Birds Like Us / Ptice kao mi: Završen prvi bh. animirani dugometražni film!

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#1 Birds Like Us / Ptice kao mi: Završen prvi bh. animirani dugometražni film!

Post by So What! »

Birds Like Us / Ptice kao mi: Završen prvi bh. animirani dugometražni film!
Image

Prvi bh. animirani dugometražni film “Birds Like Us” (“Ptice Kao Mi”) završen je, saopćeno je iz produkcijske kuće Prime Time.

Ptice kao mi inspirisan je knjigom Govor Ptica, Farida al-Din Muhamaad Attara, a režiju za ovaj film potpisao je Faruk Šabanović. Šabanović je radio na scenariju sa svjetski nagrađivanom scenaristicom Oliviom Hetreed i svjetski priznatom i nagrađivanom producenticom Cat Villiers, koja je bila producentica na Oscarom nagrađenom filmu Danisa Tanovića Ničija Zemlja.

“Unatoč rada sa svim našim ljudskim i tehnološkim kapacitetima, suočeni smo sa značajnim izazovima, s kojima smo se dosad nosili s hrabrošću. Moje kolege su radile svaki dan, gradeći projekt iz nemogućeg. U posljednje dvije godine bili smo u nastojanju da dosegnemo kvalitet globalne produkcije imajući u vidu nivo razvijenosti tehnologije i mogućnosti koje ona pruža u ovoj zahtjevnoj industriji. Granice se stalno pomiču, a mi pokušavamo zadržati isti nivo sa malim timom ograničenih resursa”, izjavio je producent filma Adnan Ćuhara.

Bh. sihronizirana verzija rađena je tokom janura i februara. Pored bh. verzije filma, u decembru 2016. godine završena je i verzija na engleskom jeziku, na kojoj su radili dvanaest svjetski poznatih imena, među kojima su i troje sa A liste glumaca kao što su dobitnici Oscara Jeremy Irons, Jim Broadbent i Alicia Vikander, koji su dali svoje glasove animiranim junacima.

Snimanja su završena u tri navrata u londonskim studijima Warner Bros i Gold Crest. Muziku za film potpisuju Timothy Bruzon i dobitnik šest Grammyja, Peter Gabriel koji je jedno od najvećih imena svjetske muzike sa preko 80 potpisa na filmovima . Sound design i sound mix je također rađen u Londonu, a vodio ga Eilam Hoffman, čiji je tim osvojio dva Oscara za sound design i sound mix za film Gravity.

Sihronizaciju je vodila Amela Ćuhara koja je ujedno i co-režiserka filma Birds Like Us. Mastering i mix bh. verzije radili su Mirza Tahirović i Esad Rebihić iz sarajevskog studija “Chelia”.

Saopćeno je i kako je ekipa s filmom aplicirala na tri velika festivala animacije: The Stuttgart International Festival of Animated Film (ITFS), The World Festival of Animated Film – Animafest Zagreb i The Annecy International Animation Film Festival - najveći i najvažniji festival animacije na svijetu.

Glumci koji su posudili glasove bh. verziji su: Izudin Bajrović, Zana Marjanović, Jasenko Pašić, Ermin Bravo, Muhamed Hadžović, Alija Alović, Boris Ler, Zoka Čatić, Arma Tanović, Maja Salkić, Sanjin Milavić.

Spisak glumaca (engleska verzija):

Kondor - Jeremy Irons (dobitnik Oscara)
Hupu - Alicia Vikander (dobitnica Oscara)
Mi - Jeremy Irons
Horozovic - Jim Broadbent (dobitnik Oscara)
Bat - Khalid Abdalla
Hasan - Kevin Bishop
Bird Police - Kevin Bishop
Craven - Chris Villiers
Jula - Michelle Austin
Gavra - Sheridan Smith
Tifa - Ella Smith
Wise Bird - Dan Stevens
Wise Bird 2 - Khalid Abdalla
Wise Bird 3 - Jay Villiers.

Partneri i investitori su: TRT (Turska Radio Televizija), Fork Films - Abigail Disney (USA), BH TELECOM, Fondacija za kinematografiju BIH, DOHA FIM INSTITUTE i AUTONOMOUS UK.
Radio Sarajevo
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#2 Re: Birds Like Us / Ptice kao mi: Završen prvi bh. animirani dugometražni film!

