BIHAMK

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#26 Re: BIHAMK

Post by sparky »

Rimad wrote:Samo da znate, u BiHAMK-u imaju jedno nezgodno pravilo (ili je to zakon) - ako na autu imate materijalnu štetu, ne mogu vas šlepati bez izvještaja policije, a ti troškovi iznose 500KM. Tako, na kraju mi je bilo isplatnije platiti šlepanje nekom privatniku.
Jel ti citas sta ljudi pisu? Kakvo placanje? Eto ti iznad pise da su mi odvukli auto bez dinara tamo gdje sam rekao.
dgL_
Posts: 3038
Joined: 25/09/2014 22:39

#27 Re: BIHAMK

Post by dgL_ »

sparky wrote:
Rimad wrote:Samo da znate, u BiHAMK-u imaju jedno nezgodno pravilo (ili je to zakon) - ako na autu imate materijalnu štetu, ne mogu vas šlepati bez izvještaja policije, a ti troškovi iznose 500KM. Tako, na kraju mi je bilo isplatnije platiti šlepanje nekom privatniku.
Jel ti citas sta ljudi pisu? Kakvo placanje? Eto ti iznad pise da su mi odvukli auto bez dinara tamo gdje sam rekao.
da, ako je to sto si rekako udaljeno najvise 20 km...
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#28 Re: BIHAMK

Post by Ned071 »

iako mi clanska kartica vrijedi, u hrvatskoj mi lik naplatio slepanje... :?
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#29 Re: BIHAMK

Post by sparky »

User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#30 Re: BIHAMK

Post by Rimad »

sparky wrote:
Rimad wrote:Samo da znate, u BiHAMK-u imaju jedno nezgodno pravilo (ili je to zakon) - ako na autu imate materijalnu štetu, ne mogu vas šlepati bez izvještaja policije, a ti troškovi iznose 500KM. Tako, na kraju mi je bilo isplatnije platiti šlepanje nekom privatniku.
Jel ti citas sta ljudi pisu? Kakvo placanje? Eto ti iznad pise da su mi odvukli auto bez dinara tamo gdje sam rekao.
Govorim iz ličnog iskustva, a imam i člansku karticu BiHAMK-a. Govorim o tome ako si udario auto, a ne ako ti je samo "stalo", bez da imaš materijalnu štetu na limariji auta.
loodilolol
Posts: 51
Joined: 03/10/2012 21:19

#31 Re: BIHAMK

Post by loodilolol »

Rimad wrote:
sparky wrote:
Rimad wrote:Samo da znate, u BiHAMK-u imaju jedno nezgodno pravilo (ili je to zakon) - ako na autu imate materijalnu štetu, ne mogu vas šlepati bez izvještaja policije, a ti troškovi iznose 500KM. Tako, na kraju mi je bilo isplatnije platiti šlepanje nekom privatniku.
Jel ti citas sta ljudi pisu? Kakvo placanje? Eto ti iznad pise da su mi odvukli auto bez dinara tamo gdje sam rekao.
Govorim iz ličnog iskustva, a imam i člansku karticu BiHAMK-a. Govorim o tome ako si udario auto, a ne ako ti je samo "stalo", bez da imaš materijalnu štetu na limariji auta.
Ako si udario auto, zakonska je obaveza nezgodu prijaviti policiji da je evidentiraju. Nakon toga auto se smije vozit, šlepati itd... Evidentiranje telefonom je besplatno, dok je izlazak policije na uvidjaj 50-150KM.
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#32 Re: BIHAMK

Post by Rimad »

loodilolol wrote:
Rimad wrote:
sparky wrote: Jel ti citas sta ljudi pisu? Kakvo placanje? Eto ti iznad pise da su mi odvukli auto bez dinara tamo gdje sam rekao.
Govorim iz ličnog iskustva, a imam i člansku karticu BiHAMK-a. Govorim o tome ako si udario auto, a ne ako ti je samo "stalo", bez da imaš materijalnu štetu na limariji auta.
Ako si udario auto, zakonska je obaveza nezgodu prijaviti policiji da je evidentiraju. Nakon toga auto se smije vozit, šlepati itd... Evidentiranje telefonom je besplatno, dok je izlazak policije na uvidjaj 50-150KM.
Ne, već 500KM - kada se uračunaju svi troškovi (zajedno sa kaznom). To mi je rekao jedan od ljudi koji su mi pomogli da sklonim auto sa ulice, rekao mi neki čovjek iz kafane i na kraju mi rekao i policajac: "Ako hoćeš da pravim izvještaj, to je 500KM" i taksativno naveo sve troškove.
loodilolol
Posts: 51
Joined: 03/10/2012 21:19

