Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#6651 Re: Bášča

Post by Toto »

Oticon wrote: Na sarajevskom susim Banksy :)
:? :lol:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6652 Re: Bášča

Post by Banksy »

Oticon wrote:
Banksy wrote:
Ko ne voli...

Ali to je, čini mi se, mostarski specijalitet. Teško da se paradajz može kvalitetno osušiti na bosanskom suncu.
Na sarajevskom susim Banksy :)
Čestitam...
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6653 Re: Bášča

Post by Banksy »

Toto wrote:
Banksy wrote:
Ko ne voli...

Ali to je, čini mi se, mostarski specijalitet. Teško da se paradajz može kvalitetno osušiti na bosanskom suncu.
pirjan od suhih patlidzana na stolackoj plahi (suho meso od pramenke hercegovackog soja) sa suhim paradajzom u masinovu ulju
--------------------------------------------------
ima kod @muhe F14
Imaš li gdje kakav dobar recept za pirjan samo s povrćem, bez mesa...?
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#6654 Re: Bášča

Post by Toto »

mora da nisi na memli strani
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#6655 Re: Bášča

Post by Toto »

Banksy wrote: Imaš li gdje kakav dobar recept za pirjan samo s povrćem, bez mesa...?
ja pravim klasicni hercegovacki samo bez mesa
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#6656 Re: Bášča

Post by paladinka »

Ja sam ove godine posijala san marzano paradajz , duguljasta sorta , dobar za sosove.
https://bonnieplants.com/product/san-marzano-tomato/
zippoo87
Posts: 15545
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6657 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

imao sam prije 1-2 godine ovog san marzana i paradajz je skroz suh a ja ne volim takve sekunde
mada je ovaj prilicno ukusan ali brate,kada ga izrezes,isto hljeb narezan,suho ko

btw.evo moj paradajz,ima vec plodova obima 5-6 cm
Image

Image
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#6658 Re: Bášča

Post by Spartan17 »

Evo malo i iz moje bašče :-D

Image

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Image

Image

Image
zippoo87
Posts: 15545
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6659 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

@spartan
svaka cast,sve odlicno...slike ekstra
vidim ima i lubenica :D

kod mene ce za koji dan tikvice biti za branje a i paradajz racunam najkasnije za 15 dana da pocne zriti,vanjski...ovo u plastenicima ne pikam :P
ja inace ne volim paradajz iz plastenika...taj je vise kao kupovni ,nema onaj smek kao vanjski
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#6660 Re: Bášča

Post by Spartan17 »

zippoo87 wrote:@spartan
svaka cast,sve odlicno...slike ekstra
vidim ima i lubenica :D

kod mene ce za koji dan tikvice biti za branje a i paradajz racunam najkasnije za 15 dana da pocne zriti,vanjski...ovo u plastenicima ne pikam :P
ja inace ne volim paradajz iz plastenika...taj je vise kao kupovni ,nema onaj smek kao vanjski
Hvala :thumbup:

Upravu si za paradajz, ma svo povrće iz plastenika nije ukusno kao ovo vani. Ja uzgajam sve ovo na dvije lokacije, kući bašča i plastenik, a u polju kod vikendice samo bašča onako. Npr. bostan uvijek nešto rasadim na foliju, a nešto onako vanjski, jer ovaj na foliji bude nekih 15 dana ranije, pa tako da se može brati relativno duži period, jer ovom treba više vremena. E tako i paradajz u plasteniku i vani, prvi bude ranije, al nije ni upola dobar kao ovaj vanjski kad prispije, samo treba ga dočekati :D

Sve to naravno uz kvalitetno navodnjavanje i korištenje vodotopivih gnojiva (bar za lubenicu i dinju mora tako inače budu veličine jabuke) :D , zatim tretiranje po potrebi i preko lista florifertilom, i ovim sredstvima protiv potpaljivanja listova i plodova, ako to izostane sve bude spaljeno, pojave se opekotine i tako je evo već par godina, valjda se klima promjenila, poplave uticale na zemljište, šta li?

