AUTENTIČNOST vs DOGMA, (islam, Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#1776 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by HardcoreMX »

zaboravio si minimalno još spomenuti Burekdžije i Patlidžanije...
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#1777 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by asurbanipal »

Nader Hashemi, Associate Professor of Middle East and Islamic Politics and Director of the Center for Middle East Studies at the University of Denver, in dialogue with Ussama Makdisi, Professor of History and Chair of Arab Studies at Rice University. Makdisi is the author of Faith Misplaced: The Broken Promise of U.S.-Arab Relations, 1820-2001, Artillery of Heaven: American Missionaries and the Failed Conversion of the Middle East, and The Culture of Sectarianism: Community, History, and Violence in Nineteenth-Century Ottoman Lebanon. He is currently working on a book tracing the origins of sectarianism in the modern Middle East.


User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#1778 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by zagortenej »

A Bektashi was in a mosque one day listening to the hodja give a sermon. He was half asleep when the hodja began talking about the pure virgins that awaited the faithful in heaven.

When he heard the word heaven, the Bektashi came to himself and asked the hodja excitedly, “Hodja efendi will wine and raki be served to the faithful in heaven?”

The hodja became furious and shouted back, “You pagan, what do you think heaven is… a tavern?!”

The Bektashi replied likewise, “Hah! What do you think heaven is… a whorehouse?!”
:lol:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7829
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1779 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by Idemedosumom »

Ko o čemu, Zagor o seksu :lol:
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#1780 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by zagortenej »

Idemedosumom wrote:Ko o čemu, Zagor o seksu :lol:
Možda ti u mojim upisima vidiš samo sex :wink:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7829
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1781 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by Idemedosumom »

Jes do mene (nas) je, nije do tebe :thumbup:
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#1782 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by zagortenej »

Idemedosumom wrote:Jes do mene (nas) je, nije do tebe :thumbup:
pa eto nađi procenat mojih postova koji govore o sexu, ako već nije do tebe (vas).
ali nećeš moći, samo hoćeš da ispadneš pametan :wink:
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7829
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1783 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by Idemedosumom »

Karamba i karambita! Upravu si, izvinjavam se.
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#1785 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by Diwan »

Meanwhile, dok svjetlo dođe u tamni vilajet:

Drinking Liquor Without Getting Drunk Not Sinful: Islamic Scholar

https://egyptianstreets.com/2017/02/13/ ... c-scholar/
In a sharp contradiction to what is common among Muslims, Khaled Al Gendy, a famous Islamic cleric and a member of the Supreme Council for Islamic Affairs, stated that drinking liquor without getting drunk is not sinful.

“If the same alcoholic drink was consumed by one person without getting drunk, it is not haram, while being consumed by another person to drunkenness makes it haram [for this person],” the sheikh said, highlighting the difference between drinking liquor and getting drunk.

During a talk show on DMC TV channel, Al Gedy said that getting drunk is haram, sinful and forbidden in Islam, and all Islamic sharia laws related to the punishment apply to getting drunk as a consequence of drinking alcoholic beverages.

A drunken person is defined as one who cannot tell the bottom of a valley from its top, Al Gendy added.

According to Abo Hanifa, a renowned Islamic scholar for sharia lawmaking and often called the Great Imam, drinking alcohol without getting drunk is not sinful.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1786 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by Smrcak15 »

Diwan wrote:Meanwhile, dok svjetlo dođe u tamni vilajet:

Drinking Liquor Without Getting Drunk Not Sinful: Islamic Scholar

https://egyptianstreets.com/2017/02/13/ ... c-scholar/
In a sharp contradiction to what is common among Muslims, Khaled Al Gendy, a famous Islamic cleric and a member of the Supreme Council for Islamic Affairs, stated that drinking liquor without getting drunk is not sinful.

“If the same alcoholic drink was consumed by one person without getting drunk, it is not haram, while being consumed by another person to drunkenness makes it haram [for this person],” the sheikh said, highlighting the difference between drinking liquor and getting drunk.

