Bosnjacko-srpski deal 1990???

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

eduscho
Posts: 248
Joined: 08/12/2008 19:46

#1 Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by eduscho »

Postovani forumasi,

zelim cuti kakvo je vase misljenje o navedenom topicu? Naime interesuje me da li je bilo moguce izbjeci rat i stradanja naseg naroda ovakvim dealom 1990 izmedju recimo Izetbegovica i Milosevica? Nesto kao Karadjordjevo II.

Ako pogledamo kako je nas narod prosao u devedesetima, logicno je zapitati se da li bi se moglo ocuvati vise bioloske supstance /iliti zivih glava/, materijalnih dobara, kulturno-vjerskog naslijedja itd, da je postignut ovakav dogovor.

Cinjenica je da je nas narod (bez razmisljanja) stao uz hrvatsku stranu i Tudjmana, koji nas je /nazalost/ uvijek posmatrao kao nuzno zlo. Ponekad smo mu bili topovsko meso kad smo '91. ginuli u ZNGu braneci Hrvatsku, nekad smo mu bili direktan neprijatelj kojeg je trebalo etnicki ocistiti iz Hercegovine '93., a na kraju opet u liku laznog saveznika '95. "pomoci" ce nam da spasimo narod Bihaca i oslobodimo Krajinu.
Necu ni spominjati koliko je novca zaradio u ratnom svercu na nama, kao i na poslijeratnom ekonomskom potcinjavanju FBiH kroz potpunu kontrolu trzista od nafte pa do hrane.

Zelim cuti vase misljenje, ali molim vas racionalno bez emocija - koliko je moguce nakon svega sto se desilo. I sam sam prezivio rat u BiH, poznajem zvuk granate, poznajem glad...

Evo npr. jedno pitanje o kojem sam diskutovao s mojim prijateljima:

Da li bismo u tom slucaju saveznistva morali ici ginuti u rat u Hrvatskoj i ako bismo, da li je to OK prema Hrvatima koje bismo morali ubijati po Slavoniji, Hrvatskoj i Dalmaciji, a indirektno i u zapadnoj Hercegovini ili Posavini, odnosno na teritoriji BiH?

Neki moji poznanici kazu da je to prljavo ali nuzno, jer ionako ce Hrvati '93 dolaziti nama i ravnati Gornji Vakuf, Mostar i sl., pa bolje da mi njih nego oni nas. A posto je rat bio pred nama i ovako i onako bolje onda sa Srbima rijesiti Hrvate '91. i mozda '92. nego ratovati i ovima i onima od 92-95 i dozivjeti od jednih Srebrenicu, Prijedor, Podrinje itd, a od drugih Ahmice, Mostar, Stolac itd. Moji su prijatelji isli onako cisto hladnom kartaskom logikom.

Molim vase komentare i moguce scenarije kako bi se situacija mogla odvijati?

Pozdrav
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#2 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by sarlo »

U BiH je 1990. na vlasti bio SK i Nijaz Durakovic. Vlast mu je bila dobrano urusena i to vise od reformista i raznolikih gradjanski orijentisanih grupa i pojedinaca nego od nacionalnih stranaka. Izbori su bili 18. novembra 1990. a nacionalne stranke su dosle na vlast u januaru 1991.godine.
Rat u Hrvatskoj je poceo u martu-maju. Kazu da je kos formirao patriotsku ligu. Pregovori su se vodili u ljeto kad je rat vec trajao...nekoliko poljedinca (Alija , Kiro) je pokusalo da spasi svoje narode. Stvari su vec bile gotove i nazalost A.I. nije bio svjestan da je snaga u vojnoj sili ne u retorici i verbalnim argumentima.
Rat u ex-Yu se valja od kasnih osamdesetih i Kosova a Srbe nista nije moglo zaustaviti izuzev vojne sile i rat je prestao kad su drugi vojno ojacali. Nikakvi dilovi nisu bili moguci, Milosevic ih je pravio sa politickim marginalcima praveci tako kvinslige. Nikakav dogovor gdje bi Bosnjaci bili ravnopravan partner nije moguc i sve bi se zavrsilo sa nekom novom Srebrenicom...
kosmos
Posts: 860
Joined: 13/07/2008 21:15

#3 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by kosmos »

