Bošnjaci Sandžaka

Smatrate li muslimane Sandžaka...

Bošnjacima
19
59%
Muslimanima koji nemaju veze s bošnjačkom nacijom
13
41%
 
Total votes: 32

zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#26

Post by zlata »

Ahmmed wrote:Danas,

nisam imao nikakve velikobošnjačke aspiracije spram Crnogoraca :)

Samo sam htio dati skromni doprinos raspravi o ijekavici i ekavici u Bošnjaka Sandžaka!


Zlato, standardni bosanski jezik, odnosno prije rata,standardni bosanskohercegovački jezički izraz, podrazumijevao je ijekavicu.

Dakle,riječ je o standardnom jeziku, u kojem ikavica nije našla svoje mjesto.No, još uvijek je ima,lijepa je,volim je slušati iako je ne koristim, nekada se i u dijelu moje porodice govorila, a još uvijek je ima na kartama narodnih govora u BiH.....
Pa standardni srpski jezik...znaci jezik u Srbiji je ekavski...isto k'o sto je standardni u BiH ijekavski. Oni isticu ijekavicu kao jos jedan "dokaz" da su Bosnjaci...mada Bosna...je historijski...ikavsko podrucje! Jedini "pravi" ijekavci u BiH su bili pravoslavci...koji su velikim dijelom doseljeni bas iz tih "sandzackih" krajeva juzne Srbije i Crne Gore...i iz pogranicnog dijela Bosne tj. istocne Hercegovine!

Ako cemo seo oslanjati na historijske cinjenice kao dokaz neceg...onda volim cuti cijelu istinu...al'ne samo dio. Metnimo sve na stol! :) Je'l'fer?
User avatar
addem
Posts: 2771
Joined: 13/02/2004 00:00

#27

Post by addem »

Tako je Zlato moje. :-) :-)
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#28

Post by Ahmmed »

Dokazi, Zlato, gdje su dokazi da je cijelo područje Bosne i Hercegovine historijski ikavsko? :)


Ne bih se baš složio s tobom da su Fočaci bili ikavci, pogotovo Goraždani, pa Bilećani, pa Gačani, pa Nevesinjci, Ljubinci, Stočani.... A i među njima ima onih koji se osjećaju Bošnjacima, zar ne? :)
Poslušati treba i stare muslimanske govore u okolini Teslića, a oni se danas nazivaju Bošnjacima :)

Stari sarajevski govor ima elemenata ikavice, ali, vjerovala ili ne, Zlato, i ekavice! Još je živa poneka stara muslimanka na Vratniku, koja će reći, MLEKO! A nije došla iz Sandžaka :)


Jezik je živa materija, koju, doduše,u toj svojoj živosti, zna prigušiti i politika....


Ipak, stvari nisu toliko jednostavne da bi se isključivo tvrdilo da je ikavica jedini validan historijski oblik bosanskoga jezika!

Kako si krenula, Zlato, ispašće da su jedino u tvome selu živjeli autohtoni Bošnjaci :)
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#29

Post by zlata »

Ja sam ti vec napisala...da je pogranicno podrucje...i Istocna Hercegovina...isto ijekavsko podrucje, ali takodjer sa srbijanske strane granice. A ako cemo o ijekavizaciji BiH...ona traje vec nekoliko stoljeca...tako da za vecinu podrucja mozes imati dokaze...da su ijekavci...mada...ako se vratimo natrag...2-3 stoljeca...tesko je dokazati da je Bosna bila vecinski ijekavsko podrucje. Istocna Hercegovina je bila pod uticajem susjedne Crne Gore...i kulturno...i etnicki! Vec tad'je Bosna bila u procesu ijekavizacije..najvise kroz selidbe pravoslavnog (ali nesto manje i muslimanskog) zivlja...sa tih podrucja...prema zapadu!

