Bijeljina i okolina 1992 - 1995

llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#76 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by llull »

massacre wrote:@llull
Slazem se sa tobom da zive posteno, ali 60-70 % ni ukojem slucaju se nije toliko vratilo to bi znacilo da se 25000 ljudi ako se uzme u obzir da je prije rata u gradu Bijeljini bilo 40.000 bosnjaka. Sada grad sa okolnim selima ima oko 150000 mozda i vise stanovnika.
Kazes rade u privatnim preduzecima ... Da ali u Bingu jedan broj i u Konzumu zaposlen ima nesto u policiji, u opstini, u sudu su ti zaposleni Trbic family i tu vise niko nemoze ni uci ako nije dobar ili kano koju markicu prvo njima pa onda svim ostalima, imas par ljudi u komunalnom. Isto tako imas par ljudi koji rade po autopraonama posto niko drugi nece...kad sve saberes i oduzmes maksimalno jedno daj boze 1500 ljudi da radi.
Dobro pretjerao sam mozda sa cifrom tj procentima ali preko 15 000 sam siguran ... a sto se tice nabrajanjem ko gdje radi ... ne bih to da radim i da imenujem ali vjeruj mi da ih dosta radi u privatnom sektoru mislim da bosnjacima nije tesko kako neki zele predstaviti. Ustv nije im teze nego bilo kome u ovom gradu ...

Ne znam koliko poznajes grad i da li si iz grada ali razmisli, Selimovici, Tombak, Zair,Karanfil Mahala, centar... to su veliki dijelovi grada...

Doduse ja govorim o gradskim porodicama, jer realno ne poznajem puno ljudi u Tombak Mahali ili npr Zairu ...
Last edited by llull on 13/11/2015 10:32, edited 1 time in total.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#77 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by llull »

dupli post
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#78 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by shake69 »

llull wrote:
massacre wrote:@llull
Slazem se sa tobom da zive posteno, ali 60-70 % ni ukojem slucaju se nije toliko vratilo to bi znacilo da se 25000 ljudi ako se uzme u obzir da je prije rata u gradu Bijeljini bilo 40.000 bosnjaka. Sada grad sa okolnim selima ima oko 150000 mozda i vise stanovnika.
Kazes rade u privatnim preduzecima ... Da ali u Bingu jedan broj i u Konzumu zaposlen ima nesto u policiji, u opstini, u sudu su ti zaposleni Trbic family i tu vise niko nemoze ni uci ako nije dobar ili kano koju markicu prvo njima pa onda svim ostalima, imas par ljudi u komunalnom. Isto tako imas par ljudi koji rade po autopraonama posto niko drugi nece...kad sve saberes i oduzmes maksimalno jedno daj boze 1500 ljudi da radi.
Dobro pretjerao sam mozda sa cifrom tj procentima ali preko 15 000 sam siguran ... a sto se tice nabrajanjem ko gdje radi ... ne bih to da radim i da imenujem ali vjeruj mi da ih dosta radi u privatnom sektoru mislim da bosnjacima nije tesko kako neki zele predstaviti. Ustv nije im teze nego bilo kome u ovom gradu ...

Ne znam koliko poznajes grad i da li si iz grada ali razmisli, Selimovici, Tombak, Zair,Karanfil Mahala, centar... to su veliki dijelovi grada...

Doduse ja govorim o gradskim porodicama, jer realno ne poznajem puno ljudi u Tombak Mahali ili npr Zairu ...
Ti rece da si pretjerao pa umjesto 10000 sad velis vratilo se preko 15000 Bosnjaka!? :?
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#79 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by llull »

Ja sam rekao da sam pretjerao procentualno jer je lik izjavio da je procenat taj onda 25 000 ljudi . Uostalom dodji u Bijeljinu pa vidi.
Ne znam sta da vam kazem, vidjecemo sa popisom kako i sta stoji ako mi vec ne vjerujete.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#80 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by llull »