nema dila, stvar je vrlo jednostavna. Bosnjaci i Hrvati u BiH su shvatili kakva je velikosrpska_cetnicka politika bila. Sjetimo se Kosova, nakon toga rat u Sloveniji i Hrvatskoj. Posto je Evropa ponudila da ce priznati nezavisnost republika- drzava u SFRJ, Bosnjaci i Hrvati, kompletni narodi su bili za to, medjutim Alija i njegovi saradnici ni priblizno nisu bili dorasli tom drzavnickom poslu nego su samo gledali ocuvanje vlasti prethodno steceno na nacionalizmu. Grafit na glavnoj posti u Sarajevu "Alija Srbine" jasno govori kako su gradjani sarajeva shvatili razmjestanje cetnika oko Sarajeva.
Da skratimo, klanica u bosni i sarajevu je pocela, alijina i porodice njegovih saradnika dezertirale, tunel za izlazak civila i nase djece iz sarajeva, alija i njegovi saradnici kasnije su zatvorili. Njegova i njegovih saradnika i rodbine, a u stvari dezertera koji su u inostranstvu trosili novce namjenjene odbrani bih, pohlepa za vlascu sve ove godine, su nas dovele u mnogo goru situaciju nego da smo ostali i formalno u velikoj srbiji, da se ne zavaravamo, tadic u bih sve danas kroji. cemu tolike zrtve? gmazovi su zeljeli vlast, saradnici udbe, mustafa ceric i ostali, pun je internet toga.
Bosnjacke obavjestajne sluzbe bavile su se samo rusenjem autoriteta i uklanjanjem onih brojnih Bosnjaka koji su drukcije mislili i bosni zeljeli bolje, a ne protiv velikosrpske politike.

Nase tuzilastvo nema snage da se uhvati u kostac s ovim pitanjem, pola drzave izgubljenu u pravom smislu te rijeci, druga polovina pod kontrolom i upravom beograda, ogromne ljudske zrtve, privreda i buducnost totalno unisteni za 50 godina i sada totalno marionetska vlast, i to je za "institucije sistema" normalno.
Formula uspjeha ove politike je "sudstvo i tuzilastvo ne radi, policija nema ovlasti", ali zato Beograd upravlja BiH. Ipak neko ima ovlasti.

PS. Kljucno u svemu tome je da Alija nije bio sam, imao je saradnike, savjetnike, rodbinu, dakle nije krivica iskljucivo njegova.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#4 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by zonbirile »

pa dil je odavno napravljen,treba pročitati Halida Čengića njegovo svjedočenje sa sastanaka u beogradskoj kafani sa Ćosićem.Cijeli tok od 1983g pa do Dejtona i poslije ima more događaja koje to potvrđuju.Prije i Karađorđeva,bio je dil sa Bošnjacima.
User avatar
BHCluster
Posts: 23391
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#5 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by BHCluster »

zonbirile wrote:pa dil je odavno napravljen,treba pročitati Halida Čengića njegovo svjedočenje sa sastanaka u beogradskoj kafani sa Ćosićem.Cijeli tok od 1983g pa do Dejtona i poslije ima more događaja koje to potvrđuju.Prije i Karađorđeva,bio je dil sa Bošnjacima.
Zato je Bosnjaka najvise poginulo u ovome ratu ra toga sto je postojao deal. Hajde bola umij se malo. :-) :-) :-) :-) :-)
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#6 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by zonbirile »

BHCluster wrote:
zonbirile wrote:pa dil je odavno napravljen,treba pročitati Halida Čengića njegovo svjedočenje sa sastanaka u beogradskoj kafani sa Ćosićem.Cijeli tok od 1983g pa do Dejtona i poslije ima more događaja koje to potvrđuju.Prije i Karađorđeva,bio je dil sa Bošnjacima.
Zato je Bosnjaka najvise poginulo u ovome ratu ra toga sto je postojao deal. Hajde bola umij se malo. :-) :-) :-) :-) :-)
---------------------------------------------------------
jarane nije do mene,već do mlinara,ne zna papak čuvati tajnu,i sreća izjavu dao "Ljiljanu",nije ni SB ni Naši Dani.Dobro isti ti su pisali i peticije da se A.I pusti,pa kada ga pustiše,pazi ovo za 2 dana dobi pasoš pa u Švicu kod Adila,joj jarane koliko ima tih detalja.


07 Apr 2003

"SRPSKO-MUSLIMANSKA JALTA" -- KO S DZAVOLOM TIKVE SADI, O GLAVU MU SE RAZBIJAJU

Sarajevo, 5. april, 2003.

Sven RustempasicPredsjednik Predsjednistva Republike Bosne i Hercegovine Alija Izetbegovic je 1991. godine predlozio da RBiH ostavi u asimetricnoj federaciji Jugoslaviji. U toj bi federaciji Muslimani imali izrazenu vjersku autonomiju, a Srbi gotovo sve sto cini i kontrolira drzavu. To je veoma licilo na ponudu Vuka Draskovica Muslimanima, iz polovine 1980-tih godina. Pokazati ce se da su Izetbegovic i njegovi sponzori unutar IZ BiH u nacelu diskretno pristali na ovu ponudu, pa su se sa akademicima SANU u Beogradu sredinom 1980-tih godina poveli i konkretni pregovori na tu temu. O tome je prije nekoliko godina svjedocio i jedan od ucesnika, Halid Cengic Hadzija, u svojem intervjuu za magazin "Ljiljan". Pregovore je Cengic sasvim precizno nazvao "Srpsko-muslimanska Jalta". Problemi ce
eduscho
Posts: 248
Joined: 08/12/2008 19:46

#7 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by eduscho »

Da su Alija & comp nesposobni+pokvareni+beskrupulozni poznato je svim imalo osvjestenim Bosnjacima koji traze svoje mrtve od Krajine do Podrinja. Cinjenica jeste da su izvodjaci radova na strelistima i logorima Prijedora, Brckog, Zvornika itd. bili Radovanovi junaci, ali je takodjer istina da ih je ignorisao+ostavio+prodao vlastiti drzavni i stranacki vrh kome su bezgranicno poklonili svoje povjerenje devedesetih.

