Brodski pod, Parket ili laminat

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
Slo Burner
Posts: 5358
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#1 Brodski pod, Parket ili laminat

Post by Slo Burner »

U trilemi sam koju vrstu podloge da postavljam u kuci. Najvise bi voljeli broski pod, ali se bojim problema koji mogu nastati naknadnim isusivanjem. Ima li neko od vas broski pod u kuhinji ? Kakav asu iskustva ?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#2 Re: Brodski pod, Parket ili laminat

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Slo Burner wrote:U trilemi sam koju vrstu podloge da postavljam u kuci. Najvise bi voljeli broski pod, ali se bojim problema koji mogu nastati naknadnim isusivanjem. Ima li neko od vas broski pod u kuhinji ? Kakav asu iskustva ?
Ja sam nedavno poskidao taj brodski pod u prizemlju i stavio malo bolji laminat od 12 mm. Definitivno po meni bolje rjesenje.
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#3 Re: Brodski pod, Parket ili laminat

Post by sema911s »

ja sam sebi postavio,.,plocice koje su imitacija drveta,. kazu parket i to nemoze se prat,.,voda i to,., dok je sada lakse,.,
samo ako se odlucis na plocice podno girjanje obavezno,., ujutro bubrezi otpadaju,.,
imate na nekom snizenju u adazalu te plocice kvadrat oko 20KM,.,
hazbi
Posts: 84
Joined: 19/12/2013 17:53

#4 Re: Brodski pod, Parket ili laminat

Post by hazbi »

Dragi moji....
iskreno vam preporučujem brodski pod ali pod uslovom da mozete pronaci onaj koji je osusen....nakon postavljanja nema problema sa isusivanjem a nakon 3 premaza adekvatnim lakom vrlo je lagan za odrzavanje....naravno da cjelokupni izgled kuce mora odgovarati i izgledu poda pa se nemojte zaljecati.vidjao sam svakakve ludosti mermer + brodski pod...laminat+brpdski pod a najlosije sto sam vidio kombinacije brodskog poda i kamena.....
u nasoj kuci nakon hidroizolacije isli smo sa staflama 5x8 cm na razmak od 50 cm.....kao izolator stavljali smo 5 cm tvrdi stiropol a potom najlon/ne dajte se omesti majstorskim/ako vam drugi radi/pricama da najlon kondezira-nije istina....posto smo nabavili suhi brodski pod...razvrstali smo ga po kolicini i izgledu frzova te dobili nakon ugradnje i lakiranja divan cvrst i postojan pod.....nalazi se u prostorijama skoro godinu dana i do sada nismo primjetili da je ispucao pomjerio se ili bilo sta slicno....puno srece
User avatar
Slo Burner
Posts: 5358
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#5 Re: Brodski pod, Parket ili laminat

Post by Slo Burner »

hazbi wrote:Dragi moji....
iskreno vam preporučujem brodski pod ali pod uslovom da mozete pronaci onaj koji je osusen....nakon postavljanja nema problema sa isusivanjem a nakon 3 premaza adekvatnim lakom vrlo je lagan za odrzavanje....naravno da cjelokupni izgled kuce mora odgovarati i izgledu poda pa se nemojte zaljecati.vidjao sam svakakve ludosti mermer + brodski pod...laminat+brpdski pod a najlosije sto sam vidio kombinacije brodskog poda i kamena.....
u nasoj kuci nakon hidroizolacije isli smo sa staflama 5x8 cm na razmak od 50 cm.....kao izolator stavljali smo 5 cm tvrdi stiropol a potom najlon/ne dajte se omesti majstorskim/ako vam drugi radi/pricama da najlon kondezira-nije istina....posto smo nabavili suhi brodski pod...razvrstali smo ga po kolicini i izgledu frzova te dobili nakon ugradnje i lakiranja divan cvrst i postojan pod.....nalazi se u prostorijama skoro godinu dana i do sada nismo primjetili da je ispucao pomjerio se ili bilo sta slicno....puno srece
Jeste li ga postavlajli i u kuhinju ili su tamo ipak plocice ?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#6 Re: Brodski pod, Parket ili laminat

