Bitcoin & crypto svijet

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
vernes81
Posts: 1564
Joined: 25/04/2011 23:04

#301 Re: Bitcoins

Post by vernes81 »

Jbt. ja kad sam rudario ltc, bitcoin bio oko 100 dolara tad sam mogao kupiti oko 10 komada (al jok de ti bosnji pare :D :D ). sad sam mogao dobar kesh uzeti i tad mi pojedinci govorili da kupim btc i zaboravim na njih bar 5 god.
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#302 Re: Bitcoins

Post by _Reds_ »

Evo ja sam pokrenuo ovu temu.

I kuppio sma oko jedan BTC, iako tada nisam veze imao, kupio sam ga je bio oko 1700 dolara.

I neka ga, ovo će ići još gore.
Hendrix
Posts: 4081
Joined: 27/02/2004 00:00

#303 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

vernes81 wrote:Jbt. ja kad sam rudario ltc, bitcoin bio oko 100 dolara tad sam mogao kupiti oko 10 komada (al jok de ti bosnji pare :D :D ). sad sam mogao dobar kesh uzeti i tad mi pojedinci govorili da kupim btc i zaboravim na njih bar 5 god.
Ma prodo bi ga kad je bio 200$ i konto jesam zaradio u PM.

Najteze je odluciti kada prodati, ljudi su prodavali ETH kada je bio 20$ i kontali jesam Tito uzeh lovu a onda ETH ode na 400$...

Ljudi koji su postali milioneri ili su zaboravili na BTC ili su vec bili bogati pa su mogli cekati da naraste do astronomskih suma.
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#304 Re: Bitcoins

Post by Ci-Nick »

Industrialyzer wrote:
Hendrix wrote:I tako od zadnjeg posta na ovoj temi, 31. Jula do danas, BTC naraste 60% i sada je na 4480$.

I opet ce neko ovde reci da je BTC za glupe bosnje ovo ono... :roll:

Dok je ova gore ljudina namirisala kraj bitcoina, mudri su namirisali trenutni pad i kupili i dosad vec udvostrucili ulozeno. Samo crypto :thumbup:
očito da sam podcijenio ove što dokupljuju,.. izgleda da se isti krug ljudi tu vrti i gura,..ali to ima i svoje prednosti.
Kad eksplodira bit će manje šteta, manji broj samoubistava,..
Ako pogledaš cijenu i promet u zadnjih godinu dana onda se da primjetiti da promet ne prati cijenu.
Ko će ga znati možda se nekom i posreći u ovoj kladionici. Neko će izgubiti a neko dobiti,.. Neko će nekom zavući ruku u džep.
vernes81
Posts: 1564
Joined: 25/04/2011 23:04

#305 Re: Bitcoins

Post by vernes81 »

Hendrix wrote:
vernes81 wrote:Jbt. ja kad sam rudario ltc, bitcoin bio oko 100 dolara tad sam mogao kupiti oko 10 komada (al jok de ti bosnji pare :D :D ). sad sam mogao dobar kesh uzeti i tad mi pojedinci govorili da kupim btc i zaboravim na njih bar 5 god.
Ma prodo bi ga kad je bio 200$ i konto jesam zaradio u PM.

Najteze je odluciti kada prodati, ljudi su prodavali ETH kada je bio 20$ i kontali jesam Tito uzeh lovu a onda ETH ode na 400$...

Ljudi koji su postali milioneri ili su zaboravili na BTC ili su vec bili bogati pa su mogli cekati da naraste do astronomskih suma.
Tacno tako ja uzeo milju i po km i kontam jesam bog igre, i slucajno vidim ovu temu otvorim i sjebem se,
a nije da bih umro od gladi da sam kupio btc i ostavio.
User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#306 Re: Bitcoins

Post by PlayItCoolowski »

citao sam da procjenjuju da ce do 2020. ici na 20k dolara... Cak je i sada isplativo dok je na ovih 4000 dolara (mada je pao sa 4400 u posljednjih 10 dana). Samo, sad vec nije mala investicija... Jbg. Ko je bio pametan, mogao ga je kupiti 2012. za 7$
User avatar
Thorgerson
Posts: 8508
Joined: 15/04/2015 11:26