Ali da je isti ponudio Milosevicu deal 1990. ili 1991. svejedno, idemo zajedno na Hrvate, izaci cemo na more, pred Rijeku, Karlovac i Zagreb, a zauzvrat nam dajte autonomiju, mislite da Milosevic ne bi prihvatio. A onda kad se steknu uslovi kroz 10-15 godina u /relativnom/ miru i rahatluku se odvojimo, nesto kao Crnogorci. On bi ionako u Haag, a u tom slucaju vjerovatno i par nasih generala+politicara.

Sta imamo i ovako, skoro pa isto? Generali nam u Haagu, isao bi i Alija vjerovatno da je ziv. Na to sve izginuli, obogaljeni, osiromaseni. Nema nas na 50% teritorije zemlje, Sandzak i ostale da ne spominjem. Nemamo nikakvog uticaja u vanjskoj politici, biznisu, politici inace, Carl Bildt, Ollie Rehn, NATO, Amerika, EU ne hebu nas ni 2%. Sve sto nam je iole vrijedilo u sportu, kulturi i nauci se razislo po svim meridijanima svijeta.

Da li bi sve ovo bilo drukcije da nas je Alija, Tunjo, Adil ili neko cetvrti znao izvuci prije rata dogovorom sa Srbima, jer ma koliko ih mrzili zbog proslosti, ipak su imali silu -vojnu, politicku, diplomatsku i sl., a rogatim se nije bosti. To je cista real politika!!!

Licno mislim da se je moglo doci do dogovora, naravno uz cijenu koju bismo morali platiti. Mozda bi se morali zvati Srbima islamske veroispovesti, tuci se u ratu s Hrvatima i pricati ekavicu, ali bi brate dragi sacuvali narod /sto je najbitnije/, jer bez naroda nema nista.
A onda vremenom kad omeksaju Srbi i ode Slobo odvojiti se i svojim putem, a njih ko hebe!

Sta kazete?
sitna.buranija
Posts: 503
Joined: 09/01/2009 00:00

#8 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by sitna.buranija »

Ne bi to bas islo, prvo jer bi katolicka Evropa u tom slucaju dosta priletila Hrvatima (pa bi onda i nas NATO zguza, kao sto je Srbiju), a ovako je bilo svak svakog pa sta ih briga. Drugo, nemamo mi to zvjerstvo u krvi kao Srbi (krojaci ideologija i zlocinci) da tako nesto pocinimo. Trece, Srbi su od odlaska Turaka sa ovih prostora bili gazde, a Bosnjaci su bili nezeljeni gosti - oni nas jednostavno dozivljavaju kao nesto strano, kao Turke, i kad bi pala Hrvatska, Srbi bi se opet obrusili na nas. Jest da je ovo sve ŠBBKBB scenarij, ali eto malo trosenja vremena.

Tako nam je kako nam je, promjeniti nista ne mozemo i treba nastaviti zivjeti i graditi BiH, uz nadu da ce jednom i ljudi osim Bosnjaka poceti smatrati Bosnu i Hercegovinu svojom domovinom... :bih:
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#9 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by Šandor »

Da bi neko pristao na pregovore, morate imati nešto za ponuditi. Mi tada nismo imali kartu na koju smo mogli igrati, i izbjeći rat. Sačuvati glave na ramenima, i ostati na ognjištima u čitavoj državi. Upravo zato što nas niko nije vidio kao respektabilnog protivnika, svi su nas od početka vidjeli kao benigno kancerogeno tkivo, kojeg će se lako riješiti. Svi u okruženju u kojem živimo. Da smo imali granicu na Kupi, Dravi ili Bojani.....bilo bi znatno drukčije. Od samog početka.

Najtužnije od svega je što ni danas nismo u boljoj situaciji. I danas u nama vide "pi*kin dim". I misle da će lako s nama, kad za to dođe vrijeme. Tako da ne vjerujem da ćemo se moći dogovoriti, kad se jednog dana ponovo zakuha.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#10 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by osa »

ako se kome da prelistati slične teme naći će moje mišljenje da mi uopće nije jasno kako se nije desilo baš ovo što je postavljač teme napisao, naime srbi i bošnjaci su dosta slični kulturološki, nadalje dijele život na istom teritoriju i u bih i u srbiji, tim dilom najveći dio srba i bošnjaka živio bi u zajedničkoj državi, a u rat se nije ni moralo ići samo se trebalo dogovoriti da se dijelovima bih koji su naseljeni hrvatima omogući izjašnjavanje da li se žele pripojiti hrvatskoj, naravno gdje je to moguće.
oldplague
Posts: 1534
Joined: 21/03/2009 09:45

