Bosnjaci polagano postaju Srbi

User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#1 Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by SkyLimit »

Teza da su "Bosnjaci postali od Srba" je prihvaceno kao cinjenica samo u krugovima srpskih nacionalista i ozbiljni ljudi se nece udostojiti ni da je prokomentarisu. Medjutim, meni se cini da se desava ubrnut proces, da Bosnjaci nikad u svojoj historiji kulturoloski nisu bili slicniji Srbima nego sada.

Toliko Bosnjaka prati prvenstveno srpske medije i televizijski program, prvenstveno Pink. Ne smeta im sto je vlasnik Pinka Mitrovic bio npr. na sahrani Zeljka Raznatovica Arkana.

Toliko Bosnjaka kaze mi da im je najdraza televizijska serija "Bela Ladja" i da je Srecko Sojic kojeg glumi Milan Gutovic "najveca faca". Ne smeta im sto taj Milan Gutovic redovno daje izjave u kojima velica Republiku Srpsku i u kojima osporava teritorijalni integritet BiH. To mu ne smeta da s vremena na vrijeme glumeci u predstavama "odusevi sarajevsku publiku".

Toliko Bosnjaka su veliki fanova pjesama koje izvodi Arkanova udovica Ceca i Lepa Brena, Bosnjakinja porjeklom koja se u sred rata slikavala u uniformi VRS. Vidjevsi svu onu masu u Zenici na njenom koncertu koja je klicala dok je ona mahala zastavom Jugoslavije i govorila kako je to jedina drzava koja je u njenom srcu, osjetio sam muku u stomaku.


U sportu je to malo manje izrazeno,ali ipak postoji solidan broj Bosnjaka koji simpatisu Zvezdu i Partizan, klubovima na cijim se tribinama redovno vide zastave i parole koje velicaju cetnistvo, Ratka Mladica, genocid u Srebrenici, Republiku Srpsku...Dule Savic je Bosnjacima simpaticni stari igrac, nikom ne smeta sto covjek redovno velica Ratka Mladica.

Kod Bosnjaka raste nova, "Zvezde Granda" generacija, koja imitira, prihvata i primjenjuju tu uzasnu srbijansku kic i sund kulturu, tu uzasnu turbo folk muziku, polugole pjevacice, dzinovske silikone i nemoral svake vrste...Ako odete u diskoteku koju posjecuju mladi Srbijanci i diskoteku koju posjecuju mladi Bosnjaci, nikakvu razliku necete uociti, od muzike do izgleda posjetitelja. Samo pogledajte koliko Bosnjaka se pojavljuje u audicijama spomenute emisije, ima ih vise nego Srbijanaca.

Ako moj prijatelj gleda iskljucivo srbijansku televiziju i program, ako iskljucivo slusa srbijansku muziku, gdje je tu tacno kulturoloska razlika, zbog cega tacno on nije Srbin?

Ne kazem ja da se treba distancirati u potpunosti, ja npr. cesto kupim neku knjigu u srbijanskom izdanju, ali to smatram pozitivnom i korisnom razmjenom. Medjutim, rekao bih da veci broj Bosnjaka iz Srbije kupuje nesto beskorisno, zapravo stetno.

Ovaj trend prihvatanja srbijanske kulture pogotovo je cudan znajuci davnu i nedavnu historiju ovih prostora i odnosa Srbije prema bosnjackom narodu, covjek bi ipak ocekivao odredjenu antipatiju.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2 Re: Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by cyprus »

Pa? U čemu je problem? I Dino Merlin, koji je opjevao Aliju, PET buta napuni beogradsku arenu... Dakle, ako Beograđanin sluša Dinu Merlina, gdje je tačno kulturološka razlika, zbog čega tačno on nije Bošnjak? :roll:
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#3 Re: Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by XXS »

Meni je sega cijela ova fama oko "prodaje pradjedovske vjere". Sega su mi i ovi koji plasiraju tu temu i sega su mi i ovi koji se sekiraju oko ove teme.

Koliko je poznato meni i Srbi su se u jednom momentu odrekli "pradedovske vere" i presli na hriscanstvo.
Ili to ili je "devica" Marija bila Srpkinja.
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#4 Re: Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by breuer »

XXS wrote:Meni je sega cijela ova fama oko "prodaje pradjedovske vjere". Sega su mi i ovi koji plasiraju tu temu i sega su mi i ovi koji se sekiraju oko ove teme.

