BOSANSKI JEZIK

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply

Bosanski jezik

je moj jezik zato što sam Bosanac (Hercegovac)
105
57%
je moj jezik zato što sam Bošnjak
41
22%
nije moj jezik jer nisam nijedno od toga
9
5%
nije moj jezik zato što ga ne zovem tako
15
8%
... ništa od ponuđenog
13
7%
 
Total votes: 183

User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#201 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by cyprus »

John Cleese wrote:
arzuhal wrote:Pa mislim...Kad sjedneš malo, othukneš, oguliš manadrinu i pokušaš iskreno dati odgovor na pitanje da li ja razumijem sve što se priča na dnevniku na HRT-u, RTS-u ili RTCG, skontaš kao da smo upali u neki skeč Montipajtonovaca...
Ne gledam narocito cesto te Dnevnike... ali gledajuci druge hrvatske, srbijanske i crnogorske emisije, nisam stekao utisak da su bas nerazumljive.

HRT se, doduse, intenzivno trudi, ali dzaba im je - jos uvijek ih razumijem.
Trudim se i ja, pratim, pamtim koliko mogu...
Gledam tako (juce, prekjuce...) emisiju o hrvatskom podmorju oko Kornata... i saznam da se "bonaca" hrvatski veli "utiha", kako je hrvatskim gledateljima ljubazno objasnio spiker :D :lol:

Za neinformirane... Ljudi, doslovno, izmisljaju nove rijeci.
Casopis po imenu "Jezik" odrzava i javni natjecaj za izbor "najboljih novih hrvatskih rijeci".
Ilustracije radi: http://verba.hr/najnovije-hrvatske-rijeci/
Image

Nadao sam se, ali sve su prilike da nije zajebancija :-D
Spolno općenje u mozak, i to kako se čini bez udne tuljice :oops:

Ali ne, deklaracija je ta koja je besmislena :zzzz:
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#202 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by KENJAC »

John Cleese wrote:
KENJAC wrote:Kako je sve ovo smijesno. Da sam ja napisao , prije ove deklaracije, da je sva prica o jeziku napravljena na silu i da je iskljucivo politicka, bilo bi : cetnik, salonac, ustasa, kurac palac.... Sad , dvjesto obucara , elektricara, rezisera, ginekologa i geologa , ali od ugleda, rekli da se svi razumijemo , sad smo se svi odjednom probudili.
Kako samo po inerciji razmisljamo. Masa, krdo, stado.....
Zasto?
Pa pisao je to Arzo prije deklaracije, pisao sam i ja i niko nije komentirao tako kako ti pises da bi ocekivao da se desi.

A opet... mozda bi tebi bas i napisali, sta ja znam :D :lol:
(Sjetih se onog vica o dva revizora i nicim izazvanom putniku.)
E ja sam pisao pa se upravo to desilo !!!
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#203 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by arzuhal »

Udna tuljica... :-D


















Image
User avatar
zforumas
Posts: 8615
Joined: 25/10/2016 20:35

#204 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by zforumas »

Dodirnik mi je izgleda pokvaren, ne mogu prebaciti na sljedecu kliznicu a na ovoj mi je ocit zatipak. Sada bi dobro dosao onaj tuzni osjecajnik. Napustam sve, odoh u brzogriz preko puta na jednu toplu dvokrisku.

:-)
User avatar
House
Posts: 46615
Joined: 17/03/2010 15:36

#205 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by House »

arzuhal wrote:Udna tuljica... :-D


















Image

:lol:

i brzogriz :lol: :lol:
statixx
Posts: 8767
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#206 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by statixx »

Arzo, hocemo li u brzogriz na dvokrisku? :lol:
User avatar
BHCluster
Posts: 23302
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#207 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by BHCluster »

A seks je "usljedbena tjelospojka". :D
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#208 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by Ci-Nick »