Post by So What! »

Šest miliona maraka za film Faruka Šabanovića
Image

Na "Kafi sa..." održanoj u srijedu na festivalskom trgu potpisan je ugovor između generalnog direktora TRT-a Ibrahima Šahina, producenta Adnana Čuhare i Faruka Šabanovića vrijedan šest miliona maraka o finansiranju prvog bosanskog animiranog filma "Ptice kao mi".

Svoje utiske prenio nam je Faruk Šabanović koji kaže da su prošle dvije godine razvoja filma tokom kojih je stvaran tim koji je u stanju realizirati projekat. Razvijana je priča, tema i pristup svemu tome da bi se sada dobio "šnit" po kojem će se film krojiti.

Image

"Sad je sve puno lakše i sve su pripreme obavljene. Potpuno spremni ulazimo u sve to. Velika je stvar imati partnera kao što je TRT koji je u stanju uletjeti sa tolikim novcem", rekao je Šabanović za Sarajevo-x.com

O počecima saradnje Šabanović kaže da je bilo prirodno da se obrate njima.

"Sasvim prirodno je da TRT koji je turska nacionalna televizija i ima 80 miliona pretplatnika, 40 kanala satelitskih i zemaljskih i to je vjerovatno najjača televizija u ovom regionu i oni zaista imaju mogućnost da investiraju toliko i puno više", izjavio je Šabanović.

On je dodao da ipak nije stvar samo o novcu već u želji cijelog tima da se izgradi most između istoka i zapada. Osim TRT-a koji je ponudio zaista veliku cifru za film su zainteresirana i velika imena svjetske kinematografije koja dolaze sa zapada.

"Prošle godine smo dobili nagradu Fondacije Katrin Cartlidge. Cat Willers je producent koja ima četiri Oscara iza sebe. U Fondaciji koja stoji iza nas je Lars Von Trier, Danis Tanović, tu su David Burn, Emily Watson. Ti ljudi sa zapada su zainteresovani za jednu priču sa istoka. U takvom projetku treba ima istočnjaka kao partnera koji će biti most", rekao je Šabanović za naš portal.

Govoreći o samom filmu, Šabanović je kazao da je riječ i pticama koje ne lete zbog niza nesretnih okolnosti. Između ostalog i zbog urote mora, sunca i oblaka bivaju protjerani iz svog rodnog grada i osuđeni jedni na druge.

"To je potpuno sedam različitih likova. Jedan je varalica i lihvar, jedan je filozof, treći je totalni idiot, četvrti je sanjar... Njih sedam kreće na put tražeći sreću prolazeći nevjerovatnu avanturu koja je puna zapleta. Vodi ih slijepi miš koji tvrdi da zna put, a samo jedan od njih zna da je on zapravo slijep i da nema šansi da im pokaže put. Naravno da film ima happy end. I to kakav happy end.", rekao je Šabanović

Film bi se trebao naći na kino platnima 2012. godine.
Sarajevo-x (2009)
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#3 Re: Birds Like Us / Ptice kao mi: Završen prvi bh. animirani dugometražni film!

Post by So What! »

Završen prvi bh. animirani dugometražni film "Ptice kao mi"
U sarajevskom kinu Cinema City, produkcijska kuća Prime Time danas organizuje zatvorenu projekciju sihronizirane bh. verzije animiranog filma "Birds Like Us" (Ptice Kao Mi).

Image

Na projekciji, koja počinje u 10 sati, prisustvovat će glumci i glumice koji su dali svoje glasove likovima iz filma, te ostali radnici koji su sudjelovali u nastanku ovog filma. "Ptice kao mi" inspirisan je knjigom "Govor Ptica", Farida al-Din Muhamaad Attara, a režiju za ovaj film potpisao je Faruk Šabanović.

On je radio na scenariju sa svjetski nagrađivanom scenaristicom Oliviom Hetreed i svjetski priznatom i nagrađivanom producenticom Cat Villiers. Villiers je također bila producentica na Oscarom nagrađenom filmu Danisa Tanovića "Ničija Zemlja".