#33 Re: BIHAMK

Post by loodilolol »

Ne, već 500KM - kada se uračunaju svi troškovi (zajedno sa kaznom). To mi je rekao jedan od ljudi koji su mi pomogli da sklonim auto sa ulice, rekao mi neki čovjek iz kafane i na kraju mi rekao i policajac: "Ako hoćeš da pravim izvještaj, to je 500KM" i taksativno naveo sve troškove.[/quote]

Ma foliraju. Mrsko im raditi uvidjaj pa nakitio gluposti. Prosle sedmice, moj prijatelj je oduzeo prvenstvo prolaza i prouzrokovao nezgodu kod Americke Ambasade. Dosla policija napravila uvidjaj. Napisali mu kaznu 100KM, a ako plati u roku 8 dana, kazna 50KM.
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#34 Re: BIHAMK

Post by Rimad »

loodilolol wrote:
Rimad wrote:Ne, već 500KM - kada se uračunaju svi troškovi (zajedno sa kaznom). To mi je rekao jedan od ljudi koji su mi pomogli da sklonim auto sa ulice, rekao mi neki čovjek iz kafane i na kraju mi rekao i policajac: "Ako hoćeš da pravim izvještaj, to je 500KM" i taksativno naveo sve troškove.
Ma foliraju. Mrsko im raditi uvidjaj pa nakitio gluposti. Prosle sedmice, moj prijatelj je oduzeo prvenstvo prolaza i prouzrokovao nezgodu kod Americke Ambasade. Dosla policija napravila uvidjaj. Napisali mu kaznu 100KM, a ako plati u roku 8 dana, kazna 50KM.
Možda ovisi od situacije. Nisam imao saobraćajnu nesreću sa drugim autom, već sam proklizao i udario u bankinu. Reče mi policajac da utiče i to "što sam ja zvao i radi se na moj zahtjev" - nisam puno obraćao pažnju na to, ipak sam izbjegao smrt za dlaku, zajedno sa porodicom, pa halalite što se nisam bolje raspitao šta je htio reći.

Pošto nisam imao kasko, isplatnije mi je bilo platiti 150KM za šlepanje, nego da mi prave izvještaj.

Što se tiče cijene, ipak su mi trojica, nezavisno jedan od drugog, rekla isti iznos, a i nije bilo u Kantonu Sarajevo - ne znam da li drugi kantoni imaju drugačiju proceduru?
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#35 Re: BIHAMK

Post by 4m3l »

Meni izvlacenje iz kanala koji je 3-4m udaljen od ceste naplatili 80km :/ nisam bio clan, ali izgleda da su mi to trebali dzaba zavrsiti :D
dpjokala26
Posts: 697
Joined: 23/02/2011 14:34

#36 Re: BIHAMK

Post by dpjokala26 »

daxon wrote:Bakire hvala na odgovoru.
Ipak, opet mi nije jasno šta su oni u svojoj strukturi DD, D.o.o. javna ustanova, udruženje građana...?
Zašto korisnici dodatnog članstva moraju plaćati i obavezno članstvo? Jednom su mi zatrebali, čim sam ih nazvao pitali su jesam li član, i naravno, uslugu su rasknjižili na moje dodatno članstvo.
Sa druge strane, ako je prilikom registracije obavezno članstvo u nekoj autoasistencijskoj kući, zašto sami ne bismo birali kome da plaćamo tu uslugu, odnosno, mislim da bi bilo korektno raspisati tender za to, iako ne sumnjam da bi BIHAMK dobio, ali bi bar zakonski sve bilo legalno.
privatluk pokriven drzavom. dionicarsko drustvo a dionice sandjaklije pokupovale, uzgred i direktori su tamo. :D
dpjokala26
Posts: 697
Joined: 23/02/2011 14:34