Ako rafting prevode kao "rječarenje" kako onda prevode rafter,..kao "rječar" ili još bolje kako prevode rafting tour ?
Klasičan primjer nacionalističkog silovanja jezika.
Riječ koja je tako jednostavna, piše se kako se izgovara, mjenjati drugom koja nije jasno definisana,.....
Francuzima i Nijemcima ne smeta da kažu rafting ali Hrvatima je to neprihvatljivo. :roll:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#209 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by arzuhal »

statixx wrote:Arzo, hocemo li u brzogriz na dvokrisku? :lol:
Ne pristajem ništa naprvu, dok prvo ne zavirim u rječnik da vidim na šta me zoveš :.osjećajnik: :.osjećajnik::osjećajnik:
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#210 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by cyprus »

Ka'e, idu dva nježnika ulicom, sretnu udnu tuljicu, i jedan drugom kaže: Vidi duha... :mrgreen: :oops:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#211 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by ¤ jelena ¤ »

arzuhal wrote:
statixx wrote:Arzo, hocemo li u brzogriz na dvokrisku? :lol:
Ne pristajem ništa naprvu, dok prvo ne zavirim u rječnik da vidim na šta me zoveš :.osjećajnik: :.osjećajnik::osjećajnik:
:lol: :lol:

a stvarno šta je dvokriska? :-? :D
statixx
Posts: 8767
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#212 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by statixx »

¤ jelena ¤ wrote:
arzuhal wrote:
statixx wrote:Arzo, hocemo li u brzogriz na dvokrisku? :lol:
Ne pristajem ništa naprvu, dok prvo ne zavirim u rječnik da vidim na šta me zoveš :.osjećajnik: :.osjećajnik::osjećajnik:
:lol: :lol:

a stvarno šta je dvokriska? :-? :D
Cuj sta, npr. Big Mac je trokriska. Kontas? :D
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#213 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by ¤ jelena ¤ »

statixx wrote:
Cuj sta, npr. Big Mac je trokriska. Kontas? :D
ahaaa...sad kontam. :idea: e, fala ti. :D
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#214 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by Nurudin »

Ova Kordićka je gostovala na hrt (Nu2) ima 2-3 godine i kako reče , ako jezici imaju 90 % istih riječi , onda se
lingvistički radi o istom jeziku.
Izgleda se udni tuljci trude da dođu ispod 90 %, i zanimljivo, iako su presmiješni, njima to uopće nije šega.
Kod nas se hižaslavu smijalo heftu dana, opća zajebancija bila :D . Mislim da u našem, bosanskom jeziku
nije ni bilo , osim tog hižaslava, nikakvih pokušaja u tom pravcu.
Zato i ne vidim potrebu da se tu nešto sad apeluje i potpisuje. Osim Hr, nisam primjetio da neka druga zemlja u
regiji ima taj kompleks.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#215 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by KENJAC »

E jebi ga, sad ispade da samo 'Rvati na silu mijenjaju rijecnik.
Ove gore pobrojane rijeci su na silu izmisljenje i sem mozda Smiljka Sagolja niko ih ne upotrebljava.
U Bosni imamo turanje onog H i dje treba i ne treba. Naravno , iz istog razloga. Dokazivanja Bošnjašstva !
Imali smo i jadnih velikosrpskih pokusaja tipa Beljina.
Sve ce ovo jednom proci. Jedino sto me raduje je cinjenica da ova busanja u prsa svojim jezikom , negdje ostaje zapisano.
Kako ce vam se djeca smijat !
Dok se zbog imena jezika raspravljaju skolski programi u Strazburgu, dotle se religija uvukla u te iste skolske programe da nema tih muda da neko kaze " nosite tu religiju u tri picke materine i djecu ucite buducnosti" !
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#216 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by Nurudin »

H je u Bosni uvijek i bilo prisutno u govoru, samo ga nije bilo u pravopisu. To nije izmišljeno.
Isto kao što u Srbiji gutaju H i kažu "alal vera" , u Bosni se kaže "halal ti vjera"
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#217 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by Nurudin »

