Bolne afte, kako ih lijeciti?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

hurmasica
Posts: 1003
Joined: 18/03/2011 08:51

#26 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by hurmasica »

Ako je sa imunitetom sve ok, mozda da posjetiš stomatologa?
Afte se znaj javljati i u blizini zuba koji na korjenu imaju neki upalni proces. Moze biti i da na adekvatan nacin ne peres zube, tj koristis pretvrdu cerkicu i onda grubim pranjem ostetis sluznicu.
Ja sam koristila c vitamin i sodu bikarbonu. Stavim direktno na aftu, pece uzasno par sekundi, ali prodju za tri do cetiri dana. Isto tako mozes u apoteci uzeti 3%hideogen i ispirati. Mozda ti je najbolje hidrogen koristiti i preventivno nakon svakog pranja zuba i ako nemas.afte, dobro je za ddezinfekciju.
User avatar
Truba
Posts: 81762
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#27 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by Truba »

Black swan wrote:imam jednu ultimativno veliku aftu
aftu nad aftama i to na dijelu jezika koji dodiruje zub
:D

propolis ne pomaze... samo vrijeme...

pritom kasljem ko lud :cry:
isto posljednjih mjesec dana

to je kod mene kronično stanje

8 tjedana kašlja koji misteriozno nestane nakon 1 dana na moru

i ultimativno velike afte... govorimo o 2 cm kvadratna

kupio sam anaftin pa ćemo vidjeti... ČINI MI SE DA POMAŽE ako nije placebo
- Bosniak -
Posts: 25
Joined: 05/04/2019 17:24

#28 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by - Bosniak - »

Kapi za zube. Ne znam je li ih vi zovete "Propolis" ali ove moje se upravo tako zovu. Kapi za zube. Koštaju oko 4, 50 marke. Nanesite to na afte i moći ćete ih nožem rezati neće biti bola.

A može i medicinski alkohol. Koristio sam i to u nedostatku ovih gore kapi.

Odličan je samo pazite da ne padnete u bandak.
gilla
Posts: 463
Joined: 21/03/2008 13:53

#29 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by gilla »

L lystine od 1000mg. Godinu i pol nije mi se pojavio ni herpes ni afte. Magicna stvar. Uzi,am svaki 2 dan. Nekad cesce ako osjetim da sam malaksao ili nahladjen.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#30 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by Maraschino »

Stvarno covjeka svasta snadje. :-)
U zivotu sam imao 3-4 puta herpes na usni i lako sam ga rjesavao u pocetnoj fazi sa pastom za zube.
Negdje 4. maja osjetio sam suho grlo pa sam pomislio pocetak prehlade i problemi sa grlom ali ne lezi vraze. Budim se ujutro, usne otekle, usta puna rana a grlo zatvoreno da ne mogu ni vodu gutati, zube ne mogu prati kako treba jer cetkica zakaca meso.. Bolno je bilo i pricati. Odem do apoteke ona mi dala neku mast i mislim da mi je malo pomogla i tablete za grlo ''streptolete'' ili tako nesto =B12. Muka ziva sedam dana. Nit mi se prica niti mogu da pijem a o jelu da ne pricam.
Dan po dan i negdje 8. dan stanje se popravilo da sam mogao kako tako gutati. Taman se malo razrahatio kad ponovo sve ispocetka. :shock:
Ne mogu da vjerujem. Opet pocinje sa istim simptomima(suho grlo) ali sam se nadao da se nece razviti. Opet otecene usne. Nisu se pojavile one fleke(afte) ali osjetim svuda ranice kao da je neko nozem narezao. Uzas.
Sutra idem doktoru da i on da svoje misljenje.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#31 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by Bloo »

