Bitcoin & crypto svijet

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Hendrix
Posts: 4083
Joined: 27/02/2004 00:00

#201 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

seln wrote:
Hendrix wrote:Ne kontam koje to ulaganje nije spekulativno?
Ni jedno, ali postoji nesto sto se zove rizik, a postoji i volatilnost.
Rizik ulaganja u akcije Daimler Benz je prilicno mali, valjda cemo se sloziti oko toga... volatilnost takodje, niti ide 90% gore niti 70% dole.
Normalno, iza tih akcija stoje opiljivi, solidni njemacki automobili.
Naravno, ne mozes uloziti 1000 i za 5 godina postati milioner, ali moze uloziti milion i godisnje dobiti 50-100.000.
Da naravno, rizik je velik ali onda bi bilo fer porediti ulaganje u dionice kada je Daimler Benz bio skoro 10 godina stara firma a ne sada kada su giganti.

Mozda i BTC prestignu alternative, mozda i ode na puno vecu vrijednost, dok eventualno ne udje velik broj investitora u njega gdje ce onda biti nemoguce spustati cijenu u tako velikom obimu. Ko zeli da ulozi nece valjda zivotnu ustedjevinu na BTC stavljati, ipak treba imati i logike iza svega.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#202 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

Hendrix wrote:Pazi budala koje ulaze u piramidu...Etherum, pa to cak nije ni BTC...to mora da je jos gora ubleha!

Thirty big banks, tech giants, and other organizations—including J.P. Morgan Chase, Microsoft, and Intel—are uniting to build business-ready versions of the software behind Ethereum, a decentralized computing network based on digital currency.

https://entethalliance.org/members/
Nije. Ethereum nije isto sto i bitcoin, a nije ni altcoin, vec puno vise (mada koristi bitcoin blockchain).

Poselami mi Vitalika. Pravo pametan klinac i jedan od rijetkih normalnih ljudi u industriji.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#203 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

Hendrix wrote:Ne kontam koje to ulaganje nije spekulativno?

Spekulises da ce nesto narasti ako Bog da nekad tamo, sutra ili za 100 godina...ali je to spekulacija uvijek. Mogao je i Apple grohnuti, i grohnuo je jednom pa se vratio, sta da je Steve Jobs dobio rak prije 20 godina...jbg to je rizik koji je uvijek prisutan.

Ne poredim direktno ulaganja, nego cinjenicu da ako je neko zaradio na necemu legalno zato sto je kupio prije svih, ma sta god to bilo...meni je to OK, ma koliki povrat investicije bio.
Ostavio sam sliku koja sve objasnjava.

Zaista ne vidim potrebu da gubim vrijeme objasnjavajuci zasto firma koja generise 10 puta vise dobiti nego prije 10 godina danas vrijedi vise nego prije 10 godina.
Hendrix
Posts: 4083
Joined: 27/02/2004 00:00

#204 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

Alfons Kauders wrote:
Hendrix wrote:Pazi budala koje ulaze u piramidu...Etherum, pa to cak nije ni BTC...to mora da je jos gora ubleha!

Thirty big banks, tech giants, and other organizations—including J.P. Morgan Chase, Microsoft, and Intel—are uniting to build business-ready versions of the software behind Ethereum, a decentralized computing network based on digital currency.

https://entethalliance.org/members/
Nije. Ethereum nije isto sto i bitcoin, a nije ni altcoin, vec puno vise (mada koristi bitcoin blockchain).

Poselami mi Vitalika. Pravo pametan klinac i jedan od rijetkih normalnih ljudi u industriji.
Znaci porast vrijednosti ETH na 220$ trenutno nije piramida zato sto je po tebi ETH normala? Imas dvostruke standarde definitivno. Ima 100 Vitalika trenutno koji smisljaju nove nacine iskoristavanja blockchaina, ali to je sve piramida jbg nema smisla.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#205 Re: Bitcoins

