Bitcoin & crypto svijet

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#276 Re: Bitcoins

Post by victom »

:lol: :D
Last edited by victom on 01/03/2021 04:41, edited 2 times in total.
Ci-Nick
Posts: 5178
Joined: 15/03/2015 17:38

#277 Re: Bitcoins

Post by Ci-Nick »

r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#278 Re: Bitcoins

Post by r_faruk »

ne razumijem jednu stvar.

zasto ne bi bilo moguce, ukoliko sam na primjer zaradio 100 miliona doalara u bitcoin-ima, otici u japan, prodati to banci, platiti proviziju, vratiti se u BiH, prijaviti novac..... platiti sto se treba platiti i uzivati u ostatku para?

i kako kupujete bitcoin-e ili neku drugu valutu u BiH?
imperator01
Posts: 334
Joined: 26/12/2016 09:04

#279 Re: Bitcoins

Post by imperator01 »

r_faruk wrote:ne razumijem jednu stvar.

zasto ne bi bilo moguce, ukoliko sam na primjer zaradio 100 miliona doalara u bitcoin-ima, otici u japan, prodati to banci, platiti proviziju, vratiti se u BiH, prijaviti novac..... platiti sto se treba platiti i uzivati u ostatku para?

i kako kupujete bitcoin-e ili neku drugu valutu u BiH?
Moguće je, ko kaže da nije?!
I ne moraš do Japana, mislim možes ako baš hoćeš i do Japana skoknuti, a možeš i bliže unovčiti.
Mada ja se nebih ni vraćao onda u BiH, šta ćeš u BiH sa tolikom lovom kad je nemaš gdje kvalitetno potrošiti.
User avatar
512MB
Posts: 10555
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#280 Re: Bitcoins

Post by 512MB »

U Austriji mozes u svakoj posti zamijenit bitcoins
User avatar
TAFKAP
Posts: 10306
Joined: 30/09/2011 07:49

#281 Re: Bitcoins

Post by TAFKAP »

Ništa bitcoins, samo ethereum.
rangoj
Posts: 767
Joined: 22/01/2014 13:22

#282 Re: Bitcoins

Post by rangoj »

512MB wrote:U Austriji mozes u svakoj posti zamijenit bitcoins
Mozes, ako imas Austrijske papire. Ako imas samo BiH pasos, nemas ih gdje "cuvati", sve i da ih kupis.
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#283 Re: Bitcoins

Post by ado_sar »

Bosnjo... jal ganja smilje, maline ili bitcoine...
Hendrix
Posts: 4110
Joined: 27/02/2004 00:00

#284 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

ado_sar wrote:Bosnjo... jal ganja smilje, maline ili bitcoine...
Samo Bosnjo moze kriptovalute strpati u kategoriju "Bosnje".

Iako bih bio iznenadjen da prosjecni Bosnjo zna sta je to, mislim da bi spoznaja o kriptovalutama znacila ogroman mentalni napredak projecnog primjerka doticne vrste jer ib mozda i znacilo bolje razumjevanje jebavanja u mozak od strane politicara.
Kontas?!
Posts: 2070
Joined: 09/04/2012 22:33

#285 Re: Bitcoins

Post by Kontas?! »

http://www.coindesk.com/price/

al ga je danas napumpao, za jedan dan se digo 500$...jel to do ovoga BIP 91 koji je izglasan?
edossbest
Posts: 117
Joined: 06/04/2017 13:48

#286 Re: Bitcoins

Post by edossbest »

Ljudi treba mi mala pomoc imam 6 grafickih kartica GIGABYTE GeForce GTX 750Ti 2GB GDDR5 GV-N75TOC-2G kontao sam da napravim RIG za minovanje ETHEREUM.. sad me zanima posto sam apsolutni pocetnik sto se toga tice al ne zelim da mi djaba propadnu kartice a svakako ih se ne isplati prodat ako mogu posluzit za rudarenje... Nego mene zanima koju bi napojnu morao kupiti da napaja 6 kartica ? Takodje sam setovao i probao da vidim kako to funkcionise sa jednom karticom probao sam na NVIDIA GTX 760 4 GB i GIGABYTE GeForce GTX 750Ti na oba sam dobio isti error kada bi pokrenuo minera
"CUDA error: cannot allocate big buffer for DAG"
pregledao sam dosta tutoriala na netu ali nisam uspio pronaci rjesenje koje bi radilo kod mene... Ako ima neko ko bi bio voljan da pomogne i da mi objasni kako da ovo rijesim takodje da mi kaze dali se isplati posto vec imam kartice da minujem sa njima ?

