Budizam, religija ili filozofija ?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2751 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by fatamorgana »

Rolo wrote:
Nero Histrion wrote:Prije tri dana samospalila se budisticka svecenica, kako bi izrazila podrsku povratku Dalai Lame. Moze li neko pojasniti ovaj cin, sa stanovista Buddha's teachings?! Ovo nije izoliran slucaj, ima ih jos.

http://news.yahoo.com/rights-groups-tib ... 05832.html
Mislim da ovdje nema pravih budista.....
Ima, ima, :lol:
Nero Histrion
Posts: 1898
Joined: 09/03/2013 13:26
Location: Negdje

#2752 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Nero Histrion »

fatamorgana wrote:
Rolo wrote:
Nero Histrion wrote:Prije tri dana samospalila se budisticka svecenica, kako bi izrazila podrsku povratku Dalai Lame. Moze li neko pojasniti ovaj cin, sa stanovista Buddha's teachings?! Ovo nije izoliran slucaj, ima ih jos.

http://news.yahoo.com/rights-groups-tib ... 05832.html
Mislim da ovdje nema pravih budista.....
Ima, ima, :lol:
Eh :D super, moze li onda jedno pojasnjenje u vezi sa samospaljivanjem budistickih svecenika?! Koliko je to "darmicno", koliko je to "karmicno", koliko je u skladu sa Budinim ucenjem?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2753 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by fatamorgana »

Nero Histrion wrote:
fatamorgana wrote:
Ima, ima, :lol:
Eh :D super, moze li onda jedno pojasnjenje u vezi sa samospaljivanjem budistickih svecenika?! Koliko je to "darmicno", koliko je to "karmicno", koliko je u skladu sa Budinim ucenjem?
Vjerujem da samospaljivanje nije dozvoljeno na forumu i s punim pravom bi rezultiralo trajnim banom, bez obzira na poslovičnu tolerantnost naših moderatora.

Meni lično povremeno dođe taj relativno razumljivi poriv da se samospalim kad pročitam šta sve pojedini forumaši vjernici i ne škrabaju i šta sve papir trpi ....
Kad se to desi srećom uvijek priskoče komšije u pomoć, otmu mi benzin i upaljač iz ruke, jedna komšinica mi često kaže "hebo te taj Buda, ho'š da ti skuham kamilicu" ....

Ja kažem, fala, stavi molim te dvije kesice u jednu šolju da bude jača .... siguran sam da se u tom trenu Buda smiješi onim svojim diskretnim osmijehom (proguglati) dok me zaštitnički gleda iz budistiĆkog dženneta .....
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2754 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by fatamorgana »

Hebo 'vakav budizam, :lol:
User avatar
muha_sa
Posts: 128480
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2755 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by muha_sa »

žiku fatamorgane što se zado na riligiji :lol: :lol:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2756 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by fatamorgana »

muha_sa wrote:žiku fatamorgane što se zado na riligiji :lol: :lol:
Pa nema nikog na lj&s trenutno! :lol:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2757 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by fatamorgana »

A šta'š ti na sabahu na relEgiji? :lol:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2758 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by arzuhal »

Image

Dobri budisti se ne bi trebali miješati s muslimanima koji su 'zmije' i bijesni psi', veli budistički monah iz Mijanmara Ashin Wirathu. Ovog militantnog budističkog monaha i vođu pokreta 969 zovu još i 'budistički Bin Laden', najglasniji je glas mržnje prema Rohinja muslimanima koje smatra najvećim neprijateljem Mijanmara i budizma, zato podstiče napade na njih, uništavanje domova, progon. U pokušaju bijega nesigurnim čamcima od tih luđaka brojne porodice, etničkih Rohinja, su se utopile u moru...

Ovaj debil, Wirathu, odležao je već 8 godina za podsticanje na vjersko nasilje...Danas vlada Mijanmara progurava rasističke zakone, navodno u ime budizma, za kojeg se zalaže pokret 969...Mogu s Bagdadijem komotno...

http://www.latimes.com/world/asia/la-fg ... tml#page=1
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2759 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by fatamorgana »

arzuhal wrote:Image

Dobri budisti se ne bi trebali miješati s muslimanima koji su 'zmije' i bijesni psi', veli budistički monah iz Mijanmara Ashin Wirathu. Ovog militantnog budističkog monaha i vođu pokreta 969 zovu još i 'budistički Bin Laden', najglasniji je glas mržnje prema Rohinja muslimanima koje smatra najvećim neprijateljem Mijanmara i budizma, zato podstiče napade na njih, uništavanje domova, progon. U pokušaju bijega nesigurnim čamcima od tih luđaka brojne porodice, etničkih Rohinja, su se utopile u moru...