Da je bosnjacima tesko bilo u Bijeljini bilo je, prolazili su kroz mnogo maltretiranja od strane nekih harambasa ili kako god da ih nazovemo, gradski srbi ih uglavnom nisu dirali. Naravno ima i tu izuzetaka jer i sami znate da rat probudi najgore i najbolje u ljudima.
Sto se tice ubistava i velikog zlostavljanja to se sve desilo 1992 godine, naravno kao sto Sarajmen pita usled velikog pritiska bosnjaci su mahom napustali grad, neki prekoh svojih kanala i srbije i madjarske a neki nesrecnom sudbinom preko razmjena stanovnistva koja je tako odvratan i gnusam cin koji su neki koristili da se obogate a i da se proglase kao humanistima.
massacre
Posts: 32
Joined: 01/06/2013 22:38

#81 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by massacre »

llull wrote:Da je bosnjacima tesko bilo u Bijeljini bilo je, prolazili su kroz mnogo maltretiranja od strane nekih harambasa ili kako god da ih nazovemo, gradski srbi ih uglavnom nisu dirali. Naravno ima i tu izuzetaka jer i sami znate da rat probudi najgore i najbolje u ljudima.
Sto se tice ubistava i velikog zlostavljanja to se sve desilo 1992 godine, naravno kao sto Sarajmen pita usled velikog pritiska bosnjaci su mahom napustali grad, neki prekoh svojih kanala i srbije i madjarske a neki nesrecnom sudbinom preko razmjena stanovnistva koja je tako odvratan i gnusam cin koji su neki koristili da se obogate a i da se proglase kao humanistima.
Sto se tice " harambasa " njih bas nije manjkalo pocev od Brane Sumara koji je jako poznat svima u BN bio zbog svojih stavova a bogami i radnji dok je bio ziv, al kako obicno biva stari ljudi vazda govorili nevalja krasti pa tako "heroj" ostavi kosti u Brckom. Bio je tu i Relja to mu je nadimak bio nemam pojma kako se pravo zvao odmah se prijavio u Pantere i on je bio isto onako heroj kad treba srati po civilima, medjutim i njega stize ista sudbina i to opet u Brckom. Combe sa Silosa visok plav bio za vrijeme rata u policajac, Vajo Andric tadasnji komandir stanice policije Bijeljina ga licno zaduzio za lakse poslove polomiti vilicu,rebro,ruka,noga. Kad je racija oko pijace dezurni kostolomac. Lokalni srbi nisu bas dirali bosnjake tu si upravu donekle cast izuzecima, ali dobar dio likalnih srba bio je od 92-93 zaokupljen oko Brckog ko nikad nije imao fotelju i tv naso je u Brckom. Ko je imao pik na nekog bosnjaka prije rata iskoristio je priliku da mu se revansira cak i za to sto mu je ribu pokupio. ( Skolski drug iz Obarske odveo druga sa par komsija iz sela na Drinu nikad se vise nije vratio kuci, tijelo izvuceno iz Drine i ukopano u Srbiji, nekad rata prenjeto u Bosnu. ) Lokalci pojedini su radili poso po Janji, mobilisanje traktora,prikolica,kuca, auta sve sto se moze za potrebe VRS, a isto tako su znali da ce ibjeglice koje dodju u grad da odrade prljavi posao za njih 90% je gledalo da na bilo koji nacin profitira.
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#82 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by Zokipfc »

llull wrote:Da je bosnjacima tesko bilo u Bijeljini bilo je, prolazili su kroz mnogo maltretiranja od strane nekih harambasa ili kako god da ih nazovemo, gradski srbi ih uglavnom nisu dirali. Naravno ima i tu izuzetaka jer i sami znate da rat probudi najgore i najbolje u ljudima.
Sto se tice ubistava i velikog zlostavljanja to se sve desilo 1992 godine, naravno kao sto Sarajmen pita usled velikog pritiska bosnjaci su mahom napustali grad, neki prekoh svojih kanala i srbije i madjarske a neki nesrecnom sudbinom preko razmjena stanovnistva koja je tako odvratan i gnusam cin koji su neki koristili da se obogate a i da se proglase kao humanistima.
Kakvo je misljenje vecine gradskih Srba o Radikalima i Blagojevicu?
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#83 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by llull »

Gradski srbi ih uglavnom smatraju za smijesne i marginalne pojave, radikali su generalno skoro i pa nestali.