Koliko je poznato meni i Srbi su se u jednom momentu odrekli "pradedovske vere" i presli na hriscanstvo.
Ili to ili je "devica" Marija bila Srpkinja.
Jes :D al Bošnje su se po tome dvaput odricali "vere pradedovske"...
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#5 Re: Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by L u c i f e r »

Sta fali?

Isto sranje, drugo pakovanje...
palermo
Posts: 22361
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#6 Re: Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by palermo »

breuer wrote:
XXS wrote:Meni je sega cijela ova fama oko "prodaje pradjedovske vjere". Sega su mi i ovi koji plasiraju tu temu i sega su mi i ovi koji se sekiraju oko ove teme.

Koliko je poznato meni i Srbi su se u jednom momentu odrekli "pradedovske vere" i presli na hriscanstvo.
Ili to ili je "devica" Marija bila Srpkinja.
Jes :D al Bošnje su se po tome dvaput odricali "vere pradedovske"...
¸ i

Srbi tri puta, zbog toga je kod njih i tako važan broj tri
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#7 Re: Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by XXS »

breuer wrote:
XXS wrote:Meni je sega cijela ova fama oko "prodaje pradjedovske vjere". Sega su mi i ovi koji plasiraju tu temu i sega su mi i ovi koji se sekiraju oko ove teme.

Koliko je poznato meni i Srbi su se u jednom momentu odrekli "pradedovske vere" i presli na hriscanstvo.
Ili to ili je "devica" Marija bila Srpkinja.
Jes :D al Bošnje su se po tome dvaput odricali "vere pradedovske"...
A da ne spominjemo prelazak na komunizam.
Znaci 3:2 za Bosnje. :D
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#8 Re: Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by breuer »

palermo wrote:Srbi tri puta, zbog toga je kod njih i tako važan broj tri
Niste ni vi, 'rvati ništa bajniji, samo "dobro" glumite :D
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#9 Re: Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by Danguba »

Tema, ni'dje veze.
User avatar
titinho
Posts: 624
Joined: 10/03/2012 19:05

#10 Re: Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by titinho »

Ja gledam iskljucivo Americke filmove, dal sam ja Amerikanac ?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#11 Re: Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by JThomas »

99% turbo folk numera su prepjevana grčka i turka muzika, ništa izvorno srpsko ili srbijansko nema. od anadolije do austrije obični svijet u ovom trenutku sluša isto kad popije i u diskotekama, samo na različitim jezicima. nisu tu bošnje ni po čemu posebni.
palermo
Posts: 22361
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#12 Re: Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by palermo »

breuer wrote:
palermo wrote:Srbi tri puta, zbog toga je kod njih i tako važan broj tri
Niste ni vi, 'rvati ništa bajniji, samo "dobro" glumite :D
Ne znam ti ja za braću Hrvate, ja sam ti balija sa dna kace.....a ovo za Srbe čitao, znam da se prvi put to desilo u vrijeme ameba, drugi put ono 1054, a ovo treći put se ne sjećam, ali sigurno je bilo , ne bi džaba pisalo....ha...
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72882
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#13 Re: Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by Velkoski »

Mi smo kurton od naroda, svejedno da li se nazivali bosanci, bošnjaci, srbi i slično.
Patriotska_Liga
Posts: 2220
Joined: 24/05/2015 22:12

#14 Re: Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by Patriotska_Liga »

Trol tema 100% :D
Ripicipi
Posts: 4171
Joined: 11/01/2007 21:55
Location: BiH, a vi???

#15 Re: Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by Ripicipi »

Stav sve ljudima nece pasti na pamet :-)
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#16 Re: Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by muha_sa »

šta cemo sad :?
User avatar
escobar__
Posts: 8880
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#17 Re: Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by escobar__ »

Velkoski wrote:Mi smo kurton od naroda, svejedno da li se nazivali bosanci, bošnjaci, srbi i slično.
:thumbup:
muzicar_iz_parka
Posts: 3818
Joined: 02/06/2012 18:59

#18 Re: Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by muzicar_iz_parka »

User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#19 Re: Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by GeeTnT »

Bosnjaci bi znaci trebali po defaultu da:
- imaju bar po jednu sliku rehabilitovanog cice (onog sa "umiljatim" pogledom),
- vole Putina,
- mrze Obamu,
- jedu prasetinu,
- piju brlju, a oni sa dubljim dzepom votku,
- psuju Boga,
- ne peru guzicu,
- gledaju farmu 1-6, parove, BB, Noleta i "Otpisane",
- svakodnevno u 19.30 obavezno gledanje/slusanje Vucica,
- listaju Kurir
- komentiraju klix-portal....forum..