Ovaj debil, Wirathu, odležao je već 8 godina za podsticanje na vjersko nasilje...Danas vlada Mijanmara progurava rasističke zakone, navodno u ime budizma, za kojeg se zalaže pokret 969...Mogu s Bagdadijem komotno...

http://www.latimes.com/world/asia/la-fg ... tml#page=1
BudistiĆki vehabija, ISIL-ovac, Arzika malo počisti ispred svoje džamije, našlo bi se svega, :wink:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2760 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by arzuhal »

fatamorgana wrote: BudistiĆki vehabija, ISIL-ovac, Arzika malo počisti ispred svoje džamije, našlo bi se svega, :wink:
Druže, o mojoj avliji svi ovdje vode računa, pa i ti sam, nema ko je ne čisti i ne mete, povazdan i posvunoć. Pa, rek'o, da malo zraknemo šta drugi rade, dosadilo samo o ISIL-u, Bočinji, Boko Haramu, Al-Kaidi, SAFF-u, reisu, IZ-u, hanefijama... :mrgreen:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2761 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by fatamorgana »

arzuhal wrote:
fatamorgana wrote: BudistiĆki vehabija, ISIL-ovac, Arzika malo počisti ispred svoje džamije, našlo bi se svega, :wink:
Druže, o mojoj avliji svi ovdje vode računa, pa i ti sam, nema ko je ne čisti i ne mete, povazdan i posvunoć. Pa, rek'o, da malo zraknemo šta drugi rade, dosadilo samo o ISIL-u, Bočinji, Boko Haramu, Al-Kaidi, SAFF-u, reisu, IZ-u, hanefijama... :mrgreen:
E baš si ih fino pored'o, :thumbup:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2762 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by arzuhal »

fatamorgana wrote:
arzuhal wrote:
fatamorgana wrote: BudistiĆki vehabija, ISIL-ovac, Arzika malo počisti ispred svoje džamije, našlo bi se svega, :wink:
Druže, o mojoj avliji svi ovdje vode računa, pa i ti sam, nema ko je ne čisti i ne mete, povazdan i posvunoć. Pa, rek'o, da malo zraknemo šta drugi rade, dosadilo samo o ISIL-u, Bočinji, Boko Haramu, Al-Kaidi, SAFF-u, reisu, IZ-u, hanefijama... :mrgreen:
E baš si ih fino pored'o, :thumbup:
Postim, ja sam musliman i želim ti dobro, ne želim da ulazim u nekakve zaumne i podle rasprave, neće ti uspjeti :) :kiss:

:D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2763 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by fatamorgana »

arzuhal wrote:
fatamorgana wrote:
arzuhal wrote:
Druže, o mojoj avliji svi ovdje vode računa, pa i ti sam, nema ko je ne čisti i ne mete, povazdan i posvunoć. Pa, rek'o, da malo zraknemo šta drugi rade, dosadilo samo o ISIL-u, Bočinji, Boko Haramu, Al-Kaidi, SAFF-u, reisu, IZ-u, hanefijama... :mrgreen:
E baš si ih fino pored'o, :thumbup:
Postim, ja sam musliman i želim ti dobro, ne želim da ulazim u nekakve zaumne i podle rasprave, neće ti uspjeti :) :kiss:

:D
Nažalost već jesi i nije ti prvi put Arzo, blati se budizam da bi se malo opr'o Islam? ....

Dobar post!
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2764 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by arzuhal »

fatamorgana wrote:
Nažalost već jesi i nije ti prvi put Arzo, blati se budizam da bi se malo opr'o Islam? ....

Dobar post!
Vidiš kako si dvoličan: o islamu može svakako, i činjenicama i pretpostavkama, pa i izmišljotinama, neprestano i nepresušno, na bezbroj tema, a o budizmu se ne smije čak ni činjenicma na jednoj jedinoj :)

:thumbup:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2765 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by fatamorgana »

arzuhal wrote:
fatamorgana wrote:
Nažalost već jesi i nije ti prvi put Arzo, blati se budizam da bi se malo opr'o Islam? ....

Dobar post!
Vidiš kako si dvoličan: o islamu može svakako, i činjenicama i pretpostavkama, pa i izmišljotinama, neprestano i nepresušno, na bezbroj tema, a o budizmu se ne smije čak ni činjenicma na jednoj jedinoj :)

:thumbup:
Od jednog od eksperata forumske dvoličnosti ovo je za men lijep kompliment!

Valjda će ti se post "ukuburiti, poradi loma na sebi, vrijedi truda, biće djevica za nagradu! :wink:
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2766 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by bizet »



ima i bolji videa, ali meni je ciko ok, odmara
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2767 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by fatamorgana »

bizet wrote:

ima i bolji videa, ali meni je ciko ok, odmara
Ništa se ne vidi, da nisi već u Nirvani? :lol:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#2768 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by zijancer »

Image
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2769 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by bizet »

fatamorgana wrote:
bizet wrote:

ima i bolji videa, ali meni je ciko ok, odmara
Ništa se ne vidi, da nisi već u Nirvani? :lol:
jesam, aha :D
nema ovdje Nirvane fato ni za dvjesta godina, a tad ce i tebi i meni svakako sve biti svejedno...hmmmm nije nam ni sad puno drugacije...jel' to znaci da smo vec u buducnosti? :lol:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2770 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by fatamorgana »

bizet wrote:
fatamorgana wrote:
bizet wrote:

ima i bolji videa, ali meni je ciko ok, odmara
Ništa se ne vidi, da nisi već u Nirvani? :lol:
jesam, aha :D
nema ovdje Nirvane fato ni za dvjesta godina, a tad ce i tebi i meni svakako sve biti svejedno...hmmmm nije nam ni sad puno drugacije...jel' to znaci da smo vec u buducnosti? :lol:
Ti nisi ništa shvatila o budizmu! :lol:
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2771 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by bizet »