- Unatoč radu sa svim našim ljudskim i tehnološkim kapacitetima, suočeni smo sa značajnim izazovima, sa kojima smo se dosad nosili sa hrabrošću. Moje kolege su radile svaki dan, gradeći projekt iz nemogućeg. U posljednje dvije godine bili smo u nastojanju da dosegnemo kvalitet globalne produkcije imajući u vidu nivo razvijenosti tehnologije i mogućnosti koje ona pruža u ovoj zahtjevnoj industriji. Granice se stalno pomiču, a mi pokušavamo zadržati isti nivo sa malim timom ograničenih resursa - izjavio je producent filma Adnan Ćuhara.

Pored bh. verzije filma, u decembru 2016. godine završena je i verzija na engleskom jeziku, na kojoj su radili 12 svjetski poznatih imena, među kojima su i troje sa A liste glumaca kao što su dobitnici Oscara Jeremy Irons, Jim Broadbent, Alicia Vikander koji su dali svoje glasove animiranim junacima. Snimanja su završena u tri navrata u londonskim studijima Warner Bros i Gold Crest.

Muziku za film potpisuju Timothy Bruzon i dobitnik šest Grammyja, Peter Gabriel koji je jedno od najvećih imena svjetske muzike sa preko 80 potpisa na filmovima. Sound design i sound mix je također rađen u Londonu, a vodio ga Eilam Hoffman, čiji je tim osvojio dva Oscara za sound design i sound mix za film "Gravity".

Sihronizaciju je vodila Amela Ćuhara koja je ujedno i co-režiser filma "Birds Like Us". Mastering i Mix bh. verzije radili su Mirza Tahirović i Esad Rebihić iz sarajevskog studija "Chelia". Glasove su za bh. verziju posudili Izudin Bajrović, Zana Marjanović, Jasenko Pašić, Ermin Bravo, Muhamed Hadžović, Alija Alović, Boris Ler, Zoka Čatić, Arma Tanović, Maja Salkić i Sanjin Milavić, saopćio je Prime Time.
Faktor
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#4 Re: Birds Like Us / Ptice kao mi: Završen prvi bh. animirani dugometražni film!

Post by So What! »

Ptice kao mi, senzacija iz BiH ravna nagradi Oscar
Image

BiH je bila ponosna 2001. kada je Danis Tanović dobio Oscara za film ”Ničija zemlja”. Danas BiH može biti jednako ponosna – zbog prvog cjelovečernjeg animiranog filma u 3D tehnologiji, prvog takvog ostvarenja i u cijelom regionu.

Da je ova vijest stigla iz Zagreb Filma, također bi bila senzacionalna, ali i, na neki način, očekivana.

Zagrebačka produkcijska kuća svjetskog glasa već 64 godine proizvodi animirane filmove, među kojima je znameniti serijal ”Profesor Baltazar” i kratki film ”Surogat” Dušana Vukotića, koji je 1962. nagrađen Oscarom, što je bio prvi zlatni kipić koji je stigao na Balkan. Istina, čuvena ”zagrebačka škola animiranog filma” specijalizirala se za kraće forme, ali više od 600 animiranih filmova, 14 igranih i stotine dokumentarnih znači ogromno iskustvo i umjetnički potencijal koji su mogli u jednom trenutku rezultirati i spektakularnim cjelovečernjim filmom za internacionalnu distribuciju.

Image

Senzacija se, pak, dogodila u BiH i zove se – 3D animirani film ”Ptice kao mi” (”Birds Like Us”).

Zašto o njemu govorimo u tom tonu? Samo desetak najvećih svjetskih kinematografija kontinuirano produciraju cjelovečernje animirane filmove, a još dvadesetak su proizvele po jedan ili dva. U krug ovih drugih sada ulazi i BiH.

”Ptice kao mi” urađen je u produkciji sarajevske kuće Prime Time, a njegov završetak je ozvaničen današnjom zatvorenom projekcijom u sarajevskom kinu Cinema City.

Film je režirao Faruk Šabanović, koji je u knjizi ”Govor ptica” Farida al-Din Muhamaad Attara našao inspiraciju za scenario na kojem je radio sa svjetski nagrađivanom scenaristicom Olivijom Hetreed i poznatom producenticom Cat Villiers, a ona je (spomenimo to kao simboličnu paralelu) bila producentica Danisove ”Ničije zemlje”.

