Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6751 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

Oticon wrote:
Čuj jajomud :lol: :lol: :lol: :lol:
Izgleda zanimljivo, vidjet ćemo na šta će ličiti kad sazri :-)
hahah jesam li mu dao primjeren naziv :lol: :lol:
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#6752 Re: Bášča

Post by Oticon »

zippoo87 wrote:
Oticon wrote:
Čuj jajomud :lol: :lol: :lol: :lol:
Izgleda zanimljivo, vidjet ćemo na šta će ličiti kad sazri :-)
hahah jesam li mu dao primjeren naziv :lol: :lol:
:thumbup:

:lol: :lol: :lol: :lol: ismijah se onom koji traži sjeme od jajomuda
RtrnOfSalisbury
Posts: 3603
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#6753 Re: Bášča

Post by RtrnOfSalisbury »

Oticon wrote:
Jedna stara sorta daje baš krupne plodove, ali do sada najveći ubran je 800 gr. Ne znam šta bi sa paradajzom od 1,5 kg :-) ..previše je za salate :lol: :lol: Al taj bi bio naš isplativ za paradajz sos koji pravim :hm:
ma sta 1.5 kg ??? kad je votka kliznula niz grlo reko sam him da je u mene paradajz po 2 kg i to onaj sitniji, zamal ne pokazo domacici i kakvog je oblika 8)
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#6754 Re: Bášča

Post by Toto »

Taj je dobar uz B. bubrege na žaru.
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#6755 Re: Bášča

Post by Oticon »

RtrnOfSalisbury wrote: ma sta 1.5 kg ??? kad je votka kliznula niz grlo reko sam him da je u mene paradajz po 2 kg i to onaj sitniji, zamal ne pokazo domacici i kakvog je oblika 8)
Nista...ako joj sjeme nisi dao...mislim toj sestri ruskinji :lol:
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#6756 Re: Bášča

Post by Oticon »

Toto wrote:Taj je dobar uz B. bubrege na žaru.
:lol: :lol: :thumbup:
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#6757 Re: Bášča

Post by Spartan17 »

zippoo87 wrote:narode,vezete li vi necim rod paradajza da ne otpadne od tezine ,tj. da se ne slomi grana na kojoj raste
kod mene paradajz pravo krupan raste i vec ga grane ne mogu nositi i pocele su da pucaju...do sada sam vidio 3 grane sa puno plodova da su mi pukle...neke sam povezao a neke ne mogu

kako se to rjesava u plastenicima...vidjao sam da u plastenicima budu grozdovi po 2-3 kg na jednoj grani i to nekim cudom stoji :D
jos mi samo treba da mi se sada sav polomi i otpadne a evo poceo je zutiti
Evo ja sam to ovako prevazišao, doduše slično kao tebi mi se dešavalo ranije.

Ovako to izgleda u mom plasteniku :D

Image

Image

Image

A ovom nazovi "skalamerijom" (nemojte se smijati znam da ne izgleda baš nešto estetski za oči) sam to van plastenika napravio i povezao :D

Image

Image

Image

E pošto ti je sad kasno da praviš nešto ovako, ovo ti može poslužiti ko ideja za nekad ubuduće. A sada ti je najbolje da na svakih 3-4 metra postaviš malo duži kočić, po vrhu povežeš neku jaču špagu i onda svaku lozu paradajza vrpcom povežeš za tu noseću špagu, tako ćeš sačuvati rod, da se ne otkida :thumbup:
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6758 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

spartan,imas odlican paradajz...svaka cast
ali ti mene izgleda nisi razumio...meni su problem smai plodovi...jer su krupni i peteljka ih ne moze nositi i pucaju...a ne stabljika
vidim kod tebe nigdje plodovi nisu povezani,samo stabljika...meni stabljika nije problem,nju povezem uz kolic ali plodovi jesu...jer su krupni i pod tezinom se slomi peteljka a negdje se vec i odvalila
RtrnOfSalisbury
Posts: 3603
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#6759 Re: Bášča