#11 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by oldplague »

osa wrote:ako se kome da prelistati slične teme naći će moje mišljenje da mi uopće nije jasno kako se nije desilo baš ovo što je postavljač teme napisao, naime srbi i bošnjaci su dosta slični kulturološki, nadalje dijele život na istom teritoriju i u bih i u srbiji, tim dilom najveći dio srba i bošnjaka živio bi u zajedničkoj državi, a u rat se nije ni moralo ići samo se trebalo dogovoriti da se dijelovima bih koji su naseljeni hrvatima omogući izjašnjavanje da li se žele pripojiti hrvatskoj, naravno gdje je to moguće.
Možda zato što bi Hrvati dobili priliku da se izjasne u BiH koliko i Hrvati u Krajini 1991. godine. Uostalom, kad su Hrvati bili za taj dil, zašto ga ne predložiše Bošnjacima? I otkad to Bošnjaci od hrvatskog cvijeća postaše bliži i sličniji Srbima? Otkako je propao dogovor iz Karađorđeva možda?
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#12 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by osa »

oldplague wrote:
osa wrote:ako se kome da prelistati slične teme naći će moje mišljenje da mi uopće nije jasno kako se nije desilo baš ovo što je postavljač teme napisao, naime srbi i bošnjaci su dosta slični kulturološki, nadalje dijele život na istom teritoriju i u bih i u srbiji, tim dilom najveći dio srba i bošnjaka živio bi u zajedničkoj državi, a u rat se nije ni moralo ići samo se trebalo dogovoriti da se dijelovima bih koji su naseljeni hrvatima omogući izjašnjavanje da li se žele pripojiti hrvatskoj, naravno gdje je to moguće.
Možda zato što bi Hrvati dobili priliku da se izjasne u BiH koliko i Hrvati u Krajini 1991. godine. Uostalom, kad su Hrvati bili za taj dil, zašto ga ne predložiše Bošnjacima? I otkad to Bošnjaci od hrvatskog cvijeća postaše bliži i sličniji Srbima? Otkako je propao dogovor iz Karađorđeva možda?
šta otkad, u mojim postovima je to oduvijek, to je naime moje mišljenje, i gdje ja to rekoh da su hrvati bili za bilo kakav dil, tekst je teoretski, kao što ga je i postaljač teme postavio u uvodu.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#13 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by osa »

oldplague wrote:
osa wrote:ako se kome da prelistati slične teme naći će moje mišljenje da mi uopće nije jasno kako se nije desilo baš ovo što je postavljač teme napisao, naime srbi i bošnjaci su dosta slični kulturološki, nadalje dijele život na istom teritoriju i u bih i u srbiji, tim dilom najveći dio srba i bošnjaka živio bi u zajedničkoj državi, a u rat se nije ni moralo ići samo se trebalo dogovoriti da se dijelovima bih koji su naseljeni hrvatima omogući izjašnjavanje da li se žele pripojiti hrvatskoj, naravno gdje je to moguće.
Možda zato što bi Hrvati dobili priliku da se izjasne u BiH koliko i Hrvati u Krajini 1991. godine. Uostalom, kad su Hrvati bili za taj dil, zašto ga ne predložiše Bošnjacima? I otkad to Bošnjaci od hrvatskog cvijeća postaše bliži i sličniji Srbima? Otkako je propao dogovor iz Karađorđeva možda?
šta otkad, u mojim postovima je to oduvijek, to je naime moje mišljenje, i gdje ja to rekoh da su hrvati bili za bilo kakav dil, tekst je teoretski, kao što ga je i postaljač teme postavio u uvodu.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#14 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by osa »

oldplague wrote:
osa wrote:ako se kome da prelistati slične teme naći će moje mišljenje da mi uopće nije jasno kako se nije desilo baš ovo što je postavljač teme napisao, naime srbi i bošnjaci su dosta slični kulturološki, nadalje dijele život na istom teritoriju i u bih i u srbiji, tim dilom najveći dio srba i bošnjaka živio bi u zajedničkoj državi, a u rat se nije ni moralo ići samo se trebalo dogovoriti da se dijelovima bih koji su naseljeni hrvatima omogući izjašnjavanje da li se žele pripojiti hrvatskoj, naravno gdje je to moguće.
Možda zato što bi Hrvati dobili priliku da se izjasne u BiH koliko i Hrvati u Krajini 1991. godine. Uostalom, kad su Hrvati bili za taj dil, zašto ga ne predložiše Bošnjacima? I otkad to Bošnjaci od hrvatskog cvijeća postaše bliži i sličniji Srbima? Otkako je propao dogovor iz Karađorđeva možda?
šta otkad, u mojim postovima je to oduvijek, to je naime moje mišljenje, i gdje ja to rekoh da su hrvati bili za bilo kakav dil, tekst je teoretski, kao što ga je i postaljač teme postavio u uvodu.
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#15 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by osa »