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

hazbi wrote:Dragi moji....
iskreno vam preporučujem brodski pod ali pod uslovom da mozete pronaci onaj koji je osusen....nakon postavljanja nema problema sa isusivanjem a nakon 3 premaza adekvatnim lakom vrlo je lagan za odrzavanje....naravno da cjelokupni izgled kuce mora odgovarati i izgledu poda pa se nemojte zaljecati.vidjao sam svakakve ludosti mermer + brodski pod...laminat+brpdski pod a najlosije sto sam vidio kombinacije brodskog poda i kamena.....
u nasoj kuci nakon hidroizolacije isli smo sa staflama 5x8 cm na razmak od 50 cm.....kao izolator stavljali smo 5 cm tvrdi stiropol a potom najlon/ne dajte se omesti majstorskim/ako vam drugi radi/pricama da najlon kondezira-nije istina....posto smo nabavili suhi brodski pod...razvrstali smo ga po kolicini i izgledu frzova te dobili nakon ugradnje i lakiranja divan cvrst i postojan pod.....nalazi se u prostorijama skoro godinu dana i do sada nismo primjetili da je ispucao pomjerio se ili bilo sta slicno....puno srece
Ja moram reci da sam skinuo takav pod jer izolacija losa. Razmak izmedju stafli pravi toplinske mostove bez obzira na stiropor pa sam imao problem. Ako se radi o prizemnom stanu preporuka ici na estrih, prije toga stirodur, a prije stirodura hidroizolacija. Ovim sam rijesio problem kondenza u donjim coskovima na vanjskim zidovima.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7 Re: Brodski pod, Parket ili laminat

Post by insomnia78 »

Plocice
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#8 Re: Brodski pod, Parket ili laminat

Post by DaffyDuck »

Jel pitas za kuhiju ili cijelu kucu?
Ja sam stavila panelni parket i u kuhinju, pa sta Bog da :D
Plocice nikd ne bi stavila u cijelu kucu, jer su hladne, ne samo fizicki, nego i estetski. One su za kupatila i kuhinje.
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#9 Re: Brodski pod, Parket ili laminat

Post by Neregistrirani »

A kakva je fora sad s ovim tarketom, je li to lošija klasa parketa, napuvana klasa laminata, nemam pojma kako se "ponasa" poslije par godina?
User avatar
Slo Burner
Posts: 5358
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#10 Re: Brodski pod, Parket ili laminat

Post by Slo Burner »

DaffyDuck wrote:Jel pitas za kuhiju ili cijelu kucu?
Ja sam stavila panelni parket i u kuhinju, pa sta Bog da :D
Plocice nikd ne bi stavila u cijelu kucu, jer su hladne, ne samo fizicki, nego i estetski. One su za kupatila i kuhinje.
Ma žena bi umjesto plocica brodski i u kuhinju a meni nekako šuhveli :D
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#11 Re: Brodski pod, Parket ili laminat

Post by nightvision »

Imao nekad brodski pod u kuci sa stiropor izolacijom, koliko god da je suh opet ce rasusiti i kad "proradi" pocece skriputati i nece ti smetati samo ako si teski flegman. Ja sam se rodio kad sam ga pocupao. Uradio nove glazure i stavio krupni hrastov parket debljine dva centa tako da ga mogu brusiti par puta i kao takav moze me nadziviti. U kuhinju idu plocice, to se nemoj zajebati pa staviti sta drugo jer uvijek se prosipa voda i sve osim plocica ce primati vodu i truhnuti. Ne slusaj sta zena hoce. :lol: To ti je moje iskustvo i savjet. :thumbup:
bumerangss
Posts: 4473
Joined: 12/01/2015 16:47

#12 Re: Brodski pod, Parket ili laminat

Post by bumerangss »

Moj ti je savjet plocice ali samo pola metra oko kuhonjskih elemenata jer takav je sad standard i trend :D a i zbog toga ces u po ljeta morati oblaciti pokucnice jer su plocice ledara! A za ostatak ako imas love onda klasicni parket ili tarket mojeg ja imam vec tri godine i prezadovoljan sam i izgledom i odrzavanjem ali nemoj puno taman nego uzmi boju hrasta drugu klasu na kojoj ima poneka ona frza i nije visoki sjaj na kojem bi se vidjela prasina. Laminat je plastika i hladan skoro kao plocice i klizav!
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#13 Re: Brodski pod, Parket ili laminat

