Biseri mudrosti

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#1151 Re: Biseri mudrosti

Post by Great Cornholio »

Ljudska patnja će prestati, Bog je to obećao.

Dobro radi, dobru se nadaj, jer nikoga Bog u zlu nije podržao.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#1152 Re: Biseri mudrosti

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:Ljudska patnja će prestati, Bog je to obećao.
I taj tvoj bog nikako da ispuni to svoje nesretno obećanje evo već dvije hiljade godina ...


Vagonaši - Dobriša Cesarić


Mi stanujemo u vagonu
Što nije nikada na putu.
U jednom kutu nam je krevet,
A kuhinja u drugom kutu.

Tu svaki vagon dimnjak ima,
Željezni, nahereni, tužni.
U ovom kraju stareži i dima
Najljepši dan poružni.

A naša ulica je duga,
Duga,
I čudno ima ime:
Napuštena pruga.

Sve kuće brojeve imadu,
Pa ima ga i naša, bože moj.
Al nema tako velikog u gradu
Ko naš bijeli željeznički broj.

I vrt imade naša kuća;
Ukraj pruge drač,
Da igrajuć se u njem djeca
Zaborave na glad i plač.

U nedjelju kad stane rad,
Eh, onda bijeda pije, pije;
Zapjeva neko hrapavim glasom,
A neko ženu bije.

Alkohol ubija … znamo, o znamo,
Znamo da alkohol škodi,
No rakije, rakije, rakije amo,
Jer utjehe nema u vodi.

Sada je ljeto … veliko, zlatno.
Odoše bogataši iz grada
Da traže odmora po svijetu,
Al mi smo tu, mi roblje rada.

I naše oči dalje gasnu,
I znoje se u radu dlanovi;
Umjesto nas putovahu svijetom
Naši stanovi.

Nedjelja. Tužno. Znamo, o znamo,
Znamo da alkohol škodi,
No rakije, rakije, rakije amo,
Jer utjehe nema u vodi.


Dobriša Cesarić je rođen u Slavonskoj Požegi 10. siječnja 1902.godine. Djetinjstvo provodi u Osijeku gdje završava osnovnu školu i četiri niža razreda gimnazije. U jeku Prvog svjetskog rata dolazi 1912. godine u Zagreb gdje završava gimnaziju, a poslije mature 1920. godine upisuje filozofiju.

Kratko vrijeme radi u zagrebačkom kazalištu, a zatim dugo godina kao knjižničar u Higijenskom zavodu, da bi poslije Drugog svjetskog rata radio kao urednik u izdavačkom poduzeću Zora. Umro je u Zagrebu 18. prosinca 1980. godine. Bio je član Jugoslavenske akademije nauka i umjetnosti.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#1153 Re: Biseri mudrosti

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:
Great Cornholio wrote:Ljudska patnja će prestati, Bog je to obećao.
I taj tvoj bog nikako da ispuni to svoje nesretno obećanje evo već dvije hiljade godina ...
Možda neće još za 2000, ali On će svoje obećanje ispuniti.

Mi bi da Bog sve uradi za nas, a da mi radimo sve kontra onog što nam On savjetuje, e pa nije to pošteno s naše strane.

Bez Boga ništa ne bi postojalo, ni ti, ni ja, niti bilo ko drugi, pa eto trebamo mu nekad i zahvaliti na tome, a ne stalno se žaliti i govoriti da je On za sve kriv, i da bi zbog toga On sam sve trebao popraviti.

Knjiga O Jovu ( dio Starog Zavjeta) je na mene imala jak "terapeutski" uticaj, svakakve se nekakve emocije jave pri čitanju, i na kraju se čovjek smiri, i iz te unutrašnje borbe postane jači. Ti ćeš sigurno reći, ako si čitao ili budeš pročitao, ma kakav je to Bog koji bi pristao da svog najvjernijeg Čovjeka ( Jova) podvrgne testu na koji ga je "đavo" nagovorio, ali znao je Bog šta radi, znao je da Jov neće odbaciti Boga u zlu, dokazao je đavolu da postoje ljudi koji su sposobni da unatoč silnom zlu kojem su izloženi, i sami ne postanu zli, Jov i Bog zajedno su pokazali đavolu da je dobro jače od zla.