#37 Re: BIHAMK

Post by dpjokala26 »

4m3l wrote:Meni izvlacenje iz kanala koji je 3-4m udaljen od ceste naplatili 80km :/ nisam bio clan, ali izgleda da su mi to trebali dzaba zavrsiti :D
uclani se, 25 maruna nije mnogo a vazi i u susjednim zemljama(imaju ugovor sa njihovim savezima).
ja sam redovan clan,poslije zadnje saobracajke odslepali mi vozilo do servisa.sve za pet.
Last edited by dpjokala26 on 09/01/2015 17:25, edited 1 time in total.
dpjokala26
Posts: 697
Joined: 23/02/2011 14:34

#38 Re: BIHAMK

Post by dpjokala26 »

Black swan wrote:
4m3l wrote:Jeste li znali: Svi vozači u FBiH imaju pravo na tri besplatne intervencije BiHAMK-a

http://bportal.ba/jeste-li-znali-svi-vo ... om-godine/

Je li istina ovo, zasto ja onda uplatih clanstvo kad sve mogu dobiti dzaba :D
valjda zato što ne idu u RS
i što to važi samo u 5 kantona :D

tako sam ja čuo
srbi imaju svoje,hrvati svoje i bosnjaci svoje. :D svi rade i dobre im place.
RLewis
Posts: 493
Joined: 04/02/2013 13:33

#39 Re: BIHAMK

Post by RLewis »

Policiski zapisnik ne kosta nista, to je njihova obaveza, ja sam nedavno imao blagi udes sa sluzbenim vozilom, sam bez ucesca drugih i bez stete bilo kome drugome, dobio kaznu 100'km i naravno zahtjevani zapisnik
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#40 Re: BIHAMK

Post by supercali »

4m3l wrote:Meni izvlacenje iz kanala koji je 3-4m udaljen od ceste naplatili 80km :/ nisam bio clan, ali izgleda da su mi to trebali dzaba zavrsiti :D
jel te izvlacio bihamk ili neki privatnik sto ima ugovor s njima?
znam da privatnici vole naplatiti to iako su duzni besplatno prevuci do tih 20km
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#41 Re: BIHAMK

Post by sparky »

Rimad wrote:
Možda ovisi od situacije. Nisam imao saobraćajnu nesreću sa drugim autom, već sam proklizao i udario u bankinu. Reče mi policajac da utiče i to "što sam ja zvao i radi se na moj zahtjev" - nisam puno obraćao pažnju na to, ipak sam izbjegao smrt za dlaku, zajedno sa porodicom, pa halalite što se nisam bolje raspitao šta je htio reći.

Pošto nisam imao kasko, isplatnije mi je bilo platiti 150KM za šlepanje, nego da mi prave izvještaj.

Što se tiče cijene, ipak su mi trojica, nezavisno jedan od drugog, rekla isti iznos, a i nije bilo u Kantonu Sarajevo - ne znam da li drugi kantoni imaju drugačiju proceduru?
nek si ti ziv i zdrav. to je najbitnije. tebe je neko nazalost prevario i to opasno. vjerovatno su ti sve to slagali da bi te odslepao neki privatnik, a svi dobri. ne znam udaljenost, ali svejedno je previse. kazne za udes bez alkohola, crvenog svjetla i povreda su od 50-100km.
nellismo
Posts: 214
Joined: 08/10/2014 18:17

#42 Re: BIHAMK

Post by nellismo »

Rimad wrote:Samo da znate, u BiHAMK-u imaju jedno nezgodno pravilo (ili je to zakon) - ako na autu imate materijalnu štetu, ne mogu vas šlepati bez izvještaja policije, a ti troškovi iznose 500KM. Tako, na kraju mi je bilo isplatnije platiti šlepanje nekom privatniku.
imao udes sa poprilicnom materijalnom stetom, policija napravila izvjestaj, bihamk me slepao sve ukupno naplaceno 0KM
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#43 Re: BIHAMK

