Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
arnelau
Posts: 126
Joined: 15/08/2009 16:32

#6476 Re: Bášča

Post by arnelau »

Pozdrav, jedno pitanje za sve bašovane, naime kakvo je Vaše mišljenje po pitanju sjemenskog krompira s obzirom na činjenicu da su sa granice u RS-u vraćene veće količine istog zbog kontaminiranosti - https://www.klix.ba/vijesti/bih/zarazen ... /170310050
Ša mislite koliko možemo biti sigurni da na naše tržište ipak nije došao taj krompir. Mi smo krajem februara kupili sjemenski krompir sorte kenebek upravo iz Holandije i sad smo u dilemi da li ga upotrijebiti?
zippoo87
Posts: 15624
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6477 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

arnelau wrote:Pozdrav, jedno pitanje za sve bašovane, naime kakvo je Vaše mišljenje po pitanju sjemenskog krompira s obzirom na činjenicu da su sa granice u RS-u vraćene veće količine istog zbog kontaminiranosti - https://www.klix.ba/vijesti/bih/zarazen ... /170310050
Ša mislite koliko možemo biti sigurni da na naše tržište ipak nije došao taj krompir. Mi smo krajem februara kupili sjemenski krompir sorte kenebek upravo iz Holandije i sad smo u dilemi da li ga upotrijebiti?
ja jucer kupio kenebek i vec sam ga ispolovio :D
citao sam i ja to za kontaminiranost ali isto pise i da je vracen sa granice,tako da valjda nije usao u drzavu
takodjer sam posijao i autohtoni paradajz,moje sjeme od prosle godine i cili paprikice...sve je niko ekstra
uskoro ide i oranje ,jucer sam tek uspio skinuti kolceve i mreze od korinisona od prosle godine ...jbte teze ocistiti plac nego pripremiti za kornisone :D
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6478 Re: Bášča

Post by Banksy »

Najgore što nam se moglo desiti...

TRI TRANSAKCIJE KOJE ĆE NAHRANITI ILI IZGLADNITI SVIJET

U tijeku je najveći ciklus okrupnjavanja poljoprivredne industrije u povijesti

22.04.2017

Image

Tijekom narednih dana trebale bi biti uklonjene i posljednje regulatorne prepreke kineskoj ChemChini za preuzimanje švicarske Syngente, jednog od svjetskih lidera u proizvodnji sjemenskog materijala i zaštitnih sredstava. A dva još vrednija posla u istom sektoru već su u visokom stupnju pripreme. Koje će biti posljedice?

U sljedećih nekoliko tjedana riješit će se i zadnje birokratske prepreke za golemo preuzimanje u sektoru poljoprivredne tehnologije zahvaljujući kojem će Kina postati novi globalni lider genetski modificirane hrane.

Riječ je o preuzimanju vrijednom čak 43 milijarde dolara kojim će ChemChina, kineska poljoprivredno-kemijska grupacija u državnom vlasništvu, kupiti Syngentu, švicarsku kompaniju specijaliziranu za sjemenski materijal - i genetski modificirane organizme - i zaštitna sredstva. Nedavno su preuzimanje odobrile Europska komisija i američki regulator za tržišno natjecanje, a kao uvjet preuzimanja Kinezi će morati prodati tek nekoliko linija proizvoda. Zaključenje preuzimanja očekuje se do kraja lipnja.

Međutim, u tijeku su još dva velika preuzimanja u istom sektoru poljoprivredno-kemijske tehnologije i sjemenskog materijala, što zapravo znači da će, realiziraju li se sva tri planirana spajanja - u što nitko ne sumnja, kao nikada do sada u samo tri grupacije biti koncentrirana gotovo sva moć globalne poljoprivredne biotehnologije. Drugim riječima, tročlani oligopol uvelike će određivati smjer razvoja uzgoja hrane i tehnologije koja se koristi za prehranjivanje svjetskog pučanstva. Tri zemlje u kojima će moć biti koncentrirana su Kina, Njemačka i SAD.