Post by Danguba »

Najveci buckuris koji sam procitao na jednoj temi. :D
User avatar
Slo Burner
Posts: 5358
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#14 Re: Brodski pod, Parket ili laminat

Post by Slo Burner »

Danguba wrote:Najveci buckuris koji sam procitao na jednoj temi. :D

Nije ba dobro je, pohvatao sam par korisnih
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#15 Re: Brodski pod, Parket ili laminat

Post by DaffyDuck »

Slo Burner wrote:
DaffyDuck wrote:Jel pitas za kuhiju ili cijelu kucu?
Ja sam stavila panelni parket i u kuhinju, pa sta Bog da :D
Plocice nikd ne bi stavila u cijelu kucu, jer su hladne, ne samo fizicki, nego i estetski. One su za kupatila i kuhinje.
Ma žena bi umjesto plocica brodski i u kuhinju a meni nekako šuhveli :D
Ma mene je coek poslusao :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#16 Re: Brodski pod, Parket ili laminat

Post by Ramzess Veliki »

Kamene ploče, a ispod razvedeš centralno grijanje. :thumbup:
I obavezno pozlati štokove, ne ide bez toga. 8-)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#17 Re: Brodski pod, Parket ili laminat

Post by insomnia78 »

Ma i to kako ko navikne, kod mene plocice u citavoj kuhinji, hodniku i stepenicama, u sobama laminat i nemam nigdje tepiha pa opet skoro citavu godinu furamo bosi
Evo i djete isto, bosa il u carapicama a jos nikad nije bila ni prehladjena
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#18 Re: Brodski pod, Parket ili laminat

Post by Danguba »

Ramzess Veliki wrote:Kamene ploče, a ispod razvedeš centralno grijanje. :thumbup:
I obavezno pozlati štokove, ne ide bez toga. 8-)
zaboravio si one kutne lajsne na plafonu... :lol:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#19 Re: Brodski pod, Parket ili laminat

Post by Ramzess Veliki »

Sarajmen wrote:
Slo Burner wrote:U trilemi sam koju vrstu podloge da postavljam u kuci. Najvise bi voljeli broski pod, ali se bojim problema koji mogu nastati naknadnim isusivanjem. Ima li neko od vas broski pod u kuhinji ? Kakav asu iskustva ?
... varijanta je tzv lijepljeni pod, dakle komadi se stavljaju u presu i lijepljenem se dobija čvrstoća. Tako se dosta smanjuje prostor da drvo ''radi ili diše'' . To je dobra stvar i tehnika. Ali i uslovno rečeno garancija da je riječ o suhom drvetu.
Da, pod se u pravilu ''reda'' tj ugrađuje tako da prati izvor svjetlosti, odnosno ako je npr prozor ispred tebe postavlja se vertikalno a ne horizontalno.
P.S.
Savjetujem ti da usvojiš ovu varijantu fiksiranja sa šarafima, i zbog lakše demontaže istog ako bi nekad' ... iz nekog' razloga imao potrebu za tim. A eto, sam skontaj šta ćeš odabrati da ugradiš. Hairli bilo.
Lamelirani brodski pod. :thumbup:
Skuplji, ali vrijedi.
Meni je sve bolje od laminata, mada ima i laminata jako dobre kvalitete, ali su svi hladni. Prednost im je samo u cijeni.
User avatar
heat
Posts: 17408
Joined: 30/01/2013 10:58
Location: Sarajevo
Grijem se na: Ljubav
Vozim: ABCD
Contact:

#20 Re: Brodski pod, Parket ili laminat

Post by heat »

Zelim raditi brodski pod u stanu pa imam par pitanja za ljudstvo sa iskustvom.

Gdje kupiti najpovoljnije, kvalitet, bez cvorova ili sa cvorom, koju vrstu drveta ciljati i debljine istog ?
Savjete i preporuke rado prihvatam.

