Budizam, religija ili filozofija ?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Sati
Posts: 767
Joined: 31/01/2010 16:09

#2726 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Sati »

MLAD MESEC - nedelja, 30. mart 2014.

Spokojstvo

Ah kako srećni živimo bez mržnje,
okruženi mrziteljima;
među ljudima punim mržnje,
bez mržnje boravimo.


Dhammapada, 197


Sreću obično poistovećujemo sa time da dobijemo ono što želimo. Postoje li i druge vrste sreće? Svako od nas iskusio je vremena kada ne dobijemo ono što želimo ili dobijemo ono što ni u kom slučaju ne želimo. U ovim stihovima Buda ukazuje na onu vrstu sreće koja nastaje nezavisno od toga da li smo dobili to što želimo ili nismo, na sreću koja nastaje sa mudrošću. Mudrost zna da neka stanja mogu da se promene, a druga ne. Na primer, ne možemo da zaustavimo nečiji osećaj mržnje. Ali možemo uložiti napor da ne budemo uvučeni u tu mržnju. I nasuprot onome što bi neko mogao da kaže, to nije pasivnost. To je preuzimanje odgovornosti za ono što je naše i negovanje spokojstva prema onome što nije.

S ljubavlju
monah Munindo
Sati
Posts: 767
Joined: 31/01/2010 16:09

#2727 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Sati »

861. Ljubav

Kakva god da su bića, slaba il' jaka, bez izuzetka,
duga, krupna ili srednja, mala, tanana ili velika,
vidljiva i nevidljiva, ona što žive blizu ili daleko,
rođena i još nerođena: neka sva bića budu srećna...

Nek niko nikog ne obmanjuje,
niti vređa bilo koga bilo gde,
neka u ljutnji ili mržnji
ne poželi drugome da pati.

Buda
Metta sutta, Sn I.8

<3
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#2728 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by kerima1 »

Svidjaju mi se citati,ispunjeni ljubavlju. :thumbup:
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#2729 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by MJAU - da »

kerima1 wrote:Svidjaju mi se citati,ispunjeni ljubavlju. :thumbup:
Buddha je oličenje ljubavi i unutanjeg mira, žalosno je što ga ljudi shvataju kao neki kip koji misli da je bog.
zapporius
Posts: 65
Joined: 21/05/2014 07:59

#2730 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by zapporius »

budista bi rekao "a zasto pitas? pogledaj u sebe da shvatis zasto pitas"
Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#2731 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Rolo »

Pitao je Zen majstor Zen učenika - kakav je smisao čišćenja njihovog hrama?
Učenik je odgovorio - cilj je ne dozvoliti da se igdje skupi prašina.
Zen majstor je na to odlučno rekao - ne, svrha čišćenja hrama jest - čišćenje hrama. Ako pri tome misliš na cilj, onda si već propustio taj trenutak.

Ili, drugim riječima, putovanje je važnije od cilja.
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2732 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by bizet »

da Rolo, cesto se toliko opteretimo ciljem da od sebe napravimo bogalje...za cilj to i nije uvijek lose, za licnost ovisi o pojedincu, za vrijeme to bas nista ne znaci :)

na jednoj izlozbi slikar - profesor rece kako moli svoje studente da ne hodaju zatvorenih ociju, ili nekako slicno tome, nije citat
pitanje je ko cemu tezi u zivotu, u tom pravcu se izgradjuje
ne mogu zamisliti svijet u kojem smo svi identicni i vjerujem da svaki pojedinac doprinosi vise nego sto nanosi stete

gdje nam je Sati?
Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#2733 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Rolo »

Hej pozdrav bizet.
I ja mislim da svako ima svoj pravac i smisao života.
Meni se čini da mi, pojedinačno, najviše doprinosimo onda kad dozvoljavamo drugima da imaju različit pogled na svijet od našeg.

Ne znam gdje je Sati. Nadam se da negdje skuplja inspiraciju, pa će se opet pojaviti :)
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#2734 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by bizet »

Rolo, problem naseg drustva jeste bas to, nedozvoljavanje razvoja individualne svijesti...mozda mi to i ne znamo njegovati, ili se toga bojimo...kod nas je mnogo stvari jos uvijek, ili cak sad u vecoj mjeri, tabu...nazadujemo kao nacija (mislim na bosance i hercegovce)
prisustvo nekakvog drugacijeg pogleda na svijet se moze primjetiti kod mladih, koji opet redovno srljaju u gluposti, ali to je samo zato sto nemaju pravih, dobrih, primjera u starijima...mahom su prepusteni sami sebi....pa je onda zarad njihovog dobra lakse ih strpati u odredjen tor...od dva zla, ovo drugo je valjda manje...to je najbolje sto umijemo

razlicitost treba pocivati na vrijednostima, kao i sve drugo...nazalost i kao takva se ovdje kaznjava

svako bi trebao imati svoj pravac i raditi na sopstvenoj percepciji sebe, drugih, zivota
poslusati druga vidjenja, ali biti dovoljno siguran da kreira sopstveno

da, bilo bi sjajno da se Sati vrati sa nekim mudrostima o pomirenju sebe sa okolinom...inace sam blizu da uzmem tarabuk pod misku i kad me ko sta pita da odgovaram sa mumljanjem kojekakvih izmisljenih melodija uz pratnju
niti prestati mariti...to je po meni smrt prije smrti i nema teze kazne za ljudsko bice
niti se nervirati i patiti...to je tezi oblik nasilja nad samim sobom
gdje je tu sredina?
samoj reci malo sviraj malo se nerviraj...probala i to, ne pali
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2735 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by fatamorgana »

Image

Reincarnation for the beginners, :wink:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2736 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by fatamorgana »

Image
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2737 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by fatamorgana »

Image
prenosnik
Posts: 1471
Joined: 30/08/2014 19:38

#2738 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by prenosnik »

fatamorgana wrote:Image
ovo ko truman show :P
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#2739 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by nema me tamo »

U 2013 arheolozi su u Nepalu našli rodno mjesto Bude i samim tim sam pocetak njihove religije.
Fascinantno je to da u sredini gdje su bili ima dokaz drveca što potvrđuje njihove tvrdnje da je Buda rođen ispod drveta.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2740 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by fatamorgana »

nema me tamo wrote:U 2013 arheolozi su u Nepalu našli rodno mjesto Bude i samim tim sam pocetak njihove religije.
Fascinantno je to da u sredini gdje su bili ima dokaz drveca što potvrđuje njihove tvrdnje da je Buda rođen ispod drveta.