Naime, njemački kemijsko-farmaceutski konglomerat Bayer za 66 milijardi dolara preuzima američki Monsanto, još jedan zloglasni GMO brend, najvećeg konkurenta Syngente. Preuzimanje je predloženo u rujnu, dioničari obiju kompanija su ga odobrili, a čekaju se još odobrenja nadležnih regulatora tržišnog natjecanja. Syngenta i Monsanto su, podsjetimo, dvije najveće kompanije koje proizvode sjemenski materijal za gotovo sve globalne komercijalne poljoprivredne kulture - soju, žitarice, rižu, pamuk...

http://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/t ... i/5941249/
zippoo87
Posts: 15624
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6479 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

cuvajte autohtona sjemena kao oci u glavi :D
ne bi me cudilo,da se uskoro autohtone sorte proglase nezakonitim,kao sto se u proslom stoljecu desilo konoplji
vec sada su sva kupovna sjemena hibridna a svi znamo kakvo je to smece,kada napokon docekamo plodove a oni K ne valjaju ukusom :D
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#6480 Re: Bášča

Post by orinoco »

Toto wrote:Ako ste namjerili devrit stogod "horikulturalno" ..... Humus treba sterilizirati od raznoraznih hajvancica tako sto ga treba pofurit vrelom vodom. Ako se ima sumnja da stogod prezivjelo pofurit zemlju jos jedared.
@Toto, bi li pročitao ovaj tekst o "agrarnoj revoluciji" i dao nam svoje mišljenje? Vjerujem da čak i poznaješ "iskusnog stručnjaka iz Slavonije"...
http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska ... u/6073884/

Pitate li Ivana Musu, doktora biotehničkih znanosti i magistra poljoprivredne mehanizacije iz Osijeka, dobit ćete nedvosmislen potvrdan odgovor. Po njegovu mišljenju, klasična obrada tla plugom zemlji čini veliku štetu i neposredno negativno utječe na njezinu kvalitetu, a samim time i na slabije prinose. Iz našeg sugovornika progovara 77-godišnje životno i 40-godišnje radno iskustvo u upravljačkim sektorima Belja iz njegovih predratnih vremena, ali i samoga rata kada je bio generalni direktor ove tvrtke u progonstvu. No da ne bi bilo kako dr. Musa samo priča, on se potrudio svoja, školovanjem i radnim iskustvom, stečena znanja pretočiti u oku vidljiv i primjenjiv proizvod - stroj koji je nazvao dubinski razrahljivač tla i koji bi mogao u potpunosti s naših njiva ukloniti plugove i tanjurače.
Klasična obrada tla

- Cijeli svijet živi od prvih 30 cm poljoprivredne površine. U tih 30 cm nalazi se svijet koji mi obični smrtnici ne znamo i nismo ga shvatili, a to je tzv. mikrobiološka aktivnost pri čemu se u jednom gramu tla nalaze milijarde mikroorganizama koje u njemu rade što za posljedicu ima rast i razvoj biljaka. No taj je sloj istovremeno i potrošiv. Klasična obrada tla plugom ima brojne nedostatke jer oranjem zemlju okrećemo odozdo prema gore i izlažemo jakom utjecaju atmosferilija uslijed čega se razgrađuju organske tvari u tlu i ono ostaje bez humusa. Osim toga, oranjem se svaki put prolazi po dnu brazde, što ja zovem potplužno sabijanje, čime se pravi praktički nepropusni sloj zemlje koji se nalazi ispod onih prvih 30 cm tla iz kojih, pak, biljka treba izvući 1-2 kg suhe tvari, a to je nemoguće. Stoga sam tražio rješenje za obradu tla kojim se ne bi ugrozilo tih najvažnijih 25-30 cm aktivnog tla. Točnije, tražio sam rješenje kako obraditi tlo, a da ga se ne otvara što se svakom obradom pomoću pluga čini, a čim tlo otvorite, ugrožava se mikrobiološka aktivnost i smanjuje potencijal i plodnost tla. Godinama sam na tome radio i sada imam gotov proizvod, odnosno stroj čiji je zadatak obraditi tlo tako da očuva njegovu plodnost - rekao je dr. Musa.

