,umjetnice ,garant radiš u državnom sektoru ili negdje u politici pa tako braniš carinu gdje na kupovni artikal platiš 50% više vrijednosti , zamisli odeš kupit auto u njemačku platiš ga 20.000 km i carina ti uzme još 10 milja ,ti bi rekao ok je to nema veze , uvezao sam 2 prije ovoga i nisu mi naplatili , ja bih kao i do sad zahtjevao da ili rade svoj posao pa kad treba da naručim da znam ili da ne rade , kralju meni je 50 km puno i da sam znao ne bih naručio nego su me navukli od prije dva puta kada sam bio sretan , svi vi pričate kako sam bio sretan na prva dva .tako ne funkcionise moj život , ili ima pravila ili nema , zajebi ti to što ljudi na balkanu pogotovo u banana državi gdje sam ja rade kako ustane ujutro ,danas na lijevu sutra na desnu nogu . A još gori su mi ljudi kao ti što ih brane ,Al et sreća moja pa nemam puno posla s vama .
Prvo i osnovno, niko ne brani carinu , svi sa ove teme se slazu da kad te vec carine da carine definitivno vise nego sto bi trebalo i da bi se zakon trebao mijenjat. Ali tvoje nepoznavanje zakona te dovelo u ovu situaciju. Vec ti je objasnjeno na temi kako funkcionise carina. Imao si srece , sto si platio 50. Suti poklopi se, sljedeci put se raspitaj malo i to je to.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3909 Re: CARINA U BiH

Post by channel10 »

Sta ono treba pisati kod provjere tracking broja kad se "obidje" carina i dodje na adresu bez ikakvog placanja dadzbina?

Trenutno je na : Otprema pošiljke na Carinu
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3910 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

Upravo treba pisati dio bez toga gdje se spominje carina :D Tvoj je otisao na carinu, otvirt ce i postoji mogucnost da carine.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3911 Re: CARINA U BiH

Post by channel10 »

seoBIH wrote:Upravo treba pisati dio bez toga gdje se spominje carina :D Tvoj je otisao na carinu, otvirt ce i postoji mogucnost da carine.
Zna pisati ovako, ali ne carine :D

Mene zanima sta je sljedece. Tu je fol i odmah se zna treba li se nesto platiti ili ne, samo sam ja to sve zaboravio kako sam smanjio kupovinu preko neta.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3912 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

Pa to sam i napisao, otislo je na carinu i sada ce pregledati. Ako je iznad 50KM trebali bi naplatiti carinu i pdv, ali cesto znaju da ispune dnevnu kvotu, pa naplate samo otvaranje paketa 3,5KM i to je to. Sada moras cekati, ako bude trebalo nesto oni ce ti poslati obavijest.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3913 Re: CARINA U BiH

Post by channel10 »

seoBIH wrote:Pa to sam i napisao, otislo je na carinu i sada ce pregledati. Ako je iznad 50KM trebali bi naplatiti carinu i pdv, ali cesto znaju da ispune dnevnu kvotu, pa naplate samo otvaranje paketa 3,5KM i to je to. Sada moras cekati, ako bude trebalo nesto oni ce ti poslati obavijest.
Ma ne kontas ti mene, a znam da znas sve oko carinjenja. Na osnovu sljedeceg izvjestaja i upisa na postinoj stranici ce se odmah znati da li se treba platiti ili ne, samo sam zaboravio sta ono treba pisati (ako je to neko upratio u svom dosadasnjem iskustvu narucivanja preko neta) i zato pitam ovdje ako neko zna da to napise :)

edit: cini mi se da ako napisu da ide isporuka na adresu, da je proslo bez carinjenja, a ako ga vrati odakle je i krenuo za carinu, onda ce se platiti.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3914 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

Boze...

Ide ovako ako ide na carinu i ne mozes znati dok ne dodje postar:

- uvoz posiljke
- otprema na carinu
- evidentiranje carinskih podataka
- vracanje sa carine
- optrema u uvozu prema.

Nakon toga, tek kada postar dodje, znas da li ima carine.

Ako ne ide na carinu, nema pregleda, nema placanja i to izgleda ovako:

- uvoz posiljke
- optrema posiljke u uvozu prema.

