Bojler za banju

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
beco
Posts: 3423
Joined: 25/08/2004 14:22

#1 Bojler za banju

Post by beco »

Treba mi 80l bojler jer radim rekonstrukciju banje. Majstor mi preporučuje
http://m.gigatron.rs/bojleri/bosch_bojl ... twvb-88541

Ja bih radije neki bojler malo moderniji, koji manje troši tipa: 20177-Bojler električni 80L ARISTON SHA ... 352/135835

Naravno uvijek postoji opcija: https://www.frigo.hr/bojler-gorenje-tg-80-ng.aspx

Inace Ariston bojleri kakvi su ima li djelova za njih?

Hvala
Last edited by beco on 16/07/2017 15:26, edited 1 time in total.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2 Re: Bojler za banju

Post by spreca »

beco wrote:Treba mi 80l bojler jer radim rekonstrukciju banje. Majstor mi preporučuje
https://www.boschclimate.com.hr/stranic ... 1000t.html

Ja bih radije neki bojler malo moderniji, koji manje troši tipa: 20177-Bojler električni 80L ARISTON SHA ... 352/135835

Naravno uvijek postoji opcija: https://www.frigo.hr/bojler-gorenje-tg-80-ng.aspx

Inace Ariston bojleri kakvi su ima li djelova za njih?

Hvala
ja imam ovaj vec 4 godine i nimalo se nisam pokajao
Gorenje GBFU 80 SIM B6
User avatar
beco
Posts: 3423
Joined: 25/08/2004 14:22

#3 Re: Bojler za banju

Post by beco »

Interesantno je da ovi nazivamo klasični bojleri brze zagriju vodu. Ali opet želim opcije programiranja, te da mi bojler manje struje trosi.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#4 Re: Bojler za banju

Post by spreca »

beco wrote:Interesantno je da ovi nazivamo klasični bojleri brze zagriju vodu. Ali opet želim opcije programiranja, te da mi bojler manje struje trosi.
svaki bojler ima ekonom program koji najmanje trosi ...najvise zavisi od domacina
User avatar
beco
Posts: 3423
Joined: 25/08/2004 14:22

#5 Re: Bojler za banju

Post by beco »

Doista?

Čak i bojleri koji nemaju nikakvih manuelnih kontrola?
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6 Re: Bojler za banju

Post by spreca »

beco wrote:Doista?

Čak i bojleri koji nemaju nikakvih manuelnih kontrola?
zar takvi postoje?
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#7 Re: Bojler za banju

Post by agent_zero »

Kad smo se već dotakli bojlera, već drugi put u 4 mjeseca mi se kvari onaj sigurnosi ventil. Prije 3 mjeseca majstor stavio novi i evo opet izgleda kvar s istim. Ogleda se tako što tokom noći svu (toplu) vodu ispusti iz bojlera, prazan kotao bude. Končar bojler je u pitanju.

Zna li neko zbog čega se to dešava, jer kod roditelja je isto končar i nikad s tim nije bilo problema.
User avatar
Filter
Posts: 8078
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#8 Re: Bojler za banju

Post by Filter »

agent_zero wrote:Kad smo se već dotakli bojlera, već drugi put u 4 mjeseca mi se kvari onaj sigurnosi ventil. Prije 3 mjeseca majstor stavio novi i evo opet izgleda kvar s istim. Ogleda se tako što tokom noći svu (toplu) vodu ispusti iz bojlera, prazan kotao bude. Končar bojler je u pitanju.

Zna li neko zbog čega se to dešava, jer kod roditelja je isto končar i nikad s tim nije bilo problema.
potpuno prazan bojler ili fali mozda litar dva vode??
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#9 Re: Bojler za banju

Post by agent_zero »

Filter wrote:
agent_zero wrote:Kad smo se već dotakli bojlera, već drugi put u 4 mjeseca mi se kvari onaj sigurnosi ventil. Prije 3 mjeseca majstor stavio novi i evo opet izgleda kvar s istim. Ogleda se tako što tokom noći svu (toplu) vodu ispusti iz bojlera, prazan kotao bude. Končar bojler je u pitanju.