Post by RtrnOfSalisbury »

za zipeta:

gledo sam plodove na radnoj plohi a i na pokusnijem: nema znakova vrsne trulezi, ima jedan starinski sav izgreban nekakav ali oni su obicno ruzni prljavi i zli. elem, zakljucak bi bio da su jaja pomogla no nazalost nema tije jaja sto tu mogu ista pomoc, tako da bi zakljucak bio pogresan. ja sam jaja rokao jer sam imo i salatu i kupus a oni kobiva regulisu nitrate. po nekim mojim proracunima :roll: calcij bi mogo vezat oslobodjenu nitratnu grupu, sprecavajuci da se stvori visak nitrodjena, a iz nitrata bi imali katione calcija ca++ koji su upravo ono sto nam treba. pitanje je samo koliko je ta supa rastvorljiva u vodi i pri kojoj temperaturi, medjutim u alkemiji borovih iglica je sve moguce :) nazalost isto tako mozes i prskati kolko ti dusa iste ali te molekule nece proci i doci dje treba ali ces biti zadovoljan jer si probo.
ukratko, rijetka su tla dje nema dovoljno kalcija, prosto je nemoguce da dobijes veliku i snaznu stabljiku i onda odjednom se ispostavi da nema kalcija, jest ali u k. biljka ga ima sasvim dovoljo ali nije programirana da ga relocira i alocira tamo dje treba, u mlade plodove. a mladi plodovi ga ne mogu dobit kak spada jer zbog necega ca++ se gomila u 'krvotok - venski sistem' mladog ploda sto se ne vidi na pocetku, ponekad se da vidjeti i uvrtanje listova, ja sam to imo jer je vodni rezim bio poptpuno pogresan ali ne mora da znaci da je to uzrok trulezi. izgleda da ubrzani rast poslije stresnih situacija uzrokuje to da plod nemere dobit ca++ koliko treba jer prebrzo raste. moja teorija je da se radi o genetskoj anomaliji koja se nekad pokaze a nekad ne i ko zna sta je okida da se pokaze. cak bi i fosfor mogo bit odgovoran za pretjeran rast ako nije izbalansiran, isto tako i nitrodjen, ispade da je kalcij najmanje kriv :shock: sudeci po slikama nema teorije da ti fali kalcija, stresa ima, danas je stres kad je sve normalno, a stresne situacije su postale normala, cudo da ista raste ali opet stres nije sve, pogresno okopavanje (premda sumnjam da iskusni povrtlari pogresno okopavaju), povecana transpiracija uzrokovana vjetrom, debalans soli, malcovanje... nisam siguran da li je zahvacene plodove bolje potrgati i forsirati drugu rundu ili hin ostaviti ili pola-pola. ne vidim razloga cuvati hi, ali mozda i oni daju neku ravnotezu i imaju funkciju.
znaci cuvaj(te) jaja i siguran sam da ce trulez u drugoj rundi nestati. ovo je teska tema i tesko je bilo sta dokazati i sto je najvaznije eksperimentalno ponoviti :skoljka:
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6760 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

danas sam pregledao paradajz i zadnja 2 dana mi je sprzilo nekoliko plodova,ovo prejako sunce...bas kao ozegotine po njemu

sto se tice vrsne trulezi...imam je samo na san marzanu (ili kako se vec ispravno kaze) ,jer je on sitan i ima poprilicno puno zahvacenog ploda vrsnom trulezi
kod ovog grbavog je nema ,takodjer je nema ni kod "jajmudog" a nema je i u drugom nasadu paradajza,gdje je sve ovaj grbavi

ove ekstremne temeprature nisu nikako dobre...sinoc sam bas natopio tlo paradajzu i paprikama i ostalom...danas sve suho,doduse samo po povrsini ali sam opet pustio kubik vode,da osvjezi :D

danas je kod nas bilo negdje 35-36 stepeni...jucer nemal 40 a prekucer isto tako nekin 35-36
bas bas treba vode...

ne znam kako prezivljavaju biljke kod ovih "vikend" vrtlara,gdje ne obilaze svaki dan

sto se tice krupnoce paradajza...kako su krenuli i kod mene ce neki biti oko 1 kg teski...bas cu izvagati one velike,iako nemam digitalnu vagu
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6761 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

pocele su i feferone
ovo je kod kuce uslikano a i u basci su pocele zametati
Image

Image

Image

Image

Image
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#6762 Re: Bášča

Post by walk_M-A-N »

Nevjerovatno da je ovo u stvari korisno. Osim paradajza, ima ga i uz grašak i buraniju.