Epicentar ijekavice su bile Crna Gora...Juzna Srbija...(Zeta, Raska). Najsmjesnije je da se mi danas "razlikujemo" od Srbijanaca dijalektom koji je dominir'o u njihovoj historijskoj "pradjedovini"...a ne u nasoj! Koliko je daleko Cacak..od Novog Pazara? Pa sjecam se da mi je zena iz Cacka govorila...da je k'o mala curica govorila ijekavski. Mogla je biti potomak preseljenih Crnogoraca. Al'sumnjam...jer...Cacak je bas kontinuitet tog, tad, vecinski ijekavskog podrucja.

A to sto ima selo koje govori ekavski...u BiH. Pa ima i nekol'ko sela u Crnoj Gori (Plav) gdje su govorili ikavski. Al'za njih se znalo...oni su bili jos jedan dokaz da su SVI ostali...isto Bosnjaci! :-D Znaci...cak i ukolici Plava i Gusinja se znalo...da je ta ikavica...VRLO bosanska! Ljudi su najvjerojatnije...nekad davno odsel'li dole. Cula sam i za "zalutale" ikavce u Albaniji! Isto rodom iz BiH! Ma gdje god nadjes potomke starije bosanske emigracije...nac'ces ikavce! Od Burse i Adapzara (cula sam i Zen'can'na :D ) do Molise (Italija)...do Subotice (Sokci-Posavina i Bunjevci-Livno-Duvno-Petrovac) tu ces nac' ikavce!
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#30

Post by Vodenjak »

A sta vi svi mislite, govore li i Srbi i Hrvati i Bosnjaci i Crnogorci u stvari jedan jezik, samo ga, po obicaju zamlacujuci se, drugacije zovu?

:D 8-)
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#31

Post by zlata »

Vodenjak wrote:A sta vi svi mislite, govore li i Srbi i Hrvati i Bosnjaci i Crnogorci u stvari jedan jezik, samo ga, po obicaju zamlacujuci se, drugacije zovu?

:D 8-)
Slabo se razumEmo! :D Valjda je problem razlika u jezicima! :lol:
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#32

Post by Vodenjak »

zlata wrote:
Vodenjak wrote:A sta vi svi mislite, govore li i Srbi i Hrvati i Bosnjaci i Crnogorci u stvari jedan jezik, samo ga, po obicaju zamlacujuci se, drugacije zovu?

:D 8-)
Slabo se razumEmo! :D Valjda je problem razlika u jezicima! :lol:
Jesam pitao sta vi svi mislite, ali ti da cutis! :D :D
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#33

Post by zlata »

Sto ja moram sut'ti! Ti sad k'o Tito!
Ti...To...Ti...Su...Ti! :x :-D
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#34

Post by danas »

a ja mislila, vas dvoje iz iste mahale... :?

al' on vice CUTI, ona kaze SUTI... :-? :roll:

nije ni cudo da se ne razumijete :D kad pricate razlicitim jezikom :D :D :D :lol: 8-)
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#35

Post by zlata »

On je "Srbo-Hrvat" :D , a ja iz mahale i mejtefa! :lol: Bolje'e meni bo'me usut'ti...il'ce mi zemljak zahator'ti! :)
Last edited by zlata on 03/12/2005 00:38, edited 1 time in total.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#36

Post by danas »

ja mislila :D vi oboje :D bosanci :D :D

pricate bosanskim :D
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#37

Post by zlata »

Pa jesmo...al'njega skolov'o Tito...a mene did i nane! :D Starija skola! :-)
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#38

Post by danas »

zlata wrote:Pa jesmo...al'njega skolov'o Tito...a mene did i nane! :D Starija skola! :-)
eh, da je moj did odradio :D ko sto nije :D :D :D
sutali bi vi meni sad oboje :D na turskom :lol: :lol:
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#39

Post by Vodenjak »

Kad se dvije torokuse sastanu... :-) :D :D
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#40

Post by zlata »

Vodenjak wrote:Kad se dvije torokuse sastanu... :-) :D :D
K'o na perilu! :D :(
Tulipan
Posts: 261
Joined: 14/11/2005 18:07

