BLAGAJ

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
Post Reply

U Blagaju sam bio...

nikada
27
14%
jedanput
20
11%
više puta
109
58%
Ne brojim jer stanujem blizu.
24
13%
Živim u Blagaju.
8
4%
 
Total votes: 188

User avatar
branimir stulic
Posts: 904
Joined: 07/03/2007 16:37
Location: sarajevo

#126 Re: Blagaj - kataklizma BH kulturno historijskog naslijeđa

Post by branimir stulic »

KOliko znam sve su to bespravni objekti za koje je donesena odluka za uklanjanje, kao i z kriz iznad Stoca., ..Ali... niko ne smije... niko nece da se zamjera...politika, politika, politika... pa zato nam i ide ovako. Pogledajte Carsiju u Sarajevu sta se radi... Niko ne smije nista poduzeti, svi prebacuju lopticu sa jednog nivoa na drugi... Zivimo na zalost u takvom vremenu.
User avatar
vozač
Posts: 1731
Joined: 19/02/2010 11:46

#127 Re: Blagaj - kataklizma BH kulturno historijskog naslijeđa

Post by vozač »

Ostri_Mac wrote:
vozač wrote:
zovemsecrveni wrote:Prije par dana sam svratio u Blagaj, htio sam prijateljima pokazati vrelo Bune i tekiju i ubjeđivao sam ih da je to neponovljivo i prelijepo mjesto koje nikad neće zaboraviti. Bili smo kratko i otišli. Nadam se da će to vrijeme provedeno u Blagaju što prije izbrisati iz sjećanja. Od one ljepote ostale su samo gomile smeća i prljavštine, prilazni put zakrčen automobilima tako da je pješacima skoro nemoguće kretati se, divlje izgrađeni kojekakvih "plutajući" restorani koji se šire kao maligni tumor, sve bez ikakvog plana, arhitektonske i vizuelne usklađenosti sa prirodnim okruženjem i sa samom tekijom. Na one zapuštene gigantske betonske ribnjake iz prošlosti ne vrijedi trošiti riječi. A tu je i nedavno izgrađeni kvazi-historicistički most čija je jedina funkcija da poveže divlje i nakaradno izgrađeni restoran na drugoj strani rijeke.
Na kraju svega ostala je gorčina u srcu i duši. I pitanje: KO JE UNIŠTIO BLAGAJ?
predlažem ti da odeš nakon blagaja malo do vodopada kravice, najbolje je dok još malo otopli i "odpočme" sezona kupanja, e to kad vidiš shvatićeš da je blagaj još i dobar :x

Auf??? Pa ja sam na Kravicama zadnji put bio prije nekih 5god i bio sam odusevljen :) sve je bilo xtra, fino cisto, prohodno...cak su i imali onih restorana zavucenih naokolo/ bili smo u jednom poslovno cijeli dan...bas mi se svidjelo, ljudi bili xtra usluzni... znaci i to propada? :?
pokušavam se sjetiti, mislim da smo otprilike u isto vrijeme bili oduševljeni, gledam slike, to su ti datumi iz 2006 godine, sve fino, čisto, bez gužve, pokoja grupa turista, jedna kafana, poneki šator sa druge strane itd, dvije godine poslije užas, ko da si došao u tokio ili peking na bazen, najmanje par hiljada ljudi, kafana broja im se ne zna, nekakvi improvizovani mostovi sa jedne na drugu obalu, prljavo, smeće, papiri, auti samo što u vodu nisu sišli, seljakluk neviđeni, jedno hiljadu duša u vodi i još toliko okolo, bez pretjerivanja, pravi teferič, prelo, korida, kako god nazoveš ne možeš pogriješiti
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8515
Joined: 11/02/2009 15:21

#128 Re: Blagaj - kataklizma BH kulturno historijskog naslijeđa

Post by Ajatolah_ »

Na Kravicama se vodopad jedva vidi od silnih kesa koje vise s grana.