Evo baš večeras sam bio u Šeniku, na lubenici i dinji već ima dosta cvata, pa i pokoji zametak, one rastu nenormalno brzo, što ono kažu preko noći, samo treba nam kiše, ništa bez kiše :roll:

Moraću predložiti hodži da poslije džume sutra proučimo kišnu dovu, nema druge izgleda :D
zippoo87
Posts: 15545
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6661 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

kisa nije padala sada vec preko 20 dana i malo je reci da je sve zasusilo
kod mene na aroniji poceli crveniti listovi a to je znak nedostatka vlage
danas je zalivena iz slaufa a i ujutro ce biti opet,da natopi...jer sistem sa kapaljkama slabo pomaze u ovoj susi

obzirom da mi je bunar kriza i da nema dovoljno vode,kontam ovih dana iz Sokoluse izvlaciti vodu,jer sam vidio da kolektor radi i da je voda cista ali ne znam hocu li imati dovoljno produznih kablova da dodjem od kuce do SOkoluse,jer mi treba nekih 60 m kabla

sreca ima vodovod,pa zalijevam ali ode voda,kubik ode dok se okrenes,biti ce mastan racun za vodu
p.s. reci sutra hodzi da prouci kisnu dovu tacno...
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#6662 Re: Bášča

Post by Spartan17 »

zippoo87 wrote:kisa nije padala sada vec preko 20 dana i malo je reci da je sve zasusilo
kod mene na aroniji poceli crveniti listovi a to je znak nedostatka vlage
danas je zalivena iz slaufa a i ujutro ce biti opet,da natopi...jer sistem sa kapaljkama slabo pomaze u ovoj susi

obzirom da mi je bunar kriza i da nema dovoljno vode,kontam ovih dana iz Sokoluse izvlaciti vodu,jer sam vidio da kolektor radi i da je voda cista ali ne znam hocu li imati dovoljno produznih kablova da dodjem od kuce do SOkoluse,jer mi treba nekih 60 m kabla

sreca ima vodovod,pa zalijevam ali ode voda,kubik ode dok se okrenes,biti ce mastan racun za vodu
p.s. reci sutra hodzi da prouci kisnu dovu tacno...
Možeš komotno crpiti vodu iz Sokoluše, mislim da od rata pa na ovamo nikada nije bila čistija voda, nema više kanalizacije u njoj, sve ide u kolektore. Najbolji primjer da je voda čista je riba koja se masovno vratila u Sokolušu, tamo iza Lido osiguranja, preko puta Šarene džamije gledam jučer cijela jata klenova, ma sve ljepši od ljepšeg, isto ko oni iz Prenje, za razliku od Spreče gdje svaka riba koju sam uhvatio u zadnjih dva mjeseca ima neko oštećenje, parazite i ko zna još kakvu hemiju u sebi :-)

A neki dan na radio Gračanici slušam kako ovi iz vodovoda apeluju da se voda iz mreže ne koristi za zalijevanje, navodno će uručivati nešto ko prekršajne naloge, i kao u Pribavi su već neke kaznili, što koriste tu vodu za navodnjavanje u plastenicima, a znaš da tamo gotovo nema kuće, a da nema plastenik, e da li sada "bacaju bombe" ili ima nešto od toga ne znam :-)

De mi reci kakvu pumpu imaš, znaš li gdje se može naći polovna pumpa na benzin, imam osjećaj da mi je ova što koristim pri kraju?
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6663 Re: Bášča

Post by Banksy »

Krasne su vam bašte, zaista, ali što tolike hemije...
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#6664 Re: Bášča

Post by shmizlica »

konačno fina kiša...pada od 17 a nije pljusak, natapa....juče baš bilo suhonjavo :)
zippoo87
Posts: 15545
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6665 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

