Burek sa sirom ili sirnica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#226 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by Zviz »

Ljudi evo sam rasuko pitu od zelja - prva , e hajd sad hocel ko reci koliko joj treba da se pece? Nije ona la lozenje, mi to nemam u Kopenhagenu nego je ona elektricna rerna. :D

Koji me vrag nacera - kuhinja nalik Hirosimi :D
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#227 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by BHCluster »

l33t wrote:kakva greska????????????



zauvijek:
BUREK
MiJEŠANI-BUREK / šareni
SIRNICA
ZELJANICA
KROMPIRUSA
TIKVENJAČA
:thumbup:
MensurM
Posts: 4153
Joined: 04/10/2015 00:19

#228 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by MensurM »

User avatar
travar
Posts: 2764
Joined: 14/08/2006 21:23
Location: Tudena

#229 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by travar »

*tikvenica
User avatar
muha_sa
Posts: 128729
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#230 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by muha_sa »

burek sU tikva
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#231 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by Tomahawk11 »

Image
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#232 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by hrle1976 »

U BiH je

Burek = pita sa mesom
Imas tkz. sareni burek = pita sa krompirom i mesom


Ostalo su.

Sirnica, zeljanica, krompirusa i tikvenica ili tikvanjaca, onda ima neko parvi sa nekim zeljem ili kupusom, pa samo sa jajima sam cuo. Pa cak ima nesto gdje se polije mljekom pa nesto kao sa pari.... nesto kako se vec zove.

Kako se u drugim drzavama kaze to je tako kako se tamo kaze i smjesno je pokusavati promjeniti nacin naziva.
User avatar
Point.
Posts: 27939
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#233 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by Point. »

Kod nas u kraju se i pita od pilecih podocnjaka zove burek samo.

Cuj burek sa sirom, wtf.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#234 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by zijancer »

mozda ce se stvari malo razjasniti ako nekad neko naruci gibanicu s mesom

uh, ovaj gore burek s trapistom iz 2015 zvuci njam njam :razz:
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#235 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by zlo zlo »

valjo bi sad jedan burek sa sirom :mrgreen:
User avatar
muha_sa
Posts: 128729
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#236 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by muha_sa »

zlo zlo wrote:valjo bi sad jedan burek sa sirom :mrgreen:
+1

mogo bi vala i burek su zeljem
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#237 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by triconja »

Najjaca je sirom pita ili u narodu poznata kao sirnica. Evo jedem upravo otu jednu :lol:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#238 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by hrle1976 »

Ja sam prvi put u proljece 1991 cuo za burek sa sirom odnono sirni burek. Tacnije u Sloveniji.Tacnije od Siptara. Bio neki burek stand koji su drzali i tako se nazivalo.

Mesni Burek i Sirni Burek.

Mislim da ti nazivi sirni burek, mesni burek itd. poticu od njih.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#239 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by It_is_a_Leclerc »

Ispravno je i jedno i drugo.

Burek nije bošnjačko jelo iako Bošnjaci misle da jest, pa da onda imaju tapiju da ljude okolo ispravljaju.

Sorry.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#240 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by hrle1976 »

It_is_a_Leclerc wrote:Ispravno je i jedno i drugo.

Burek nije bošnjačko jelo iako Bošnjaci misle da jest, pa da onda imaju tapiju da ljude okolo ispravljaju.

Sorry.
Mislim da 90% jela na balkanu koja se svakodnevno jedu nemaju veze sa tim prostorom. Pa ljudi su bolan mislili da je Argeta iz BiH, Tommy Majoneza takodje i sl. Pa cak i grah koji se jede nije iz BiH. Vec je uvoz. Region koji je konstantno bio pod okupacijama i ratovima nemoze imati svoju kuhinju nikako. Pite su donjeli Turci na te prostore. Austrijanci i Madzarsi (mozda vise Madzari) donjeli isto brojna jela.

Cak produkti za koje su ljudi mislili da su YU, tipa Kinder Lana, ko se sjeca. Pa Euro Blok cokola, Jaffa Cake, Munchmeloni itd. sve je to pravljeno pod licencom.

