Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Inok
Posts: 392
Joined: 27/01/2018 16:40

#1 Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by Inok »

Koja je svrha biroa za zapošljavanje kada se zapošljava preko upravnih odbora u raznim firmama koje su postavile stranke, valjda da samo vode neku šatro statistiku, totalno nepotrebna institucija?
lajkujMe
Posts: 12249
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#2 Re: Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by lajkujMe »

Prvo zakon je los ne lazu oni strucnjaci kad kazu da se raja na biro samo prijavljuje zbog zdravstvenog osiguranja.
Oficijelno nezaposlenost je oko 43% po cemu smo kao fol medju tri najgore zemlje svijeta tamo negdje s Kongom. A svi znamo.da to nije istina, istina ima nezaposlenih ali ni bliiizu ovoj brojci. Realna brojka je do 20% a mislim da je trenutno oko 17%.
Biro se treba reformirati jer trenutno rade na fazon obicnog portala neko stavi oglas i ti se ko javis a i to ne fecera nikako. Trebaju pod broj jedan odvojiti zdravstveno od Biroa. Drugo uraditi reviziju pod broj tri poboljsati zakone i pravilnik rada. I aktivno zajedno s poslodavcima pronaliziti radnike i raditi na prekvalifkaciji radnika.
A jos nesto uvesti neki nacin da se radniku na crno ne isplati biti neprijavljen i da sam pritisce poslodavca za ugovor. A i poslodavca na neki naci natjerati da mu se isplati radnik na crno.
Inok
Posts: 392
Joined: 27/01/2018 16:40

#3 Re: Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by Inok »

Pitam nešto drugo, biro služi da zapošljava ljude, međutim ulogu biroa su preuzele stranke i upravni odbori, dok je biro sam po sebi totalno nepotreban u ovakom sistemu.
User avatar
Men_of_Numenor
Posts: 267
Joined: 22/01/2018 11:52

#4 Re: Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by Men_of_Numenor »

lajkujMe wrote:Prvo zakon je los ne lazu oni strucnjaci kad kazu da se raja na biro samo prijavljuje zbog zdravstvenog osiguranja.
Oficijelno nezaposlenost je oko 43% po cemu smo kao fol medju tri najgore zemlje svijeta tamo negdje s Kongom. A svi znamo.da to nije istina, istina ima nezaposlenih ali ni bliiizu ovoj brojci. Realna brojka je do 20% a mislim da je trenutno oko 17%.
Biro se treba reformirati jer trenutno rade na fazon obicnog portala neko stavi oglas i ti se ko javis a i to ne fecera nikako. Trebaju pod broj jedan odvojiti zdravstveno od Biroa. Drugo uraditi reviziju pod broj tri poboljsati zakone i pravilnik rada. I aktivno zajedno s poslodavcima pronaliziti radnike i raditi na prekvalifkaciji radnika.
A jos nesto uvesti neki nacin da se radniku na crno ne isplati biti neprijavljen i da sam pritisce poslodavca za ugovor. A i poslodavca na neki naci natjerati da mu se isplati radnik na crno.
Ljudi rade na crno.

Jer kada se gleda broj stanovnika koji mi imamo brojka nezaposlenih je užasna.

Plus imamo veliki mortalitet koji se neće smanjiti ni za jedno 20-30 godina.
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#5 Re: Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by toure123 »

biro za zaposljavanje je jedna od onih ustanova koju podhitno treba ukinuti... Placati po 5-10 uposlenika u jednoj takvoj ustanovi za svaki grad je grehota po budzet. Sve su to sami lezihljebovici koji kurcom nisu nikad u zivotu mrdnuli!
El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#6 Re: Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by El_comadante »

toure123 wrote:biro za zaposljavanje je jedna od onih ustanova koju podhitno treba ukinuti... Placati po 5-10 uposlenika u jednoj takvoj ustanovi za svaki grad je grehota po budzet. Sve su to sami lezihljebovici koji kurcom nisu nikad u zivotu mrdnuli!
baš tako ima ih preko 10 a samo kod 3-4 možeš ovjeriti karton šta ostali rade ko zna. stalno nešto tumbaju na birou prije je bilo prezimenu sad jok....
Inok
Posts: 392
Joined: 27/01/2018 16:40

#7 Re: Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by Inok »

ja samo znam da ako neko želi da se zaposli sve ide na gradski odbor SDA i onda oni narede upravnom odboru neke od institucija da zaposle toga i toga, 99% to su kadrovi SDA, 1% djeca šehida i RVI.
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#8 Re: Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by toure123 »

El_comadante wrote:
toure123 wrote:biro za zaposljavanje je jedna od onih ustanova koju podhitno treba ukinuti... Placati po 5-10 uposlenika u jednoj takvoj ustanovi za svaki grad je grehota po budzet. Sve su to sami lezihljebovici koji kurcom nisu nikad u zivotu mrdnuli!
baš tako ima ih preko 10 a samo kod 3-4 možeš ovjeriti karton šta ostali rade ko zna. stalno nešto tumbaju na birou prije je bilo prezimenu sad jok....