Spartan17 wrote:
zippoo87 wrote:kisa nije padala sada vec preko 20 dana i malo je reci da je sve zasusilo
kod mene na aroniji poceli crveniti listovi a to je znak nedostatka vlage
danas je zalivena iz slaufa a i ujutro ce biti opet,da natopi...jer sistem sa kapaljkama slabo pomaze u ovoj susi

obzirom da mi je bunar kriza i da nema dovoljno vode,kontam ovih dana iz Sokoluse izvlaciti vodu,jer sam vidio da kolektor radi i da je voda cista ali ne znam hocu li imati dovoljno produznih kablova da dodjem od kuce do SOkoluse,jer mi treba nekih 60 m kabla

sreca ima vodovod,pa zalijevam ali ode voda,kubik ode dok se okrenes,biti ce mastan racun za vodu
p.s. reci sutra hodzi da prouci kisnu dovu tacno...
Možeš komotno crpiti vodu iz Sokoluše, mislim da od rata pa na ovamo nikada nije bila čistija voda, nema više kanalizacije u njoj, sve ide u kolektore. Najbolji primjer da je voda čista je riba koja se masovno vratila u Sokolušu, tamo iza Lido osiguranja, preko puta Šarene džamije gledam jučer cijela jata klenova, ma sve ljepši od ljepšeg, isto ko oni iz Prenje, za razliku od Spreče gdje svaka riba koju sam uhvatio u zadnjih dva mjeseca ima neko oštećenje, parazite i ko zna još kakvu hemiju u sebi :-)

A neki dan na radio Gračanici slušam kako ovi iz vodovoda apeluju da se voda iz mreže ne koristi za zalijevanje, navodno će uručivati nešto ko prekršajne naloge, i kao u Pribavi su već neke kaznili, što koriste tu vodu za navodnjavanje u plastenicima, a znaš da tamo gotovo nema kuće, a da nema plastenik, e da li sada "bacaju bombe" ili ima nešto od toga ne znam :-)

De mi reci kakvu pumpu imaš, znaš li gdje se može naći polovna pumpa na benzin, imam osjećaj da mi je ova što koristim pri kraju?
vidio sam i ja ribe kod sarene Dzamije,tu mi je kuca
evo sada sam dosao kuci,bio dole i kupio dodatno 40 m produznog kabla i isprobao pumpu da izvlaci vodu iz Sokoluse...radi ekstra...pritisak bas jak a voda cista...zaljevao sam jedno sat ipo i udari jaka kisa i prekide me ,ali od ove kise nema nikakve koristi,jer je padala sat vremena i to slabim intenzitetom a zemlja je toliko suha,da 10ak sekundi puni mlaz vode isto da propadne u zemlju pa tek onda pocne da se siri voda
uspio sam zaliti pecenjke i luk onako iz slaufa a slijedeci puta cu postaviti rasprskivac i laganica :D
kupio sam i redukciju sa 1 cola na 1/2 cola za obicno crijevo,a obicnog imam 50 m,tako da cu na ovo debelo od pumpe kojeg imam nekih 30m,samo nakalemiti ovo od pola cola i eto ga,mogu zaljevati na razne nacine...puniti kace od kubik,postaviti rasprskivac ili zalijevati iz slaufa
ovo iz bunara sto imam je bas malo,nekih 600l dnevno izvadim a to mi ne moze biti,jer imam napravljeno kap po kap za kupine,za paradajz,za aroniju i plus ovako basca ...bas treba vode ali mislim da sam sa ovim rijesio problem,jer funkcionise :D

a kod mene je pumpa na struju,780W snage,onako nije losa,kupio je prosle godine
izbacuje oko 14 kubika vode u satu ali to je u ravnini,ne kada vadi sa velike dubine
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#6666 Re: Bášča

Post by Spartan17 »

