Brak - najveća prevara ljudskog roda

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
SmokingMan
Posts: 18713
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#276 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by SmokingMan »

Nije bilo "sjekiranja", ali je bilo ne znam da li gore ili ne, dok tetka nije "vratila" "falsifikovani" papir od ostavinske rasprave. Otac je bio dijelomično neuračinjiv zbog bolesti tako da sud nije mogao priznati iznuđen pristanak.
moimoi
Posts: 4711
Joined: 01/07/2006 12:59

#277 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by moimoi »

Truba wrote: 07/09/2023 11:48 kod mene su sve pokrali prije nego sam postao punoljetan tako da se sad borim za ostatke ostataka
npr dobio sam 1/20 dio kuće od 46 kvadrata :lol:
to je šupa negdje sam kačio slike
to je kokošinjac ne kuća
prava imovina je rasprodata
Puno brate :lol:
Moji dida se odrekao onog sto ga je sljedovalo zarad djecijeg doplatka. Meni je to ok. Nije se bavio zemljoradnjom nikad u zivotu, a neko je od toga zivio.

Sto se stare kuce tice… e to mi nije bas jasno kako je samo jedno dijete sve dobilo. Taj je inace i najmrzovoljniji :D Mozda bas sto zna da je prevario sve oko sebe :lol:
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#278 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Digla_da_kreci »

Kod mene dvojica amidza ne pricaju jer su se posvadjali oko djedove ostavstine. A i jedan i drugi govori: eto, jebla te zemlja, neces je u grob sa sobom ponijeti. :D
Jeremija_Lesina
Posts: 161
Joined: 12/05/2021 11:48

#279 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Jeremija_Lesina »

Meni je najvrjednije što mi je ostalo od roditelja, ono nematerijalno.

Recimo, kada nekog upoznaš a on ti kaže...'Znao sam tvoje roditelje...ehh, kakvi su to ljudi bili'..i slično.

Imovina..bilo je i toga, gledam da je sačuvam i ostavim djeci. Ali se uvijek pitam šta će njima ljudi govoriti o meni..

Izvinjavam se, ovo je offtopic.. sjeta neka ...
User avatar
Isner
Posts: 811
Joined: 07/02/2012 15:23
Location: Under the bridge

#280 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Isner »

moimoi wrote: 07/09/2023 11:03
Truba wrote: 07/09/2023 10:54

kakva urbana šuplja
dok ženska kod druge gimnazije rodjena u 33. 4. kćer rodila tu i živi
a kolega koji je rodio 3 sa ženom zadrti ateisti
drugi koji ganja muško nakon 3 kćeri i 3 pobačaja nije crkve vidio 20 godina

kakve su to floskule da je po vjeri i nevjeri onda sjeverna koreja ne bi imala djece ... a saudijska arabija i poljska bi bile ko indija
Ja ti govorim o starijim generacijama.
Generacije nasih baka/nana/baba
Zene koje niko nije pitao-da li su sretne?
Ovo sto navodis je rijetkost.. haman pa izuzetak. Mada ovaj sto je ganjao musko.. to bi mi bilo tipicno balkanski ;) Je li mu i zena ganjala musko?

Sreca u braku nema veze sa djecom.
Imas parova bez djece jako sretnih
Što rece Desa u pjesmi "Tražim pomilovanje, za žene koje nisu dale Bogu božije ni caru carevo, koje nisu zanjihale u kolijevci dijete"..

Roditelji mojih kumova su imali 11 djece i još 4 sahranili, znaci ukupno 15.. Gorštaci i stočari, živjeli su na planini.. Tako je moralo biti jer da porodice nisu bile višečlane sve bi osvojile komšije.. Šta je na Balkanu palo glava zbog metra livade ili ašlame u međi, nema broja. Ako nemaš sinova da to odbrane, ode sve... Trebala je radna snaga za rad, proizvodnju, vojsku i opstanak.. Pa u periodu od Prvog balkanskog rata do kraja 1945 bilo je XY mobilizacija..

Sretan čovjek ne postoji, a posebno tada nije postojao..
nekome
Posts: 2938
Joined: 17/05/2011 10:41

#281 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by nekome »

Jeremija_Lesina wrote: 07/09/2023 13:00 Meni je najvrjednije što mi je ostalo od roditelja, ono nematerijalno.

Recimo, kada nekog upoznaš a on ti kaže...'Znao sam tvoje roditelje...ehh, kakvi su to ljudi bili'..i slično.

Imovina..bilo je i toga, gledam da je sačuvam i ostavim djeci. Ali se uvijek pitam šta će njima ljudi govoriti o meni..

Izvinjavam se, ovo je offtopic.. sjeta neka ...
bilo nekad, danas se to tako gleda u tragovima... po onome sto ja vidim
Post Reply