http://www.bh-index.com/cupamo-ga-i-gaz ... e-bolesti/
Tušt je jednogodišnji, ali vrlo uporan “korov” koji, kada nam se jednom nastani u bašti ili dvorištu, teško ga se možemo riješiti (najčešće se nastanjuje ispod paradajza – potražite ga prvo tamo).
Biljka koja se često smatra korovom zapravo je i besplatna hrana i nevjerovatan prirodni lijek! Zato izađite napolje i pogledajte šta se sve skriva u vašem dvorištu.
Tušt (portulaca oleracea) ćete prepoznati po mesnatim, sočnim listovima i žutim cvijetovima. Njegova reputacija da je samo korov proizilazi iz činjenice da raste u različitim uslovima, od plodnog baštenskog đubriva do pustih dijelova i kamenja.
Istraživači su otkrili da tušt sadrži više antioksidanata od špinata i da je koncentracija omega 3 masnih kiselina veća od količine koja se može naći u nekim ribljim uljima. Činjenica da je prikladna za vegetarijance i vegane takođe ide u prilog ovoj biljci.
1. Ima čak šest puta više vitamina E od špinata
2. Sedam puta više beta-karotena nego mrkva
3. 25 mg vitamina C (20% preporučenog dnevnog unosa) magnezij, kalcij, željezo, vitamin B2, kalijum, fosfor i mangan
Antioksidanti poboljšavaju generalno zdravlje i poboljšavaju imunitet. Oni se smatraju glavnim pomagačima kod srčanih bolesti, arteroskleroze, karcinoma, gubitka pamćenja i gubitka vida uslijed starosti.
Omega 3 masne kiseline smanjuju rizik od reumatskog artritisa, Alzhajmerove bolesti i demencije, astme, srčanih bolesti i depresije.
Tušt je bogat vitaminom A koji sprječava pojedine vrste karcinoma i poboljšava vid. 100 g tušta pruža 44% preporučenog dnevnog unosa vitamina A. Također je bogat vitaminom C i B vitaminima, uključujući i riboflavin, piridoksin i niacin, karotenoide i tragove minerala poput željeza, magnezija i kalcija.
Djeluje na podizanje imuniteta, poboljšava rad i jačanje srca i krvnih sudova te vrlo blago djeluje protiv nervoze i stresa, poboljšava probavu, zdravlje i elastičnost kože. Djeluje antibakterijski i protivgljivično, a može pomoći i kod depresije. Osušeni listići tušta imaju 16% aktivnih antidepresivnih supstanci. U tu svrhu kuha se kao čaj.
Kao svježa biljka tušt je u isto vrijeme i diuretik i blagi laksativ, pa je savršena biljka za mršavljenje.
Tušt je vrlo koristan za mokraćne ili probavne tegobe. Ima antigljivično i antimikrobno djelovanje. Koristan je i kod kožnih bolesti – pozitivno djeluje na akne, psorijazu i dr
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6763 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

walk_M-A-N wrote:Nevjerovatno da je ovo u stvari korisno. Osim paradajza, ima ga i uz grašak i buraniju.

