Brak - najveća prevara ljudskog roda

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Karikaturist
Posts: 3832
Joined: 20/12/2020 10:03

#226 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Karikaturist »

_Reds_ wrote: 23/08/2022 15:35 Kakve sve perosne na ovom forumu obitavaju.
Bas. Kakve sve misli i teme isplivaju ovdje, to je za psihijatrije..
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#227 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by dr_Evil »

Karikaturist wrote: 23/08/2022 15:36
_Reds_ wrote: 23/08/2022 15:35 Kakve sve perosne na ovom forumu obitavaju.
Bas. Kakve sve misli i teme isplivaju ovdje, to je za psihijatrije..
Sto bi rekle komsije, mnogo se lepo pricamo. Sta je problem :)
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#228 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Piaty »

_Reds_ wrote: 23/08/2022 15:35 Kakve sve perosne na ovom forumu obitavaju.
Mnogo al mnogo bRespolene persone...pazi ti samo predzadnje stranice i oko cega oni laprdaju :lol:
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#229 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Vam »

Tema postavljena da se razbije negativno misljenje o braku, kao da je to zaista stav vecine.
Ne znam zasto bi neko mislio da je brak prevara, zelis, ne zelis do tebe je. Mozes biti protiv braka, ali sigurno nije prevara.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#230 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by dr_Evil »

Vam wrote: 01/09/2022 01:09 Tema postavljena da se razbije negativno misljenje o braku, kao da je to zaista stav vecine.
Ne znam zasto bi neko mislio da je brak prevara, zelis, ne zelis do tebe je. Mozes biti protiv braka, ali sigurno nije prevara.
Sto je govorio moj drug, dok skontas da si se ozenio vec je kasno :D
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#231 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Vam »

dr_Evil wrote: 01/09/2022 08:42
Vam wrote: 01/09/2022 01:09 Tema postavljena da se razbije negativno misljenje o braku, kao da je to zaista stav vecine.
Ne znam zasto bi neko mislio da je brak prevara, zelis, ne zelis do tebe je. Mozes biti protiv braka, ali sigurno nije prevara.
Sto je govorio moj drug, dok skontas da si se ozenio vec je kasno :D
U glavnom, nema razloga se zaliti da te neko prevario, a i razvod je opcija ukoliko ne ide.
Ja mislim da je brak odlicna stvar, e sad sto se ljudi sami zeznu pa ga sklope s pogresnim osobama, sto se ne trude, sto imaju neke zablude o zivotu kao iz bajke, sami su krivi.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#232 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by dr_Evil »

Vam wrote: 01/09/2022 09:56

U glavnom, nema razloga se zaliti da te neko prevario, a i razvod je opcija ukoliko ne ide.
Ja mislim da je brak odlicna stvar, e sad sto se ljudi sami zeznu pa ga sklope s pogresnim osobama, sto se ne trude, sto imaju neke zablude o zivotu kao iz bajke, sami su krivi.
Brak je odlicna stvar, meni odgovara. Ali istina jeste da covjek nije monogamna zivotinja.

Iskreno ne kuzim ni vas neke mentalno nove klince sta se ne zajebajete da vas je zena zajebala, i da mjenjate jednu od 36 za dvije od 18.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#233 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Vam »

dr_Evil wrote: 01/09/2022 10:00
Vam wrote: 01/09/2022 09:56

U glavnom, nema razloga se zaliti da te neko prevario, a i razvod je opcija ukoliko ne ide.
Ja mislim da je brak odlicna stvar, e sad sto se ljudi sami zeznu pa ga sklope s pogresnim osobama, sto se ne trude, sto imaju neke zablude o zivotu kao iz bajke, sami su krivi.
Brak je odlicna stvar, meni odgovara. Ali istina jeste da covjek nije monogamna zivotinja.

Iskreno ne kuzim ni vas neke mentalno nove klince sta se ne zajebajete da vas je zena zajebala, i da mjenjate jednu od 36 za dvije od 18.
To monogamna zivotinja ne igra veliku ulogu. Ni blizu koliko se tome daje vaznosti.

A ovaj drugi dio... Sta kazes? :)
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#234 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by dr_Evil »

Vam wrote: 01/09/2022 10:10
To monogamna zivotinja ne igra veliku ulogu. Ni blizu koliko se tome daje vaznosti.