Meni je smijesno kad neko provali Banjalucki, Travnici ili Sarajevski cevapi. Ili u Srbiji Leskovacki. Cevap isto uvezeno jelo.
MensurM
Posts: 4153
Joined: 04/10/2015 00:19

#241 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by MensurM »

It_is_a_Leclerc wrote:Ispravno je i jedno i drugo.

Burek nije bošnjačko jelo iako Bošnjaci misle da jest, pa da onda imaju tapiju da ljude okolo ispravljaju.

Sorry.
Došao i ti pameti u tri godine.
It_is_a_Leclerc wrote:Pa valjda Bošnjaci čijoj kulturi pripada, nabojlje znaju šta je burek. To "burek Z mesom" i "sa sirom" su izmislili zagrebački Albanci. Burek je po definiciji sa mesom. Govoriti o bureku s mesom je kao govoriti o čaju s vodom. A burek sa sirom je uvreda zdravom razumu, i isto je k'o kad bi neko rekao "kafa sa nescafeom"
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#242 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by It_is_a_Leclerc »

MensurM wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Ispravno je i jedno i drugo.

Burek nije bošnjačko jelo iako Bošnjaci misle da jest, pa da onda imaju tapiju da ljude okolo ispravljaju.

Sorry.
Došao i ti pameti u tri godine.
It_is_a_Leclerc wrote:Pa valjda Bošnjaci čijoj kulturi pripada, nabojlje znaju šta je burek. To "burek Z mesom" i "sa sirom" su izmislili zagrebački Albanci. Burek je po definiciji sa mesom. Govoriti o bureku s mesom je kao govoriti o čaju s vodom. A burek sa sirom je uvreda zdravom razumu, i isto je k'o kad bi neko rekao "kafa sa nescafeom"
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nisam došao pameti, nego su mi objasnili ljudi koji znaju bolje od mene da nisam upravu i da su zagrebački Albanci ispravno preveli, a Bošnjaci nisu.
Toliko.
User avatar
Point.
Posts: 27939
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#243 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by Point. »

It_is_a_Leclerc wrote:
MensurM wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Ispravno je i jedno i drugo.

Burek nije bošnjačko jelo iako Bošnjaci misle da jest, pa da onda imaju tapiju da ljude okolo ispravljaju.

Sorry.
Došao i ti pameti u tri godine.
It_is_a_Leclerc wrote:Pa valjda Bošnjaci čijoj kulturi pripada, nabojlje znaju šta je burek. To "burek Z mesom" i "sa sirom" su izmislili zagrebački Albanci. Burek je po definiciji sa mesom. Govoriti o bureku s mesom je kao govoriti o čaju s vodom. A burek sa sirom je uvreda zdravom razumu, i isto je k'o kad bi neko rekao "kafa sa nescafeom"
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nisam došao pameti, nego su mi objasnili ljudi koji znaju bolje od mene da nisam upravu i da su zagrebački Albanci ispravno preveli, a Bošnjaci nisu.
Toliko.
E cuj sad price Albanci i to zagrebacki znaju najbolje. :lol:
Brate i ti volis kaknuti sta god ima veze za Bosnom, jedino ako nije Nurkic u pitanju.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#244 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by triconja »

Jaro moi Albanci prave najbolje pite.
foton
Posts: 713
Joined: 05/07/2004 11:02

#245 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by foton »

It_is_a_Leclerc wrote:Ispravno je i jedno i drugo.

Burek nije bošnjačko jelo iako Bošnjaci misle da jest, pa da onda imaju tapiju da ljude okolo ispravljaju.

Sorry.
Ispravno je i jedno i drugo ali na razlicitim jezicima. Na bosanskom, burek sa sirom je burek (s mesom) na/u koji je jos dodat sir. Na hrvatskom npr., burek sa sirom je sirnica. Da, oni (hrvatski) su pravilno razumjeli znacenje bureka i upotrebljavaju ga kao i oni odakle rijec burek dolazi. Mi (bosanski) smo vremenom uveli posebne rijeci za verzije sa sirom, tikvom, zeljem... a za meso je ostao samo burek. Ovo nije nikakav izuzetak ni u nasem jeziku ni u drugim jezicima kada se usvajaju strani izrazi. Znate li sta "merak" zapravo znaci na turskom? Germanizmi su isto zanimljivi, od izgovora do znacenja... A ostali... hmmm... kako su Englezi nazvali kengura?
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#246 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by orinoco »

foton wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Ispravno je i jedno i drugo.

