Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#1 Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Kikibombona »

Bošnjaci gotovo izbrisani iz NSRS, SDP prvi put bez svog poslanika

https://www.klix.ba/vijesti/bih/bosnjac ... /181009013

Krok, o cemu se ovdje radi?
Zar je ovako lose?
Otkud ovakav pad?

Jos malo pa Bosnjaci nece biti nikakav faktor u RS.

Nevjerovatno je da ova tema, bosnjacki povratnici u RS, uopste nije pomenuta u predizbornoj kampanji. Ili ja nisam nista upratio.

Jedan zanimljiv komentar ispod clanka:
SDP u entitetu rs u zadnjih 25 godina nije napravio ni WC, ali redovno pravi nekakve koalicije na stetu Bosnjaka. SDP je na zahtjev Dodika potpisao zakon o prebivalistu i izbrisao Bosnjake jednim potezom olovke
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#2 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Novak20 »

Kikibombona wrote:Bošnjaci gotovo izbrisani iz NSRS, SDP prvi put bez svog poslanika

https://www.klix.ba/vijesti/bih/bosnjac ... /181009013

Krok, o cemu se ovdje radi?
Zar je ovako lose?
Otkud ovakav pad?

Jos malo pa Bosnjaci nece biti nikakav faktor u RS.

Nevjerovatno je da ova tema, bosnjacki povratnici u RS, uopste nije pomenuta u predizbornoj kampanji. Ili ja nisam nista upratio.

Jedan zanimljiv komentar ispod clanka:
SDP u entitetu rs u zadnjih 25 godina nije napravio ni WC, ali redovno pravi nekakve koalicije na stetu Bosnjaka. SDP je na zahtjev Dodika potpisao zakon o prebivalistu i izbrisao Bosnjake jednim potezom olovke
Ima stranka koja je puno, puno veći krivac za položaj Bošnjaka u RS od SDP.
Lopez1981
Posts: 1014
Joined: 19/07/2016 22:27

#3 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Lopez1981 »

Novak20 wrote:
Kikibombona wrote:Bošnjaci gotovo izbrisani iz NSRS, SDP prvi put bez svog poslanika

https://www.klix.ba/vijesti/bih/bosnjac ... /181009013

Krok, o cemu se ovdje radi?
Zar je ovako lose?
Otkud ovakav pad?

Jos malo pa Bosnjaci nece biti nikakav faktor u RS.

Nevjerovatno je da ova tema, bosnjacki povratnici u RS, uopste nije pomenuta u predizbornoj kampanji. Ili ja nisam nista upratio.

Jedan zanimljiv komentar ispod clanka:
SDP u entitetu rs u zadnjih 25 godina nije napravio ni WC, ali redovno pravi nekakve koalicije na stetu Bosnjaka. SDP je na zahtjev Dodika potpisao zakon o prebivalistu i izbrisao Bosnjake jednim potezom olovke
Ima stranka koja je puno, puno veći krivac za položaj Bošnjaka u RS od SDP.
Ima SNSD i SDS
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#4 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Kikibombona »

Novak20 wrote:Ima stranka koja je puno, puno veći krivac za položaj Bošnjaka u RS od SDP.
Apsolutno se slazem.

To su SDS, SNSD... u prvom redu...

A onda slijedi SDA.

Zao mi Kroka sto je morao glasati za SDA, ali ocigledno nije imao drugog izbore. :-x

Sigurno nije lako staviti kvakicu pored 'SDA', je li tako Krok? :D
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#5 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Kikibombona »

Lopez1981 wrote:Ima SNSD i SDS
Poznato je sta SDS i SNSD misle o Bosnjacima i od njih se nista dobro ne moze ocekivati.

SDA je, blago receno, uradila los posao u RS. Morali su odmah nakon rata, kada je bilo dosta donacija, sve resurse prebaciti u RS da se oporavi bosnjacki narod. Umjesto toga, oni su se bazirali na Vogoscu, Ilidzu, Ilijas itd.

Da su makar Srebrenicu oporavili, ako nista drugo. Pored njene vaznosti o kojoj ne treba puno govoriti, Srebrenica je strateski vazan grad. Nije se slucajno desio genocid bas u Srebrenici.

Srebrenica je strateski izuzetno vazna...

Image

SDA je trebala upumpati stotine miliona u grad i privuci mnoge Bosnjake, ne samo Srebrenicane. Nakon rata je bilo dosta nezaposlenih i mnogi Bosnjaci bi iz svih krajeva dosli zivjeti i raditi u Srebrenicu da je bilo prilike za zaposlenjem.

Da su Bosnjaci vitalni u srebrenickoj regiji, da se u grad i okolinu vratio zivot, genocid bi za zlocince izgledao neuspjesno. Ovako, nazalost, izgleda kao da su uspjeli, uz poratnu asistenciju SDA. U Srebrenici nece ostati zive duse.
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#6 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Novak20 »

@Kiki, dobra tema :thumbup: ali za mnoge tabu iz puno razloga.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#7 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by SaraFina »

Novak20 wrote:@Kiki, dobra tema :thumbup: ali za mnoge tabu iz puno razloga.

Nije tabu i hvala što si je podigao jer nisam vidjela. Otvori i ti jednu o hrvatskom narodu.

Stožernik se na dvadesetogodišnjicu RŠ bukvalno popišao svojim prisustvom i kao počasni gost, na prognani, pobijeni, raseljeni i svedeni na statističku grešku hr narod.
Naši to ne smiju. Ključ eliminacije HDZ-A iz političkog života u FBiH leži djelomično i u trgovini sa Srbima kad je RŠ u pitanju.
Ne misliš valjda da vam Dodik daje podršku iz ljubavi za treći? Nikako dragi Novače! Nego podršku uživate, zbog vazalskog položaja vaših političkih predstavnika i bjanko čeka koji je HDZ dao kao trgovac vjekovnim ognjištima posavskih i ostalih Hrvata u RŠ. Da je HDZ partner SNSD-u a ne poluga za razvaljivanje države, valjda bi se taj odnos zasnivao na uzajamnoj koristi. Ovako vječni vazali velikosrpske politike, nemaju što drugima spočitavati u "prodaji" podrinjskih i ostalih Bošnjaka iz RŠ.
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#8 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Novak20 »

SaraFina wrote:
Novak20 wrote:@Kiki, dobra tema :thumbup: ali za mnoge tabu iz puno razloga.