:shock: .... :run: .... :sax:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2741 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by fatamorgana »

nema me tamo wrote:U 2013 arheolozi su u Nepalu našli rodno mjesto Bude i samim tim sam pocetak njihove religije.
Fascinantno je to da u sredini gdje su bili ima dokaz drveca što potvrđuje njihove tvrdnje da je Buda rođen ispod drveta.
Nema ovoga sa drvećem, :lol:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#2742 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by zijancer »

izgleda da je odgovor dobro vidljiv na primjeru zadnjeg budinog ucenika, i njihovog razgovora :-D
dakle, to je neke.. ustvari jedne vrste, put :-D po svemu sudeci..
" Naming a number of sages who all claimed to have knowlege of the Truth, Subhadda asked if all had this wisdom, or only some, and not others. The Buddha asked him to put aside that question temporarily and not concern himself with whether or not others had realized the Truth. He said that, irrespective of their doctrine or discipline, a liberated person of the highest saintliness will be found where the Noble Eightfold Path is found in its entirety. Conversely, saints of the highest attainment will not be found in other paths where the Eightfold Path does not exist or only partially exists. He cautioned Subhadda to reject creeds which lead to corruption, pain, birth, decay and death in time to come and to accept wholesome teachings by which a person, by one's own power, could find perfect wisdom. Subhadda requested the Master to speak about the Noble Eightfold Path and, having understood, his doubts were resolved.''
User avatar
Ludzak
Posts: 5375
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#2743 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Ludzak »

koliko god budizam bila ili filozofija ili religija bar nemaju vjerskih fanatika kao što je slučaj kod abrahamskih religija, ili ako ih ima, oni su nezamjetni.
Prije bih rekao da su druge vjere filozofije od samog budizma. Jer toliko mi filozofa i filozofiranja imamo u Islamu i Hrišćanstvu da to ni bivši filozofi ne mogu prevazići.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2744 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by fatamorgana »

Fali onaj Great Cornholio, struĆnjak za budistiĆke marifetluke i fakirske trikove! :kiss:
Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#2745 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Rolo »

fatamorgana wrote:Fali onaj Great Cornholio, struĆnjak za budistiĆke marifetluke i fakirske trikove! :kiss:
Nije valjda? :)
L u c i f e r
Posts: 12308
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#2746 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by L u c i f e r »

.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#2747 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by fatamorgana »

Rolo wrote:
fatamorgana wrote:Fali onaj Great Cornholio, struĆnjak za budistiĆke marifetluke i fakirske trikove! :kiss:
Nije valjda? :)
Ma jašta, on je bio ušao u sve tajne budizma a da toga nije bio ni svjestan! :lol:
Nero Histrion
Posts: 1898
Joined: 09/03/2013 13:26
Location: Negdje

#2748 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Nero Histrion »

Prije tri dana samospalila se budisticka svecenica, kako bi izrazila podrsku povratku Dalai Lame. Moze li neko pojasniti ovaj cin, sa stanovista Buddha's teachings?! Ovo nije izoliran slucaj, ima ih jos.

http://news.yahoo.com/rights-groups-tib ... 05832.html
Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#2749 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by Rolo »

Nero Histrion wrote:Prije tri dana samospalila se budisticka svecenica, kako bi izrazila podrsku povratku Dalai Lame. Moze li neko pojasniti ovaj cin, sa stanovista Buddha's teachings?! Ovo nije izoliran slucaj, ima ih jos.

http://news.yahoo.com/rights-groups-tib ... 05832.html
Mislim da ovdje nema pravih budista, pa vjerovatno nećeš dobiti odgovor sa tog stanovišta.
S druge strane, moje mišljenje je da je ovaj slučaj samospaljivanja primjer jedne apsolutne identifikacije žive osobe sa apstraktnim božanstvom.
Mislim da to ne govori toliko o vjeri, koliko o duševnom stanju neke osobe.
ime_kojeg_nema
Posts: 743
Joined: 02/11/2010 16:22

#2750 Re: Budizam, religija ili filozofija ?

Post by ime_kojeg_nema »

Nero Histrion wrote:Prije tri dana samospalila se budisticka svecenica, kako bi izrazila podrsku povratku Dalai Lame. Moze li neko pojasniti ovaj cin, sa stanovista Buddha's teachings?! Ovo nije izoliran slucaj, ima ih jos.

http://news.yahoo.com/rights-groups-tib ... 05832.html
pri određivanju kvalitete nekog postupka u budizmu je najbitniji faktor karakter namjere. to je ono što generira karmu. dobra namjera će, prije ili kasnije, polučiti dobar rezultat, a loša loš. sada možemo samo nagađati o karakteru namjere te svećenice. je li bila vođena npr. ljubavlju i suosjećanjem ili ogorčenošću i bijesom ili tugom itd. mišljenja sam da tako radikalni postupci teško da mogu biti praćeni mentalno pozitivnim stanjima uma.
Post Reply