Burek nije bošnjačko jelo iako Bošnjaci misle da jest, pa da onda imaju tapiju da ljude okolo ispravljaju.

Sorry.
Ispravno je i jedno i drugo ali na razlicitim jezicima. Na bosanskom, burek sa sirom je burek (s mesom) na/u koji je jos dodat sir. Na hrvatskom npr., burek sa sirom je sirnica. Da, oni (hrvatski) su pravilno razumjeli znacenje bureka i upotrebljavaju ga kao i oni odakle rijec burek dolazi. Mi (bosanski) smo vremenom uveli posebne rijeci za verzije sa sirom, tikvom, zeljem... a za meso je ostao samo burek. Ovo nije nikakav izuzetak ni u nasem jeziku ni u drugim jezicima kada se usvajaju strani izrazi. Znate li sta "merak" zapravo znaci na turskom? Germanizmi su isto zanimljivi, od izgovora do znacenja... A ostali... hmmm... kako su Englezi nazvali kengura?
Neka mi neko napiše gdje se još, osim u BiH, pite prave razvijanjem jufke, oklagijom itd. i pune sirom, mesom, zeljem, tikvom, kao što se to radi u BiH? Mogu li se pite, doslovno onakve kakve jedemo u bosanskim buregdžinicama, onog ukusa i oblika, naći u ponudi u Hrvatskoj ili Turskoj, npr.?
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#247 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by sunceKOtepsija »

centralni dio Bosne su Turci zauzeli 1463. godine, a u drugoj deceniji 16. vijeka u Istanbulu na popularnosti dobija tzv. burek, koji je, prema svim relevantnim izvorima osmanskih arhiva, u Istanbul (odakle se prosirio i na teritoriji male azije) donesen iz Sarajeva koje bas u tom periodu pod upravom cuvenog Husrev-bega Gazije dozivljava nevideni procvat i postaje grad koji je jedno vrijeme prijetio da, ako ne zasjeni onda bar da parira znamenitom Carigradu. Cinjenica jeste da su nasi preci za burek imali drugo ime i naziv, ali kao i naziv za bubreg (koji nasim precima nisu usadili turci "macem, ognjem&sabljom" :-) ) taj naziv je izgubljen u bezbrojnim povjesnim previranjima koja nisu stedila ni ovaj region ni narod koji je na ovom podrucju obitavao...burek je opstao-pod drugim imenom ali u svojoj sustini isti-da dijeli sudbinu naroda koji ga je i stvorio
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8594
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#248 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by Pitar sa Kariba »

Image

:lol:
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#249 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by Toffee karamela »

moram se uključiti u ovu diskusiju o bureku, to mi je najdraže jelo :-D ...u Sandžaku a i u vascijeloj Raškoj a i šire :lol: isto prave ovu distinkciju burek sa...(nečime). Gramatički i logički oni jesu u pravu, riječ burek znači samo pita izvan BiH, i onda se mora nadodati sU čime je jel te :) ...nego ima li ovdje koga iz Ilijaša, Olova i ostalih gradova okolo SA u kojima sam ja prvi put čula za

- pitu od kupusa
- pitu od repe
- pitu od graha

oni koji su ih jeli odmalena kunu se da mogu biti san snova ukusne, ja ih još nisam probala, ne znam, imam neku averziju...nije mi jasno kako neko može kupus ubaciti u tijesto i da nakon pečenja to na nešto liči :shock: ....vjerovatno imaju neki preljevi ili zaljevi ali meni je to sve sumnjivo :shock:

inače poslije bureka najbolja furda :thumbup:
Last edited by Toffee karamela on 19/08/2017 00:25, edited 1 time in total.
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#250 Re: Burek sa sirom ili sirnica

Post by orinoco »

Pita od repe je odlična :thumbup:
Post Reply