Nije tabu i hvala što si je podigao jer nisam vidjela. Otvori i ti jednu o hrvatskom narodu.

Stožernik se na dvadesetogodišnjicu RŠ bukvalno popišao svojim prisustvom i kao počasni gost, na prognani, pobijeni, raseljeni i svedeni na statističku grešku hr narod.
Naši to ne smiju. Ključ eliminacije HDZ-A iz političkog života u FBiH leži djelomično i u trgovini sa Srbima kad je RŠ u pitanju.
Ne misliš valjda da vam Dodik daje podršku iz ljubavi za treći? Nikako dragi Novače! Nego podršku uživate, zbog vazalskog položaja vaših političkih predstavnika i bjanko čeka koji je HDZ dao kao trgovac vjekovnim ognjištima posavskih i ostalih Hrvata u RŠ. Da je HDZ partner SNSD-u a ne poluga za razvaljivanje države, valjda bi se taj odnos zasnivao na uzajamnoj koristi. Ovako vječni vazali velikosrpske politike, nemaju što drugima spočitavati u "prodaji" podrinjskih i ostalih Bošnjaka iz RŠ.
Ti ne možeš bez pominjanja Novaka i Hrvata. Šta sam ti ja i Hrvati krivi u životu ?
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#9 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by SaraFina »

EVO u vezi bošnjačke politike prema našim povratnicima u RS:


1996. - 18 poslanika
1998. - 17 poslanika
2000. - 10 poslanika
2002. - 13 poslanika
2006. - 8 poslanika
2010. - 5 poslanika
2014. - 5 poslanika
2018. - 3 poslanika 


Broj poslanika u NSRS. I strmoglavi pad. Poraz u Srebrenici... Šta reći? Beskičmenjaci su ljude prepustili na nemilost Dodiku i SNSD-U.
Divim se ljudima koji su se vratili i žive, pored ove izdaje minderaških uhljupa.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#10 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by SaraFina »

Novak20 wrote:
SaraFina wrote:
Novak20 wrote:@Kiki, dobra tema :thumbup: ali za mnoge tabu iz puno razloga.

Nije tabu i hvala što si je podigao jer nisam vidjela. Otvori i ti jednu o hrvatskom narodu.

Stožernik se na dvadesetogodišnjicu RŠ bukvalno popišao svojim prisustvom i kao počasni gost, na prognani, pobijeni, raseljeni i svedeni na statističku grešku hr narod.
Naši to ne smiju. Ključ eliminacije HDZ-A iz političkog života u FBiH leži djelomično i u trgovini sa Srbima kad je RŠ u pitanju.
Ne misliš valjda da vam Dodik daje podršku iz ljubavi za treći? Nikako dragi Novače! Nego podršku uživate, zbog vazalskog položaja vaših političkih predstavnika i bjanko čeka koji je HDZ dao kao trgovac vjekovnim ognjištima posavskih i ostalih Hrvata u RŠ. Da je HDZ partner SNSD-u a ne poluga za razvaljivanje države, valjda bi se taj odnos zasnivao na uzajamnoj koristi. Ovako vječni vazali velikosrpske politike, nemaju što drugima spočitavati u "prodaji" podrinjskih i ostalih Bošnjaka iz RŠ.
Ti ne možeš bez pominjanja Novaka i Hrvata. Šta sam ti ja i Hrvati krivi u životu ?

Mogu. Ali ne budi licemjeran molim te. Ako već izigravaš moralnu vertikalu, bavi se Čovićevom politikom prema hrvatskim prognanicima.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#11 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by SaraFina »

Ovo niko i ne pominje od minderaških uhljupa?

Djeca u Srbiji i u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska (RS) od septembra 2018. bi trebali učiti isto gradivo u dijelu nacionalne grupe predmeta, a nastaviće se i dalje usaglašavanje nastavnih planova.

Sve ovo dešava se i pored protivljenja Bošnjaka, a tematska sjednica nadležnih parlamentarnih odbora RS i Srbije u Banjaluci, samo je dio kontinuiteta procesa da se usaglase, prije svega, istorija i geografija te poznavanje prirode i društva u nižim razredima osnovne škole.

Obrazovni sistem u Bosni i Hercegovini potpuno je podijeljen uz nepobitnu činjenicu da djeca u svojoj zemlji uče barem tri različite istorije, zavisno od toga u kojem dijelu BiH žive.

I dok na nivou države od rata nije moguće postići bilo kakav ozbiljniji konsenzus oko nastavnih planova i programa, u RS-u čini se dosta na tome da djeca koja tu žive, uče gradivo koje je usaglašeno sa gradivom u susjednoj državi Srbiji.

Entitetski ministar prosvjete i kulture Dane Malešević kaže da za tako nešto postoje valjani razlozi.

"Smatrali smo da srpski narod, bez obzira gdje bio, treba učiti isti jezik i historiju, geografiju, jer se radi o istom narodu, ista mu je historija, govori istim jezikom i normalno da nastavni planovi za djecu u osnovnim školama trebaju biti isti", rekao je Malešević, dodajući da i na osnovu Dejtonskog sporazuma, RS ima pravo na vlastito obrazovanje.

Ministar Malešević ističe i da je rad na usaglašavanju nastavnih planova i programa dio i memoranduma kojeg su još 2010. godine potpisali predstavnici Ministarstva prosvjete i kulture RS-a te Ministarstva prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije.

"Negdje krajem januara ove godine smo imali zajednički sastanak saradnika ministra Šarčevića i mojih saradnika. Usaglasili smo određene procedure kada je u pitanju usklađivanje ovih nastavnih planova i programa i računamo da ćemo to negdje do septembra uspjeti i da uradimo bar za dio razreda", naveo je Malešević.

Hoće li Bošnjaci u RS progovoriti bosanskim jezikom?Bošnjačkoj djeci u RS i dalje ne daju učiti bosanski jezik

Na zavještanje Stefana Nemanje o jeziku i pismu pozvao se u Banjaluci zamjenik predsjedavajućeg Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo Skupštine Srbije Ljubiša Stojmirović govoreći o potrebi usaglašavanja nacionalne grupe predmeta.