A u Blagaju sam davno bio, možda 2007. zadnji put - ne sjećam se da je bilo tako loše stanje.
adara
Posts: 25
Joined: 24/12/2010 00:43

#129 Re: BLAGAJ

Post by adara »

Možete pisat šta god hoćete ali vjerujte da Blagajci kao stanovnici nisu krivi za prljavštinu oko radilišta.
Svakodnevno se upozoravaju radnici koji rade da se čisti ali njihov šef na sve to odmahuje rukom tako da neznam sta da se vise kaze.Dalje mostovi i restorani mislim da imaju nadležne institucije u BIH da se bave tim a ne mi ovako na forumima.
A Blagaj nisu uništili Blagajci kao što sam rekao nego neko drugi a taj neko drugi je zajednica koja se nespominje na ovoj temi jer ovo nije ni politička ni vjerska tema kako smo dobili upozorenje od administartora tako da razmislite malo o svom blagu koje imamo u BIH kako ga sačuvati od propasti i kako spasiti da nepadne u ruke najmodavaca!
DedaRaca
Posts: 7
Joined: 14/06/2011 23:03

#130 Re: BLAGAJ

Post by DedaRaca »

Molio bih ako ima ko da preporuci kakav smestaj u Blagaju na jednu noc porodica 4 clana. Hvala unapred svima.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#131 Re: BLAGAJ

Post by Toto »

DedaRaca wrote:Molio bih ako ima ko da preporuci kakav smestaj u Blagaju na jednu noc porodica 4 clana. Hvala unapred svima.
svrati ovdje po informacije i smjestaj a ima i dobre zahire
Image
DedaRaca
Posts: 7
Joined: 14/06/2011 23:03

#132 Re: BLAGAJ

Post by DedaRaca »

Toto wrote:
DedaRaca wrote:Molio bih ako ima ko da preporuci kakav smestaj u Blagaju na jednu noc porodica 4 clana. Hvala unapred svima.
svrati ovdje po informacije i smjestaj a ima i dobre zahire
Image
Moze li malo pojasnjenje gdese to nalazi ili kakav broj jer bi ranije rezervisao zbog male dece. A i ne znam u koje doba dana cu stici tako da bi vise voleo da imam nesto rezervisano unapred. Hvala jos jednom na ekspeditivnosti.
User avatar
zimzelen
Posts: 577
Joined: 27/03/2008 09:22

#133 Re: BLAGAJ

Post by zimzelen »

DedaRaca wrote:
Toto wrote:
DedaRaca wrote:Molio bih ako ima ko da preporuci kakav smestaj u Blagaju na jednu noc porodica 4 clana. Hvala unapred svima.
svrati ovdje po informacije i smjestaj a ima i dobre zahire
Image
Moze li malo pojasnjenje gdese to nalazi ili kakav broj jer bi ranije rezervisao zbog male dece. A i ne znam u koje doba dana cu stici tako da bi vise voleo da imam nesto rezervisano unapred. Hvala jos jednom na ekspeditivnosti.
Ima smjestaj nekih 300 m prije tekije na Buni, na desnu stranu. Pise Velagomed, ljudi se bave uzgojem meda u tom naselju Velagicevo, (familija Velagic) i iznajmljuju sobe. Iznad svega vrijedi zubor Bune ujutro ispod same kuce, zapravo dva rukavca vode koje su begovi davno razdvojili da se rashlade kad je 'celopek' (nesnosna vrucina u podne). To je nezaboravno i vrijedi bar zbog toga tu prenociti.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#134 Re: BLAGAJ

Post by Toto »

zimzelen wrote:
DedaRaca wrote:
Toto wrote: svrati ovdje po informacije i smjestaj a ima i dobre zahire
Image
Moze li malo pojasnjenje gdese to nalazi ili kakav broj jer bi ranije rezervisao zbog male dece. A i ne znam u koje doba dana cu stici tako da bi vise voleo da imam nesto rezervisano unapred. Hvala jos jednom na ekspeditivnosti.
Ima smjestaj nekih 300 m prije tekije na Buni, na desnu stranu. Pise Velagomed, ljudi se bave uzgojem meda u tom naselju Velagicevo, (familija Velagic) i iznajmljuju sobe. Iznad svega vrijedi zubor Bune ujutro ispod same kuce, zapravo dva rukavca vode koje su begovi davno razdvojili da se rashlade kad je 'celopek' (nesnosna vrucina u podne). To je nezaboravno i vrijedi bar zbog toga tu prenociti.
a imaju i veb prezentaciju
http://www.velagomed.ba/blagaj%20comple ... evina.html
pocoyo
Posts: 73
Joined: 27/12/2008 17:41

#135 Re: BLAGAJ

Post by pocoyo »