During a talk show on DMC TV channel, Al Gedy said that getting drunk is haram, sinful and forbidden in Islam, and all Islamic sharia laws related to the punishment apply to getting drunk as a consequence of drinking alcoholic beverages.

A drunken person is defined as one who cannot tell the bottom of a valley from its top, Al Gendy added.

According to Abo Hanifa, a renowned Islamic scholar for sharia lawmaking and often called the Great Imam, drinking alcohol without getting drunk is not sinful.
kakav crn vakat dodje, da pjandure uce vjernike islamu :facepalm: i da opravdavaju svoje lokanje sa islamom

sta mislis Ovako nesto

ti pijes umjereno, nikad se ne napijes, ali tvoje dijete vidi kako babuka loce ali se ne napija, znaci to je nesto ok, da se pije, pa raja se sastane, i krenu piti na nekoj zurci, sjednu za volan pijani, ne samo da slupaju auto, nego pogaze pjesaka, i u toj brzini udare u drvo i svi izginu.

sta mislis da ti poslije kad kontas, ti si fakticki odobrio da tvoje dijete moze piti kad ti mozes , ko mu onda moze zabraniti da pije kad udje u tinejdzerske godine ili rane dvadesete? niko

nego dijete konta uvijek, kad chale moze mogu i ja... :wink:

ti sa svojim pijancenjem si odobrio svom djetetu da pije, a kad je dijete osjetilo neke cari alkohola, pa se otelo kontroli samo jedan put, na nekoj festi ili nekom koncertu, pa se izrodi ogromna neserca upravo zbog tog pijancenja.

Kako bi se ti kao otac osjecao da si svom djetetu odobrio da pije samim svojim primjerom, jer djeca rade ono sto roditelji rade a ne sto im roditelji govore. to je pravilo. pa dijete ti umre zbog alkohola, kako bi se osjecao?

ali tebi je alkohol pojeo mozak pa ne kontas Ovako duboko i kakve sve posljedice mogu da se izrode iz tvog umjerenog pijancenja.
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#1787 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by zforumas »

A ako se pije samo kad djeca spavaju?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1788 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by Smrcak15 »

zforumas wrote:A ako se pije samo kad djeca spavaju?
nemoze se to sakriti, kad tad ce vidjeti boce alkohola

a evo recimo da djeca nevide nikad kad pijes.

Kako mozes biti siguran da alkhol, malo po malo te ne priblizava nekoj bolesti, recimo nekoj vrsti raka? malo po malo malo po malo, i na kraju fasujes Rak. kada dodjes recimo na sudnjem danu, Bog ti pokaze, pijo si toliko i toliko, uzrokovalo je da tumor malo pomalo i poslije kad je cancer zauzeo dijelove tijele, dusa napustila tijelo. znaci ti si prekrsio Boziju zabranu i jos se fakticki digao ruku na sebe jer si mozda sa alkoholom prouzrokovao cancer sam sebi.

sam pao sam se ubio, ako zasluzis pakao poslije, krivi samog sebe.
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#1789 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by zforumas »

Smrcak15 wrote:
zforumas wrote:A ako se pije samo kad djeca spavaju?
nemoze se to sakriti, kad tad ce vidjeti boce alkohola

a evo recimo da djeca nevide nikad kad pijes.

Kako mozes biti siguran da alkhol, malo po malo te ne priblizava nekoj bolesti, recimo nekoj vrsti raka? malo po malo malo po malo, i na kraju fasujes Rak. kada dodjes recimo na sudnjem danu, Bog ti pokaze, pijo si toliko i toliko, uzrokovalo je da tumor malo pomalo i poslije kad je cancer zauzeo dijelove tijele, dusa napustila tijelo. znaci ti si prekrsio Boziju zabranu i jos se fakticki digao ruku na sebe jer si mozda sa alkoholom prouzrokovao cancer sam sebi.

sam pao sam se ubio, ako zasluzis pakao poslije, krivi samog sebe.
Jest Smrle tako je. Ovi sto ne piju nikad ne obole. I ova djeca sto obole od raka su sve zivi narkomani i alkoholicari, od zla oca i gore matere.