"Ne znam zašto bi nekome smetalo što mi imamo zajedničku sednicu i što se trudimo da uradimo nešto što bi bilo mnogo bolje i korisnije i za nas i za Republiku Srpsku. Nemamo ništa protiv da svako poštuje svoju istoriju, da svako poštuje svoj narod, da poštuje svoj jezik. Ali, isto to tražimo i nama da se dozvoli", poručio je Stojmirović.

No novinare je zanimalo Stojmirovićevo mišljenje, kada već govori o zaštiti identiteta, kojim onda jezikom govore Bošnjaci u Sandžaku?

"Ne da ne znam, ne znam šta vi pretpostavljate? Hoćete da mi kažete bošnjački jezik? Je l' to? Kako ga oni zovu, tako neka se zove. Ja nemam ništa protiv. Ali ako hoćete mene da pitate, za taj jezik, za hrvatski jezik, za crnogorski jezik... dajte malo, probajte da se konsultujete sa ljudima koji se razumeju u tu oblast. Oni će vam reći da je to jedan isti jezik, da je to jezik koji je faktički srpski jezik sa nekim malim modifikacijama", odgovorio je Stojmirović.

Bošnjaci u Bosni i Hercegovini ne slažu se ni sa kakvim usaglašavanjem nastavnih programa, ako ono nije dogovor dvije države.

"Ovdje imamo tihim putem uspostavljanje pravila života, obrazovanja, standarda i svega onoga što je u Srbiji. To je za nas neprihvatljivo i mi zbog toga dižemo glas protiv toga. Ovo je teritorija Bosne i Hercegovine", rekao je potpredsjednik RS-a Ramiz Salkić.

Predizborne igre

Profesor emeritus Sarajevske škole za nauku i tehnologiju Lamija Tanović iz perspektive nekoga sa golemim iskustvom na polju reforme obrazovanja u Bosni i Hercegovini ističe kako se posljednji rat zapravo nastavio na drugim terenima, a pogotovo na terenu obrazovanja.

Tanović je mišljenja i kako je posljednja zajednička sjednica skupštinskih odbora Srbije i RS-a, prije svega, predizborna igra.

"Insistiranje na nekim različitim jezicima, na različitim programima, na gledanju na susjede, ali parcijalnom gledanju, da Republika Srpska hoće to da uskladi sa Srbijom, da ovi kantoni sa hrvatskom većinom, sa Hrvatskom, a ne znam šta ovi drugi bosanski rade, je li, insistiraju na nekom bosanskom programu za koji, kad bi bar bio onaj stari, nego i tu ima nekakvih promjena. Sve to skupa pravi haos u tom našem obrazovnom sistemu", istakla je Tanović.

Osnovni problem nije samo u obrazovanju, tvrdi profesor Univerziteta u Banjaluci Miodrag Živanović, već u Bosni i Hercegovini postoji problem sa onim što se naziva "naš istorijat", "naša tradicija", "naš identitet".

"Ako bi poput srpskog nacionalnog korpusa u Bosni i Hercegovini počeli i Hrvati u BiH spajati ili tražiti prožimanje svojih programa sa Zagrebom, onda ćemo i ono malo mladih ljudi ovdje uništiti takvim konceptom obrazovanja. Dakle, ako ne možemo napraviti ovo bilo šta zajedničko, ili ono što se zove pitanje identiteta, onda je bolje ne raditi ništa", ocjenjuje Živanović.
User avatar
Peda Petrol
Posts: 302
Joined: 26/09/2018 21:49

#12 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Peda Petrol »

SaraFina wrote:EVO u vezi bošnjačke politike prema našim povratnicima u RS:


1996. - 18 poslanika
1998. - 17 poslanika
2000. - 10 poslanika
2002. - 13 poslanika
2006. - 8 poslanika
2010. - 5 poslanika
2014. - 5 poslanika
2018. - 3 poslanika 


Broj poslanika u NSRS. I strmoglavi pad. Poraz u Srebrenici... Šta reći? Beskičmenjaci su ljude prepustili na nemilost Dodiku i SNSD-U.
Divim se ljudima koji su se vratili i žive, pored ove izdaje minderaških uhljupa.
Серафима, за положај Бошњака у РС су криви искључиво политички представници Бошњака који су тај народ издали. Зато и имају 3 посланика. 20 година су трпали у властите џепове донације, а народу продавали причу како им је најбитније питање питање пописа гдје их се мора пописати 50% више него што их живи.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#13 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by SaraFina »

Peda Petrol wrote:
SaraFina wrote:EVO u vezi bošnjačke politike prema našim povratnicima u RS:


1996. - 18 poslanika
1998. - 17 poslanika
2000. - 10 poslanika
2002. - 13 poslanika
2006. - 8 poslanika
2010. - 5 poslanika
2014. - 5 poslanika
2018. - 3 poslanika 


Broj poslanika u NSRS. I strmoglavi pad. Poraz u Srebrenici... Šta reći? Beskičmenjaci su ljude prepustili na nemilost Dodiku i SNSD-U.
Divim se ljudima koji su se vratili i žive, pored ove izdaje minderaških uhljupa.
Серафима, за положај Бошњака у РС су криви искључиво политички представници Бошњака који су тај народ издали. Зато и имају 3 посланика. 20 година су трпали у властите џепове донације, а народу продавали причу како им је најбитније питање питање пописа гдје их се мора пописати 50% више него што их живи.

Klonu, hoćeš i nakon ove rečenice gdje oponašaš Agu na ćirilici tvrditi da nisi pod trajnim banom i da nisi ze_kalanga ili Storica B? :D

Čitaju te i sa HB ljudi ;)


milorad-dodik-all-about-t74433s66925.html

I
G
N
O
R
E
User avatar
Peda Petrol
Posts: 302
Joined: 26/09/2018 21:49

#14 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Peda Petrol »

U nedostatku argumenata poseže se za paranojom.
Ok.
Toliko o tome.