A ovaj drugi dio... Sta kazes? :)
Igra ogromnu, naravno da neces samo zato sto si zivotinja varati, ali dokazuje da je brak izmisljen vjestacki koncept, nesto kao drzave i nacije.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#235 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Vam »

dr_Evil wrote: 01/09/2022 10:12
Vam wrote: 01/09/2022 10:10
To monogamna zivotinja ne igra veliku ulogu. Ni blizu koliko se tome daje vaznosti.

A ovaj drugi dio... Sta kazes? :)
Igra ogromnu, naravno da neces samo zato sto si zivotinja varati, ali dokazuje da je brak izmisljen vjestacki koncept, nesto kao drzave i nacije.
Prirodno smo programirani da volimo slatko i masno, pa opet znamo da kako takva hrana utice na zdravlje i ne doruckujemo svaki dan przene punomasne sireve i torte.
Prirodno je ubiti, nesto najprirodnije, pa opet smo razvili drustvo do nivoa svijesti da nam je to neprihvatljivo.
Svasta nesto je prirodno...
A sto se partnera tice, ljubav igra mnogo vecu ulogu, porivi koje imamo su tu, ali iskrena ljubav je razlog da nam najprirodnije stvari budu nebitne. Ne mozes ocekivati da ces se isto osjecati kao na pocetku veze, kad se tek zaljubis ko mutav, moze hiljade golih zena da marsira pored tebe, svejedno ti. Zato kazem, ljudi se ne trude i dozvole sebi da sklone u kraj ono sto je zaista bitno i onda kao monogamija, poligamija, priroda, mentalitet ovakav, onakav... beznacajno.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#236 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by dr_Evil »

Vam wrote: 01/09/2022 10:27

Prirodno smo programirani da volimo slatko i masno, pa opet znamo da kako takva hrana utice na zdravlje i ne doruckujemo svaki dan przene punomasne sireve i torte.
Prirodno je ubiti, nesto najprirodnije, pa opet smo razvili drustvo do nivoa svijesti da nam je to neprihvatljivo.
Svasta nesto je prirodno...
A sto se partnera tice, ljubav igra mnogo vecu ulogu, porivi koje imamo su tu, ali iskrena ljubav je razlog da nam najprirodnije stvari budu nebitne. Ne mozes ocekivati da ces se isto osjecati kao na pocetku veze, kad se tek zaljubis ko mutav, moze hiljade golih zena da marsira pored tebe, svejedno ti. Zato kazem, ljudi se ne trude i dozvole sebi da sklone u kraj ono sto je zaista bitno i onda kao monogamija, poligamija, priroda, mentalitet ovakav, onakav... beznacajno.
Sve si ti upravu sta kazes, ali to ne mjenja cinjenicu da ljudi evolucijski nisu stvoreni da budu u braku, nego kao i vecina drugih zivotinja sa partnera na partnera. DA li je prevara ili ne, pa vjerovatno ne jer ipak svjesno ostajemo u braku, ali da je drustvena norma u koju smo na prevaru ubaceni, to da svakako.

Sta je bitno, a sta ne, nazalost ne odlucujemo sami, neko drustvene norme, dogma i stigme, to je kompletan odgojni i obrazovni proces kojem smo bili izlozeni. Ima jedan i evolucijski dio kojim imas urodjeno da branis svoje dijete.

Sta bi rekao Halid na sve ovo :D
bumerangss
Posts: 4477
Joined: 12/01/2015 16:47

#237 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by bumerangss »

Nastasia wrote: 08/08/2018 18:44 :? :? :?

Ako ti se ne dopada pojam braka, nemoj se oženiti. I gotovo. Niko te ne može natjerati na to.


Ja lično, ne bih se "zvanično" udala za partnera bez par godina zajedničkog života, kasnije, ako želi da se vjenčamo, može, ako ne želi, ne moramo. Meni je skroz svejedno.
Pa svejedno ti je jer crpiš ista prava iz vanbracne kao iz bracne zajednice :D
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#238 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by piupiu »

MaksprotivMarksa wrote: 08/08/2018 17:16 Brak, čija bijedna parodija opstaje u vrijeme koje je izmaklo osnovu njegove ljudske opravdanosti, danas uglavnom služi kao trik samoodržanja: dvoje zavjerenika skreću od sebe odgovornost za sve gadosti koje bi mogli učiniti jedno drugom, dok u stvarnosti žive zajedno u mračnoj baruštini.