@Toto, :-D de ti meni preporuci kuda da provedem grupu od 10-tak stranaca (norvezana) doci ce na 1 dan u MO iz Dubrovnika (pocetkom jula). Ja sam kontala odvesti ih i u Blagaj ama sad ne znam kud cu s njima nakon sto ovo procitah. Dobili su link onog sajta http://www.visitmostar.net/...Sta ti preporucujes? Treba izvuci para koliko se moze za taj 1 dan :lol: a nisu skrti bogami kad su na ferijama ne pitaju za cijene :D (mislili su oni iznajmiti vodica iz DUB, kazem jok, ne treba vam vodic ja cu vas vodati i objasniti blizu i dalju historiju :D :oops:
haj pomozi da se ne razocaraju :razz:, svi prijedlozi dobrodosli :-D
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#136 Re: BLAGAJ

Post by Toto »

Prvo ti njih sa smokvarama docekaj u Pocitelju kad dojasu od svetoga Vlaha.
adara
Posts: 25
Joined: 24/12/2010 00:43

#137 Re: BLAGAJ

Post by adara »

DedaRaca wrote:Molio bih ako ima ko da preporuci kakav smestaj u Blagaju na jednu noc porodica 4 clana. Hvala unapred svima.
Javi se meni u inbox dobit ces extra povoljan smjestaj!
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#138 Re: BLAGAJ

Post by seldzuk »

Image
Izidana i pokrivena prva građevina u kompleksu tekije.
Pokrivanjem pločom i izvođenjem dimnjaka završeni su zidarski radovi na na dijelu kompleksa Tekije na vrelu Bune. To je ova na sredini slike do vodedo vode. Ostale bi brzo trebale biti izidane. Na ovoj iza nje je postavljena konstrukcija nižeg dijela krova.
U prizemlju ove koja je završena je na početku kopanja za pripremu radova pronađena pećnica obložena šamotom. Ostavili su je onakvu kakva je i bila.
Last edited by seldzuk on 23/10/2011 16:55, edited 1 time in total.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#139 Re: BLAGAJ

Post by seldzuk »

Vranjevići

Vranjevići su selo jugoistočno od Blagaja. Čine ga zaseoci Donji Vranjevići, Gornji Vranjevići i Svačići.
Gornji Vranjevići su interesantni i po nekropoli stećaka na kojoj je profesor Imamović 2008. radio iskopavanja.
Image
Image
Image
Slike s bloga:
http://seharanyo.blogger.ba/arhiva/?start=600

Meni su Vranjevići ovih dana interesantni i zbog domaćeg duhana iz Vranjevića koji mašinicom pakujem u cigaru sa filterom. :) Dobar je, nije jak. Inače pušim light cigare.
Vranjevići su inače pogodni za stočarstvo. Dosta sade duhan, pogotovo u zadnje vrijeme od kako mu je cijena skočila.
Last edited by seldzuk on 23/10/2011 16:51, edited 1 time in total.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#140 Re: BLAGAJ

Post by seldzuk »

I došao nam je šipak.
Image
Vidio sam da već beru i divlji za soka.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#141 Re: BLAGAJ

Post by seldzuk »

Divlji šipak, od kojeg se pravi sok:
Image
Slika sa fotozine.org/
Da ne bi bilo zabune u Hercegovini se ovo
Image
zove šipurak.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#142 Re: BLAGAJ

Post by seldzuk »

User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#143 Re: BLAGAJ

Post by Toto »

Ima li pekmeza od smokava?? Jel zavrsena rekonstrukcija Scepan grada??

Litra soka od sipka -onakvog kakvog se pravi u Blagaju i Dubravama- kosta 60$ i to od kultivisanog sipka .. od divljaka ne bi bio ispod 80$.

Da je amerima stupcevih "glavasa" prodavali bi komad po 10$ ...

Povrsina nasada sipka u Kaliforniji je, u zadnih 10 godina, poraslla za 500 %. Bogatstvo c vitamina i antioksidanata ucinilo je nar/punica granatum/ najperspektivnijom vocarskom kulturom Kalifornije. Kora sadrzi visok procenat pektina pa se ni kora ne baca, vengo i od nje kapa profit..

da mi je "doktor sipka" u Kaliforniju bio bi dolarski milioner..

duhanu je odzvonilo.. mozda koja godinica za domaceg trzista

blagajci bi sadnjom sipka po Vranjevicima i oklini mogli od Blagaja napravit spansku Granadu; himber od sipka proglasiti blagajskom Coca Colom; od smokvara napravit Mozart kocke; od pirjana od hrastike i suhih patlidzana napravit Dzambolaju ...