:D kako nisam fato, Budizam veli zivi za danas za trenutak, a ovdje ne moze drugacije da se zivi nego bas od danas do sutra, pa sta dragi Buda da :D
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#2772 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Nurudin »

mer'aba ljudi :D
ja nešto kontam oko tog budizma....ma meni ta priča o Budi u kojoj njegovom ocu dolaze neki mudri starci i prorokuju da
ako on vidi patnju kod ljudi, da će eto napustiti carevanje i postati duhovnjak ...liči na klasičnu religijsku legendu
Em eto ko fol neki ljudi znaju šta će biti s nekim čim se rodi, em to i kao pogode
i onda takva tek rođena dušica mora biti "zatvorena" u dvoru i raskoši i čistom hedonizmu i onda se kao slučajno nađe
izvan zidina dvora i vidi čovjeka koji je star te odjednom se proročanstvo ispunjava, i ostatak priče znamo
Meni to liči na klasičnu legendu i narodni mit , kojih su religije pune
a, Fato...šta ti kažeš? :-D
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#2773 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by riverflow »

User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2774 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by fatamorgana »

Nurudin wrote:mer'aba ljudi :D
ja nešto kontam oko tog budizma....ma meni ta priča o Budi u kojoj njegovom ocu dolaze neki mudri starci i prorokuju da
ako on vidi patnju kod ljudi, da će eto napustiti carevanje i postati duhovnjak ...liči na klasičnu religijsku legendu
Em eto ko fol neki ljudi znaju šta će biti s nekim čim se rodi, em to i kao pogode
i onda takva tek rođena dušica mora biti "zatvorena" u dvoru i raskoši i čistom hedonizmu i onda se kao slučajno nađe
izvan zidina dvora i vidi čovjeka koji je star te odjednom se proročanstvo ispunjava, i ostatak priče znamo
Meni to liči na klasičnu legendu i narodni mit , kojih su religije pune
a, Fato...šta ti kažeš? :-D
Da promijeniš il' kafanu il' tekiju! :wink:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#2775 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Nurudin »

pa jarane budi malo objektivan i nepristrsno pogledaj na te činjenice, a osim toga pogledaj i naslov teme

-Sidharti Gotamu , odnosno njegovu ocu prorokuju da će ako vidi patnju postati Buda i sve što se pod tim podrazumjeva. Odnosno
netko tko će zbog ljudske patnje da čovječanstvu podnudi izlaz, spas, sjedninjenje sa višom suštinom svijeta i čovjeka,kraj patnje,
umiranje ega i individulane ličnosti a poprimanje sveopćeg , temeljnog i iskonskog izvora svijeta i čovjeka koji su Jedno

-Isusu , odnosno njegovoj majci i ocu (koji mu nije stvarni otac jel) , dolaze neki astrolozi i prorokuju potpuno identičnu sudbinu.
Sudbinu u kojoj će ljude povesti ka iskupljenju od grijeha u kojem će u završnom činu umrijeti u patnji kao u najvišem simbolu
empatije za ljudsku patnju . Zatim se spaja u neko nefizičko sjedinjenje "trojedinog boga" , u kojem su i otac i sin i duh, Jedno

-Muhamedu a.s kojemu sveštenik na osnovu nekog fizičkog biljega na tijelu , prorokuje sudbinu velikoga čovjeka sa nečim božanskim
i poslaničkim , u čemu će ljudi da vide i prijetnju za tadašnji poredak ljudskosti, duhovnu reformu ali i spas
Insistiranje Muhamedovo na "Allah je Jedan" je jednako Budinom na nedvojnosti, Isusovom na sjedinjenju sa Ocem

Suštinski sve je identično razlika je samo kontext i možda metoda
Međutim , metode u sve tri religije su apsolutno religiozne jer sadrže u sebi ultimativni cilj , koji je obožavan i izvan je granica uma
a također sadrže i u sebi vid autohipnoze uma u kojem ga se ponavljanjem ili mantranjem drži fokusiranog na taj cilj
Sve te metode su same po sebi samo jedan vid izlaska iz uma i ne sadrže u sebi ništa "sveto" (sve - to, u Jedno) , već su samo metode
kojima se fokusira pažnja na Centar svega ili Boga , umjesto na pojavni svijet forme
Zato sam Cilj nije forma , već se iz njega forme pojavljuju i zato svako davanje neke svetosti ili posebnosti (osebujan-osobnost-osoba)
je potpuno u suprotnosti sa samom svrhom sva tri učenja , jer se udaljava od Cilja ili želje koja je suštinska svim željama, i ide
umjesto u Centar ka van , ide u pojavni svijet , a ne u njegov Izvor
Zato je svaka komparacija religijskih metoda promašaj , jer ono što je suština i bit je, da je Jedan
Mnogo je puteva jedan je cilj
Post Reply