BL priče - novosti

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Post Reply
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#176 Re: BL priče - novosti

Post by kuli1961 »

Kako sam bez auta, u ovom haosu od saobraćajnica, moj "prinudni" cipelcug i nije tako loš....
Biciklu više nije vrijeme, a i da jeste, ne bih se usudio, ubiće me neki nervozni vozač...
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#177 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

Najčešće, i često najbrže, mi je pješke.
Inače sam najviše na biciklu, pa zato i primjećujem ova loša rješenja za bicikliste.
Autom, pogotovo oko Nove godine, će biti nemoguće.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#178 Re: BL priče - novosti

Post by kuli1961 »

Jece popodne, nesto prije one silne magluštine, prošao sam tim KT_om, a jutros malo pažljivije analizirao slike u ovoj temi- na najmanje 3 mjesta sam vidio da vozilo siječe biciklističku stazu na kt-u..a znajuci koliko su vozaci nervozni i nepažljivi, udes je nemonovan
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#179 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

Da, baš sam to pisala, biće oborenih biciklista. I kad se sastavi auto za autom, neće biti moguće voziti uopšte. I onda ili opet na trotoar ili gurati pored sebe do Palasa, pa onda u stazu i pedalati.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#180 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

to je to

User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#181 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#182 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

Okružno javno tužilaštvo Banjaluka podiglo je optužnicu protiv četiri osobe koje su se nekada nalazile na čelnim pozicijima Islamske vjerske organizacije u Banjaluci.

Optužnica je podignuta protiv bivšeg banjalučkog muftije Osmana Kozlića i nekadašnjeg predsjednika Medžlisa Islamske zajednice Banjaluka Kasima Mujičića zbog sumnje da su počinili krivično djelo nesavjestan rad u službi.

Kako saznajemo, optužnicom su obuhvaćeni i Almir Hodžić, bivši predsjednik Izvršnog odbora, za krivično djelo zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja i Muhedin Spahić, bivši glavni imam Medžlisa IZ Banjaluka, za zloupotrebu službenog položaja ili ovlaštenja i krivično djelo falsifikovanje i uništavanje službene isprave.

Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Osnovnom sudu Banjaluka.

U maju prošle godine, PU Banjaluka je Okružnom javnom tužilaštvu podnijela izvještaj protiv osumnjičenih, zbog sumnje da su Medžlis IZ Banjaluka oštetili za oko 1,5 milion KM.

Sumnjalo se da su prodavali zemljište na području Grada Banjaluka trećim licima za izgradnju stambenih ili poslovnih objekata.

Prema tadašnjem izvještaju, Almir Hodžić i Osman Kozlić sumnjičili su se da su počinili krivična djela zloupotreba položaja odgovornog lica, a Muhedin Spahić za krivično djelo zaključenje štetnog ugovora.

Bili su osumnjičeni da su navedena krivična djela počinili u toku 2016. godine obavljajući poslove predstavnika i odgovornih lica u Islamskoj vjerskoj organizaciji u Banjaluci.

“Medžlisu IZ Banjaluka pričinili su materijalnu štetu u iznosu od oko 1.500.000 КM”, saopšteno je svojevremeno iz policije.

Kozlić je u septembru 2020. godine razriješen dužnosti muftije Islamske zajednice Bošnjaka za Evropu “zbog propusta u radu na mjestu banjalučkog muftije”, a sve se desilo nakon izvještaja komisije o stanju vakufske imovine u Banjaluci.
https://mondo.ba/Info/Crna-hronika/a126 ... aluci.html



Radi se o ovom (zlo)djelu: https://bedrudingusic.wordpress.com/201 ... nje-br-34/
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#184 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

Ništa novo, nažalost.
Ovo je više za temu o pravu i pravosuđu, tom "vrlom" sistemu.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#185 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »

Prvo je objavljena vijest da se na zelenoj površini kod Ferhadije vrše arehološka istraživanja, ali bez podataka o tome šta se traži ili eventualno tu nalazi. Ovih dana javnost je upoznata sa zanimljivim pronalaskom. Iskopan je jedan bunar i ne samo to...



Nakon nekoliko dana Muzej Republike Srpske u četvrtak je objavio konkretno saopštenje koje je obradovalo sve ljubitelje istorije. Pronađen je bunar iz srednjeg vijeka.

Arheolog doc. dr Ivana Pandžić iz Muzeja Republike Srpske rekla je da je bunar najznačajniji nalaz na ovoj lokaciji i da potiče, najvjerovatnije, iz kasnog srednjovjekovnog perioda (14. i 15. vijek).

"Sigurno nije poslije, ali postoji mogućnost da je i ranije građen. Rađen je isključivo od kamenih oblutaka iz Vrbasa", otkrila je Pandžićeva za Mondo.

Arheolozi su za sada stigli do oko 1.60 metara dubine a istraživanje će biti nastavljeno.

"Ručno nismo mogli trenutno iskopati dublje, ali nastavlja sem svakako", rekla je Ivana Pandžić.

Оdmah u blizini bunara otkriveni su i djelimično iskopani ostaci bezistana. U islamskoj arhitekturi, bezistani su javne građevine namijenjene za trgovinu. Obično su to natkrivene čaršije u kojima su smještene zanatske i trgovačke radnje, a brojni bezistani postoje i danas.

S obzirom na koji period je datiran, postoji mogućnost da bunar potiče iz predotomanskog perioda, za razliku od bezistana. Turci su kontrolu nad ondašnjom Bosnom preuzeli sredinom i u drugoj polovini 15. vijeka.

Muzej je sproveo zaštitna iskopavanja u zoni koja se sada nalazi u sredini nove kružne raskrnice, u blizini Ferhad-pašine džamije iz 16. vijeka, u skladu s mišljenjem Zavoda za zaštitu Zavoda za zaštitu kulturno - istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske.



https://mondo.ba/Magazin/Kultura/a12682 ... aluci.html
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#186 Re: BL priče - novosti

Post by banjaluka078 »



Post Reply