Sve su to nehljebovici i trutovi koji kostaju budzet stotine miliona godisnje, a kasnije isto tako kada odu u penziju sa nekih 800-1000 KM ...

Ne mogu da vjerujem kakve truhlotine tamo rade to je nevjerovatno!
Bellomo
Posts: 767
Joined: 15/03/2018 20:25

#9 Re: Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by Bellomo »

Ima drže one edukacije "Kako do zaposljenja", klubove za zapošljavanje, prezentacije itd. Jebi ga, kad hoćeš da uhljebiš nekoga iz familije a nemaš ga gdje drugo zaposlit, izmisliš mu radno mjesto.
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#10 Re: Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by sandzokan »

Bit će sad zajebano kad novi zakon stupi na snagu. Ko odbije posao briše se sa evidencije i gubi zdravstevno. Bit će robova od 450 maraka za hošu i slične gazdurine.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#11 Re: Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by SaraFina »

sandzokan wrote:Bit će sad zajebano kad novi zakon stupi na snagu. Ko odbije posao briše se sa evidencije i gubi zdravstevno. Bit će robova od 450 maraka za hošu i slične gazdurine.

Pa ko neće da radi za 450 km, postoje načini i da izbjegne. :D na zapadu su ljudi specijalizirali "izbjegavanje".
User avatar
sefket_ramadani
Posts: 458
Joined: 07/03/2018 18:22

#12 Re: Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by sefket_ramadani »

sandzokan wrote:Bit će sad zajebano kad novi zakon stupi na snagu. Ko odbije posao briše se sa evidencije i gubi zdravstevno. Bit će robova od 450 maraka za hošu i slične gazdurine.
zavrsis npr pravo,

i ljudi ti ponude da radis kod rasmera za 450 km, logicno da neces, nisi lud

i skinu te za biroa :D

zivot je surov nekad, majke mi
User avatar
Men_of_Numenor
Posts: 267
Joined: 22/01/2018 11:52

#13 Re: Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by Men_of_Numenor »

sandzokan wrote:Bit će sad zajebano kad novi zakon stupi na snagu. Ko odbije posao briše se sa evidencije i gubi zdravstevno. Bit će robova od 450 maraka za hošu i slične gazdurine.
Neće te skinuti sa biroa ako odbiješ posao već ako ne odeš na jedan razgovor za posao mjesečno.

Što nije isto.

Žele da vide kako tražiš posao.

A opet možda i ne prođe ovaj zakon...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24806
Joined: 08/09/2005 20:08

#14 Re: Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by Haris.ba »

Rješenje je jednostavno.

Ukinuti zavode za zapošljavanje.

Zdrastveno osiguravati kao i sada preko zavoda za osiguranje i ne vezati ga za nezaposlenost.
El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#15 Re: Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by El_comadante »

Men_of_Numenor wrote:
sandzokan wrote:Bit će sad zajebano kad novi zakon stupi na snagu. Ko odbije posao briše se sa evidencije i gubi zdravstevno. Bit će robova od 450 maraka za hošu i slične gazdurine.
Neće te skinuti sa biroa ako odbiješ posao već ako ne odeš na jedan razgovor za posao mjesečno.

Što nije isto.

Žele da vide kako tražiš posao.

A opet možda i ne prođe ovaj zakon...
ima onaj kantonalni zakon koji je još u testnoj fazi da kažem koji kaže ako odbiješ posao 2 puta koji te biro poslao brišu te. a ovo je prijedlog federalnog zakona koji je još u razmatranju ovako je u RSu od 1.1. ugavnom zeznuto kako god okreneš. kako če neko dokazati da je bio na razgovoru za posao? i recimo predaš ti sam negdje za posao odbiju te zbog navodono neuredne dokumentacije šta onda? nisi bio na razgovoru a posao ali se predao negdje papire?
User avatar
Men_of_Numenor
Posts: 267
Joined: 22/01/2018 11:52

#16 Re: Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by Men_of_Numenor »

El_comadante wrote:
Men_of_Numenor wrote:
sandzokan wrote:Bit će sad zajebano kad novi zakon stupi na snagu. Ko odbije posao briše se sa evidencije i gubi zdravstevno. Bit će robova od 450 maraka za hošu i slične gazdurine.
Neće te skinuti sa biroa ako odbiješ posao već ako ne odeš na jedan razgovor za posao mjesečno.