Ko se druži sa povratnicima u Republici Srpskoj veoma dobro je upoznat kakav im je stav prema SDA. I naročito onima koji ih posjete samo kad je izborna kampanja.
Haman2
Posts: 3998
Joined: 09/12/2016 20:04

#15 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Haman2 »

U Republici Srpskoj je srpska politika. Nema zaposljavanja povratnika cak i tamo gdje postoji obaveza jer ni Srbi nemaju posla. Vlast ih ignorise na svakom koraku a posebno kroz sistem obrazovanja i zaposljavanja.
Sta tu moze bosnjacka politika. Vidim neki govore o ulaganjima u ovo ili ono. Koliko je to dobro za Bosnjake a koliko za Srbe. Graditi nestio samo za Bosnjake nije fer a nije ni moguce.
Srbi su svoj teritiriju etnicki ocistile i sad nastavljaju sa preostalim etnickim ciscenjem. Nemas posao, nemas pomoci, sikaniranje kroz obrazovni sistema itd. Ko to sve moze da podnosi i zbog cega ako na drugom mjestu ne mora biti tako.
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#16 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Sanjarko »

Vecinu su protjerali i pobili u ratu, mnogi su i pobjegli kada su vidjeli sta se sve sprema. Ono sto je se nakon rata vratilo opet otislo ali opet ne svi kako sam razumio. Malo sta ko od nas u RS-u moze da uradi za njih. Jedva se borimo i mi ovdje, jos nam dosta iz vlasti krade. Kako pomoci pored svega toga. Ja ne znam. :(
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#17 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Krokodajl »

Pogriješilo se odmah u startu, jer politika Sarajeva je uvijek bila obnova, obnova, obnova, obnovi kuće, daj traktor, daj frezu.
Malo se radilo na zaštiti i promicanju prava Bošnjaka, pa apsurdno je da 23 godine nakon Dejtona mi raspravljamo o pravu djece u RS da uče po nastavnom planu i programu na Bosanskom jeziku.

Mnogi Bošnjaci više jednostavno ne glasaju za Bošnjačke stranke jer znaju da im one ne mogu ništa pomoći, što se tiče ekonomskog pitanja, nisu Bošnjaci tu u ništa gorem položaju od Srba, tako da ako gledaš egzistenciju onda glasaš za onu stranku u kojoj ti je šef ili za koju se nadaš da ćeš dobiti posao, u državnoj službi je teže kao Bošnjak dobiti posao, ali nije i nemoguće, pogotovo u sredinama gdje SDA dobro kotira sa vlasti (primjer Doboj i Teslić), u drugim sredinama ako radiš kod privatnika i ako je gazda Srbin, onda i glasaš za stranku u kojoj je on, mnogi Bošnjaci glasaju danas i za SNSD i za SDS i za PDP, NDP...

Druga stvar, prije su Bošnjaci iz RS koji su glasali putem pošte to radili redovno, danas je dosta njih pomrlo a njihova djeca to ne rade, jer njima je Bosna doći ovde na godišnji eventualno i to je to, mnogi ni papire nemaju, tako da doći će vrijeme kada više neće biti glasova "lično" "u odsustvu" "Poštom" već će glasati onaj ko je ovdje i to je to.

Kao što reče Kiki, apsurdno je ali je i istinito da je SDA jedina stranka koja nešto i radi za ovaj narod ovdje, a evo kako rade najbolje govori to da jedva ulazimo u skupštinu. Ruku na srce ova kampanja barem što se Bošnjačkih stranaka tiče i nije bila nešto Bog zna, prošle izbore je bila lijepa inicijativa oko Domovine, no evo na ovim izborima malo Ramiz malo Ramić i to je to, Ramić kao ministar je uradio dosta i moram ga pohvaliti, ali opet, imati situaciju da i pored tolikih donacija i toliko teških riječi mi 23 godine nakon rata imamo ministarstvo za raseljena lica koje otvara obnovljeni vodovod u xy selu dovoljno govori. Ja se vodim patriotizmom, i želim da imamo čovjeka koji će ispred Bošnjaka ustati i reći to i to, i u Banja Luci pa eto i u Sarajevu, evo imat ćemo i Osmanovića haman u PSBiH iz RS što mi je drago. SDP je imao iste takve ljude, patriote, povratnike, ali su ih maksimalno marginalizirali kada je Lagumdžija počeo sa preustrojem 2010-e i tada su u primat stavili multikulturalnost ovo ono.
Bošnjacima u RS ne treba takva stranka, ne trebaju takvi ljudi, kakva je meni razlika onda glasati između SDP-a i Socijalističke Partije ako sam već ljevičar, ljudi glasaju za SDA jer se držimo "svoga", SDP ni na prošlim nije htio u koaliciju Domovina, a da su ušli imali bi u NSRS barem 15 mjesta, i bili bi treća stranka po broju mandata, ali sujeta SDP-a koji ne vidi dalje od nosa je koštala i njih i nas, možda jednom dođu tobe pa skontaju da barem ovdje u RS-u moraju da zakopaju te ratne sjekire, ali jok...

Ja se sjećam '96-e, sjećam se koliki je entuzijazam bio među nama, i laž je da se narod nije htio vratiti iz grada, sjećam se izbora '96-e kada je bilo pitanje hoće li se moći glasati za mjesta prebivališta iz '91-e pa protesti bili svugdje, sjećam se ljudi iz nekih sela i gradova u kojima danas nema Bošnjaka nikako a tada su tražili da se ispoštuju aneksi, da se narod vrati, ali jednostavno to je išlo presporo, povratak je počeo u ona sela kraj entitetske linije, a i to je počelo oko 2000-e, dok je to doguralo do ovih rubnih gradova i sela, narod se jednostavno već snašo.

Te '96-e nije bilo ni volje međunarodne zajednice a Boga mi ni Srpskog rukovodstva da se dopusti povratak, a želje je bilo itekako...

Šta će biti sa nama u RS, pa ako ovako nastavimo brojka će nas se smanjivati sve više i više, izumrijeti nećemo, mada smo u nekim krajevima već "živili jednom Bošnjaci u Ljubinju".

----

Malo da editujem:

Kuće su obnavljali stranci i to je išlo, i donacije su bile redovne, i mnogi ljudi su živili od poljoprivrede, ali džaba kada nemaš plasmana, opet kažem ko je živio i živi kraj entitetske linije mogao je to prodati u Federaciji, šta ćeš ti u nekom selu u Foči ili Rogatici gdje ni autobuske linije nisu imali sa centrom opštine, ja znam mjesta oko Doboja koja su autobusku liniju za Tešanj i Gračanicu dobili čim je povratak počeo, a u neka ni danas ne dolaze autobusi iz Doboja ili Teslića, eh sad zamislite kako je u onim selima i mjestima gdje nemaš Federaciju na 10 kilometara, tipa Bosanska Gradiška, Trebinje, Prnjavor.
Dobro se iko i vratio igdje.