Maraschino wrote:Stvarno covjeka svasta snadje. :-)
U zivotu sam imao 3-4 puta herpes na usni i lako sam ga rjesavao u pocetnoj fazi sa pastom za zube.
Negdje 4. maja osjetio sam suho grlo pa sam pomislio pocetak prehlade i problemi sa grlom ali ne lezi vraze. Budim se ujutro, usne otekle, usta puna rana a grlo zatvoreno da ne mogu ni vodu gutati, zube ne mogu prati kako treba jer cetkica zakaca meso.. Bolno je bilo i pricati. Odem do apoteke ona mi dala neku mast i mislim da mi je malo pomogla i tablete za grlo ''streptolete'' ili tako nesto =B12. Muka ziva sedam dana. Nit mi se prica niti mogu da pijem a o jelu da ne pricam.
Dan po dan i negdje 8. dan stanje se popravilo da sam mogao kako tako gutati. Taman se malo razrahatio kad ponovo sve ispocetka. :shock:
Ne mogu da vjerujem. Opet pocinje sa istim simptomima(suho grlo) ali sam se nadao da se nece razviti. Opet otecene usne. Nisu se pojavile one fleke(afte) ali osjetim svuda ranice kao da je neko nozem narezao. Uzas.
Sutra idem doktoru da i on da svoje misljenje.
Preporučujem ti lysobact za prvu pomoc.
A svakako doktoru i bris grla i nosa pod obavezno.
Sretno,.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#32 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by Maraschino »

Hvala :thumbup:

Ovo ne bih preporucio nikome kao sto kazu ni ljutom neprijatelju.
Ne znam da li se javlja kod djece ali treba imati puno razumijevanje za takve stvari. Ko to nije dozivio ne zna o cemu pricamo.

...i da dodam, ne kasljem nikako.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#33 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by Bloo »

Maraschino wrote:Hvala :thumbup:

Ovo ne bih preporucio nikome kao sto kazu ni ljutom neprijatelju.
Ne znam da li se javlja kod djece ali treba imati puno razumijevanje za takve stvari. Ko to nije dozivio ne zna o cemu pricamo.
Prezivjeh fistule i afte ko dijete i povremeno afte kao odrasla tako da I feel you pain. Za afte mi uglavnom pomognu lysobact tabletice za cuclanje.

A svakako odradi bris :) da iskljucis gnojne angine, streptokoke itd...
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#34 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by Maraschino »

Ma i ja se plasim da se nije kakva bakterija zavukla.
Sto se tice imuniteta, stvarno jedem raznoliku hranu, unosim svaki dan dodatno tablete vitamina i minerala, ujutro obavezno med preko onih vafela uz kafu...e sad stres, ma sta me sve u zivotu stresalo pa nisam dobio afte a sada me bas nasle. :-)

Pretpostavljam(ne tvrdim) da sam ih sam prouzrokovao intenzivnim trljanjem zuba. Prije mjesec dana bio kod stomatologa tako da se svega tu nakupilo.
Sada sam presao na Zendium pastu za zube(protiv afti) sa enzymima pa cemo vidjeti.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#35 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by Bloo »

I.mekana cetkica i ne ribaj ko sivonja :mrgreen:
User avatar
oldtajmer
Posts: 5043
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#36 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by oldtajmer »

ranije sam bas imao velike probleme sa aftama i herpesom na usni,sada dosta rijetko,uglavnom je bilo vezano za imunitet,ali otkada sam otkrio propolis alkoholnu otopinu(medex ili krka samo,nista ovo nase) svaka afta prodje za par dana cak i kada se dobro razvila,vise puta dnevno prskas sa sprejem ili direktno nanosis na aftu sa stapicem za usi,najbolje je kada se tek pojavi da samo krenes intenzivno sa propolisom i za dva dana prodje
a za herpes su najbolje kreme poput herplex kada se tek herpes pojavi,kada se osjeti peckanje i svrbez na usni,dovoljno je namazati jednom ili dva puta i herpes se ne razvija,ali ako se zakasni sa tim i pojave se baloncici onda i nema nekog lijeka osim cinkove masti ili paste za zube da se herpes ne siri puno i sto prije sasusi i naravno treba paziti da se sto manje vlazi
to je neko moje iskustvo sa tim
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#37 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by Maraschino »

Bio kod hecima. Fin cikica pa me tjesio kako je to dosadno, ma gospodine nije to dosadno to mene uzasno boli.
Dade mi antibiotike i protiv bolova. Ispiri kamilicom i to je to od njega.