oldplague wrote:
osa wrote:ako se kome da prelistati slične teme naći će moje mišljenje da mi uopće nije jasno kako se nije desilo baš ovo što je postavljač teme napisao, naime srbi i bošnjaci su dosta slični kulturološki, nadalje dijele život na istom teritoriju i u bih i u srbiji, tim dilom najveći dio srba i bošnjaka živio bi u zajedničkoj državi, a u rat se nije ni moralo ići samo se trebalo dogovoriti da se dijelovima bih koji su naseljeni hrvatima omogući izjašnjavanje da li se žele pripojiti hrvatskoj, naravno gdje je to moguće.
Možda zato što bi Hrvati dobili priliku da se izjasne u BiH koliko i Hrvati u Krajini 1991. godine. Uostalom, kad su Hrvati bili za taj dil, zašto ga ne predložiše Bošnjacima? I otkad to Bošnjaci od hrvatskog cvijeća postaše bliži i sličniji Srbima? Otkako je propao dogovor iz Karađorđeva možda?
šta otkad, u mojim postovima je to oduvijek, to je naime moje mišljenje, i gdje ja to rekoh da su hrvati bili za bilo kakav dil, tekst je teoretski, kao što ga je i postaljač teme postavio u uvodu.
kosmos
Posts: 860
Joined: 13/07/2008 21:15

#16 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by kosmos »

bosnjaci i srbi uopce nisu kulturoloski slicni, ali to nije razlog za rat i genocid.
Alija nije Bosnjak, on je Srbin islamske vjeroispovijesti, Mlinar je iz neke vukojebine srednjeg istoka ( autobiografija Adila Zulfikarpasica) ali je islamske vjeroispovijesti. Iz tog razloga, a u cilju stvaranja konfuzije, su uveli za sve muslimansko na Balkanu da su Bosnjaci.
Alija ( kao i vecina njegove kamarile) nije Bosnjak i zato je hladnokrvno posmatrao sta se desava u Bosni i svo zlo sto nam je prouzrocio.
Na zalost, moralna nedoraslost naseg Tuzilastva prisiljava nas na ova danasnja nacionalna ponizenja.
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#17 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by patrius »

kosmos wrote:bosnjaci i srbi uopce nisu kulturoloski slicni, ali to nije razlog za rat i genocid.
Alija nije Bosnjak, on je Srbin islamske vjeroispovijesti, Mlinar je iz neke vukojebine srednjeg istoka ( autobiografija Adila Zulfikarpasica) ali je islamske vjeroispovijesti. Iz tog razloga, a u cilju stvaranja konfuzije, su uveli za sve muslimansko na Balkanu da su Bosnjaci.
Alija ( kao i vecina njegove kamarile) nije Bosnjak i zato je hladnokrvno posmatrao sta se desava u Bosni i svo zlo sto nam je prouzrocio.
Na zalost, moralna nedoraslost naseg Tuzilastva prisiljava nas na ova danasnja nacionalna ponizenja.
Na sceni brutalan kriminal a mi trucamo o "moralnoj nedoraslosti"(ma sta to trebalo da znaci) nekoga ili necega :? Stvar je u tome da svako ima pravo biti losa i/li nemoralna osoba,sve dok time ne krsi zakon.Medjutim,kod nas postoji sistematsko,ne samo ne(s)provodjenje zakona,nego i direktno krsenje istoga od strane tijela i pojedinaca koji su izravno pozvani da ga tumace i provode.I sta bi tu imalo da se palamudi o "moralnoj nedoraslosti" :? U bezbroj slucajeva se kod nas umjesto sasvim konkretne krivicne odgovornosti bleji o apstraktnoj moralnoj nedoraslosti :oops:
kosmos
Posts: 860
Joined: 13/07/2008 21:15

#18 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by kosmos »

patrius wrote:
kosmos wrote:bosnjaci i srbi uopce nisu kulturoloski slicni, ali to nije razlog za rat i genocid.
Alija nije Bosnjak, on je Srbin islamske vjeroispovijesti, Mlinar je iz neke vukojebine srednjeg istoka ( autobiografija Adila Zulfikarpasica) ali je islamske vjeroispovijesti. Iz tog razloga, a u cilju stvaranja konfuzije, su uveli za sve muslimansko na Balkanu da su Bosnjaci.
Alija ( kao i vecina njegove kamarile) nije Bosnjak i zato je hladnokrvno posmatrao sta se desava u Bosni i svo zlo sto nam je prouzrocio.
Na zalost, moralna nedoraslost naseg Tuzilastva prisiljava nas na ova danasnja nacionalna ponizenja.
Na sceni brutalan kriminal a mi trucamo o "moralnoj nedoraslosti"(ma sta to trebalo da znaci) nekoga ili necega :? Stvar je u tome da svako ima pravo biti losa i/li nemoralna osoba,sve dok time ne krsi zakon.Medjutim,kod nas postoji sistematsko,ne samo ne(s)provodjenje zakona,nego i direktno krsenje istoga od strane tijela i pojedinaca koji su izravno pozvani da ga tumace i provode.I sta bi tu imalo da se palamudi o "moralnoj nedoraslosti" :? U bezbroj slucajeva se kod nas umjesto sasvim konkretne krivicne odgovornosti bleji o apstraktnoj moralnoj nedoraslosti :oops:
zavisi kojim se poslom bavis. Vrijeme je potrebno da bi normalan prosjecan covjek nesto spoznao, pa tako i tuzioci. Ranije sam vec rekao da je krivica tadasnjeg Bosnjackog rukovodstva nesporna, dokaza more. To ti je isto kao i novinari. "Napajaju" se i na ovom forumu pa onda to pompezno iznose u medijima. Isto kao i u ratu. Prvo idu diverzanti pa ostali. E vidis , mi smo ovdje diverzanti, oni sto imaju muda, a picke novinarske nek prepisuju, ako imaju muda.
Drugarski pozdrav
eduscho
Posts: 248
Joined: 08/12/2008 19:46

