Bijambare

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

ibrik
Posts: 440
Joined: 15/01/2005 12:16

#1 Bijambare

Post by ibrik »

Interesuje me jesu li Bijambare otvorene za posjetioce? Kada su termini za obilaske pećina? Cijene? Iskustva?
flyawayll
Posts: 211
Joined: 16/05/2011 22:17

#2 Re: Bijambare

Post by flyawayll »

Pa nije bas skupo uglavnom samo da ti kazem, restoran je odlican :D
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#3 Re: Bijambare

Post by suza81 »

ibrik wrote:Interesuje me jesu li Bijambare otvorene za posjetioce? Kada su termini za obilaske pećina? Cijene? Iskustva?
Izletiste otvoreno svaki dan, tokom cijele godine... placa se ulaz po osobi 2 KM. Obilazak pecine se moze dogoditi svaki dan oko 12 h pod uslovom da se formira grupa od 15-ak zainteresiranih, a to bude obicno vikendom. Iskustva fenomenalna :D pravo mjesto za ljubitelje prirode. Imajte na umu samo da je tamo temperatura za 5-6 stepeni niza od okoline.
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#4 Re: Bijambare

Post by suza81 »

flyawayll wrote:Pa nije bas skupo uglavnom samo da ti kazem, restoran je odlican :D
Ako je nekome jedini komentar na ovu temu komentar o "restoranu" Bijambare definitivno nisu mjesto za njega :-)
User avatar
helpdesk
Posts: 698
Joined: 06/04/2011 12:37
Location: iznad pivare

#5 Re: Bijambare

Post by helpdesk »

Jako je lijepo, ali moras paziti jer ima jako puno mina. Dakle, nemoj setati kroz sumu i kretati se neobiljezenim stazama.
Ali ja bih ti preporucio nesto drugo, mislim kad vec ides u tom pravcu. Skrene se desno prije samog uspona uz Nisice. Ima tabla, nema sanse da fulis.
Ovo je super za provesti jedan dan u prirodi http://www.100.ba/bos.htm
ibrik
Posts: 440
Joined: 15/01/2005 12:16

#6 Re: Bijambare

Post by ibrik »

Znaci nema fiksnih termina za obilazak pećina, nego kada se skupi grupica ljudi?

@helpdesk...nisam znao da je to područje baš tako minirano, a ovaj tvoj prijedlog je pravo interesantan...moglo bi se tu skrenuti...
User avatar
helpdesk
Posts: 698
Joined: 06/04/2011 12:37
Location: iznad pivare

#7 Re: Bijambare

Post by helpdesk »

Da jako je minirano, vidio sam licno, a i par prijatelja koji su 'poslom' bili bas tu tvrde da ima mnogo PROM-ovki. Onaj dio na ulazu u bijambarski kompleks, gdje su bungalovi je OK, ali kad ides dalje putem, lijeva strana u sumi je haos. Prema tome ni za ostatak bas nisam 100% siguran, odnosno nebih se mogao skroz opustit i uzivat. Pecina, i prostor oko doma su OK.
A onaj 'safari' obavezno probaj, ali se prije toga telefonom dogovori. Barem sam ja tako uradio prosle godine. Bilo je super.
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#8 Re: Bijambare

Post by Topla voda »

ne znam jel dvije il tri marke ulaz...al imas 3 termina,a znam da je zadnji u 15 00.nesto ide kao,u 11,13,15...otprilike.

i ponesi jaknu,kako god da bude vrijeme napolju,unutra je oko 4-5 stepeni i nesto takodjer na noge sto nije klizavo i sto ne moze da se skvasi :)
User avatar
dharma
Posts: 3501
Joined: 14/06/2010 09:44
Location: u sobi

#9 Re: Bijambare

Post by dharma »

Mi smo isli organizovano prije manje od mjesec, i mogu ti samo reci da se neces pokajati. Prelijepo je. Obilazak pecine ne traje dugo, ima se sta i vidjeti ( ljepota samo takva), ali je hladno, tako da niposto bez necega ne idi (najbolje da imas i kapu). Imas jos dvije pecine pored te srednje (samo se ona obilazi). Donja je malesna i tu ima potocic, a gornja je dosta mracna i meni nije palo na pamet puno zagledati :D Imas edukacione staze (oznaceno) i ne lutajte.

Iako je pianje bilo vezano za cijenu i sve ja ovo napisah ne bi li se jos ko odlucio da posjeti Bijambare :D :D :D
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1780
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#10 Re: Bijambare

Post by Dr.medicine »

Ponesi jaknu, djemper, kapu i čizme, ma full opremu:) nemoj kao ja da sa +30 udjem na aj neki minus ili nulu što je u pecini.
super za prosetati, i onda odes u etno selo prije bijembara na pitu :D
User avatar
Filter
Posts: 8047
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#11 Re: Bijambare

Post by Filter »

Dr.medicine wrote:Ponesi jaknu, djemper, kapu i čizme, ma full opremu:) nemoj kao ja da sa +30 udjem na aj neki minus ili nulu što je u pecini.
super za prosetati, i onda odes u etno selo prije bijembara na pitu :D

mislis "begovo selo" ?
ibrik
Posts: 440
Joined: 15/01/2005 12:16

#12 Re: Bijambare

Post by ibrik »

Nisam bio u tom Begovom selu i cuo sam da je lijepo, ali da je usluga katastrofa i da se moras unaprijed najaviti da ces doci!?
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1780
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#13 Re: Bijambare

Post by Dr.medicine »

Da, Begovo selo.