Post by mO k3 »

seln wrote:
Hendrix wrote:Ne kontam koje to ulaganje nije spekulativno?
Ni jedno, ali postoji nesto sto se zove rizik, a postoji i volatilnost.
Rizik ulaganja u akcije Daimler Benz je prilicno mali, valjda cemo se sloziti oko toga... volatilnost takodje, niti ide 90% gore niti 70% dole.
Normalno, iza tih akcija stoje opiljivi, solidni njemacki automobili.
Naravno, ne mozes uloziti 1000 i za 5 godina postati milioner, ali moze uloziti milion i godisnje dobiti 50-100.000.
Zadnja dividenda im je bila oko 4 % , za danasnje vrijeme jako dopbro kada vidiis koliko dobijes na stednoj

Bitcoin kupis danas za 2000 euro komad sutra ili u sljedecih par dana recimo primjer padne na 1000 euro , ali tako mozes i da skoci na 3000 za mene je jako spekulativno , u bitcoin ulazi pare koje ti nisu potrebne tako ako padnu da cekas
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#206 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

Hendrix wrote:
Alfons Kauders wrote:
Hendrix wrote:Pazi budala koje ulaze u piramidu...Etherum, pa to cak nije ni BTC...to mora da je jos gora ubleha!

Thirty big banks, tech giants, and other organizations—including J.P. Morgan Chase, Microsoft, and Intel—are uniting to build business-ready versions of the software behind Ethereum, a decentralized computing network based on digital currency.

https://entethalliance.org/members/
Nije. Ethereum nije isto sto i bitcoin, a nije ni altcoin, vec puno vise (mada koristi bitcoin blockchain).

Poselami mi Vitalika. Pravo pametan klinac i jedan od rijetkih normalnih ljudi u industriji.
Znaci porast vrijednosti ETH na 220$ trenutno nije piramida zato sto je po tebi ETH normala? Imas dvostruke standarde definitivno. Ima 100 Vitalika trenutno koji smisljaju nove nacine iskoristavanja blockchaina, ali to je sve piramida jbg nema smisla.
Kolega, ako mi namjeravas stavljati rijeci u usta, diskusiju mozes nastaviti sam sa sobom, jer ti ne trebam.

Uglavnom, pozdravi mi Vitalika. Bas pozitiva klinac, ostao mi u dobrom sjecanju.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#207 Re: Bitcoins

Post by mO k3 »

Alfons Kauders wrote:
Hendrix wrote:Ne kontam koje to ulaganje nije spekulativno?

Spekulises da ce nesto narasti ako Bog da nekad tamo, sutra ili za 100 godina...ali je to spekulacija uvijek. Mogao je i Apple grohnuti, i grohnuo je jednom pa se vratio, sta da je Steve Jobs dobio rak prije 20 godina...jbg to je rizik koji je uvijek prisutan.

Ne poredim direktno ulaganja, nego cinjenicu da ako je neko zaradio na necemu legalno zato sto je kupio prije svih, ma sta god to bilo...meni je to OK, ma koliki povrat investicije bio.
Ostavio sam sliku koja sve objasnjava.

Zaista ne vidim potrebu da gubim vrijeme objasnjavajuci zasto firma koja generise 10 puta vise dobiti nego prije 10 godina danas vrijedi vise nego prije 10 godina.
Image
Jedan depot :)
Hendrix
Posts: 4083
Joined: 27/02/2004 00:00

#208 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

Alfons Kauders wrote:
Kolega, ako mi namjeravas stavljati rijeci u usta, diskusiju mozes nastaviti sam sa sobom, jer ti ne trebam.

Uglavnom, pozdravi mi Vitalika. Bas pozitiva klinac, ostao mi u dobrom sjecanju.
Nema potrebe za tim, samo mislim da previse prepadate ljude koji dodju mozda na temu jer ih interesira blockchain, BTC i kripto valute ili kako vec hoces da ih zoves.

Ne tvrdim da je BTC spasioc svijeta ali niti da je piramidalna shema.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#209 Re: Bitcoins

Post by mO k3 »

Hendrix wrote:
Alfons Kauders wrote:
Kolega, ako mi namjeravas stavljati rijeci u usta, diskusiju mozes nastaviti sam sa sobom, jer ti ne trebam.

Uglavnom, pozdravi mi Vitalika. Bas pozitiva klinac, ostao mi u dobrom sjecanju.
Nema potrebe za tim, samo mislim da previse prepadate ljude koji dodju mozda na temu jer ih interesira blockchain, BTC i kripto valute ili kako vec hoces da ih zoves.

