Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#6401 Re: Bášča

Post by shmizlica »

ma znam, ali ja to sadim malo za kuću 10-20 stabljika, kako kad...hobista što bi rekli :mrgreen: al svejedno mi žao :cry:
prošle godine sam ga imala, sve dijelila :mrgreen:
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6402 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

vidim i vama plemenjaca ubila paradajz...nazalost nije ni mene masila...ali sreca samo ovaj kod kuce,nekih 13 stabljika
onaj drugi ,glavni,gdje ima puno vise sadnica je ubilo prije 4 dana ali nije puno,jedno 5-6 stabljika i prenijelo se jos na pokoji plod
a ovo kod kuce sto sam posadio za rezervu je desetkovalo,nema ploda da nije przen i da ne trune ili je vec otpao
sve se to odigralo u par dana,nisam ni obracao paznju na njega,jer sam se borio sa plemenjacom krastavca i prskanjem a kada sam otisao da vidim ovaj paradajz,imam sta i vidjeti...sasuseni listovi,smedji i truli plodovi

naravno da nisam prskao nicim ovaj iza kuce,dok onaj glavni tretiram stalno i nisam zadugo imao bolji paradajz,nabralo se do sada desetine kg...narpavio mu mrezu,napravio navodnjavanje,prskanje cesto ,plus imam autohtonu sortu paradajza,pa to je socno i ukusno za jesti samo tako
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#6403 Re: Bášča

Post by Mu'min »

zippoo87 wrote:vidim i vama plemenjaca ubila paradajz...
U mene je suša svoje odradila. Plemenjaču sam ja rješio na 2. način.
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6404 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

evo slike ubijenog
zdravi mi nije sada pri ruci :D
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


images hosting
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#6405 Re: Bášča

Post by Hadzi Lojo »

shmizlica wrote:ma znam, ali ja to sadim malo za kuću 10-20 stabljika, kako kad...hobista što bi rekli :mrgreen: al svejedno mi žao :cry:
prošle godine sam ga imala, sve dijelila :mrgreen:
Jednostavno sa 4 stapa napravis satorcic za svaku stabljiku i bude zasticen, a slobodno zastiti modrom galicom i nema problema.
Po meni za eko proizvodnju je najbolji sitni paradajz jer brzo sazri i ima manje sanse da ga plemenjaca napadne u toku sazrijevanja.

Ma ja sam se prebacio na novi hobi (pcelarenje) pa sad samo pomalo radim u basti, recimo grozdje zastitim tako sto komad bakarne zice zabijem u dno cokota tako da sam bakar u doiru sa sokovima, pravi se oksid i stiti biljku. Tako cu probati iduce godine i paradajz zastititi u njega je jos lakse bez busenja tankim borerom ubosti bakrenu zicu.
User avatar
shmizlica
Posts: 57850
Joined: 18/11/2010 14:35
Location: u oku posmatrača

#6406 Re: Bášča

Post by shmizlica »

zanimljivo ti to sa žicom :hm: javi nam rezultate :D
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#6407 Re: Bášča

Post by fortaleza »

Paradajz vam izgleda još i dobro kakav je u Hercegovini, ovdje se sve sasušilo, ne samo meni već svima okolo. a to je i cijena ranijeg dozrijevanja.

@zippo
Čini mi se da kod tebe nije toliki problem s plamenjačom nego da je u pitanju vršna trulež plodova i/ili pjegavost, jer ti grane krenu propadati prije lisne mase.

Kod mene je sigurno plamenjača, znači prvo listovi požute pa se sasuše, a tek poslije napadne plodove i stabljiku.

Btw, čitao sam negdje o korištenju bakarne žice, ali nisam dosad ništa takvo pokušavao, možda dogodine probam.
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6408 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

fortaleza wrote:Paradajz vam izgleda još i dobro kakav je u Hercegovini, ovdje se sve sasušilo, ne samo meni već svima okolo. a to je i cijena ranijeg dozrijevanja.

@zippo
Čini mi se da kod tebe nije toliki problem s plamenjačom nego da je u pitanju vršna trulež plodova i/ili pjegavost, jer ti grane krenu propadati prije lisne mase.

