Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post Reply
Dominion93
Posts: 47
Joined: 03/03/2015 15:53

#151 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by Dominion93 »

SkyLimit wrote:Ja sam mislio da je obicni mit prica o Bosnjacima sa prostora opcine Bijeljina koji su bili u VRS dok licno nisam upoznao jednog koji mi je pricao kako je kao pripadnik VRS ucestovao u ofanzivi na Teocak. Nadali se da ce time kupiti milost da ih se ne protjera. Na kraju ipak vecina su morala ostaviti sve i put Tuzle, ali to se desavalo 1993. i kasnije.

Ruku na srce, bilo ih je koji su koristili priliku da "dezertiraju" iz VRS i predaju se Armiji BiH, ovaj je prvo dobio dobre batine pa su ga onda primili u Armiju.

A i tesko je odrediti ko je tu tacno Bosnjak, bilo je tu puno "bijelih cigana" sa bosnjackim imenima.
Ja znam i bar za jedan primjer gdje nije bilo nikakvog "miješanja" u kojem je čovjek zarobljen na Majevici i poslije razmijenjen plav od batina i vratio se u VRS. Neki su jednostavno bili spremni na sve da bi sačuvali kuće i poslove, i ova porodica je to i uspjela.

S druge strane, moj profesor marksizma pa filozofije u gimnaziji je bio kvisling prve klase i davao intervjue za TV kao pripadnik VRS, pa je svejedno "očišćen" s posla.
Dominion93
Posts: 47
Joined: 03/03/2015 15:53

#152 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by Dominion93 »

Priočitao sam prije par dana neki stari intervju sa Tirićem, komandantom Crnih labudova. Kaže da se on sa svojim momcima "suprotstavio četnicima u Bijeljini". Ja se slažem sa Trbićem da nije zabilježen nijedan mrtav ili ranjen borac na obje strane, alli već sam tu napisao da sam na svoje oči gledao nekog mladića kako puca par rafala u pravcu iz kojeg su kasnije došli Srbi.

Pitam se da li ćemo ikad saznati ko je tu lud i kakve su to "borbe" bile. :-?
massacre
Posts: 32
Joined: 01/06/2013 22:38

#153 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by massacre »

Dominion93 wrote:Priočitao sam prije par dana neki stari intervju sa Tirićem, komandantom Crnih labudova. Kaže da se on sa svojim momcima "suprotstavio četnicima u Bijeljini". Ja se slažem sa Trbićem da nije zabilježen nijedan mrtav ili ranjen borac na obje strane, alli već sam tu napisao da sam na svoje oči gledao nekog mladića kako puca par rafala u pravcu iz kojeg su kasnije došli Srbi.

Pitam se da li ćemo ikad saznati ko je tu lud i kakve su to "borbe" bile. :-?
Osim civila niko nije pogino..meni je najcudnije cijeloj prici oko Tirica poslje Bijeljine i Zvornika otiso je na skroz drugi dio BiH. Bijeljina, Janja, Zvornik, Bratunac, Srebrenica svi su isli prema Tuzli jer je bila najbliza slobodna teritorija poslje su se prikljucivali ABiH. Crni Labudovi jesu na vecini ratista BiH bili, ali licno Hase nije bas pokazivao neko veliko interesovanje kasnije za Bijeljinom. Cini mi se da su se neke stvari znale na samom pocetku rata. :-)
Dominion93
Posts: 47
Joined: 03/03/2015 15:53

#154 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by Dominion93 »

Pa dobro, ako je postojao jedan grad koji bi Srbi zadnji pustili to je Bijeljina. Zbog koridora, zbog blizine Beograda itd. I da je cijela Bosna oslobođena Bijeljina bi vjerovatno bila zadnja. Kao što je uostalom i bila prvi okupirani grad.
massacre
Posts: 32
Joined: 01/06/2013 22:38

#155 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by massacre »

Dominion93 wrote:Pa dobro, ako je postojao jedan grad koji bi Srbi zadnji pustili to je Bijeljina. Zbog koridora, zbog blizine Beograda itd. I da je cijela Bosna oslobođena Bijeljina bi vjerovatno bila zadnja. Kao što je uostalom i bila prvi okupirani grad.
Upravo tako oko BN je mrtva trka .
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#156 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by SkyLimit »

...
Last edited by SkyLimit on 21/02/2017 18:23, edited 1 time in total.
massacre
Posts: 32
Joined: 01/06/2013 22:38

#157 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by massacre »

SkyLimit wrote:Pročitao sam više članaka iz ratnog perioda o borcima Armije BiH iz Bijeljine, odnosno o onima koji su bili u 1. teočanskoj br.