#307 Re: Bitcoins

Post by Thorgerson »

PlayItCoolowski wrote:citao sam da procjenjuju da ce do 2020. ici na 20k dolara... Cak je i sada isplativo dok je na ovih 4000 dolara (mada je pao sa 4400 u posljednjih 10 dana). Samo, sad vec nije mala investicija... Jbg. Ko je bio pametan, mogao ga je kupiti 2012. za 7$
Pa vidi ne treba gledati vrijednost 1 bitcona, nego njegovu protuvrijednost u USD ili BAM koju ulazes. Nigdje ne pise da ti moras uzeti tacno 1 bitcoin.

Subunit
 10−3 millibitcoin[1]
 10−6 microbitcoin, bit[8]
 10−8 satoshi[9]

Dakle, ti mozes sada uloziti sta ja znam 1000 KM. Svejedno ti je koliki je iznos 1 bitcoina, mislim ako hoces da investiras i smatras da ce ici gore.

Mislim, ako raste 1 bitcoin za 20%, onda ce procentualno rasti i onoliko koliko si ti uzeo za 1000 KM.

:D

Ne znam, ja jos nisam usao u ovo, a svaki put se sjebem koliko je ovo naraslo jbt. I ono sve cekam da propadne, pa da mogu sam sebi reci dobro je, al qrac ovo ide samo gore. :lol:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#308 Re: Bitcoins

Post by ExNihilo »

PlayItCoolowski wrote:citao sam da procjenjuju da ce do 2020. ici na 20k dolara... Cak je i sada isplativo dok je na ovih 4000 dolara (mada je pao sa 4400 u posljednjih 10 dana). Samo, sad vec nije mala investicija... Jbg. Ko je bio pametan, mogao ga je kupiti 2012. za 7$
Normalno da "procjenjuju". Ozbiljni spekulanti znaju da će bitcoin rasti onoliko koliko bude hajp rastao.
black64
Posts: 180
Joined: 16/02/2016 18:45

#309 Re: Bitcoins

Post by black64 »

moze li mi neko objasniti kako funkcionise bitcoin, njegova vrijednost itd itd. moze i neki yt video
imperator01
Posts: 334
Joined: 26/12/2016 09:04

#310 Re: Bitcoins

Post by imperator01 »

:run:


Hendrix
Posts: 4081
Joined: 27/02/2004 00:00

#311 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

Thorgerson wrote:
PlayItCoolowski wrote:citao sam da procjenjuju da ce do 2020. ici na 20k dolara... Cak je i sada isplativo dok je na ovih 4000 dolara (mada je pao sa 4400 u posljednjih 10 dana). Samo, sad vec nije mala investicija... Jbg. Ko je bio pametan, mogao ga je kupiti 2012. za 7$
Pa vidi ne treba gledati vrijednost 1 bitcona, nego njegovu protuvrijednost u USD ili BAM koju ulazes. Nigdje ne pise da ti moras uzeti tacno 1 bitcoin.

Subunit
 10−3 millibitcoin[1]
 10−6 microbitcoin, bit[8]
 10−8 satoshi[9]

Dakle, ti mozes sada uloziti sta ja znam 1000 KM. Svejedno ti je koliki je iznos 1 bitcoina, mislim ako hoces da investiras i smatras da ce ici gore.

Mislim, ako raste 1 bitcoin za 20%, onda ce procentualno rasti i onoliko koliko si ti uzeo za 1000 KM.

:D

Ne znam, ja jos nisam usao u ovo, a svaki put se sjebem koliko je ovo naraslo jbt. I ono sve cekam da propadne, pa da mogu sam sebi reci dobro je, al qrac ovo ide samo gore. :lol:
Ovo je tacno, vecina ljudi misli da se bitcoin uzima na komad a on ima podjelu do 8 decimala. Dakle mozes uzeti BTC i za 5 maraka ako ti je volja i bitno je koliko investicija ide na gore procentualno. Naravno ko ulozi vise i dobije vise ali je rizik isto puno veci i ovo nije igra za one sa slabim zivcima. Gledati kako ti pada investicija 30% preko noci a da ostanes cool i ne prodas je vrlo vrlo zajebano.