Hvala :bih:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18689
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#21 Re: Brodski pod, Parket ili laminat

Post by SmokingMan »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Slo Burner wrote:U trilemi sam koju vrstu podloge da postavljam u kuci. Najvise bi voljeli broski pod, ali se bojim problema koji mogu nastati naknadnim isusivanjem. Ima li neko od vas broski pod u kuhinji ? Kakav asu iskustva ?
Ja sam nedavno poskidao taj brodski pod u prizemlju i stavio malo bolji laminat od 12 mm. Definitivno po meni bolje rjesenje.
Djaba,i kod mene je laminat,ali hladno sa nogu da te bog mili sačuva...
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#22 Re: Brodski pod, Parket ili laminat

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

SmokingMan wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Slo Burner wrote:U trilemi sam koju vrstu podloge da postavljam u kuci. Najvise bi voljeli broski pod, ali se bojim problema koji mogu nastati naknadnim isusivanjem. Ima li neko od vas broski pod u kuhinji ? Kakav asu iskustva ?
Ja sam nedavno poskidao taj brodski pod u prizemlju i stavio malo bolji laminat od 12 mm. Definitivno po meni bolje rjesenje.
Djaba,i kod mene je laminat,ali hladno sa nogu da te bog mili sačuva...
Ako je prizemlje definitivno mora ići dobra izolacija, kod mene je sada duga priča sa novom hidro i termo izolacijom.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18689
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#23 Re: Brodski pod, Parket ili laminat

Post by SmokingMan »

I na spratu i u prizemlju je ista situacija,sve je urađeno kako treba,al uzalud,hladno....Navest ću da je postavljena preko brodskog poda u prizemlju.Laminat je jako lahak za održavanje,međutim,po meni brodski pod je bolje riješenje,iako tu i tamo,ima posla oko povremenog lakiranja.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#24 Re: Brodski pod, Parket ili laminat

Post by Danguba »

Kvalitetan laminat ne razlikuje se mnogo od drugih drvenih podova. Laminat je radjen od MDF-a(nosivi dio)i drugih dekorativnih i habajucih slojeva koji su od PVC-a.
Ako se uradi dobra termo izolacija, laminat ne moze biti hladan. Ja ga imam u kuci i u prizemlju i na spratu ali ispod njega je poliuretanska pjena 0,5 cm, estrih 5 cm,folija, 5 cm stiropor, hidroizolacija. Nikada nisam osjetio hladnocu po nogama.

Drveni podovi(parketi, seljacki podovi, brodski podovi...) su zdraviji ali i zahtijevaju paznju prilikom polaganja, obrade i odrzavanja. Traze povremeno brusenje, korekcije i ponovno lakiranje. Bez obzira koliko suh materijal bio, oni su podlozni apsorbaciji prirodne vlage pa zna doci i do deformacija. Za njihovo postavljanje najbitnija je podloga koja mora biti suha ali i odvojena dobrom hidroizolacijom ili raznim hidro premazima.

Brodski pod, Parket ili laminat???

Parket,kvalitet materijala, vrsta, boja, majstori... je na tebi da se odlucis.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40793
Joined: 29/06/2011 23:39

#25 Re: Brodski pod, Parket ili laminat

Post by dječak sa šibicama »

Kod mene u stanu je parket, ja sam zadovoljan ali to je stan.

U kuci je laminat, puno zahvalniji za odrzavanje, nema zime jer je ispod estrih i dobra izolacija + cijevi od plinskog centralnog koje uz dotok vrele vode do radijatora griju i pod. Neka vrsta etaznog grijanja.

Laminat mozes skinuti, staviti novi, postoje i mase za opunjavanje ogrebotina, lagan za odrzavanje. Parket se mora tu i tamo ponovo lakirati, mada ja nisam od postavljanja, a ima vec 15 godina. Bilo bi vrijeme za jedno smirglanje i lakiranje, ali dobar je. Brodski pod mi se svidja... recimo da je vaznije kakva je izolacija (ispod) poda, od same vrste poda. Posto se pokrenula ta tema.
Post Reply