I naravno, sigurnost, ljudi se ne osjećaju lagodno, jednostavno to je tako, i ja kada hodam ulicama ne osjećam se ko da je to moj grad, ko da ja tu živim, ja sam izbjeglica, povratnik, a ne građanin, to je barijera u glavi, jer svi smo proživili teške traume, a kod mnogih se to prenijelo i na mlađe generacije, mnogi ljudi jednostavno ne žele da žive tako, kao građani drugog reda.

---

I da opet kažem, što se SDP-a tiče apsolutna istina, zbog sujete nikada nisu htjeli sa SDA, pa čak ni kada je bila koalicija Domovina, čuj gdje će SDP sa SDA, eto im sad nek se jebu i oni i onaj iz Banja Luke. Uradili nešto i jesu, u onim sredinama gdje su imali svoje ljude, ali Lagumdžija je izbacio tu retoriku tamo 2010-e i okrenuo se paneuropskim multikulti vrijednostima u nadi da će privući i glasove Srba, pa evo i danas traže mikroskopom Srbe koji će ući u SDP da se predstave kao neka multikulti stranka, pa imamo ove neke Vojine, Mire, Pere... a opet Bošnjo glasa za njih, za Srbina je SDP Federalna stranka i kao takva je strani i remetilački faktor, Srbin kada na glasačkom listiću vidi da je stranka latinicom napisana, nema tu glasa da je Karadžić na listi.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#18 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by SaraFina »

Krokodajl wrote:Pogriješilo se odmah u startu, jer politika Sarajeva je uvijek bila obnova, obnova, obnova, obnovi kuće, daj traktor, daj frezu.
Malo se radilo na zaštiti i promicanju prava Bošnjaka, pa apsurdno je da 23 godine nakon Dejtona mi raspravljamo o pravu djece u RS da uče po nastavnom planu i programu na Bosanskom jeziku.

Mnogi Bošnjaci više jednostavno ne glasaju za Bošnjačke stranke jer znaju da im one ne mogu ništa pomoći, što se tiče ekonomskog pitanja, nisu Bošnjaci tu u ništa gorem položaju od Srba, tako da ako gledaš egzistenciju onda glasaš za onu stranku u kojoj ti je šef ili za koju se nadaš da ćeš dobiti posao, u državnoj službi je teže kao Bošnjak dobiti posao, ali nije i nemoguće, pogotovo u sredinama gdje SDA dobro kotira sa vlasti (primjer Doboj i Teslić), u drugim sredinama ako radiš kod privatnika i ako je gazda Srbin, onda i glasaš za stranku u kojoj je on, mnogi Bošnjaci glasaju danas i za SNSD i za SDS i za PDP, NDP...

Druga stvar, prije su Bošnjaci iz RS koji su glasali putem pošte to radili redovno, danas je dosta njih pomrlo a njihova djeca to ne rade, jer njima je Bosna doći ovde na godišnji eventualno i to je to, mnogi ni papire nemaju, tako da doći će vrijeme kada više neće biti glasova "lično" "u odsustvu" "Poštom" već će glasati onaj ko je ovdje i to je to.

Kao što reče Kiki, apsurdno je ali je i istinito da je SDA jedina stranka koja nešto i radi za ovaj narod ovdje, a evo kako rade najbolje govori to da jedva ulazimo u skupštinu. Ruku na srce ova kampanja barem što se Bošnjačkih stranaka tiče i nije bila nešto Bog zna, prošle izbore je bila lijepa inicijativa oko Domovine, no evo na ovim izborima malo Ramiz malo Ramić i to je to, Ramić kao ministar je uradio dosta i moram ga pohvaliti, ali opet, imati situaciju da i pored tolikih donacija i toliko teških riječi mi 23 godine nakon rata imamo ministarstvo za raseljena lica koje otvara obnovljeni vodovod u xy selu dovoljno govori. Ja se vodim patriotizmom, i želim da imamo čovjeka koji će ispred Bošnjaka ustati i reći to i to, i u Banja Luci pa eto i u Sarajevu, evo imat ćemo i Osmanovića haman u PSBiH iz RS što mi je drago. SDP je imao iste takve ljude, patriote, povratnike, ali su ih maksimalno marginalizirali kada je Lagumdžija počeo sa preustrojem 2010-e i tada su u primat stavili multikulturalnost ovo ono.
Bošnjacima u RS ne treba takva stranka, ne trebaju takvi ljudi, kakva je meni razlika onda glasati između SDP-a i Socijalističke Partije ako sam već ljevičar, ljudi glasaju za SDA jer se držimo "svoga", SDP ni na prošlim nije htio u koaliciju Domovina, a da su ušli imali bi u NSRS barem 15 mjesta, i bili bi treća stranka po broju mandata, ali sujeta SDP-a koji ne vidi dalje od nosa je koštala i njih i nas, možda jednom dođu tobe pa skontaju da barem ovdje u RS-u moraju da zakopaju te ratne sjekire, ali jok...

Ja se sjećam '96-e, sjećam se koliki je entuzijazam bio među nama, i laž je da se narod nije htio vratiti iz grada, sjećam se izbora '96-e kada je bilo pitanje hoće li se moći glasati za mjesta prebivališta iz '91-e pa protesti bili svugdje, sjećam se ljudi iz nekih sela i gradova u kojima danas nema Bošnjaka nikako a tada su tražili da se ispoštuju aneksi, da se narod vrati, ali jednostavno to je išlo presporo, povratak je počeo u ona sela kraj entitetske linije, a i to je počelo oko 2000-e, dok je to doguralo do ovih rubnih gradova i sela, narod se jednostavno već snašo.

Te '96-e nije bilo ni volje međunarodne zajednice a Boga mi ni Srpskog rukovodstva da se dopusti povratak, a želje je bilo itekako...