CITAO SAM TEMU MALO OD POCETKA TEMU I VIDIO DA DOSTA LJUDI NE VJERUJE U INTERNET ZARADU... UVIJEK CE BITI ONIH USPJESNIH,SRETNIH,RADNIKA A BOGAMI I NERADNIKA KAO STO JE TO PRISUTNO I U REALNOM ZIVOTU.. VAZNO JE SAMO BITI UPORAN I KREATIVAN NAKON NEKOG VREMENA SVE DODJE NA SVOJE.. NIJE SAMO STVAR OKO MINOVANJA IMA JOS MILION DRUGIH STVARI...
ado_sar
Posts: 1142
Joined: 14/06/2014 16:47

#287 Re: Bitcoins

Post by ado_sar »

Ako ce ti babo placati struju da bi ti rudario dan/noc, onda bujrum.
edossbest
Posts: 117
Joined: 06/04/2017 13:48

#288 Re: Bitcoins

Post by edossbest »

ado_sar wrote:Ako ce ti babo placati struju da bi ti rudario dan/noc, onda bujrum.
Ma druze pitam ove iskusne dali se isplati jer vec imam kartice ako ove mogu...
User avatar
astala_vistala
Posts: 1423
Joined: 17/11/2009 23:31
Location: Namibija

#289 Re: Bitcoins

Post by astala_vistala »

Uskoro izlazi nova kriptovaluta Plexcoin po pocetnoj cijeni od 0.13 centi pa sam se vec registrovao za kupovinu,ima li jos neko da je upucen u pricu ?
imperator01
Posts: 334
Joined: 26/12/2016 09:04

#290 Re: Bitcoins

Post by imperator01 »

@edossbest

Zaboravi na minovanje eth sa tim kartama, nemas dovoljno vrama, zato ti i izbacuje grešku.
Što ne znači da ne možeš rudariti nešto drugo, imaš dovoljan izbor drugih altcoina.

Pogledaj na whattomine.com šta se nudi i kolika je dnevna isplativost za tvoju kartu.
Mada je isplativost relativna stvar, ono što recimo dnevno iskopas može biti vrijedno 1$ danas, a kroz par mjeseci/godina može biti i 1000$.

Usput, za nevjerne tome, ja sam na uluzen novac u cryptovaluti za godinu dana ostvario profit od +350%.
Koja banka bi mi dala toliko na moj novac, plus dostupan mi je 24/7 svuda u svijetu. Ne moram nikakvu banku moliti i peglati se za svoj novac, šaljem gdje hoću, kome hoću i kad hoću uz minimalnu proviziju i anonimnost.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#291 Re: Bitcoins

Post by HAVANA »

Jarane ja nisam nevjerni toma,ja ba ne znam ni sta pises.O cemu vi ba? :lol: Jesam ostario tito te jebo,vjerujem samo u bananu u dzepu i zk izvadak na moje ime.Haj nek vam je sa srecom.Ni ne interesuje me da naucim. :D
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#292 Re: Bitcoins

Post by HAVANA »

Ja dok sam paypal ugajgulio da mi lijezu pare ,cir na zeludcu dobio,kaki bitcoins i qurci. :D
imperator01
Posts: 334
Joined: 26/12/2016 09:04

#293 Re: Bitcoins

Post by imperator01 »

Moj savjet mladim a i starima koji žele dijeci ostaviti nešto, kupujte bitcoine i stekajte.

Ne mora to biti mnogo, par KM mjesečno ili sedmično, koliko ko može da odvoji.
Dugoročno će se isplatiti sigurno više nego bilo koja štednja u banci.