Evo par stihova:

Jov 38,1 Tada odgovori Gospod Jovu iz vihora i reče:
Jov 38,2 Ko je to što zamračuje savjet riječima nerazumno?
Jov 38,3 Opaši se sada kao čovjek; ja ću te pitati, a ti mi kazuj.
Jov 38,4 Gdje si ti bio kad ja osnivah zemlju? kaži, ako si razuman.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#1154 Re: Biseri mudrosti

Post by fatamorgana »

Evo još jedno neipunjeno obećanje ....

Dobriša Cesarić: Predgrađe

Kraj kućica, koje me sjećaju sela,
Žalosne, hladne kućerine -
Tu se na oknima vječito zrače
Uboge crvene perine,
A ljudi kroz poniženja idu
Dok jad ih u grob ne rine.

Kad u sobu stupiš, potresu se stakla
I prljave daske na tlima.
Na stijenama soba umjesto slika
Pjega od vlage ima,
A kada ti najbolji ponude stolac,
Stide se jer se klima.

Na oknima kržljave fuksije cvatu
U zraku punom sjete.
Djevojka jedna u šarenoj bluzi
Sjedi i čarapu plete,
Pjevuckajuć neku tugaljivu pjesmu
Iz stare operete.

Ariju, koju zaboravi grad,
Zapjeva neko tu, u tišini
Svojega okna, u crveno veče,
Kao što pučanin puši u Kini
Opijum, kada ga popuše svi,
Svi bogataši i mandarini.

A žene rade, vječito rade,
I rade i djecu doje,
I rijetko i nerado u grad povedu
Dečke i kćerkice svoje,
A kada kroz bogate ulice idu,
One se izloga boje.

Jer tamo ima malih mašina
I lutaka na hrpe,
I sve je to lijepo, i sve je to ljepše
No njihova lopta od krpe,
I samo im želje na oči navru,
I djeca i matere trpe.

Tramvaj je pred njima petnaest koraka,
One se boje već prijeći.
Neko ih grubo na ulici gurne,
One ne vele ni riječi -
Davno su one već navikle na to
Da ih se gura i gnječi.

Maleno zvonce na vrat'ma dućana
Nije tek igračka puka.
Stupi l' u dućan, nenajavljen zvukom,
Prosjak il čovjek iz puka,
Mogla bi zgrabiti žemlju sa tezge
Kakva siromašna ruka.

Pred zrcalom, koje iskrivljuje lice,
Kosu po starinski dijele
Djevojke, koje na nezgrapne noge
Navlače čarape bijele -
Jeftine čarape, čarape krasne,
Samo ako su cijele.

A kada se koja ljepotica nađe,
Jedan se drugome prijete
Zaljubljenici iz cijeloga kraja
Derući za njom pete,
A nje se nauživa mladić iz grada,
I ostavi i nju, i dijete.

Nedjeljom oci napune krčme,
A majke crkvene lađe,
I krste se prstima tvrdim od posla
Da utjeha s neba im sađe,
Pa ako i nemaju kod kuće kruha
Za svijeću se mora da nađe.

Govori čovjek u lijevom ornatu
- Ručavši ručak svoj tečni -
Da će ih Isus, kralj siromaha,
Povest u život vječni,
I da će med anđelima živjet,
I da će biti srećni.

Pa ako te amo dovela šetnja
U jedan sunčani dan,
Sa smiješkom na licu i svjetlom u duši,
Bez njih ćeš otići van,
I zaman ćeš htjeti obnoviti radost -
Uzaman.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#1155 Re: Biseri mudrosti

Post by Great Cornholio »

@fata, svaka čast pjesnicima, ali ja više volim da mudrost crpim iz Isusovih riječi.
Ljudi se klanjaju idolima ( novcu, ideologijama, precima), mnogi navodno vjeruju u Njega, ali rijetko ko želi da ga slijedi, da Njega postavi na mjesto vrhovnog autoriteta.