Post by nightvision »

RLewis wrote:Policiski zapisnik ne kosta nista, to je njihova obaveza, ja sam nedavno imao blagi udes sa sluzbenim vozilom, sam bez ucesca drugih i bez stete bilo kome drugome, dobio kaznu 100'km i naravno zahtjevani zapisnik
Bome, nisam srecom imao licnog iskustva ali koliko znam od unazad nekoliko godina policija naplacuje izlazak na lice mjesta i zapisnik, i to upravo sto maraka, navodno da se ljudima daje mogucnosta da prihvate krivicu u slucaju udesa i bez izlaska policije, otprilike isto kako to funkcionise na zapadu, razmijene se podatci o polisama osiguranja, tako nekako... Da li i kako to funkcionise u praksi ne znam niti bi volio znati.
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#44 Re: BIHAMK

Post by 4m3l »

supercali wrote:
4m3l wrote:Meni izvlacenje iz kanala koji je 3-4m udaljen od ceste naplatili 80km :/ nisam bio clan, ali izgleda da su mi to trebali dzaba zavrsiti :D
jel te izvlacio bihamk ili neki privatnik sto ima ugovor s njima?
znam da privatnici vole naplatiti to iako su duzni besplatno prevuci do tih 20km
Bihamkova 2 vozila su bila, caddy i slep sluzba...

Dobro sad sam vec član, ali postavlja se pitanje zasto biti clan, kad svakako imam pravo na besplatne intervencije.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#45 Re: BIHAMK

Post by supercali »

mozda izvlacenje iz jarka ne obuhvata ta 3 besplatna zahvata u toku godine
mozda je samo 1 slepanje i 2 intervencije servisa
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#46 Re: BIHAMK

Post by 530i »

Iz mog iskustva sa šlepanjem od strane BIHAMK-a, samo su me pitali da li vozilo ima sva četiri točka...a gume mogu biti i ispuhane. Šlepali me i samo tip zapisao na neki papirić marku i tip vozila i reg. oznake, hvala, doviđenja. Ljubazan bio.
User avatar
Nabucco
Posts: 1336
Joined: 13/06/2012 19:45

#47 Re: BIHAMK

Post by Nabucco »

Izvalcenje vozila je neka veća usluga, jer i kad ste clan bespaltno je max do 7 metara ( nisam 100% siguran za 7 metara, ali nije vise od 10m) . Mislim da je u onom osnovnom paketu 3-4metra
User avatar
Warashii
Posts: 4270
Joined: 13/09/2011 12:55

#48 Re: BIHAMK

Post by Warashii »

4m3l wrote:
supercali wrote:
4m3l wrote:Meni izvlacenje iz kanala koji je 3-4m udaljen od ceste naplatili 80km :/ nisam bio clan, ali izgleda da su mi to trebali dzaba zavrsiti :D
jel te izvlacio bihamk ili neki privatnik sto ima ugovor s njima?
znam da privatnici vole naplatiti to iako su duzni besplatno prevuci do tih 20km
Bihamkova 2 vozila su bila, caddy i slep sluzba...

Dobro sad sam vec član, ali postavlja se pitanje zasto biti clan, kad svakako imam pravo na besplatne intervencije.
Nemas na intervencije ali imas na jednu intervenciju dok dodatne intervencije dobijas clanarinom .
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#49 Re: BIHAMK

Post by supercali »

warashi ne jednu nego 3
jedno slepanje i 2 popravka
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#50 Re: BIHAMK

Post by Rimad »

nellismo wrote:
Rimad wrote:Samo da znate, u BiHAMK-u imaju jedno nezgodno pravilo (ili je to zakon) - ako na autu imate materijalnu štetu, ne mogu vas šlepati bez izvještaja policije, a ti troškovi iznose 500KM. Tako, na kraju mi je bilo isplatnije platiti šlepanje nekom privatniku.
imao udes sa poprilicnom materijalnom stetom, policija napravila izvjestaj, bihamk me slepao sve ukupno naplaceno 0KM
Očigledno da stvari u ovoj državi nisu uređene. Da nisi imao kasko?
Post Reply