http://www.bh-index.com/cupamo-ga-i-gaz ... e-bolesti/
Tušt je jednogodišnji, ali vrlo uporan “korov” koji, kada nam se jednom nastani u bašti ili dvorištu, teško ga se možemo riješiti (najčešće se nastanjuje ispod paradajza – potražite ga prvo tamo).
Biljka koja se često smatra korovom zapravo je i besplatna hrana i nevjerovatan prirodni lijek! Zato izađite napolje i pogledajte šta se sve skriva u vašem dvorištu.
Tušt (portulaca oleracea) ćete prepoznati po mesnatim, sočnim listovima i žutim cvijetovima. Njegova reputacija da je samo korov proizilazi iz činjenice da raste u različitim uslovima, od plodnog baštenskog đubriva do pustih dijelova i kamenja.
Istraživači su otkrili da tušt sadrži više antioksidanata od špinata i da je koncentracija omega 3 masnih kiselina veća od količine koja se može naći u nekim ribljim uljima. Činjenica da je prikladna za vegetarijance i vegane takođe ide u prilog ovoj biljci.
1. Ima čak šest puta više vitamina E od špinata
2. Sedam puta više beta-karotena nego mrkva
3. 25 mg vitamina C (20% preporučenog dnevnog unosa) magnezij, kalcij, željezo, vitamin B2, kalijum, fosfor i mangan
Antioksidanti poboljšavaju generalno zdravlje i poboljšavaju imunitet. Oni se smatraju glavnim pomagačima kod srčanih bolesti, arteroskleroze, karcinoma, gubitka pamćenja i gubitka vida uslijed starosti.
Omega 3 masne kiseline smanjuju rizik od reumatskog artritisa, Alzhajmerove bolesti i demencije, astme, srčanih bolesti i depresije.
Tušt je bogat vitaminom A koji sprječava pojedine vrste karcinoma i poboljšava vid. 100 g tušta pruža 44% preporučenog dnevnog unosa vitamina A. Također je bogat vitaminom C i B vitaminima, uključujući i riboflavin, piridoksin i niacin, karotenoide i tragove minerala poput željeza, magnezija i kalcija.
Djeluje na podizanje imuniteta, poboljšava rad i jačanje srca i krvnih sudova te vrlo blago djeluje protiv nervoze i stresa, poboljšava probavu, zdravlje i elastičnost kože. Djeluje antibakterijski i protivgljivično, a može pomoći i kod depresije. Osušeni listići tušta imaju 16% aktivnih antidepresivnih supstanci. U tu svrhu kuha se kao čaj.
Kao svježa biljka tušt je u isto vrijeme i diuretik i blagi laksativ, pa je savršena biljka za mršavljenje.
Tušt je vrlo koristan za mokraćne ili probavne tegobe. Ima antigljivično i antimikrobno djelovanje. Koristan je i kod kožnih bolesti – pozitivno djeluje na akne, psorijazu i dr

haha i ja ovo procitao prije 3-4 dana na netu i isto ne mogu da vjerujem
gdje god se navodnjava,tusta ima bruka
a ko bi rekao da je ovaj "korov" ovako zdrav
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6764 Re: Bášča

Post by spreca »

Zasto mi u plasteniku krastavci opadaju cim dodju do 1,5cm pozute i opadaju...listovi normalni zeleni
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6765 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

spreca wrote:Zasto mi u plasteniku krastavci opadaju cim dodju do 1,5cm pozute i opadaju...listovi normalni zeleni
je li svaki plod ili samo poneki otpadne ?
na krastavicama a i na tikvicama je to cesta pojava,da se ne zametne svaki cvijet i opadaju tako
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6766 Re: Bášča

Post by spreca »

zippoo87 wrote:
spreca wrote:Zasto mi u plasteniku krastavci opadaju cim dodju do 1,5cm pozute i opadaju...listovi normalni zeleni
je li svaki plod ili samo poneki otpadne ?
na krastavicama a i na tikvicama je to cesta pojava,da se ne zametne svaki cvijet i opadaju tako
svaki.....inac su zmetci poceli prije 20 dana a dosad nijedan nije ostao
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6767 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

spreca wrote:
zippoo87 wrote:
spreca wrote:Zasto mi u plasteniku krastavci opadaju cim dodju do 1,5cm pozute i opadaju...listovi normalni zeleni
je li svaki plod ili samo poneki otpadne ?
na krastavicama a i na tikvicama je to cesta pojava,da se ne zametne svaki cvijet i opadaju tako
svaki.....inac su zmetci poceli prije 20 dana a dosad nijedan nije ostao
hmm cudno...to mi se nikada u zivotu nije desilo na krastavicama
dajes li im neku prehranu kroz vodu ili list...probaj malo googlati zasto krasstavice odbacuju plod,mozda naletis na sta
ja ne znam sta bi moglo biti...ako imas kakvog agronoma u blizini,mozda da ga upitas
evo isti problem,pa citaj
http://www.forum.hr/showthread.php?t=573153

https://www.google.ba/search?q=krastavc ... m8UY2kl-gP
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6768 Re: Bášča

Post by spreca »

zippoo87 wrote: hmm cudno...to mi se nikada u zivotu nije desilo na krastavicama
dajes li im neku prehranu kroz vodu ili list...probaj malo googlati zasto krasstavice odbacuju plod,mozda naletis na sta
ja ne znam sta bi moglo biti...ako imas kakvog agronoma u blizini,mozda da ga upitas
evo isti problem,pa citaj
http://www.forum.hr/showthread.php?t=573153

https://www.google.ba/search?q=krastavc ... m8UY2kl-gP
Hvala jarane....ma nije mi se to nikada do sada desavalo......navodno moze biti zbog naglih padova temperature...temp nije padala ispod 15C :? ..sve radio kao i ranije....i nije samo kod mene slucaj...skoro kod svih.....ima puno kisha ali radi se o plasteniku.....Hvala ti.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40814
Joined: 29/06/2011 23:39