Matej 7,22 Mnogi će reći meni u onaj dan: Gospode! Gospode! nijesmo li u ime tvoje prorokovali, i tvojijem imenom đavole izgonili, i tvojijem imenom čudesa mnoga tvorili?
Matej 7,23 I tada ću im ja kazati: nikad vas nijesam znao; idite od mene koji činite bezakonje.
Matej 7,24 Svaki dakle koji sluša ove moje riječi i izvršuje ih, kazaću da je kao mudar čovjek koji sazida kuću svoju na kamenu:
Matej 7,25 I udari dažd, i dođoše vode, i dunuše vjetrovi, i napadoše na kuću onu, i ne pade; jer bješe utvrđena na kamenu.
Matej 7,26 A svaki koji sluša ove moje riječi a ne izvršuje ih, on će biti kao čovjek lud koji sazida kuću svoju na pijesku:
Matej 7,27 I udari dažd, i dođoše vode, i dunuše vjetrovi, i udariše u kuću onu, i pade, i raspade se strašno.
Matej 7,28 I kad svrši Isus riječi ove, divljaše se narod nauci njegovoj.
Matej 7,29 Jer ih učaše kao onaj koji vlast ima, a ne kao književnici.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#1156 Re: Biseri mudrosti

Post by fatamorgana »

fatamorgana 7. 30 "Ne obećavaj nešto što nemožeš ili nećeš ispuniti" ili što bi žargonu rekli: Mojne ba šuplje! :wink:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#1157 Re: Biseri mudrosti

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:fatamorgana 7. 30 "Ne obećavaj nešto što nemožeš ili nećeš ispuniti" ili što bi žargonu rekli: Mojne ba šuplje! :wink:
Ono što Bog obeća to će i ispunit', a sudeći da je zlo još malo preuzelo cijeli svijet, ja vjerujem da će svoje obećanje ispuniti vrlo brzo, i onda će političari vidjeti da ne postoji sila koja se Njemu može suprotsaviti, i spriječiti ga da ispuni ono što je obećao.

Sabur, biće pravde, samo treba izdurat nepravdu i ostati Čovjek :)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#1158 Re: Biseri mudrosti

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:
fatamorgana wrote:fatamorgana 7. 30 "Ne obećavaj nešto što nemožeš ili nećeš ispuniti" ili što bi žargonu rekli: Mojne ba šuplje! :wink:
Ono što Bog obeća to će i ispunit', a sudeći da je zlo još malo preuzelo cijeli svijet, ja vjerujem da će svoje obećanje ispuniti vrlo brzo, i onda će političari vidjeti da ne postoji sila koja se Njemu može suprotsaviti, i spriječiti ga da ispuni ono što je obećao.

Sabur, biće pravde, samo treba izdurat nepravdu i ostati Čovjek :)
Ne griješi dušu, politiĆari su najveći vjernici zato ih bog i nagrađuje velikodušno! :sax:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#1159 Re: Biseri mudrosti

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:
Ne griješi dušu, politiĆari su najveći vjernici zato ih bog i nagrađuje velikodušno! :sax:
Oni su najveći licemjeri, ali "doće đavo po svoje", kad tad...
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#1160 Re: Biseri mudrosti

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:
fatamorgana wrote:
Ne griješi dušu, politiĆari su najveći vjernici zato ih bog i nagrađuje velikodušno! :sax:
Oni su najveći licemjeri, ali "doće đavo po svoje", kad tad...
Pa ti stalno trubiš da dŽavo ne postoji! :wink:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#1161 Re: Biseri mudrosti

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:
Great Cornholio wrote:
fatamorgana wrote:
Ne griješi dušu, politiĆari su najveći vjernici zato ih bog i nagrađuje velikodušno! :sax:
Oni su najveći licemjeri, ali "doće đavo po svoje", kad tad...
Pa ti stalno trubiš da dŽavo ne postoji! :wink:
Đavo = Zlo, zlo postoji, Bog = Dobro, Bog (dobro) će uništiti đavola ( zlo).

Fata, ja nisam licemjer, zato ne mogu reći da vjerujem u nešto što, istovremeno, moj razum i moje srce ne mogu prihvatiti, može moj razum prihvati da Đavo (Zlo) kao stvarno oku nevidljivo zlo biće postoji, da nas to biće može "nagovarati" da činimo zlo, ali tako nešto ne može moje srce prihvatiti, i zato za mene đavo (zlo) postoji samo kao simbol zla u nama ili izvan nas, jednostavno kad pokušam zamisliti da postoji neko zlo biće koje nas nagovara da činimo zlo, nikakve mi se emocije ne javljaju, drugim riječima,i da stvarno postoji, đavo za mene ne postoji, zlo čine ljudi, ljudi su krivi za zlo.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#1162 Re: Biseri mudrosti

Post by fatamorgana »

Jedno pitanje, ako je bog dobro a dŽavo zlo, ko biva ko neki suparnici da prostiš, a ko onda stvori njih dvojicu hebem ga luda!
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#1163 Re: Biseri mudrosti

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:Jedno pitanje, ako je bog dobro a dŽavo zlo, ko biva ko neki suparnici da prostiš, a ko onda stvori njih dvojicu hebem ga luda!
Ko je stvorio Boga? Ne znam, i ne gajim iluzije da to mogu saznati, da je to u mojoj moći.