Postoje mnoge kritike braka kao institucije društva, mene zanima koje su to pozicije koje ovu instituciju društva mogu braniti, zamolio bih sve vjernike, moralne vertikale i slične njima da se uključe i razbiju mi ovo mišljenje o braku, da se oženim, vrijeme je, 27 mi je godina.

Živjeli !
Je l' ovo marksistička tema? :D

Brak kao ekonomska zajednica? :D
Škobo Habu
Posts: 9046
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#239 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Škobo Habu »

MaksprotivMarksa wrote: 08/08/2018 17:16 Brak, čija bijedna parodija opstaje u vrijeme koje je izmaklo osnovu njegove ljudske opravdanosti, danas uglavnom služi kao trik samoodržanja: dvoje zavjerenika skreću od sebe odgovornost za sve gadosti koje bi mogli učiniti jedno drugom, dok u stvarnosti žive zajedno u mračnoj baruštini.

Postoje mnoge kritike braka kao institucije društva, mene zanima koje su to pozicije koje ovu instituciju društva mogu braniti, zamolio bih sve vjernike, moralne vertikale i slične njima da se uključe i razbiju mi ovo mišljenje o braku, da se oženim, vrijeme je, 27 mi je godina.

Živjeli !
Slobodno ti dočekaj četrdesetu. Dok ti se razbiju o glavu sve te iluzije koje gajiš.

Brak je kao moral. Najveća laž društva, kao i njegova nasušna potreba.
bumerangss
Posts: 4477
Joined: 12/01/2015 16:47

#240 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by bumerangss »

Zejnep wrote: 08/08/2018 22:42 Jel se insan prvo zaljubi pa odluči da se ženi/uda ili odluči da se ženi/uda pa se onda zaljubi? :mrgreen:
Vecinim se poseksaju vatreno onako da zadovolje životinjski nagon jer hormoni rade svoje pa ona ostane trudna i "stomakom" ga natjera pred matičara! Bar 60% brakova je takvih, na foru :D
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#241 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Vam »

dr_Evil wrote: 01/09/2022 10:48
Vam wrote: 01/09/2022 10:27

Prirodno smo programirani da volimo slatko i masno, pa opet znamo da kako takva hrana utice na zdravlje i ne doruckujemo svaki dan przene punomasne sireve i torte.
Prirodno je ubiti, nesto najprirodnije, pa opet smo razvili drustvo do nivoa svijesti da nam je to neprihvatljivo.
Svasta nesto je prirodno...
A sto se partnera tice, ljubav igra mnogo vecu ulogu, porivi koje imamo su tu, ali iskrena ljubav je razlog da nam najprirodnije stvari budu nebitne. Ne mozes ocekivati da ces se isto osjecati kao na pocetku veze, kad se tek zaljubis ko mutav, moze hiljade golih zena da marsira pored tebe, svejedno ti. Zato kazem, ljudi se ne trude i dozvole sebi da sklone u kraj ono sto je zaista bitno i onda kao monogamija, poligamija, priroda, mentalitet ovakav, onakav... beznacajno.
Sve si ti upravu sta kazes, ali to ne mjenja cinjenicu da ljudi evolucijski nisu stvoreni da budu u braku, nego kao i vecina drugih zivotinja sa partnera na partnera. DA li je prevara ili ne, pa vjerovatno ne jer ipak svjesno ostajemo u braku, ali da je drustvena norma u koju smo na prevaru ubaceni, to da svakako.

Sta je bitno, a sta ne, nazalost ne odlucujemo sami, neko drustvene norme, dogma i stigme, to je kompletan odgojni i obrazovni proces kojem smo bili izlozeni. Ima jedan i evolucijski dio kojim imas urodjeno da branis svoje dijete.