#19 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by eduscho »

Sumnjam da bi NATO '91 otvoreno tukao Srbiju. Jos su se oni tad bojali Rusa, tek ce za par godina intervenisati, kad su bili sigurni da im Rusi nece nista, sve do sredine 90tih se ispipavao teren (Balkan, Kavkaz i sl.).
A sto se tice Zapada cini mi se da su i Bush senior i James Baker blagonaklono gledali prema tvorevini Jugoslaviji i Slobi kao "cuvaru" iste, tek kad je zasro oko Vukovara i postrijeljao one sokce onda su popizdili, ali u to su iduce godine isli izbori, tako da se jos jedna do dvije godine izgubilo dok se novi predsjednik Clinton snasao.
A sto se tice Engleza i Francuza, suvisno je i govoriti, samo sto jos nisu sajkace nakrivili na glavi i poceli guslati...

Neko je spomenuo da nismo imali sta ponuditi Milosevicu, pa kako da nismo npr. slobodan prolaz teritorijom BiH da rahat moze slati vojsku i tuci po Hrvatskoj, pa rasterecenje za vojsku i ekonomiju /ovako je u rat s nama morao pokriti preko 1.200 km fronta/, trpio 4 godine sankcije i izgubiti pun kurac ljudstva, para i digniteta. Svaki dan rata ga je kostao milone USD. Pa ljudski i materijalni potencijal koji bi dobio s nasom populacijom, mi bi mu vjerovatno odradili Vukovar/e.
Ovo su itekako znacajni aduti ko se bavi geopolitikom i ratnim operacijama.
A da ne spominjem koliko bi vise imao prostora i stanovnistva za sverc, pljacku i korupciju. Pa dete osnovnom matematickom logikom razmislite je li bolje pljackati, guliti i iskoristavati 8 miliona ljudi ili 10 miliona ljudi???

I dalje sam ubjedjen da smo mogli uz odredjene kompromise /bolne vjerovatno/ proci kao Crnogorci danas. Ko se jo sjeca da su oni palili po Hercegovini, Dubrovniku ili Foci. To je danas ekoloska, napredna europska drzavica, sa ocuvanim ljudskim i materijalnim potencijalom, a sta je bilo - bilo je...

Pozdrav
dr trocki
Posts: 106
Joined: 19/03/2009 18:26
Location: Mexico

#20 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by dr trocki »

Sto se tice prolaza ,JNA i cetnici su ga imali.
Sto se tice odrade Vukovara i tamo je bilo cetnika i JNA dobrovoljaca od Prijedora do Sanđaka.
Prema tome cini mi se da se je dogovor i odrađivao. :(
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#21 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by zonbirile »

očito ste loše percipirali dil sredinom osamdesetih.Tada su murirani anonimusi,i kos-ovskim metodama ostvaren dil-izlazak iz zatvora,politička promocija,tal u diobi zemlje i dobara.Pa i poslije rata kada je g.Holbruk Buldozer tražio da se SDS raspusti i Krajišnik otjera,Alija je odvalio-neka možemo se mi dogovoriti-čovjek dušu povratio, okrenuo se i otišao.U tom pravcu treba gledati dil,mala Bosnica,koja se može prosperitetno kontrolisati.Pa onda IBošnjački Sabor 1993,za koji glas zamalo se ne proglasi Muslimanska Republika BiH sa Alijom kao prvim predsjednikom.
neshto
Posts: 425
Joined: 14/03/2005 23:21
Location: sarajevo

#22 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by neshto »

ja ne mogu da vjerujem šta pročitah gore :-)
jedini prirodan savez je bio sa hrvatima i tu nema šta pričati, to što su tuđman i alija bili *ovna izdajnička kojima je lični interes bio važniji od dobrobiti naroda ne treba gledati kao generalni stav naroda. narod je bio jedinstven ali baš zahvaljujući lošem vrhu na kod oba naroda i uz veliku pomoć srba došlo je do tih sukoba među nama.
savez sa srbima je tad bio nemoguć, danas je a boga mi i sutra!!!!
i jadno je uopšte pokretati ovakve teme, zašto im nismo dopustili da nas mirno pokore :-)
meni je draže ovako kako je iako sam izgubio i oca i imovinu i još štošta, vozdra!!!
neshto
Posts: 425
Joined: 14/03/2005 23:21
Location: sarajevo