#41

Post by Tulipan »

mr__bosnjak wrote:Stvar je jednostavna. Poducje je bilo jednom Raska. Kasnije je pripalo Bosni i kroz mjesanja, zenidbe, seobe i dobrovoljnom priklinjivanju Bosni stanovnici ovog podrucja postaju Bosnjani i kasnije Bosnjaci i naredna 4 stoljeca dio su Bosne i bosnjacke nacije dok nisu odbaceni i poslije duge odbrane okupirani od Srba i Crnogoraca ali su se nastavili izjasnjavat kao Bosnjaci cak 1951. godine(zabiljezeno u Plavsko-Gusinjskom kraju). Neki od njih se vjerovatno izjasnjavaju kao Srbi i Crnogorci jer su izasli iz bosnjacke nacije i oni onda to i jesu ali vecina se izjasnjavaju Bosnjacima i oni onda to i jesu.
Područje jeste bilo Raška i nije nikada pripadalo Bosni nego su ga osvojili Turci kada su se razmilili po Balkanu a u okviru turskog carstva bilo je pod ingerencijom Bosanskog ejaleta kao administrativne jedinice ali nikada nije bilo u sastavu srednjovjekovne bosanske države. Druga je stvar ako neko miješa pojmove bosanska država i teritorijalno uređenje Bosne u otomanskom carstvu namjerno ili slučajno ne znam.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#42

Post by zlata »

Ma dabome! Po tim kriterijima....i Stipe Mesic more biti Bosnjak. Rodom Lican. Lika bila "pod Bosnom" u doba Osmanlija! Jos mu samo fali "da se izjasni"!

Moramo ga natjerati "to come out of the closet"! Sto krije kad je i on "pravi Bosnjak"! :D
Tulipan
Posts: 261
Joined: 14/11/2005 18:07

#43

Post by Tulipan »

zlata wrote:Ma dabome! Po tim kriterijima....i Stipe Mesic more biti Bosnjak. Rodom Lican. Lika bila "pod Bosnom" u doba Osmanlija! Jos mu samo fali "da se izjasni"!

Moramo ga natjerati "to come out of the closet"! Sto krije kad je i on "pravi Bosnjak"! :D
Zar nije Stipe iz Slavonije? Mjesto se zove Orahovica ili tako nešto.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#44

Post by zlata »

Ja cula da je rodom...Lican! A i Slavonija vazi! I oni su pod Turcima bila "Bosnjaci"! :D
wanderer
Posts: 725
Joined: 11/12/2004 13:10

#45

Post by wanderer »

zlato, tebi ocito informacija ne fali -- i to raznoraznih. :D

Kada vidim Stipu moram ga priupitati kad su njegovi presli na islam (reci cu mu da si mu to ti porucila), pa se mijesali sa ovim iz "elajetske administracije", i sto nas bolan izdade pa se vrati na katolicizam i prihvati hrvatsvo k'o da nista nije bilo?? A ikavice da se ni ne doticem, bojim se prebit cu ga! :lol: :roll:
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#46

Post by zlata »

wanderer wrote:zlato, tebi ocito informacija ne fali -- i to raznoraznih. :D

Kada vidim Stipu moram ga priupitati kad su njegovi presli na islam (reci cu mu da si mu to ti porucila), pa se mijesali sa ovim iz "elajetske administracije", i sto nas bolan izdade pa se vrati na katolicizam i prihvati hrvatsvo k'o da nista nije bilo?? A ikavice da se ni ne doticem, bojim se prebit cu ga! :lol: :roll:
Pa znaci....bila sam u pravu! :lol: Treba biti musliman...da bi bio Bosnjak! Nije bitno jel'l'ima ikakve druge veze s'Bosnom! Je'l'tako? Vazno je da je "Bosnjak" (YU-Musliman)...i odmah mu je BiH..."domovina"!