Sta bi rekao Halid na sve ovo :D
Da, mada prestaje biti kako se drustvo dalje razvija, vjerske zajednice sve manje imaju glavnubrijec sto se braka tice (iako i dalje apsolutnu vecinu drze), a i osnivaju se razliciti tipovi brakova zavisno od razlicitih tipova veza i seksualnosti. Mada mislim da je sustina koliko mi sami, bez obzira na ovo prethodno spomenuto, vrednujemo brak. Ljudi kupuju kuce i stanove, mijenjaju karijere, dizu kredite, sele se i sve po odredjenim drustvenim sablonima koji se mogu tako nazvati prevarom. Ali ako je brak nesto sto smatramo vrijednim, sve ostalo vezano uz njega postaje ssmo tehnikalija koja se mora ispuniti da bi brak postao realnost.
djana h
Posts: 39284
Joined: 06/08/2009 18:23

#242 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by djana h »

dr_Evil wrote: 01/09/2022 10:48
Vam wrote: 01/09/2022 10:27

Prirodno smo programirani da volimo slatko i masno, pa opet znamo da kako takva hrana utice na zdravlje i ne doruckujemo svaki dan przene punomasne sireve i torte.
Prirodno je ubiti, nesto najprirodnije, pa opet smo razvili drustvo do nivoa svijesti da nam je to neprihvatljivo.
Svasta nesto je prirodno...
A sto se partnera tice, ljubav igra mnogo vecu ulogu, porivi koje imamo su tu, ali iskrena ljubav je razlog da nam najprirodnije stvari budu nebitne. Ne mozes ocekivati da ces se isto osjecati kao na pocetku veze, kad se tek zaljubis ko mutav, moze hiljade golih zena da marsira pored tebe, svejedno ti. Zato kazem, ljudi se ne trude i dozvole sebi da sklone u kraj ono sto je zaista bitno i onda kao monogamija, poligamija, priroda, mentalitet ovakav, onakav... beznacajno.
Sve si ti upravu sta kazes, ali to ne mjenja cinjenicu da ljudi evolucijski nisu stvoreni da budu u braku, nego kao i vecina drugih zivotinja sa partnera na partnera. DA li je prevara ili ne, pa vjerovatno ne jer ipak svjesno ostajemo u braku, ali da je drustvena norma u koju smo na prevaru ubaceni, to da svakako.

Sta je bitno, a sta ne, nazalost ne odlucujemo sami, neko drustvene norme, dogma i stigme, to je kompletan odgojni i obrazovni proces kojem smo bili izlozeni. Ima jedan i evolucijski dio kojim imas urodjeno da branis svoje dijete.

Sta bi rekao Halid na sve ovo :D
... na prevaru ubačeni... :mrgreen: zanimljivo
djana h
Posts: 39284
Joined: 06/08/2009 18:23

#243 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by djana h »

Vam wrote: 01/09/2022 11:32
dr_Evil wrote: 01/09/2022 10:48

Sve si ti upravu sta kazes, ali to ne mjenja cinjenicu da ljudi evolucijski nisu stvoreni da budu u braku, nego kao i vecina drugih zivotinja sa partnera na partnera. DA li je prevara ili ne, pa vjerovatno ne jer ipak svjesno ostajemo u braku, ali da je drustvena norma u koju smo na prevaru ubaceni, to da svakako.

Sta je bitno, a sta ne, nazalost ne odlucujemo sami, neko drustvene norme, dogma i stigme, to je kompletan odgojni i obrazovni proces kojem smo bili izlozeni. Ima jedan i evolucijski dio kojim imas urodjeno da branis svoje dijete.

Sta bi rekao Halid na sve ovo :D
Da, mada prestaje biti kako se drustvo dalje razvija, vjerske zajednice sve manje imaju glavnubrijec sto se braka tice (iako i dalje apsolutnu vecinu drze), a i osnivaju se razliciti tipovi brakova zavisno od razlicitih tipova veza i seksualnosti. Mada mislim da je sustina koliko mi sami, bez obzira na ovo prethodno spomenuto, vrednujemo brak. Ljudi kupuju kuce i stanove, mijenjaju karijere, dizu kredite, sele se i sve po odredjenim drustvenim sablonima koji se mogu tako nazvati prevarom. Ali ako je brak nesto sto smatramo vrijednim, sve ostalo vezano uz njega postaje ssmo tehnikalija koja se mora ispuniti da bi brak postao realnost.
Tačno :thumbup:
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#244 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by dr_Evil »

djana h wrote: 01/09/2022 12:48
... na prevaru ubačeni... :mrgreen: zanimljivo
Pa ako gledamo da su nekome vjerom ogranicili broj supruznika, evo uzmimo islam, 4 zene, a zena samo jednog supruga. U isto vrijeme dozvolili nekome hareme sa par stotina ljepotica. Isto mozemo staviti za krscanske kraljeve tog vakta.