:oops:
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#20 Re: Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by cyprus »

GeeTnT wrote:Bosnjaci bi znaci trebali po defaultu da:
- imaju bar po jednu sliku rehabilitovanog cice (onog sa "umiljatim" pogledom),
- vole Putina,
- mrze Obamu,
- jedu prasetinu,
- piju brlju, a oni sa dubljim dzepom votku,
- psuju Boga,
- ne peru guzicu,
- gledaju farmu 1-6, parove, BB, Noleta i "Otpisane",
- svakodnevno u 19.30 obavezno gledanje/slusanje Vucica,
- listaju Kurir
- komentiraju klix-portal....forum..

:oops:
Što bolan umjesi Obamu? :mrgreen:
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#21 Re: Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by Ali Kemal »

SkyLimit wrote:Ako moj prijatelj gleda iskljucivo srbijansku televiziju i program, ako iskljucivo slusa srbijansku muziku, gdje je tu tacno kulturoloska razlika, zbog cega tacno on nije Srbin?
Zato što nije pravoslavac.
Prost odgovor, što se tiče mentaliteta, radnih navika, mutljavine, krezavosti i slično, nema nikakve razlike :oops:
Tvoj jaro gleda Šojića, raja u Beogradu Izeta, kao što neko reče, Dino Merlin puni beogradsku arenu, bla, bla, bla...

Fakat jel tema ozbiljna ili se zajebavaš, ili nešto treće?
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#22 Re: Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by muha_sa »

nasekirah se--hajra mi od života nema :(
mavi
Posts: 209
Joined: 22/04/2008 14:47

#23 Re: Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by mavi »

Ali Kemal wrote:
SkyLimit wrote:Ako moj prijatelj gleda iskljucivo srbijansku televiziju i program, ako iskljucivo slusa srbijansku muziku, gdje je tu tacno kulturoloska razlika, zbog cega tacno on nije Srbin?
Zato što nije pravoslavac.
Prost odgovor, što se tiče mentaliteta, radnih navika, mutljavine, krezavosti i slično, nema nikakve razlike :oops:
Tvoj jaro gleda Šojića, raja u Beogradu Izeta, kao što neko reče, Dino Merlin puni beogradsku arenu, bla, bla, bla...

Fakat jel tema ozbiljna ili se zajebavaš, ili nešto treće?
Fakat je li ti ne kontaš šta čovjek pita ili i ti namjerno stavljaš znak jednakosti između jednog Dine Merlina i Brene, Izeta i Cece?
hajducka travica
Posts: 761
Joined: 28/01/2011 18:11

#24 Re: Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by hajducka travica »

breuer wrote:
XXS wrote:Meni je sega cijela ova fama oko "prodaje pradjedovske vjere". Sega su mi i ovi koji plasiraju tu temu i sega su mi i ovi koji se sekiraju oko ove teme.

Koliko je poznato meni i Srbi su se u jednom momentu odrekli "pradedovske vere" i presli na hriscanstvo.
Ili to ili je "devica" Marija bila Srpkinja.
Jes :D al Bošnje su se po tome dvaput odricali "vere pradedovske"...
:thumbup:
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#25 Re: Bosnjaci polagano postaju Srbi

Post by muha_sa »

Ali Kemal wrote:
SkyLimit wrote:Ako moj prijatelj gleda iskljucivo srbijansku televiziju i program, ako iskljucivo slusa srbijansku muziku, gdje je tu tacno kulturoloska razlika, zbog cega tacno on nije Srbin?
Zato što nije pravoslavac.
Prost odgovor, što se tiče mentaliteta, radnih navika, mutljavine, krezavosti i slično, nema nikakve razlike :oops:
Tvoj jaro gleda Šojića, raja u Beogradu Izeta, kao što neko reče, Dino Merlin puni beogradsku arenu, bla, bla, bla...

Fakat jel tema ozbiljna ili se zajebavaš, ili nešto treće?
U Srbiji žive samo pravoslavci :?

sad mi je jasno zašto za sportiste i klubove iz Srbije govore srpski sportista il srpska reprezentacija----do mene je, nisam do sad skonto
Locked