#23 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by neshto »

eduscho wrote:Da su Alija & comp nesposobni+pokvareni+beskrupulozni poznato je svim imalo osvjestenim Bosnjacima koji traze svoje mrtve od Krajine do Podrinja. Cinjenica jeste da su izvodjaci radova na strelistima i logorima Prijedora, Brckog, Zvornika itd. bili Radovanovi junaci, ali je takodjer istina da ih je ignorisao+ostavio+prodao vlastiti drzavni i stranacki vrh kome su bezgranicno poklonili svoje povjerenje devedesetih.

Ali da je isti ponudio Milosevicu deal 1990. ili 1991. svejedno, idemo zajedno na Hrvate, izaci cemo na more, pred Rijeku, Karlovac i Zagreb, a zauzvrat nam dajte autonomiju, mislite da Milosevic ne bi prihvatio. A onda kad se steknu uslovi kroz 10-15 godina u /relativnom/ miru i rahatluku se odvojimo, nesto kao Crnogorci. On bi ionako u Haag, a u tom slucaju vjerovatno i par nasih generala+politicara.

Sta imamo i ovako, skoro pa isto? Generali nam u Haagu, isao bi i Alija vjerovatno da je ziv. Na to sve izginuli, obogaljeni, osiromaseni. Nema nas na 50% teritorije zemlje, Sandzak i ostale da ne spominjem. Nemamo nikakvog uticaja u vanjskoj politici, biznisu, politici inace, Carl Bildt, Ollie Rehn, NATO, Amerika, EU ne hebu nas ni 2%. Sve sto nam je iole vrijedilo u sportu, kulturi i nauci se razislo po svim meridijanima svijeta.

Da li bi sve ovo bilo drukcije da nas je Alija, Tunjo, Adil ili neko cetvrti znao izvuci prije rata dogovorom sa Srbima, jer ma koliko ih mrzili zbog proslosti, ipak su imali silu -vojnu, politicku, diplomatsku i sl., a rogatim se nije bosti. To je cista real politika!!!

Licno mislim da se je moglo doci do dogovora, naravno uz cijenu koju bismo morali platiti. Mozda bi se morali zvati Srbima islamske veroispovesti, tuci se u ratu s Hrvatima i pricati ekavicu, ali bi brate dragi sacuvali narod /sto je najbitnije/, jer bez naroda nema nista.
A onda vremenom kad omeksaju Srbi i ode Slobo odvojiti se i svojim putem, a njih ko hebe!

Sta kazete?
ja ne mogu da vjerujem fakat, evo sad čitam ovo, pa jesi ti ba normalan?
dodik opet ulaže u internet propagandu haaaaa???
muslimani i hrvati su vezani na milion načina i to nije samo neki dil alije i tuđmana, to je puno više od toga!
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#24 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by osa »

neshto wrote:
eduscho wrote:Da su Alija & comp nesposobni+pokvareni+beskrupulozni poznato je svim imalo osvjestenim Bosnjacima koji traze svoje mrtve od Krajine do Podrinja. Cinjenica jeste da su izvodjaci radova na strelistima i logorima Prijedora, Brckog, Zvornika itd. bili Radovanovi junaci, ali je takodjer istina da ih je ignorisao+ostavio+prodao vlastiti drzavni i stranacki vrh kome su bezgranicno poklonili svoje povjerenje devedesetih.

Ali da je isti ponudio Milosevicu deal 1990. ili 1991. svejedno, idemo zajedno na Hrvate, izaci cemo na more, pred Rijeku, Karlovac i Zagreb, a zauzvrat nam dajte autonomiju, mislite da Milosevic ne bi prihvatio. A onda kad se steknu uslovi kroz 10-15 godina u /relativnom/ miru i rahatluku se odvojimo, nesto kao Crnogorci. On bi ionako u Haag, a u tom slucaju vjerovatno i par nasih generala+politicara.

Sta imamo i ovako, skoro pa isto? Generali nam u Haagu, isao bi i Alija vjerovatno da je ziv. Na to sve izginuli, obogaljeni, osiromaseni. Nema nas na 50% teritorije zemlje, Sandzak i ostale da ne spominjem. Nemamo nikakvog uticaja u vanjskoj politici, biznisu, politici inace, Carl Bildt, Ollie Rehn, NATO, Amerika, EU ne hebu nas ni 2%. Sve sto nam je iole vrijedilo u sportu, kulturi i nauci se razislo po svim meridijanima svijeta.