Kako ti to sve mozes upakovati to je cudo jedno.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1790 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by Smrcak15 »

zforumas wrote:
Smrcak15 wrote:
zforumas wrote:A ako se pije samo kad djeca spavaju?
nemoze se to sakriti, kad tad ce vidjeti boce alkohola

a evo recimo da djeca nevide nikad kad pijes.

Kako mozes biti siguran da alkhol, malo po malo te ne priblizava nekoj bolesti, recimo nekoj vrsti raka? malo po malo malo po malo, i na kraju fasujes Rak. kada dodjes recimo na sudnjem danu, Bog ti pokaze, pijo si toliko i toliko, uzrokovalo je da tumor malo pomalo i poslije kad je cancer zauzeo dijelove tijele, dusa napustila tijelo. znaci ti si prekrsio Boziju zabranu i jos se fakticki digao ruku na sebe jer si mozda sa alkoholom prouzrokovao cancer sam sebi.

sam pao sam se ubio, ako zasluzis pakao poslije, krivi samog sebe.
Jest Smrle tako je. Ovi sto ne piju nikad ne obole. I ova djeca sto obole od raka su sve zivi narkomani i alkoholicari, od zla oca i gore matere.

Kako ti to sve mozes upakovati to je cudo jedno.
jedno je dobiti cancer bez da sam svjesno uzrokujes sebi to,

a drukcije je uzrokovati cancer kad znas da naucne studije govore da alkohol prouzorokuje rak i ti nastavis po svome i fasujes ga.

ova dva slucaja se nikako nemogu sporediti.
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#1791 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by zforumas »

Smrcak15 wrote: jedno je dobiti cancer bez da sam svjesno uzrokujes sebi to,

a drukcije je uzrokovati cancer kad znas da naucne studije govore da alkohol prouzorokuje rak i ti nastavis po svome i fasujes ga.

ova dva slucaja se nikako nemogu sporediti.
Ko ti garantuje da neces dobiti rak ako vjerujes i ne pijes alkohol?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1792 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by Smrcak15 »

zforumas wrote:
Smrcak15 wrote: jedno je dobiti cancer bez da sam svjesno uzrokujes sebi to,

a drukcije je uzrokovati cancer kad znas da naucne studije govore da alkohol prouzorokuje rak i ti nastavis po svome i fasujes ga.

ova dva slucaja se nikako nemogu sporediti.
Ko ti garantuje da neces dobiti rak ako vjerujes i ne pijes alkohol?
niko ne garantuje

a nije isto uzeti noz pa namjerno sebe ubiti, ili uzeti noz pa slucajno se poklizati i nabosti na noz i umrijeti

u islamu se gleda nijet/namjera, pa se sudi na osnovu toga.

tako isto ako ja sve izbjegajem sto mi Bog zabranjuje pa dobijem rak recimo zbog nekihi stvari sto ja nemogu uticati, sa mene odgovonorst spada

ali ako ti neko tvrdi, covjece alkhol prouzrokuje rak, naucnici to tvrde jasno potvrdili, zavisno kako je ko razvija lakse celije raka. a ti i dalje nastavis po tome.

dobiti rak i urmijeti nije problem, problem je kako se dobio to, jesi li dobio spoljnim faktorom ili si sam sebi dohakao neobaziruci se na upozorenja. ogromna je to razlika.
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#1793 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by zforumas »

A sta sa onim koji piju i ne dobiju rak? Zafrkali i boga i naucnike?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1794 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by Smrcak15 »

zforumas wrote:A sta sa onim koji piju i ne dobiju rak? Zafrkali i boga i naucnike?
nisi ti nikoga zafrkao, samim tim sto se namjerno se protivis Bogu si zreo za kazne od BOga kad dodjes ispred njega na sudnjem danu.