Ja jos samo cekam da Pasko Pasalic "dodje tobe"! :lol: Blento jedan! Mog'o je biti predsjednik BiH! 'Nako ne mere nista postic'...kad je "Pasalic"!
wanderer
Posts: 725
Joined: 11/12/2004 13:10

#47

Post by wanderer »

zlata wrote:Pa znaci....bila sam u pravu! :lol: Treba biti musliman...da bi bio Bosnjak!
Ne treba, ali ti je u praksi izgleda tako. Slicno je i sa bracom Srbima i Hrvatima. Pojam vjere je kod nasih naroda uvijek bio izrazeniji od pojma nacije, pa bilo to direktno ili indirektno. Na vjeru su se nacije i oslanjale pri stvaranju pa sada imamo to sto imamo. Ta "administracija" iz turskog doba je pomola migracije, a ovi bi pri zenidbi/udaji, naravno trazili "svoje". I hajde ti to sad raspetljaj?! Tu ti, doduse, najbolje mogu pomoci ovi velikosrbi, jer "gde je ijedan srpski grob to je Srbija" -- vrlo jednostavno. A umiru od Los Angelesa do Tokija, istocnom putanjom, jer je tako valjda lakse izracunat.

Medjutim, cak i sada ovi zafrknuti Bosnjaci, Srbi i Hrvati blagonaklonije gledaju na to kada se neko njihov vjenca sa nekim iz "blizeg" vjerskog miljea, a "dalje" nacije nego obratno! :shock: Sta ti to govori?
Tulipan
Posts: 261
Joined: 14/11/2005 18:07

#48

Post by Tulipan »

wanderer wrote:
zlata wrote:Pa znaci....bila sam u pravu! :lol: Treba biti musliman...da bi bio Bosnjak!
Ne treba, ali ti je u praksi izgleda tako. Slicno je i sa bracom Srbima i Hrvatima. Pojam vjere je kod nasih naroda uvijek bio izrazeniji od pojma nacije, pa bilo to direktno ili indirektno. Na vjeru su se nacije i oslanjale pri stvaranju pa sada imamo to sto imamo. Ta "administracija" iz turskog doba je pomola migracije, a ovi bi pri zenidbi/udaji, naravno trazili "svoje". I hajde ti to sad raspetljaj?! Tu ti, doduse, najbolje mogu pomoci ovi velikosrbi, jer "gde je ijedan srpski grob to je Srbija" -- vrlo jednostavno. A umiru od Los Angelesa do Tokija, istocnom putanjom, jer je tako valjda lakse izracunat.

Medjutim, cak i sada ovi zafrknuti Bosnjaci, Srbi i Hrvati blagonaklonije gledaju na to kada se neko njihov vjenca sa nekim iz "blizeg" vjerskog miljea, a "dalje" nacije nego obratno! :shock: Sta ti to govori?
Pojam vjere je kod nasih naroda uvijek bio izrazeniji od pojma nacije

Ko da gledam na koju naciju misliš ali ona ne postoji nego postoje 3 baš kao što i postoje 4 vjere uključujući i ateiste.
wanderer
Posts: 725
Joined: 11/12/2004 13:10

#49

Post by wanderer »

Tulipan wrote:Pojam vjere je kod nasih naroda uvijek bio izrazeniji od pojma nacije

Ko da gledam na koju naciju misliš ali ona ne postoji nego postoje 3 baš kao što i postoje 4 vjere uključujući i ateiste.
Hajde mi molim te pojasni na koju sam nepostojecu naciju mislio, jer ja nesto sve kontam da sam mislio na sve nacije na ovim prostorima...
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#50

Post by zlata »

Ljudi...svak'se moze izjasniti kako god zeli. Na Kosovu...ima i Roma...koji se izjasnjavaju k'o Egipcani! :D

Jesu li STVARNO Egipcani?
Je'l'ima Egipat duzan pomoci!??

I sigurno isto imaju "milijun dokaza" kako su PRAVI Egipcani. I nac'ce se i historicar koji ce to "dokazati"!

Fala Bogu...pa na Balkanu ne fali ni historicara ni "historija"! :lol:

To ti je slicno k'o sa mnogim ostalim manjinama na Balkanu! Prilagodjavaju se...kako god misle da je najbolje..."kako vitar puse"! Valja opstati!
Post Reply