I oni govore kako postoji "Bijeljinska četa" u toj brigadi i kako je ta četa najveći nivo udruživanja i organizacije koji su Bijeljinci dostigli, da ih ima još nešto u Armiji raštrkanih na sve strane, neki su u C. Labudovima, neki u jedinicama iz gradova u koje su izbjegli. Sveukupno u Armiji BiH je čini se bilo Bijeljinaca za sastaviti jedan odred, teško bataljon. Nije da se nisu htjeli boriti ovi koji su ostali na slobodnim teritorijama, čak nasuprot, ali problem je u tome što je jednostavno većina napustila tlo BiH. A na prostoru općine prije rata živjelo je preko 30 000 Bošnjaka, što znači vojno sposobnog stanovništva za jednu jaku brigadu.

I baš o tome kažu da sanjaju borci Bijeljinske čete, da ih se sastavi sa onim Bijeljincima koji su u drugim jedinicama i da im se pridruže oni koji su dezertirali u inostranstvo i da se onda formira Bijeljinska brigada.

Ono što je meni baš tužno je kad ti borci Bijeljinske čete pričaju da ih Bijeljinci iz inostranstva ismijavaju a kamoli da pomisle da im se pridruže, kao vidite kakvi ste neopremljeni, a oni onda snimaju promotivne snimke da ih uvjere da to nije tako, da su organizovani, opremljeni, da se borba isplati, da im se pridruže.

To su članci sa naslovima "Bijeljinu treba da oslobode Bijeljinci" i "Berlin nije Bijeljina" koji dovoljno govore. I nisu nikakva prozivanja sa strane, već to govore pripadnici Armije BiH iz Bijeljine.
Postojao je IDV " Semberski Sokolovi " koji je bio u sklopu 1 Slavne Hajrudin Mesic velicine 20-30 ljudi, velicinu nemogu potvrditi 100% takodje postojao je i MB vod koliko je brojao ljudi zaista neznam. Linijasa je iz Bijeljine je bilo oko 150-200 + na taj broj dodaj jos oko 150-200 ljudi iz Janja mozda i vise iz Janje varijaca ovih brojeva je +/- 20-40 znaci ne mogu ti tacno reci broj. Svi su bili u sastavu 1. Slavne. Na pitanje dali se moglo vise naravno dosta vise medjutim te ljude nije imao ko da organizuje niti je bilo kakvog vojnicki skolovanog kadra...bilo je par podoficira JNA al to je u startu se pogubilo.Druga stvar koja je odigrala ulogu je nesloznost, a isto tako dobar dio ljudstva je bio po drugim jedinicama 1,2 tuzlanska, Labudovi. Bilo je ljudi i po Kaknju, Zenici, Sarajevu iz Bijeljine. Evo ti link imas neka imena sehida i boraca.
http://mizbijeljina.ba/teme/zaboravljen ... ke-gazije/
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#158 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by SkyLimit »

Teritorijalna popunjenost 1. teočanske/255. brigade:

- Teočak 1. 479 boraca

- Bijeljina, Janja 580 boraca

- Zvornik 56 boraca

itd.


Osim "Bijeljinske čete" postojala su i dvije "Janjarske čete".
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#159 Re: Bijeljina i okolina 1992 - 1995

Post by SkyLimit »

massacre wrote:
Dominion93 wrote:Priočitao sam prije par dana neki stari intervju sa Tirićem, komandantom Crnih labudova. Kaže da se on sa svojim momcima "suprotstavio četnicima u Bijeljini". Ja se slažem sa Trbićem da nije zabilježen nijedan mrtav ili ranjen borac na obje strane, alli već sam tu napisao da sam na svoje oči gledao nekog mladića kako puca par rafala u pravcu iz kojeg su kasnije došli Srbi.

Pitam se da li ćemo ikad saznati ko je tu lud i kakve su to "borbe" bile. :-?
Osim civila niko nije pogino..meni je najcudnije cijeloj prici oko Tirica poslje Bijeljine i Zvornika otiso je na skroz drugi dio BiH. Bijeljina, Janja, Zvornik, Bratunac, Srebrenica svi su isli prema Tuzli jer je bila najbliza slobodna teritorija poslje su se prikljucivali ABiH. Crni Labudovi jesu na vecini ratista BiH bili, ali licno Hase nije bas pokazivao neko veliko interesovanje kasnije za Bijeljinom. Cini mi se da su se neke stvari znale na samom pocetku rata. :-)
U "Monografija Zlatni Ljiljani..." je za Tirića navedeno da je rođen mislim u Bihaću, ali u jednom intervju spominje da je prije rata bio u SDA Bijeljina, znači da je živio ili radio u tom gradu.
Post Reply