Ljudi su prodavali ETH sa pocetne cijene 10 centi kada je bio 5$ i uzivali u svom trejdingu, ETH je nakon 2-3 godine dosao na 400+$, e sad zamislite ko je ostavio investiciju sve te godine i pratio padove...koliko je zaradio.

Uvecanje investicije za 100x je sasvim normalna pojava u kripto svijetu, ma koliko ludo zvucalo...naravno treba znati gdje sta i imati srece u dosta poteza na marketu.
User avatar
phillie
Posts: 9350
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#312 Re: Bitcoins

Post by phillie »

Racunica je jasna (Nadrealisti objasnili) Kupujes po 16 prodajes po 19 :D

Ne znam kako je vama, ali mene pomalo nerviraju ove price, "evo sad je btc 4000$ a prije pet godina bio je 13 centi, pa ko je tad kupio sad je milioner" po portalima...pa sto niste govorili prije pet godina kupite btc? Lako je biti pametan kad se "sve zavrsi".

Misljenja sam da se i kratkorocno nesto novca zaraditi na btc i alternativama, samo treba malo strpljenja i racunice (odnosno ne treba biti pohlepan). Prosle sedmice su u tri cetiri dana, ETH, LTC i DASH skakali po 20% svoje vrijednosti ( svaki dan druga valuta).

PS. a mislio samo napisati +1 da pratim :D
r_faruk
Posts: 4669
Joined: 20/01/2003 00:00

#313 Re: Bitcoins

Post by r_faruk »

kakav je coinbase?
jeste li otvarali tamo racune?

kako uopste kupiti bilo koju valutu?
Coinbase does not currently support buys in your country. Subscribe to our blog to be notified when we add support for your country!
GVIP
Posts: 90
Joined: 01/03/2017 22:20

#314 Re: Bitcoins

Post by GVIP »

Da zelim kupiti Bitcoins za 100-200 maraka i ostaviti to na par godina pa sta bude bude
Kako to mogu uciniti
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#315 Re: Bitcoins

Post by Industrialyzer »

GVIP wrote:Da zelim kupiti Bitcoins za 100-200 maraka i ostaviti to na par godina pa sta bude bude
Kako to mogu uciniti

Otvori wallet, nadji nekoga u BiH ko radi kao "mjenjacnica" i kupis vrlo jednostavno uplatom na racun, a on tebi bitcoine na wallet. Imas more tekstova detaljnih o ovome tako da ne bih ja pisao. Ugl. ukucas na google: bitcoin kupovina bosna i hercegovina i naci ces par ljudi koji to rade. Naravno, cuvaj se prevare i trazi prodavace koji imaju sto vise pozitivnih feedback-a.
User avatar
omega369
Posts: 9289
Joined: 17/10/2012 22:28
Location: ... sta se desilo?

#316 Re: Bitcoins

Post by omega369 »

Moze li kratko pojasnjenje sta vam znaci ovo "rudarenje" i kakve veze imaju racunari sa 3, 6 ili vise grafika?! Vidim spominju se, prodaju se, a fakat ne kontam svrhu :zoka:
Hvala
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#317 Re: Bitcoins

Post by sunceKOtepsija »

omega369 wrote:Moze li kratko pojasnjenje sta vam znaci ovo "rudarenje" i kakve veze imaju racunari sa 3, 6 ili vise grafika?! Vidim spominju se, prodaju se, a fakat ne kontam svrhu :zoka:
Hvala
ne padaju pare s neba pa tako ni bitcoini-kompjuter mora da radi, ulozi napor, da "potegne" da bi se stvorilo nesto, neka vrijednost-zato jaci kompjuter, kao robovi nekad, dobar jak, mlad rob vrijedi vise od starog, s tim sto ga moras i hranit vise...sve ima svoje
User avatar
phillie
Posts: 9350
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#318 Re: Bitcoins