Šta će biti sa nama u RS, pa ako ovako nastavimo brojka će nas se smanjivati sve više i više, izumrijeti nećemo, mada smo u nekim krajevima već "živili jednom Bošnjaci u Ljubinju".

----

Malo da editujem:

Kuće su obnavljali stranci i to je išlo, i donacije su bile redovne, i mnogi ljudi su živili od poljoprivrede, ali džaba kada nemaš plasmana, opet kažem ko je živio i živi kraj entitetske linije mogao je to prodati u Federaciji, šta ćeš ti u nekom selu u Foči ili Rogatici gdje ni autobuske linije nisu imali sa centrom opštine, ja znam mjesta oko Doboja koja su autobusku liniju za Tešanj i Gračanicu dobili čim je povratak počeo, a u neka ni danas ne dolaze autobusi iz Doboja ili Teslića, eh sad zamislite kako je u onim selima i mjestima gdje nemaš Federaciju na 10 kilometara, tipa Bosanska Gradiška, Trebinje, Prnjavor.
Dobro se iko i vratio igdje.

I naravno, sigurnost, ljudi se ne osjećaju lagodno, jednostavno to je tako, i ja kada hodam ulicama ne osjećam se ko da je to moj grad, ko da ja tu živim, ja sam izbjeglica, povratnik, a ne građanin, to je barijera u glavi, jer svi smo proživili teške traume, a kod mnogih se to prenijelo i na mlađe generacije, mnogi ljudi jednostavno ne žele da žive tako, kao građani drugog reda.

Ja sam gajila optimizam kad su se ljudi počeli vraćati u dijelove RS, koji graniče s FBiH. Mislila sam da egzistenijalna pitanja za početak, mogu rješavati radeći u FBiH, a da će s vremenom situacija za povratnike biti sve bolja i stabilnija. (Kako vrijeme bude odmicalo) Pozitivno se bilo zahuktalo sa Ćamilom i položajem Srebrenice, pa mi je i to podgrijavalo dodatno očekivanja. Ljudi su takodjer bili i mnogo optimističniji, tako da ta pozitivna klima mi je ulijevala nadu i smatrala sam da će polučiti uspjeh.
Medjutim, to se nije eto uspjelo ostvariti i taj moj optimizam zaista je prepolovljen.
Podrška iz FBiH je skoro pa nikakva. Ljudi se masovno iseljavaju i iz FBIH a gdje neće iz RŠ, bez ikakvih prava i mogućnosti da sebi i djeci obezbjede dostojanstven život.
Bukvalno rečeno VRS nije etnički čistio da bi se nesrpski živalj tu vraćao.
Zato i dodatno opstruiranje povratnika, zaplašivanje i ugrožavanje opstanka ja u potpunosti shvatam.
Mirnim metodama bukvalno treba "očistiti" one najupornije i najhrabrije.
Tuga..
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#19 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Krokodajl »

Ćamil je uradio dobru stvar za Srebrenicu i ja sam glasao za njega na ovim izborima za predsjednika RS čisto zbog toga što je uradio. Imao je muda među prvima nešto reći, i uradio je neke pozitivne pomake budi sigurna da to nije tek tako prošlo, pokazao je našim političarima ovdje da se mi za naša prava moramo boriti u Banja Luci, Prijedoru, Doboju, Zvorniku a ne u Sarajevu, i neki to rade, sa političkog aspekta Ćamil je uradio revoluciju, jer je progovorio iz "osinjeg gnijezda" tako da kažem, prvi je Srebrenicu postavio kao Srebrenicu, kao mjesto za život a ne kao 11. Juli.

No mora se priznati da je Ćamil na vlast došao jer su se pro Bosanske struje ujedinile u Sarajevu radi jednog plemenitog cilja, to je bila organizovana akcija, i vidjeli smo cilj (isto tako treba reći i da je izbor sadašnjeg načelnika Srebrenice orkestriran iz Banja Luke ali o tom potom).

Poenta je, treba jedinstvo po pitanju RS, apsurdno je to, i to je boljka nas Bošnjaka, evo recimo HDZ, HDZ 1990 kada su lokalni izbori to bi reko čovjek poklaše se popljuvaše se, a kada dođu u Sarajevo ne znaš ko je koja stranka, sve velike Hrvatine.

Samo kod Bošnjaka, evo i u jebenoj RS mora 100 stranaka, pa i Kuko sada sa svojom, pa Radončić sa svojom, SDP tradicionalno neće, NB, NBL, svi neke liste izbacili i rasuli se glasovi... Uskoro ako nastave ovako sa rasipanjem u 100 stranaka i mi Bošnjaci ćemo imati situaciju "Emil Vlajki", da nam neki samoproklamovani Bošnjak, šakom Srpskih glasova bude potpresjednik RS...
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#20 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by SaraFina »

Krokodajl wrote:Ćamil je uradio dobru stvar za Srebrenicu i ja sam glasao za njega na ovim izborima za predsjednika RS čisto zbog toga što je uradio. Imao je muda među prvima nešto reći, i uradio je neke pozitivne pomake budi sigurna da to nije tek tako prošlo, pokazao je našim političarima ovdje da se mi za naša prava moramo boriti u Banja Luci, Prijedoru, Doboju, Zvorniku a ne u Sarajevu, i neki to rade, sa političkog aspekta Ćamil je uradio revoluciju, jer je progovorio iz "osinjeg gnijezda" tako da kažem, prvi je Srebrenicu postavio kao Srebrenicu, kao mjesto za život a ne kao 11. Juli.

No mora se priznati da je Ćamil na vlast došao jer su se pro Bosanske struje ujedinile u Sarajevu radi jednog plemenitog cilja, to je bila organizovana akcija, i vidjeli smo cilj (isto tako treba reći i da je izbor sadašnjeg načelnika Srebrenice orkestriran iz Banja Luke ali o tom potom).

Poenta je, treba jedinstvo po pitanju RS, apsurdno je to, i to je boljka nas Bošnjaka, evo recimo HDZ, HDZ 1990 kada su lokalni izbori to bi reko čovjek poklaše se popljuvaše se, a kada dođu u Sarajevo ne znaš ko je koja stranka, sve velike Hrvatine.