A što se tiče đavola, pa, prema Bibliji, đavo nije stvoren zao, zao je postao kad je pomislio da može biti ravan Bogu, i da može znati ono što je samo Bogu poznato.

Adam i Eva nisu "protjerani" iz Raja zato što su trgali Božije jabuke, zato što se bog naljutio pa ih istjerao iz Raja, već zato što su "odbacili" Boga, poslušali đavola koji Ga je odbacio prije nego su to oni učinili, i 2krenuli" za njim.

Kao što reče Niče " Grijeh nije prvenstveno grijeh prema Bogu, već prema nama samima".

Znam da ja tebe ne mogu natjerati da povjeruješ u Boga, ali eto pokušaj, pokušaj ne živjeti u iluziji da Čovjek ( stvorenje), može ikada pojmiti "Ko je to stvorio Boga ( Stvoritelja) :)

Ja sam nezavisni vjernik, ja "na Bogu ne zarađujem2 pare, pa mogu sebi priuštiti taj luksuaz da kažem da možda i nisam u pravu, da moje tumačenje te Biblijske priče nije tačno.
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#1164 Re: Biseri mudrosti

Post by Great Cornholio »

Nepravdu je bolje podnositi, nego nanositi.

User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#1165 Re: Biseri mudrosti

Post by fatamorgana »

Great Cornholio wrote:
fatamorgana wrote:Jedno pitanje, ako je bog dobro a dŽavo zlo, ko biva ko neki suparnici da prostiš, a ko onda stvori njih dvojicu hebem ga luda!
Ko je stvorio Boga? Ne znam, i ne gajim iluzije da to mogu saznati, da je to u mojoj moći.
Ma nisam pit'o ko je stvorio boga već koji je idiot stvorio ovu gore dvojicu, kontaš? :wink:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#1166 Re: Biseri mudrosti

Post by Great Cornholio »

fatamorgana wrote:
Ma nisam pit'o ko je stvorio boga već koji je idiot stvorio ovu gore dvojicu, kontaš? :wink:
Nas dvojica imamo jednu zajedničku osobinu, šta nam god ko kaže mi nastavljamo po svom, na ovom dunjaluku to i nije tako pametno, al' eto izgleda da je istinita ona narodna " Sličan se sličnom raduje" :D
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#1167 Re: Biseri mudrosti

Post by jon_jovi »

Revolucija je ideja koja je pronašla svoje bajonete.

Napoleon Bonaparte
User avatar
damskot
Posts: 642
Joined: 28/12/2011 14:44
Location: Narod Zn0 !

#1168 Re: Biseri mudrosti

Post by damskot »

Mi smo narod koji je uvjek bio pod cizmom i drzava je uvjek negdje tamo Turci , Austrougari, Juga 1 i Juga 2 pa smo krali od drzave A sad kad smo dobili svoju zemlju mi i dalje krademo a nevidimo da krademo sami od sebe ...


Neznam ko je rekao ali izgleda da je upravu ...
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#1169 Re: Biseri mudrosti

Post by Great Cornholio »

damskot wrote:Mi smo narod koji je uvjek bio pod cizmom i drzava je uvjek negdje tamo Turci , Austrougari, Juga 1 i Juga 2 pa smo krali od drzave A sad kad smo dobili svoju zemlju mi i dalje krademo a nevidimo da krademo sami od sebe ...


Neznam ko je rekao ali izgleda da je upravu ...
Ako govoriš o BiH, BiH je i sada pod "čizmom", a pod tom istom "čizmom" su i Srbija i Hrvatska, države koju bosanski Srbi i bosanski Hrvati snatraju svojim matičnim domovinama, i sve ostale bivše jugoslovenske republike, a nije istina da su "pod čizmom" bile za vrijeme Juge 1 i Juge 2.