Stroj, koji je uz pomoć sina Krešimira proizveo u svojoj bravarskoj radionici nakon što je otišavši u mirovinu još izučavao i bravarski zanat, radi tako da svojim noževima penetrira u tlo do 50 cm dubine, pri čemu drobi i rahli zemlju te razbija nepropusni sloj tla koji su traktori oranjem sabijali.

Na površini zemlje pritom ostaju žetveni ostaci, korov i sjeme korova. Obradom na dubini do pola metra oslobađa se i prostor za vodu i zrak što je za onih prvih 30 cm zemlje bitno u vrijeme suše ili velikih kiša. Naime, u tom prostoru ispod 30 cm tla, tvrdi dr. Musa, konzervira se vlaga koja pomaže zemlji u sušnom razdoblju, a u vrijeme velikih kiša tlo ispod 30 cm ima veću mogućnost akumuliranja viška vode, čime se u oba slučaja spašavaju usjevi.

- Ovakva obrada osigurava biljkama proizvodni volumen tla od oko 500 l/m2, što je gotovo dvostruko više nego sadašnjom obradom plugovima. To je kompletno nova agrotehnika koja štiti tlo i daje mu potencijal kada je godina kišna, ali i kada je sušna. Također je važno istaknuti da ovaj stroj obrađuje zemlju tako da biljna masa ostaje na površini i štiti tlo od utjecaja atmosferilija, a korov podreže i izbaci ga na površinu gdje se on osuši. Kod klasične obrade korov ostaje ispod površine i ponovno iznikne. Od tla tražimo da bude rahlo, perfektna posteljica u koju će se položiti i prihvatiti sjeme, a onda u vrijeme žetve preko tog tla idu strojevi teški i do 50 tona. Znači, tražimo da ima nosivost maltene za Jumbo jet, a s druge strane tražimo da bude nježno, fino, strukturirano, da možemo sijati - pojasnio je dr. Musa, koji se nada da će njegov patentirani i inovativni proizvod prepoznati na državnoj razini 'jer bismo njime mogli revitalizirati metalsku industriju u Hrvatskoj koja je potpuno nestala'.

- Ovo može ponovno pokrenuti industriju poljoprivrednih strojeva, ali za to mora postojati državni interes. Da to povežem s Projektom Slavonija koji je pokrenula Vlada premijera Andreja Plenkovića, rekao bih da ovaj projekt može više pomoći nego sve političke aktivnosti - zaključio je inovativni dr. Musa.
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#6481 Re: Bášča

Post by shmizlica »

ljudi moji kako ovi golubovi nanjuše gdje je grašak....morala ponovo sijati :repetirana: :mrgreen:

nigdje ni jednog kad siješ uveče, sutradan jato čitavo na tom mjestu i raščeprkano tačno kako redovi idu :-) rendgenski vid za grašak imaju :mrgreen:
zippoo87
Posts: 15624
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6482 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

hahah moguce
kod mene svrake dodju cim nesto isfrezem i vidim ih kako po zemlji nesto traze

nego da malo napisem kako napreduje povrtlarstvo kod mene
obzirom da mi je zemlja sljunkovita a da sada ima puno kise i vlage,vrt je vrhunski
imam posadjen luk (bijeli i crni),krompir,tikvice,grah lezacic,bamiju (ona je tek nikla),pecenjke,paradajz,paprike,patlidzane i feferona podosta a jos cu posaditi i u zemlju
takodjer ima posijana zelena salata,koju sam poceo jesti

paradajza sam za kucnu upotrebu posadio oko 80 struka a jos oko 200 na njivi,ako uspije i ako ga vremenske neprilike ne uniste,planiram i prodavati a i praviti ziminicu
paradajz je domaci autohtoni,mislim da rece mostarac da se zove a to je onaj nas grbavi veliki,socan i mekan,ni nalik onom kupovnom smecu :D