Blagaj je jedna od najperspektivnijih turistickih destinacija u BiH ako se blagajci budu znali "o svom jadu zabavit", sacuvati autenticnost i odoljeti pomodarstvu i snobizmu..

vengo ima jos habera za blagajce:
kilo sira od magareceg mlijeka kosta 1000 $, a sapun od istog mlijeka sultanije placaju dukatima, 100 mll sirupa za rikavac se moze prodat za 40 $..
Vranjevici su bogom dani za magareceg rezervata

tekija 1886

Image
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#144 Re: BLAGAJ

Post by valter.ba »

Drago mi je pravo sto se Blagaj obnavlja ali mi nikako nije jasno kako niko nije uhapsen zbog bespravne gradnje u ovom biseru BiH. Tu prvenstveno mislim na ono ruglo od mosta prema restoranu s druge strane Bune. Ono je zlocin, urbicid pravi! Dzem od smokava je iz dzenneta dosao,mislim da na svjetu sadrzajnijeg i bogatijeg okusa nema. Sok od sipka je posebna prica looodilo, coca cola je pishaka za ovaj sok. Kupovao sam ga u Stocu prosle godine, rucno bobe ociscene pa presovane 15 KM litar. Bog nam dao ali dzaba mi ne znamo pa ne znamo.
Bosnian1980
Posts: 175
Joined: 22/10/2011 20:53

#145 Re: BLAGAJ

Post by Bosnian1980 »

Bio vise puta u Blagaju ove godine (rolovana piletina sa suhim mesom je beton - nisam ljubitelj pastrmke :D). Sta da kazem...
Prema onome sto vidite na internetu Blagaj ima gomilu stvari da pokaze stranom turisti, medjutim, ja sam onaj tip turiste ili ti posjetioca kojem u vrucem ljetnom danu godi hladovina i kakva vodica da tece pored njega. Zato je vrelo Bune top destinacija za posjetiti.
Ostalo nesto nisam ni gledao - upekne valjda previse, pa ti nije ni do cega :)

Ovo je ono sto ja volim kod Blagaja :)

http://go2bosnia.com/discover-bosnia/it ... river.html
adara
Posts: 25
Joined: 24/12/2010 00:43

#146 Re: BLAGAJ

Post by adara »

Malo i biznisa ovde heah...

Sok od šipka litar 12KM....nije ispod prese nego ručno cijeđen i
Pekmez od smokava 12 KM/kg......

na pp ako kome treba!!!
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#147 Re: BLAGAJ

Post by Toto »

adara wrote:Malo i biznisa ovde heah...

Sok od šipka litar 12KM....nije ispod prese nego ručno cijeđen i
Pekmez od smokava 12 KM/kg......

na pp ako kome treba!!!
u cemu je razlika izmedju presovanog i rucno cjedjenog soka od nara/sipka
adara
Posts: 25
Joined: 24/12/2010 00:43

#148 Re: BLAGAJ

Post by adara »

Razlika je u tome sto taj pod presom nakon određenog vremena postaje gorak ma koliko bio pošećeren....i ima razlike kad se tek napravi bar je ja i ovi sto konzumiraju osjete a nadam se i ostali


Sipak=NAR
User avatar
lugarin
Posts: 47
Joined: 06/06/2007 11:01
Location: Mostar

#149 Re: BLAGAJ

Post by lugarin »

adara wrote:Razlika je u tome sto taj pod presom nakon određenog vremena postaje gorak ma koliko bio pošećeren....i ima razlike kad se tek napravi bar je ja i ovi sto konzumiraju osjete a nadam se i ostali


Sipak=NAR
To je već stvar ukusa. Lično više volim onaj cijeđen sa korom (bogatija aroma), a i pojedini doktori preporučuju takav sok zbog pektina koji se nalazi u kori šipka.
adara
Posts: 25
Joined: 24/12/2010 00:43

#150 Re: BLAGAJ

Post by adara »

jedni doktori govore tako dok drugi ovako ali 100 ljudi 100 ćudi i razmišljanja
Post Reply