Samo kod Bošnjaka, evo i u jebenoj RS mora 100 stranaka, pa i Kuko sada sa svojom, pa Radončić sa svojom, SDP tradicionalno neće, NB, NBL, svi neke liste izbacili i rasuli se glasovi... Uskoro ako nastave ovako sa rasipanjem u 100 stranaka i mi Bošnjaci ćemo imati situaciju "Emil Vlajki", da nam neki samoproklamovani Bošnjak, šakom Srpskih glasova bude potpresjednik RS...

Ćamil je stvarno ulijevao neku pozitivnu nadu. Čovjek sa završenim faxom u USA i vjerovatno solidnim životom vratio se i to ne u Sarajevo ili šta znam... Nego u Srebrenicu. Pozitiva na kub.
Na kraju i taj čovjekov trud razvodnjiše svojim sjecikesačkim stranačkim sitnim interesima.

Onda oni šatori i oni jadni ljudi u kampanji za ime jezika po školama svoje djece... dodatno su obezhrabrivali. A i s druge strane bilo mi ih beskrajno žao. A niko ne pomaže. Svi nijemi i slijepi...
I tako godine prolaze.
A nadanja u bolje sutra prepolovljena.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#21 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Kikibombona »

Kroks :thumbup: :thumbup:

Za prosutim mlijekom se ne zali. Sto je bilo - bilo je. Vrijeme se ne moze vratiti.

Sta se danas moze uraditi za Bosnjake i Hrvate u RS?

Bilo bi dobro napraviti sistem da se sve sto povratnici proizvedu (poljoprivreda, stocarstvo...) otkupi, tj. onaj dio sto ne zavrsi na RS trzistu. Tako bi se ohrabrili ljudi da ostanu.

To je neko moje laicko misljenje.

Problem je sto za federalne vlasti i medije Bosnjaci i Hrvati u RS sve manje postoje. Povuce se tu i tamo neka nacionalna tema, dok o ekonomiji nema ni govora. Ekonomija je glavni preduslov za opstanak.

Kakve su sanse Bosnjaka i Hrvata da se zaposle u privatne firme u RS?
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#22 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by SaraFina »

Od zajedničke potpore bošnjačkog i hr političkog vrha nema ništa, sve dok je Čović i HDZ u savezu sa SNSD-om i Dodikom.

Dodik ima bjanko ček i garanciju na vjekovna hr ognjišta. Pomeni Posavinu i povratnike hrvatske nacionalnosti, ocijeniće te provokatorom i budaletinom. I dodatno optužiti da si balijski licemjer. Tako da je tvoje razmišljanje totalno naivno.
gagy06
Posts: 799
Joined: 03/11/2010 19:35

#23 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by gagy06 »

Kikibombona wrote: Bilo bi dobro napraviti sistem da se sve sto povratnici proizvedu (poljoprivreda, stocarstvo...) otkupi, tj. onaj dio sto ne zavrsi na RS trzistu. Tako bi se ohrabrili ljudi da ostanu.
Žalosno je kako se misli da se vratio samo go seljak koji će da živi od poljoprivrede. Nema od toga ništa. Niko neće da živi od poljoprivrede-to su prošla vremena. Nije to više pitanje para, raja zaradjuje i radi. Pa pogledajte kampanju stranaka (ovih, nazovimo ih probosnjackih)-nula. Problemi su isti kao i u cijeloj državi-ako imaš osjećaj da postoji država (koja štiti tvoja neka prava) taj neki osjećaj da ide naprijed, da ide nabolje svejedno je gdje si-ja se vala isto osjećam i u Zenici i u Banja Luci i u Doboju i u Sarajevu...
vjecnikomentator
Posts: 74
Joined: 08/10/2018 01:39

#24 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by vjecnikomentator »

Bošnjak sam, živim u Republici Srpskoj i samo ću vam jedno reći - naša zajednica u RS-u će nestati, jer nam sva omladina ide u zemlje Evrope, pa čak i stariji ljudi, čitave porodice. Ja isto također mislim ići za Njemačku, jer u BiH, odnosno RS kao Bošnjak ne vidim način da ostvarim život vrijedan čovjeka. U RS-u i dan danas, 2018. godine mnogi Bošnjaci se boje javno reći svoje ime na ulici.

Bošnjacima u Federaciji ne zamjerimo, bošnjačkim partijama itekako. Mnogi od nas su ovdje došli sa Zapada jer nam je SDA partija obećala potpunu integraciju RS-a pod strukture BiH. Na kraju smo dobili to da živimo u "Srbijici" koja ništa nema sa Bosnom i Hercegovinom u realnom životu.

Imamo džamije, al' šta će džamije ako su prazne redovno. Ne želim iznositi mjesto odakle dolazim, jer ne želim se dovoditi u opasnost, ali samo ću vam reći da je iz mog mjesta u zadnjih 10 godina 70% omladine otišlo trbuhom za kruhom.

SAMO JOŠ JEDNU STVAR DA IZNESEM - SVAKI PUT KAD NA FACEBOOKU BUDETE IZIGRAVALI "FB RATNIKE", PSOVALI SRBIMA, VRIJEĐALI, BUDITE SVJESNI DA ĆE NEKI MLADI BOŠNJAK (učenik, student) BITI IZLOŽEN PROVOKACIJAMA I NASILJU UPRAVO ZBOG TOGA ŠTO ĆE NEKI SREDNJOŠKOLAC (srbin) PROČITATI TAJ KOMENTAR I POKUŠATI UZVRATITI U NORMALNOM ŽIVOTU.
FRKA OKO 9-OG JANUARA SAMO NAMA IDE PREKO LEĐA, JER MI POVRATNICI UVIJEK IMAMO PROBLEMA ZBOG TOGA. NE ČINITE NAM USLUGU AKO SE "BORITE" ZA NAS PREKO FACEBOOKA.


Imate selam i pozdrav od Bošnjaka iz RS-a.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#25 Re: Bošnjačka politika prema Bošnjacima u RS

Post by Krokodajl »

@Kiki

Pomoć sada se može dosta teško, a i pomoć koja postoji je uglavnom iz privatnih inicijativa, država pomaže u vidu infrastrukture, asfalt, struja, voda, ali od toga se ne živi, živi se od radnih mjesta i posla a njega nema ni u Federaciji.
Javna tajna je da i mnogi Srbi rade u Federaciji, pogotovo u Sjevernoj Bosni, tako da suludo je očekivati neki napredak bar na prostoru RS.