Zaboravili smo bosanske srbe koji se trude pričati ekavicom , voditelji na ptpc-u i slični
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#218 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by arzuhal »

Nurudin wrote:Ova Kordićka je gostovala na hrt (Nu2) ima 2-3 godine i kako reče , ako jezici imaju 90 % istih riječi , onda se
lingvistički radi o istom jeziku.
Izgleda se udni tuljci trude da dođu ispod 90 %, i zanimljivo, iako su presmiješni, njima to uopće nije šega.
Kod nas se hižaslavu smijalo heftu dana, opća zajebancija bila :D . Mislim da u našem, bosanskom jeziku
nije ni bilo , osim tog hižaslava, nikakvih pokušaja u tom pravcu.
Zato i ne vidim potrebu da se tu nešto sad apeluje i potpisuje. Osim Hr, nisam primjetio da neka druga zemlja u
regiji ima taj kompleks.
Reakcije na Deklaraciju (i sve što ide u tom smjeru) od strane političara (i politikom nadudlanih intelektualaca i kvaziintelektualaca, što nako samih od sebe, što plaćenika) oslikavaju i stare političke stavove, ja sam plak'o čitajući neke izjave. Uglavnom, iz HR nervozno i uvrijeđeno poručuju: hrvatski jezik postoji i niko ga neće dirati, dokaz tomu je i Ustav HR, kao i to da je hrvatski jezik prepoznat i jedan je od zvaničnih jezika u EU. Jugoslavenština je životouskraćena (mrtva, na jugoslovenskom)...
Srbi, opet, po staroj liniji Virovitica-Karlovac-Karlobag: Pa ja, to je sve jedan jezik - СРПСКИ!
Kod Bošnja nema neke galame zasad, raja kahveniše...
Crnogorci čekaju da uđu u NATO pa će onda reći šta imaju na umu :mrgreen:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#219 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by arzuhal »

Nurudin wrote:H je u Bosni uvijek i bilo prisutno u govoru, samo ga nije bilo u pravopisu. To nije izmišljeno.
Isto kao što u Srbiji gutaju H i kažu "alal vera" , u Bosni se kaže "halal ti vjera"
Niko u Bosni ne kaže "halal ti vjera" jer Srbi ne govore "halal", a Bošnjaci, kao većinski muslimani, nikome ne ohalaljuju vjeru, gdje si to čuo? :mrgreen: :lol:

Ja doduše, ponekad, kada čujem nekog šta priča, promrmljam sebi u bradu, na čistom srpskom: E, aram ti vera... Al' ne znam za druge...
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#220 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by Nurudin »

arzuhal wrote:
Nurudin wrote:H je u Bosni uvijek i bilo prisutno u govoru, samo ga nije bilo u pravopisu. To nije izmišljeno.
Isto kao što u Srbiji gutaju H i kažu "alal vera" , u Bosni se kaže "halal ti vjera"
Niko u Bosni ne kaže "halal ti vjera" jer Srbi ne govore "halal", a Bošnjaci, kao većinski muslimani, nikome ne ohalaljuju vjeru, gdje si to čuo? :mrgreen: :lol:

Ja doduše, ponekad, kada čujem nekog šta priča, promrmljam sebi u bradu, na čistom srpskom: E, aram ti vera... Al' ne znam za druge...
U Krajini se kaže, npr : "jes Džeko zakuco halal mu vjera ili halal mu kruh ! " .
Skoro sam čuo onog nekog poduzetnika iz Bjeljine , što je kupio "Vitaminku" pa ga novinarka pita koliko je
uložio u firmu, pa će čovjek reći : "sve što sam uložio, halalim! "
Inače, naš jezik je siromašan jezik i prirodno je da ima puno tuđih riječi koje se jednostavno nezamjenjive
jer nema adekvatnih zamjena. Vjerovatno je to zato što narodi sa Balkana nisu nikad imali neki viši stupanj
civilizacije i kulture
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#221 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by KENJAC »