Dovoljno je isprintati paperwallet da imate adresu na koju ćete sebi uplaćivati, a private key stavite u sef ili negdje na sigurno.
Samo shvatite sigurnost čuvanja conia ozbiljno i nema problema.
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#294 Re: Bitcoins

Post by IcedFlame »

edossbest wrote:Ljudi treba mi mala pomoc imam 6 grafickih kartica GIGABYTE GeForce GTX 750Ti 2GB GDDR5 GV-N75TOC-2G kontao sam da napravim RIG za minovanje ETHEREUM.. sad me zanima posto sam apsolutni pocetnik sto se toga tice al ne zelim da mi djaba propadnu kartice a svakako ih se ne isplati prodat ako mogu posluzit za rudarenje... Nego mene zanima koju bi napojnu morao kupiti da napaja 6 kartica ? Takodje sam setovao i probao da vidim kako to funkcionise sa jednom karticom probao sam na NVIDIA GTX 760 4 GB i GIGABYTE GeForce GTX 750Ti na oba sam dobio isti error kada bi pokrenuo minera
"CUDA error: cannot allocate big buffer for DAG"
pregledao sam dosta tutoriala na netu ali nisam uspio pronaci rjesenje koje bi radilo kod mene... Ako ima neko ko bi bio voljan da pomogne i da mi objasni kako da ovo rijesim takodje da mi kaze dali se isplati posto vec imam kartice da minujem sa njima ?

CITAO SAM TEMU MALO OD POCETKA TEMU I VIDIO DA DOSTA LJUDI NE VJERUJE U INTERNET ZARADU... UVIJEK CE BITI ONIH USPJESNIH,SRETNIH,RADNIKA A BOGAMI I NERADNIKA KAO STO JE TO PRISUTNO I U REALNOM ZIVOTU.. VAZNO JE SAMO BITI UPORAN I KREATIVAN NAKON NEKOG VREMENA SVE DODJE NA SVOJE.. NIJE SAMO STVAR OKO MINOVANJA IMA JOS MILION DRUGIH STVARI...
Kao sto ti rece imperator, ETH ne moze bez grafickih sa minimum 3GB rama, dakle najjeftinija kartica bi bila neka 7950 sa 3GB, ali se sada vec skoro i ne isplatis tom grafickom kopati ista.
Druga opcija je da probas kopati nesto sa equihash algoritmom (ZEC, ZCL, HUSH), ali pogledaj prvo koliki hashrate mozes s tom grafickom dobiti i koliko struje trosi, pa ces znati da li se isplati ili ne.

Nadam se da nisi bas namjenski za to kupio ove kartice, pogotovo u skorije vrijeme.
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#295 Re: Bitcoins

Post by IcedFlame »

imperator01 wrote:Moj savjet mladim a i starima koji žele dijeci ostaviti nešto, kupujte bitcoine i stekajte.

Ne mora to biti mnogo, par KM mjesečno ili sedmično, koliko ko može da odvoji.
Dugoročno će se isplatiti sigurno više nego bilo koja štednja u banci.

Dovoljno je isprintati paperwallet da imate adresu na koju ćete sebi uplaćivati, a private key stavite u sef ili negdje na sigurno.
Samo shvatite sigurnost čuvanja conia ozbiljno i nema problema.
Ili naucite iz vlastitog iskustva sa MtGox, Cryptsy a evo sada i BTC-E :run:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#296 Re: Bitcoins

Post by seoBIH »

Sve dok koristiš zdrav razum, crypto valute mogu donijeti jako dobru paru. Čak je bolje i kupovati s njim a ne ići na to da digneš keš. Npr neke informatičke radnje u HR imaju mogućnost plaćanja BTC. Toga će biti sve više pa će i Havani za par godina doći mušterija na plac i platiti auto sa BTC.
edossbest
Posts: 117
Joined: 06/04/2017 13:48

#297 Re: Bitcoins

Post by edossbest »