Forumas ''massacre'' hm, cuj kakav nick ... nimalo lijep, no on generalizuje stvari, u Bijeljini nije bilo sistematskih zlocina, to sto je razan sljam pljackao i otimao to su jednostavno izuzeci, pljacke je bilo na teritoriju cijele BIH.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#84 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by llull »

Iskreno 1992 pravne drzave nije bilo ni u najavi na ovom podrucuju, cak i na cijelom teritoriju RS, bar ja to tako vidim. Tek kasnije u 1993 dolazi do nekih pomaka...

Recimo bilo je dosta primjera da su pripadnici vojne policije intervenisali da bi zastitili bosnjake od lokalnih kabadahija. Nekoliko strana ranije sam napisao da su mahom ubistva bosnjaka u Biljeljini bila usled pljacke, kao npr porodica Avdic koja je brutalno likvidirana.

Brcko je po meni bilo leglo zla, tu su se uzasne stvari desavale i dosta sljama i otpadaka iz Bijeljine je islo tamo u harac.

I da ispravka, Koraj je bio 5 puta veci zlocin nego sto se desio u Bijeljini, ti ljudi su napadnuti cak iako su pristali da budu sastavni dio RS, ili kako god to moglo da ispadne ali priznali su lojalnost opstini Lopare ali su ih opet napale horde iz Tutnjevca, Puskovca i Ugljevika.
massacre
Posts: 32
Joined: 01/06/2013 22:38

#85 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by massacre »

llull wrote:Gradski srbi ih uglavnom smatraju za smijesne i marginalne pojave, radikali su generalno skoro i pa nestali.

Forumas ''massacre'' hm, cuj kakav nick ... nimalo lijep, no on generalizuje stvari, u Bijeljini nije bilo sistematskih zlocina, to sto je razan sljam pljackao i otimao to su jednostavno izuzeci, pljacke je bilo na teritoriju cijele BIH.
Sto se tice mog nicka to nema nikakve veze sa desavanjima iz proslog vremena. Mirko Blagojevic se smatra tim gradskim srbinom zato sto je rodjen u BN, inace je od Doboja. Svi koji su poznavali ga znaju da je lik karikatura druzio se iskljucivo sa gradskom rajom, poslje kad su bosnjaci raseljeni nastavio je pricati novim stanovnicima o Hagu,Seselju, Ravnoj Gori itd...jos jednom kazem ko ga poznaje zna da je to bila suplja. Sto se tice generizacije nebih se bas slozio sa tobom, jer bilo je srba koji su sklonili bosnjake na pocetku rata ali ti slucajevi su rijetki i mogu se na prste prebrojati. Nakratko cu se samo vratiti na ovo za radiklale i Mirka..Kazes da su ih gradski srbi smatrali smijesnim, ako su ih smatrali smijesnim zasto su dozvolili 92 Mirku i ekipi da uopste ucestvuje i krene prvi senluciti po gradu i bacati bombe po lokalima.
Ovo za vojnu policiju nikad nisam cuo, znam za slucaj u Janji kada se otimalo i i na ocigled vlasnika odvozili kamioni,traktori i sve sto se moze uzet da su Janjarci protestovali ispred zgrade policije u Janji i trazili zastitu govorim o periodu 92-93 pa ih je interventni vod policije kojem je u pomoc sitgao interventni vod iz Bijeljine podero ko budale nastavak price znas Vojkan Puskar i ekipa su ocistili teren.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#86 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by llull »

massacre wrote:
llull wrote:Gradski srbi ih uglavnom smatraju za smijesne i marginalne pojave, radikali su generalno skoro i pa nestali.