Zna li neko zbog čega se to dešava, jer kod roditelja je isto končar i nikad s tim nije bilo problema.
potpuno prazan bojler ili fali mozda litar dva vode??
Potpuno prazan, jer ujutro kad okrenem na vruću nema ništa dok ne povuče vodu iz cijevi. Čujem ga usred noći kako ispušta vodu. I naravno nemam ujutro tople vode, džabe grijao navečer dok je jeftina struja.
User avatar
Filter
Posts: 8078
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#10 Re: Bojler za banju

Post by Filter »

agent_zero wrote: Potpuno prazan, jer ujutro kad okrenem na vruću nema ništa dok ne povuče vodu iz cijevi. Čujem ga usred noći kako ispušta vodu. I naravno nemam ujutro tople vode, džabe grijao navečer dok je jeftina struja.
vjerovatno ti je velik pritisak vode i to ubije sigurnosni ventil.
ali me vise cudi kako ti je bojler potpuno prazan i kako ti grijaci ne pregore??

meni je to redovna pojava na bojleru na spratu, ali izbaci na sigurnosnom do decilitar, dva.
gidra
Posts: 3599
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#11 Re: Bojler za banju

Post by gidra »

agent_zero wrote:
Filter wrote:
agent_zero wrote:Kad smo se već dotakli bojlera, već drugi put u 4 mjeseca mi se kvari onaj sigurnosi ventil. Prije 3 mjeseca majstor stavio novi i evo opet izgleda kvar s istim. Ogleda se tako što tokom noći svu (toplu) vodu ispusti iz bojlera, prazan kotao bude. Končar bojler je u pitanju.

Zna li neko zbog čega se to dešava, jer kod roditelja je isto končar i nikad s tim nije bilo problema.
potpuno prazan bojler ili fali mozda litar dva vode??
Potpuno prazan, jer ujutro kad okrenem na vruću nema ništa dok ne povuče vodu iz cijevi. Čujem ga usred noći kako ispušta vodu. I naravno nemam ujutro tople vode, džabe grijao navečer dok je jeftina struja.
Jel Unitasov ventil?
harla_kurla
Posts: 101
Joined: 02/07/2010 14:51

#12 Re: Bojler za banju

Post by harla_kurla »

Nedavno kupio Ariston Velis 50L. Zanimljiva funkcija je ECO, jer bojler 4 sedmice uci nacin koristenja vode i prilagodjava grijanje u skladu s potrosnjom.

Bitna stvar je ne iskljucivati bojler na prekidac, jer tada ponovnim ukljucivanjem se aktivira ciklus dezinfekcije kada bojler vodu grije na 60C, sto je bespotrebno ako je temp podesena na 50 ili 40. Iskljucivanje/ukljucivanje se moze raditi pritiskom na dugme na display-u bojelra. Kod mene je stalno ukljucen.

Bojelr dodje sa sigurnosnim ventilom ali sam ja isti zamjenio na preporuku prodavaca jacim (vise bara) Unitas-ov.
frngla
Posts: 3229
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#13 Re: Bojler za banju

Post by frngla »