Bit ce da nije prevara ;)

Nemam ja nista protiv braka, nemojte me lose shvatiti, i sam sam u sretnom braku i ne mislim nikuda da bjezim. Ali kad se okrenem za kolegicom, a jeHo musko koje se ne okrene za dobrom kolegicom ili dobrim autom(ofucana narodna mudrost), onda shvatis da monogamija nije prirodna.

Naravno isto vrijedi i u suprotnom pravcu, vjerujem da se koja kolegica i za mnom okrene, ravnopravnost :D
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#245 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Truba »

https://www.avaz.ba/vijesti/bih/810308/ ... i-isti-dan

60 godina braka umrli isti dan
Svuda vidjani zajedno
Al brale 2 sina pokopali
Prokletstvo dugog zivota
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#246 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by dr_Evil »

Truba wrote: 18/02/2023 20:48 https://www.avaz.ba/vijesti/bih/810308/ ... i-isti-dan

60 godina braka umrli isti dan
Svuda vidjani zajedno
Al brale 2 sina pokopali
Prokletstvo dugog zivota
Nisam do danas znao da ima Tomica pravoslavaca.

P.S. Jamili se '62-e, a sin se bio rodio '61-e. Moderni bili pravo, svaka cast! Pokoj im dusi
User avatar
Mishelinke
Posts: 2360
Joined: 16/01/2023 10:01

#247 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by Mishelinke »

MaksprotivMarksa wrote: 08/08/2018 17:16 Brak, čija bijedna parodija opstaje u vrijeme koje je izmaklo osnovu njegove ljudske opravdanosti, danas uglavnom služi kao trik samoodržanja: dvoje zavjerenika skreću od sebe odgovornost za sve gadosti koje bi mogli učiniti jedno drugom, dok u stvarnosti žive zajedno u mračnoj baruštini.

Postoje mnoge kritike braka kao institucije društva, mene zanima koje su to pozicije koje ovu instituciju društva mogu braniti, zamolio bih sve vjernike, moralne vertikale i slične njima da se uključe i razbiju mi ovo mišljenje o braku, da se oženim, vrijeme je, 27 mi je godina.

Živjeli !
Za tebe haveru i nije brak, već dobar psihijatar.
User avatar
bonovoxjasen
Posts: 182
Joined: 03/01/2023 19:22
Location: Stavanger, Norway

#248 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by bonovoxjasen »

dr_Evil wrote: 21/02/2023 07:25
Truba wrote: 18/02/2023 20:48 https://www.avaz.ba/vijesti/bih/810308/ ... i-isti-dan

60 godina braka umrli isti dan
Svuda vidjani zajedno
Al brale 2 sina pokopali
Prokletstvo dugog zivota
Nisam do danas znao da ima Tomica pravoslavaca.

P.S. Jamili se '62-e, a sin se bio rodio '61-e. Moderni bili pravo, svaka cast! Pokoj im dusi
svasta, naravno da ima Pravoslavaca, skoro da nema prezimena ( sem bas turskih ala Habul, Mursel ) gdje nisu sve 3 nacije, npr Kovacevic, Kurtovic
User avatar
dr_Evil
Posts: 12436
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#249 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by dr_Evil »

bonovoxjasen wrote: 21/02/2023 07:34
svasta, naravno da ima Pravoslavaca, skoro da nema prezimena ( sem bas turskih ala Habul) gdje nisu sve 3 nacije, npr Kovacevic, Kurtovic
Ebi ga, u mom kraju su po pravilu Tomici katolici. TIpicni pravoslavci Sudar, Pudar, Stupar. mes cini objasnio bi njima Dobrica da nisu Srbi jer ne zavrsavaju na ic.

Dobro, moramo se malo zajebavat :)
User avatar
bonovoxjasen
Posts: 182
Joined: 03/01/2023 19:22
Location: Stavanger, Norway

#250 Re: Brak - najveća prevara ljudskog roda

Post by bonovoxjasen »

:izet: :izet: :D
Post Reply