Da li bi sve ovo bilo drukcije da nas je Alija, Tunjo, Adil ili neko cetvrti znao izvuci prije rata dogovorom sa Srbima, jer ma koliko ih mrzili zbog proslosti, ipak su imali silu -vojnu, politicku, diplomatsku i sl., a rogatim se nije bosti. To je cista real politika!!!

Licno mislim da se je moglo doci do dogovora, naravno uz cijenu koju bismo morali platiti. Mozda bi se morali zvati Srbima islamske veroispovesti, tuci se u ratu s Hrvatima i pricati ekavicu, ali bi brate dragi sacuvali narod /sto je najbitnije/, jer bez naroda nema nista.
A onda vremenom kad omeksaju Srbi i ode Slobo odvojiti se i svojim putem, a njih ko hebe!

Sta kazete?
ja ne mogu da vjerujem fakat, evo sad čitam ovo, pa jesi ti ba normalan?
dodik opet ulaže u internet propagandu haaaaa???
muslimani i hrvati su vezani na milion načina i to nije samo neki dil alije i tuđmana, to je puno više od toga!

kao na primjer?
neshto
Posts: 425
Joined: 14/03/2005 23:21
Location: sarajevo

#25 Re: Bosnjacko-srpski deal 1990???

Post by neshto »

osa wrote:
neshto wrote:
eduscho wrote:Da su Alija & comp nesposobni+pokvareni+beskrupulozni poznato je svim imalo osvjestenim Bosnjacima koji traze svoje mrtve od Krajine do Podrinja. Cinjenica jeste da su izvodjaci radova na strelistima i logorima Prijedora, Brckog, Zvornika itd. bili Radovanovi junaci, ali je takodjer istina da ih je ignorisao+ostavio+prodao vlastiti drzavni i stranacki vrh kome su bezgranicno poklonili svoje povjerenje devedesetih.

Ali da je isti ponudio Milosevicu deal 1990. ili 1991. svejedno, idemo zajedno na Hrvate, izaci cemo na more, pred Rijeku, Karlovac i Zagreb, a zauzvrat nam dajte autonomiju, mislite da Milosevic ne bi prihvatio. A onda kad se steknu uslovi kroz 10-15 godina u /relativnom/ miru i rahatluku se odvojimo, nesto kao Crnogorci. On bi ionako u Haag, a u tom slucaju vjerovatno i par nasih generala+politicara.

Sta imamo i ovako, skoro pa isto? Generali nam u Haagu, isao bi i Alija vjerovatno da je ziv. Na to sve izginuli, obogaljeni, osiromaseni. Nema nas na 50% teritorije zemlje, Sandzak i ostale da ne spominjem. Nemamo nikakvog uticaja u vanjskoj politici, biznisu, politici inace, Carl Bildt, Ollie Rehn, NATO, Amerika, EU ne hebu nas ni 2%. Sve sto nam je iole vrijedilo u sportu, kulturi i nauci se razislo po svim meridijanima svijeta.

Da li bi sve ovo bilo drukcije da nas je Alija, Tunjo, Adil ili neko cetvrti znao izvuci prije rata dogovorom sa Srbima, jer ma koliko ih mrzili zbog proslosti, ipak su imali silu -vojnu, politicku, diplomatsku i sl., a rogatim se nije bosti. To je cista real politika!!!

Licno mislim da se je moglo doci do dogovora, naravno uz cijenu koju bismo morali platiti. Mozda bi se morali zvati Srbima islamske veroispovesti, tuci se u ratu s Hrvatima i pricati ekavicu, ali bi brate dragi sacuvali narod /sto je najbitnije/, jer bez naroda nema nista.
A onda vremenom kad omeksaju Srbi i ode Slobo odvojiti se i svojim putem, a njih ko hebe!

Sta kazete?
ja ne mogu da vjerujem fakat, evo sad čitam ovo, pa jesi ti ba normalan?
dodik opet ulaže u internet propagandu haaaaa???
muslimani i hrvati su vezani na milion načina i to nije samo neki dil alije i tuđmana, to je puno više od toga!

kao na primjer?
hahah znao sam majke mi da ćeš se ti javiti sa čuđenjem :)
ma genetika, isti samo narod, identični, šalim se naravno...

eo prvo pogledaj geografski, pa onda i istorijski, bili smo ili bogumili ili katolici to je jasno, pravoslavaca ovdje skoro kao da i nije bilo prije turaka. to je upravo vaša teorija da smo bili katolici prije negoli smo uzeli drugu vjeruju pa me sad čudi da ti ovdje nešto nije jasno. geografski djelimo ubjedljivo najduži komad granice jedni sa drugima i zahvaljujući tome imamo jako dobre odnose vijekovima.
i u prvom i u drugom svjetskom ratu smo bili na istim stranama, to se u biti može reći i za ovaj zadnji sa izuzekom na određenim područijima.
hvala bogu čest sam gost u HR i znam šta i kako misle o nama a i o BH hrvatima pa se ne dam olako zapaliti na provokacije o toj temi.
žurim u grad, došle jaranice iz ST na SFF pa budi pozdravljen
Post Reply