Što nije isto.

Žele da vide kako tražiš posao.

A opet možda i ne prođe ovaj zakon...
ima onaj kantonalni zakon koji je još u testnoj fazi da kažem koji kaže ako odbiješ posao 2 puta koji te biro poslao brišu te. a ovo je prijedlog federalnog zakona koji je još u razmatranju ovako je u RSu od 1.1. ugavnom zeznuto kako god okreneš. kako če neko dokazati da je bio na razgovoru za posao? i recimo predaš ti sam negdje za posao odbiju te zbog navodono neuredne dokumentacije šta onda? nisi bio na razgovoru a posao ali se predao negdje papire?
Ovo i jest veliki problem.

Mislim da su napravili pogrešku kada su napisali "razgovor za posao".

Jer koliko ti zapravo imaš razgovora za posao?

Jako, jako malo.
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#17 Re: Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by Puf »

Cool je ovo...

Ovima sa biroa, ocigledno, mrsko raditi svoj posao (traziti tebi posao), pa skontali da kazu : "Vi morate raditi nas posao, ako ne radite, ukidamo vam zdravstveno, pa mozete da crknete na miru."
User avatar
krofnaa*
Posts: 190
Joined: 30/04/2013 00:50

#18 Re: Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by krofnaa* »

Bio sam na Birou punih 24 mjeseca, nekih 12 mjeseci po završetku obrazovanja a ostalo razmaci između različitih poslova. Nikada nijednom me niko nije nazvao za neki posao niti bilošta, osim da idem na trening - kako napraviti CV, na koji nisam otišao jer ne želim da gubim dragocijeno vrijeme, dovoljno je što sam morao svaka 2 mjeseca dolaziti i čekati u redu 5-10 minuta da bi mi teta udarila pečat. A ta teta za udaranje pečata sigurno prima milju i po platu.

Ko misli da će mu biro ikada naći posao grdno se vara ili ima sreće ko i onaj što dobije milion KM na bingu.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#19 Re: Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by HardcoreMX »

u kolko tolko normalnim zemljama biro ili agenture(de) za posao vode svoj kolko tolko posao..doista gradjanima, drzavljanima traze posao, vrse doskolovanje, prekvalifikacije, razne kurseve, isplate za nezaposlenost, direktno su uvezani sa zdravstvenim osiguranjem, socijalnu brigu etc...sve suprotno ovome gubi se svaki smisao, tj, svrha postojanja takve jedne institucije i usput na trosku su svih gradjana...
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#20 Re: Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by triconja »

Zakon ko i svaki drugi je dobar, mada marvi mozes zakon dat koji hoces nesto ce zajebat.

Da hoce na svaki poziv dolazit pregledat knjige i tako to kod robovlasnika e onda bi ovo moglo i funkcionisat. Ali jebiga, bitno je da age iz europe vide da nesto ko i pokusavamo, nema veze sto je to na nivo djeteta iz specijalne skole, bitno je nek ne puca. :mrgreen:
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#21 Re: Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by drunken tiger »

lajkujMe wrote:Prvo zakon je los ne lazu oni strucnjaci kad kazu da se raja na biro samo prijavljuje zbog zdravstvenog osiguranja.
Oficijelno nezaposlenost je oko 43% po cemu smo kao fol medju tri najgore zemlje svijeta tamo negdje s Kongom. A svi znamo.da to nije istina, istina ima nezaposlenih ali ni bliiizu ovoj brojci. Realna brojka je do 20% a mislim da je trenutno oko 17%.
Biro se treba reformirati jer trenutno rade na fazon obicnog portala neko stavi oglas i ti se ko javis a i to ne fecera nikako. Trebaju pod broj jedan odvojiti zdravstveno od Biroa. Drugo uraditi reviziju pod broj tri poboljsati zakone i pravilnik rada. I aktivno zajedno s poslodavcima pronaliziti radnike i raditi na prekvalifkaciji radnika.
A jos nesto uvesti neki nacin da se radniku na crno ne isplati biti neprijavljen i da sam pritisce poslodavca za ugovor. A i poslodavca na neki naci natjerati da mu se isplati radnik na crno.
hahahahahahahhaahhahahahah 17% Šta ima? Pa ima li iko normalan u ovoj državi??
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#22 Re: Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by HardcoreMX »

pa cak i da je 17 ako ti ljudi nemaju makar arbeitslosengeld i zdravstveno onda se biro ne treba reformirati nego rasformirati...
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#23 Re: Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by sandzokan »

Men_of_Numenor wrote:
sandzokan wrote:Bit će sad zajebano kad novi zakon stupi na snagu. Ko odbije posao briše se sa evidencije i gubi zdravstevno. Bit će robova od 450 maraka za hošu i slične gazdurine.
Neće te skinuti sa biroa ako odbiješ posao već ako ne odeš na jedan razgovor za posao mjesečno.

