Budgieman :)

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
lasta2
Posts: 268
Joined: 30/04/2014 08:18

#1 Budgieman :)

Post by lasta2 »

Do pred kraj 2000-ih, vikendima, tokom ljetnih mjeseci, na više lokacija u Londonu dešavao se neobičan performans. U njemu su učestvovali jedan poseban čovjek i njegovi papagaji tigrice...



Ovaj zabavljač nadimka Budgieman (budgie = tigrica, man = čovjek) uspijevao je preko 30 godina oduševljavati svoju publiku, bilo da se radi o djeci, mladima ili starijim prolaznicima. Dok je pjevao, tigrice su izvodile pametne trikove uz "Budgieman Song".

Don Crown (Budgieman) nije samo zabavljač sa svojim papagajima, nego je i nadareni tekstopisac i muzičar. Bavio se muzikom i nastupao još od 1970-ih. Zna svirati nekoliko muzičkih instrumenata. Neki su ga nazivali "rođenim šoumenom".

Portal Londonist je napravio kratki razgovor sa Donom, prije nego što se, pod pritiskom vlasti morao povući sa londonskih ulica. Htjeli su saznati više o njegovom uspješnom radu sa tigricama, kako ih uči razne trikove, šta rade preko zime i slično.

Odakle interesovanje za tigrice?

Zainteresovao sam se još kao dijete. Posjećivao sam pet shopove u Njukastlu (Newcastle) i bio fasciniran tigricama. Rekli su mi da ove ptice mogu govoriti i svidjele su mi se njihove divne boje i oblik glavica i kljunova.

Koji je bio vaš prvi papagaj?

Bio je to Fred iz pet shopa Ilford. Bio je sićušan, bez perja i potpuno razvijenih krila, ćelave glavice. Poklonili su mi ga.

Koje vam je omiljeno mjesto u Londonu za vaše nastupe?

Sviđao mi se trg Leicester, gdje je bilo puno turista koji su me gledali, ali vlastima se nije svidjelo puno prisutnih svirača i buka. Neko je spomenuo da bi Southbank bio dobar za moju vrstu performansa pa sam odlučio probati. Nisam se više vraćao. Omiljeno mjesto je uz rijeku Temzu (Thames), pored Tate Modern umjetničke galerije. Dosta porodica dolazi sa djecom tamo i djeluju zadovoljno.

Imate li omiljenu tigricu?

Zaista ih sve volim! John je, recimo, veoma susretljiv prema meni i čini se privlačniji. Mislim da je on glavni.

Na vašoj web stranici ste napisali "Kao mlad čovjek Don je shvatio da ima neobičnu energiju (budgie power)". Šta je to tačno?

Tigrice se preplaše mnogih ljudi i znaju ih kljucati. Kad sam ja pored njih, prijateljski su raspoložene i opuštene. Mislim da je tako zato što imam "Budgie power". Ovo nije slučaj samo sa mojim tigricama, nego i one u pet shopu mogu umiriti za nekoliko minuta.

Postoji li nešto što ne možete naučiti vaše tigrice?

Postoji puno stvari koje tigrice ne mogu uraditi i ne trošim vrijeme na to. Naučio sam ih, na primjer, da voze helikopter i motor. To je prikazano na televiziji i u novinama 1970-ih.

Šta vi i vaše tigrice radite zimi, kad je vani suviše hladno da bi nastupali?

Moje tigrice žive u specijalnoj volijeri sa kontroliranom temperaturom. Stalno ih nadzirem da znam da su u redu. Oko Božića slikam po izlozima, kao Rolf Harris (australijski zabavljač koji je dugo živio u Engleskoj), stvari poput jelena, Deda Mraza i slično. Takođe to humanitarno radim za bolnice i domove za djecu.

Šta mislite o golubovima? Da li biste njih mogli naučiti nekim trikovima? Možda veliki sinhronizovani ples na trgu Trafalgar?

Volio bih trenirati golubove, ali nemam vremena.

Dok vaše tigrice nastupaju, vi pjevate "Budgieman the Party Mix" za koji ste rekli da je dugo bio na prvom mjestu ljestvica na Kanarskim otocima. Imate li planove za lokalne top liste (UK charts)?

Da, planiram to, ali mi treba medijskog prostora za promociju na radio stanicama i televiziji.

Šta vam se najviše sviđa u Londonu?

London je najbolji grad na svijetu! Volim široko bogatstvo kultura. Crvene autobuse, taksije, ljude...

Šta biste savjetovali gradskim vlastima?

Moj savjet je da počnu više misliti o građanima Londona jer su ih oni doveli u kancelarije. Misliti o troškovima življenja i držati ih razumnim. Ne rade lak posao i želim im svu sreću svijeta.

Smak je svijeta za 24 sata. Kako ćete provesti posljednji dan u Londonu?

Otišao bih u Katedralu sv. Pavla sa mojim tigricama i porodicom da molimo. "Bože, sačuvaj životinje. One nisu ništa uradile. Ljudi su izazvali probleme, ne životinje". (Londonist, oktobar 2006.)

Nakon što se morao povući sa londonskih ulica, Don je svoje performanse održavao u školama i bolnicama. Nema dostupnih podataka o njegovom eventualnom angažmanu na istom poslu sa tigricama danas.

Ostalo je zabilježeno da je prijetio skokom sa Tyne Bridge-a 1973. godine zbog nesretne ljubavi. Sjedio je sa svojim psom Susie na vrhu mosta, dok je saobraćaj oko njega bio potpuno obustavljen, a policija angažovala brojna vozila, motocikle i helikopter kako bi spriječila nesreću. Iste godine se pojavio u filmu The Optimists of Nine Elms. Pohvaljen je od kraljevske porodice za pjesmu koju je napisao nakon smrti kraljice Elizabete 2002. godine. Imao je i jedan neuspješan javni nastup na takmičenju Britain's Got Talent 2007. godine, kada su se njegove, inače mirne tigrice preplašile i razletjele po studiju. (Prijevod: ptice.info)
Post Reply