Ne tvrdim da je BTC spasioc svijeta ali niti da je piramidalna shema.
imas li ijedan ??
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#210 Re: Bitcoins

Post by _Reds_ »

Mislim da je najbolje da ovi pesimisti napuste temi, jer je vode u pogrešnom smjeru.

Ok ne vjerujete u ovo, vaša stvar, nećete ulagati, Ostavite prostora za one koji žele saznati više o istom, o konkretnim stvarima.
Hendrix
Posts: 4083
Joined: 27/02/2004 00:00

#211 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

mO k3 wrote:
Hendrix wrote:
Alfons Kauders wrote:
Kolega, ako mi namjeravas stavljati rijeci u usta, diskusiju mozes nastaviti sam sa sobom, jer ti ne trebam.

Uglavnom, pozdravi mi Vitalika. Bas pozitiva klinac, ostao mi u dobrom sjecanju.
Nema potrebe za tim, samo mislim da previse prepadate ljude koji dodju mozda na temu jer ih interesira blockchain, BTC i kripto valute ili kako vec hoces da ih zoves.

Ne tvrdim da je BTC spasioc svijeta ali niti da je piramidalna shema.
imas li ijedan ??
Ne direktno, imam u drugim alt coinima koje sam uzeo sa BTC-om.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#212 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

_Reds_ wrote:Mislim da je najbolje da ovi pesimisti napuste temi, jer je vode u pogrešnom smjeru.

Ok ne vjerujete u ovo, vaša stvar, nećete ulagati, Ostavite prostora za one koji žele saznati više o istom, o konkretnim stvarima.
Nije stvar vjerovanja ili ne vjerovanja.

U Boga mozes vjerovati ili ne vjerovati, ali u logiku i nauku bas i ne.

A o konkretnim stvarima... Kao sto rekoh, ja sam se bavio ovim godinama, ali eto, ne znam o cemu pricam, pa je bolje da se ukljuci neko drugi. Po mogucnosti neko ko nije imao dodira s ovom "industrijom" :D
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#213 Re: Bitcoins

Post by Tomahawk11 »

_Reds_ wrote:Mislim da je najbolje da ovi pesimisti napuste temi, jer je vode u pogrešnom smjeru.

Ok ne vjerujete u ovo, vaša stvar, nećete ulagati, Ostavite prostora za one koji žele saznati više o istom, o konkretnim stvarima.
Ja to fakat ne mogu skontati.
Nije nikom cilj da nesto pametuje, mudruje.
Ali konstatno pricati protiv necega, bez konkretne argumentacije....ono, 'ta ti znas, znam ja da ne valja.
Sta, bolan, znas? Pa nema kod nas nikako :-) tamo gdje ima, zdrava perspektiva, raste konstantno i sve vise postaje dio finansijskog svijeta.
Dzabe pricati....
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#214 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

Hendrix wrote: Ne direktno, imam u drugim alt coinima koje sam uzeo sa BTC-om.
Pa maloprije ti i Thorgeson pricate kako troskovi nisu "bitni" kada se radi s vecim iznosima... Ja kokuz pomenuo povlacenje 4000KM s bankomata, i vama je to sitnis.

Ok, koliko vrijede svi alt coini u tvom vlasnistvu, po trenutnim cijenama? 40,000KM? 400,000KM? Jer me zanima koja je to granica isplativosti, kad vam je 4000KM smijesno mala cifra.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#215 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

Tomahawk11 wrote:
_Reds_ wrote:Mislim da je najbolje da ovi pesimisti napuste temi, jer je vode u pogrešnom smjeru.

Ok ne vjerujete u ovo, vaša stvar, nećete ulagati, Ostavite prostora za one koji žele saznati više o istom, o konkretnim stvarima.
Ja to fakat ne mogu skontati.
Nije nikom cilj da nesto pametuje, mudruje.
Ali konstatno pricati protiv necega, bez konkretne argumentacije....ono, 'ta ti znas, znam ja da ne valja.
Sta, bolan, znas? Pa nema kod nas nikako :-) tamo gdje ima, zdrava perspektiva, raste konstantno i sve vise postaje dio finansijskog svijeta.
Dzabe pricati....
"Bez konkretne argumentacije"

Svadjate se s covjekom koji na Skypeu i u mailovima ima ljude iz te industrije do kojih vi ne bi mogli doci ni magicnim trikovima. Ja se s njima opijao i hodao, a vi o njima citali na netu.