Forumas ''massacre'' hm, cuj kakav nick ... nimalo lijep, no on generalizuje stvari, u Bijeljini nije bilo sistematskih zlocina, to sto je razan sljam pljackao i otimao to su jednostavno izuzeci, pljacke je bilo na teritoriju cijele BIH.
Sto se tice mog nicka to nema nikakve veze sa desavanjima iz proslog vremena. Mirko Blagojevic se smatra tim gradskim srbinom zato sto je rodjen u BN, inace je od Doboja. Svi koji su poznavali ga znaju da je lik karikatura druzio se iskljucivo sa gradskom rajom, poslje kad su bosnjaci raseljeni nastavio je pricati novim stanovnicima o Hagu,Seselju, Ravnoj Gori itd...jos jednom kazem ko ga poznaje zna da je to bila suplja. Sto se tice generizacije nebih se bas slozio sa tobom, jer bilo je srba koji su sklonili bosnjake na pocetku rata ali ti slucajevi su rijetki i mogu se na prste prebrojati. Nakratko cu se samo vratiti na ovo za radiklale i Mirka..Kazes da su ih gradski srbi smatrali smijesnim, ako su ih smatrali smijesnim zasto su dozvolili 92 Mirku i ekipi da uopste ucestvuje i krene prvi senluciti po gradu i bacati bombe po lokalima.
Ovo za vojnu policiju nikad nisam cuo, znam za slucaj u Janji kada se otimalo i i na ocigled vlasnika odvozili kamioni,traktori i sve sto se moze uzet da su Janjarci protestovali ispred zgrade policije u Janji i trazili zastitu govorim o periodu 92-93 pa ih je interventni vod policije kojem je u pomoc sitgao interventni vod iz Bijeljine podero ko budale nastavak price znas Vojkan Puskar i ekipa su ocistili teren.
Nismo se sporazumjeli ja i ti ocigledno, ja sam mislio sta ljudi trenutno misle o Blagojevicu i radikalima, uostalom sta mogu da misle o covjeku koji je pohadjao specijalnu osnovnu i srednju skolu i jos na to boksom se bavio, tu normalnog nema ni 5 posto.

Elem ja opet kazem ne znam za Janju nista, ja znam samo ono sto se desavalo u gradu, a i to ne znam sve priznajem ali ja znam najmanje pet ljudi iz grada koji su bili 1992 i 1993 ovdje i cuvale su ih komsije i pazile, znam licno i za desetak porodica koje je bukvalno pazio otac moga drugara, covjek srbin koji je u braku sa bosnjakinjom iz ugledne Bn bosnjacke porodice , plus sto je njenoj porodici nije ni dlaka sa glave falila.

O Vojkanu ne zelim da pisem, jer je covjek olicenje zla i prezirem ga prvenstveno sto znam kako je i sta je radio i znam i sa kim je iz federacije saradjivao i kako su otimali novac od jadnog naroda.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#87 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by Danguba »

llull wrote:
massacre wrote:
Sto se tice mog nicka to nema nikakve veze sa desavanjima iz proslog vremena. Mirko Blagojevic se smatra tim gradskim srbinom zato sto je rodjen u BN, inace je od Doboja. Svi koji su poznavali ga znaju da je lik karikatura druzio se iskljucivo sa gradskom rajom, poslje kad su bosnjaci raseljeni nastavio je pricati novim stanovnicima o Hagu,Seselju, Ravnoj Gori itd...jos jednom kazem ko ga poznaje zna da je to bila suplja. Sto se tice generizacije nebih se bas slozio sa tobom, jer bilo je srba koji su sklonili bosnjake na pocetku rata ali ti slucajevi su rijetki i mogu se na prste prebrojati. Nakratko cu se samo vratiti na ovo za radiklale i Mirka..Kazes da su ih gradski srbi smatrali smijesnim, ako su ih smatrali smijesnim zasto su dozvolili 92 Mirku i ekipi da uopste ucestvuje i krene prvi senluciti po gradu i bacati bombe po lokalima.
Ovo za vojnu policiju nikad nisam cuo, znam za slucaj u Janji kada se otimalo i i na ocigled vlasnika odvozili kamioni,traktori i sve sto se moze uzet da su Janjarci protestovali ispred zgrade policije u Janji i trazili zastitu govorim o periodu 92-93 pa ih je interventni vod policije kojem je u pomoc sitgao interventni vod iz Bijeljine podero ko budale nastavak price znas Vojkan Puskar i ekipa su ocistili teren.
Nismo se sporazumjeli ja i ti ocigledno, ja sam mislio sta ljudi trenutno misle o Blagojevicu i radikalima, uostalom sta mogu da misle o covjeku koji je pohadjao specijalnu osnovnu i srednju skolu i jos na to boksom se bavio, tu normalnog nema ni 5 posto.