:sad:
Banksy wrote:Krasne su vam bašte, zaista, ali što tolike hemije...
Vjeruj da se trudim da sto manje tretiram hemijom, pa pravim onu tekućinu sa koprivama potopljenim u vodi, koristim stajsko djubrivo,al npr bez sredstva protiv tonje,opeklina i spaljivanja listova je gotovo nemoguće sačuvati paradajz,krastavce,papriku. Lubenica i dinja bez startera,kemire 1,2,3 se ne moze uzgojiti da bude normalne velicine,zrelosti i slasti,klima je se promjenila,uslovi su svake godine sve gori u pogledu padavina ili suše,tako da nema izbora. Krompir se od bube zlatice može ocuvati tako što se ona bere i uklanja,dok naprijed navedene kulture jako tesko bez tog nekog minimuma hemije,nazalost... :-)
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#6667 Re: Bášča

Post by Spartan17 »

zippoo87 wrote:
Spartan17 wrote:
zippoo87 wrote:kisa nije padala sada vec preko 20 dana i malo je reci da je sve zasusilo
kod mene na aroniji poceli crveniti listovi a to je znak nedostatka vlage
danas je zalivena iz slaufa a i ujutro ce biti opet,da natopi...jer sistem sa kapaljkama slabo pomaze u ovoj susi

obzirom da mi je bunar kriza i da nema dovoljno vode,kontam ovih dana iz Sokoluse izvlaciti vodu,jer sam vidio da kolektor radi i da je voda cista ali ne znam hocu li imati dovoljno produznih kablova da dodjem od kuce do SOkoluse,jer mi treba nekih 60 m kabla

sreca ima vodovod,pa zalijevam ali ode voda,kubik ode dok se okrenes,biti ce mastan racun za vodu
p.s. reci sutra hodzi da prouci kisnu dovu tacno...
Možeš komotno crpiti vodu iz Sokoluše, mislim da od rata pa na ovamo nikada nije bila čistija voda, nema više kanalizacije u njoj, sve ide u kolektore. Najbolji primjer da je voda čista je riba koja se masovno vratila u Sokolušu, tamo iza Lido osiguranja, preko puta Šarene džamije gledam jučer cijela jata klenova, ma sve ljepši od ljepšeg, isto ko oni iz Prenje, za razliku od Spreče gdje svaka riba koju sam uhvatio u zadnjih dva mjeseca ima neko oštećenje, parazite i ko zna još kakvu hemiju u sebi :-)

A neki dan na radio Gračanici slušam kako ovi iz vodovoda apeluju da se voda iz mreže ne koristi za zalijevanje, navodno će uručivati nešto ko prekršajne naloge, i kao u Pribavi su već neke kaznili, što koriste tu vodu za navodnjavanje u plastenicima, a znaš da tamo gotovo nema kuće, a da nema plastenik, e da li sada "bacaju bombe" ili ima nešto od toga ne znam :-)

De mi reci kakvu pumpu imaš, znaš li gdje se može naći polovna pumpa na benzin, imam osjećaj da mi je ova što koristim pri kraju?
vidio sam i ja ribe kod sarene Dzamije,tu mi je kuca
evo sada sam dosao kuci,bio dole i kupio dodatno 40 m produznog kabla i isprobao pumpu da izvlaci vodu iz Sokoluse...radi ekstra...pritisak bas jak a voda cista...zaljevao sam jedno sat ipo i udari jaka kisa i prekide me ,ali od ove kise nema nikakve koristi,jer je padala sat vremena i to slabim intenzitetom a zemlja je toliko suha,da 10ak sekundi puni mlaz vode isto da propadne u zemlju pa tek onda pocne da se siri voda
uspio sam zaliti pecenjke i luk onako iz slaufa a slijedeci puta cu postaviti rasprskivac i laganica :D
kupio sam i redukciju sa 1 cola na 1/2 cola za obicno crijevo,a obicnog imam 50 m,tako da cu na ovo debelo od pumpe kojeg imam nekih 30m,samo nakalemiti ovo od pola cola i eto ga,mogu zaljevati na razne nacine...puniti kace od kubik,postaviti rasprskivac ili zalijevati iz slaufa
ovo iz bunara sto imam je bas malo,nekih 600l dnevno izvadim a to mi ne moze biti,jer imam napravljeno kap po kap za kupine,za paradajz,za aroniju i plus ovako basca ...bas treba vode ali mislim da sam sa ovim rijesio problem,jer funkcionise :D

a kod mene je pumpa na struju,780W snage,onako nije losa,kupio je prosle godine
izbacuje oko 14 kubika vode u satu ali to je u ravnini,ne kada vadi sa velike dubine
Eto dobro je da funkcioniše to sa zalijevanjem, a šuti neka kiše, dobro je bolje išta nego ništa, makar će malo da rashladi.