Kod mene je sigurno plamenjača, znači prvo listovi požute pa se sasuše, a tek poslije napadne plodove i stabljiku.

Btw, čitao sam negdje o korištenju bakarne žice, ali nisam dosad ništa takvo pokušavao, možda dogodine probam.
ne znam sta je tacno,napisao sam plemenjaca,jer je istih dana napala i kornisone i pokosila ih,a njih je plemenjaca napala
zato sam napisao plemenjaca,mada je ovo nesto pravo opasno...za 5 dana od zdravog paradajza do 100% unistenog
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#6409 Re: Bášča

Post by MOSALJOZE »

Koristi li neko sistem kap po kap,treba mi par informacija,može i na pp.
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6410 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

MOSALJOZE wrote:Koristi li neko sistem kap po kap,treba mi par informacija,može i na pp.
koristim ja,pitaj sta te zanima
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#6411 Re: Bášča

Post by MOSALJOZE »

zippoo87 wrote:
MOSALJOZE wrote:Koristi li neko sistem kap po kap,treba mi par informacija,može i na pp.
koristim ja,pitaj sta te zanima
Ovako trebao bih uspostaviti taj sistem,kada aBdposadim ribizle.Otprilike znam kako se postavlja,šta je potrebno od materijala,ali me zanima regulisanje potrošnje vode.
Naime ova njiva je podaleko,pa ne bih mogao svaki dan ići i dosipati.Ukoliko bih npr imao bure od 1000 litara,dali bi moglo trajati neka 3 dana?(dajem primjer jer još ne znam koliko sadnica ću imati)
Reguliše li se potrošnja vode po satu ili kako već?
Nadam se da sam bio dovoljno jasan.
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6412 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

MOSALJOZE wrote:
zippoo87 wrote:
MOSALJOZE wrote:Koristi li neko sistem kap po kap,treba mi par informacija,može i na pp.
koristim ja,pitaj sta te zanima
Ovako trebao bih uspostaviti taj sistem,kada aBdposadim ribizle.Otprilike znam kako se postavlja,šta je potrebno od materijala,ali me zanima regulisanje potrošnje vode.
Naime ova njiva je podaleko,pa ne bih mogao svaki dan ići i dosipati.Ukoliko bih npr imao bure od 1000 litara,dali bi moglo trajati neka 3 dana?(dajem primjer jer još ne znam koliko sadnica ću imati)
Reguliše li se potrošnja vode po satu ili kako već?
Nadam se da sam bio dovoljno jasan.
razumijem sta pitas
ali ne ide to tako kako ti zamisljas,ne kapaa to svaka kap na recimo 2-3 minte ili kako vec
imaju dvije vrste crijeva,izbusena na svakih 15-20 cm i neizbusena
ova neizbusena se koriste za ribizle i na njih se ubadaju kapaljke (1-2 po sadnici)
e sada ovisno o tome kako ti podesis te kapaljke i kolika ti je parcela,ta kaca od 1000l vode moze isteci za 10-15 minuta do jedan sat,ako stavis da pomalo kapa
e uzmi sada koliko sadnica imas i podjeli to na to sa kolicinom vode i izracunas koliko svaka sadnica dobije vode

iskreno,u ljetnim danima kada su velike zege,treba puno vise vode a to znaci po 2-3-4 kubika vode dnevno da to ima dovoljno vlage
ili recimo da natopis zemlju sa vecom kolicinom vode jedan dan a da onda ne navodnjavas 2-3 dana
ne znam tacno koliko ribizle trebaju vode,pa ne mogu tacno reci ali eto nadam se da sam ti malo priblizio
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#6413 Re: Bášča

Post by MOSALJOZE »

Uredu hvala puno,shvatio sam poentu.
Idem na ovu opciju pumpa i neka baca vodu,hvala još jednom.
elk
Posts: 2804
Joined: 14/08/2006 12:03