Elem ja opet kazem ne znam za Janju nista, ja znam samo ono sto se desavalo u gradu, a i to ne znam sve priznajem ali ja znam najmanje pet ljudi iz grada koji su bili 1992 i 1993 ovdje i cuvale su ih komsije i pazile, znam licno i za desetak porodica koje je bukvalno pazio otac moga drugara, covjek srbin koji je u braku sa bosnjakinjom iz ugledne Bn bosnjacke porodice , plus sto je njenoj porodici nije ni dlaka sa glave falila.

O Vojkanu ne zelim da pisem, jer je covjek olicenje zla i prezirem ga prvenstveno sto znam kako je i sta je radio i znam i sa kim je iz federacije saradjivao i kako su otimali novac od jadnog naroda.
Sa Bakirom Pasicem advokatom iz Tuzle.

Fino je sto o ovome raspravljate. Sredina odnosno istina je tu negdje.

Shvatam da je bilo tih kabadahija koje su harale po Bijeljini ali mi nije jasno kako nisu stavljene pod kontrolu.
Imali smo i mi u Tuzli jednog momenta cini mi se vise izbjeglica i protjeranih od domicilnog stanovnistva ali nikome nije dozvoljeno da nekoga maltretira ma koje nacije ili vjeroispovijesti bio...a pogotovo da istjeruje nekoga iz kuce ili stana.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#88 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by llull »

Bilo je Danguba svega toga, ja bar na nesrecu znam za neke ruzne dogadjaje u Tuzli , na svu srecu ne sa smrtnim ishodom ali opet bilo je svega ... ali hvala nebesima da se na kraju sve dobro zavrsilo po moje bliznje.

U Loparama ako znas gdje su, je bila jedna scena koja opisuje stvarno stanje , kada je izvjesni alkoholicar i probisvjet nakon sto su mu u startu zaprijetili da ne smije da puca po naseljenom mjestu u vazduh, a znate da je to inace veoma cesto bilo tih godina. On je fino usao sa puskom u sred srede zgrade skupstine opstine Lopare i zakucao ekserima vrata nacelniku opstine i zatvorio ga u kancelariju a da mu niko nije smio nista jer je drzao pusku na gotovs.

Opet na kraju ja se ponosim na clanove svoje porodice i moje bliznje koji su bili ljudi prije svega i pomagali mnogim bosnjacima i hrvatima.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#89 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by Danguba »

llull wrote:Bilo je Danguba svega toga, ja bar na nesrecu znam za neke ruzne dogadjaje u Tuzli , na svu srecu ne sa smrtnim ishodom ali opet bilo je svega ... ali hvala nebesima da se na kraju sve dobro zavrsilo po moje bliznje.

U Loparama ako znas gdje su, je bila jedna scena koja opisuje stvarno stanje , kada je izvjesni alkoholicar i probisvjet nakon sto su mu u startu zaprijetili da ne smije da puca po naseljenom mjestu u vazduh, a znate da je to inace veoma cesto bilo tih godina. On je fino usao sa puskom u sred srede zgrade skupstine opstine Lopare i zakucao ekserima vrata nacelniku opstine i zatvorio ga u kancelariju a da mu niko nije smio nista jer je drzao pusku na gotovs.