Image

Pored bh. verzije filma, u decembru 2016. godine završena je i verzija na engleskom jeziku, u kojoj su glasove animiranim likovima dali brojni poznati glumci, među njima Jeremy Irons, Jim Broadbent i Alicia Vikander.

Muziku za film kreirali su Timothy Bruzon (ex art rock grupa Wave Machines) i slavni rock muzičar Peter Gabriel (ex Genesis), a sound design i miksanje su urađeni u Londonu, pod vodstvom Eilama Hoffmana (nagrađen Oscarom za isti posao u filmu ”Gravity”).

Sve ovo ilustrira veličinu projekta ”Ptice kao mi” i film će, zahvaljujući koprodukcijskom sudjelovanju turskih, britanskih i američkih kuća, sigurno ostvariti značajan rezultat u internacionalnoj distribuciji.

Budući da smo ovaj trenutak označili povijesno velikim za BiH kinematografiju, spomenimo sve glumce koji su glasom sudjelovali u domaćoj verziji filma: Izudin Bajrović, Zana Marjanović, Jasenko Pašić, Ermin Bravo, Muhamed Hadžović, Alija Alović, Boris Ler, Zoka Čatić, Arma Tanović, Maja Salkić, Sanjin Milavić. Na kraju, čestitke idu i Ameli Ćuhara, koja je vodila sinhronizaciju i imala je co-režisersku ulogu u filmu.

Autori su završili i film sada kreće u ‘svoj život’, dok nama ostaje osjećaj ponosa i još jedan trenutak optimizma u ovom bremenitom vremenu.

Image
Glas.ba
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#5 Re: Birds Like Us / Ptice kao mi: Završen prvi bh. animirani dugometražni film!

Post by So What! »

Prvi bh. 3D animirani film - Ptice kao mi
Image

Prošlog petka, u sklopu Cine Link programa SFF-a, prikazana je prva epizoda serijala pod nazivom "Hvalisava ptica". Crtić je rađen u produkciji kuće "PrimeTime". Predviđeno je da serijal ima 25 zasebnih priča, koje će biti obrađene u 25 epizoda, a također će se raditi i dugometražni film "Svijet ptica".

Animirani film je baziran na knjizi Fariduddina Mohammeda Attara ''Govor ptica'' i kazuje poučnu priču o životu, moralu, prijateljstvu i dobroti. Glavni likovi su različite vrste ptica.

U turobnoj i sasušenoj šumi, nemarno žive sve ptice svijeta. Jedan dan, Pupavac – prastara i najmudrija ptica od svih, vrati se sa dugog putovanja iza sedam Dolina. Odatle donosi veliku vijest – ptice imaju kralja! - Veličanstvenog Gospodara Simurga. Kao dokaz za svoju tvrdnju, Pupavac na trenutak pokazuje Simurgovo pero koje jednim bljeskom oživljava i rascvjetava cijelu šumu. Zadivljene ptice ostaju bez daha. Pupavac ih poziva da krenu za njim na veliko putovanje do Simurgovog dvora....

Animacija je realizovana primarno tehnikom 3D kompjuterske animacije, progresivnim raytracing renderingom. Finalizacija je provedena kombinacijom 3D elemenata sa živom slikom u HD formatu. Ova tehnika je svjetski standard animacije i specijalnih efekata za film. Realizaciju ovog filma je pomoglo i Federalno ministarstvo kulture, a na izradi čitavog projekta radit će se naredne 3,5 godine

Na projektu radili:

Faruk Šabanović - autor & art direktor
Adnan Ćuhara - producent
Amir Idrizović - koncept, dizajn & animacija
Boris Stapić - concept & dizajn
Tarik Šabanović - animacija
Idriz Balihodžić - sinhronizacija
Ivan Ramadan - animacija & koncept
Imelda Ramović - concept
Seid Silajdžić - scenarij

Glasovi:

Miki Trifunov - Pupavac/mudrac
Aleksandar Seksan - vrabac
Zoran Ćatić - hvalisavac/sultan
Adis Ćuhara - gomila, masa
Sarajevo-x (2007)
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#6 Re: Birds Like Us / Ptice kao mi: Završen prvi bh. animirani dugometražni film!