#6414 Re: Bášča

Post by elk »

zippo, jesu li se na kraju isplatili kornišoni? znam da zbog mnogo kiše nije bila najbolja godina, baš me zanima. i jel bilo izrade za otkup, jesu li platili obećano?
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6415 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

elk wrote:zippo, jesu li se na kraju isplatili kornišoni? znam da zbog mnogo kiše nije bila najbolja godina, baš me zanima. i jel bilo izrade za otkup, jesu li platili obećano?
meni se i nisu bas isplatili ,jer sam imao ukupno 1550 KM zaduzenja,pa sam kopao bunar jos 1000 KM a na kraju sam nabrao negdje oko 3.5 tona
berem jos pomalo ali to je mala kolicina ...meni je zbog vremena prvo plemenjaca 2 puta spalila stabljike a onda i kada je bilo ono malo toplijeg vremena,zbog spaljenih stabljika nisam imao velik prihod
ja mislim da ce ovo biti jedno od najhladnijih ljeta od kako postoje mjerenja,jer je mnogo dana nocna temperatura bila od 8-13 stepeni a to nikako nisu ljetne temeperature

ali nije bas sve ni zbog vremena,ja sam napravio jednu gresku,bacao sam KAN gnojivo i doslo mi je u kontakt sa stabljikom i bukvalno vise od jednog reda kornisona mi se sasusilo,pa i na tome sam izgubio par stotina kg

sto se tice placanja,jos nisu ni poceli placati,navodno trebaju ovih dana kao da pocnu
obzirom na ona desavanja oko propadanja kornisona,sto si vjerovatno upoznat,izgleda da ovi otkupljivaci pokusavaju vrsiti pritisak na vlade da probaju dobiti kakvih para od njih

ja ne zivim bas od kornisona pa ove pare ce mi doci kao bonus a oni sto im je ovo jedini prihod ,jedva cekaju novac
a mnogo je porodica kojima je ovo jedina vrsta prihoda
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#6416 Re: Bášča

Post by MOSALJOZE »

U ovih par narednih dana krećem sa sadnjom crne ribizle,pa ću vas redovno izvještavati i slikati.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#6417 Re: Bášča

Post by Mu'min »

MOSALJOZE wrote:U ovih par narednih dana krećem sa sadnjom crne ribizle,pa ću vas redovno izvještavati i slikati.
Stavi slike u voćarstvo i što više materiala jer i mene zanima... :)
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#6418 Re: Bášča

Post by MOSALJOZE »

Mu'min wrote:
MOSALJOZE wrote:U ovih par narednih dana krećem sa sadnjom crne ribizle,pa ću vas redovno izvještavati i slikati.
Stavi slike u voćarstvo i što više materiala jer i mene zanima... :)
Nisam upratio tu temu
I ja sam početnik,pročitao sam odredjenu literaturu,imao neke razgovore sa odredjenim profesorima i tako.
Tek trebam naručiti sadnice,a prije toga oranje,i sve što ide pa zagraditi ima posla :thumbup:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6419 Re: Bášča

Post by Banksy »

zippoo87 wrote:
na kraju sam nabrao negdje oko 3.5 tona
Čestitam i divim ti se, zaista. :thumbup:
Polako, dogodine ćeš već znati sve šta i kako treba i prinos će ti sigurno biti još bolji, sve je škola... :thumbup:
elk
Posts: 2804
Joined: 14/08/2006 12:03

#6420 Re: Bášča

Post by elk »

Tako je banksy.svaka cast na ovolikom trudu,siguran sam da se ovako lose ljeto barem iduce godine nece ponoviti.a ti jos godinu iskusniji :).bice bolje i sretno zippoo
zippoo87
Posts: 15622
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6421 Re: Bášča