Opet na kraju ja se ponosim na clanove svoje porodice i moje bliznje koji su bili ljudi prije svega i pomagali mnogim bosnjacima i hrvatima.
Vjerujem ti :thumbup: kao i jos ponekim Srbima koji su u takvom vremenu ostali ljudi.

Ja se sjecam jedne situacije 1996.god. Samo sto je put preko Banj Brda otvoren dosao je covjek iz Bijeljine(Srbin iz Popova) i dovezao stvari kamionom mom komsiji koji je morao napustiti Bijeljinu ali mu je taj komsija uspio sacuvati stvari kada ga fizicki nije mogao(razumijem i zbog cega). To su bili ljudi u najteza vremena i to treba postovati.

Kukolj u svakom zitu treba ofirati, osuditi i odreci ga se.

edit:
upravo naletjeh na ovo iz haske sudnice:
Politika progona

Spomenut je pri tom zloglasni major Srpske dobrovoljačke garde (SDG, Željka Ražnjatovića Arkana) Vojkan Đurković. Zbog brutalnog progona i zlostavljanja civila u Banja Luci i Bijeljini od strane Vojkana Đurkovića svjedok obrane Akashi je kao predstavnik UN-a više puta pisao prigovore Karadžiću i 1994.godine.

„U Vašem pismu kažete da ste mjesec dana prije pokrenuli isto pitanje u vezi nesrpskog stanovništva“, naveo je Tieger i dobio potvrdu Akashija, kao i u vezi – neuspješnih napora mirovnih promatrača UN-a da obiđu spomenuta područja i naprave procjenu poštivanja ljudskih prava.

„To je samo jedan od Vaših zahtjeva da se zaustavi etničko čišćenje?“, upitao je Tieger i također dobio potvrdni odgovor.

Tužitelj je također suočio Akashija s više izjava Karadžića u kojima se prema optužbi nazire genocidna politika. „Ako ostanu muslimani onda je to za nas katastrofa“, citirao je Tieger spomenutog Karadžića u vezi zauzetog područja od strane srpskih snaga tzv. Krajine, koja je uključivala područje općina Ključa, Sanskog Mosta i Banja Luke.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#90 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by llull »

Sve znam vezano za njega, samo eto zaboravio sam ime i prezime Bakira Pasica ali si me podsjetio.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#91 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by Gojeni H »

Danguba wrote:
llull wrote:
O Vojkanu ne zelim da pisem, jer je covjek olicenje zla i prezirem ga prvenstveno sto znam kako je i sta je radio i znam i sa kim je iz federacije saradjivao i kako su otimali novac od jadnog naroda.
Sa Bakirom Pasicem advokatom iz Tuzle.
Je l' ovo za Pasica "zna se" ili je cinjenica? Ja prvi put cujem da je on imao neke seme s anam onim.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#92 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by Danguba »

Gojeni H wrote:
Danguba wrote:
Sa Bakirom Pasicem advokatom iz Tuzle.
Je l' ovo za Pasica "zna se" ili je cinjenica? Ja prvi put cujem da je on imao neke seme s anam onim.
Cudi me Gojeni da to ti ne znas. :-)

Godinama nakon rata ocekivao sam pokretanje postupka protiv istog ali kako je vrijeme odmicalo tako je i ovaj slucaj ''zataskan''.

Koliko puta nije doslo do razmjene jer nisu mogli da usaglase spiskove. Vojkan uzeo pare za jedne i koje treba isforsirati a Bakir za druge. Uzimane su pare i za izlazak ali i za ''izvlacenje'' najblizih. Mislim da svjedoka ne bi nedostajalo.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#93 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by Gojeni H »

Danguba wrote:
Gojeni H wrote:
Danguba wrote:
Sa Bakirom Pasicem advokatom iz Tuzle.
Je l' ovo za Pasica "zna se" ili je cinjenica? Ja prvi put cujem da je on imao neke seme s anam onim.
Cudi me Gojeni da to ti ne znas. :-)

Godinama nakon rata ocekivao sam pokretanje postupka protiv istog ali kako je vrijeme odmicalo tako je i ovaj slucaj ''zataskan''.