Iako se ide na stvaranje bosanske nacije, ja molim Boga da se to ne desi, jer ako se to desi to će značiti da će naši narodi definitivno nastaviti da žive pod "okupatorskom" čizmom, ovaj put ta čizma nosi "lažnu zvijezdu", ne nosi ono zvijezdu pod kojom su se borili oni koji su pjevali " petokraka sa pet roga, borimo se protiv "boga", ne borimo se protiv Hrista, jer on je bio komunista".
User avatar
damskot
Posts: 642
Joined: 28/12/2011 14:44
Location: Narod Zn0 !

#1170 Re: Biseri mudrosti

Post by damskot »

Great Cornholio wrote:
damskot wrote:Mi smo narod koji je uvjek bio pod cizmom i drzava je uvjek negdje tamo Turci , Austrougari, Juga 1 i Juga 2 pa smo krali od drzave A sad kad smo dobili svoju zemlju mi i dalje krademo a nevidimo da krademo sami od sebe ...


Neznam ko je rekao ali izgleda da je upravu ...
Ako govoriš o BiH, BiH je i sada pod "čizmom", a pod tom istom "čizmom" su i Srbija i Hrvatska, države koju bosanski Srbi i bosanski Hrvati snatraju svojim matičnim domovinama, i sve ostale bivše jugoslovenske republike, a nije istina da su "pod čizmom" bile za vrijeme Juge 1 i Juge 2.

Iako se ide na stvaranje bosanske nacije, ja molim Boga da se to ne desi, jer ako se to desi to će značiti da će naši narodi definitivno nastaviti da žive pod "okupatorskom" čizmom, ovaj put ta čizma nosi "lažnu zvijezdu", ne nosi ono zvijezdu pod kojom su se borili oni koji su pjevali " petokraka sa pet roga, borimo se protiv "boga", ne borimo se protiv Hrista, jer on je bio komunista".
:thumbup: Atleticar .. Prosi cu ..
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#1171 Re: Biseri mudrosti

Post by Great Cornholio »

Ako je uspjeh čovjekova najveća vrijednost, ako mu ljubav, istina pravda, nježnost , milosrđe nemaju svrhe, on može propovijedati te ideale, ali se neće boriti za njih ( Erich Fromm).
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#1172 Re: Biseri mudrosti

Post by jon_jovi »

U politici - nikada se ne povlači, nikada se ne predomišljaj... nikada ne priznaji svoju grešku.

Napoleon Bonaparte
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#1173 Re: Biseri mudrosti

Post by Great Cornholio »

Jedan Francuz je jednom rekao da je čovjek jedino živo biće koje jede kada nije gladno, pije kada nije žedno i u svako doba može da ima seksualne odnose ( Alfred Adler).
User avatar
jon_jovi
Posts: 2134
Joined: 26/01/2012 11:53
Location: Narodni Posmatrac

#1174 Re: Biseri mudrosti

Post by jon_jovi »

Great Cornholio wrote:Jedan Francuz je jednom rekao da je čovjek jedino živo biće koje jede kada nije gladno, pije kada nije žedno i u svako doba može da ima seksualne odnose ( Alfred Adler).
Ih, pa nije cijeli život u dvadesetim godinama, pa da ćuna udara u čelo, da sve možeš jesti i piti bez posljedica. :sad:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#1175 Re: Biseri mudrosti

Post by Great Cornholio »

jon_jovi wrote:
Great Cornholio wrote:Jedan Francuz je jednom rekao da je čovjek jedino živo biće koje jede kada nije gladno, pije kada nije žedno i u svako doba može da ima seksualne odnose ( Alfred Adler).
Ih, pa nije cijeli život u dvadesetim godinama, pa da ćuna udara u čelo, da sve možeš jesti i piti bez posljedica. :sad:
"Pisac" je htio da kaže, da čovjek, za razliku od životinje, ima slobodnu volju, životinja se ne može oduprijeti, niti upravljati nagonima.

Još neko pametan je rekao da je "Čovjek jedina životinja kojoj može biti dosadno, koja se može osjećati prognanom iz Raja.

Imamo mnogo toga zajedničkog sa životinjama, ali nismo životinje, svijest o vlastitom postojanju i slobodna volja su ono što nas čini posebnom vrstom živih bića.
Post Reply