Znaci bez pominjanja carine. U tvom slucaju je pomenuta carina i vazi ono sto sam vec napisao za taj dio.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3915 Re: CARINA U BiH

Post by channel10 »

Hajde vidjecemo sta bude sljedece upisano, pa cemo dalje truniti :)

Ako sljedeca bude otprema u uvozu prema, to znaci da nije bilo carinjenja. Ako bude ovako kako si ti gore napisao, onda ce biti placanja svih dadzbina. To je ta razlika gdje se moze znati sta je i kako je.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3916 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

Boze dragi, tjera me da nalazim primjere, nemoj biti zadrt u zivotu. Da ti ponovim, informacije sa tracking numbera ti NE MOGU TACNO RECI da li ce biti carine.

Evo ti primjera:
Image

Nije ni islo na carinu, nema nikakve naplate.

Image

Bilo na carini, platio 50KM

Image

Bilo na carini, platio samo 3,5KM za otvaranje paketa.

Tebi ce sutra biti "Evidentiranje carinskih podataka", pa onda naredne poruke kao na primjerima gore.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3917 Re: CARINA U BiH

Post by channel10 »

Boga mi si bio u pravu :thumbup:.
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#3918 Re: CARINA U BiH

Post by cassius »

Na kojoj stranici mozes ovako provjeravat jel na carini ili nije ? tj. na kojoj si ti ovo provjerio :D
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#3919 Re: CARINA U BiH

Post by sabanss »

cassius wrote:Na kojoj stranici mozes ovako provjeravat jel na carini ili nije ? tj. na kojoj si ti ovo provjerio :D
Stranica BH poste.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3920 Re: CARINA U BiH

Post by channel10 »

cassius wrote:Na kojoj stranici mozes ovako provjeravat jel na carini ili nije ? tj. na kojoj si ti ovo provjerio :D
http://www.bhp.ba/track/1/0/36.html
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#3921 Re: CARINA U BiH

Post by diablobih »

ili na 17track.net isto ti je.
luxferre
Posts: 675
Joined: 25/07/2009 00:23

#3922 Re: CARINA U BiH

Post by luxferre »

Molim za pomoć
Postoji li mogućnost da se kako izbjegne otkup dokumenata od prevoznika In...e.
Svaki put ista priča i više ne znam koji je način da se isto izbjegne.
Po kom zakonskom osnovu imaju pravo stalno naplaćivati otkup dokumenata. Dešavalo se da sam plaćao otkup 90 km za robu vrijednosti 62 Eur.
Hvala
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#3923 Re: CARINA U BiH

Post by channel10 »

Seo, stiglo i plaćeno samo 3,5 KM :)
AkumAone
Posts: 188
Joined: 08/04/2009 22:36

#3924 Re: CARINA U BiH

Post by AkumAone »

https://ec.europa.eu/taxation_customs/b ... ommerce_en
http://europa.eu/rapid/press-release_IP-16-4010_en.htm
"Action against VAT fraud from outside the EU: Small consignments imported into the EU that are worth less than €22 are currently exempt from VAT. With around 150 million parcels imported free of VAT into the EU each year, this system is open to massive fraud and abuse, creating major distortions against EU business. Firstly, EU businesses are put at a clear disadvantage since unlike their non-EU competitors, they are liable to apply VAT from the first eurocent sold. Secondly, imported high-value goods such as smartphones and tablets are consistently undervalued or wrongly described in the importation paperwork in order to benefit from this VAT exemption. The Commission has therefore decided to remove this exemption."
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#3925 Re: CARINA U BiH

Post by seoBIH »

channel10 wrote:Seo, stiglo i plaćeno samo 3,5 KM :)
Odlicno! Znaci bilo na carini, naplatili otvaranje, ali eto 'procijenili' da nije za carinjenja :D

Sada znas proceduru, kada god se pomene 'carina' na TN, ide na pregled, pa placas otvaranje i moguce je da se carini. Kada se ne pominje 'carina' eto ga kod tebe, neces platiti ni otvaraje paketa, sto znaci da ce do tebe doci bez dodatnog troska.
Post Reply