Koliko puta nije doslo do razmjene jer nisu mogli da usaglase spiskove. Vojkan uzeo pare za jedne i koje treba isforsirati a Bakir za druge. Uzimane su pare i za izlazak ali i za ''izvlacenje'' najblizih. Mislim da svjedoka ne bi nedostajalo.
Hvala. Fakat nisam znao.
massacre
Posts: 32
Joined: 01/06/2013 22:38

#94 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by massacre »

Sto se tice Bakira moje misljenje zasto postupak nije nikad pokrenut protiv njega je mozda iz razloga sto nije upadao u kuce u nocnim satima i davao rok od 2 minute da se obuces i da uzmes samo sto mozes na sebi da poneses to je nocna smjena bila kod Vojkana. Dnevna smjena je da oni koji nisu pokupljeni navece dodju sami po danu i upisu se kod Vojkana u " razmjenu " Navece posijes, po danu pozanjes. Bakir je 100% imao neki dogovor sa Vojkanom, samo sto je Vojkan to radio brutalnije. U Tuzli znam sigurno tako nije radjeno nego ko hoce da ide vecinom ili je mijenjao ili se ufatio noge a stan ili kucu ostavili na cuvanje.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#95 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by Danguba »

massacre wrote:Sto se tice Bakira moje misljenje zasto postupak nije nikad pokrenut protiv njega je mozda iz razloga sto nije upadao u kuce u nocnim satima i davao rok od 2 minute da se obuces i da uzmes samo sto mozes na sebi da poneses to je nocna smjena bila kod Vojkana. Dnevna smjena je da oni koji nisu pokupljeni navece dodju sami po danu i upisu se kod Vojkana u " razmjenu " Navece posijes, po danu pozanjes. Bakir je 100% imao neki dogovor sa Vojkanom, samo sto je Vojkan to radio brutalnije. U Tuzli znam sigurno tako nije radjeno nego ko hoce da ide vecinom ili je mijenjao ili se ufatio noge a stan ili kucu ostavili na cuvanje.
Slazem se.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#96 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by llull »

Zna li ko od vas sta o napadu na selo Brezje na Majevici 16.06 - 19.06.1992.
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#97 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by Danguba »

llull wrote:Zna li ko od vas sta o napadu na selo Brezje na Majevici 16.06 - 19.06.1992.
Gdje tacno dodje to selo?
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#98 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by llull »

Danguba wrote:
llull wrote:Zna li ko od vas sta o napadu na selo Brezje na Majevici 16.06 - 19.06.1992.
Gdje tacno dodje to selo?
Realno blize je Tuzli. Nekada pripadalo Loparama a sada je u opcini Celic na putu Celic-Humci-Jasenica, kako neki kazu na ''Staroj Majevici''
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#99 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by Danguba »

llull wrote:
Danguba wrote:
llull wrote:Zna li ko od vas sta o napadu na selo Brezje na Majevici 16.06 - 19.06.1992.
Gdje tacno dodje to selo?
Realno blize je Tuzli. Nekada pripadalo Loparama a sada je u opcini Celic na putu Celic-Humci-Jasenica, kako neki kazu na ''Staroj Majevici''
Da, da znam gdje je.

Image

...ali nista vise ne znam.
llull
Posts: 3067
Joined: 20/02/2014 19:36

#100 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by llull »

Po zvanicnim pricama srpske strane tu je bilo dosta elemenata ratnog zlocina, od mucenja, likvidacija pa i silovanja. Veliki dio od toga je tacan ali opet volio bih da cujem da li ko iz Armije BIH ima kakvih informacija.
Post Reply