Mi koji smo se vratili i koji još živimo ovdje uradili smo to ne čekajući da nam se pomogne, meni je želja bila da se vratim i da živim ovdje, zbog suboraca, porodice, komšija i prijatelja koji više nisu među živima a željeli su da se vrate kada se za to steknu uslovi, jednostavno smatrao sam da bih izdao i sebe i njih ako to ne uradim, međutim i ja sam vjerovao da će stanje se popraviti kroz 5 - 10 godina, sada je ni tamo ni ovamo, da sam tada znao kako će biti danas, ostao bih i ja u Federaciji i dolazio vikendom, ali eto, stanje se jeste popravilo ali u glavama je ostalo isto. Samo mi povratnici znamo kroz šta prolazimo i kakva je svakodnevnica, no više niko i ne kuka jer ni medije to ne interesuje, u Sarajevu je vijest kada neko nekom javno opsuje "mater ustašku" i onda se ljudi frapiraju sa kakvim nacionalistima žive, ali ovdje je to manje više svakodnevnica, od verbalnih do fizičkih napada.
RS je samo formalno dio BiH, ovdje BiH nema, u Kotorskom prije koju godinu postavili državne zastave kraj magistralnog puta (dakle državne ne one sa ljiljanima) kao reakciju na sve one trobojke koje samo što na nebo nisu okačili, i naravno policija intervenisala.
Ne smeta meni što je Srpska policija intervenisala po tom pitanju, jer drugačije nisam ni očekivao, no državne vlasti zaboli ona stvar, samo nek ne talasa. Lako je u Tešnju, Mostaru, Sarajevu kačati zastasve i pjevati Jedna si jedina, hajde u Kozarcu stavi jarbol veliki i okači državnu zastavu, hej državnu :lol:

Što se zapošljavanja tiče, nije to više problem da te neće zaposliti jer si Bošnjak, ima masu primjera gdje Bošnjaci rade kod poslodavaca Srba, međutim plate su mizerne čak i u odnosu na Federaciju tako da mnogi koji imaju šansu odlaze u Federaciju raditi i živiti pa za sobom onda povuku i porodice a opet mnogi odlaze vani.

Problem zapošljavanja u javnom sektoru nije toliko ni etničke koliko političke prirode, Bošnjaci ne participiraju u vlasti i to je to, tamo gdje stranke sa sjedištem u Sarajevu participiraju u vlasti tamo ima i zapošljavanja Bošnjaka u javnoj administraciji, primjer Doboj i Srebrenica, tamo gdje vlast drže Srpske stranke tamo se i zapošljavaju Srbi, odnosno članovi i simpatizeri stranaka, pa ti sad ako hoćeš da radiš kao nastavnik ili u policiji, uđi u SNSD, SDS, DNS, ili se nadaj da će SDA/SDP koalirati sa njima pa tebe nekako utrpati.

Trebalo je podržati lokalne samouprave, krenuti od mjesnih zajednica, pružiti im logističku i drugu pomoć, formriati kroz Federalno ministarstvo neko udruženje Lokalne samouprave, mi u RS imamo dvije opštine gdje smo većina, Srebrenica i Vukosavlje (Jakeš), međutim ima krajeva u kojima je ostvaren dosta zavidan povratak i gdje bi se mogle formirati paralelne strukture vlasti, samo što vlast u Sarajevu ne želi da igra tako, hoće da igra po pravilima, evo u Brčko Distriktu je povratak dosta dobro ostvaren, i ljudi žive sasvim normalno u samom gradu.

Mogla je Federalna vlast i neka naselja tipa Kozarac, Kotorsko, Janja, Srebrenica, proglasiti od posebnog značaja i predsjednike mjesnih zajednica praktično smatrati nekom vrstom načelnika te obezbjediti sredstva direktno iz budžeta Federacije za te sredine, ali ne za asfalte i kuće, nego za zapošljavanje ljudi u javnoj administraciji, imate danas situaciju da Srbija po RS otvara škole, šta je falilo da Federacija otvori škole po RS ali pod uslovom da funkcionišu po planu i programu iz Federacije, i da zapošljavanje kadra tamo vrši Federalno ministarstvo. Jer generalno školstvo i obrazovanje je najveći problem, svaka škola u RS ima slavu, školska slava je Sveti Sava i tada su po školama priredbe, one su uglavnom nacionalno i vjerski obojene, nastavni plan i program ne da je Srpski nego je Srbijanski, djeca u školama ovdje više uče o Srbiji nego o Republici Srpskoj, a o ostalim dijelovima BiH da ne govorim. Jebeš ti život kada moraš o svakom detalju misliti, kada te dijete pita "Babo jel mogu ja obuć Džekin dres na tjelesni" a ti gledaš i kontaš šta reć. Sportskih i kulturnih udruženja skoro da i nema, mogu na prste nabrojat sportske kolektive u povratničkim sredinama, kulturne manifestacije se uglavnom svode na mevlude i iftare, a i to gledaš hoće li ti ko glavu razbiti kao što je bio slučaj u Doboju prije 2-3 godine, i čudo je da ni tada niko nije nastradao.

Naravno, ovo je nakaradno i naš problem je što se mi vodimo onom "Od Save do Mora, od Une do Drine", te vjerujemo da će promjene doći same od sebe, odnosno da će Srbi u RS skontati kako je ovo njihova domovina.

Mi smo se uzdali u međunarodnu zajednicu i dejtonske anekse, i evo čekamo i danas 23 godine poslije da se to sprovede u djelo, a narod umire, odlazi...

I evo i povodom izbora, svima puna usta izborne krađe, svi kukaju jedni na druge za glasove u Federaciji, a evo ja se sa par ljudi čuo koji govore o izbornoj krađi u RS u gradovima gdje žive Bošnjaci, ima situacija da na nekim biračkim mjestima naše stranke nisu dobile ni jedan glas što nije moguće jer su i sami kandidati glasali na tim mjestima.

Hrvata što se tiče, njima ni Bog ne pomože više, uglavnom je riječ o starijoj populaciji, mlađih apsolutno nema a djece pogotovo, možda nešto u gradovima ali to je mizerna brojka.
Post Reply