Izgleda da smo je prizvali koliko smo pisali o njoj :mrgreen:
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#6668 Re: Bášča

Post by walter kurtz »

Sadi li ko kakve dobre domacice moze i na kilo :zoka:
zippoo87
Posts: 15545
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6669 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

evo pada jos uvijek laganini...a neka je,zemlja sva ispucala od suse,rupe po 5 cm :D
ne pamtim kada je zadnji put bio ovako dug period bez kise ovdje kod nas
ekstra bi bilo kada bi padala jedno 2 dana,da bas natopi i da se biljke malo oporave
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#6670 Re: Bášča

Post by Toto »

zippoo87 wrote: isprobao pumpu da izvlaci vodu iz Sokoluse...radi ekstra..
:thumbup: :bih:
zippoo87
Posts: 15545
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6671 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

evo malo slikica od danas
kliknite na sliku da otvori u velikom formatu :D
ovo na zadnjoj slici su sve chiliji,tabasco feferonice :D
ima preko 150 sadnica ,nadam se da ce uspjeti
Image

Image
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#6672 Re: Bášča

Post by shmizlica »

super zippo :thumbup:
zippoo87
Posts: 15545
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6673 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

shmizlica wrote:super zippo :thumbup:
i meni se svidja :D

vrt je pravo fin,godilo je sada ovo malo hladnijeg vremena a palo je i malo kise...sasvim dovoljno da se biljke malo oporave od onih visokih temperatura

ne vidi se na slikama bamija a mati je rasadila bas podosta bamije a ja napravio navodnjavanje,nista bez vode
imam ukupno red ipo bamije a red je dug preko 30 m (svaki a neki su i 40+ m) :D
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#6674 Re: Bášča

Post by shmizlica »

baje mi napale grah :ljut: i začudo, zlatice ni na mapi :?
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6675 Re: Bášča

Post by Banksy »

Nema ni kod mene zlatice, nijedne :? a krompir, sjeme, isti k'o i dosad...
Spartan17 wrote::sad:
Banksy wrote:Krasne su vam bašte, zaista, ali što tolike hemije...
Vjeruj da se trudim da sto manje tretiram hemijom, pa pravim onu tekućinu sa koprivama potopljenim u vodi, koristim stajsko djubrivo,al npr bez sredstva protiv tonje,opeklina i spaljivanja listova je gotovo nemoguće sačuvati paradajz,krastavce,papriku. Lubenica i dinja bez startera,kemire 1,2,3 se ne moze uzgojiti da bude normalne velicine,zrelosti i slasti,klima je se promjenila,uslovi su svake godine sve gori u pogledu padavina ili suše,tako da nema izbora. Krompir se od bube zlatice može ocuvati tako što se ona bere i uklanja,dok naprijed navedene kulture jako tesko bez tog nekog minimuma hemije,nazalost... :-)
Može sve bez hemije, bar kod mene može. Žara, mlijeko, preslica, plijevljenje, malčiranje, itd. Sadiš duplo i u startu ukalkuliraš gubitak. Ne vidim logiku uzgajanja ako koristim hemiju. Jednostavnije i daleko jeftinije je onda kupovati na pijaci. Razumijem da je za one koji plasiraju proizvode takav rizik luksuz, ali ako uzgajaš povrće za svoje potrebe, ne razumijem koja je onda svrha sopstvenog uzgoja.
A klima se zaista mijenja, istina. Proljeća više nema, a iz zime se uskoči u ljeto, i to kasno. Minusi do početka juna, ljeto do početka novembra. Od proljeća (poplava) 2014. sve je pobudalilo...
Post Reply