Imao sam prilično loše iskustvo sa Ariston bojlerom. U pitanju je bojler od 80 l, titanium plus bla bla. Bojler je kupljen u bivšem Merkuru par mjeseci pred zatvaranje Merkura, plaćen je 380 KM. Bojler je radio par mjeseci i odjednom se ugasio, mrtav. Nakon što smo pokušali naći zastupništvo, odnosno ovlašteni servis Ariston, ispostavilo se da isti u Sarajevu ne postoji :-) Merkur se zatvorio, servis ne postoji, bojler pod garancijom... Nakon što smo našli neki mahalski servis (koji je ranije servisirao Ariston stvari za Merkur), utvrđeno je da je zakazala bimetal zaštita na bojleru, a da serviser, odnosno sam servis nema adekvatne rezervne dijelove. Tako da se bojler isključivao sam što bi se reklo iz čista mira, pa onda slijedi otvaranje poklopca pa ponovno uključivanje bimetal prekidača, pa zatvaranje, i tako bezbroj puta... Nekad je radio mjesec da ne izbaci bimetal, nekad 30 puta dnevno izbaci. Uglavnom, bojler je bio super, brzo je zagrijavao vodu, ali servisna mreža 0 bodova. Ipak je bojler prilično skupo plaćen da bi imao probleme te vrste, Ariston je ozbiljan proizvođač sa očito neadekvatnom servisnom mrežom kod nas.
Što se mene tiče, Ariston neću više kupiti.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#14 Re: Bojler za banju

Post by Maraschino »

Nemojte se igrati sa bojlerima. 100% moraju biti ispravni i nemojte improvizovati.
Mom rodjaku je zakazao bimetal i nije iskljucio na vrijeme grijace. U toku noci niko nije koristio toplu vodu da bi se smanjio pritisak. Grijao i nabijao pritisak i nevjerovatno gdje je izbio, ventil iz zida od vodokotlica. Citava havarija ali srecom da niko nije bio u kupatilu...da ne pricamo o smrtnim slucajevima od struje.
frngla
Posts: 3229
Joined: 30/05/2009 14:29
Location: Manila

#15 Re: Bojler za banju

Post by frngla »

@Maraschino

U slučaju tvog rođaka je zakazalo više zaštita, termostat, bimetal i sigurnosni ventil. Što govori o tome da je bojler vjerovatno prastar, pa se poklopilo da sve zaštite zakažu. To se nije smjelo desiti, sve i da je zakazao termostat i bimetal zaštita, morao je odraditi sigurnosni ventil...
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#16 Re: Bojler za banju

Post by agent_zero »

Filter wrote:
agent_zero wrote: Potpuno prazan, jer ujutro kad okrenem na vruću nema ništa dok ne povuče vodu iz cijevi. Čujem ga usred noći kako ispušta vodu. I naravno nemam ujutro tople vode, džabe grijao navečer dok je jeftina struja.
vjerovatno ti je velik pritisak vode i to ubije sigurnosni ventil.
ali me vise cudi kako ti je bojler potpuno prazan i kako ti grijaci ne pregore??

meni je to redovna pojava na bojleru na spratu, ali izbaci na sigurnosnom do decilitar, dva.
Pa ugasim bojler prije nego nestane vode zbog redukcije. I onda ga već dvije noći čujem kako krklja i izbacuje vodu. Ujutro nema ništa, kazaljka na hladnom, voda krene tek nakon nekoliko sekundi kad povuče iz cijevi.

Ali nov ventil stavljen prije 3 mjeseca, prethodni isto rikno. Ne znam šta je, ovo još nikad nisam vidio da ovako često ode ventil. Ako je uopšte do ventila, mada majstor koji je tada popravljao tvrdi da jeste. Ali zašto je onda i ovaj novi otišao?

gidra wrote: Jel Unitasov ventil?
Vjeruj da nemam pojma, kad je mijenjano čovjek mi samo dao račun, nisam obraćao pažnju.
User avatar
Filter
Posts: 8078
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#17 Re: Bojler za banju

Post by Filter »

agent_zero wrote: Pa ugasim bojler prije nego nestane vode zbog redukcije. I onda ga već dvije noći čujem kako krklja i izbacuje vodu. Ujutro nema ništa, kazaljka na hladnom, voda krene tek nakon nekoliko sekundi kad povuče iz cijevi.