Post by So What! »

Projekat je započeo kao animirani serijal da bi kasnije dogurao do dugometražnog filma.

Čitava realizacija je trajala čak 10 godina, tako da se nadam de će se trud isplatiti.



Na početku projekta je sve bilo zamišljeno kao serijal od 25 epizoda, ali idejno nije pretjerano odudaralo od krajnjeg proizvoda.

Projekat je od samog početka dobio odgovarajuću medijsku pažnju, pa je čak štampana i serija poštanskih markica Ptice kao mi.

Image

Glavnu prevagu je očigledno donio novac i budžet od čak 6 miliona konvertibilnih maraka koje je u projekat uložio TRT.

Na Cine Linku SFF-a 2015. godine je objavljeno da je projekat u toku i već su bili potvrđeni glumci za engleski dub poput Jeremya Ironsa i Alicie Vikander.

Ove godine je film napokon završen i spreman je za svjetsku distribuciju. Nadajmo se da bi čak mogao dogurati i do Oscara jer ima sve predispozicije za to.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#7 Re: Birds Like Us / Ptice kao mi: Završen prvi bh. animirani dugometražni film!

Post by KB9 »

haman pa sve i jedna osoba vidi da ste pokrali igricu/crtani za koju zna opet haman pa citav dunjaluk :lol:

abidas patike svega mi
User avatar
S@din
Posts: 137
Joined: 08/06/2009 23:52

#8 Re: Birds Like Us / Ptice kao mi: Završen prvi bh. animirani dugometražni film!

Post by S@din »

KB9 wrote:haman pa sve i jedna osoba vidi da ste pokrali igricu/crtani za koju zna opet haman pa citav dunjaluk :lol:

abidas patike svega mi

Angry Birds is a video game franchise created by Finnish company Rovio Entertainment. The first game in the series was initially released in December 2009 for Apple iOS.[9] The company then released ports of the game for other touchscreen smartphone operating systems, including Android, Symbian, and Windows Phone, then video game consoles and PCs.

Moram odgovoriti na tvoj zajedljivi post, da situacija može biti samo obrnuta ....

Ptice kao mi :thumbup: :bih:
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#9 Re: Birds Like Us / Ptice kao mi: Završen prvi bh. animirani dugometražni film!

Post by So What! »

S@din wrote:
KB9 wrote:haman pa sve i jedna osoba vidi da ste pokrali igricu/crtani za koju zna opet haman pa citav dunjaluk :lol:

abidas patike svega mi

Angry Birds is a video game franchise created by Finnish company Rovio Entertainment. The first game in the series was initially released in December 2009 for Apple iOS.[9] The company then released ports of the game for other touchscreen smartphone operating systems, including Android, Symbian, and Windows Phone, then video game consoles and PCs.

Moram odgovoriti na tvoj zajedljivi post, da situacija može biti samo obrnuta ....

Ptice kao mi :thumbup: :bih:
Da, jasno je podvučeno da je film baziran na knjizi "Tajanstveni svijet ptica". Na drugoj strani Ptice kao mi, je započeo kao projekat, znatno prije Angry Birdsa, dizajn i ideja je bila razrađena prije 2009. godine.
User avatar
Truba
Posts: 81616
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10 Re: Birds Like Us / Ptice kao mi: Završen prvi bh. animirani dugometražni film!

Post by Truba »

dugo nisam vidio ovog momka u kolicima
snajper??

baš sam se pitao gdje je
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#11 Re: Birds Like Us / Ptice kao mi: Završen prvi bh. animirani dugometražni film!

Post by So What! »

Black swan wrote:dugo nisam vidio ovog momka u kolicima
snajper??

baš sam se pitao gdje je
Da, Faruk. Koliko sam shvatio, po društvenim mrežama, radio je vani mnogo. Recimo jedan period je bio Warner Brosovom studiju u Londonu, a kasnije je radio nešto u LA, ali nisam shvatio šta. Ja sam volio one muzičke spotove koje je pravio Explain, Ratovi ...

Image
Post Reply