Sto se tice herpesa(rjedje), meni je uvijek uspijevalo(kada ga osjetim da me pecka) da pastom za zube sprijecim njegovo razvijanje. namazem navece i ujutru mnogo bolje. Jos jednom i to je to.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#38 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by Bloo »

Maraschino wrote:Bio kod hecima. Fin cikica pa me tjesio kako je to dosadno, ma gospodine nije to dosadno to mene uzasno boli.
Dade mi antibiotike i protiv bolova. Ispiri kamilicom i to je to od njega.

Sto se tice herpesa(rjedje), meni je uvijek uspijevalo(kada ga osjetim da me pecka) da pastom za zube sprijecim njegovo razvijanje. namazem navece i ujutru mnogo bolje. Jos jednom i to je to.
Ako je herpes, onda molim te stavljaj cinkovu mast ili pak one flastere za herpes ili bilo kakav aciklovir.
Ako su narodski zvane žvalje, onda treba da se "masti" i stavljaj npr Triderm ili Nystatin.

Uzmi uputnicu za bris uho/grlo/nos, ne zajebaji se.
I lysobact tabletice za te afte.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#39 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by Maraschino »

Bloo wrote:
Ako je herpes, onda molim te stavljaj cinkovu mast ili pak one flastere za herpes ili bilo kakav aciklovir.
Ako su narodski zvane žvalje, onda treba da se "masti" i stavljaj npr Triderm ili Nystatin.

Uzmi uputnicu za bris uho/grlo/nos, ne zajebaji se.
I lysobact tabletice za te afte.
Taj herpes mi se pojavi jednom u pet godina(stres od putovanja i pripreme) i nisu zvalje.
Nisam znao za cinkovu mast. To bi trebalo uvijek imati pri ruci.

Afte, afte, ma dok mi je propisao amoxicilin(to je pencilin ako se ne varam), to je atomska bomba.
Ovamo je to puno komplikovano uzimati bilo kakve nalaze. Moze se ali sve je to komplikovano.
Nos u redu, usi isto tako, grlo(bilo) zacepljeno ali nema kaslja. Tako da su ovo te famozne afte prosule se od grla prema ustima.
I dalje sumnjam da sam ja ostetio sluznicu u ustima i dozvolio da se to razvije. Danas malo bolje, pojeo nudles supu izmixanu. :roll:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#40 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by Bloo »

Maraschino wrote:
Bloo wrote:
Ako je herpes, onda molim te stavljaj cinkovu mast ili pak one flastere za herpes ili bilo kakav aciklovir.
Ako su narodski zvane žvalje, onda treba da se "masti" i stavljaj npr Triderm ili Nystatin.

Uzmi uputnicu za bris uho/grlo/nos, ne zajebaji se.
I lysobact tabletice za te afte.
Taj herpes mi se pojavi jednom u pet godina(stres od putovanja i pripreme) i nisu zvalje.
Nisam znao za cinkovu mast. To bi trebalo uvijek imati pri ruci.

Afte, afte, ma dok mi je propisao amoxicilin(to je pencilin ako se ne varam), to je atomska bomba.
Ovamo je to puno komplikovano uzimati bilo kakve nalaze. Moze se ali sve je to komplikovano.
Nos u redu, usi isto tako, grlo(bilo) zacepljeno ali nema kaslja. Tako da su ovo te famozne afte prosule se od grla prema ustima.
I dalje sumnjam da sam ja ostetio sluznicu u ustima i dozvolio da se to razvije. Danas malo bolje, pojeo nudles supu izmixanu. :roll:
Shit, zaboravih da nisi u Bosni :D Sowwy
Elem lysobact ti je lokalni oralni antiseptik, pa traži nešto slično over the counter da sadrži lizozim klorid i piridoksin klorid.
Yep, amoxicilin ti je antibiotik širokog spektra. Ne zaboravi probiotike piti uz to :D jer ćeš pobiti crijevnu floru.
Sretno.

I da...mekana četkica za zube! :mrgreen:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#41 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by Maraschino »

:thumbup:

:mrgreen: (onaj krezavi)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#42 Re: Bolne afte, kako ih lijeciti?

Post by Bloo »

:lol: :lol: :lol:
Post Reply