Nurudin wrote:H je u Bosni uvijek i bilo prisutno u govoru, samo ga nije bilo u pravopisu. To nije izmišljeno.
Isto kao što u Srbiji gutaju H i kažu "alal vera" , u Bosni se kaže "halal ti vjera"
Halal i Alal je nesto sto je postojalo i nebitno je sa ili bez H. Nikad niko za mog zivljenja u bosni ne rece sahat sem ako je u pitanju Sahat Kula. A sta reci za mahramu, ili gluho bilo hloptu !?
Polahko je bilo u izumiranju , samo izrazito ruralni predjeli, sad je odjednom procvalo. Da se ne lazemo...
Sve pocne tako iz inata i neobrazovanosti pa zavrsi gdje zavrsi. Pitanje je trenutka kad ce hin i njiha uci u gramatiku !
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#222 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by KENJAC »

I nas jezik uopste nije siromasan. Da ima stranih kovanica , to je sasvim normalno.
Pogledajte engleski i italijanski. Dva razlicita korjena a toliko izvedenica iz jednug u drugi da je to cudo.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#223 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by Nurudin »

KENJAC wrote:
Nurudin wrote:H je u Bosni uvijek i bilo prisutno u govoru, samo ga nije bilo u pravopisu. To nije izmišljeno.
Isto kao što u Srbiji gutaju H i kažu "alal vera" , u Bosni se kaže "halal ti vjera"
Halal i Alal je nesto sto je postojalo i nebitno je sa ili bez H. Nikad niko za mog zivljenja u bosni ne rece sahat sem ako je u pitanju Sahat Kula. A sta reci za mahramu, ili gluho bilo hloptu !?
Polahko je bilo u izumiranju , samo izrazito ruralni predjeli, sad je odjednom procvalo. Da se ne lazemo...
Sve pocne tako iz inata i neobrazovanosti pa zavrsi gdje zavrsi. Pitanje je trenutka kad ce hin i njiha uci u gramatiku !
i mahrama i sahat i polahko su postojali , ništa to nije izmišljeno. Hloptu si ti izmislio sad ili?
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#224 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by KENJAC »

Nurudin wrote:
KENJAC wrote:
Nurudin wrote:H je u Bosni uvijek i bilo prisutno u govoru, samo ga nije bilo u pravopisu. To nije izmišljeno.
Isto kao što u Srbiji gutaju H i kažu "alal vera" , u Bosni se kaže "halal ti vjera"
Halal i Alal je nesto sto je postojalo i nebitno je sa ili bez H. Nikad niko za mog zivljenja u bosni ne rece sahat sem ako je u pitanju Sahat Kula. A sta reci za mahramu, ili gluho bilo hloptu !?
Polahko je bilo u izumiranju , samo izrazito ruralni predjeli, sad je odjednom procvalo. Da se ne lazemo...
Sve pocne tako iz inata i neobrazovanosti pa zavrsi gdje zavrsi. Pitanje je trenutka kad ce hin i njiha uci u gramatiku !
i mahrama i sahat i polahko su postojali , ništa to nije izmišljeno. Hloptu si ti izmislio sad ili?
Sve sam ja sad izmislio !
Koje si godiste ? Ko je od tvoje raje ovako govorio ? Nikad niko ! A hlopta je vec bila predmetom rasprave na ovom forumu !
Nije problem. Nek govori ko kako hoce i kako je naucio. Zvanicna gramatika se ne bazira na principu " ko kako hoce" !
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#225 Re: BOSANSKI JEZIK

Post by Nurudin »

79' godište...moj did je govorio H, ja nisam jer sam učio srpsko-hrvatsku gramatiku.
Dobro šta je sa : duHanom, raHatlokumom, hljebom, kruhom, kahvom itd
Post Reply