evo recimo , da ti kaze jabuku nesmijes jesti, nema veze sto je dobra za tijelo, ti nesmijes prilaziti tome , jer ako bi to uradio ti ides protiv njega.
samo to protivljenje Bogu izaziva njegovu srdzbu.

ali daleko je Bog od toga da zabranjiva dobre stvari a dozvoljava lose, nego logicno je da Bog zabranjiva skodljive stvari a dozovljava dobre stvari kako za pojedinca tako i za drustvo.

evo recimo da ti pijes, i nedobijes nikakve posljedice zbog toga, ali dovoljno je da samo neko te vidi da ti pijes pa ga postaknes da pije, jer konta ako mozes ti mogu i ja, pa ta osoba fasuje smrt ili neku blescinu, ili svaki gutljaj koji ta osoba pije tebi ide na racun a da nisi svjestan toga, svaki gutljaj tebi se isto pise grijeh a mozda tad spavas i blage veze nemas sta se desava.

jer ako nekoga postaknes na grijeh, grijeh se kopira i tebi a da se ovome nista ne umanjuje, pa tako ces da naplatis i za njegovo uzivanje a ti ni pomakao prstom nisi. tako stvari funkcionisu kod Boga.

isto tako, ako nekoga podstaknes na dobro, pa makar prespavao cijeli zivot, tebi ce dobra djela da dolaze na racun pa makar i pod zemljom bio hiljadama Godina, ako neko nastavi da radi dobro djelo koje se ti podstakao, pa djeca, unucad, praunucad nastavili tvojim stopama, tebi idu nagrade bez da se njima ista umanjuje.

znaci mozes da dobijes ogromne nagrade a i ogromne kazne podstakivanjem drugih kako grijeha tako i dobrih djela.
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#1795 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by zforumas »

:-)
joj Smrle....
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#1796 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by mousstapha »

Jedan rak si sam sebi uzrokovo, a u drugom slucaju ti ga je uzrokovao bog. :D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#1797 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by Dope_Man »

E bas to.. ako ne pusis, a dobijes rak, onda je bog kriv (po logici da bog postoji i upravlja svime).. ali onda uslijedi pakovanje go*ana u sarenu lazu da ispadne kako je taj bog dobar kakvo vidimo u postovima iznad.

Koliko mora neko biti slijep da iskljucivo vidi crno u svemu sto nije njegova dogma, i iskljucivo svjetlost u svemu sto se tice njegove dogme. Nije ni cudo da tako lako potegnu kamen, sablju, pusku, bombu na sve sto nije njihovo, jer to svakako vec ne valja.
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#1798 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by irac300 »

Smrletovo rezonovanje ala Homer Simpson.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1799 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by Smrcak15 »

irac300 wrote:Smrletovo rezonovanje ala Homer Simpson.
Opovrgavaj argumentovano a ne ad hominem napadima.

Pogledaj moje prijasne postove gdje moram da zaroni u hipoteticka pitanj a"Sta bi bilo kad bi bilo" i to mpram obradjivati slikovito docarati zasto vam je tvrdnja nelogicna.

A sta mislis ea se ja hvatam na neke likove iz crtanih filomova kao moj najjaci adut.
Ma ima da me nema, zivog bi me oderali.
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#1800 Re: BOŽANSKA VJERA vs Islam, (Hriščanstvo, Judaizam itd.)

Post by irac300 »

Smrcak15 wrote:
irac300 wrote:Smrletovo rezonovanje ala Homer Simpson.
Opovrgavaj argumentovano a ne ad hominem napadima.

Pogledaj moje prijasne postove gdje moram da zaroni u hipoteticka pitanj a"Sta bi bilo kad bi bilo" i to mpram obradjivati slikovito docarati zasto vam je tvrdnja nelogicna.

A sta mislis ea se ja hvatam na neke likove iz crtanih filomova kao moj najjaci adut.
Ma ima da me nema, zivog bi me oderali.
Jbg, sam si kriv sa konstantim lupetanjem.
Post Reply