#6769 Re: Bášča

Post by dječak sa šibicama »

Spartan17 wrote: Ovako to izgleda u mom plasteniku :D

Image

Image

Image
Najefikasniji sistem, koji bi ja licno nadogradio, ne ovako vezati nosivu spagu ili zicu gore za nosac vec napraviti od tvrde zice kao sablon za namotavanje spage... i gore na vrhu saviti kuku kojom se drzi za nosac... posto stabljika non stop raste, samo skines sablon/namot i skratis duzinu koliko treba, da stabljika uvijek bude na idealnoj visini i da je plod uvijek na istoj poziciji.
Da ne moras odvezivati i vezivati svaki put, to mislim.
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6770 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

kod mene na paradajzu prvi i drugi rod ga ima bruka ali ne prestao zametati na 3. i 4. etazi ...slabo skroz
ne znam jesu li mu one visoke temperature dokahale ili sporije zamece vani nego u plasteniku
evo na ovoj slici kod spartana,,zamet i na 6. i 7. etazi
uglavnom ,poceo je zriti,danas sam ga ponovo povezao i isjekao zaperke ali ga nisam uslikao :D

papriku mi je malo ubilo a i jednu saksiju feferona,ovo zadnja 2-3 dana kako je ovo promjenjivo vrijeme

evo danas sam nabrao i fino kupina a ovo u zutoj kesi je ovogodisnja berba kupina ,koju stavljam u zamrzivac a uredno se i jedu onako a i brat bere :D

interesantno je da ih se nema kupiti na pijaci,valjda nema roda ove godine...ja svaki pazarni dan izadjem da kupim koju kg za zamrzivaca i nema a prije je u ovo doba bilo bruka
Image

Image

Image

Image

Image

Image
Image

Image
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6771 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

narode,je li jos nekome osim meni paradajz napala "crna pjegavost"
Image

jucer sam bio u paradajzu i sve bilo normala,danas dosao da ga poprscem kalcijom kad imam sta i vidjeti,vise od pola ukupnog broja sa svrnutim listovima a na nekim se vec i pojavile pjege i poceli zutiti listovi

poslije sma odmah poprskao "orvegom",mislim da se tako zove a koristi se u zastiti od plemenjace i ostalih napasnika
nadam se da sutra nece biti jos gora situacija,a bas je poceo da sazrijeva

cime vi inace prscete paradajz preventivno i da li ga prscete poslije svake kise i ovako promjenjivog vremena
izgleda da problem prave ove pravo niske nocne temperature,stvori se rosa i onda ugrije i to pogoduje razvoju gljivica

edit:
evo kako izgledaju originalne slike listova,ova gore je sa neta
Image

Image

Image
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6772 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

a evo par slika paradajza iz daljine

Image
Image

Image

Image

Image
RtrnOfSalisbury
Posts: 3603
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#6773 Re: Bášča

Post by RtrnOfSalisbury »

spreca wrote:Zasto mi u plasteniku krastavci opadaju cim dodju do 1,5cm pozute i opadaju...listovi normalni zeleni
nedovoljno oprasivanje
RtrnOfSalisbury
Posts: 3603
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#6774 Re: Bášča

Post by RtrnOfSalisbury »

@za zipeta:

cudan je tako brz razvoj bolesti. inace ako su se spore naselile prosle godine onda ga j. ja ne prscem, samo kidam listove i spalim. imo sam vrlo dobre sadnice, trenirane i jake ko crna zemlja i onda pravim malu gresku; zeleci da pojacam 'konkurenciju' sadio sam malo gusce i sad ce mi za neke stabljike trebati motorka. plodovi nisu nesto velicanstveno ali ima hin dosta, imam i gljivu i gledam sta ce se desit, ne volem tretiranja.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#6775 Re: Bášča

Post by Toto »

RtrnOfSalisbury wrote:
spreca wrote:Zasto mi u plasteniku krastavci opadaju cim dodju do 1,5cm pozute i opadaju...listovi normalni zeleni
nedovoljno oprasivanje
ima dresranih bumbra, navi ih na manje, da ne rode ko lani
Post Reply