takodjer sam ovog proljeca uspio sazidati i rostilj a uskoro cu postaviti i sistem za navodnjavane kap po kap,da imam za vrtla i paradajza kada zasusi...zato sam sve i sadio u redove,da mogu pruziti crijevo
navodnjavanje sam otplatio prosle godine ,kada sam krastavice uzgajao

aronija takodjer napreduje,nije je puno unistio onaj snijeg krajem aprila
biti ce nesto i kupina...tresnje sam upravo poceo brati ,kao i jagode :D
eto tako,ima svega pomalo,radi se
uspio sam danas pokositi travu,okopati krompir i na kraju sam ga i zagrnuo...bio mi je prerastao,za sedmicu naraste 20 cm :D
sutra kisu najavljuju,pa da je spremno sve
evo slika dvorista,tu se vidi samo malo paradajza i vidi se pokoja vocka i kupine skroz desno
p.s.
naleti na sliku stola,kojeg sam nedavno napravio sa bratom i koji ce se ekstra uklopiti u ambijent ispod grozdja :D
Image

Image

Image

Image

Image


uploading images
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#6483 Re: Bášča

Post by shmizlica »

ihhhh kod tebe i trešnje krenule :-D

super ti je :thumbup:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6484 Re: Bášča

Post by spreca »

Kod mene jos nije ni pocelo beharati.....ovdje niko valjda ne pamti takav slucaj.....i izgleda da kao da nista uopste nece beharati......i samo je Breza izlistala i to nesto veoma slabo
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#6485 Re: Bášča

Post by shmizlica »

gdje kod tebe spreča :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6486 Re: Bášča

Post by spreca »

shmizlica wrote:gdje kod tebe spreča :D
pa znas gdje :oops: .....u majcici rusiji :oops: :lol: ......ove godine sam nabavio plastenik i posadio paradajz i krastavce......za sutra navece i prekosutra je prognoza da ce biti mraz.....moracu ubaciti onaj jedan uljni radijator u plastenik da ne smrzna jer tek su posadjeni paradajz i ostalo
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#6487 Re: Bášča

Post by shmizlica »

pojasni narodu :lol:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6488 Re: Bášča

Post by spreca »

shmizlica wrote:pojasni narodu :lol:
ti se to izivljavas na meni :cry: :-) jao da mi samo saka padnes :oops: :lol: :lol: :lol:
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#6489 Re: Bášča

Post by shmizlica »

:mrgreen: :kiss:
zippoo87
Posts: 15624
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6490 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

gdje su sa ove teme nestali oni sto su prije 2-3 godine stalno pisali i postavljali slike svojih vrtova
je li to nema vise ljudi na forumu ili su batalili povrtlarstvo :D
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#6491 Re: Bášča

Post by fortaleza »

Kod mene ima i jednog i drugog, forum slabije posjećujem (ipak tapatalk više ne radi, pa manje ulazim), a i zbog drugog posla sam prepustio vrt starijoj gardi za ovu godinu... :)
zippoo87
Posts: 15624
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6492 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

fortaleza wrote:Kod mene ima i jednog i drugog, forum slabije posjećujem (ipak tapatalk više ne radi, pa manje ulazim), a i zbog drugog posla sam prepustio vrt starijoj gardi za ovu godinu... :)
i ja slabije pisem ovdje,glupo mi da sam pisem i pricam "sam sa sobom" :D
a da se raducka,raducka...basta mi je za sada dobra,ima puno kise i to mojoj zemlji odgovara

a eto uradio sam i neke dodatne projekte,zidanje kamina...iako na slici ne izgleda da je ovo sporo i potesko,trebalo je dobrih 5-6 radnih dana za ovo a da ne pricam o vremenu koje treba cekati,da se beton osusi
plan je bio da sazidam rostilj prosle godine ali obzirom da sam se ganjao sa kornisonima,nije bilo ni teoretske sanse

jos imam za obaviti postavljanje navodnjavanja i okoliti paradajz ,to je od vecih radova :D
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6493 Re: Bášča

Post by Truba »

rane trešnje se danas jele

baste nemam :mrgreen: jer idem jednom tjedno :mrgreen:
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#6494 Re: Bášča