Što nije isto.

Žele da vide kako tražiš posao.

A opet možda i ne prođe ovaj zakon...
Ukoliko odbijes posao koji ti je biro nasao brisu te, moras poceti raditi pa makar mjesec. Ovakav je prijedlog zakona. Zbog mogucnosti pojavljivanja sulude situacije da nezaposleni daje mito poslodavcu da ga ne primi na posao biro razmislja da na razgovore za poslove koji ti oni nadju posalju covjeka iz biroa.
Pored ovoga nezaposleni ce biti duzni da samostalno prate oglase i da birou donesu pismeni dokaz da su bili na razgovor. Broj potrebnih razgovora u odredjenom vremenskom periodu nisam saznao.
El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#24 Re: Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by El_comadante »

sandzokan wrote:
Men_of_Numenor wrote:
sandzokan wrote:Bit će sad zajebano kad novi zakon stupi na snagu. Ko odbije posao briše se sa evidencije i gubi zdravstevno. Bit će robova od 450 maraka za hošu i slične gazdurine.
Neće te skinuti sa biroa ako odbiješ posao već ako ne odeš na jedan razgovor za posao mjesečno.

Što nije isto.

Žele da vide kako tražiš posao.

A opet možda i ne prođe ovaj zakon...
Ukoliko odbijes posao koji ti je biro nasao brisu te, moras poceti raditi pa makar mjesec. Ovakav je prijedlog zakona. Zbog mogucnosti pojavljivanja sulude situacije da nezaposleni daje mito poslodavcu da ga ne primi na posao biro razmislja da na razgovore za poslove koji ti oni nadju posalju covjeka iz biroa.
Pored ovoga nezaposleni ce biti duzni da samostalno prate oglase i da birou donesu pismeni dokaz da su bili na razgovor. Broj potrebnih razgovora u odredjenom vremenskom periodu nisam saznao.
dobro. ko i kako če dobiti pisemni dokaz da je bio na razgovoru za posao? ja npr. gdje sam bio pozivan na razgovor za posao nikada nisam dobio dokaz da sam bio na tom razgovoru
lajkujMe
Posts: 12249
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#25 Re: Biro za zapošljavanje i njegova svrha?

Post by lajkujMe »

drunken tiger wrote:
lajkujMe wrote:Prvo zakon je los ne lazu oni strucnjaci kad kazu da se raja na biro samo prijavljuje zbog zdravstvenog osiguranja.
Oficijelno nezaposlenost je oko 43% po cemu smo kao fol medju tri najgore zemlje svijeta tamo negdje s Kongom. A svi znamo.da to nije istina, istina ima nezaposlenih ali ni bliiizu ovoj brojci. Realna brojka je do 20% a mislim da je trenutno oko 17%.
Biro se treba reformirati jer trenutno rade na fazon obicnog portala neko stavi oglas i ti se ko javis a i to ne fecera nikako. Trebaju pod broj jedan odvojiti zdravstveno od Biroa. Drugo uraditi reviziju pod broj tri poboljsati zakone i pravilnik rada. I aktivno zajedno s poslodavcima pronaliziti radnike i raditi na prekvalifkaciji radnika.
A jos nesto uvesti neki nacin da se radniku na crno ne isplati biti neprijavljen i da sam pritisce poslodavca za ugovor. A i poslodavca na neki naci natjerati da mu se isplati radnik na crno.
hahahahahahahhaahhahahahah 17% Šta ima? Pa ima li iko normalan u ovoj državi??

Neki dan izasla studija strana, tvrde 17%. Iskreno od 100 ljudi koje znam samo su 3 nezaposlena, 1 uhljeb nece da radi, drugi isto a treci smotan nadje po dva posla mjesecno oba izgubi isti mjesec. Bas danas s kolegom iz Zvornika pricao vec radi a traze ga u druge dvije firme da se zaposli. To sto ne mozes naci posao samo znaci da se ne trudis posao moras naci.i boriti se za njega, ozbiljnost, pamet i malo srece ti treba.
Post Reply