Post by zippoo87 »

hah tnx na podrsci
btw.kornisoni nisu posao za jednu osobu,to je radila cijela porodica sada i pomagaci,aktivno oko 6 ljudi svaki dan
slijedece godine kako sada stvari stoje,nece biti nista od kornisona,jer i brat i mati poceli raditi u firmama gdje se stalno produzava a preko ljeta mati nije radila,ja nisam radio,brat radio ali u firmi gdje je imao lufta

uglavnom,iako se nije nesto posebno zaradilo od kornisona,uletila je aronija kao zamjena,i od nje se zaradilo nekih para ,dobio sam bunar,ljeto proveo radeci,nisam visio u kuci po cijeli dan i dangubio...imam i pansion za kucne ljubimce pa sam i od toga namakao nesto para...sve u svemu,radilo se i nesto se i zaradilo,druzilo sa ljudima sa kojima inace ne bi druzio,sve bilo opusteno i fino
imao se vrt sa svim domacim...paradajz,paprike,krompir,luk,tikvice...od voca kruske,jagode,kupine,sljive,aronija...
jedino eto vrijeme je bas bilo lose za kornison ali boze moj
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#6422 Re: Bášča

Post by Toto »

zippoo87 wrote: meni se i nisu bas isplatili ,jer sam imao ukupno 1550 KM zaduzenja,pa sam kopao bunar jos 1000 KM a na kraju sam nabrao negdje oko 3.5 tona
mozda nije pitanje za ove teme ali nemam gdje da postavim.
Pojavila se vijest da je zbog problema sa kornisonima ugrozeno 20 000 radnih mjesta u BiH. Buni me broj i to da je posao sa kornisonim toliko profitabilan da ima toliko radnih mjesta. Pod radnim jestom ja samtram registrovan posao sa onim standardnim plata + doprinosi za radnika na puno radno vrijeme.
Ja sam mislio da je sve organizovano kao socijalna zadruga, gdje kooperant sklapa ugovor sa otkupljivacem. Mozes li nesto vise detalja o pravnom aspeku? posebno me intereuje imaju li uzgajivaci uplaceno: penziono zdravstveno itd ..
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#6423 Re: Bášča

Post by lijepa u dusi »

Sta raditi paradajzu? Zelen struhne na stabljici i slabo rodi. Inace se sadi u ravnici, ima sunca tokom cijelog dana, ako je susan period zaljeva se redovno i dovoljno... Ja i mama evo trecu godinu ne mozemo se nacuditi kako nece da uspije i gotovo.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#6424 Re: Bášča

Post by Mu'min »

lijepa u dusi wrote:Sta raditi paradajzu? Zelen struhne na stabljici i slabo rodi. Inace se sadi u ravnici, ima sunca tokom cijelog dana, ako je susan period zaljeva se redovno i dovoljno... Ja i mama evo trecu godinu ne mozemo se nacuditi kako nece da uspije i gotovo.
Objavi koju sliku možda šta iz slike više skontamo.
Ako zelen struhne može biti plemenjača, može biti manjaka kalcije (dono se suši, crni, truhne, kako hoš) a može biti i nešto 3.
Što više slika plodvova, listova, stabljike i naravno info kad obično počne bolest, koji dio godine, poslije kiša, studeni ...
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#6425 Re: Bášča

Post by Toto »

lijepa u dusi wrote:Sta raditi paradajzu? Zelen struhne na stabljici i slabo rodi. Inace se sadi u ravnici, ima sunca tokom cijelog dana, ako je susan period zaljeva se redovno i dovoljno... Ja i mama evo trecu godinu ne mozemo se nacuditi kako nece da uspije i gotovo.
ako se vec tri godina ponavlja isto: trebalo bi vidjeti sta je sa pH faktorom zemljista . Ako u apotekam ima neki jeftin metod /lakumus ili kemikalija/za izmjerit pH onda ne bi bilo lose to uraditi. Za mnoge povrtlarske kulture pH je vazan za dobar rod..
ako je skupo mjerenje: onda se naprvi jednostavan eksperment - da se odgonetne: da li je problem u zemljistu.
U dublju 30-40 cm posudu -paradajz voli dublju i rahlu zemlju- donese se zemljiste od nekoga, gdje paradajz jako dobro uspjeva - ili sami napravite supstrat- pa se u posudu posadi paradajaz i stavi se medju one u basti, da ima istu mikroklimu i rezim kao i ostali paradajazi .. ako bude osjetne razlike onda je do zamljista a najcsce je pH problem
Post Reply