Post by Oticon »

zippoo87 wrote:gdje su sa ove teme nestali oni sto su prije 2-3 godine stalno pisali i postavljali slike svojih vrtova
je li to nema vise ljudi na forumu ili su batalili povrtlarstvo :D
Rastjerala moderatorica sijelo...steta bas...puno sam naucila na ovoj temi sve kroz zabavu i smijeh :)
zippoo87
Posts: 15624
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6495 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

Oticon wrote:
zippoo87 wrote:gdje su sa ove teme nestali oni sto su prije 2-3 godine stalno pisali i postavljali slike svojih vrtova
je li to nema vise ljudi na forumu ili su batalili povrtlarstvo :D
Rastjerala moderatorica sijelo...steta bas...puno sam naucila na ovoj temi sve kroz zabavu i smijeh :)
ko je moderatorica i sto bi ikoga otjerivala ,posebno sa ove teme :D
sjecam se da je tema prije 2-3 godine bila bas sarena,ubacivali ljudi slike a sada nikog ni da pise a kamoli da uslika :D
Oticon
Posts: 43190
Joined: 30/12/2009 15:12

#6496 Re: Bášča

Post by Oticon »

zippoo87 wrote: ko je moderatorica i sto bi ikoga otjerivala ,posebno sa ove teme :D
sjecam se da je tema prije 2-3 godine bila bas sarena,ubacivali ljudi slike a sada nikog ni da pise a kamoli da uslika :D
Valjda smetalo sto smo se previse salili na temi vezanoj za nase pokusaje da postanemo bastovani. Bila je to odlicna ekipa tada FSR ( fina seljacka raja :lol: kako smo se prozvali) ...vrtlar, safran, flag, ratarka, senci, mumin...jedva sam cekala otvoriti da sta naucim o agrofitnesu.
zippoo87
Posts: 15624
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6497 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

Oticon wrote:
zippoo87 wrote: ko je moderatorica i sto bi ikoga otjerivala ,posebno sa ove teme :D
sjecam se da je tema prije 2-3 godine bila bas sarena,ubacivali ljudi slike a sada nikog ni da pise a kamoli da uslika :D
Valjda smetalo sto smo se previse salili na temi vezanoj za nase pokusaje da postanemo bastovani. Bila je to odlicna ekipa tada FSR ( fina seljacka raja :lol: kako smo se prozvali) ...vrtlar, safran, flag, ratarka, senci, mumin...jedva sam cekala otvoriti da sta naucim o agrofitnesu.
biĆe da je moderator FGR :P
kod nas s ve sto je lijepo,kratko traje :D
a i meni je bilo milina vidjeti druge baste i ono sarenilo u vrtlovima a sada na temi nema nikoga jbga
ali eto,ubaciti cu ja pokoju sliku, sa vremena na vrijeme :D
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#6498 Re: Bášča

Post by shmizlica »

čekaj da nikne, bolan :-D mi kontinentalci tek nedavno posijali :-) sijeg, kiša, mraz, strpljenja strpljenja :-D
zippoo87
Posts: 15624
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6499 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

shmizlica wrote:čekaj da nikne, bolan :-D mi kontinentalci tek nedavno posijali :-) sijeg, kiša, mraz, strpljenja strpljenja :-D
haha ja sam jos sjevernije od tebe ali ponekad izviri sunce
uslikati cu par slika pa okaciti ovdje
krompir mi je dobar,luk onako,valjda ce narasti,paradajz mi je dobar,primio se a nije ga plemenjaca odmah pokosila,kao prosle godine
doduse,jesam odmah i poprskao protiv plemenjace,cim sam ga prenio u zemlju
paprike isto dobre,krenule rasti

jedino mi niske temeperature ne gode cilijima,skoro pa nisu mrdnuli a ima 20 dana kako sam ih prenio u saksije
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#6500 Re: Bášča

Post by shmizlica »

šta sjevernije :repetirana: otkud ti onda trešnje ranije :cry:
Post Reply