Dzabe pricati, indeed. :)
Hendrix
Posts: 4083
Joined: 27/02/2004 00:00

#216 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

Alfons Kauders wrote:
Hendrix wrote: Ne direktno, imam u drugim alt coinima koje sam uzeo sa BTC-om.
Pa maloprije ti i Thorgeson pricate kako troskovi nisu "bitni" kada se radi s vecim iznosima... Ja kokuz pomenuo povlacenje 4000KM s bankomata, i vama je to sitnis.

Ok, koliko vrijede svi alt coini u tvom vlasnistvu, po trenutnim cijenama? 40,000KM? 400,000KM? Jer me zanima koja je to granica isplativosti, kad vam je 4000KM smijesno mala cifra.
Nisam to ni spomenuo ja uopste, a nije vazno koliko mi vrijede altcoini, to nije tema.

Realno provizije jesu skupe sada, ne tvrdim da nisu ali sve je to jos u zacetku sto se gatewaya izmedju BTC i FIAT para tice.

Sve ove price koje vi ovde pisete ja sam citao 2012. godine i konto koje budale u ovo pare daju, nekakvoj mafiji, hakerima, nisam smio ni otvoriti BTC wallet konto sam neko ce mi maznuti sve u sekundi. Jer nisam pojma imao, ipak treba dosta citanja i kontanja prije nego se odlucis i marku dati u ovo, to je moj savjet. Moja poenta je da ovo nije neka mafijaska babaroga kako je vi predstavljate nego realnost gdje ulozis i iskesiras i necu nikada zaboraviti kada su mi prvi put legle pare na racun od prodaje BTC-a. I trebace jos dugo vremena prije nego postane neki vid mainstream varijante ulaganja.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#217 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

Hendrix wrote:
Alfons Kauders wrote:
Hendrix wrote: Ne direktno, imam u drugim alt coinima koje sam uzeo sa BTC-om.
Pa maloprije ti i Thorgeson pricate kako troskovi nisu "bitni" kada se radi s vecim iznosima... Ja kokuz pomenuo povlacenje 4000KM s bankomata, i vama je to sitnis.

Ok, koliko vrijede svi alt coini u tvom vlasnistvu, po trenutnim cijenama? 40,000KM? 400,000KM? Jer me zanima koja je to granica isplativosti, kad vam je 4000KM smijesno mala cifra.
Nisam to ni spomenuo ja uopste, a nije vazno koliko mi vrijede altcoini, to nije tema.

Realno provizije jesu skupe sada, ne tvrdim da nisu ali sve je to jos u zacetku sto se gatewaya izmedju BTC i FIAT para tice.

Sve ove price koje vi ovde pisete ja sam citao 2012. godine i konto koje budale u ovo pare daju, nekakvoj mafiji, hakerima, nisam smio ni otvoriti BTC wallet konto sam neko ce mi maznuti sve u sekundi. Jer nisam pojma imao, ipak treba dosta citanja i kontanja prije nego se odlucis i marku dati u ovo, to je moj savjet. Moja poenta je da ovo nije neka mafijaska babaroga kako je vi predstavljate nego realnost gdje ulozis i iskesiras i necu nikada zaboraviti kada su mi prvi put legle pare na racun od prodaje BTC-a. I trebace jos dugo vremena prije nego postane neki vid mainstream varijante ulaganja.
Sto nisi javio da ti je to problem? Imao sam nekih hardware walleta... Ne znam ni dje su mi sad, ali mislim da imam jedan... Mogu ti ga proslijedit :)
Hendrix
Posts: 4083
Joined: 27/02/2004 00:00

#218 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

Alfons Kauders wrote:
Sto nisi javio da ti je to problem? Imao sam nekih hardware walleta... Ne znam ni dje su mi sad, ali mislim da imam jedan... Mogu ti ga proslijedit :)
Proso voz :D

Jednu stvar ne kontam, ako imas takvog iskustva kao sto tvrdis, nemam razloga da nesto sumnjam u to...zasto nisi jos u BTC? Koliko sam vidio izasao si 2013? Ako si tako rano i imao neka sredstva i sa takvim saznanjima...ti si trebao biti bogat covjek sada. Mozda i jesi? :)
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#219 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