Ja sam bio prošle godine krajem septembra i nije se moralao najaviti, sad mora. Pa restorancic im je bas malen imaju 5 stolova, ljetna basta ima isto toliko.
Usluga pa šta znam, tako tako, meni je tada bilo ok. Oni koji žele da odu samo na kafu, ne mogu je dobiti jer je obavezno da se jede. Tako sam cuo (ipak sam planirao da jedem).
Pita im je bila fenomenalna, ispod saca. Narucis tepsiju i cekas da je ispeku:)

sad sam gladan
User avatar
Filter
Posts: 8047
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#14 Re: Bijambare

Post by Filter »

ibrik wrote:Nisam bio u tom Begovom selu i cuo sam da je lijepo, ali da je usluga katastrofa i da se moras unaprijed najaviti da ces doci!?
nemam pojma kako je, jer nisam prosao dalje od vrata.
sto se mene tice tako ce i ostati... dronjak...

bijambare, ljepota :thumbup: ...
ali ne idi vikendom, jer je krkljanac.
addy_sa
Posts: 759
Joined: 06/09/2002 00:00

#15 Re: Bijambare

Post by addy_sa »

helpdesk wrote:Jako je lijepo, ali moras paziti jer ima jako puno mina. Dakle, nemoj setati kroz sumu i kretati se neobiljezenim stazama.
Ali ja bih ti preporucio nesto drugo, mislim kad vec ides u tom pravcu. Skrene se desno prije samog uspona uz Nisice. Ima tabla, nema sanse da fulis.
Ovo je super za provesti jedan dan u prirodi http://www.100.ba/bos.htm
hvala za ovaj link, bio sam prije dvije godine ali sam zaboravio preko koga smo isli, sad cu ici opet..super tura :)
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1780
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#16 Re: Bijambare

Post by Dr.medicine »

addy_sa wrote:
helpdesk wrote:Jako je lijepo, ali moras paziti jer ima jako puno mina. Dakle, nemoj setati kroz sumu i kretati se neobiljezenim stazama.
Ali ja bih ti preporucio nesto drugo, mislim kad vec ides u tom pravcu. Skrene se desno prije samog uspona uz Nisice. Ima tabla, nema sanse da fulis.
Ovo je super za provesti jedan dan u prirodi http://www.100.ba/bos.htm
hvala za ovaj link, bio sam prije dvije godine ali sam zaboravio preko koga smo isli, sad cu ici opet..super tura :)

kolko love ovo?
flyawayll
Posts: 211
Joined: 16/05/2011 22:17

#17 Re: Bijambare

Post by flyawayll »

suza81 wrote:
flyawayll wrote:Pa nije bas skupo uglavnom samo da ti kazem, restoran je odlican :D
Ako je nekome jedini komentar na ovu temu komentar o "restoranu" Bijambare definitivno nisu mjesto za njega :-)
Nije to moj jedini komentar, vec se ne sjecam kad radi i cijena, naravno da su Bijambare predivne, suma, pecina i sve :thumbup:
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#18 Re: Bijambare

Post by perfect_guy »

Dr.medicine wrote:
addy_sa wrote:
helpdesk wrote:Jako je lijepo, ali moras paziti jer ima jako puno mina. Dakle, nemoj setati kroz sumu i kretati se neobiljezenim stazama.
Ali ja bih ti preporucio nesto drugo, mislim kad vec ides u tom pravcu. Skrene se desno prije samog uspona uz Nisice. Ima tabla, nema sanse da fulis.
Ovo je super za provesti jedan dan u prirodi http://www.100.ba/bos.htm
hvala za ovaj link, bio sam prije dvije godine ali sam zaboravio preko koga smo isli, sad cu ici opet..super tura :)

kolko love ovo?
http://www.100.ba/cjenovnik.html
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#19 Re: Bijambare

Post by Skyfox »

Kako doci do Bijambara??
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#20 Re: Bijambare

Post by muha_sa »

Skyfox wrote:Kako doci do Bijambara??
preko Vogošce i Semizovca i drito glavnom djadom prema Olovu :) s lijeve strane ceš vidjet znak Bijambare-tu si- ne možeš fulit nikako.--nekih 35 kilometara od SA.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#21 Re: Bijambare

Post by Skyfox »

muha_sa wrote:
Skyfox wrote:Kako doci do Bijambara??
preko Vogošce i Semizovca i drito glavnom djadom prema Olovu :) s lijeve strane ceš vidjet znak Bijambare-tu si- ne možeš fulit nikako.--nekih 35 kilometara od SA.