IcedFlame wrote:
edossbest wrote:Ljudi treba mi mala pomoc imam 6 grafickih kartica GIGABYTE GeForce GTX 750Ti 2GB GDDR5 GV-N75TOC-2G kontao sam da napravim RIG za minovanje ETHEREUM.. sad me zanima posto sam apsolutni pocetnik sto se toga tice al ne zelim da mi djaba propadnu kartice a svakako ih se ne isplati prodat ako mogu posluzit za rudarenje... Nego mene zanima koju bi napojnu morao kupiti da napaja 6 kartica ? Takodje sam setovao i probao da vidim kako to funkcionise sa jednom karticom probao sam na NVIDIA GTX 760 4 GB i GIGABYTE GeForce GTX 750Ti na oba sam dobio isti error kada bi pokrenuo minera
"CUDA error: cannot allocate big buffer for DAG"
pregledao sam dosta tutoriala na netu ali nisam uspio pronaci rjesenje koje bi radilo kod mene... Ako ima neko ko bi bio voljan da pomogne i da mi objasni kako da ovo rijesim takodje da mi kaze dali se isplati posto vec imam kartice da minujem sa njima ?

CITAO SAM TEMU MALO OD POCETKA TEMU I VIDIO DA DOSTA LJUDI NE VJERUJE U INTERNET ZARADU... UVIJEK CE BITI ONIH USPJESNIH,SRETNIH,RADNIKA A BOGAMI I NERADNIKA KAO STO JE TO PRISUTNO I U REALNOM ZIVOTU.. VAZNO JE SAMO BITI UPORAN I KREATIVAN NAKON NEKOG VREMENA SVE DODJE NA SVOJE.. NIJE SAMO STVAR OKO MINOVANJA IMA JOS MILION DRUGIH STVARI...
Kao sto ti rece imperator, ETH ne moze bez grafickih sa minimum 3GB rama, dakle najjeftinija kartica bi bila neka 7950 sa 3GB, ali se sada vec skoro i ne isplatis tom grafickom kopati ista.
Druga opcija je da probas kopati nesto sa equihash algoritmom (ZEC, ZCL, HUSH), ali pogledaj prvo koliki hashrate mozes s tom grafickom dobiti i koliko struje trosi, pa ces znati da li se isplati ili ne.

Nadam se da nisi bas namjenski za to kupio ove kartice, pogotovo u skorije vrijeme.
Kartice sam uzeo od lika koji donosi robu iz Njemacke a slabo je upoznat sa cijenama pc komponenti tako da sam 7 kartica uzeo za cijenu jedne polovne... od 7 kartica jedna neradi dok sam ove mislio preprodat naisao sam na ovu temu pa malo gledam po forumima.. Koliko sam skontao ove kartice bi jedino mogle da imaju isplativost u kopanju ako bi imao besplatnu struju... Nekada davno par prijatelja je ulagalo u bitcoine i tada nisam bio zainteresovan nazalost radio sam cpa,ppd i uzimao dobre pare kada je to bilo tek na pocetku a sada zalim sto dio tih para nisam ulozio u coine ...

Nego recite mi koje kartice su sada isplative za kopanje ?
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#298 Re: Bitcoins

Post by muhafuca »

HAVANA wrote:Ja dok sam paypal ugajgulio da mi lijezu pare ,cir na zeludcu dobio,kaki bitcoins i qurci. :D

to ti i jest poenta bitcoin-a - mozes sve ugajguliti da ti lijezu bitcoini na tvoj racun sa telefona dok si na hali :D

odatle ti je lahko - posto vec imas paypal - bitcoine convertovati na paypal (ako vec moras iz nekog razloga) i povlaciti

mada imas i druge servise osim paypala - svaki money wallet prihvaca bitcoine vec odavno-
Hendrix
Posts: 4110
Joined: 27/02/2004 00:00

#299 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

I tako od zadnjeg posta na ovoj temi, 31. Jula do danas, BTC naraste 60% i sada je na 4480$.

I opet ce neko ovde reci da je BTC za glupe bosnje ovo ono... :roll:
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#300 Re: Bitcoins

Post by Industrialyzer »

Hendrix wrote:I tako od zadnjeg posta na ovoj temi, 31. Jula do danas, BTC naraste 60% i sada je na 4480$.

I opet ce neko ovde reci da je BTC za glupe bosnje ovo ono... :roll:

Dok je ova gore ljudina namirisala kraj bitcoina, mudri su namirisali trenutni pad i kupili i dosad vec udvostrucili ulozeno. Samo crypto :thumbup:
Post Reply