Post by phillie »

omega369 wrote:Moze li kratko pojasnjenje sta vam znaci ovo "rudarenje" i kakve veze imaju racunari sa 3, 6 ili vise grafika?! Vidim spominju se, prodaju se, a fakat ne kontam svrhu :zoka:
Hvala
http://crobitcoin.com/bitcoin/rudarenje-mining/
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#319 Re: Bitcoins

Post by Industrialyzer »

Rudarenje se ne isplati sad, dok vratis ulozene pare treba ti par godina...
User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#320 Re: Bitcoins

Post by PlayItCoolowski »

Industrialyzer wrote:Rudarenje se ne isplati sad, dok vratis ulozene pare treba ti par godina...
ne isplati se sada na male uloge ni za par godina... Kupis jedan super racunar za 7-8 hiljada KM, isti ce da trosi vise struje nego sto ce da zaradjuje.
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#321 Re: Bitcoins

Post by muhafuca »

imperator01 wrote::run:


ovakve price se mogu maloj djeci prodavati.

ovo bukvalno fercera DA SI ti prije godinu dana tacno znao kojih deset kriptovaluta ce narasti u narednoj godini

i da si samo u njih ulozio po 1000 dolara i ni u jednu drugu.

znaci na 10K si dobio 204K za godinu dana.

1) u stvarnosti, da si znao tacno koje ce narasti i koliko - prvo ne bi ulagao u ostalih 8 vec samo u recimo dvije koje su najveci skok i zaradu ostvarile, tako da bi ti zarada bila visestruko veca - drugo, ne bi ulozio samo 10K vec bi otisao u svaku banku i uzeo maximalni kredit koji mozes podici - ulozio u sve, zalozio i kucu i oca i mater i nakon godinu dana bi izasao vjerovatno kao multimilioner.

2) u stvarnosti - ako polazimo od premise da imas opciju gledanja u buducnost - vjerovatno bi vrlo lahko bilo izdvojiti 10 firmi/korporacija cije su akcije vrtoglavo narasle u zadnjoj godini - tako da bi na ulozenih 10K zarada bila vrlo moguce i preko 1 million ili vise - tako da ovih 204K od kriptovaluta i ne izgleda puno u tom kontextu.

3) nek ovaj sto je napravio video da predikciju za iducu godinu - ulozi svojih 5K ili 10K zaradjenih od pregleda ovog videa (i drugih mu videa) i nek nam se javi za godinu dana pa da vidimo koliko je napravio
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#322 Re: Bitcoins

Post by victom »

moje viđenje kriptovaluta.

trenutno ima preko 1000 kriptovaluta. A može ih biti i milion.
Kriptovaluta vrijedi jedino ako su ljudi spremni da trguju snjom, tj da bude dostupna i popularna.

Bitcoin je forsiran, jer je bio prvi. I lovu je ubro onaj koji je na početku se obezbjedio. A mislim da ga je neko i gurao.
Sve sljedeće valute će ići po sličnom principu. Neko će se obezbjediti i onda investirati u popularnost iste. Reklame, mjenjačnice, kupljeni članci.

A neko jednostvano špekulira, pa kupi od svake po nešto, jest da je to teško predvidit.
Last edited by victom on 01/03/2021 04:41, edited 2 times in total.
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#323 Re: Bitcoins

Post by _Reds_ »

Tebi niko ne brani da sada prodas.

Evo ja sma kupio 1BC za 1500 dolara, i kud nisma bar 5.

Danas je oko 4600 dolara taj BC. I nikome meni ne brani da ga danas prodam i uzmem lijepo oko 3000 dolara kad se odbiju provizije.

Ili u subotu je BC bio na rekordnih 5100 dolara.
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#324 Re: Bitcoins

Post by Industrialyzer »

Kupujte sad!!!
User avatar
phillie
Posts: 9350
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#325 Re: Bitcoins

Post by phillie »

Industrialyzer wrote:Kupujte sad!!!
Jbg, ja vec ulozio na Doge kad je bio 44, a evo sad pao na 41....mada bi trebao uskoro ici na 50. A fino je pao btc, ko ima nek kupuje.
Post Reply