super, moze se autom do ulaza predpostavljam?
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#22 Re: Bijambare

Post by muha_sa »

Skyfox wrote:
muha_sa wrote:
Skyfox wrote:Kako doci do Bijambara??
preko Vogošce i Semizovca i drito glavnom djadom prema Olovu :) s lijeve strane ceš vidjet znak Bijambare-tu si- ne možeš fulit nikako.--nekih 35 kilometara od SA.

super, moze se autom do ulaza predpostavljam?
vidjet ceš s lijeve strane veliki parking--tu je odmah ulaz--platiš kartu i laganini kroz prelijepu prirodu :)
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#23 Re: Bijambare

Post by Skyfox »

muha hvala za info!!!

nasao sam i necije krace uputstvo za one koji kao ja idu prvi put :)
Kak doći do Bijambara?

Na netu nismo uspjeli pronaći neko konkretno uputstvo, te smo zbog toga odlučili ovdje detaljno opisati kako doći do ovog prelijepog odmorišta.

Od Vogošćanske petlje do ualza u Bijambare preći ćete ukupno 31km (koji metar gore dole). Na pomentoj petlji potrebno je skrenuti desno, na magstralni put M-18 koji vodi za Tuzlu. Proći ćete kroz Semizvac, i nastaviti pravo prema Tuzli i Olovu. Cijelim putem nailazi se na oznaku za lijepu rječicu po imenu Ljubina, koja na više mjesta presjeca i vijuga pored magistralnog puta. Nakon pređenih 10 km nalazi se crkva, sa desne strane puta, a potom i zgodno mjesto za stati i napiti se vode ukoliko ste žedni: uređena česmica pored puta na 14 km od petlje sa lijeve strane.

Prekrasan pejzaž i tek poneka kuća omogućiće vam užitak u putovanju i odmor za oči. Nakon 17 pređenih km, ulazak je u mjesto po imenu Srednje. Ukoliko ste zaboravili kupiti nešto, ili vam je potrebna apoteka sve to možete nadoknaditi tu.

Sa lijeve strane sporadično mezarje koje se proteže na nekih pedesetak metara, ali u skupinama, koji su odvojeni jedni od drugih, a to vam je ujedno pokazatelj da ste na pravom putu nakon što napustite Srednje, oko 20 km od petlje.

Krajolik će se ovdje izmjeniti: i dalje obilje zelengorične šume ali i proplanci iviče put.

22km kasnije, ulazite u Čevljanoviće mjesto poznato po koridi (ovaj dio neću komentarisati).

Prvi znak za Bijambare ugledati ćete sa desne strane puta, na 23 km od mjesta polaska, odnosno na 86stom kilometru M-18. Velika drvena tabla koju je nemoguće ne uočiti.

I konačno, sa lijeve strane nakon drugog znaka za Bijambare, 31 km od Vogošćanske petlje nalazi se ulaz za Bijambare.

Šta sve možete vidjeti na Bijambarama?

Ulazak u park se plaća, cijena za odraslu osobu je 2km po osobi, a z djecu do 7 godina starosti je besplatno. U ovo je uračunat i parking te upotreba toaleta u Parku.

Ukoliko želite umjesto pješačenja ići biiklom, a isti niste ponijeli, na ulazu ga možete iznajmiti: prvi sat je 3km, svaki naredni sat je 2km.

Na žalost nemaju korpe za djecu, te smo zbog toga odustali od bajkova.

Bijambare su poznate po pećinama:

Za sada je za posjetioce otvorena samo Sredanja Bijambarska pećina. Ulaz za odrasle je 3 KM, dok je za djecu 2 KM.

Važna napomena: Temperatura u pećini varira od 5 do -2 stepena celzija te je nepohodno ponijeti grderobu koju ćete obući, u suprotnom ćete se smrznuti.

Karte za ulazak možete kupiti kod vodiča na ulazu u pećinu, ili na info punktu.
nadam se da ce i nama biti zanimljivo :)
Bosnian1980
Posts: 175
Joined: 22/10/2011 20:53

#24 Re: Bijambare

Post by Bosnian1980 »

Samo mali update: Bijambare su dobile ovog ljeta i eko voz na elektricni pogon.

Cijena karte u jednom smjeru je 1 KM -sto i nije nesto puno, a ima oko 2 km od parkinga do planinarskog doma i pecina. Uvijek postoji opcija da se vratis pjesice ako pozelis hodanja, a za starije osobe i djecu pogotovo ovo je odlicna stvar.

http://go2bosnia.com/discover-bosnia/it ... mplex.html
juzna_strana
Posts: 498
Joined: 26/03/2012 20:41

#25 Re: Bijambare

Post by juzna_strana »

Bravo za slike @lud i ponosan !
Danas sam prvi put bio tamo i prijatno se iznenadio. Ambijent je super,sve s mjerom.
Mogu misliti kako je lijepo kad nije guzva..
Post Reply