Ali nov ventil stavljen prije 3 mjeseca, prethodni isto rikno. Ne znam šta je, ovo još nikad nisam vidio da ovako često ode ventil. Ako je uopšte do ventila, mada majstor koji je tada popravljao tvrdi da jeste. Ali zašto je onda i ovaj novi otišao?
baska sad hladjenje vode u bojleru, ako je u pitanju nekoliko sekundi do vracanja pritiska ti si izgubio mozda pola litra vode iz bojlera.
vjerovatno je opet riknuo ventil. bolja varijanta nego da je zacepljen

http://www.koncar-ka.hr/hr/savjeti-majs ... a-bojlera/
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#18 Re: Bojler za banju

Post by agent_zero »

Filter wrote:
agent_zero wrote: Pa ugasim bojler prije nego nestane vode zbog redukcije. I onda ga već dvije noći čujem kako krklja i izbacuje vodu. Ujutro nema ništa, kazaljka na hladnom, voda krene tek nakon nekoliko sekundi kad povuče iz cijevi.

Ali nov ventil stavljen prije 3 mjeseca, prethodni isto rikno. Ne znam šta je, ovo još nikad nisam vidio da ovako često ode ventil. Ako je uopšte do ventila, mada majstor koji je tada popravljao tvrdi da jeste. Ali zašto je onda i ovaj novi otišao?
baska sad hladjenje vode u bojleru, ako je u pitanju nekoliko sekundi do vracanja pritiska ti si izgubio mozda pola litra vode iz bojlera.
vjerovatno je opet riknuo ventil. bolja varijanta nego da je zacepljen

http://www.koncar-ka.hr/hr/savjeti-majs ... a-bojlera/
Znači, ujutro kad okrenem na vruću, samo počne ono zrak pod pritiskom iz česme i tako nekoliko sekundi i onda tek krene voda, naravno hladna. A ugasio ga potpuno ugrijanog.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#19 Re: Bojler za banju

Post by Tomahawk11 »

Ne gasim bojler ni noću i nije se još pokvario.
Ostane i topla voda.
Obični bojler.
User avatar
Filter
Posts: 8078
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#20 Re: Bojler za banju

Post by Filter »

agent_zero wrote: Znači, ujutro kad okrenem na vruću, samo počne ono zrak pod pritiskom iz česme i tako nekoliko sekundi i onda tek krene voda, naravno hladna. A ugasio ga potpuno ugrijanog.
od debljine izolacije na bojleru ovisi koliko dugo ce drzati toplu vodu nakon gasenja.
zamijeni ventil. ako imas mogucnosti ugradi i regulator pritiska
gidra
Posts: 3599
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#21 Re: Bojler za banju

Post by gidra »

agent_zero wrote:
gidra wrote: Jel Unitasov ventil?
Vjeruj da nemam pojma, kad je mijenjano čovjek mi samo dao račun, nisam obraćao pažnju.
Provjeri obavezno... ja sam imao problema sa Unitasom, također nov bojler stavio i ventil. Dva Unitasova škart bila, tek je treći ispravan bio.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#22 Re: Bojler za banju

Post by spreca »

Filter wrote:
agent_zero wrote:Kad smo se već dotakli bojlera, već drugi put u 4 mjeseca mi se kvari onaj sigurnosi ventil. Prije 3 mjeseca majstor stavio novi i evo opet izgleda kvar s istim. Ogleda se tako što tokom noći svu (toplu) vodu ispusti iz bojlera, prazan kotao bude. Končar bojler je u pitanju.

Zna li neko zbog čega se to dešava, jer kod roditelja je isto končar i nikad s tim nije bilo problema.
potpuno prazan bojler ili fali mozda litar dva vode??
nemoze bojler biti potpuno prazan....kd hosec da ispraznis bojler to ne ide bas tako lako...zato u bojleru uvijek ostane jedna kolicina vode ukoliko dodje do nestanka vode i da ne izgore grijaci zato postoji rezerva..a u ptanju je vjerovatno ili los termostat ili sigurnosni ventil
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#23 Re: Bojler za banju

Post by agent_zero »

Hvala vam na informacijama, zvao sam čovjeka, doći će ponovo i kaže ako je opet sigurnosni ventil, stavit će neki koji može podnijeti jači pritisak (desetku).
Post Reply