Hendrix wrote:
Alfons Kauders wrote:
Sto nisi javio da ti je to problem? Imao sam nekih hardware walleta... Ne znam ni dje su mi sad, ali mislim da imam jedan... Mogu ti ga proslijedit :)
Proso voz :D

Jednu stvar ne kontam, ako imas takvog iskustva kao sto tvrdis, nemam razloga da nesto sumnjam u to...zasto nisi jos u BTC? Koliko sam vidio izasao si 2013? Ako si tako rano i imao neka sredstva i sa takvim saznanjima...ti si trebao biti bogat covjek sada. Mozda i jesi? :)
Ne, vec negdje krajem 2014. Radio sam, ali nikad nisam trgovao. Imam bruku nekih walleta, ali u njima nemam ukupno ni pola bitcoina. Ne vjerujem ni da im mogu pristupiti danas. :)

Bogat nisam, ali mi nista i ne fali. Ja sam lovu zaradjivao na drugi nacin, radio sam za redovnu platu, sto se u industriji opisivalo na sljedeci nacin - kada krene groznica za zlatom, budale lopataju, a pametni prodaju lopate.

E sad, koliko sam bio dobar? Ni blizu kao instant milioneri, ali recimo da sam zaradio stancic u nekoliko godina part time rada. Ne trgovanja i kocke, vec cisto plate i honorara.
Hendrix
Posts: 4083
Joined: 27/02/2004 00:00

#220 Re: Bitcoins

Post by Hendrix »

Ja bih uzeo 1BTC da imam cisto uspomene radi, na ta vremena. :D

Ja koliko vidim development cvijeta u ovoj oblasti, ko se razumije u kripto zezancije ima posla definitivno. Ja sam samo skromni investitor. :)
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#221 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

Hendrix wrote:Ja bih uzeo 1BTC da imam cisto uspomene radi, na ta vremena. :D

Ja koliko vidim development cvijeta u ovoj oblasti, ko se razumije u kripto zezancije ima posla definitivno. Ja sam samo skromni investitor. :)
Ne cvjeta. Potraznja za crypto developmentom nije ni promil potraznje za mainstream dev uslugama.

Tu ne mogu ulaziti u detalje, ali vjeruj mi da znam o cemu pricam i da bih mogao i pogledati cifre, ali nisu za javnost i ne mogu ih dijeliti.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#222 Re: Bitcoins

Post by Tomahawk11 »

Alfons Kauders wrote:
"Bez konkretne argumentacije"

Svadjate se s covjekom koji na Skypeu i u mailovima ima ljude iz te industrije do kojih vi ne bi mogli doci ni magicnim trikovima. Ja se s njima opijao i hodao, a vi o njima citali na netu.

Dzabe pricati, indeed. :)
Nisam vidio nista osim nepotkovanog pesimizma.
Super, ne kontam onda sto si toliko negativan prema ovom.
Negativno, negativno, negativno....znas li nekog ko je propao, a da se ovim bavio?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#223 Re: Bitcoins

Post by Alfons Kauders »

Tomahawk11 wrote:
Alfons Kauders wrote:
"Bez konkretne argumentacije"

Svadjate se s covjekom koji na Skypeu i u mailovima ima ljude iz te industrije do kojih vi ne bi mogli doci ni magicnim trikovima. Ja se s njima opijao i hodao, a vi o njima citali na netu.

Dzabe pricati, indeed. :)
Nisam vidio nista osim nepotkovanog pesimizma.
Super, ne kontam onda sto si toliko negativan prema ovom.
Negativno, negativno, negativno....znas li nekog ko je propao, a da se ovim bavio?
O da.

Omjer onih koji su izgorili spram onih koji su zaradili je oko 4:1
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#224 Re: Bitcoins

Post by Tomahawk11 »

Alfons Kauders wrote:
O da.

Omjer onih koji su izgorili spram onih koji su zaradili je oko 4:1
Malo informacija dajes :)
User avatar
forest gump
Posts: 861
Joined: 14/06/2012 23:19

#225 Re: Bitcoins

Post by forest gump »

Pa 4:1 je odličan omjer.
Post Reply